Gönderen Konu: Anadoluda Bir Umut - Büyük Millet Meclisi  (Okunma sayısı 14275 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı KingArthur

 • Yeni Çeri
 • *
 • İleti: 226
  • Profili Görüntüle
Ermeni TalepleriErmeniler işi iyice abarttılar. Ve sınıra yığınak hazırlamaya başladılar. Yunan derdiyle uğraştığımız şu zamanda olacak iş değil! En iyisi hazırlıkları tamamlamalarına izin vermeden hadlerini bildirmek olacak. Onlara fırsat vermeden taarruza geçmek lazımdır. Doğu Anadolu halkları yeterince ızdırap çektiler. Artık meseleyi çözmek lazım. Kazım Karabekir paşaya emir verildi! Sıra karşılık vermeye kaldı.

Ermeniler İstekli
Öyle görünüyor ki Ermeni savaşmakta kararlı, Kazım Karabekir bölgede yaptırdığı keşifler yaptırarak elde ettiği bilgiler sayesinde bölgeye taaruz yapma kararı aldı. Emin adımlarla bağımsızlık yolunda ilerliyoruz.


Uşak İşgaliYalova İşgaliKütahya İşgaliKütahya yakınlarındaki Yunan birlikleri
« Son Düzenleme: 03 Şubat 2012, 07:53:30 Gönderen: KingArthur »
Anadoluda Bir Umut - Iron Cross Hikayesi
http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=26410.0
 

Çevrimdışı KingArthur

 • Yeni Çeri
 • *
 • İleti: 226
  • Profili Görüntüle
İstiklal Mahkemeleriİstiklal mahkemelerinin kurulmasını kabul ettik. İstiklal Mahkemeleri, 1920 yılında Kurtuluş Savaşı ve sırasında ayaklanma çıkaran ve yağmaya girişenleri, bozguncuları, orduya ait silah ve mühimmatı çalanları, casus ve köstebekleri, asker kaçaklarını, Milli Mücadeleyi engelleme amacıyla propaganda yapanları yargılamak için özel kanunla kurulan mahkemelerdir. Kurtuluş savaşı yıllarında görev yapan mahkemeler birinci dönem olarak adlandırılır. Birinci dönem İstiklal Mahkemeleri dışında daha sonraları da dönemlerine göre farklı vazifeler yürüten mahkemeler kurulmuştur. Sonradan kurulan mahkemeler birer Devrim mahkemesi niteliğindedir. Uğur Mumcu'ya göre Devrim Mahkemeleri, savaş ve ihtilal gibi özel durumlarda isyancı, bozguncu ve karşı devrimcilerin yargılandığı infaz kurullarıdır.  Ergün Aybars İstiklal Mahkemeleri isimli çalışmasında bu mahkemelerininTürk Devriminin bir parçası olduklarını ve bu devrimi gerçekleştirmek için çalıştıklarının unutulmaması gerektiğini yazmıştır.

Kuruluş Sebepleri

Yunan ordusu karşısında asker kaçakları sebebiyle düzenli bir ordu kurulamıyordu. Karşılarında duracak bir güç olmadığından Yunan ordusu hiçbir direnişle karşılaşmadan ilerleyebiliyordu. Halife ve saltanat propagandası yapanlar halkın milli direniş kuvvetlerine katılmasını olumsuz etkiliyordu. Cemiyet-i Müderrisin tarafından yayınlandığı izlenimi veren, Kuvayı Milliye hakkındaki olumsuz bir fetva, Yunan uçakları tarafından Anadolu'ya atılıyordu. Asker kaçaklarından meydana gelen çeteler köy ve kazaları soyuyordu.

Büyük Millet Meclisi tarafından 29 Nisan 1920 tarihinde Hıyanet-i Vataniye Kanunu çıkarılmıştı. Bu kanun cürümleri ve vatana ihanet niteliğindeki suçları önlemeye yeterli gelmemişti. İhtilal ve savaş koşullarında sivil mahkemelerin ve harp divanlarının çalışma usulleri bir caydırıcılık unsuru taşımıyordu. Kanunsuzlukların önüne geçilemiyor en önemlisi hem Yunan ordusunun Anadolu'daki ilerleyişi karşısında düzenli bir ordu çıkarılamıyor hem de asker kaçakları çeteler oluşturarak soygun yol kesme gibi suçlar işliyor ve iç isyanların insan kaynağı oluyordu. Asker kaçağı yakalansa bile cephede ölmek yerine hapse girmek daha çok işine geliyordu.

Çerkez Ethem Meselesiİstiklal Mahkemelerin kurulmasına muhalefet eden Çerkez Ethem'i son kez uyardık.

Konya AyaklanmasıKonya ilinde hiç beklenmedik bir isyan çıktı. Din üzerinden halkın cahilliğinden faydalanmak isteyen vatan hainlerine haddilerini bildirmek için gereken yapılacaktır.
« Son Düzenleme: 03 Şubat 2012, 07:55:45 Gönderen: KingArthur »
Anadoluda Bir Umut - Iron Cross Hikayesi
http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=26410.0
 

Çevrimdışı KingArthur

 • Yeni Çeri
 • *
 • İleti: 226
  • Profili Görüntüle
Doğu CephesiKazım Karabekir, Bekir Sami Paşa ve yanındaki subaylarla yaptığı toplantılar sonucunda Ermenistan'a açılan savaş ilanı olduktan sonra gereken taaruz planlamaları için bir toplantı için Artvinde subaylarıyla birlikte toplanır.Ermeniler karşısında Kazım Karabekir'in kumandasındaki ordu Batum, Artvin, Ardahan, Kars ve Iğdır gibi önemli şehirleri aldıktan sonra barış teklifiyle gelen Ermeniler bu talepleri TBMM tarafından kabul edilmedi.


Eskişehir İşgaliUşak ve Bursa üzerinden Kütahya ve Eskişehir üstüne saldırıya geçen Yunan kuvvetleri, 20 Temmuz 1921'de Eskişehir'i işgal ettiler. Türk Batı Cephesi güçleri Çifteler'e dek geri çekildi. Durum Türk kuvvetlerinin tümüyle aleyhine dönmüştü. İşgal kuvvetlerinin Ankara yakınlarına kadar gelmesi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde rahatsızlıklara neden olmuştu. Milli Savunma Bakanı Fevzi Paşa Ankara'nın terk edilerek meclis çalışmalarının Kayseri'ye taşınmasını istiyordu. Ancak TBMM'de kesinlikle Ankara'nın terk edilmemesini yönünde karar aldı ve 5 Ağustos 1921 tarihinde Mustafa Kemal meclis yetkileriyle donatılarak Başkomutan oldu.
Bu arada Yunanlıların Eskişehir'i işgallerinden iki gün sonra 22 Temmuz 1921 'de Yunan kralı Konstantin Eskişehir'e geldi, yanında Yunan ordusunun üst rütbeli subayları bulunmaktaydı. Eskişehir'de yapılan toplantıda kral Konstantin Yunan Orduları Başkomutanı oldu, bundan beş gün sonra Kütahya'da yapılan bir başka toplantıda ise Ankara'ya saldırı kararı alındı.

Bilecik İşgaliEskişehir’in ardından Eskişehir’e göre küçük olan Anadolu kentlerinden Bilecik’te Yunan ordusunun işgali altına girmişti. Doğu Cephesinde Ermeni ordularına karşı başarı haberleri gelmesine karşın Yunan ordusunun ilerleyişi Ankara’yı rahatsız ediyordu.

Düzenli Orduya GeçişOsmanlı ordusu Mondros Ateşkes Anlaşması ile terhis edilmişti. İtilaf Devletleri böylece savunmasız kalan Anadolu topraklarını çok rahat işgal edebileceklerini sanıyorlardı. Ancak bu işgallere ilk direnişler başlamış ve Kuva-yi Milliye birlikleri kurulmuştu. Kuva-yi Milliye birbirinden bağımsız birliklerden oluşuyordu. Sivas Kongresi kararıyla, Ali Fuat Paşanın Batı Cephesi Kuva-yi Milliye Genel komutanlığına atanmasına rağmen komuta birliği sağlanamamıştı.

Düzenli Ordunun Kurulma Nedenleri

1-Kuva-yi Milliye birliklerinin düşmanı yurttan atacak güce sahip olamaması.
2-Kuva-yi Milliye birliklerinin düzensiz bir yapıda olmaları kendi başlarına hareket ederek bir otorite altına girmek istememeleri…
3-Düzenli ordunun bir devlet için gereklilik olması.
4-Kuva-yi Milliye birliklerinin zaman zaman disiplinsiz hareketlerde bulunmasının TBMM'ye duyulan güveni zedelemesi.
5-Kuva-yi Milliyenin ihtiyaçlarını karşılamak için, halktan zorla para ve malzeme toplamaları.

Kuva-yi Milliye yerine düzenli ordunun kurulmasına bazı TBMM üyeleri de tepki gösterdi. Bu tartışmalar yapılırken başlayan Yunan saldırısı karşısında Kuva-yi Milliye birlikleri başarısız oldu. Bu gelişme, Mustafa Kemal Paşanın düzenli ordu hakkındaki fikirlerinin TBMM'de benimsenmesini kolaylaştırdı. TBMM, 1920 sonlarında düzenli ordunun kurulmasını kararlaştırdı.Çerkez Ethem bu haberi duyar duymaz artık inceldiği yerden kopsun misali gibi hareket etmesi gerek Ankara'yı gerekse Albay Refet Bey'in canını çok sıkmıştı.


Ankara beklenen kararı en sonunda verdi. Verilen emirler yerine getirilmiyorsa bunun bedeli ödenecektir dedi.
« Son Düzenleme: 03 Şubat 2012, 08:02:43 Gönderen: KingArthur »
Anadoluda Bir Umut - Iron Cross Hikayesi
http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=26410.0
 

Çevrimdışı KingArthur

 • Yeni Çeri
 • *
 • İleti: 226
  • Profili Görüntüle
1. İnönü MuharebesiArtık tüm hazırlıklarımız tamam. Sıra yurdumuzu savunup bağımsızlığımıza ulaşmak. Gazamız mübarek olsun!

