Gönderen Konu: EUIV - Resimli Kolonicilik Rehberi  (Okunma sayısı 8539 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı xxmodz

• Yeni Çeri
  • *
  • Europa Universalis IV
    • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Resimli Kolonicilik Rehberi
« Yanıtla #20 : 25 Ekim 2016, 20:15:44 »
Önerileriniz ve ek bilgileriniz için teşekkürler. Verdiğiniz bilgileri ekliyorum. ''Sıkça Sorulan Sorular'' kısmı eklendi.

Hadi sömürmeyen kalmasın yeni dünyayı.  evil*

edit: Yeni soru ve cevaplar eklendi.
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2016, 23:47:50 Gönderen: xxmodz »

Çevrimdışı TooTHem

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 30 Ekim 2016, 09:40:15 »
Ben bir koloni oluşturdum Spanish Brazil adında ve 5-6 bölgeye sahip olduğu için artık bir koloni devleti fakat hiç asker basmıyor ve sınırındaki bölgeleri kolonize etmiyor.

Koloni devleti oluşunca kendi kendine genişlemiyor mu ? Ben kendim colonist yolluyorum sınırlarına.
Asker basmadığı içinde 1k lık bir ayaklanma oldugunda ben uğraşıyorum yine.

Not: Kill natives yapmama rağmen oluyor ara sıra 1 k lık ayaklanma.

Ve koloni devletleri otomatik olarak savaş açıyor mu ? Mesela sınırında bulunan devletlere.

« Son Düzenleme: 30 Ekim 2016, 10:21:52 Gönderen: TooTHem »

Çevrimdışı Elessar

• CKII
  • Sipahi
  • *
  • Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
« Yanıtla #22 : 30 Ekim 2016, 11:38:14 »
Subjects sayfasına gel koloninin yanındaki yere bas manage subject de sonra colonize nin tikini işaretle.
Modlar uyuy*r y*vrucaklar :fpalm:

Hayır, tam arkamda duruyor. :D

Çevrimdışı TooTHem

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 30 Ekim 2016, 11:42:26 »
Subjects sayfasına gel koloninin yanındaki yere bas manage subject de sonra colonize nin tikini işaretle.

Bunun için DLC mi gerekli ? Göremedim de seçeneği. Gerekiyorsa hangi DLC gerekli ?

Çevrimdışı Elessar

• CKII
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
« Yanıtla #24 : 30 Ekim 2016, 11:51:39 »
RoM olabilir emin değilim belki de Common sense

Çevrimdışı TooTHem

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 30 Ekim 2016, 12:10:45 »
RoM olabilir emin değilim belki de Common sense

İkisi de var bende. Vassaların focuslarını belirdeğimiz yerden bahsediyorsun değil mi ?

Birde askerlere de gemiler gibi görev verebiliyor muyuz keşif için yoksa el ile mi yapmam gerek ?
« Son Düzenleme: 30 Ekim 2016, 12:11:31 Gönderen: TooTHem »

Çevrimdışı Elessar

• CKII
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
« Yanıtla #26 : 30 Ekim 2016, 12:22:18 »
Search for Seven City galiba bir sey var konkistatırlu ordu da o geziyor.

Çevrimdışı xxmodz

• Yeni Çeri
  • *
  • Europa Universalis IV
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 30 Ekim 2016, 14:14:26 »
Ben bir koloni oluşturdum Spanish Brazil adında ve 5-6 bölgeye sahip olduğu için artık bir koloni devleti fakat hiç asker basmıyor ve sınırındaki bölgeleri kolonize etmiyor.

Koloni devleti oluşunca kendi kendine genişlemiyor mu ? Ben kendim colonist yolluyorum sınırlarına.
Asker basmadığı içinde 1k lık bir ayaklanma oldugunda ben uğraşıyorum yine.

Not: Kill natives yapmama rağmen oluyor ara sıra 1 k lık ayaklanma.

Ve koloni devletleri otomatik olarak savaş açıyor mu ? Mesela sınırında bulunan devletlere.

Yeteri kadar güçlendiğinde devlet kendi kendine koloni yapmaya başlar. Direkt oluşur oluşmaz başlamıyor. Sen 10 toprağa ulaştır. O zenginleştikçe kendi kendine koloni yollamaya, sınırındaki devletlere savaş açmaya başlar. O ayaklanmalar illaki olur dediğim gibi 1k asker bıraksan koloni yoladığın yerlere herhangi bir sorun olmaz.

Mesela Karayip zengin bir bölge olduğu için orda oluşan koloni devleti çok güçlü oluyor. Tamamını kolonileştirirsen orasının bir bakıyorsun 60k askerleri olmuş. Koloni devletleri normal devletler gibi aşırı hızlı gelişmiyor. Birden açılıyorlar. En azından benim oyunlarımda hep öyle oluyor.

Çevrimdışı TooTHem

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 30 Ekim 2016, 15:05:24 »
Ben o konuda hata yaptım sanırsam. Karayiplerden önce Güney Amerika da kurdum ilk koloniyi. Ama oranın zenginliğini fark ettiğimde çok geçti İngiltere kolonileştirmişti orayı.Şuanda oradaki İngilizlerin ticaret gücünden dolayı ticaretin büyük kısmı Sevilla yerine İngiliz kanalına akıyor.

Dünya keşfi konusunda ben çok yavaş kalıyorum galiba çünkü Nereye gitsem İngilizler çoktan keşfetmiş oluyor.Yapay zekanın hızına yetişemiyorum keşif konusunda. Ortalama hangi yılda başlamak lazım keşiflere ? Benim liderler kötü olduğu için de geciktim biraz keşiflere başlamakta.

« Son Düzenleme: 30 Ekim 2016, 15:05:56 Gönderen: TooTHem »

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Seçkin
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 30 Ekim 2016, 16:29:46 »
Yapay zeka çok iyi sayılmaz kolonicilik konusunda. İspanya ile en geç 1480'lerde başlaman lazım. İngiltere en az bir 100 sene sonra başlar, o tarihe kadar da çoktan Karayipleri, Meksika'yı falan almış olursun.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı TooTHem

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 30 Ekim 2016, 16:54:27 »
Ben çok geç başlamışım o zaman.Sanırsam 1510 gibi bir tarihti.Cevaplar için teşekkürler bu arada.

Biraz fazla oldu ama bir sorum daha var. :)

Endonezya da ticaret gücünü ele geçirmek için orada savaşlar yapacağım fakat oraya çıkartma yapmam çok uzun sürüyor daha kolay bir yolu yok mu bunun 2 tane bölgeden de asker basarak ordu toplamak uzun sürer gibi geliyor. Tavsiyeniz nedir bu tarz uzak savaşlarda ?

Çevrimdışı xxmodz

• Yeni Çeri
  • *
  • Europa Universalis IV
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 30 Ekim 2016, 17:18:24 »
Ben çok geç başlamışım o zaman.Sanırsam 1510 gibi bir tarihti.Cevaplar için teşekkürler bu arada.

Biraz fazla oldu ama bir sorum daha var. :)

Endonezya da ticaret gücünü ele geçirmek için orada savaşlar yapacağım fakat oraya çıkartma yapmam çok uzun sürüyor daha kolay bir yolu yok mu bunun 2 tane bölgeden de asker basarak ordu toplamak uzun sürer gibi geliyor. Tavsiyeniz nedir bu tarz uzak savaşlarda ?

Uzak savaşlar için üs kurman lazım yakın bir bölgeye. Mesela Afrika'dan birkaç bölge koparıp ordan Hindistan'a. Hindistan'dan 3-4 bölge alıp oradan Endozya'ya açılabilirsin ya da Endonezya'daki boş bölgeleri koloni edip üs olarak kullanabilirsin. Böyle böyle.

Çevrimdışı TooTHem

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 30 Ekim 2016, 18:23:01 »
Endonezya'da ki bir devletin asker sayısı benle denkti beni zorluyordu birde alakasız bir yerde müttefiği vardı bir de üstüne savaşlarda tokatladı beni 1-2 defa kanser oldum uğraşmadım  çıktım o save den :D Kolonicilik pek bana göre değil gibi.

Çevrimdışı xxmodz

• Yeni Çeri
  • *
  • Europa Universalis IV
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 30 Ekim 2016, 20:16:03 »
Endonezya'da ki bir devletin asker sayısı benle denkti beni zorluyordu birde alakasız bir yerde müttefiği vardı bir de üstüne savaşlarda tokatladı beni 1-2 defa kanser oldum uğraşmadım  çıktım o save den :D Kolonicilik pek bana göre değil gibi.

Teknolojik avantajın sayesinde nispeten rahat yenmen gerekiyor. Benim kolonicilik tavsiyem hızlı bir şekilde önce Karayipler daha sonra Mexico'yu kolonileştirip isteğe bağlı Amerika'dan bir devlet daha kolonileştirip Amerika'yı bırakmak. Afrika'da kıyı ticaret şirketi kurabileceğin yerleri alıp Ümit Burnu'na inmek. Daha sonra ordan Filipinler ordan Hindistan ve Endonezya'ya girmek. Zaten sonra sonra eğer Amerika'yı almak istersen diğer devletler ile koloni savaşlarına girip 1-2 ws'ye tüm koloni topraklarını rahatlıkla toplayabilirsin. Karayipler falan çok güçlü olduğu için Amerika'daki savaşları senin yerine hallediyor zaten. 2-3 koloni devleti oynayıp paranın tadını alınca baya zevkli oluyor. Başlangıç için Kastilya tavsiye ederim. Hem iberian wedding ile Ana karanda güçlü oluyorsun hemde +1 kolonist avantajı var.

Çevrimdışı TooTHem

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 30 Ekim 2016, 20:39:49 »
Teknolojik avantajın sayesinde nispeten rahat yenmen gerekiyor. Benim kolonicilik tavsiyem hızlı bir şekilde önce Karayipler daha sonra Mexico'yu kolonileştirip isteğe bağlı Amerika'dan bir devlet daha kolonileştirip Amerika'yı bırakmak. Afrika'da kıyı ticaret şirketi kurabileceğin yerleri alıp Ümit Burnu'na inmek. Daha sonra ordan Filipinler ordan Hindistan ve Endonezya'ya girmek. Zaten sonra sonra eğer Amerika'yı almak istersen diğer devletler ile koloni savaşlarına girip 1-2 ws'ye tüm koloni topraklarını rahatlıkla toplayabilirsin. Karayipler falan çok güçlü olduğu için Amerika'daki savaşları senin yerine hallediyor zaten. 2-3 koloni devleti oynayıp paranın tadını alınca baya zevkli oluyor. Başlangıç için Kastilya tavsiye ederim. Hem iberian wedding ile Ana karanda güçlü oluyorsun hemde +1 kolonist avantajı var.

Benim bir hatam da sanırsam toprak almak için Morocco ve Tlemcen ile zaman harcamam oldu. Birde ben Portekiz'i de yedim. Sebebini pekte bilmiyorum aslında.  ;D Bir ara tekrar oynamayı deneyebilirim hatalarımı göz önüne alarak.

Meksika yerine Peru-Şili bölgesine kursam daha iyi değil mi ? Orada altın madenleri var diye hatırlıyorum.

Birde Ümit Burnu'na neden koloni kurmalıyım kendi oyunumda İngiltere kurmuştu benden önce.Orada ticaret zaten direk bana doğru akıyordu.

Ümit Burnu yerine Ivory Coast isimli bölgede koloni kurdum oradan Sevilla ya taşıyordum ticareti.Yaklaşık 8 dukat. Tabi 8 dukat az ama benim için bir başarı. Birini gördüğümde oradan 240 dukat taşıyordu İngiliz Kanalına.

Ve son olarak ticaret şirketleri ile ilgili hiçbir şey bilmiyorum ve zaten bende Wealth of Nationa yok.
« Son Düzenleme: 30 Ekim 2016, 21:11:07 Gönderen: TooTHem »

Çevrimdışı man_27

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 05 Kasım 2016, 23:55:59 »
çok güzel rehber eline sağlık hazırlayan arkadaşın ben şu an İngiltere ile 1200 yılındayım oyun common sense en erken ne zaman amerika'yı kolonileştirebilirim süreci hızlandırmak için neler yapmam lazım ?

Çevrimdışı xxmodz

• Yeni Çeri
  • *
  • Europa Universalis IV
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 06 Kasım 2016, 00:14:06 »
çok güzel rehber eline sağlık hazırlayan arkadaşın ben şu an İngiltere ile 1200 yılındayım oyun common sense en erken ne zaman amerika'yı kolonileştirebilirim süreci hızlandırmak için neler yapmam lazım ?

Rica ederim. Modsuz oyun 1444'den başladığını varsayarsak en geç 1500'ler gibi başlaman lazım İngiltere ile. 1200 yılında sanırım mod kullanıyorsun kullandığın moda göre değişir.

Çevrimdışı man_27

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 06 Kasım 2016, 02:03:21 »
1500 gibi tamam sağolasın .

Çevrimdışı TooTHem

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 01 Aralık 2016, 16:33:07 »
Kolonicilikte sizce nasıl davranmalıyım ? Kolonim 5 bölgeye ulaştıktan sonra kendi haline bırakıp dünyanın farklı önemli yerlerini mi kolonileştirmeli (Fildişi Sahili,Ümitburnu gibi) yoksa kolonistlerimi o koloniyi büyütmek için mi kullanmalıyım ? Kolonimin kendi kendine yayılması uzun sürüyor gibi geldi.

Çevrimdışı MelaRossa

• Sipahi
  • *
  • The Emperor
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 03 Aralık 2016, 15:59:24 »
Ayrıca parlamento olan yönetim biçimlerinde bazen yasa geçirerek de kolonici sayısı +1 artabiliyor bu bilgiyi de ekleyebilirsiniz.
Demokrasinin esas prensibi, halkın egemenliğidir. Ama milletin kendini yönetecekleri iyi seçebilmesi için, yetişkin ve iyi eğitim görmüş olması şarttır. Eğer bu sağlanamazsa demokrasi, otokrasiye geçebilir. Halk övülmeyi sever. Onun için, güzel sözlü demagoglar, kötü de olsalar, başa geçebilirler. Oy toplamasını bilen herkesin, devleti idare edebileceği zannedilir.
Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar.