Gönderen Konu: Rule Them All  (Okunma sayısı 4375 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mahoin12

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Rule Them All
« : 17 Ağustos 2016, 21:10:57 »
The Ottoman Empire - Rule Them All

-Ulu Hakan II. Murad uzun emekler verdiği ülkesinin savaşlarla harap bitap olmasına ve sevdiklerini kaybetmesine kederlenir.
-Ama bir gün rüyasında tüm dünyada Türk'ün töresinin geçtiğini, Türk'ün Turan Ülküsü genç yaştaki oğlu Mehmed'in sırtında filizlenip Cihan hakimiyetine dönüştüğünü görür.
-Ertesi gün saray erkanını çağırarak Tahtı ve tüm hakimiyeti oğlu Mehmed'e bırakacağını açıklar. Buna şaşıran vezirlere tek cevabı "Her yere hükmedicek" diye olur.
-İşte size anlatacağım hikaye Turan Ülküsünün nasıl Padişah II. Mehmed'in sırtından filizlenip dünya hakimiyetine dönüştüğüdür...

« Son Düzenleme: 10 Ekim 2016, 20:32:10 Gönderen: mahoin12 »

Çevrimdışı Altheir33

• Sipahi
  • *
  • İnsan mutlu olduğu kadar yaşar.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Rule Them All
« Yanıtla #1 : 17 Ağustos 2016, 21:38:01 »
Bekliyoruz :D Video atma da
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2016, 22:17:09 Gönderen: cemoooo »
Fantezi istiyorum  :D Not: Bu mesajı alıp imzasına koyanın taa.. yapmayın lütfen.
Eşcinsellik deme bana :) . Herşeyi anlarım da bir insan niye dedesiyle aşk yaşar :D

Çevrimdışı mahoin12

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Ağustos 2016, 22:13:06 »
Bölüm 1

Genç yaşta başa geçen II. Mehmed'den beklentiler düşüktü ama sancakta olduğu sürece insanlara nasıl hükmedeceğini öğrenen genç Padişah ilk işi tüccarlara Biga'da yetki verip karşılığında büyük savaş gemileri yapmalarını sağlamaktı.

İkinci yapacağı Loncalardan getirttiği alimleri danışman olarak atamaktı. Loncaların desteği tam olduğundan büyük masraflardan kaçınılmış olundu.

O dönemde İlhanlılar yıkılmış ortaya gelmiş boşluktan Karakoyunlular faydanlanmıştı hızlıca İlhanlılardan kalan toprakları toplayıp güçlenmişlerdi. Ama bu güçlenme kibri ve kendini beğenmişliği de beraberinde getirmişti. Yayılmacı politika izleyen Karakoyunlardan sakınmak için Gürcistanı ve komşu bazı ülkelerini (trabzondaki rum yönetimi dışında) Osmanlı koruma altına aldı.

Genç Mehmed hırsı ve ileri görüşlüğüyle büyük imparator olucağını şimdiden kanıtlamıştı ama zaman ne getirir bilinmez, tarihte eşi benzeri görüşmemiş imparator mu yoksa küçük hırslara ve bencilliğe yenik düşüp tarih boyunca alay edilecek bir hükümdar mı?
Mehmed öncekilerinin yapamadığını yapmaya kalkışmış bizansa savaş açarak istanbulu kuşatmaya almıştı. Politik açıdan yapayanlız kalan Roma İmparatorluğu yıkılcak mı?
Padişah II. Mehmed hainlerden sözünde durmayanlardan en çok nefret ederdi, bunu her divan toplantısında dile getirirdi. Padişah, Hadım Şehabettin Paşaya özel görev vererek İskender beyi bulup kafasını kesmesini, babasına zorluklar çıkaran Arnavut ilini imparatorluğa katmasını emretti.

Padişahın öngörüsü tuttu, trabzon dışında yerleri korumaya alan Osmanlının trabzona sefer düzenleyeceğine inanan Cihan Şah erken davranmaya çalışarak Gürcüstan koruması trabzona savaş ilan eder. Şimdiden Karakoyunluların sonu mu geldi?

Korkut Alemdar göreve atanarak ülkedeki iç huzuru bir nebze yükseltilmiş olundu.

