Gönderen Konu: mareşal ve ticaret hakkında  (Okunma sayısı 3914 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı pippen

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
mareşal ve ticaret hakkında
« : 16 Ağustos 2012, 21:03:51 »
selam arkadaşlar. bu oyunu yaklaşık 1 haftadır oynuyorum ancak uzun süredir aradığım o age of empires 1 tadında bir oyun bulabildiğim için -nihayet- çok mutluyum :D oyun çok geniş, tam bir strateji. ben de bir çok şeyi çözdüm sanıyorum ancak iki soruma cevap bulamadım.
1) bir mareşali görevden alırken ona ait olan orduyu da kaybetmek zorunda mıyım?
2) ülkemde birçok ticari mal var ben bunların hiçbirini satamıyorum. altın veya ticari mal ithal edebiliyorum ancak benim elimdeki malları diğer devletlere satamıyorum bu nasıl oluyor? yardımcı olursanız sevinirim. kolay gelsin..

Çevrimdışı Frederik Barbarossa

• Sekban
  • *
  • The North Remembers...
    • Profili Görüntüle
Ynt: mareşal ve ticaret hakkında
« Yanıtla #1 : 16 Ağustos 2012, 22:41:32 »
Aramıza hoş geldin sorularına geçecek olursak

1-) Kral yada prens ordunun başında değilse ordular kaybedilir.

2-) Ticaret antlaşması yaptığında o ülkelerde ticari mallarından faydalanabiliyor ancak bu gözükmüyor.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. :)
Tarih, ilerisini göremeyenler için acımasızdır.

Çevrimdışı pippen

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Ağustos 2012, 01:19:01 »
hem de çok net, teşekkür ederim :D peki iki sorum daha var. birincisi tacire "şu ülke ile ticaret yap" dediğimiz zaman ticaret antlaşması yaptığımız ülkelerin isimlerini içeren bir liste çıkıyor ya karşımıza, bu listede ülke isimlerinin karşısında bir altın resmi ve yanında bir de rakam yazıyor. bu ne anlama geliyor? ikinci sorum ise, ülke toprakları çok büyüyüp çok fazla eyalete sahip olunca maksimum 9 mareşal koca sınırları yönetmeye yetmiyor hele ki bu 9 hanede mecburen 2-3 tane farklı karakter oluyor (ya tacir ya din adamı) bu durumda idareyi nasıl yapacağız? mareşalleri idareli kullanarak, stratejik yerlerdeki eyaletlere göndererek mi?
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2012, 01:27:11 Gönderen: pippen »

Çevrimdışı canfener

• Yeni Çeri
  • *
  • Ne mutlu Türküm diyene
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Ağustos 2012, 10:33:08 »
1)o altın resimi sana + olarak dönüyor yani nasıl anlatayım mesela altın resmi var 10 yazıyor demi ona tıkla ticaret yap 70 gelirin varsa 80 oluyor yani ülkene gelir getiriyor buda genellikle zengin ülkelerde oluyor  :wideeyed:

2)Maalesef yukardaki barlar kadar ancak maraşal vs. üretebiliyoruz  :sick2:
Ne mutlu laik ve müslümanım diyebilene.

Mustafa Kemal Atatürk <3

• Sekban
  • *
  • The North Remembers...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Ağustos 2012, 15:18:36 »
2-) 3 mareşal yeter bir ülke için mesela ben İngiltere ile Fransa ve İspanya'yı aldım her bölgede 1 general yetiyor  crwn*

Çevrimdışı pippen

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 18 Ağustos 2012, 01:41:43 »
Aramıza hoş geldin sorularına geçecek olursak

bu arada hoşbulduk ya o kısmı atlamışım, pardon cevaplar için teşekkürler, bir mareşal ile tüm toprak nasıl savunuluyor ki zaten yavaş yürüyorlar ya biz olay yerine gidene kadar yağma biter :) bir de elimdeki en pahalı (en güçlü) askerleri mareşale veriyorum ama bazen yine de yetmiyor. orda bi eksiğim var ama ne bulamadım :) benim topraklarım çok da büyük olmamasına rağmen 5 tane mareşalim var, aslında mareşal sayımı çok tutmasam iyi olur çünkü tacirlerle ticaret yapmam lazım. ancak mareşallerin çokluğu hem tacir sayımı hem de gelirimi baya bir azaltıyor :(
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2012, 01:51:17 Gönderen: pippen »

Çevrimdışı pippen

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 18 Ağustos 2012, 14:42:03 »
bir de mareşalin emrine hep aynı tür askerler vermek mi yoksa karma bir ordu yapmak mı daha iyi emin olamadım. sanırım mareşale vereceğim yeteneklere göre ordu üretmeliyim?

• Sekban
  • *
  • The North Remembers...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 18 Ağustos 2012, 15:41:56 »
bir de mareşalin emrine hep aynı tür askerler vermek mi yoksa karma bir ordu yapmak mı daha iyi emin olamadım. sanırım mareşale vereceğim yeteneklere göre ordu üretmeliyim?
Bu sana kalmış ben 1 mareşale hepsi atlı ordu veriyorum isyanlar için diğer 2 generale 6 piyade 3 okçu birliği veriyorum yetiyor ancak tabiki orduları karmada yapabilirsin  :smash: ve mareşallere ordunun hızlanması için yetenek ekle  :army: sana bir  öneri çok savaşma diplomasiye ağırlık ver  ;)

Çevrimdışı pippen

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 18 Ağustos 2012, 16:05:07 »
çok soru sordum ama öneriniz aklıma bir soru daha getirdi. diyelim ki müttefiklerimden birine bir ülkeye saldırma teklifinde bulundum. ve her ikimiz de (ben ve müttefiğim) saldırdık bu durumda saldırdığımız ülkeyi mağlup edersek topraklar benim mi oluyor, müttefiğimin mi? ya da bir müttefiğim benim için biryere saldırıp gelip gelirse orası onun mu oluyor? bunun dışında diplomaside pek sözüm geçmiyor :) toprak istiyorum vermiyorlar, savaşıp almam ya da barış karşılığı toprak talep etmem gerekiyor hep :) himayemizin malları bizim sayılıyor mu? (eyalet özelliklerindeki mera, madenler vs)?

• Sekban
  • *
  • The North Remembers...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 18 Ağustos 2012, 20:16:08 »
toprağı kim işgal ettiyse onundur  crwn*

Himayendekinin malları onundur evil*
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2012, 20:18:29 Gönderen: Black Ottoman »

Çevrimdışı pippen

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 18 Ağustos 2012, 20:34:57 »
sağlı sollu darbeler gibi oldu bu cevap :D teşekkür ederim. o zaman müttefikle saldırmak çok da mantıklı birşey değil :S

• Sekban
  • *
  • The North Remembers...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 18 Ağustos 2012, 20:52:47 »
mantıklı aslında en azından kalen kuşatıldığında yardıma gelebilir  ;)

Çevrimdışı pippen

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 18 Ağustos 2012, 20:55:35 »
savunma açısından evet, ama hücum için daha dikkatli kullanmak lazım :D

Çevrimdışı canfener

• Yeni Çeri
  • *
  • Ne mutlu Türküm diyene
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 19 Ağustos 2012, 14:41:56 »
Ben fas oynuyorum cezayirle savaştım işte ancak galip çıkmadı bende ispanyaya yöneldim cezayirle MÜTTEFİK oldum 2 islam devleti avrupaya ilerleyeceğiz.Benim ilk adımım katolonya oldu aynı istanbul gibi yani isyan riski -60 sürekli haçlı seferleri düzenleniyo hristiyan devletler katolonyaya göz dikmiş durumda onun için askeri binalara önem veriyorum yeri değil ama öylesine yazdım affola  :jester: cezayirin bile gözü katolonyada onun için hiç bir dostuma güvenmiyorum nüfusuda cok fazla katolonyada vergide almıyorum (hileliyimde ondan  :jester: ) Allah sonumu hayır etsin.

Mustafa Kemal Atatürk <3

Çevrimdışı pippen

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 20 Ağustos 2012, 01:38:11 »
Ben fas oynuyorum cezayirle savaştım işte ancak galip çıkmadı bende ispanyaya yöneldim cezayirle MÜTTEFİK oldum 2 islam devleti avrupaya ilerleyeceğiz.Benim ilk adımım katolonya oldu aynı istanbul gibi yani isyan riski -60 sürekli haçlı seferleri düzenleniyo hristiyan devletler katolonyaya göz dikmiş durumda onun için askeri binalara önem veriyorum yeri değil ama öylesine yazdım affola  :jester: cezayirin bile gözü katolonyada onun için hiç bir dostuma güvenmiyorum nüfusuda cok fazla katolonyada vergide almıyorum (hileliyimde ondan  :jester: ) Allah sonumu hayır etsin.

dostum sen ortalığı baya bir karıştırmışsın :D
« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2012, 01:38:52 Gönderen: pippen »

Çevrimdışı canfener

• Yeni Çeri
  • *
  • Ne mutlu Türküm diyene
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 22 Ağustos 2012, 10:54:41 »
dostum sen ortalığı baya bir karıştırmışsın :D
Aynen  :grin12: