Gönderen Konu: Köşe Yazısı 2019'daki Yerel Seçimler Üzerine Değerlendirme  (Okunma sayısı 152 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kerem1249

• Hedefinden asla sapma
  • Yönetici
  • Orgeneral
  • *
  • Beğenildi: 150 kere
  • Eşsiz gözlerin, senden başkası yok benim için.
    • Profili Görüntüle
    • Kerem1249 Blogu
2019'daki Yerel Seçimler Üzerine Değerlendirme
« : 08 Temmuz 2018, 12:12:28 »
Türkiye geçtiğimiz seçimlerde iktidara yakın kesimler tarafından bile beklenmekte olan bir dip dalganın aslında olmadığını gördü. AK Parti, gerçek oy oranını (%40.8) %1.5 arttırarak birinciliğe devam etti. CHP'den İYİ Parti'ye %3 oy geçtiğini varsayarsak, CHP'de kendi oyunu (%25.2) korudu. Seçimin kazananı milliyetçi-muhafazakar ülkücü akım oldu. MHP %11.1, İYİ Parti ise %9.95 oy aldı. Eğer baraj sorunu olsaydı MHP %12, İYİ Parti %10.5 alabilirdi ve AK Parti %40 ile seçimi tamamlayabilirdi.

Ortada olan tabloya göre, AK Parti tarafından yönetilen şehirlerde CHP'ye, CHP tarafından yönetilen şehirlerde MHP ve İYİ Parti'ye oy geçişleri olmuş. Durum buyken yerel seçimler oldukça heyecan verici bir havada geçecek. Ben yerel seçimlere ilişkin ittifak yasası düzenleneceğini düşünüyorum, özellikle MHP-İYİ Parti birlikte bunu isteyeceklerdir, bu istek reddedilirse AK Parti, CHP ve HDP yönetimi dışında bir düzineden fazla belediye olmayacağı açık. İYİ Parti'nin Cumhur İttifakı'na yanaşması artarak sürüyor, yakın gelecekte böyle olmaya da devam edeceği kesin.
Üstte tahlil edildiği üzere, şu anki mevcut durumda AK Parti, CHP ve HDP'nin seçimleri domine edeceğini düşünüyorum. İzmir'de en az 2 belediye AK Parti'ye, İç Anadolu/Karadenizde de en az 3 belediyenin CHP'ye geçeceğini, İYİ Parti ve MHP'nin yalnızca yerel seçimlerde böyle olmak kaydıyla oy oranlarının büyük oranda düşeceğini düşünüyorum.

Seçimler planlandığı gibi 31 Mart 2019'da düzenlenirse aşağıdaki tahminime çok yakın (%1 oynama payı ile) sonuçların geleceğini bekliyorum.

Büyükşehirler
İstanbul ve Ankara'da AK Parti, İzmir'de Cumhuriyet Halk Partisi'nin üstünlüklerini koruyacaklarını gözlemledim.

Türkiye Geneli
AK Parti: %44.7
CHP: %29.6
HDP: %10.9
MHP: %7.23
İYİ Parti: %6.68
Diğer: %0.89

SONSÖZ
Buraya kadar okuyan herkese teşekkür ediyorum, tahminimde yanılmayacağıma sonuna kadar inanıyorum. Eğer İYİ Parti; Cumhur bloğuna yanaşmaktan kendini alıkoyarsa, İnce; CHP Başı olursa, yerel seçimler ittifakları oluşturulursa tahminimde değişiklik olur, işte o zaman yeni yazımı yayınlarım.
Okurlarıma sevgilerimle.

Önemli: Bu makale Kerem "kerem1249" Açıkel tarafından yazılmış olup, içeriğin bir bölümü bu bilgi ve makale asıl bağlantısı paylaşılarak alıntılanabilir. İçeriğin tümü kesinlikle alıntılanamaz. Bu uyarının çiğnenmesi durumunda 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer Türkiye Cumhuriyeti telif hakkını gözetme yasaları ile yargı kararlarına göre yasal haklar sonuna kadar kullanılır.
Biz Türkler tarih boyunca bağımsızlık ve özgürlük timsali olmuş bir milletiz.
Mustafa Kemal Atatürk

1881~
O'nu sonsuzluğa uğurlayışımızın 80. yıldönümünde tükenmez bir özlemle anıyoruz.

Çevrimdışı Fernweh

İYİ Parti böyle devam ederse (el öpme ve alkışlama olayları) oylarının %5i geçmeyeceğini düşünüyorum. Ek olarak güzel yazmışsın, beğendim.
you’re in the snipers sight
the first kill tonight
time to die

Çevrimdışı Elessar

İYİ Parti böyle devam ederse (el öpme ve alkışlama olayları) oylarının %5i geçmeyeceğini düşünüyorum. Ek olarak güzel yazmışsın, beğendim.
Kesinlikle. İYİ Parti seçim için kurulmuştu ve şimdiden çözülmeye başladı bile.
« Son Düzenleme: 09 Temmuz 2018, 18:38:58 Gönderen: kerem1249 »
Vesselam.

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.