Dünyanın merkezi  kabul edilen Konstantineyi alan imparator Fatih ünvanıyla anılmaya başlandı. Artık ulu padişahlarına olan şüphelerin kalktığına inanan halk için bu fetih yeni bir çağın başladığının habercisiydi

Danışmanlar ülkenin artan presitiji rakipsiz olursa ülke iç huzuru artar diye tavsiye verdiler. Padişahımız ülkenin rehavetine önem verdiğinden "Osmanlıyı dünyanın en prestijli ülke haline getireceğim" diye söz verdi.

İmparator ülkenin genişlemesi için gerekli emirleri verdikten sonra Türk yurdu erzincanı elinde bulunduran Akkoyunlulara savaş açıldı.
Akkoyunlular tek savaşla Osmanlıya yenik düşerken, İmparatorluğun sınırları Karayonlulara dayanmış oldu.
Üçlü ittifakla büyük zaiyatlar veren Karakoyunlular sonunda trabzon kalesini düşürmüştü, trabzonun Karakoyunlulara girmesini istemeyen Padişah savaş emrini verdi.
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2016, 02:59:01 Gönderen: mahoin12 »

Çevrimdışı Stratejici

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Tarihçi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Ağustos 2016, 22:31:28 »
Güzel olmuş,takip fakat manpowera filan dikkat et karakoyunlu seferinde biraz fazla yiyor. :)
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2016, 23:02:29 Gönderen: cemoooo »
Güçlü yöneticinin arkasında her daima güçlü ordu,güçlü halk ve güçlü hainler vardır.

Çevrimdışı mahoin12

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Ağustos 2016, 22:39:25 »
sağolasın, tek sorun vardı anlaşma ekranında aldığım erkan görüntüleri kaydolunmamış 2 kez kontrol ediyorum artık
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2016, 23:02:20 Gönderen: cemoooo »

Çevrimdışı cemoooo

• Yönetici
  • *
  • Cay Lembcke
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 17 Ağustos 2016, 23:01:52 »
Konu başlıklarının tamamını büyük harflerle yazmayalım. Tekrardan düzenledim.
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2016, 23:02:49 Gönderen: cemoooo »
Whatever happens,
we have got The Maxim gun,
and they have not.

Hilaire Belloc

Çevrimdışı mahoin12

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 17 Ağustos 2016, 23:04:16 »
tmm anladım sağolasın 2. bölüm geliyor yolda

Çevrimdışı mahoin12

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 18 Ağustos 2016, 00:21:17 »
Bölüm 2

Kasadaki para yeni tükenmişken, Padişaha başkent Kostantiniye'de fakirlere yardım çağrısı yapıldı. Padişah için küçük sınama olan bu talep Fatih tarafından tereddütsüz kabul edildi.

Osmanlı genişlemesinde rahatsız olan Karamanlılar, Osmanlıya karşı koalisyon için Memlüklülere elçi gönderdi. Korkut Alemdar durumu bildirirken Karaman Beyliğinin, Karakoyunlu seferi sonrası koalisyon işbilikçisi olacağından ülkeye ileride zarar vermemesi için aradan çıkarılmasını tavsiye etti. Fatih II. Mehmed Karaman seferi için bahanesini şimdiden elde etmiş oldu. Gedik Ahmet Paşaya Karakoyunlu seferini yarıda bırakıp Karamanları tarihe gömmesini emretti.

Karaman seferi başarı ile devam ederken başkentten Padişahın oğlu olduğu haberi geldi. Veliaht haberi tüm imparatolukta sevinçle karşılandı artık taht ve ülkenin geleceği güvende idi. Fatih oğlunun adını Mustafa olmasını, Veliahtın ömrünün ve askeri kabiliyetlerinin çok olmasını temenni etti.

Ünlü gezici ozanın ülke sınırlarından geçtiğini, amacı; ülkeyi dolaşıp dinleyene zevk ve heyecan vermek, ama bazıları sadece imparatorumuzun kulakları bu zevke layık olduğunu söylüyorlar Padişahım ne yapmamızı buyur edesiniz.
-Müzik ve şiir hükümdar için olmazsa olmazlardan sarayıma getirin derhal..

Olası Trabzon seferi için kumandanlar şehri alıp rumlara geri vermekte acele etmediler. Ulu padişahımızda Gürcülerin aslında iyi bir müttefik olmadığını sıkıştıkları zaman Trabzonu desteklemeyeceğini, o zamana kadar Diyarbakırı kuşatmaya olan Karakoyunları imha edilmesini emretti.

Danışmanlar Bizansın tam fethi için gerekli politik yolların açık olduğunu eğer Padişahımız isterlerse gerekli çalışmaların yapılacağını bildirdiler.

Hain ve sözünde durmayanlardan nefret eden Padişah Fatih Sultan Mehmed. Her ne kadar sıkışmış olsada mütefiğini yalnız bıraktığından Gürcistana sefere çıkılması ve ülkenin Osmanlı boyunduruluğuna girmesini emretti.

Karakoyunlularla yapılan barışın ardından rahatlayan Got varisleri Trabzonun yardım çağrısını kabul etti.

Padişah fetih işlerini çok güvendiği komutanlara bıraktığından başkentte düzen ve kanun çalışmaları yapıyor ve gelen parayı yönetime aktarıyordu.

Gürcistan Osmanlının ortaya koyduğu şartları kabul etmek zorunda kalıyor. Fatih Mehmed ise "Bu size verilmiş ikinci şans iyi kullanın." diye buyuruyordu.

Osmanlı ise Karakoyunlu birlikleri ile büyük sıcak çatışmalarından olabildiğince sakınmış. İki ülke arasında zayıf olanı ezme politikası izleyen Memlükler ise Karakoyunludaki isyanı fırsat bilip Karakoyunlulara saldırır. Artık Karakoyunlu ülkesinin günleri sayılıdır kendisini öngöremediği kurtlar sofrasında bulur artık tek derdi çok toprak kaybetmemek savunmacı politika izlemek olucaktır.

Granadanın çökmesiyle İspanyadan kovulan yahudiler diz çökerek Dünya Padişahının onlara kol kanat germesini dilerler. Ulu Fatih Castille'nin yaptığını hiç bir dünya ülkesi yapmayacağına değinerek onları aşağıladı ve Ululuğunun derecesini kanıtlarcasına sığınmacıları tereddütsüz kabul etti, Atinaya yerleştirilmelerini emretti.

Genişlemenin yaratacağı büyük koalisyonlardan sakınan Fatih, Karakoyunludan sadece stratejik önemi olan yerleri talep etti ama bir şartla cihan şahın Fatihin eteğini halk içinde öpmesi şartıyla. Dünya devrinde böyle bir aşağılama görülmemişti Cihan Şah ülkesinin bekası için sürünerek gelerek Fatihin eteğini öperek anlaşmayı kabul etti. Artık Osmanlı İmparatoru dünyanın odak noktası olmuştu, Osmanlıya komşu her ülke doğabilecek her türlü kötü sonuçtan sakınmak için koalisyon başurusu ile diğer ülkelerin kapısını çalıyordu.
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2016, 02:59:30 Gönderen: mahoin12 »

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
  • Victoria 2 Osmanlı Müptelası
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 18 Ağustos 2016, 00:25:35 »
Guzel hikaye,takip

Çevrimdışı Stratejici

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Tarihçi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 18 Ağustos 2016, 02:50:09 »
Devam.
Güçlü yöneticinin arkasında her daima güçlü ordu,güçlü halk ve güçlü hainler vardır.

Çevrimdışı mahoin12

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 18 Ağustos 2016, 02:55:30 »
Bölüm 3

Memlüklerin koalisyona girmesinden sakınan Osmanlı İmparatoru, Memlükler ile Karakoyunlular arasındaki savaş bitmeden koalisyon için bakışını değiştirmek için diplomatlar görevlendirmişti. Lakin Memlüklüler aralık ayında anlaşmaya vardığından koalisyona girmesini diplomatlar engellemedi.

Yayılmacı politikayı şimdilik bir kenara bırakan Padişah reform ve gelişmeye önem vermeye başlar. Bir diğer yandan ise Eflak krallığı ile ilişkileri geliştirip koalisyon tehlikesini yok etmekti görevi.

İmparator Fatih, Kayı oğullarından gelen Atam-Dedem Kanunununun yönetim şekli, yeni imparatorluk için yeterli olmadığından büyük değişikliğe giderek sonraları Fatih Kanunnamesi olarak hatırlanacak Kanunu yürürlüğe soktu. Böylece ilk kanun koyan imparator ünvanını da kazanmış oldu.

Fatih Kanunnamanesi, üç kısımdan teşekkül etmekteydi. Birinci kısım, devlet ileri gelenlerinin teşrifattaki yerlerine, padişaha kimlerin arzda bulunabileceklerine, kadıların mertebelerine; ikinci kısım, saltanat işlerinin tertibine, yani divan, has oda teşkilatına ve saray hizmetkarlarının bayramlaşma merasimlerine; üçüncü kısım ise, suçlar ve karşılıkları ile mansıb sahiplerinin gelirlerine dair bilgileri ihtiva ediyordu. Son kısımda ayrıca gayri müslim devletlerin verecekleri yıllık vergiler ile devlet görevlileri ve hanedan mensuplarına dair lakap örnekleri bulunmaktadır.

Fatih kanunnamesinde Nizâm-ı Âlem için kardeş katli meselesi ile ilgili madde;

‘‘Ve her kimseye evlâdımdan saltanat müyesser ola, karındaşların Nizâm-ı Âlem için katl eylemek münasiptir. Ekser ûlema dahi tecviz etmiştir. Anınla amil olalar.’’

Ayrıca bu kanunname; medreselerin yönetim, müfredat ve akademik yapısını yeniden düzenleyen, akademik personelin seçim ve atanması ile maaşların belirlenmesine ilişkin işlemleri usul ve esaslara bağlamıştır. Bu ferman Türk tarihinde ilk yükseköğretim mevzuatını oluşturması açısından da mühimdir

Eflak krallığı ile gelişen ilişkiler sonuncunda krallık koalisyondan çıktı ardından kendilerine güvenemeyen Çerkezler de koalisyonu terketti artık sıra Memlüklerde. Ama Osmanlı unutmaz, unutsa da yüce Padişah unutmaz hepsinin cevabı verilecek..

Koalisyon tehlikesi geçtiğinden sıra avrupada genişlemek, Sırplar bu adım için önemli bir basamak. Kanun Koyucu Fatih su sözleri sarfeder "Her kim benden sonra imparatorluğun başına geçerse birinci gereken ilerlemek, durmadan ilerle.."

Iberian evliliği ile Osmanlıya karşı tehtit durumuna gelen İspanya, Osmanlının nefreti üzerinize olsun çünkü Granadaki yahudiler ve özellikle müslümanlara çektirdiklerinizi unutmayacak bu imparatorluk.

Artık tarih sayfalarında tozlu yer edinebilirsiniz Bizans. Artık yeni imparatorluk doğuyor, dünyanın hiç görmediği büyüklükte.

İmparatorluğun kolları batıdan doğuya her yere uzanıyor. İmparator Fatih Polonya dahil her komşu ülkeye uyarı gönderdi artık sınır devletlerinin kaderi Osmanlının ellerinde idi..

Yıl 1463 - Fatih adının gerektirdiği gibi dünyanın merkezi Kostantini aldıktan sonra avrupanın kalbi Viyanaya göz diker. Ülkede salgın hastalık ve vergi sorunları gibi bazı olaylar meydana gelmesine rağmen istikrar en üst seviyede.

Artık Memlüklere diz çöktürme vakti gelmiştir. Memlük seferi için yeni ordu kurulmasını emreden İmparator, Şam şehrinin alınmadan gelinmemesini buyurur.

Memlüklülerin stratejik bir hataya düşmüş olduğunu fark eden Osmanlı komutanları Şam kalesinde Memlük birliklerine ait iz bulamazlar. Kale kolaylıkla Osmanlı kontrolüne geçmiştir. Artık Memlüklerin çok direnci olmadığından, Memlük koruması Kıbrısa savaş açılır.

Sefer devam ederken Padişahımız Başkentte Ortodoks Patrikhanesinin sehir içinde varlıklarını sürdürebileceğine dair kanunu yürürlüğe sokar.

