Gönderen Konu: Europa Universalis IV Türkçe Yama [v1.22.0]  (Okunma sayısı 14405 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Balamir

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Europa Universalis IV Türkçe Yama
« Yanıtla #20 : 11 Ekim 2016, 23:58:35 »

Rights of Man Türkçe

Çeviri Analizi
« Son Düzenleme: 17 Ekim 2016, 00:11:42 Gönderen: Gregory »
İmlamız lisanımız düzelince, lisanımız da kafamız düzelince düzele­cek çünkü o da ancak onlar kadar bozuktur, fazla değil!

Yahya Kemal Beyatlı

Her aydınlığı yangın sanıp söndürmeye koşan zavallı insanlarım: Karanlığa o kadar alışmışsınız ki yıldızlar bile rahatsız ediyor sizi!
Düşüncenin kuduz köpek gibi kovalandığı bu ülkede, düşünce adamı nasıl çıkar?

Cemil Meriç

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 12 Ekim 2016, 00:48:45 »
Çok hızlısınız :)

Çevrimdışı Balamir

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 12 Ekim 2016, 00:58:42 »
 :) Alıştım artık güncellemelere.
İmlamız lisanımız düzelince, lisanımız da kafamız düzelince düzele­cek çünkü o da ancak onlar kadar bozuktur, fazla değil!

Yahya Kemal Beyatlı

Her aydınlığı yangın sanıp söndürmeye koşan zavallı insanlarım: Karanlığa o kadar alışmışsınız ki yıldızlar bile rahatsız ediyor sizi!

Cemil Meriç

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 12 Ekim 2016, 01:02:13 »
Hotfix'lerde sıkıntı olmuyor herhalde?

Çevrimdışı Balamir

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 12 Ekim 2016, 01:09:20 »
Genelde olmuyor ama arayüzde göze çarpan yerlerde hata olursa hotfixlerde de ufak değişiklikler oluyor yoksa bir sonraki dlc ile düzenliyorlar.

Yahya Kemal Beyatlı

Cemil Meriç

Çevrimdışı Pyrrhos

• Azab
  • *
  • Cheviri - Oyunlar artık Türkçe!
    • Profili Görüntüle
    • Cheviri
« Yanıtla #25 : 12 Ekim 2016, 23:23:37 »
Ana konu güncellenmiştir. Versiyon v1.18.2 Güncellenmesi eklenmiştir.

Çevrimdışı Balamir

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Europa Universalis IV Türkçe Yama [v1.18.2]
« Yanıtla #26 : 16 Ekim 2016, 05:01:43 »
%100 Çeviri ve Mevcut Durum

Gerçekçi olursak, 2-3 kişiyle bitecek bir iş değil.  4-5 ayda dlc çıktığı halde önceki durumun gerisinde kalıyoruz.

Çeviri 16 Kasım 2014 tarihinde ikinci yılını dolduracak. Neredeyiz?

Bu oyundan daha büyükleri 5-6 ayda çeviriliyor.
Yanılmıyorsam bir arkadaş Witcher 3'ü ve kelime sayısını(1.063.457) örnek vermişti. Bunun üzerine kaç kelime var, çeviri durumu ne diye Çeviri Analizi yaptım.

Ee! Peki, Sorun Ne?

Çevirisi mi zor?
Bence değil. Anlamadığın yer, mekanik olursa bu forumundan açıp bakabilirsin. Düzenli rehberler ve geliştirici günlükleri çevirisi mevcut. Her şeyden öte kaynağı tarih.

Çevirmen mi?
İllaki, dediğim gibi 2-3 kişi ile olacak iş değil.

Çeviriye bir sürü kişi katılmış! Neredeler, neden ayrıldılar?
Bilmiyorum ama Cheviri grubundan ben de ayrılıyorum.

Sonuç

25 günüme mâl olan düzenlemede anladığım bir sorun var ki diğer sorunların hiçbiri bunun kadar olamaz. Onlar sağlansa dahi bu sorun halledilmeden anca sorunları çoğaltırlar. Şimdi ve ileride olacağı gibi.

Hepimiz kaliteli ve %100 bir çeviriyi çok istiyoruz.
Maalesef çok ama çok zor.

Tanrım, beni yavaşlat.(Hitit Duası)

Tanrım,

Beni yavaşlat,

Aklımı sakinleştirerek kalbimi dinlendir...

Zamanın sonsuzluğunu göstererek bu telâşlı hızımı dengele...

Günün karmaşası içinde bana sonsuza kadar yaşayacak tepelerin sükûnetini ver .

Sinirlerim ve kaşlarımdaki gerginliği,

belleğimde yaşayan akarsuların melodisiyle yıka, götür.

Uykunun o büyüleyici ve iyileştirici gücünü duymama yardımcı ol...

Anlık güzellikleri yaşayabilme sanatını öğret;

Bir çiçeğe bakmak için yavaşlamayı,

güzel bir köpek ya da kediyi okşamak için durmayı,

güzel bir kitaptan birkaç satır okumayı,

balık avlayabilmeyi, hülyalara dalabilmeyi öğret...

Her gün bana kaplumbağa ve tavşanın masalını hatırlat.

Hatırlat ki yarışı her zaman hızlı koşanın bitirmediğini,

yaşamda hızı arttırmaktan çok daha önemli şeyler olduğunu bileyim...

Heybetli meşe ağacının dallarından yukarıya doğru bakmamı sağla.

Bakıp göreyim ki, onun böyle güçlü ve büyük olması yavaş ve iyi

büyümesine bağlıdır...

Beni yavaşlat Tanrım ve köklerimi yaşam toprağının kalıcı

değerlerine doğru göndermeme yardım et.

Yardım et ki, kaderimin yıldızlarına doğru daha olgun ve daha

sağlıklı olarak yükseleyim.

Ve hepsinden önemlisi...

Tanrım,

Bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirmek için CESARET,

Değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etmek için SABIR,

İkisi arasındaki farkı bilmek için AKIL ve HİKMET,

Beni aşkın körlüğünden ve yalanlarından koruyacak DOSTLAR ver...
[/i]
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2016, 16:24:43 Gönderen: Balamir »

Yahya Kemal Beyatlı

Cemil Meriç

Çevrimdışı Yesjulz

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 16 Ekim 2016, 19:55:45 »
Zamanım olsaydı katılmak isterdim ama maalesef bu mümkün değil. Daha çok destek almanız gerekiyor. Sponsor falan bulma şansınız yok değil mi?

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 16 Ekim 2016, 21:29:47 »
Hitit duası ne alaka insan Karınca duası asar Adettir.

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
  • Efsaneler unutulmadı, unutulmaz.
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Hayran Forumu | WizardFan
« Yanıtla #29 : 16 Ekim 2016, 21:44:05 »
Harika bir hız, tebrikler öncelikle bunun için. Yama da gayet yeterli düzeyde şimdilik. Ancak %100'e gelmesi Balamir'in de ayrılığıyla şu an imkansız. Keşke bir gün (EUV çıkmadan önce olmasını isterim) bu çeviri %100'e ulaşsa. Başarılar diliyorum. krp*
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimdışı Balamir

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 16 Ekim 2016, 22:41:31 »
Zamanım olsaydı katılmak isterdim ama maalesef bu mümkün değil. Daha çok destek almanız gerekiyor. Sponsor falan bulma şansınız yok değil mi?

Desteğe ihtiyacımız çok, 2-3 kişi daha olsa...
Sponsor, sanmıyorum.  :)

Hitit duası ne alaka insan Karınca duası asar Adettir.