Tarih - 6-11 Ocak 1921
Bölge - İnönü, Eskişehir
Sonuç - Yunan ordusu durduruldu. Türk Ordusu Kazandı.

-Moskova Antlaşması
-İstiklal Marşı'nın Kabulü
-Londra Konferansı
-Afganistan Dostluk Antlaşması
-1921 Anayasası'nın Kabulü


9 Ocak 1921 günü öğleden sonra Yunanlıların Bozüyük yönünden şiddetli taarruzu ile başladı. Ufak bir köyden ismini alan İnönü, şimdi Türk Kurtuluş Savaşında dönüm noktası olacak bir muharebeye sahne oluyordu. Ve yıllar sonra bu muharebeyi idare eden komutana, Atatürk tarafından "İnönü" soyadı verilecekti. Muharebenin ilk günü Batı Cephesi kuvvetleri ile Yunanlılar arasında çok çetin çarpışmalar oldu. Yunanlıların her taarruzu, karşı taarruzla cansiperane püskürtülüyor, ilerlemelerine imkan verilmiyordu. İnönü mevzilerinde boş cepheler yerine, Türk kuvvetlerinin piyade ve topçu ateşiyle karşılaşmaları, onlar gerçekten şaşırtmıştı.Muharebe, 10 Ocak günü de sabahtan akşama kadar bütün şiddetiyle devam etti. Bu sabah, Batı Cephesi Komutanı Albay İsmet Bey (İnönü) de Gediz'den muharebe meydanına gelmiş, savaşı bizzat ateş hattında idareye başlamıştı. Bir ara bir alay kadar düşman kuvveti, mevzilerimizdeki bir boşluktan istifade ederek Batı Cephesinin karargahı bulunan İnönü istasyonunun kuzevine kadar sokulmaya muvaffak oldu. Bu kritik vaziyet karşısında cephe karargahı istasyondan alınarak süratle İnönü köyüne nakledildi ve cephenin bu kesimi kuvvet kaydırarak takviye edildi.

Askerlerimiz bugün de, aralıksız devam eden düşman taarruzlarını, bir an gerilemeksizin göğüslüyorlar; Yunanlıların ilerlemesine imkan bırakmıyorlardı. Şüphesiz ki ordumuz, bu taarruzlar karşısında ağır zayiat veriyor; ama canından aziz bildiği kutsal vatan topraklarını her ne pahasına olursa olsun, savunmadan geri kalmıyordu. En nihayet tükenen, gücü kırılan düşman oldu. 2 gündür devam eden taarruzlarından bir başarı elde edemediğini, edemeyeceğini anladı. Artık bu safhada onlar için yapılacak bir şey vardı: Geri çekilmek! Gerçekten Yunan kuvvetleri,10 Ocak 1921 gecesi verdikleri kararla 11 Ocak günü sabahından itibaren Bursa yönünde geri çekilmeye başladılar.Elde edilen bu zaferin ardından Mustafa Kemal (Atatürk), 11 Ocak 1921 tarihinde Batı Cephesi Komutanı Albay İsmet Bey (İnönü) ve beraberindeki kahraman askerlerimize hitaben şu telgrafı çekmiştir:

"Bu başarının, mukaddes topraklarımızı düşman istilasından tamamen kurtaracak olan kesin zafere hayırlı bir başlangıç olmasını Allah'tan diler, Batı Cephesinin bütün subay ve erlerini kazandıkları bu zafer dolayısıyla tebrik ederim."Mustafa Kemal Atatürk, Birinci İnönü Muharebesinin önemini şu sözlerle ifade etmiştir;

"Yeni Türkiye Devleti’nin küçük, fakat millî ülkülü genç ordusu, en dar bir hesapla üç kat üstün düşmanı İnönü Meydan Muharebesi’nde mağlup etti. Strateji sanatının en nazik icabatını isabetle uyguladı. İç hatların kullanılmasında harp tarihine parlak bir misal yazdı."

İkinci İnönü MuharebesiTarih - 23 Mart - 1 Nisan 1921
Bölge - İnönü, Eskişehir
Sonuç - Kesin Türk zaferi, Yunan Ordusu'nun İnönü mevzilerinden geri çekilmesi

- Türk halkının orduya ve hükümete güveni arttı.
- İçte ve dışta TBMM'nin otoritesini arttırdı.
- İngilizlerin Yunanlılar'a olan güveni sarsıldı.

Milli Mücadele


Sovyet politikacılar emperyalizme karşı gösterilen direnişten ötürü bizlere askeri ve maddi destek gönderdi.

Gümrü Antlaşması


Gümrü Antlaşması, Kurtuluş Savaşı sırasında Türkiye Büyük Millet Meclisi ile Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti arasında 3 Aralık 1920'de imzalanan antlaşmadır. Ayrıca TBMM'nin uluslararası alanda imzaladığı ilk antlaşmadır. Böylelikle doğu cephesi kapanmış ve doğuda kalan ordular batıya kaydırılmıştır.


Kazım Karabekir Gümrü Antlaşması için yola çıkarken..
« Son Düzenleme: 03 Şubat 2012, 08:12:37 Gönderen: KingArthur »
Anadoluda Bir Umut - Iron Cross Hikayesi
http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=26410.0
 

Çevrimdışı KingArthur

 • Yeni Çeri
 • *
 • İleti: 226
  • Profili Görüntüle
Yerel Atölyeler


Anadoludaki kadınlarımız milli mücadeleye katkıda bulunmak için gece gündüz mühimmat taşımacılığı ve mühimmat üretmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Onların hakkını sadece düşmanı yenerek vermiş oluruz.

İtalyan Yardımları


Fransa ile İngiltere'nin sözleri gerçekleşmeyince intikamlarını almak için bizlere silahlarını bırakıyor. Böylelikle onlara karşı daha güçlü olucağız.

Düzenli Ordu


Düzenli Ordu hazır ve emir bekliyor.

Batı Cephesi


Batı Cephesindeki son durum Yunan Ordusunun tam donanımlı ve müttefik desteği ile birlikte Sakarya, Düzce, Zonguldak, Bolu, Bartın, Karabük, Çankırı İllerini işgal etmiştir. Mustafa Kemal Atatürk Türk Ordusundaki önemli bazı subay ve komutanlarla yaptığı toplantıda stratejik planlar yapılmıştır. Yunan ordusunu içeriye çekip gerekli mühimmat ve lojistik desteği kesip yok etmek. Bu plan üzerine düzenli ordu görevine başlamıştır. Çankırı, Karabük, Bartın, Düzce, Zonguldak, Bolu, Sakarya illeri hızlı ve şiddetli bir taaruzla geri alınmıştır. Şimdiki asıl hedef düşmanı denize dökmek!


« Son Düzenleme: 03 Şubat 2012, 08:53:44 Gönderen: KingArthur »
Anadoluda Bir Umut - Iron Cross Hikayesi
http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=26410.0
 

Çevrimdışı KingArthur

 • Yeni Çeri
 • *
 • İleti: 226
  • Profili Görüntüle
2. İstiklal Mahkemeleri


30 Temmuz 1921 tarihi ile 1923 Ekim ayı arasında çalışmıştır. İlk olarak 19 Ağustos 1921 tarihinde Kastamonu'da, 12 Ağustos 1921 tarihinde Konya'da, 17 ağustos 1921 Samsun, 22 Eylül 1921 tarihinde Yozgat'da kuruldu. İkinci İstiklal Mahkemelerinde asker kaçakları, Kurtuluş Savaşında düşmana yardım edenler ve isyan çıkaranlar yargılandı.

Mustafa Kemal'e Baskı


Mustafa Kemal Atatürk Başkomutanlık kanunu konuşurken kürsüden onu dinleyen milletvekillere alıcağı tedbirler gerçekten vatanın en belirleyici kararlar olucağını söyledi. Ve riskli olucağını bile bile uyardı. Ama halk ona birkez inanıp ve güvenmişti. Teklif kabul edilip, Başkomutan sıfatını kazanmıştı.

Mecliste Tartışmalar


Meclis'te milletvekilleri arasında Atatürk'ün alıcağı kararları merak bekleyip kapılar ardında dedikodular kazandibi yer yer ulu ortada asılsız iddalarla dönmesi herkesi rahatsız etmişti. Bakalım merakla beklenen alınacak tedbirler bugün mecliste konuşulacaktı.


Başkomutanlığı 3 aylığına alan ve cepheye gitmesi beklenen Mustafa Kemal Atatürk artık ordu'nun Ankara'dan değil bizzat Paşa'nın kendisine bağlı olup yöneteceği ve böylelikle askeri kabiliyetine güvenilerek mecliste oylama yapılıp kabul edileceği konuşuluyor.
« Son Düzenleme: 03 Şubat 2012, 21:22:43 Gönderen: KingArthur »
Anadoluda Bir Umut - Iron Cross Hikayesi
http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=26410.0
 

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

 • Paşa
 • *
 • İleti: 6033
  • Profili Görüntüle
Ynt: Anadoluda Bir Umut - Büyük Millet Meclisi
« Yanıtla #46 : 03 Şubat 2012, 09:36:44 »
Güzel.  tbrk*
 

Çevrimdışı KingArthur

 • Yeni Çeri
 • *
 • İleti: 226
  • Profili Görüntüle
24. Bölüm - Tekâlifi Milliye, Batı Cephesi
« Yanıtla #47 : 03 Şubat 2012, 10:20:12 »
Tekâlifi Milliye Emirleri(7 Ağustos 1921)


Tekâlif-i Milliye Emirleri, Kurtuluş Savaşı'nın dönüm noktalarından olan Sakarya Meydan Muharebesi öncesi ordunun ihtiyacını karşılamak ve Sakarya Savaşı'na hazırlanmak için Başkomutan Mustafa Kemal Paşa'nın kanunla kendisine verilen yasama yetkisini kullanarak yayınladığı "Ulusal Yükümlülük Emirleridir". 7 Ağustos 1921'de yayınlanmış olup toplamı on maddedir.

1-Her ilçede bir tane Tekâlif-i Milliye Komisyonu kurulacak.
2-Halk, elindeki silah ve cephaneyi 3 gün içinde orduya teslim edecek.
3-Her aile bir askeri giydirecek.
4-Yiyecek ve giyecek maddelerinin %40'ına el konacak ve bunların karşılığı daha sonra geri ödenecek.
5-Ticaret adamlarının elindeki her türlü giyim eşyasının %40'ına el konacak ve bunların karşılığı daha sonra geri ödenecek.
6-Her türlü makineli aracın %40'ına el konacak.
7-Halkın elindeki binek hayvanlarının ve taşıt araçlarının %20'sine el konacak.
8-Sahipsiz bütün mallara el konacak.
9-Tüm demirci, dökümcü, nalbant, terzi ve marangoz gibi iş sahipleri ordunun emrinde çalışacak.
10-Halkın elindeki araçlar aylık 100 km. askeri ulaşım yapacaklar.

Batı Cephesi

Kütahya-Eskişehir Muharebeleri

http://www.youtube.com/watch?v=5Pf9KG7LLC4&feature=related 07:12'den itibaren takip edin. Dedelerimiz nasıl yenmişler izleyin ve görün. tbrk*

Tarih - 10 - 24 Temmuz 1921
Bölge - Afyon-Kütahya-Eskişehir

Sonuç
-Yunanistan'ın zaferi
-Türk kuvvetlerinin geri çekilmesi
-Yunanistan'ın Afyon, Kütahya ve Eskişehiri işgali

-Kütahya-Eskişehir Muharebeleri, 10 Temmuz 1921 ile 24 Temmuz 1921 tarihleri arasında Yunanistan ile Ankara Hükûmeti ordusu arasında gerçekleşen muharebe. Muharebeyi kaybeden Ankara hükûmeti kuvvetleri Sakarya Nehri'nin doğusuna çekilmek zorunda kaldı.,

Sakarya Meydan Muharebesi

Tarih - 23 Ağustos - 13 Eylül 1921
Bölge - Sakarya nehrinin doğusu Ankara
Sonuç
-TBMM Orduları'nın zaferi
-Yunan ordusunun geri çekilmesi


Türk Topçuları

TBMM Ordusu, Kütahya-Eskişehir Muharebelerindeki yenilgisinden sonra cephe kritik bir duruma düşmüştü. Cepheye gelerek durumu yerinde gören TBMM Reisi Mustafa Kemal Paşa ile İcra Vekilleri Heyeti Reisi Fevzi Paşa, Batı Cephesi birliklerinin Yunan ordusuyla arada büyük bir mesafe bırakılarak Sakarya Nehri'nin doğusu'na çekilmesine ve savunmayı bu hatta devam ettirmesine karar verdiler. Mustafa Kemal Paşa, "Hatt-ı müdafaa yoktur; sath-ı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır." emrini vererek muharebeyi geniş bir alana yaydı. Böylece Yunan kuvvetleri de karargâhlarından uzaklaşıp bölünmüş olacaktı.


Yunan Topçuları

TBMM, 3 Ağustos 1921'de Genelkurmay Başkanı Mirliva İsmet Paşa'yı azlederek, aynı zamanda Başvekil ve Milli Müdafaa Vekili de olan Fevzi Paşa'yı bu makama da atadı.
 
22 Temmuz 1921'de Sakarya Nehri Doğusu'na çekilmeye başlayan TBMM ordusu, güneyden kuzeye 5'nci Süvari Kolordusu (Çal Dağı güneyinde), 12 nci, l nci, 2 nci, 3 ncü, 4 ncü Gruplar ve Mürettep Kolordu l nci hatta olacak şekilde tertiplendi.


14 Ağustos'ta ileri harekata geçen Yunan ordusu ise, 23 Ağustos'tan itibaren 3'ncü Kolordusu ile Sakarya Nehri doğusundaki TBMM Kuvvetlerini tespit, l'nci Kolordusu ile Haymana istikametinde, 2 nci Kolordusu ile Mangal Dağı güneydoğusunda kuşatıcı taarruza başladı. Fakat bu taarruzlarında başarısız oldular.
 
Kuşatma taarruzunda başarı sağlayamayan Yunan kuvvetleri, siklet merkezini ortaya kaydırarak savunma mevzilerini Haymana istikametinde yarmak istedi. 9 Eylül'e kadar süren yarma teşebbüsünde de başarılı olamayınca, bulunduğu hatlarda kalarak savunmaya karar verdi.


Kazım Karabekir'in hatıralarında anlatıldığına göre, Mustafa Kemal Paşa 9 Eylül 1921'de geri çekilme emrini verip, Alagöz köyündeki Karargahından Ankara'ya dönmesine rağmen, o sırada Başvekil, Milli Müdafaa Vekili ve Genelkurmay Başkanı olan Fevzi Çakmak Başkomutan'a karşı çıkarak ricat emrini vermedi; tam aksine ertesi gün TBMM ordusuna karşı hücum emrini verdi ve kısa süre sonra Yunan Ordusu geri çekilmek zorunda kaldı.
 
TBMM ordusu'nun 10 Eylül'de başlattığı genel karşı taarruzla buna da mani olundu. Bu durumda Yunan ordusu için geri çekilmekten başka hal tarzı kalmıyordu. 13 Eylül'e kadar Sakarya Nehri'nin doğusunda tek Yunan askeri kalmadı. Sakarya'dan çekilen Yunan ordusu, Eskişehir-Afyon'un doğusu hattına kadar çekilerek, bu bölgede savunma için tertiplenmeye başladı.


Çekilen Yunan Ordusunu takip amacıyla harekata 13 Eylül 1921 itibariyle süvari tümenleri ve bazı piyade tümenleri ile devam edildi. Yine 13 Eylül 1921' de Grup Komutanlıkları lağvedilerek Batı Cephesine Bağlı 1.,2.,3.,4.,5.Kolordular ve Kolordu Seviyesinde Kocaeli Grup Komutanlıkları kuruldu. Savaş, 22 gün ve gece sürmüş, 100 km uzunluğunda bir alanda cereyan etmiştir. Yunanlılar Ankara'nın 50 km kadar yakınından geri çekilmişlerdir.Batı Cephesindeki son durum Eskişehir, Isparta, Afyonkarahisar, Bilecik, Antalya geri alınmıştır. Şimdiki asıl hedefimiz Yunan ordularını izmirde sıkıştırmak.
« Son Düzenleme: 03 Şubat 2012, 21:23:54 Gönderen: KingArthur »
Anadoluda Bir Umut - Iron Cross Hikayesi
http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=26410.0
 

Çevrimdışı kamastra 36

 • Sipahi
 • *
 • İleti: 733
 • Tekrar Buradayım!
  • Profili Görüntüle
Ynt: Anadoluda Bir Umut - Büyük Millet Meclisi
« Yanıtla #48 : 03 Şubat 2012, 20:22:36 »
Türkçe Yamayı sen mi yaptın? :bandana:
Sizi çok özledim.
 

Çevrimdışı KHAN

 • Onursal Üye
 • *
 • İleti: 1675
  • Profili Görüntüle
Ynt: Anadoluda Bir Umut - Büyük Millet Meclisi
« Yanıtla #49 : 03 Şubat 2012, 20:26:11 »
Modu biz yaptık zaten, ondan dolayı Türkçe.
 

Çevrimdışı KingArthur

 • Yeni Çeri
 • *
 • İleti: 226
  • Profili Görüntüle
Ynt: Anadoluda Bir Umut - Büyük Millet Meclisi
« Yanıtla #50 : 03 Şubat 2012, 21:05:13 »
Aynen Türkçe yama işini onlar yaptı. Bizlerde oyuna yükleyip ortaya böyle hikayeler çıkarmaya çalışıyoruz.
Anadoluda Bir Umut - Iron Cross Hikayesi
http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=26410.0
 

Çevrimdışı KingArthur

 • Yeni Çeri
 • *
 • İleti: 226
  • Profili Görüntüle
Antep'in KurtuluşuAntep'teki şiddetli direniş Fransızları canından bezdirdi. Geri çekilme kararı aldı.

Fransızlar Çekildi
Fransız temsilcisi Franklin Bouillon ile Mustafa Kemal Atatürk Ankara Antlaşması için görüşmelerde..

Fransızlar Güneydoğu bölgesinde tutanamayacaklarını anlayınca en sonunda pes etmek zorunda kaldılar.

Batı CephesiBatı Cephesinde son hazırlıklar tamamlandı. Güneydoğu'dan Fransızların da çekilmesiyle Doğudaki orduların batı'ya kaydırılıp hazırlıkların son aşamasına gelinmesi için önemli bir askeri sonuç olarak gözükmektedir. Şimdi sıra Yunanlılara Osmanlı tokatını hatırlatmak..!

Başkomutanlık Meydan Muharebesi

Tarih - 30 Ağustos 1922
Bölge - Afyon
Sonuç - Kesin Türk zaferiZafer yürüyüşü, 25 Ağustos'u 26 Ağustos'a bağlayan gece Atatürk'ün Şuhut'tan Kocatepe'ye yaptığı yürüyüştür. Mustafa Kemal, çok sıkı takipte olduğu dönemde 25 Ağustos 1922 tarihinde Akşehir'de bir futbol maçı organize edilmesini ister. Maçın ilk yarısını izledikten sonra, maç arasında Şuhut'a geçer. Şuhut'ta konakladıktan sonra, gece 12.30'da at ile Çakırözü Köyü'ne geçer ve buradan Kocatepe'ye yola çıkar. Kocatepe'ye ulaştığında askerlerin hazır olduğunu görünce saat 05.30’da "Ordular ilk hedefiniz Akdeniz! İleri !" diyerek büyük taarruzu başlatmıştır.


Yunan Uçak Birliği

26 Ağustos gecesi, 5. Süvari Kolordusu Ahır Dağları üzerindeki Yunanlıların gece savunmadığı Ballıkaya mevkiinden sızma yaparak Yunan hatlarının gerisine intikale başlamıştır. İntikal bütün gece sabaha kadar sürmüştür.

26 Ağustos sabaha karşı 4.30 da başlaması planlanan taarruz sis sebebiyle ancak 5:30 da başlayabilmiş, yarım saat süren çok yoğun bir bombardıman ile yunan ön hat mevzileri büyük yıkıma uğratılmış, topçu gözetlemesi ve makineli tüfek mevzileri iş göremez hale getirilmiştir. 6:00 da başlayan piyade taarruzu, kısa sürede gelişmiş, Tınaztepe, Belentepe, Kalecik sivrisinin ele geçirilmesi ile sonuçlanmıştır. Ancak, gerek geriden gelen yunan takviyelerinin direnmesi, gerek Sincanlı Ovası'nda mevzilenmiş yunan topçularının şiddetli ateşi gerekse de taarruz momentinin kaybedilmesi ile taarruz öğlene doğru yavaşlamış ve durmuştur. Tınaztepe'deki kuvvetli Yunan karşı taarruzu ve Kurtkaya mevzisinin direnişi ile Türk kuvvetleri kısmi geri çekilmelerle akşam saatlerinde bir denge oluşmuştur. Bu esnada 2. Türk Ordusu'nun özellikle 2. Yunan Kolordusu'na şiddetli taarruzları bu kolordu kuvvetlerinin 1. Kolordu'yu daha fazla takviye edememesine yol açmış, Hatzanesti'nin sarsılan güney cephesini takviye etmek yerine, 2. Kolordu'nun esas plandaki gibi Çay istikametine taarruz etmesi emri işleri daha da karıştırmış, Yunanlıları stratejik bir sıkıntıya sokmuştur. Öte yandan yarma bölgesinin batısında Türk kolordusu, İzmir-Uşak bağlantısını kesmiş, cephe gerisinde büyük kargaşaya yol açmıştır.


Yunan askerleri makinalı tüfekleriyle siperlerde beklemekte.

Trikupis, bu durumda elindeki tek şansın eldeki bütün ihtiyatları ile Kalecik sivrisi(belen tepesi) istikametinde bir gece taarruzu yapmak olduğunu düşünmüştür. Ancak, Türk devam taarruzunun (topların ileri alınmasının desteği ile) 27 Ağustos sabaha karşı Tınaztepe, Erkmentepe ve Kurtkaya tepesinin düşürmesi neticesinde 4. Piyade Tümeni'nin dağılması, 1. Piyade Tümeni'nin ağır kayıplarla geri çekilmesi Yunan cephesinin 27 Ağustos öğlen saatlerinde tamamen çökmesine yol açmıştır. Cephenin hiç beklenmedik bir şekilde çökmesi, Yunan 1. Kolordusunu ikiye bölmüş, kuşatılmamak için, İzmir yönünde bir geri çekilme yerine ulaşım altyapısı yetersiz Kuzeybatı yönünde çekilmekten başka imkân kalmamış, Yunan 1. Kolordu karargâhı, 4. Tümenin kalıntıları, 5. ve 12. Tümenler, 2. Kolordu birlikleri Afyon-Döğer hattını bırakarak İlbulak Dağı civarına çekilmiştir. Diğer tarafta kalan General Frangu komutasındaki 1. Tümen ve takviye birlikleri İlbulak hattında da duramayarak, Dumlupınara çekilmeye devam etmiş böylece Yunan ordusu içindeki sevk ve idare bütünlüğü bozulmuştur.Türk askerleri Büyük Taaruz için siperlerde beklemekte.

28 Ağustos-30 Ağustos sabahı arasında Türk birlikleri ile çekilen Yunan birlikleri arasında yer yer şiddetli çatışmalar çıkmış, Yunan birliklerinin Türk kuvvetlerinin takibinden kurtulamaması, mevzi almalarına engel olmuştur. Ayrıca, 3. Kolordu ile geri çekilen Yunan birliklerinin arasında açılan boşluktan içeri dalan 2. Türk Ordusu birliklerinin Kuzeyden çevirme yapması Yunan ordusunun ana parçası olan 1. ve 2. Kolordu birliklerinin Murat Dağı eteklerinde bir torbaya girmesine yolaçmıştır. 30 Ağustos günü akşam saat 19:30'a kadar süren bugün Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak bilinen büyük çarpışmalarda Yunan birlikleri imha edilip dağıtılmıştır. Bu muharebede Yunan 4. ve 12. Tümenleri tamamen, 5. ve 9. Tümenleri kısmen imha olmuştur.Afyon mevzilerinde Yunan askerleri.

Meydan savaşından sonra, çevreyi gezen Mustafa Kemal Paşa, düşmanın ağır yenilgisini, savaş alanında bıraktığı silah, cephane ve savaş malzemesini, ölülerini, sürü sürü esirin kafilelerle geriye götürülmesini gördükten sonra çok duygulanmış ve yanındakilere;

"Bu manzara insanlık için utanç vericidir. Ama biz burada vatanımızı savunuyoruz. Sorumluluk bize ait değildir" demiştir.


Büyük Taarruz'a hazırlık yapan Türk topçular.2 Eylül'de esir alınan Yunan Ordusu komutanları: soldan sağa 4.Tümen komutanı Dimaras, 1. Kolordu komutanı (Başkumandanlığına yeni tayin edilen) Trikupis, Kurmay Albay Adnan Bey, 2. Kolordu komutanı Dighenis (Diyenis), Yüzbaşı Emin

Ve paşamızın Hacıenesti'ye müjdeli haberi

http://www.youtube.com/watch?v=AHjJwo_hqsA&feature=related 02:21 den itibaren full izleyin. Atamız son derece insafkar ve mütevazi bir askerdi. Bunun şahitleri videoda yer almaktadır.
« Son Düzenleme: 03 Şubat 2012, 22:59:31 Gönderen: KingArthur »
Anadoluda Bir Umut - Iron Cross Hikayesi
http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=26410.0
 

Çevrimdışı VII.Cem

 • Sipahi
 • *
 • İleti: 516
 • Üye ama Gururlu
  • Profili Görüntüle
Ynt: Anadoluda Bir Umut - Büyük Millet Meclisi
« Yanıtla #52 : 04 Şubat 2012, 12:11:53 »
Tamamen tarihsel anlatıyorsun.Resimde Gümrü Antlaşması  14 ocak 1921 yılında gelmiş sen aşağıya Aralık 1920 diyorsun.Hikayenin gidişatına göre yaz tarihi biliyoruz. tbrk* 


« Son Düzenleme: 14 Şubat 2012, 19:46:19 Gönderen: VII.Cem »
M'kay
 

Çevrimdışı KingArthur

 • Yeni Çeri
 • *
 • İleti: 226
  • Profili Görüntüle
Ynt: Anadoluda Bir Umut - Büyük Millet Meclisi
« Yanıtla #53 : 05 Şubat 2012, 01:09:12 »
Tamamen tarihsel anlatiyorsun.Resimde gumru antlasmasi  14 ocak 1921 yilinda gelmis  sen asagiya Aralik 1920 diyorsun.Hikayenin gidisatina gore yaz tarihi biliyoruz tbrk* 


not:misafirdeyim klavyede turkce harf yok

Hikaye konusuna gelirsek, ben tamamen tarihsel anlattığımı düşünmüyorum. Hem oyundan hemde tarih'ten alıntıları pekiştirip hikayenin daha güzel olmasını ve ortaya daha değişik birşey çıkarmak adına böyle birşey yaptım. Evet oyunda Gümrü Antlaşması 14 Ocak 1921 olarak geçiyor. Ve gerçek tarihimizde ise 3 Aralık 1920 diye geçmektedir. İşte aradaki fark ve değişim bunu söz etmek istedim. Hem oyundan bir görüntü hemde gerçek tarih'ten sunuyorum. Herkes gibi sürekli aynı şeyleri tek birşeye bağlı kalarak hikayeyi yazmak istemedim. Hem tarih'ten hemde oyundan alıntı yaptım. Mesela bu oyunun modunu benden başka mesela örnek Türkan adlı arkadaşımız Milli Mücadele Yılları adlı hikayesini bilmiyorum hiç baktın mı? orda daha çok tarihsel'e dayalı bir hikaye anlayışı var. Ama genel olarak hikayesini başarılı buluyorum. Bu arada herkes kendi tarihini bilebilir ama önemli olan onu unutmayıp, yaşatmaktır. tbrk*
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2012, 01:32:54 Gönderen: KingArthur »
Anadoluda Bir Umut - Iron Cross Hikayesi
http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=26410.0
 

Çevrimdışı Türkan

 • Roué
 • Ağır Süvari
 • *
 • İleti: 4750
 • Go ask Alice.
  • Profili Görüntüle
Ynt: Anadoluda Bir Umut - Büyük Millet Meclisi
« Yanıtla #54 : 05 Şubat 2012, 09:15:06 »
Güzel gidiyor.
Aptallığa ve cahilliğe tahammülüm yok.
 

Çevrimdışı KingArthur

 • Yeni Çeri
 • *
 • İleti: 226
  • Profili Görüntüle
Ynt: Anadoluda Bir Umut - Büyük Millet Meclisi
« Yanıtla #55 : 05 Şubat 2012, 09:48:30 »
Teşekkür ederim.
Anadoluda Bir Umut - Iron Cross Hikayesi
http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=26410.0
 

Çevrimdışı TheDoctor

 • Ağır Süvari
 • *
 • İleti: 3485
  • Profili Görüntüle
Ynt: Anadoluda Bir Umut - Büyük Millet Meclisi
« Yanıtla #56 : 07 Şubat 2012, 17:54:34 »
Diplomatic modda oyna şu oyunu ya. :(
 

Çevrimdışı KingArthur

 • Yeni Çeri
 • *
 • İleti: 226
  • Profili Görüntüle
Ynt: Anadoluda Bir Umut - Büyük Millet Meclisi
« Yanıtla #57 : 22 Temmuz 2014, 15:55:48 »
Arkadaşlar bu hikaye yarıda kesilmiştir. Keşke bitirebilseydim ama o oyunun görüntüleri dahil olmak üzere hepsi gitti. İnşallah yeni oyun ve hikayelerle karşınızda olacağım. Sağlıcakla kalın.
Anadoluda Bir Umut - Iron Cross Hikayesi
http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=26410.0