Gönderen Konu: EUIV - Osmanlı ile Kıpti (Coptic) Olma Rehberi || 1.18  (Okunma sayısı 1947 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Rapper

• Loðbrók
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Osmanlı Ile Coptic Olma Rehberi: Kısım I

Merhaba arkadaşlar, sizlere bu rehberimde Osmanlı ile Coptic nasıl olunur bunu anlatacağım. Öncelikle neden Coptic dinine geçmek gerektiğini anlatacağım.

Oyuna son gelen Rights of Man DLC'si ile beraber dengeler alt-üst oldu. En çok konuşulan değişiklik Enstitü olasa da Coptic dini de iyi özellikler kazandı ve üstünde durmaya değer. Oyununun önceki sürümlerinde Etiyopya ile oynarken bile dinimizi değiştirip Katolik olurduk şimdi durum değişti. Bu değişikliğin sebepleri ise şunlar;

Alıntı
Bütün Coptic dinine sahip olan ülkeler:
  • +1 kendidinine tolerans
  • +10% Kale Savunması
  • Coptic olmayan Hristiyanlar ile ilişkiler yarı yarıya penaltı

Bütün Coptic dinine sahip olan şehirler:
  • −2% yerel misyoner gücü
   Tabi bunlar o kadar önemli olan özellikler değil, asıl önemli olan özellikten şimdi bahsedeceğim. Oyunda Coptic dini için kutsal sayılan 5 şehir bulunmakta, bu şehirler aşağıdaki resimde görebilirsiniz. Resme tıklayarak büyütebilirsiniz.

Bu şehirler sizin kontrolünüzde olmasa da her hangi bir Coptic dinini kabul etmiş bir ülke tarafından kontrol ediliyorsa, kontrol edilen her kutsal bölge için bir özellik seçme hakkınız var, 5 bölge de Coptic ülkeler tarafından kontrol ediliyor ise bu da 5 özellik seçebilirsiniz anlamına gelmektedir. Bu özellikler şu şekilde:

Alıntı
  • +0.5 Meşruluk
  • +1.5% Misyonerlik gücü
  • -10% Core oluşturma maliyeti
  • +2.5% Disiplin
  • +10% İnsan gücü yenilemesi

« Son Düzenleme: 15 Ekim 2016, 23:33:58 Gönderen: Rapper »

Çevrimdışı Rapper

• Loðbrók
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: [Rehber] Osmanlı ile Coptic Olma Rehberi
« Yanıtla #1 : 15 Ekim 2016, 20:49:38 »
Osmanlı Ile Coptic Olma Rehberi: Kısım II

Osmanlı ile oynarken Coptic olmak istiyor isek yapmamız gereken en önemli şey Kara Koyunlu devleti ile savaşıp Coptic dinine sahip olan topraklarının en azından birini almak. Bu şehri aldıktan sonra otonomisini değiştirmeyin ve core yapmadan direk misyoner gönderin, harcamalar ve gelirler kısmından misyonerlik için harcanan parayı kısmayı unutmayın. Kısa süre içinde Coptic isyancıları çıkıp şehirlerinizi bir bir ele geçirecektir bu süreçte kaleniz varsa kaleleri kapatmanızı tavsiye ederim. İsyancıların başkentinizi ele geçirmesine gerek yok, şehirlerinizin yarsını ele geçirmeleri yeterli olacaktır. Bu süreç oldukça uzun sürecektir o yüzden agresiflik aldığınız dönemde bunu uygulamanız daha iyi olacaktır.

Aslında bu rehberi uygulamalı bir şekilde yapma kararı almıştım lakin oyunun seyri beklenmedik bir şekilde gitti. Hem Osmanlı ile giriş rehberi hemde coptic olma rehberi olacaktı lakin dediğim gibi oyunun seyri çok garipti. Anadolu da bulunan core'ları toplamadan Memlükler'in Kara Koyunlu'ya girmesini fırsat bilip bende girdim, dayanamadım çok pişmanım  :no: Yine de size aktarayım faydalanan olur belki.

Resimlere tıklayarak büyütebilirsiniz, yazım hataları ile imla hataları olabilir bunun için özür dilerim. Ayrıca Ck:II için yapmış olduğum rehberli tamamlayacağım lakin derslerim yüzünden ne zaman olur bilemiyorum, kusura bakmayın.

Oyunu ben genellikle fortsuz bir şekilde oynuyorum bu yüzden başkentim dışında yıkabildiğim tüm Fortları yıktım. Ardından her Osmanlı oyuncusunun klasik olarak yaptığı gibi "City of the World's desire" görevini aldım. Bizansa saldırmadan önce etrafımdaki ülkelere "send warming" attım. Macaristan, Venedik, Qara Qoyunlu gibi devletlere oyun başında "send warming" atamayacağımız kadar büyük oldukları için saldırabilecekleri ülkelere bağımsızlık garanti yolladım. (Monarch Point olarak ADM'ye odaklandım)

Bizans ve Albania ile savaşa tutuştum, çantada keklik olarak baktığımdan sadece kaleleri kuşatmaya aldım. Beklenmedik bir şekilde Naxos Atina'ya claim atmış ve Venedik bu bahaneyle Bizans'a savaş açıp Achea'yı kuşattı. Diğer tüm bölgeleri kuşatıp Venediğin savaştan çekilmesini bekledim ama nafile adamlar aç gibi bekliyrolardı. Bu sırada ben Venedik'i beklerken Memlüklüler Kara Koyunluya savaş ilanında bulundu, bende fırsatı değerlendirip Bizans ile olan savaşımı bitirmeden önümü açmak için önce Ak Koyunluyla savaşıp annexledim ardından Kara Koyunluya girdim. Olaylar bu şekilde gelişirken 1450 Ocağında Geneo'da Rönesans gerçekleşti. Kara Koyunlu ile anlaşıp savaşı bitirdikten sonra Bizans ile olan savaşım halen devam etmekteydi. En sonunda sıkılıp Atina ve İstanbul'u alıp savaştan çıktım, hal böyle olunca Venedik'de avucunu yaladı savaşını bitirdi. Atina için puan ödemek istemediğim için Bizans'a geri verdim ve Venedik'e warming attım. Qavqa mı istiyon, Qmonnnn!

Bu iki savaşı bitirdikten sonra Anadolu'da bulunan coreları topladım burada da bir hata yaparak Karamanénın bir bölgesini alamadım. Bu kadar çok hata yapınca zaten rehberi kafada iptal ettim buralarda resim almadım pek. Neyse Doğu'da çok fazla savaş yaptığım için biraz agresiflik aldım ve yüzümü Batıya döndüm, Osmanlı ile oynarken bir buna dikkat edin seferlerinizi bir yere odaklarsanız canınızı sıkarlar benden demesi. Batıda ki savaşlarımda Ragusa ve Zeta'yı alıp ülkelerden savaş tazminatıyla vergi aldım. Bu sırada Polonyanın Pu'su düştüğü ve Rusya ile savaştığının haberini aldığım gibi hala kalktım. Vurdum vurdum saymadım derken içinden geçtim, zor olmadı amma sadece bir bölge alıp Moldova'yı ve Galiçya'yı serbest bıraktık AE'den dolayı.

Suriyeyi vassal olarak bıraktıktan sonra "Conquer Leavent" görevini alıp Memlüğe kafa attım ve biraz toprak alıp Suriye'ye verdim. Ardından batıda yine paraya odaklı olarak bir takım savaşlar yaptıktan sonra II. Qara Qoyunlu savaşına girişip Coptic dinine sahip şehirlerle ile birlikte bir şehir daha alarak en yukarıda belirttiğim gibi isyancılara zemin hazırladım. Bu esnada Suriyeyi annexlemeye başladım ve bu isyana karışamaması için II. Memlük savaşını başlattım. Savaş bittiğinde görevi tamamlamış aynı zamanda ise Suriye'yi annexlemiştim. Sonrasında Arkama yaslanıp hayvani AE'nin bitmesini beklerken Coptic oldum.

Misyoner gönderip beklemek istemiyorsanız: Eğer Ermenistan şehirlerini core yapmışsanız, onları Dhimmi'ye vererek ve sonra Dhimmiyi itaatsiz yaptıktan sonra Ermenistan şehrinden Dhimmi'yi kaldırırsanız direk isyan çıkar.
« Son Düzenleme: 15 Ekim 2016, 23:38:02 Gönderen: Rapper »

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: [Rehber] Osmanlı ile Coptic Olma Rehberi
« Yanıtla #2 : 15 Ekim 2016, 22:42:09 »
Güzel rehber teşekkürler.

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
  • Victoria 2 Osmanlı Müptelası
    • Profili Görüntüle
Ynt: [Rehber] EUIV - Osmanlı ile Coptic Olma Rehberi || 1.18
« Yanıtla #3 : 15 Ekim 2016, 23:10:18 »
Ellerine saglik.Bir duzeltme +1 Diger dinlere tolerans degil kendi dinine tolerans olmali.`+1 Tolerance of the True Faith`

Birde eger Ermenistan sehirlerini core yapmissaniz,onlari Dhimmiye vererek ve sonra Dhimmiyi itaatsiz yaptiktan sonra Ermeneistan sehrinden Dhimmiyi kaldirirsaniz direk isyan cikar.Misyoner  gonderip beklemeye gerek kalmaz.
« Son Düzenleme: 15 Ekim 2016, 23:28:03 Gönderen: sezar5 »

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: [Rehber] EUIV - Osmanlı ile Coptic Olma Rehberi || 1.18
« Yanıtla #4 : 15 Ekim 2016, 23:13:08 »
Birde eger Ermenistan sehirlerini core yapmissaniz,onlari Dhimmiye vererek ve sonra Dhimmiyi itiatsiz yaptiktan sonra Ermeneistan sehrinden Dhimmiye kaldirirsaniz direk isyan cikar.Misyoner  gonderip beklemeye gerek kalmaz.

Aynen. Rapper biraz old school takılır :)
« Son Düzenleme: 15 Ekim 2016, 23:13:29 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Rapper

• Loðbrók
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Osmanlı ile Kıpti (Coptic) Olma Rehberi || 1.18
« Yanıtla #5 : 15 Ekim 2016, 23:34:37 »
Kafam gerçekten hiç yerinde değil, kusura bakmayın düzenliyorum. Teşekkürler.

Birde eğer Ermenistan şehirlerini core yapmışsanız, onları Dhimmi'ye vererek ve sonra Dhimmiyi itaatsiz yaptıktan sonra Ermenistan şehrinden Dhimmi'yi kaldırırsanız direk isyan çıkar. .Misyoner  gönderip beklemeye gerek kalmaz.
Dhinmi'yi itaatsiz yapmaktansa beklemek daha doğru olduğunu düşünüyorum ama bu da bir seçenek ve ilk iletiye ekliyorum.
« Son Düzenleme: 15 Ekim 2016, 23:37:01 Gönderen: Rapper »

Çevrimdışı DexcJ

• Azab
  • *
  • Hayyam84
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 31 Aralık 2016, 09:56:25 »
bu yazınızı okuduktan sonra 1.19 ile kıpti osmanlı denemeye karar verdim. Gerçekten inanılmaz zevkli oldu, ne ilgisi olabilir bilmiyorum ama 1600 lere kadar teknolojide hala liderim hiçbir oyunumda böyle olmamıştı. Ayrıca inanılmaz bir moskova sevgisine nail oldum. Adamlar bana evlilik bile teklif ettiler çok şaşırdım gerçekten. cokkodo cokkodo modundalar :D Sürekli peşimdeler ve resmen bir uydum gibi hareket ediyorlar. Ellerinden gelse vasalım olacaklar. Ayrıca bir ülke vasalım olmak istedi sanırım ryzan dı.

Ancak asıl sorum şu sunni vasallarım 2 seneden fazla durmadılar var savaşsız direk çekip gittiler bunu nasıl yapabiliyorlar. Event gelmiş olsa görürdüm mutlaka. Ayrıca özgürlük arzuları da 0 dı.
« Son Düzenleme: 31 Aralık 2016, 09:57:39 Gönderen: DexcJ »
Game at Home, Game in the World ;)

Çevrimdışı Rapper

• Loðbrók
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 31 Aralık 2016, 10:34:42 »
Vassalların nasıl direk ayrılıyor ya daha önce böyle bir şey ne ne yaşadım ne de duydum garip bir olay gerçekten. Senin için az biraz wiki sayfasındaki vassal bölümüne de baktım her hangi bir şey yok, bulamadım.

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 31 Aralık 2016, 10:45:46 »
Vassal degilde eger Protectore`rin eger sendeki enstituyu benimserlerse otomatik ayrilirlar.Plazada elestirisi vardi bunun.Hicbir uyari vermeden direk ayriliyorlar diye.

Çevrimdışı Rapper

• Loðbrók
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 31 Aralık 2016, 10:54:18 »
Vassal degilde eger Protectore`rin eger sendeki enstituyu benimserlerse otomatik ayrilirlar.Plazada elestirisi vardi bunun.Hicbir uyari vermeden direk ayriliyorlar diye.
Oyundaki bir bug mu yoksa böyle bir şey cidden var mı ? Nedense wiki sayfalarında bu konu hakkında bir şey yok.

edit: A country can only make another country a protectorate if the subject's base Technology cost.pngtechnology cost is at least 50% greater than that of the overlord. Bunu buldum zaten teknoloji maliyeti %50 daha fazla olması durumunda işliyor bu durum. Yani uyarı vermeden ayrılmaları kötü ama onun dışında doğru bu bilgilere göre.

Vassallar için direk ayrılma gibi bir olay göremedim ve nasıl bir event bunu sağlamış olabilir diye düşündüm, yine bir şey gelmiyor aklıma.
« Son Düzenleme: 31 Aralık 2016, 10:59:28 Gönderen: Rapper »

Çevrimdışı DexcJ

• Azab
  • *
  • Hayyam84
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 31 Aralık 2016, 11:10:18 »
Oyundaki bir bug mu yoksa böyle bir şey cidden var mı ? Nedense wiki sayfalarında bu konu hakkında bir şey yok.

edit: A country can only make another country a protectorate if the subject's base Technology cost.pngtechnology cost is at least 50% greater than that of the overlord. Bunu buldum zaten teknoloji maliyeti %50 daha fazla olması durumunda işliyor bu durum. Yani uyarı vermeden ayrılmaları kötü ama onun dışında doğru bu bilgilere göre.

Vassallar için direk ayrılma gibi bir olay göremedim ve nasıl bir event bunu sağlamış olabilir diye düşündüm, yine bir şey gelmiyor aklıma.

hocam oyun boyunca %19 üzerine çıkmadı maliyetim
edit : ya da 25 ti tam hatırlayamadım ama 50 mümkün değil iyi biliyorum
« Son Düzenleme: 31 Aralık 2016, 11:11:31 Gönderen: DexcJ »

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 31 Aralık 2016, 11:24:08 »

bug mi bilmiyorum ama tecrubeyle sabit.Ben Mali ile oynarken Portekiz`in protectoresi olmustum teknolojiyi hizlandirmak icin enstituyu benimseyince direk ciktim.

Çevrimdışı DexcJ

• Azab
  • *
  • Hayyam84
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 03 Ocak 2017, 15:07:48 »
Konuşmamızdan sonra oyunun devamında Belucistan Vassal aldım henüz 3. yılın sonuydu yine şans eseri fark ettim ki ayrılmışlar uyarısız olarak. Coptic olmayınca bu olay yoktu Sunni devam ettiğim bir oyun var onda bu şekil olmuyor. Oyunumu sürekli olarak Video kayıt yapmaya karar verdim o anı yakalayabilirsem kısa bir video ekleyeceğim. Belki benim fark edemediğim bir şey varsa videoda görünür diye umut ediyorum
« Son Düzenleme: 03 Ocak 2017, 15:09:33 Gönderen: DexcJ »

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 03 Ocak 2017, 16:05:00 »

hocam oyun boyunca %19 üzerine çıkmadı maliyetim
edit : ya da 25 ti tam hatırlayamadım ama 50 mümkün değil iyi biliyorum

Senden bahsetmiyor diğer devletten bahsediyor. Sen Protectorate yapmışsındır vassal yaptığını sanarak ona iyi bir bak derim.