Gönderen Konu: Avrupa'nın Hasta Adamından Avrupa'nın Korktuğu Adama (16.Bölüm-Final)  (Okunma sayısı 14268 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ak_gandalf

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Avrupa'nın Hasta Adamından Avrupa'nın Korktuğu Adama
« Yanıtla #40 : 28 Temmuz 2016, 17:44:46 »
Vic2 şöyle böyle anladım da Hoi3 den İbranice anladığım kadar anladım.  :fpalm:
Soru cevaba gel istediğin kadar anlatırız :)

Çevrimdışı tok50

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 28 Temmuz 2016, 17:58:03 »
Hocam bana Vic2 Öğrenmek lazım orda her şeyi sorsak modlar rehbere bakmadan yazıyoz diye kızar mı ki :P
Sınavdan sonra en aktifiniz ben olacam ulen :(

Çevrimdışı Wayfear

• VIC2
  • Moderatör
  • *
  • Galaksiler fethedilmeyi bekleyen hazinelerdir.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 28 Temmuz 2016, 18:03:29 »
Takip .
Efsane

Çevrimdışı Knock0uT

• Sipahi
  • *
  • Mustafa Kemal ATATURK
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 28 Temmuz 2016, 18:26:00 »
Çok güzel ilerliyor hikaye, takipteyim.

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
  • Victoria 2 Osmanlı Müptelası
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 29 Temmuz 2016, 05:17:48 »

BÖLÜM 6

Yeni kurulan Almanya İmparatorluğu'na , Fransa-Avusturya koalisyonu tarafından savaş açılmış.Devlet-i Aliyye'mizden yardım talep ediliyor.300 yıl evvel ceddimiz Kanuni Sultan Süleyman Hazretleri , Fransa Kralı Fransuva tarafından Almanlara karşı yapılan çağrıyı  reddetmemişti.Bugün şartlar değişmiş Almanya  , Sultan Selim Hazretlerinden Fransa ve Avusturya'ya karşı yardım talep etmişti.Hünkarımız talebi kabul ediyor.Böylece Almanya-İtalya-Osmanlı üçlü ittifakı kurulmuş oluyor.

(aç/kapa)

Fransa ve Avusturya'ya savaş açılıyor.Almanya-İtalya ve Osmanlı-Romen-Sırp kuvvetleriyle aynı anda savaşamayan Avusturya'yı hızlı bir şekilde işgal ediyoruz.

(aç/kapa)

Alp Cephesinden hızlı bir giriş yapan İtalya,Fransa içlerine kadar ilerliyor.İspanya,fırsatı değerlendirip Fransa'ya savaş açıyor.

(aç/kapa)

Cezayir Beylerbeyimiz,hünkarımızın emriyle ,Fransız Cezayir'ini fethediyor.

(aç/kapa)

10 şubat 1877'de Berlin Barış Antlaşması imzalanıyor.Kuklamız Romanya Devleti'ne Erdel bölgesini kazandırıp tüm hak iddia ettiği toprakları Avustuya'dan alarak Romanya'ya bağlıyoruz.Fransızlar,Cezayir'den resmi olarak atılıyor.Fransız sömürgeciliğini engellemek için değerli bir adım.

(aç/kapa)

Böylece 200 seneden beri ilk defa Avrupa'da bir toprak kazanımı elde ediyoruz.200 sene önce bizlere ayrı ayrı bağlı olan Eflak,Boğdan ve Erdel Beylikleri hepsi Romanya adı altında tek olarak bize bağlı durumda.

İstanbul'da ,Avrupa'da elde edilen zaferden dolayı padişah ve saray ahalisinin katılacağı sultan alayı düzenleniyor.Tüm yabancı büyük elçiler davet ediliyor.

Güçlü bir ordunun yanında artık güçlü bir donanma kurma vakti geldi.İlk buharlı savaş gemilerimizi inşa edip denize indiriyoruz.

1879'da Sultan Selim Han Hazretleri'nin fermanıyla Hattı-Humayun ilan ediliyor.Fermana göre Müslüman tebaa ,Türk-Kürt-Boşnak-Arvanut-Mısri diye ayrılamaz.Tüm bu halklar Osmanlı vatandaşı olarak devlet önünde eşittir.Gayri müslimler ise zimmi statüsünde olup askerlikten muaf olmak koşuluyla cizye vergisi ödemekle mükelleftir.Devlet-i Aliyye,müslüman olsun veya olmasın tüm milletlerin can,mal,namus ve güvenliğini temin etmek durumundadır.

Teşkilat-ı Mahsusa'yı kuruyoruz.

Anasayasal monarşimizde ilk seçimler gerçekleşiyor,Tanzimat Fırkası ilk iktidar partisi oluyor.

Tüm bu yenilikleri yaparken sene 1880'i buluyor ve büyük devletlerle birlikte İstanbul Konferansı'nı düzenleyip Afrika'nın nasıl paylaşılacağını konuşuyoruz.Artık Devlet-i Aliyye'de büyük bir güç olduğu için diğer Avrupalı devletler,Osmanlı'yı hesaba katmadan birşey yapamayacaklarını anlamış durumdalar.

(aç/kapa)

Afrika'yı kolonileştirmeye başlıyoruz.Bu amaçla etkimiz altındaki Etiyopya topraklarından geçip bir müslüman krallık olan Zanzibar'a halifelik ünvanımızla gidip Halife Sultan 3.Selim Han Hazretleri'nin kendilerini ilhak edip tüm müslümanları tek bir bayrak altında toplama çağrısını iletiyoruz.Müslüman kardeşlerimiz teklifimizi kabul ediyorlar.

(aç/kapa)

Kolonileşme yarışı başladı,Fransa ile Moritanya üzerinde yarışıyoruz.

(aç/kapa)

Moritanya'da Fransa çekilmek zorunda kalıyor.Kolonileşmeye'ye hızlı başladık.Mısır'dan Uganda'ya kadar hızla kolonileşebildik.Onları Avrupa güçlerinin emperyalismden koruyup Osmanlı adeletiyle tanıştırmanın vakti geldi.

(aç/kapa)

Takvimler 1882'yi gösterdiğinde artık Devlet-i Aliyye ilk 4 güç arasına girmiştir.Kolonileşme yarışında önde ilerleyen ve hızla sanayileşelen bir  güç haline gelen Osmanlı İmparatorluğu'nun eski şanlı günlere dönmüş gibiydi.

« Son Düzenleme: 29 Temmuz 2016, 05:24:35 Gönderen: sezar5 »

Çevrimdışı FatihTr

• HOI4
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Hearts of Iron IV - Bölüm Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 29 Temmuz 2016, 09:19:17 »
Güzel bölüm. VC2'ye bu modla başlayasım geldi :)
Avrupada kurulacak bir birlik hiçbir zaman Amerika'nın rakibi olamayacaktır. Çünkü Avrupa halklarının birbirlerine olan tarihsel düşmanlıkları Avrupa Birliği'nin karar alma mekanizmalarını olumsuz yönde etkileyecektir.
-Adolf Hitler-

Çevrimdışı GoktugPasa

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 29 Temmuz 2016, 12:40:48 »
Sonunda Avusturya ile savaş :P

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 29 Temmuz 2016, 16:37:57 »
Sonunda Avusturya ile savaş :P

Ayıp ettin daha ne savaşlar yapacağız onunla. Remove Schnitzel !

BÖLÜM 7

1877 yılı itibariyle Devlet-i Aliyye, sanayi devrine hızlı bir başlangıç yapmış ve ilk 10 ekonomiye girmeyi başarmıştır.

Padişahımızın emri- fermanı o dur ki

" Hedef 1890 ,ilk üç ekonomiye girebilmek "

1880 İstanbul'da bir Dokuma Fabrikası

1881

Fransa'nın Almanya ve İtalya ile savaşmasından istifade eden İspanya,kaybettiği toprakların bir kısmını geri alır.

(aç/kapa)

Kolonileşme çabalarımız hızla devam etmekte.

(aç/kapa)

Afrika ülkelerini ya savaşla yada halifelik sıfatımızla kendimize bağlıyoruz.

(aç/kapa)

Libya Çölünü satın alıyoruz.

Kolonize olduğumuz yerleri en iyi şekilde yönetibilmek için gerekli bürokratik ve yönetim organlarını hayata geçiriyoruz.

Ülkemizi en iyi bir şekilde yönetilmek adıyla en yetenekli adamları uygun kadrolara atıyoruz.

Padişahımız Sultan Selim Han'ın emri fermanı odur ki

"Her görev liyakate göre verilecek,kayırmacılığa göre değil"

Sokoto Krallığı'nı da ilhak ederek çemberi kapattıyoruz.Böylece Avrupalı emperalist güçlerin Afrika'nın içine kadar ulaşmalarını engelliyoruz.

(aç/kapa)

(aç/kapa)

Serbest piyasa ekonomisine göre yaptığımız reformlar sonuç veriyor.Devlet destekli serbest müteşebbislerimiz tüm yurdu demirağlarla örmeye başlıyorlar.

Sadece demiryoluyla yetinmeyip %100 Osmanlı mühendislerimizle dev Süveyş Kanalı projemize başlıyoruz.

Devletimiz sanayi devrine hızlı bir başlangıç yaptı.Artık her yurdumuz demirağlarla örülmüş durumda.Her şehirde fabrikalarımız kurulmuş ve üretim yapar vaziyette.

(aç/kapa)

Balkanlardan Anadoluya Anadoludan Suriye'ye Suriye'den Mısır'a fabrikalarımız harıl harıl çalışmakta

1890 itibariyle 4.sıramızı sağlamlaştırıyor ve koruyoruz.

Çevrimdışı GoktugPasa

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 29 Temmuz 2016, 16:43:48 »
ABD yetişiyor dikkat

Çevrimdışı Modcu Reyt

• Yeni Çeri
  • *
  • Hmmm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 29 Temmuz 2016, 17:07:16 »
çok geç kaldım ama takip
im back

Çevrimdışı GoktugPasa

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 29 Temmuz 2016, 18:58:59 »
çok geç kaldım ama takip
Bitiyor zaten :P

next music pls https://youtu.be/b6eFaghBgCs
« Son Düzenleme: 29 Temmuz 2016, 20:09:38 Gönderen: GoktugPasa »

Çevrimdışı PashaZade

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 30 Temmuz 2016, 04:22:29 »
ABD yetişiyor dikkat

Tabii canım 1300 puan gökten zembille ABD ye inecek  :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 30 Temmuz 2016, 05:48:09 »

BÖLÜM 8

1886'da yapılan nüfus sayımı sonuçları elimize ulaşıyor.111 milyonla Dünya nüfus sıralamasında 4.sıradayız.

Nüfus önemli bir güçtür.Fabrikalara işçi,kışlalara asker lazım.En az 5 çocuk buyuruyor Sultan Selim Hazretleri

Süveyş Kanalı inşaatında 1.etapı tamamlayarak 2. etapa geçiyoruz.

1894'de İtalya ile  birlikte Avusturya-Macaristan'a savaş ilan ediyoruz.

(aç/kapa)

İki cepheden birde kuşatılan Avusturya fazla dayanamıyor. Hırvatistan'ı feth edip barış imzalıyoruz.

1895'de ilk 3 ekonomiye girmeyi başardık.

Gün geçmiyor ki Devlet-i Aliyye'nin herhangi bir vilayetinde bir fabrika yapılmasın.

(aç/kapa)

AFrika'da kolonileşme yarışı bitti.Şimdi sıra geriye kalan bağımsız devletleri ilhak etmekte.

(aç/kapa)

1896 Bütçemiz oldukça toparlanmış bir şekilde.Gümrük vergilerini aşağı çekebilmiş.Vergileri düşürebilmişiz.Yakında devlet-i aliyyemiz devasa boyutlara ulaşan sanayi subvansiyonlarını çekecek.

Okuma-yazma oranımız %60'ı vuruyor ve hızla artmaya devam ediyor.Batılı devletleri bu noktada da geçmeye gayret ediyoruz.

1897 itibariyle tüm yurdu en son teknoloji demirağlarla döşüyoruz.

(aç/kapa)

İmparatorluğumuzun genişlemesiyle beraber kültürel ve bilimsel anlamda sıçrama oluyor.Kolonilerimizden gelen mallar ile bir fuar düzenliyoruz.

1900 yılı itibariyle ilk 3 ekonomi arasına girmiş,kolonileşme yarışını büyük ölçüde kazanmış ve 2.süpergüç bir Osmanlı'ya  kavuştuğumuz için Allah'a hamd ediyoruz.

"20.yy ,Devlet-i Aliyye'nin yüzyılı olacak."

buyuruyor Sultan Selim Hazretleri

« Son Düzenleme: 30 Temmuz 2016, 05:58:46 Gönderen: sezar5 »

Çevrimdışı Altheir33

• Sipahi
  • *
  • İslamdır bizi abâd eden, belki de sultan eden.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 30 Temmuz 2016, 10:37:45 »
Ne sultan selim miş arkadaş bir vefat etmedi gitti :D
Fantezi istiyorum  :D Not: Bu mesajı alıp imzasına koyanın taa.. yapmayın lütfen.
Eşcinsellik deme bana :) . Herşeyi anlarım da bir insan niye dedesiyle aşk yaşar :D

Çevrimdışı GoktugPasa

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 30 Temmuz 2016, 11:49:29 »

O değil de adam saat 5'de atıyor :P
« Son Düzenleme: 30 Temmuz 2016, 11:54:07 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı PashaZade

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 30 Temmuz 2016, 12:33:47 »
Benim gibi gececi desene.

Çevrimdışı Altheir33

• Sipahi
  • *
  • İslamdır bizi abâd eden, belki de sultan eden.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 30 Temmuz 2016, 13:11:16 »
Benim gibi gececi desene.

kardeş bişey sorcam, imzanda ne yazıyor vallahi seni her gördüğümde imzanı okuyorum ama anlayamadım vallahi
Fantezi istiyorum  :D Not: Bu mesajı alıp imzasına koyanın taa.. yapmayın lütfen.
Eşcinsellik deme bana :) . Herşeyi anlarım da bir insan niye dedesiyle aşk yaşar :D

Çevrimdışı PashaZade

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 30 Temmuz 2016, 13:54:30 »
Bunu soran 4. kişisin. Forum Modlarına karşı zamanında yapmış olduğum bir sitem. Göndermede iyiyimdir. O değil de bu imza bana 3 arkadaş kazandırdı. Steam'ini ver de senle de olalım bu imza sayesinde :)

Çevrimdışı GoktugPasa

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 30 Temmuz 2016, 14:47:05 »
Bunu soran 4. kişisin. Forum Modlarına karşı zamanında yapmış olduğum bir sitem. Göndermede iyiyimdir. O değil de bu imza bana 3 arkadaş kazandırdı. Steam'ini ver de senle de olalım bu imza sayesinde :)
:P

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 30 Temmuz 2016, 16:07:16 »

Haklısın orası gözden kaçmış.Normalde Sultan 3.Selim 'in doğumunu 1800 lerin başı falan zannediyordum.Kralıçe Victoria gibi uzun dönem iktiarda kalsın istiyordum.Fakat,wikiye baktığımda doğum tarihinin 1761 olduğunu öğrendim.Anlaşılan öldürmekte biraz geç kalmışım senaryoda. ;D
« Son Düzenleme: 30 Temmuz 2016, 16:10:00 Gönderen: sezar5 »