İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - DarkKing37

Sayfa: [1]
1
Victoria II / Sanayileşme Konusunda Yardım (Osmanlı)
« : 18 Ocak 2018, 17:35:51 »
Osmanlı ile yeni bir oyuna başlayacağım ve sanayi konusunda birkaç sorum var.

Fabrikaları devlet eliyle mi açmalıyım yoksa kapitalistlere mi bırakmalıyım?
Eğer kapitalistlere bırakacaksam bunu nasıl yapabilirim?
Sanayileşmeye hangi yılda başlamalıyım ve başlamadan önce hangi teknolojileri araştırmalıyım?
İhtiyacım olan kaynakları etkime aldığım ülkelerden alabilir miyim? Oyunda böyle bir mekanik var mı varsa nasıl işliyor?

2
Victoria II / Ynt: Osmanlı ile Başlangıç Stratejisi
« : 18 Ocak 2018, 17:18:04 »
1. Aİ mantığı bunu pek aldırış etmiyor.
2.  Kötü şöhretin 25'i geçince direk GP'ler seninle müttefiklerini bozuyor,  tüm ülkeler sana savaş açabiliyor.
3. Dış politikada saldırganlıktan çok savunmada kalmalısın.
4. İyi bir şey. Onlar fabrikada çalışmak için işçi oluyorlar. unutma fabrika gelirleri her zaman daha yüksektir.
Anladım, çok teşekkür ederim.
Bir de bu fabrikaları ilk kurduğum zaman kurmadan önce söylediği geliri getirmiyor, income bir anda inanılmaz düşüyor giderler 5000'e falan yükseliyor. Birkaç ay içerisinde bu yavaş yavaş azalıyor ve sonrasında artıya geçiyor. Bu benim hatamdan mı kaynaklanıyor yoksa normal mi?

Çok oldu biliyorum ama bir sorum daha var. Fabrikaları devlet eliyle açmak mı yoksa kapitalistlere açtırmak mı daha mantıklı? Bu konuda iki yol için izlenmesi gereken strateji nedir?

3
Victoria II / Osmanlı ile Başlangıç Stratejisi
« : 18 Ocak 2018, 17:07:24 »
Daha önce uzunca bir süre eu4 ve ck2 oynamışlığım var, ortalama bir oyuncuyum her ikisinde de. Bu aralar victoria ii oynamak istedim ve Osmanlı ile oyuna başladım.
Tripoli'yi annexledim. Donanmayı taşıma gemileri ve kadırgalar haricinde dağıttım, ekonomiyi düzelttim ve 3-4 tane de fabrika kurdum. Bu sırada da casus belli bulup "make puppet" cbsiyle Tunus'a girdim. Tunus savaşı iyi giderken askerler boş boş beklemesin diye Mısır'a da girdim. Mısır'dan ankara ve adana, halep, suriye ve filistin bölgelerini alıp barış yaptım, tunus'u da puppet yaptım. Sonrasında biraz bekleyip orduları İran sınırına yığdım ve pek de zorlayıcı olmayan bir savaştan sonra Tebriz bölgesini ele geçirdim. Bu arada oyun başı müttefik olduğum UK, Fransız - Rus ittifakıyla savaşa girip yardıma çağırınca reddederek ittifakı bozmuştum. Sonrasında zor da olsa prusya'ya yanaştım, bunların dışında two sicilies ve birkaç arap ülkesi müttefikti. Eu4'teki ae gibi olan şey de (kötü şöhret deniyor sanırım türkçe olarak ingilizcesini hatırlamıyorum) 27'ydi. Prusya bir anda ittifakı bozdu bunu sebep göstererek.

Ardından da İspanya savaş ilan etti. Onlarla savaşmak için Avrupa'daki ordularımı Kuzey Afrika'ya yönlendirince de Avusturya tüm müttefikleriyle birlikte savaş ilan etti ve ondan sonra yapacak pek bir şeyim kalmamıştı zaten. Ümitsizce birkaç deneme yaptım, yer yer başarılar kazansam da neredeyse üç katım olan düşman tarafından bozguna uğratıldım sonra da alt f4 attım.

Şimdi benim birkaç sorum var:
Bu kardeşler ilişkimizi de iyi tutmama rağmen neden savaş ilan ettiler?
27 kötü şöhretin diğer ülkeleri bu kadar etkilemesi normal mi? (eu4'te ae 50 üzeri olmayınca koalisyona giremiyorlardı mesela)
Bir sonraki Osmanlı oyunumda dış politikada ne gibi bir strateji izlemeliyim?
Oyun esnasında konya bölgesinde national focus olarak craftsman ayarlamıştım, sonrasında oraya bir kadife fabrikası kurdum ve bir anda ülkenin her yerinde işsiz(unemployed) kişiler çıktı. Ege adalarında 180, Thrace'de 500'e yakın vardı. Oralara da fabrika kurdum ve bu sefer Libya ve Tripoli bölgelerinde unemployedlar ortaya çıkmaya başladı. Bu iyi bir şey mi yoksa kötü mü? Kötüyse nasıl engellerim?

kötü şöhret dediğim şey imfamy'ymiş bu arada.

4
He al bakalım sen Sırbistan ile Bizans'ı ondan sonra aggression'dan ayakta durabilecek misin  ;D
Ilk versiyonları oynasaydın böyle konuşmazdın kardeş. Eskiden ae bu kadar çok artmıyordu.

5
Az önce memluk oyunumu bitirdim ve hre kurmayı düşünüyorum. Avusturya ile daha önce birkaç denemem oldu, 1.22'de 3 reform geçirsem ve bohemia, hungary,  castile'yi pu ya alsam da reform hareketi yüzünden devamı gelmedi ve bıraktım. Bir daha da oynamak istemiyorum sinir hastası ediyor adamı.

Bu yüzden Polonya ile kurmayı düşündüm ve bir oyuna başladım,  bohemia'yı pulamak için rm yaptım ancak jagiellon beyefendi teşrif edene kadar adamlar kralı seçtiler. Her seferinde böyle olur mu yoksa erkenden başlarına jagiellon geçirebilir miyim bilmiyorum.  Böyle bir şansım varsa polonya ile deneyeceğim, yoksa ülke önerinize ihtiyacım var.

6
Oyunun ilk senaryosunun adı "Rise of the Ottomans".
Oyun başında Osmanlı'nın tüm komşularını ezip bir anda çok büyük bir güç haline gelmesi normal. Gerçekte de böyle oldu. Bunu engelleyip yavaş yavaş güçlenmek zorunda bırakırsanız tarihsel gerçekçilikten uzaklaşırsınız. Bu nerf tarihle zerre bağdaşmıyor, koca bir saçmalık sadece.
Osmanlı nerflenmemeli demiyorum, kesinlikle nerflenmeli ancak bu şekilde değil. 18. ve 19. yüzyıllarda eventler ile gelen hellen isyanları, 16. yüzyıldan sonra gelecek teknoloji ile ilgili eventlerle yapılmalı bu nerf. Mesela şu şekilde:
"Buraya isyan ile ilgili bir yazı. Seçenekler:
57 Hellen milliyetçileri Atina'da ayaklanacak.
Atina'ya % 60 local autonomy ver."

"Yeni bir enstitü hakkinda bir yazı:
50 ADM ve 1000 ducat öde.
-% 10 institution spread speed" (bazılarının ingilizceleri tam aklımda kalmadığından türkçeleştirmeye çalıştım,  biraz saçma oldu ama umarım anlaşılır olmuştur. )

Bu gibi eventler eklenir ve son nerf geri çekilirse hem oyun tarihe daha yakınlaşır hem de Osmanlı ile oynaması eskisi gibi zevkli olur diye düşünüyorum.

7
Europa Universalis IV / Ynt: Askeri düzen nasıl olmalı?
« : 12 Ocak 2018, 23:12:39 »
18 4 20 olarak kullanıyorum ben ileri dönemde. Ordu hem güçlü oluyor hem de attration(böyle yazılmıyordu ama neyse) almıyor.

8
Bence de inanılmaz derecede nerflenmiş, oynanmayacak seviyede neredeyse. Çok iyi giden bir memlük oyunum vardı, ssleri burada:

(aç/kapa)


Her neyse, youtube'da dolanırken gördüğüm videolar sonrası katolik osmanlı ile hre kurmaya heves ettim, ironmande açtım oyunu. Coreler kaldırıldığından dolayı beyliklere claim atmaya başladım, bizans'a saldırdım sırbistan müttefikiydi onlar da geldi. İstanbul'u kuşattım tam Sırbistan'a gidiyorum Venedik de girdi Sırplara. Toprak kaptırmayayım diye orduyu ikiye bölüp hızlıca işgal etmek istedim, 7k'lık 2 yıldız generalli ordumu dağlarda dövüp geri yolladılar. Daha önceki versiyonlarda Osmanlı her arazide dağıtırdı düşmanı. Neyse uzatmayayım, zor da olsa Sırbistan'ı hallettim, 3 tane topraklarını alıp barış yaptım ve Bizans'a yoğunlaşıp full annex attım. Direkt olarak koalisyon yedim. Gerçi yemeseydim bile işler epey zor olacaktı çünkü anadolu beylikleri abuk subuk ülkelerle müttefik olmuş durumda. Dulkadirle Ajam'in müttefik olması kadar saçma bir şey olabilir mi kardeşim bu beyliklerden karamanoğulları dışında hiçbiri diplomasiyi bu kadar etkin kullanmamıştı tarihte. Mahvetmişler Osmanlı'yı. Komşu devletlerle oynaması güzel ama ona bir şey diyemem :P

9
Muscovy oyun başlar başlamaz Novgorod'un topraklarına ve doğal olarak Novgorod ticari bölgesine konuyor. Sonrasında dediğin gibi çevresindeki küçük ülkeleri yutarak büyüyor ve doğuda kolonileştikten sonra inanılmaz bir manpowera sahip oluyor. O noktadan sonra yenmek çok zor zaten.

Ruslarla fazla büyümesini istemiyorsan iki seçeneğin var.

Erkenden bitirmek için Novgorod ile müttefik olabilirsin. Savaş başladığında Rus ordusunun büyüklüğü gözünü korkutmasın. Vassal orduları genelde tek geziyorlar. Onları teker teker avlayıp Rusları da seni kovalamaya mecbur edersen ordularını eritir sonra da müttefikinle beraber yok edersin.
Novgorod yanaşmıyorsa işler biraz daha zorlaşır. Muscovy'nin komşu olduğu herhangi bir horde ile veya -eğer muscovy'i rivallemişse- danimarka ile müttefik olabilirsin.(buraya dikkat et danimarka genelde patlıyor. isveç'in liberty desire'ını ara ara kontrol et %50'yi geçmişse ve bir iki major devletin desteğini almışsa danimarka'yla ittifakı bozup isveç'i destekle. Böyle yaparsan hiçbir şey kaybetmezsin.

Diyelim ki Muscovy'i başta yenemedin. Bu durumda yapman gerekenler devletine göre değişir. Horde isen Muscovy'nin doğuda koloni kurabileceği toprakları alıp önlerini kesmen gerekir. Ayrıca commonwealth ile iyi ilişkiler kurmak da önemli. (Burada da mühim bir nokta var. Diyelim ki Commonwealth ile bir şekilde müttefik oldun. Güçlü müttefikleri olmayan ve Muscovy ile komşu olan başka bir devlet ile müttefik olmaya kalkma. Onlara saldırırlarsa kaybedeceğin bir savaşa girmiş olursun.)

Eğer Osmanlı isen oradaki en güçlü horde devlet ile müttefik ol. Bu başta ilerlemeni yavaşlatır ama Rusları engellemiş olursun. Ayrıca gene osmanlı ile oynarken Commonwealth'i fazla hırpalamamaya dikkat et. Commonwealth ve Russia birbirlerini dengeliyorlar. Birini çok fazla hırpalarsan diğeri palazlanır.

Commonwealth veya İskandinav ülkelerinden biri isen Russia'nın rivalleriyle dost olmaya çalış ve teknolojik olarak üstünlük kur. Enstitülerin yayılması uzun sürüyor developmentsız Rus ve orta asya topraklarında. Bu fırsatı iyi değerlendirmen gerek.

Oynadığın ülkeden bağımsız olarak bir tane diplomatını muscovy'de spy network kurması için görevlendir ve adm teknolojine göre yapabildiğini yap. Orduyu sabote edebilir, itibarlarını zedeleyebilir veya isyanları destekleyebilirsin.
Bir de hiçbir müttefikine fazla güvenme. Hepsiyle çıkarların çatışabilir bir müddet sonra bu yüzden bunu bilerek davran ve hiçbirinin fazla güçlenmesine izin verme. Toprak alacaksan kendine veya vassallarına al. Ae'den çekiniyorsan seninle aynı dinde olacak bir devleti serbest bıraktırıp diplo vassal yap.

Başka bir sorun olursa yaz bana, ara ara giriyorum. Görünce cevaplarım.

İyi oyunlar

10
İran yönüne ilerle ve İran'ın tamamını al. Özellikle Kuzey İran'ı. Batı'da da Kuzey İtalya'ya kadar alıp İtalya'ya karadan bağlantı sağla. Öncelikli hedeflerin bunlar olsun. Quality açmışsın ama Quantity ve Religious idealarını tamamen aç. Bu üçü tamamen açılınca politikalarda 2 tane ordu moraliyle ilgili politika gelecek. (religious+quality ve religious+quantity kombinasyonları sonucunda) Savaş zamanı kesinlikle onları aç. Barış zamanında para getiren şeyleri açabilirsin ama unutma bir politikayı açtıktan sonra 10 yıl boyunca kaldıramıyorsun. Moral çok önemli. 1700'lerden itibaren Avrupa orduları üstünlük kurmaya başlıyorlar, ancak moral ile dağıtabiliyorsun. Donanmada light ship'leri boşver, 10 büyük 50 3. seviye gemi şeklinde donanma kur zaten Akdeniz ve Karadeniz'de savaşıyorsun. İstersen daha fazla büyük gemi basabilirsin ama 3. seviye gemiler her zaman daha fazla olsun.

Policy'den bahsetmen iyi oldu, pek bilgim olan bir konu değildi. Light shipler trade için var.

11
Osmanlı için çok kötü İdealar almışsın. Trade/Economic ve İnfluence mutlaka olmalı. Memlük hala hayatta ve senin için en kritik yerlerden biri olan İskenderiye'ye sahip. 1600'lerde Osmanlı ile gelirin 20'den 3-4 katı olmalı en az. Vasallarını aşırı genişletmişsin. Bu hem özgürlük isteklerini artırır hem de olası bir annexte çok uzun zaman alır. Athenian Maghreb nedir yahu?:)

Bir an önce Memlük'ün işini bitirip, Aden-Basra ekseninde genişlemeye bak.

Erken genişledim, fazla terrority olmasın diye vassallara verdim ama biraz abartmış olabilirim

12
Başka bir konu açmıştım. Oradaki yazımı direkt buraya kopyalıyorum, en iyi oyunum bu oluyor.

Avrupa
(aç/kapa)
Diplomasi Ekranı
(aç/kapa)
Koalisyon
(aç/kapa)
Süper Güçler
(aç/kapa)
Ekonomi
(aç/kapa)
Fikirler
(aç/kapa)
Vassallar
(aç/kapa)
Ordu Karşılaştırması
(aç/kapa)
%120 disiplin ve generaller
(aç/kapa)
Donanma Karşılaştırması
(aç/kapa)
Londra Ablukaları
(aç/kapa)

Development
(aç/kapa)

13
Europa Universalis IV / Osmanlı oyunum için tavsiyeleriniz
« : 20 Ekim 2017, 22:14:08 »
1.20 versiyonunda Osmanlı ile oynuyorum. Hızlı bir başlangıç yapıp İtalya'ya girdim erkenden, sonrasında polonya'nın zayıf durumda olduğunu görüp saldırmamla olaylar gelişti. Şimdiye kadarki en iyi oyunum oluyor bu ancak ae ciddi manada arttı. En sağlam müttefiğim Fransa bile -60 ae yemiş durumda. Avrupa'da Fransa, İsveç ve Brandenburg dışında dostça bakan ülke yok. Tavsiyelerinizi bekliyorum, aşağıda ekran görüntüleri var.

Avrupa
(aç/kapa)
Diplomasi Ekranı
(aç/kapa)
Koalisyon
(aç/kapa)
Süper Güçler
(aç/kapa)
Ekonomi
(aç/kapa)
Fikirler
(aç/kapa)
Vassallar
(aç/kapa)
Ordu Karşılaştırması
(aç/kapa)
%120 disiplin ve generaller
(aç/kapa)
Donanma Karşılaştırması
(aç/kapa)
Londra Ablukaları
(aç/kapa)

Development
(aç/kapa)
14
Europa Universalis IV / Ynt: Portekiz Koloni Mesafesi Sorunu
« : 16 Ocak 2017, 18:12:15 »
Teşekkür ederim, mesafemin yetmediğinin zaten farkındayım. Sadece nasıl arttırabileceğimi sormuştum.

Mesafemin yettiği bir yer buldum, orayı da İspanya'nın aldığını sanıyordum ancak almamış :)


Bir de koloni mesafesini %20 arttıran bir danışman buldum.

Merak ettiğim bir şey var son olarak:

Fransa'nın bu kadar erken kolonileşmesi normal mi?


15
Europa Universalis IV / Portekiz Koloni Mesafesi Sorunu
« : 16 Ocak 2017, 17:30:56 »
İyi günler arkadaşlar,

Dün Portekiz'le yeni bir oyuna başladım. Afrika'da koloniler kurdum. İşler gayet güzel gidiyordu ve artık Güney Amerika'ya açılmam gerektiğini düşündüm ancak koloni mesafem yetmedi.


Mesafe arttıran ideayı da açtım, başka idealara da baktım ama koloni mesafesiyle ilgili bir şey göremedim.


Koloni mesafemi nasıl arttırabilirim?

16
Europa Universalis IV / Devlet Önerisi İstiyorum
« : 15 Ocak 2017, 12:30:50 »
İyi günler arkadaşlar,

Oynaması zevkli, bir süre sonra Kastilya gibi monotona bağlamayacak(Aragon'a saldır toprak al barış, Kuzey Afrika'ya gir toprak al barış), dünyanın herhangi bir bölgesinde olan (Japonya hariç, Japonya'yı sevmiyorum.) bir devlet arıyorum.

Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Sayfa: [1]