Gönderen Konu: EUIV - Enstitü Rehberi  (Okunma sayısı 5929 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı PashaZade

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
« Yanıtla #60 : 12 Ekim 2016, 01:05:04 »
Venedik Rönesans'ı direk benimsediği için (aklıma gelmedi şu laf sürekli kabul etti diyip duruyorum :P ) yıkmayın dedim. Onun toprakları olan Corfu ve Atina'nın doğusundan size geçer.

Çok doğru söylüyorsun. Atina ve Biga'ya büyük etkisi var. Ayrıca Ragusayı da alırsan orası da zaten hemen oluyor. Zaten İstanbula dev basmışsan orası da çabucacık oluyor ve eğer 800 devlik bir impin varsa 1460 senesinde bu şehirleri yaparak hemen embrace yapabiliyorsun. Hem de 1000 duka civarı felan.

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 14 Ekim 2016, 17:33:37 »
Arkadaşlar bu arada oyunlarınızdan tecrübelerinizi buraya yazarsanız rehberi güncelleriz. Yavaş yavaş anlaşılıyor zaten yeni sistemin nasıl işlediği...

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
  • Victoria 2 Osmanlı Müptelası
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 14 Ekim 2016, 18:10:35 »
Enstitulere bir ayar vermeleri lazim.Avrupa ve Osmanli icin sorun yok ama Asya`daki ulkeler %200 pahali teknolojiden asagi inmiyor.ROM,ilk cikacagi zaman batililasma sistemi aciklandigi zaman ,Avrupa disindaki ulkelerin tech dejavantajini kaldiracaklarini sanmistim.Tam tersine Avrupa disi Asyada ki ulkeler neredeyse oynanmasi imkansiz hale geldi.Eski versiyonda % 150 pahali olan Chinese grubu,bu surumdeki oyunlarda % 220 den yukari seyrediyor.Ronenans ciktiktan 100 yil sonra anca Hint kitasina geliyor.Asya bolgesi icin acilen ayarlanama yapip,mini odaklar olusturmak lazim.Printing press,ayni zamanda Hint ve Cinde de ortaya cikabilir gibi.

« Son Düzenleme: 14 Ekim 2016, 20:20:32 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 14 Ekim 2016, 18:45:53 »
Bende de durum aynı. Matbaaya kaç para verdin benimsemek için?

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • VIP ÜYE
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 14 Ekim 2016, 18:49:13 »
enstitülerin yayılma modifierlerini ekleyebilirsiniz.

Çevrimdışı Sahipkıran

• World Conqueror
  • Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 14 Ekim 2016, 19:13:54 »
Wiki'ye eklemişler enstitüleri. Eğer diptech. 15'de iseniz matbaa daha hızlı yayılıyor. Bir de fabrikalar ve aydınlanma için yüksek dev'li şehirlerinize fabrika ve üniversite yapmanız avantajınıza. Ayrıca aydınlanma enstitü için bazı danışmanları ülkenizde bulundurmanız ek yayılma hızı veriyor sanırım. Şimdi tam hatırlamıyorum hangileri olduğunu ama Wiki'de mevcut.

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 14 Ekim 2016, 19:19:36 »
DIP tech 15 eskiden şehrin dip gelişmişliğinin 15 olması idi galiba ben öyle yazmışım fakat günlükteki değerleri değiştirdiler hali hazırda. Güncelleyelim madem.

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 14 Ekim 2016, 19:40:33 »
Bende de durum aynı. Matbaaya kaç para verdin benimsemek için?

2000 kusur verdim.Isves te cikti bana gelene kadar 42 yil gecti.Bari Alman kucuk prenslikleri yada Bohemyada ciksa da bana hizli gelse.

« Son Düzenleme: 14 Ekim 2016, 20:19:04 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 14 Ekim 2016, 20:18:55 »
Wow dedim yalnız hemen hemen herkeste İsveç'te çıkmış. Hemen bir taktik vereyim İsveç benimseyene kadar bekle sonra İsveç'e annex at :P Ben öyle yapacağım İsveç ile mütttefiklik bozdum truce bekliyorum şu an. Matba'nın dinle alakası olduğu için Kuzey Almanya direk benimsiyor bende de Bohemya ve Brandenburg benimsemişti....

Sahipkıran sen değil miydin Menteşe'de Global Ticareti ortaya çıkartan? Wiki'de cot yada başkent olmak zorunda diyor, outdate yani orası. Trin Trigula plaza'da demişti zaten bunu oraya güvenmeyin diye... Neyse ileride bir daha güncelleriz.
« Son Düzenleme: 14 Ekim 2016, 20:21:16 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 16 Ekim 2016, 17:39:05 »
Beyler ilk sayfadaki yorumlar kısmına bakıp eklemek istediklerinizi yazarsanız orayı güncellerim hem güzel bir taktik kısmı oluşturmuş oluruz. Varsa öneriler alalım hatta taktiklerin yanına nickinizi de yazayım havanız olsun :)

Yalnız direk Osmanlı üzerinden değilde genel bir öneri olsun.

Çevrimdışı Paytak

• AAR Yazarı | EUIV
  • Moderatör
  • *
  • Youtube videoları çeken bir genç
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #70 : 16 Ekim 2016, 23:10:48 »
+0.25 ile 31 senede başkentimde rönesans enstitüsünü kurabildim.Sonra direk ülkeye embrace ettim hızlandı baya.Siz siz olun kuzey almanyadan devlet almayın :(

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #71 : 16 Ekim 2016, 23:26:13 »
Birde oyundaki izlemlerime gore,her enstitunun digerlerinden bagimsiz bir yayilma sureci var.Ornegin,Ronenansi benimsemesen de ulkende Kuresel Ticaret yayilabilir.Yada Matbaa ulkene gelmememis olsa bile Manufactories ulkende yayilabilir.Bu durumda anladigim kadariyla sadece kabul etmedigin enstituler kadar teknolojin pahalilasir.Ming uzerinde yaptigim incelemeleri paylasayim.

Burada daha matbaa Cinde yayginlasmamis.

(aç/kapa)

Ayni tarihte Manufactories ise yayginlasmis.Matbaadan 2 sonra enstitu olmasina ragmen.

(aç/kapa)

Manufacturies iki sonraki enstitu olmasina ragmen Cin sadece onceki enstitu olan kabul etmedigi Matbaadan teknoloji pahalilasmasi yasiyor.

(aç/kapa)

Taktik verecek olursak,kucuk ulkelerde icin sadece baskentin develepmentini kasarak o sehrinizi bir fokus noktasi haline getirebilirsiniz.Bu durumda en fazla develepmenti en fazla 30 yapmaniz yeterli olacaktir.Develepment i yuksek sehirler enstituyu once benimseyip etraflarina yaymaya baslarlar.

Genis bir ulke iseniz Rusya gibi,ara ara 20 dev.lik sehirler olusturun,Bunlari tum ulkenize aralarda hafif bosluk olacak sekilde dagitin.

Uzakdoguda oynuyorsaniz,Ming,Malezya,Japonya gibi Exploration ideasini ilk olarak alip Kolonizmin sizde cikmasini saglayin.Enstitu yayilmasini artik Avrupalilar dusunsun.

(aç/kapa)

(aç/kapa)

Eger deniz kiyisi olmayan Avrupadan uzak bir ulke iseniz,tavsiyem idealardan ilk once ekonomiyi alip develepment costu dusurmeniz.Boylece sehirlerinizde develepmenti daha ucuza yukseltebilirsiniz.
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2016, 23:30:30 Gönderen: sezar5 »

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 16 Ekim 2016, 23:37:05 »
Bir yerde Koloniciliğin Avrupa şartı olduğunu okumuştum demek ki o da değişmiş Asya devletleri ile de Koloniciliğe ev sahipliği yapılınabiliyor.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #73 : 16 Ekim 2016, 23:50:56 »
Bu arada hotfixle mi değişti bilmiyorum ama ilk sayfadaki teknoloji pahalılığı değerleri doğru değil. Değiştirdiler herhalde şu an hepsi %50 penalty veriyor.

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #74 : 17 Ekim 2016, 13:21:57 »
Rehberi güncelledim, önerileriniz varsa yazmayı unutmayın.
Güncellenen kısımlar:

Enstitüleri benimsemek için Teknoloji kısmında ilgili enstitüyü seçip embrace (benimse) tuşuna basmak gerekir. Bir enstitüyü benimsemek için enstitünün ülkenizin -otonomi değerleri hesaba katılmış- gelişmişliğinin %10’unundan fazlasına yayılması gerekir. Bu noktada ülkeniz ne kadar gelişmişse o kadar çok altın harcarsınız. Küçük ülkelerde enstitü benimsemek daha ucuzdur. Yeni Dünya ülkeleri yönetim biçimlerini (K. Amerika ülkeleri için) ve dinlerini (Orta ve Güney Amerika ülkeleri için) reform etmeden enstitüleri benimseyemezler (Reform ettiklerinde ise komşularındaki enstitüleri otomatik olarak benimserler).

Enstitülerin Yayılma Hızına Etki Eden Faktörler:
%+15 +3 Stabilite (%10, +2 st.) (%5, +1 st.)
%+10 Barışta olma
%+10 Vilayetin state olması
%+10 Vilayetin center of Trade olması
%+10 Sahil vilayeti
%  +5 Ülkenin kahve ticareti yapıyor olması
% -10 Kabile hükümeti
% -33 Tamamen yağmalanmış şehir
% -50 Yakılmış toprak

Gelişmişlik Arttırmanın Etkileri
Bir vilayeti geliştirmek o vilayette mevcut olan en eski enstitü yayılımını, vilayetin son gelişmişliğinin %0.166 oranında arttırır. Aşağıdaki tabloda belirli gelişmişlik oranına sahip vilayetlerin bir enstitüyü benimsemeleri için gereken gelişmişlik puanını gösterir.

Buna göre bir şehrin başlangıçta sahip olduğu toplam gelişmişlikten bağımsız olarak, bir enstitüyü %0’dan %100’e ulaştırmak için yaklaşık 2000 monark puanı (arazi koşulları, estate gibi diğer etkiler hariç) gereklidir.

• Avrupa’ya uzak Asya devletleri için Rönesans ve Kolonicilik (Amerika’da koloni kurmaya çalışmayan Asya devletleri için) sadece bitişik sınırlar arasında yayılacağı için bu 2 enstitüyü DEV. geliştirerek benimsemek gerekir.
  • Özellikle göçebeler için, hızlı bir şekilde feodalizme sahip olmak için bu enstitüye sahip olan toprakları ele geçirmek iyi bir stratejidir. Tabi bunu sadece göçebe devletler değil herkesle yapabilirsiniz.
  • Sınır vilayetlerinin yanındaki ülkede mevcut olan bir enstitüyü daha hızlı benimsemek için o ülke ile ilişkilerini arttırabilirsin fakat aynı vilayete komşu olan başka bir devlet ile de kötü ilişkilere sahip olursan enstitüyü çok daha hızlı yayarsın.
  • Uzakdoguda oynuyorsaniz,Ming,Malezya,Japonya gibi Exploration ideasini ilk olarak alip Kolonizmin sizde cikmasini sağlayın. Örnek 1, 2. (@sezar5)
  • Her enstitünün diğerlerinden bağımsız bir yayılma süreci var. Örneğin, Rönenansı benimsemesen de ülkende Küresel Ticaret yayılabilir. Yada Matbaa ülkene gelmemiş olsa bile Fabrikalar ülkende yayılabilir. Bu durumda teknolojin sadece kabul etmediğin enstitüler kadar pahalılaşır. Ming üzerinde yaptığım incelemeleri paylaşayım. 1, 2, 3.(@sezar5)
  • Eger deniz kıyısı olmayan Avrupa'dan uzak bir ülke iseniz, tavsiyem idealardan ilk önce ekonomiyi alıp develepment ücreti düşürmeniz. Böylece şehirlerinizde develepment'ı daha ucuza yükseltebilirsiniz.(@sezar5)
« Son Düzenleme: 17 Ekim 2016, 13:54:53 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı PashaZade

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #75 : 17 Ekim 2016, 13:30:56 »
Bu arada hotfixle mi değişti bilmiyorum ama ilk sayfadaki teknoloji pahalılığı değerleri doğru değil. Değiştirdiler herhalde şu an hepsi %50 penalty veriyor.

Şerefsizliktir bu. İllaha Mingle oynatmayacaklar. Onla bunla oynatmayacaklar. Yüzde 50'mi olduu hepsi ?

Çevrimdışı Yesjulz

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #76 : 17 Ekim 2016, 20:31:54 »
Evet.

Çevrimdışı jax61

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #77 : 18 Ekim 2016, 12:12:41 »
developmentle enstitü açmak için ille de başkente çökmenize gerek yok.grasland veya farmland olan bir toprakta ucuz ucuz dev artırarak enstitü kazanırsınız.

size benden bir tavsiye. hemen pat diye enstitüye sarılmayın. unutmamanız gereken ayrıntı. development artırarak açacağınız enstitü sizi teknolojide geride bırakacaktır. malum, rivaliniz az da pahalıya da olsa teknolojiyi açarken siz aynı puanları developmente harcayıp enstitüye yatırıyorsunuz.

peki ne yapmalıyız jax?

başkentler eğer düşük developmente sahip ise başkentlerde, beijing istanbul gibi yüksek developmente sahip ise az puan isteyen bir grasland veya farmlandde developmenti artırıp enstitüyü %99 a getireceksin anam. ama açmayacaksın. sonra bekleyeceksin puan slotların ağzına kadar dolsun. sonra bir tık daha atıp enstitüyü açacaksın ve yayacak embraceliceksin. pat 2 teknoloji birden atlayıp hemen rivali yetişeceksin. sen enstitünün tadını çıkartırken rivalin bekleyecek kendi ülkesine de yayılsın.

özellikle mingle bu harika şekilde uygulanır. komşu toprak olmayan graslandlerde okyanus kıyısında bunu yaparsanız yayılana dek siz developmente verdiğiniz puanı rakibe teknolojiye harcatır açığı kapatırsınız. pat diye açarsanız siz puanı harcarken rakip bedavaya enstitüyü alır.
« Son Düzenleme: 18 Ekim 2016, 12:18:17 Gönderen: jax61 »
oyunu oynamak nasıl öğrenilir ? çok oynuyorum ama bir türlü öğrenemedim şu oyunu.

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #78 : 18 Ekim 2016, 15:34:07 »
Enstitüden enstitüye değişir ama senin dediğin bazı enstitüler çok uzun sürede yayılıyorlar sınır olması pek bir anlam ifade etmiyor. Oynayışına göre değiştirirsin onu. Bütün Monark puanlarını ilerisini hesaplamadan şehir geliştirmeye harcamak evet çok mantıklı değil ilerisini görerek yaparsan daha iyi olur.

Çevrimdışı jax61

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #79 : 19 Ekim 2016, 09:53:33 »
Önemli 3 enstitü için Doğu ülkelerinin development artırarak almaları şart . Rönesans koloni matbaa . Bunlar çok zor kazanılır.  Diğerlerine gerek yok. Onlar kolay yayılıyor.  Ama saydığım 3 enstitü doğuya bekleyerek 200 yılda gitmez
oyunu oynamak nasıl öğrenilir ? çok oynuyorum ama bir türlü öğrenemedim şu oyunu.