İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Vanilya

Sayfa: [1] 2 3 4 5 ... 10
1
İlk cümlene katılıyorum.

İkinci kısımda daha da önce karşı çıktığım sava halen karşıyım: Yazdığından anladığım müşteri ilgisine bağlı demişsin. Bana kalırsa sadece müşteri odaklı değil, rakip firmaların rakip oyunlarına, trendlere ve pazarlama stratejilerine de bağlı yeni bir oyunun çıkıp çıkmaması. Arz-talep grafiği kadar basit olduğunu düşünmüyorum.

Bahsettiğim süre çok, katılıyorum. Ancak kapitalist düzen de sağ olsun, pek çok oyun firmasının beyinsiz idare bölümlerine şükretsin Paradox, halen daha sağlam bir rakip oyun çıkartılamadı. Doğru düzgün denenmedi bile. Rakip oyun çıkartılsa şu an 250-300 liralık aslında oyuncu soymaya yönelik şu boktan ticaret stratejisine maruz kalmayacaktık ve EU5'i çok daha erken görecektik.

Oyunun tüm DLC'lerini kapatarak oynayınca samimiyetle söylüyorum yeni veya eski bir oyun oynuyormuş izlenimine kapılmıyorum. O söylediğini Skyrim'i modlu-modsuz oynarken hissedebiliyorum. Evet, DLC'lerle çok mekanik geldi. Ancak bunlar zaten olmalıydı. Daha açık izah etmeye çalışırsam hissiyatımı; ilk halini oynarken yavan ve tatsız geliyor, eski bir oyun oynuyormuşum gibi hissetmiyorum. Son halini oynarken halen daha yavan ve tatsız geliyor, ama bir şeyler daha doğru gibi. Ancak keşke şu da olsaymış demekten kendimi alamıyorum ve bunu sıklıkla tekrarlıyorum. Yepyeni şeyler görmüşüm, yepyeni şeylerle karşılaşmışım gibi hissetmiyorum. O hissiyat sadece DLC'yi ilk yüklediğim yarım saatte gerçekleşiyor. O da arayüzü tanıma süresi. Oyun bana kesinlikle senin bahsettiğin hissiyatı vermiyor. Keşke 2-3 DLC ile çıkartılabilecek bu yenilikleri 20 DLC olarak sunmasalar ve daha da mühimi oyunun içine entegre tasarlasalardı. Paradox gün geçtikçe beni kendinden soğutuyor. EA Games'e dönüşmeleri can sıkıcı.

 

2
EUIV'e ilgi devam ettiği sürece DLC'ler gelmeye devam edecektir. Arz talep dengesi hiçbir zaman değişmez ticarette. Ayrıca EUIV'te tüm DLC'lere sahipsin, o kadar para harcamışsın. EUV çıkması demek tüm bunların çöp olması demektir çünkü tüm paranı ve zamanını yeni oyuna aktarman gerekecek. Ayrıca yeni çıkacak bir oyunun EUIV'ün şimdiki geliştirilmiş seviyesine ulaşması için de kat etmesi gereken yolu bir düşün. Kendin diyorsun Vanilla oyunla tüm DLC'lere sahip olunan bir oyun arasında ne kadar fark olduğunu. Yeni çıkmış bir EUV'in gerçekten şimdiki EUIV tadını vermesini bekleyemezsin.

EU4'e ilgi devam ettiği sürece DLC gelmeye devam edecektir yanlış bir hipotez. Birçok oyun mevcut ki, bu savı çürütsün. Söylediğin doğru olsa NFS Underground serisi, CS 1.6, Dota 1, FIFA 98, Winning Eleven Serisi, Championship Manager, Civilization 4-5, Fallout 1-2, Baldur's Gate 1-2, Silent Hill serisi, Neverwinter Nights 1-2, Icewind Dale 1-2, Vampire The Masquerade Bloodlines ve daha sayısız oyunun yenilerini çıkarmak veya rafa kaldırmak yerine bunlara DLC çıkartırlardı.

Olay şudur: Ne zaman ki, yeni bir oyun çıkarmak yaratacağı beklenti ve pazarlama stratejisinden ötürü daha çok kâr getirecektir; o noktada DLC yerine yeni oyun çıkarma işine girerler. EU4'ün motoru eskimeye başladı. Ayrıca insanların mod kullanım istatistiklerine ve taleplerine bakılırsa bariz şekilde daha geniş bir zaman aralığında, daha detaylı "event" örgüsüyle oynamak istiyorlar. Mevcut oyun bunları karşılama noktasında modları dahil yetersizdir. Çok geçmez EU5 duyurulur. 1-2 seneye görürüz reklamını. Ancak 5 numarayı bayağı devrimsel yeniliklerle çıkarmak isterler, Paradox çok hızla büyüyen bir firma, esas kökenini oluşturan bu seriye sadakatini göstermek için "hype" yaptırmaya çalışacaktır. 5'nci oyun beklentileri karşılayamayabilir. Umarım devrim yapacağız diye geleneksel ve gerekli tabanı değiştirmezler.

3
Europa Universalis IV / Ynt: Bir Eleştiri
« : 24 Haziran 2016, 01:31:41 »
Alternatif yok gibi bir şey evet, ayrıca altını çizeyim, oyun kötü değil hatta oldukça güzel, fakat esas olay gerçekçilik yaratmaksa maalesef pek gerçekçi değil. Zaten grand strateji türünde oyun yapıyorsun, grafiğe eğilmiyorsun, bütün olayın oyun motoru ve detaylar ise daha iyisini yapabilirler ve yapacaklarına da inanıyorum. Paradox pek çok diğer firma gibi oyunun ruhunu bozmayacaktır diye düşünüyorum. Her ne kadar otu da boku da paraya satmaya başlamış olsalar da...

4
Europa Universalis IV / Bir Eleştiri
« : 23 Haziran 2016, 17:11:34 »
Bu yazıyı ekşisözlükte gezerken gördüm. Sert ama doğru bir eleştiri esasen. Europa Universalis güzel bir oyun, türünde başarılı bir oyun, ama gerçekçi bir strateji oyunu değil. Tarihsel gerçekçiliği çeşitli kodlamalarla sunuyor, fakat arkadaşın yazıda bahsettiği gibi paranın işe yaramaması, diplomasinin eksikliği, monarch pointin her şey anlamına gelmesi çok anlamsız, derinlikten yoksun ve gerçekçilikten uzak bir oyun yaratıyor. Umalım da EU5'e adam gibi bir sistem getirsinler, biz de paramızın hakkıyla alalım oynayalım.

(aç/kapa)

Argo içerdiği için spoiler'a aldım.

5
Stellaris / Ynt: Stellaris - İlginç Görüntüler
« : 26 Mayıs 2016, 11:21:50 »
Gün gelecek paradox 40% dan daha fazla tamamlanmış bir oyunu piyasaya sürecek  :fpalm:

(aç/kapa)

Bir firma, oyunun en önemli özelliğinde bu kadar batabilir mi ya :D

Zaten diplomasi çöplük, hadi Base -50 veriyorlar ona da tamam. +180 de nasıl hala Cordial kalıyor bu adamlar  :wall:

Sırf şu tembellikleri yüzünden pasifist oynayamayacak mıyız...

Çok güzel demişsin, resmen savaş odaklı oynamaya zorluyorlar. Sahte bir diplomasi koymuşlar oyuna.

6
Stellaris / Ynt: Niye bu oyun ?
« : 27 Şubat 2016, 16:14:44 »
1- Firma aynı olsa da oyun geliştirici ekipleri farklı farklı. Yani bu oyunun yapımı diğer oyunları çok baltalamıyor. Sadece finanse edilirken fonu yüksek tutulursa diğer oyunlar dolaylı olarak bütçeleri kısıtlandığı için yavaşlayabiliyor.

2- Bilimkurgu son 6-7 senede giderek yükselen bir trend haline geldi, gel gör ki yükselmesi de gerekiyor. En son 80'lerde Star Trek, Star Wars gibi serilerin etkileri bitmeye başlamıştı. Yeniden bilimkurgu ve fantastik kurguya yöneliyoruz. Bu çok güzel bir şey. Sinema, kitap, dizi, oyunlar; bunların tümü hızla gelişen astronominin ve daha yaratıcı bir nesilin ihtiyaçları.

3- Piyasada Civilization: Beyond Earth'ün başarısızlığı, Endless Space gibi yenisi çıkmamış ve belki de hiç çıkmayacak oyunlar  Galactic Civilizations'ı tekelleştirdi. PI de biz bundan daha iyisini yaparız diyebiliyor. Zira adamlar Grand Strategy türünün babalarından. Bırakın yapsınlar.

4- Paradox son dönemde White Wolf'ün World of Darkness settinginin haklarını CCP Games'ten de aldı. Yani 5 sene içerisinde büyük olasılıkla yeni bir Vampire the Masquerade oyunu da göreceğiz. Giderek büyüyen, devleşen bir firma. Adını sadece turn-based stratejilerle anmak hata. Bu firma Mount'n'Blade serisinin sürümünde de rol oynadı. Mount'n'Blade grand strategy değildi. Demek ki neymiş, sadece tek tip oyunlar yapmıyorlar, belirli serilere yoğunlaşmıyorlarmış.

7
Diğer Oyunlar / Ynt: Aral İthalat
« : 05 Kasım 2014, 21:42:26 »
Bizim burada Ankara'da bir lavuk var. Masaüstü FRP oyunları için malzeme tedarik ediyor. Bu camiada bulunanlar bilir. Yıllardır isim yapmış bir lavuk. Tek bir zarın yurtdışından tüm masraflarıyla getirişi 50-60 cent iken bize burada zarın tanesini 3 liradan satıyor şerefsiz. Şimdi bu adamdan ben mal almıyorum, biz ODTÜ BKFT olarak mal almıyoruz, Bilkent ve Hacettepeliler de almıyor. Ama herifin dükkanı senelerdir açık. Demek ki bir şekilde alan oluyor. Adam bata çıka bata çıka, milleti kazıklaya kazıklaya ve hiç başka rakibi de olmadığı için -Pegasus firması hariç- yıllardır ayakta. Aral İthalat denilen firma da aynı şekilde. Türkiye dünyadaki yüzde bazında en çok korsan oyun oynayan ülkelerden biri. Burada inanılmaz geniş bir oyuncu piyasası var ve internet üzerinden iyi de bir satış grafiği var. Bütün bu gerçekler göz önündeyken bu şerefsizler inatla kutulu oyunları halen daha astronomik meblağlara okutuyorlar. Sizin yapacağınız işin diyorum başka da bir şey demiyorum.

AKP'ye de ben oy vermiyorum sen vermiyorsun ama adamlar başa geçiyor; o hesap. Ben almıyorum sen almıyorsun ama adamlar senelerdir bu piyasada. Demek ki alan var.

8
Diğer Oyunlar / Ynt: Aral İthalat
« : 05 Kasım 2014, 21:29:20 »
Toplanan 250 bin oya rağmen yüzsüzce Steam'deki oyunların fiyatını baskıyla bir buçuk katına çıkarmış monopolleşmiş leş bir firma. Açıklama olarak da vergilendirme diyorlar. Ulan piyasada teksiniz, kutulu oyun satan sizden başka firma yok, halen kalkıp vergi bahane ediyorsunuz. Bu nasıl rekabet piyasası? Bu nasıl ticaret anlayışı? Devlet de göz yumuyorsa onların da anasını avradını... Göz yummuyorlarsa da vurdumduymazlıklarını s....m. Üç kuruş fazla kazanacağız diye yemedikleri bok yok.

9
1453-1836 / Ynt: Piri Reis in haritası Nasıl çizildi?
« : 04 Kasım 2014, 13:13:48 »
Kendi açıklaması olduğunu sanmıyorum. Fakat böyle büyük gezginlerin seyahatnameleri olur. Piri Reis'in kendi gezdiğine dair bulunmuş hiçbir yazı-kanıt yok. Üstüne üstlük o günün teknolojisiyle okyanus geçmek pek mümkün değil. Ancak işte Bering Boğazı'nı geçmiş medeniyetlerin bilgisini bulabilmek gerekir. Bu tabii sadece teori, fakat astral seyahatten ya da uzaya çıkıp bakmasından daha mantıklı. Kendisi gezmiş olsa da mutlaka bir kanıt bulunurdu diye düşünüyorum.

http://www.shodb.gov.tr/pirireis/oturumlar/kitab_i_bahriyeyi_yasamak.htm


10
1453-1836 / Ynt: Piri Reis in haritası Nasıl çizildi?
« : 04 Kasım 2014, 04:04:33 »
Vallahi adamın haritalarında Antarktika'ya kadar çizimler mevcut. Kolomb döneminde Antarktika bilinmiyor. Yaklaşık bir-iki ay evvel izlediğim bir tartışma programında İskender'in döneminden kalma haritaların Büyük Kütüphane'de saklandığı ve Kütüphane'nin suların altında kalmasıyla beraber araştırıldığı ve Piri Reis'in eline geçtiğine dair rivayetler olduğu söylenmişti. İskender ta o dönemde nasıl bu kadar bilgiyi topladı kısmı ise daha da uçuk cevaplarla dolu.

Öyle veya böyle adam iyi bir arşivleme sistemiyle farklı medeniyetlerin birikimini çok tutarlı bir şekilde tek bir kaynakta toplamış. Kendi gezmiş olmasa bile gayet saygı duymaya yeter bir vasıf.

11
Her yol kesişimini kavşağa çevirmezler umarım. Onlar sonra trafik problemi çıkıyor, alın size challenge diye kaktırıyorlar. Gerçek hayatta şu serideki kadar trafik problemi yok be.

13
Konu Dışı / Ynt: Forumda ki Ateism Oranı
« : 20 Ekim 2014, 14:39:49 »
"Forumda ki ateism oranı" ----> "Forumdaki ateizm oranı" olarak değiştirilse daha bir uygun olur sanki.

14
Europa Universalis IV / Ynt: EU IV Teknoloji Saçmalığı
« : 14 Ekim 2014, 00:07:43 »
İyi oynayamamak da, daha iyi oyun yapabilecek kabiliyete sahip olamamak da oyunun teknoloji kurgusunun başarısız olduğu gerçeğini değiştirmez. Hearts of Iron tadında bir teknoloji gelişimi bence çok daha güzel olurdu. EU'nun eksikleri çok ama daha iyi alternatif yok. Ayrıca eksiklerine rağmen birçok yönden de oldukça kaliteli bir oyun.

15
Europa Universalis IV / Ynt: İngiltere Taktik
« : 14 Ekim 2014, 00:03:54 »
İlk etapta bölge verip barış imzalayayıp, daha sonra Burgonya veya HRE ile müttefik olup girebilirsin. Ama direkt ilk savaşı kazanmaya niyetin varsa ve bonusu player yanında kullanıyorsan iyi bir kumandan, borç alma, daha sonra paralı asker ile ordu basıp donanmanla limanları kuşatıp topraklarını kurtarmayı deneyebilir ve War Exhaustion yükseltmeye oynayabilirsin. Eğer AI agresif oynarsa aynı anda başka ülkelerle de savaşa girer ve 5 senenin sonunda pes eder. Tabii bu sırada senin batmaman lazım ekonomik olarak. Ama sen en iyisi barış imzalayıp bir 10-15 sene sonra tekrar saldır müttefiklerle.

16
Diğer Oyunlar / Ynt: Rpg Oyun Önerisi
« : 13 Ekim 2014, 00:40:56 »
-Deus Ex serisi
-Fallout serisi
-Baldur's Gate serisi
-Icewind Dale serisi
-Neverwinter Nights 1 ve ek paketleri
-Dragon Age 1 ve ek paketleri
-Planescape Torment
-Elder Scrolls serisi
-Divine Divinity 1-2
-Dark Soul
-Witcher (iyi diyorlar oynamadım)
-KOTOR serisi

Eski oyunlar RPG unsuru olarak daha iyi, fakat grafik olsun diyosan serilerin son oyunlarına bak.

17
Eline sağlık.

Mars'a indik demişsin de hikaye Mars'ta mı geçiyor gerçekten? Ben çok daha uzak bilinmeyen bir gezegen diye hatırlıyordum.

Bir de biraz daha uzun yazıp daha fazla yorum katabilirsin.

18
Europa Universalis IV / Ynt: Arazi Şartları
« : 11 Ekim 2014, 13:51:20 »
Dağlık arazilerde shock ve maneuver düzeyleri oldukça düşer, dolayısıyla Cavalry'lerin önemi azalır. Ayrıca dağlıklarda ve nehirlerin olduğu yerlerde savunan tarafından ciddi şekilde avantajı oluyor.

Taktiksel olarak yapabileceğin tek şey, dağlık bölgelerdeki ordularında cavalry azaltmak olabilir.

19
Yaz tabii, belki gözden kaçırdığımız şeyler vardır. Fikirlerini, teorilerini de ekle, merak ediyorum hikayeye bakış açını. Benim aklımda birkaç teori var da bakalım aynı mı düşünüyoruz yoksa farklı şeyler mi uyandırdı senin aklında.

20
Çok gizemli ve değişik bir oyun. Dear Esther kafasında. Anlatmak istediği bir öykü var ve muhteşem bir görsellik-atmosfer ile bunu sağlıyor. Öyle ahım şahım oyun mekanikleri ya da zorlayıcı unsurları yok, ama oynarken film izler gibi büyülüyor. Çıkmasına sanırım bir sene daha var fakat sabırsızlıkla bekliyorum.

Sayfa: [1] 2 3 4 5 ... 10