Bizzat Fatihin yönettiği savaş taktikleri başarıya ulaşmış Dumyat şehrinde pusuya düşürülen Memlük ordusu imha edilir. Ardından tekrar tuzağa düşme niyetinde olmayan Memlüklüler büyük ordu ile ilerler ama her nere gitse ordumuz tarafından önü kesilir. Kahirenin düşmesi ile barış için Kıbrısın Osmanlıya tam anlamıyla bağlanmasını beklemek olur.

Artık anlaşma zamanı Memlükleri parçalama zamanı, artık az da olsa dünyaya göz dağı vermeye başlıyor İmparatorluk. Tek mesaj veriyor bu über güçlü Osmanlı ile ters düşmeyin.

Sıra geldi Çerkez topraklarına Gazikumukhların eline geçsede o toprakları alıcaz ve sadık hizmetkar haline gelmiş Gürcüleri ödüllendirme zamanı

Teknoloji ve ekonomide rakipsiz bir numara olan imparatorluk bir gözünü viyanaya bir gözünü parçalanmış kırıma dikmiş bulunmakta.
Kim durdurabilecek şu eşi benzeri olmuyan hükümdarı? Dünya yeni istilaya mı maruz kalcak?

« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2016, 15:45:10 Gönderen: mahoin12 »

Çevrimdışı Warwars

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Such forum much theme many mods wow
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 18 Ağustos 2016, 03:44:59 »
Hikaye güzel gidiyor ama bir sorum var bu kadar savasa rağmen manpowerin hala full nasi yaptın bunu ?

Çevrimdışı PashaZade

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 18 Ağustos 2016, 03:59:32 »
Pereli Eskerleri kullanıyor olabilir.

Çevrimdışı mahoin12

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 18 Ağustos 2016, 06:08:26 »
0 paralı asker kullandım Sun Tzu nun düşüncesini merkez alıp kullanıyorum '... Savaşların tümünde savaşarak zapt etmek en üstün başarı değildir. Üstün başarı düşmanın direncini savaşmadan kırmaktır.' olabildiğince savaştan sakınıyorum memlükler ile 2 kez savaştım 1 i kendisi saldırdı vassal ordusuna komşu orduyu çağırdım ana kayıp vassalda oldu 2. sinde ise hikayede gördüğünüz gibi pusu kurup imha ettim 7k lığını sonra 2 birlik olduğundan bir aşağı bir yukarı yaparak hem kahiredeki birlik kuşamasını rahat sürdürdü hem arkasındaki ordu geçiş vermedi kıbrısdaki birlim geldiğinde iste sadece o 3 bölgede beklettim vassaların arkadaki şehirleri tek tek almasını izledim. Ironman kullanıyorum bu arada okuyan arkadaşlara spoiler olsun fatih kısa süre sonra ölcek alt+f4 çektim direkt sonra takipciler var diye devam ettim çok güzel heir geldi ama daha başa geçemedi ölmedi şu mustafa
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2016, 06:10:55 Gönderen: mahoin12 »

Çevrimdışı mahoin12

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 18 Ağustos 2016, 06:10:30 »
Dikkat ederseniz savaşa 30 k ile başladım biterken 4k manpowerim var sonra 4 seneye 15k ya çıkıyor

Çevrimdışı Stratejici

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Tarihçi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 18 Ağustos 2016, 11:20:42 »
Dostum dikkat et koalisyon yeme ben memlukten ilk seferde 4 toprak aliyom koalisyon yemeyeyim diye,birde bir sey daha soracagim bu veliahta isim koydugun dlc hangisi?

Çevrimdışı mahoin12

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 18 Ağustos 2016, 14:19:41 »
bilmiyorum ama galiba mare nostrumdan öncekiydi bütün dlcler var kafam karıştı
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2016, 14:33:49 Gönderen: mahoin12 »

Çevrimdışı mahoin12

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 18 Ağustos 2016, 14:59:34 »
2. sayfaya geçildiğinde yeni müzikle 4. bölümü yayınlıyacağım hikayenin ruhunu temsil etmesi için

Çevrimdışı Heinz Guderian

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 18 Ağustos 2016, 16:05:48 »
Takip.

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *