Bağlanılan Hatırlatmalar

• Monks and Mystics Duyuruldu!: 06 Aralık 2016
  • Monks and Mystics Çıktı!: 07 Mart 2017 - 09 Mart 2017

Gönderen Konu: CKII - Monks and Mystics  (Okunma sayısı 8959 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kazak

• Sekban
  • *
  • bad translations only
    • Profili Görüntüle
CKII - Monks and Mystics
« : 26 Eylül 2016, 20:10:58 »

Haydi tarikatlar konuşunda konuşalım. Keşişler ve Mistikler CK2'ye geliyor.
Crusader Kings'e gelen yeni genişleme imanınızı arttırıyor.

STOCKHOLM - 2 Aralık 2016 - Manastırın çanları rahipleri duaya çağırırken, bir kıtada müminler, müezzin'in çağrısıyla çağırılır.
Din pratikte kaos içindeki ortaçağ hayatında insanları rahatlamaya sevk eder ve bölünmüş topraklarda manevi huzuru sağlar.

Rutin ve uyum. Buna sahip olamıyoruz, değil mi?
https://www.youtube.com/v/XWEMq0JiB0Y&fs=1&wmode=transparent[/t][/t][/t]
Keşişler ve Mistikler, özgün adıyla Monks and Mystics, Paradox Development Studio'nun geliştirdiği büyük strateji-rol yapma konulu Crusaders Kings 2'ye gelen yeni genişlemesi olacak.
Keşişler ve Mistikler'de oyunun dini yönü fazlasıyla gelişecek, inançların birbirlerine yakınlığı ve birbirlerini parçalayabilecek manevraları olacağı oyuna aktarılacak.
Bir dinin cemaatleri ve tarikatları olacak. Karakterler sadece dini ve mezhebini değil, ayrıca tarikatını da seçecek.

Keşişler ve Mistikler'in en belirgin özelliği, gizli ve başka türlü toplulukların eklenmesidir. Karakterler manastır emirliklerine, gizli kültlere ve Gnostik sapkınlara katılabilir.
Bir tarikat fazlasıyla üye kazandığında liderleri güç ve prestij kazanacak. Tarikatlar karakterler için yeni etkinlik yolları ve yapabilecek farklı eylemler açar.

Keşişler ve Mistikler şu grupları içerir:

Manastır Emirlikleri: Keşiş olmayan karakterler için daha fazla dindarlık kazandıracak bir topluluk. Ancak sizden bazı beklentileri var.
Kültler: Gnostik sapkınlıkları gelişmiş kimseler şeytana ibadetlerini dünyanın dört bir yanında devam ettirebilir.
Sıralamaya Tırmanın: Karakterler tarikatların merdivenlerinde ilerleyerek yeni yeteneklerin kilitlerini açıyor ve yeni olay zincirleri tetikleniyor.
Kafirleri Avlayın: Papazınızı, kutsal kiliseyi ve krallığınızı lekeleyen unsurları bulması için görevlendiriniz. Peki ya suçlu kendisi ise?
Diğer Yeni Konsey İşlemleri: Konsey Üyeleriniz dördüncü bir eylemle artık daha güçlü ve sağlam bir egemenlik için onları yanınızda tutmaya daha fazla özen gösterin.
Ve çok daha fazlası: Suikastçiler, arkeolojik keşif gezileri, kutsal kalıntılar, büyük hazineler ve dahası.

Crusader Kings II: Monks and Mystics, yakında Paradox Store'da dahil olmak üzere büyük dijital perakendecilerde yerini alacak.

CK2 Geliştirici Günlüğü #25: İnsan Makineye Karşı
CK2 Geliştirici Günlüğü #26: Çevirici Yeteneklerinin İncelenmesi
CK2 Geliştirici Günlüğü #27: Çevirici özelliklerinin devamı
CK2 Geliştirici Günlüğü #28: İdamları azaltmak
CK2 Geliştirici Günlüğü #29: Aydınlanma
CK2 Geliştirici Günlüğü #30: Ses Karıştırmaları
CK2 Geliştirici Günlüğü #31: İşe Dönüş

Düzeltme: Muhtemelen çeviriden kaynaklanan yanlış anlaşılma sonucu, CK2'nin son DLC'si olarak duyurduk ancak böyle bir açıklama henüz yok. Açıklama ve tartışmalara bakılırsa bu, son DLC olmayacak.
Uyaran; üyelerimizden Darkrad'a teşekkürler.
[/td][/tr][/table]
« Son Düzenleme: 21 Ağustos 2017, 11:19:16 Gönderen: kerem1249 »

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: CKII - Monks and Mystics
« Yanıtla #1 : 26 Eylül 2016, 20:34:05 »
CK2 Geliştirici Günlüğü #25: İnsan Makineye Karşı

Bu da ne, Pazartesi çıkan bir günlük mü?! Evet bu doğru, günlükleri CK2 yayınıyla kesişmesi için Pazartesi gününe taşıdık. The Reaper's Due bir süre önce çıktı, ve alınan tepkilerden ve geri dönüşlerden çok memnunum. Oyun yöneticisi olarak, kodlamak için artık pek zamanım olmuyor ama bu sefer bazı oyun kurallarının optimize edilmesine yardım edebildim. Oyun emin ellerde; şu ana kadar CK2-ekibi çok iyi bir iş çıkardı!

Önümüzdeki genişleme paketi üzerindeki çalışmalar başladı ve size şimdiden Way of Life'a benzer olduğunu söyleyebilirim ki yanlış hatırlamıyorsam önceki bir günlükte söylemiştim. Ayrıca optimizasyon, YZ geliştirmeleri ve ufak şeylerden bahsetmiştim. Şimdilik optimizasyon işi bitti ve sonraki büyük yamaya YZ ve arayüz geliştirmeleri üzerine olacak. Bu da beni bugünün konusuna getiriyor; kullanılabilirlik.

Şu anda bazı arayüz elemanlarını değiştirmeyi düşünüyoruz ve, şu anda detaya giremesem de, şu ana konulardan bahsetmek isterim:
  • Entrika(Plotting)
  • Esir yönetimi
  • Guardian ve Educator arasındaki farkın netleştirilmesi
  • Trait(özellik) ve karakter modifierları için daha fazla alan
Üzerinde çalışılan başka şeyler de var, ama bir oyun üzerinde yıllarca çalıştıktan sonra bazı şeylerin kullanılabilirliğini sorgulamayıp, onları olduğu gibi kabul etmeye başlıyorsunuz. Bu yüzden sizden, sadık kullanıcılarımızdan, CK2 arayüzleri hakkında en uyuz ve aksak bulduğunuz şeyleri söylemenizi istiyoruz. Yapmayı zor bulduğunuz bazı şeyler var mı, ya da kolayca bulamadığınız bazı bilgiler? Görüşlerinizi bekliyoruz!

Şimdilik bu kadar; şimdi söz sizde...
« Son Düzenleme: 07 Aralık 2016, 18:47:40 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Altheir33

• Sipahi
  • *
  • İslamdır bizi abâd eden, belki de sultan eden.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 04 Ekim 2016, 19:14:27 »
CK2 Geliştirici Günlüğü #26: Çevirici Yetenekleri İncelemesi

Hepinize yeni bir CK2 geliştirici günlüğünden merhabalar. Eğer duyurumuzu duymadıysanız burdan da söyleyelim, pazartesi günü olan ortaçağ yayınıyla kesişmesi içün artık günlüklerimizi pazartesi günü yazmaya başladık. Her neyse, Bu günlükteki konumuza odaklanalım: Eu4 çeviricisini güncelledik!

Eu4 ün başlangıcındaki gelişmişlik artık Ck2 yi çevirdiğiniz tarihteki gelişmişliğe göre alınacak. Vilayetler, Binalar, Hastaneler ve Refah seviyesi gibi bütün etmenler şehrinizin yeni bir paris olup olmaması gerektiğini belirliyor. Standart Eu4 bölgelerinin gelişmişlikleri artık sizin dünyanıza göre ayarlanacak.

Artık kaleler standart 1444 başlangıcındaki yerlerinde bulunmayacak, bunun yerine her ülke için belirli stratejik bölgelerde bulunacaklar.