Okuyordum, ilaveten paylaştım.

kerem1249:
Turbobit linklerinin kaldırılması isteğimin reddedilmesiyle Cheviri grubundan ayrıldım, çeviriye devam ediyorum.
Seyit ile de halen irtibatım devam etmekte ve yine elimden geldiğince yardım etmeye devam edeceğim. Tek fark, çeviriyi google ve yandex aracılığıyla paylaşmam.
İnanın bende çok istiyorum ama gerçekçi olmalıyız. Böyle giderse Eu3 çevirisinin kaderini paylaşacak(Yanılmıyorsam o da %75'ti).
Sağ olun.

Yahya Kemal Beyatlı

Cemil Meriç

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • VIP ÜYE
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 16 Ekim 2016, 22:49:00 »
ben anlamadım şimdi burda 2 farklı çeviri konusu mu var? sen eğer cheviri den ayrıldıysan ve kendin ayrıca çeviri yapıyorsan neden onlara hala yardım ediyorsun ? yada neden çevirini başka bir konu açıp paylaşmıyorsun ???

Çevrimdışı Balamir

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 16 Ekim 2016, 23:35:24 »
Hayır.
Kendim ayrıca bir çeviri yapmıyorum. İşler zaten dosya dosya ilerliyor. Ben, Eu4_l_turkish çevirisi yapıyorum. Onlarda text_l_turkish üzerinde çalışıyor.
Çevirinin daha hızlı ilerlemesini istediğim için yardım ediyorum.
Başka bir konuya gerek yok. Var olan konuların son sayfalarında gerekli linkleri paylaşıyorum isteyen oradan indirebilir isteyen de turbobitten.
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2016, 23:37:16 Gönderen: Balamir »

Yahya Kemal Beyatlı

Cemil Meriç

Çevrimdışı Pyrrhos

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Cheviri
« Yanıtla #33 : 17 Ekim 2016, 01:12:16 »
Arkadaşlar çeviri temelinde bir ayrılık yaşanmadı. Yine beraber çalışıyoruz ama artık "Cheviri" adı altında bulunmuyor Balamir. Onun dışında çeviri için yine beraber çalışıyoruz. Bu çeviriyi ikimizde çok bitirmek istiyoruz. O yüzden o dışarıdan Google Drive ve Yandex linkleriyle gelişmeleri güncelliyor, ben ise Turbobit ile güncelliyorum. Yani en son yamayı paylaştığımızda emin olun ikimizin linki de doğru noktaya farklı sitelerden ulaştırıyor. Bu yüzden bu durumun farklı anlaşılmasını istemiyorum.

Kendisinin kararına da saygı gösteriyorum zaten. Birbirimizle sürekli irtibat halindeyiz zaten. O bana bilgiler veriyor ben ona bilgiler veriyorum. İlerleme hakkında konuşuyoruz vs. O yüzden bunu bir ayrılık olarak değil, link çeşitliliği olarak görün. :)

Çevrimdışı Pyrrhos

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Cheviri
« Yanıtla #34 : 17 Ekim 2016, 01:21:44 »

Balamir arkadaşımında söylediği gibi 2-3 kişi değil üzerine bir 3-4 kişi daha gerekiyor ama ne yazık ki pek kişi bulamıyoruz. Daha önce bazı mecralarda da bahsettiğim gibi çeviriye katılmak isteyen mesela her 10 kişiden 3sı İngilizce olarak iyi değil diğer 3ü de oyun hakkında bilgisiz. Bu kişileri çeviriye dahil edince onların çevirdikleri sonradan bizim için sıkıntı oluyor. Geriye kalan 4 kişi ise çeviriye katılıyor ama bazıları gerek sosyal yaşamlarından dolayı gerekse de sabırsız(çevirinin bir süre sonra sıkıcı gelmesi) olduklarından dolayı çeviriden ayrılıyorlar. O yüzden şuan toplamda resmi olarak 3 kişiyiz.

Sponsor konusuna gelirsek o iş çok zor. Kimse kar etmeyeceği bir yere sponsor olmaz. Bu işin de bir getirisi olmadığına göre sponsorluk bir işine yaramaz. 

Harika bir hız, tebrikler öncelikle bunun için. Yama da gayet yeterli düzeyde şimdilik. Ancak %100'e gelmesi Balamir'in de ayrılığıyla şu an imkansız. Keşke bir gün (EUV çıkmadan önce olmasını isterim) bu çeviri %100'e ulaşsa. Başarılar diliyorum. krp*

Teşekkür ederiz. Sağolsun Balamir arkadaşım çeviriyi en az benim kadar sahipleniyor ve çıkması için uğraşır. Kendisine her zaman bu yüzden teşekkür etmişimdir zaten. Balamir'in bir ayrılığı yaşanmadı zaten sadece artık "Cheviri" bünyesinde değil. Umarız başarabiliriz, bizimde tek temennimiz bu fakat Balamir arkadaşımında söylediği gibi 2-3 kişiyle çok zorlanacağız.

ben anlamadım şimdi burda 2 farklı çeviri konusu mu var? sen eğer cheviri den ayrıldıysan ve kendin ayrıca çeviri yapıyorsan neden onlara hala yardım ediyorsun ? yada neden çevirini başka bir konu açıp paylaşmıyorsun ???

Tek bir çeviri konusu altında aynı dosyaları çeviriyoruz ama farklı iki kişi olarak. Yani artık "Cheviri" bünyesinde olmadığı için bu şekilde devam ediyoruz. Yoksa herhangi bir ayrılık, dargınlık veya sıkıntı yaşanmadı.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 17 Ekim 2016, 01:43:18 »
Size bir uçan erişte lazım aslında.

Çevrimiçi kerem1249

• Guardian on Board
  • Global Moderatör
  • *
  • Efsaneler unutulmadı, unutulmaz.
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Hayran Forumu | WizardFan
« Yanıtla #36 : 17 Ekim 2016, 23:38:38 »
Ayrılık olmamasına sevindim. Boş bir zamanım olursa (önümüzdeki haftalarda belki olabilir) yardımcı olmak için yazarım. Link çeşitliliği olması iyi olmuş turbobit'i oldum olası sevmemişimdir evil*
Kerem1249
GLOBAL MODERATOR

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • VIP ÜYE
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 19 Ekim 2016, 18:19:44 »
tamam iyi o zaman  tbrk*

Çevrimdışı Pyrrhos

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Cheviri
« Yanıtla #38 : 19 Ekim 2016, 19:02:59 »
Arkadaşlar bundan sonra son yamanın her zaman iki linki olacak.

Daha önce kesin olarak sadece Turbobit kullanacağımı ve küçükte olsa bir geliri olduğu için burada devam edeceğimi belirtmiştim ( Zaten Turbobit'e geçmemi de yine siz istemiştiniz eski mesajlarda ). Bazı eleştirilere rağmen bunu devam ettirdim ama ciddi bir yerden aldığım eleştiri sonrasında böyle bir şeye karar verdim. Bundan sonra Google Drive linkini de kullanabileceksiniz. Turbobit linklerini silmeyeceğim. Destek olmak isteyen yine Turbobit üzerinden indirebilir, beklemekle uğraşamam diyenler ise Google Drive linkini kullanabilir. Bu linkler bu yamayla birlikte başlamış bulunmakta. Önceki yamaların Google Drive linki olmayacak ama son yayınlanan her yamanın ikinci bir linki olacak.

Umarım faydasını görürsünüz. :)

Çevrimdışı Pyrrhos

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Cheviri
« Yanıtla #39 : 19 Ekim 2016, 19:04:06 »
Ayrılık olmamasına sevindim. Boş bir zamanım olursa (önümüzdeki haftalarda belki olabilir) yardımcı olmak için yazarım. Link çeşitliliği olması iyi olmuş turbobit'i oldum olası sevmemişimdir evil*

Yardımı seve seve kabul ederiz. Oyunu biliyorsan ve İngilizce varsa bir deneriz, sonrasında da duruma göre devam ederiz. :)