Gönderen Konu: EUIV - Kısa Sorular ve Cevaplar  (Okunma sayısı 336795 defa)

Paytak, erdem13, Altheir33 ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Attila1

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Kısa Sorular ve Cevaplar
« Yanıtla #6500 : Bugün, 13:12:03 »
eyalet yapmak ile yapmamak arasındaki fark nedir gelir bakımından?

Çevrimdışı MelaRossa

• Sipahi
  • *
  • The Emperor
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6501 : Bugün, 14:34:02 »
eyalet yapmak ile yapmamak arasındaki fark nedir gelir bakımından?

Eyalet yapmazsan minimum %75 otonom olur o topraklar. Yani oradan gelen gelirin ve manpower'ın %75'ini alamazsın. Bunun yanında bir eyaletin bakım masrafı da var. Eyaletten aracağın verim bakım masrafının üstüne çıkar mı bakıp ona göre de yapabilirsin.
Demokrasinin esas prensibi, halkın egemenliğidir. Ama milletin kendini yönetecekleri iyi seçebilmesi için, yetişkin ve iyi eğitim görmüş olması şarttır. Eğer bu sağlanamazsa demokrasi, otokrasiye geçebilir. Halk övülmeyi sever. Onun için, güzel sözlü demagoglar, kötü de olsalar, başa geçebilirler. Oy toplamasını bilen herkesin, devleti idare edebileceği zannedilir.
Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar.

Çevrimiçi oktay3443

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6502 : Bugün, 15:30:35 »
Ben vijayanagar oynuyordum osmanlı ve mali yi oynamıştım daha önce hilesiz bir şekilde.Vijayanagarda ise hindistanın güneyinden başlayıp ilerliyorum.Fakat verimin düşmemesi açısından
autonomy vermek istemiyorum.Aldığım şehirler benimle aynı dinden hinduizmden.Kültür ise sarı renkte.Ben bu şehirlere otonomy vermedim.Daha sonra isyan çıktı bastırdım isyanı -100 oldu.Sonra tekrar isyan ihtimali çıktı aynı şehirlerde.Otonomi vermeden,asker tutmadan nasıl otonomiyi düşük tutabilirim?Zamanla huzursuzluğun inmesi gerekmiyor mu?

Veya özerklik verip benim kültüre dönüştürünce özerkliği indirmelimiyim?

Çevrimiçi erdem13

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • "Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6503 : Bugün, 16:18:11 »
Ben vijayanagar oynuyordum osmanlı ve mali yi oynamıştım daha önce hilesiz bir şekilde.Vijayanagarda ise hindistanın güneyinden başlayıp ilerliyorum.Fakat verimin düşmemesi açısından
autonomy vermek istemiyorum.Aldığım şehirler benimle aynı dinden hinduizmden.Kültür ise sarı renkte.Ben bu şehirlere otonomy vermedim.Daha sonra isyan çıktı bastırdım isyanı -100 oldu.Sonra tekrar isyan ihtimali çıktı aynı şehirlerde.Otonomi vermeden,asker tutmadan nasıl otonomiyi düşük tutabilirim?Zamanla huzursuzluğun inmesi gerekmiyor mu?

Elbet bir yerden kısman gerekiyor, ya sürekli asker tutacaksın ya da isyan çıktığında bastırmaya hazır ordu bekleteceksin. Askeri puanları kullanarak da isyanları azaltabilirsin ama öyle de çok pahalıya patlar boşuna harcamış olursun puanları. Bence en temizi otonomi vermek, verim düşer tabi ama en iyi yol bu otonomi + asker tut yeter.

Çevrimdışı MelaRossa

• Sipahi
  • *
  • The Emperor
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6504 : Bugün, 16:43:35 »

Devleti yönetirken şirket gibi düşünmelisin. Yani acaba kısa vadede feda edeceğimiz şeyler uzun vadede bizi kara götürür mü şeklinde. Eğer otonomi vermezsen bazı durumlarda asker bekletmek işe yaramıyor. Pat isyan ediyorlar. Ancak böyle isysanları anında bastırmak için ordu bakım masrafları en üstte olmalı hep. Buradan ciddi bir para kaybı gelir sana bu bir. Onun haricinde diyelim orduya para harcamadın sadece isyan zamanları yaptın. Gene sıkıntı. Çünkü o isyan başarılı olursa(ki kale az olduğu için oluyor) bölge separatizm kazanır.  Bu kez gene isyan çıkar ülkede. Üstelik bazen saçma sapan zamanlarda misal savaşırken falan çıkar. O zamanlarda çıkan isyanla savaşı geri dönülmez bir noktaya çekebilir. Ayrıca monarch point de harcamak zorunda kalırsın bu da sıkıntı. Gene bir sürü insan asker kaybını dahil etmedim olaya dikkat edersen. Yani sen para ya da manpower gelsin diye özerklik vermiyorsun ama ironik olarak bu sefer ene bu ikisinden gidiyor :). Ayrıca Hindistan çok parçalanmış bir yer. Yani oyunda para aslında ordu bakım masrafı dışında pek işe yaramıyor. Tabi işlevi daha fazla para olan binaları advisor olayını saymazsak. Yani oraları toplamak için aşırı geniş bir orduya pek gerek yok. Saldırmak istediğin ülke bir sürü ülkeyle mütto mu oldu? Sen de birkaçıyla ol önlerine üç beş bir şey at. Ya da o ülekin müttefik olduğu daha ufak bir ülkeye dal ne bileyim.

Ayrıca kendi kültür grubundaki kültürleri çevirme manyak mısın? Empire olunca hepsi kabul edilmiş kültür oluyor zaten. Durum böyle olunca da senle aynı mezhepten olduğu ve seperatism 0 olduğu müddetçe asla isyan çıkmıyor.
Demokrasinin esas prensibi, halkın egemenliğidir. Ama milletin kendini yönetecekleri iyi seçebilmesi için, yetişkin ve iyi eğitim görmüş olması şarttır. Eğer bu sağlanamazsa demokrasi, otokrasiye geçebilir. Halk övülmeyi sever. Onun için, güzel sözlü demagoglar, kötü de olsalar, başa geçebilirler. Oy toplamasını bilen herkesin, devleti idare edebileceği zannedilir.
Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar.

Çevrimiçi Agnostik

• Müsellem
  • *
  • irreligious
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6505 : Bugün, 17:06:11 »
Osmanlı için idea öneriniz var mı? Ortadoks olduğum için ilk idea din ideası aldım. Hızlı girebilmek istiyorum. Ne ideaları önerirsiniz?
"Ne içiyorsan aynısından" desem, 'İslam şerbeti'nden diyecek. Öyle bir kafa...

Çevrimdışı MelaRossa

• Sipahi
  • *
  • The Emperor
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6506 : Bugün, 18:11:41 »
Osmanlı için idea öneriniz var mı? Ortadoks olduğum için ilk idea din ideası aldım. Hızlı girebilmek istiyorum. Ne ideaları önerirsiniz?

Adm Rel İnf Allah'ın emri zaten. Bunlardan sonra askeri idealardan eğer wc kasılacaksa ml sıkıntı olmasın diye quantity, ayrıca yeniçeriler uçmasın diye defansive, diplomatik idealardan trade ve diplomasi alınabilinir. Ayrıca yönetimden de hümanist çok işe yarıyor. Eğer koloni yapacaksan exp alabilirsin.

Çevrimdışı Celikhan

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6507 : Bugün, 20:05:13 »
Ya beyler bir savasa nasil katiliriz

Çevrimiçi erdem13

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • "Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6508 : Bugün, 21:03:49 »

Quantity > Economic > Defensive > Trade > Quality > Offensive > Espionage > Religious
1466       1492       1518        1570    1622       1674        1726        1765

Sırasıyla bu ideaları alıyorum. Religious'u en son almamın sebebi oyunun süresini genelde uzatarak oynuyorum ve enstitü-teknoloji derdim de olmayacağı için fetihlerde hızlanmak. Trade ideasını 1570'te almamın sebebi 1600'de çıkacak olan global trade'in İstanbul'da ortaya çıkması.

Çevrimiçi oktay3443

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6509 : Bugün, 22:24:20 »
Beyler benim merak ettiğim birkaç şey varda.İlki şu,bazı ticaret yolları oluyor.Merkezi siizn ülkenizdeki şehirlerden birinde olan.Buralara tüccar yollamasamda gelir topluyor.Oraya tüccar gönderirsem gelir toplaması için bir yararı olur mu yoksa boşa mı gider bu?Ve en verimli ticareti nasıl yapabilirim?Gücümün az olduğu yerden gücümün çok olduğu yere aktarıp oradan toplayarak mı?

Birde ambargo olayı tam olarak nasıl oluyor?Yani ben bir ülkeye ambargo uyguladığım zaman bu o ülkeye ne derece olumsuz etki yansıtıyor?

« Son Düzenleme: Bugün, 22:24:52 Gönderen: oktay3443 »