Teknoloji grupları yenilendi. Bundan kelli teknoloji grupları direk olarak teknolojik dezavantaj vermiyor(enstitülerle birlikte hiçbir şekilde) Sizin teknolojik grubunuz ise Başkentinizin bulunduğu bölgeye göre belirlenecek. Bu ise sizin oyun deneyiminizi idea seçimleri de dahil olmak üzere pek çok alanda etkileyecek!

İdealar demişken, ideaları da dinamikleştirdik. Artık direk olarak basit "national ideas" ideasını almayacaksınız, alacağınız idealar size özgü olacak ve eu4 oyunundaki durumunuza göre değişiklik gösterecek. Böylece bu fikir sistemiyle kendinize uygun idea'lar alacaksınız. Örnek verecek olursam eğer denize kıyınız yoksa denizcilik ile ilgili hiçbir idea almayacaksınız.

Bir oyun CK2 den EU4 e çevrildiğinde enstitüler artık dünyanın farklı yerlerinde çıkacaklar. Daha dinamik bir şekilde yayılacak, ve artık avrupa eğer hindistan ve ortadoğu büyük gelişmişlik değerlerine sahipse dünyanın geri kalanından çok farklı olmayacak. Mesela matbaa gibi enstitüler her oyun almanya da belirmek zorunda değil.

Çevirici belirli ülkelere belirli idealar da verebilecek. Mesela çoğu oyunda bir portekiz olmuyor. Bazı durumlarda ise Kastilya ve İngiltere de olmuyor. Böyle durumlarda Yapayzeka bir ülkeyi portekiz Yapayzekası ile oynatacak. Bu durum diğer büyük ve çevirilmiş oyunda bulunmayan devletler için de geçerli.  Mesela İngiltere yapayzekası ile oynattığı ülke savaş anakarasında geçmiyorsa pek ordu göndermeyecek, Eğer kastilya yapayzekası verilmişse hem kolonicilik yapıp hem eski dünyada yardıracak. Bu ülke İzlanda, İskoçya, Kore Veya Majapahit olabilir, oyunu oynamadan bunu anlayamayacaksın!

Trait'ler artık CK2 den EU4 e aktarılacaklar. Midas Touched olan dahi bir lideriniz mi var yoksa, takıntılı, salak ve deli bir lideriniz mi var? Bir önemi yok, bunların özelliklerini EU4 e çevirildiğinde göreceksiniz.

Günbatımı istilası kurulumu geliştirildi. İçinizden her kim yeni dünya ülkelerinin hiç olmadığı kadar güçlü olmasını istiyorsa, onlara yeni birlik ve görevler vererek bunu yaptık. Yüksek Amerikalıların da Ateş borusu gibisinden silahları var, ayık olun!

Çevirici Right's Of Man çıktığında onunla birlikte güncellenecek. Şimdilik bu kadar, ama gelecek haftaya daha fazla çeviriciyle ilgili konuşacağız.

« Son Düzenleme: 04 Ekim 2016, 19:14:57 Gönderen: Altheir33 »
Devlet-i Aliyye-i Osmaniye!

Bir mazlum sultan: Sultan Vahdettin Han.

Eski şerefimiz ve topraklarımızı geri alana kadar, yurtta harb, cihanda harb!

Çevrimdışı Elessar

• CKII
  • Moderatör
  • *
  • Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
« Yanıtla #3 : 04 Ekim 2016, 21:26:14 »
Çeviri için sağol.
Modlar uyuy*r y*vrucaklar :fpalm:

Çevrimdışı Heinz Guderian

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Moderatör
  • *
  • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 04 Ekim 2016, 22:05:41 »
Eline sağlık.

Çevrimdışı PashaZade

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 04 Ekim 2016, 23:10:42 »

Çevrimdışı krall1

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 04 Ekim 2016, 23:42:51 »
Çeviri güzel, eline sağlık.
"You always were an unruly child. I adored that about you."

Çevrimdışı Altheir33

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 19 Ekim 2016, 17:14:32 »
Ck2 Geliştirici Günlüğü #27 - Çevirici özelliklerinin devamı

Bugünkü eu4 çeviricisi konulu ve yarından(11 ekim) itibaren sizlere sunulacak olan güncelleme hakkındaki geliştirici günlüğüne hoşgeldiniz, geçen günlükteki özellikleri anlatmaya devam ediyoruz.

Geçen hafta hatırlattığım gibi, Ck2 deki ölümsüz liderler eu4 te de "immortal ruler" traitini alıyor ve yaşlanınca ölmüyor. Ayrıca eu4 national designer'inden de karakterinize immortal traiti verebilirsiniz lakin bu çok pahalı olacaktır. Eu4 oynarken liderleriniz "immortal" traitini kazanamayacaklar.

Bu arada avrupalı kabileliler için de idealar çıkarttık. Çünkü hepsinin standart ve sıkıcı ideaları vardı. Bu idealarla birlikte korkulan savaşçılar olacaklar!

(aç/kapa)

Geliştirilmiş dinler: Şimdi favori münafıklığınızı kabul ettirmek için mükemmel bir zaman. Tüm yeni dinlerin yeni özellikleri, yeni ikonları ve fervor ve aspect tarzı sistemleri kullanabiliyorlar. Bunlarla ilgili yeni eu4 eventleri eklemek için de diğer dinlerle mantık çerçeveleri içerisinde geliştirmelerde bulunduk. Örneğin reformed olanlar fervor, müslümanlar piety kazanacak vesaire.

Bunlar çevirici hakkındaki en büyük yeniliklerimiz lakin aynı zamanda pek çok küçük hatayı ve bug'u da aşşağıda okuyabileceğiniz gibi fixledik:

(aç/kapa)

Çevirici ile birlikte ck2 nin 2.6.2 yamasını da yarın yayınlayacağız. Betayı yayına soktuğumuz vakit performansı geliştirmeye odaklandık, birkaç küçük hatayı engelledik ve fransa ve almanya bölgesindeki birkaç şehrin ad kutucuğu sınırını düzelttik. Ve savaşa çağırabilmek için çağırma ve durdurma özellikleri ekledik. Yarın patch yayınlandığında tam patch notlarını atacağız.

Şimdilik bu kadar, umarım güncellediğimiz çeviriciyle çevirdiğiniz oyunlardan zevk alırsınız!

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • Iron sword huh? What are you killing, butterflies?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 19 Ekim 2016, 18:18:17 »
hiç ck2 oyununu eu4e çeviren oldumu ???
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı Altheir33

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 19 Ekim 2016, 18:19:23 »
Ck2 Geliştirici Günlüğü #28 - İdamları azaltmak

Yeniden bir pazartesi günü ve bunun anlamını biliyorsunuz, geliştirici günlüğü! Artık henüz adını duyuramadığım yeni dlc için gelecek yeniliklere değinme zamanı geldi. Geliştirici günlükleriyle ilgili olarak genellikle çoktan hallettiğimiz şeylerden bahsetmeyi tercih ediyoruz ama bu yeni dlc nin yapımının hala başındayız dolayısıyla ne yaptığımız veya neyi amaçladığımızı tam olarak anlayamayabilirsiniz. Eğer son çalışmalarımız ilklere göre çok farklı noktalara giderse şaşırmayın.

Bunları söylemişken, temel fikrimiz entrika sekmesinde mahkumlara ve seçeneklere yer vermek. Bununla birlikte, yeni bir seçenek olarak tüm mahkumlara tek seferde uygulanabilecek seçenekler olarak Serbest Bırak/Sat/İdam et seçeneklerini ayarlanabilir kılacağız:

Bir diğer fikrimiz de karakterler için bir kilit butonu ayarlayarak pis aksiyonlardan uzak tutulmalarını sağlamak. Ve de bizim oyunun başından beri bulundurduğumuz geleneksel entrika sekmesi yerine radio düğmeleri kullanmanın daha iyi olduğunu düşünüyoruz.

Şimdilik bu kadar, sizi bazenleri kısa geliştirici günlükleri yayınlayabileceğim konusunda uyarmıştım!
« Son Düzenleme: 22 Ekim 2016, 00:37:02 Gönderen: Altheir33 »

Çevrimdışı krall1

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 20 Ekim 2016, 13:37:22 »
Çeviri için teşekkürler, eline sağlık.

Çevrimdışı Heinz Guderian

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Moderatör
  • *
  • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 20 Ekim 2016, 20:34:47 »
Eline sağlık.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 24 Ekim 2016, 16:30:12 »
Adını veremeyeceğimiz yeni DLC hakkındaki çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmekte olduğundan ve size ancak kısıtlı bilgi verebileceğimizden dolayı günlüklere 7 Kasım'a kadar ara verdik. Bu sırada Henrik'te (resimdeki eleman) gizli bir sığınakta saklanmaya gitti.

Çevrimdışı Bakuy

• CKII
  • Sipahi
  • *
  • .
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 24 Ekim 2016, 23:21:16 »
Yeni DLC isyanlarla ilgili mi olacak acaba?

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • Iron sword huh? What are you killing, butterflies?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 25 Ekim 2016, 00:21:49 »
yakıp yıkacaklar ortalığı bir yandanda veba çıkacak herkes ölecek yaşasın ölüm! :D  evil*
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı krall1

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 25 Ekim 2016, 12:49:31 »
Paradox forumunda intrigue ile ilgi olduğu ihtimali üzerinde durdular gibi ama isyanların yanında eklenirse çok iyi olur. İsyanlar sadece baş ağrısından ibaretti bakalım ne olacak. Plotting de yetersiz kalıyor bence, onuda eventler ile çeşitlendirirse iyi bir dlc çıkarabilirler.

Çevrimdışı Schwarze Herz

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 14 Kasım 2016, 19:06:46 »
Şu oyuna herşeyi eklediler ama hala daha aile fertleri için yapılan savaşları eklemediler. Hele ki Fedoal yönetim biçiminde ki savaşların çoğunun aile fertleri için yapıldığını düşünürsek büyük eksiklik. Başka bir diyarda ki piç oğlumu yada düşman tarafından ele geçirilmiş ve türlü işkence ve hakaretlere maruz kalmış kızımı/karımı kurtarmak için savaş açamayacaksam hala, hiçbir DLC beni heyecanlandıramaz.  rlywrd*
In War, Victory. In Peace, Vigilance. In Death, Sacrifice...

Çevrimdışı Kazak

• Sekban
  • *
  • bad translations only
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 14 Kasım 2016, 20:00:47 »
CK2 Geliştirici Günlüğü #29 - Aydınlanma

Tanrıya şükürler olsun ki geri geldim. Ellerim, gördüğüm şeylerin şoku yüzünden hala titriyor olsa da geliştirici günlüğü yazabileceğimi düşünüyorum. En iyisi son birkaç haftada gördüğüm korkunç şeyleri anlatmak olacak. Görecek gözleri ve duyacak kulakları olanlar için acılarımdan öğrenilecek çok şey var.

Aylar boyunca ofiste garip bir şeyler döndüğünü hissetmiştim. Geriye bakınca, aslında ipuçlarının ve işaretlerin bariz olduğu görüyorum: Çocuklarına "Sophia" ismini koyan iş arkadaşları, sessizce "gizli bilgiler" hakkında konuşmalar, Dan "podcat" Lind'in Heats of Iron IV paketi tanıtımını yarıda bırakarak "Yaratıcının ilk Monad'ten ortaya çıkmış bir şey" olduğundan bahsetmesi. Björn "Metal King" Iversen'in beni kenara çekip bana Judas Priest şarkılarındaki subliminal mesajları dinletmesiyle gerçekleri anlamıştım: Firma'ya Sethian Gnostikler sızmıştı. Mesajların bazılarını Yüce Seth'in İkinci Metni ve Yehuda İncili'nden tanımıştım...

Aniden Björn'e ölüm ses efektleri üretmekte konusunda yardım etme hevesim kesilmişti. Kim bilir o şeytani stüdyosunda kaç tane ruhu bu yalan dünyadan "özgür" bırakmıştı? Ona gnosis'e ulaştığımı belirttiğimde bana şüpheli gözlerle bir baktı. Hızlı bir şekilde oradan uzaklaştım. Kaçış planımı devreye sokuncaya kadar kullanımda olmayan toplantı odalarında tam bir hafta boyunca saklanmak zorunda kaldım. Saklanırken bir çok rahatsız edici olaya tanıklık ettim; ters pentagram tişörtü giyip kendi kendine mırıldanan insanlar, tuhaf ayinler yapan biri, kardeşliği simgeleyen garip el sıkışmalar ve en kötüsü; yemek odasında örümcek ağları, kafatasları ve kanlı içkilerle yapılan bir kafir festivali.

Kökler derinlere iniyor. Gnostik kafirlerin dışında çok daha kötü şeyler var... Korkuyorum ki aramızda kuyu kazan daha fazla bozuk mezhep var. Bu nasıl olabilir? Gökyüzünde hangi kötü yıldızlar hizalandı? Karanlık kafir mezhepler aramızda iş başında. Gölgelerden ipleri çekiyorlar ve saf programcıları entrikalarına alet ediyorlar. Böyle karanlık çağlarda hangimiz güvende hissedebiliriz ki?

Yardım istemek için papaya bir yazı gönderdim. Tek umudum Yüce Peder Papa Francis. Yine de, Tanrı'nın Avcı Köpekleri'ni serbest bırakacak kadar güçlü mü bilemiyorum. Korkarım ki bizi artık sadece Dominikan Tarikatı kurtarabilir, tıpkı Kardinal Torquemada zamanında yaptıkları gibi.

Tanrı bize ışık tutsun, zira etrafımız karanlıkla kaplı.

« Son Düzenleme: 14 Kasım 2016, 20:03:30 Gönderen: Kazak »

Çevrimdışı kerem1249

• Konsilyer
  • Yönetici
  • *
  • Leo Galante
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
« Yanıtla #18 : 15 Kasım 2016, 01:11:08 »
Katoliklik reklamı dışında hiçbir şey ifade etmeyen bir günlük yazmışlar.
Bir daha bu kadar aptal olmayacağına söz ver bana, tamam mı? Hayatını yaşlı bir adam daha çok yaşasın diye riske atmamalıydın...

Çevrimdışı Altheir33

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 16 Kasım 2016, 19:35:17 »
CK2 Geliştirici Günlüğü #30 - Ses karıştırmaları

Merhabalar!

Doomdark birkaç tane sübliminal mesajlı içerik gösterdikten ve bu tür alanlarda çalışan diğer grup ve içerik sahiplerini araştırdıktan sonra biraz ara vermem gerektiğine karar verdim ve şimdilik dikkatimi başka bir şeye yönelttim. Böylece... Yeni bir geliştirici günlüğü yazmak için mükemmel bir fırsat buldum! Uzun zamandır yeni bulduğum şeyler hakkında konuşmayı severim lakin araştırdıklarımın doğruluğundan emin olmam için daha fazla araştırmalıyım.

Bu günlükte ise, hem benim hem de insanların benden uzun süredir Crusader Kings II de yapmamı istediği bir konuda konuşacağım;

Karıştırma!(mixing)

Bu ne menem bir büyüdür böyle?

Bu benim Stellaris ve Hearts Of İron IV için geliştirdiğim ve sizlerin de oyunun sonunda genel olarak yaptığınız bir araç. Lakin ne yazıkki bu aracı Crusader Kings II için yapamadım, bunun tek ve basit nedeni oyun ben paradoxta çalışmaya başlamadan evvel piyasaya çıkmıştı :D

Bu aracın işi oyundaki tüm ses verilerini alıp bu sesleri standart ses seviyelerine ayarlamak. Oyundaki bütün ses verilerini karıştırıp düzenliyorum, daha da açmak gerekirse bütün ortam ses efektleri siz yaklaşana kadar düşük seviyede. Ayrıca arayüz ses efektleri hoş karşılanacak bir ses seviyesinde çalmakta ve müziği bölmemekte. Ayrıca bunları yaparken anladım ki oyundaki bütün müzikleri karıştırdığımda(tabii ki bütün ses dlc leri açık olarak) metal müziğin hoparlörlerinizi patlatmayacağından emin olabilirsiniz.

Böylece, kıssadan hisse oyuna yeniden başladığınızda bu müzikler size sanki oyunu yeni yeni oynuyormuşsunuz gibi bir his yaşatacak. Belki de daha önce hiç duymadığınız sesleri duymaya başlarsınız ve o sinir bozucu bildirim seslerinin bunların yanında biraz daha "yumuşak" kaldığını anlarsınız.