Gönderen Konu: HOI4 - Tümen oluşumları hakkında fikir ve öneriler.  (Okunma sayısı 2462 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Lehr

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar tümenleri düzenlerken neye özen gösteriyorsunuz bildiklerimizi ve tecrübelerimizi buradan aktaralım.
Benim şimdiye kadar gözlemlediğim durumlar şunlar destek bölükleri ciddi katkı sağlıyor özellikle keşif birliği ve sinyal birliği bu iki bölük için gözlemlerim keşif bölüğüne sahip bir tümen savaş event ı seçerken karşıdaki birliğin durumuna ve arazi şartlarına en uygun savaş eventını seçiyor(genellikle ;D), sinyal bölüğünün etkisini keşif bölüğü kadar göremedim ama 1 ordunun içindeki sinyal bölüğüne sahip tümenler daha hızlı reaksiyon gösteriyor gibiler sıklıkla birbirlerine yakın savaşıyorlar ve düşmanı çevirecek manevralar gerçekleştiriyorlar sıklıkla neden saldırmıyor dediğim tümen işin sonunda çemberi kapatan tümen oluyor bende bunu sinyal bölüğüne bağlamadım emin olamadığım içinde keşif bölüğü kadar etkili göremediğimi söyledim bağlamda tümenleri oluştururken.
Panzer Tümenleri için
1.Keşif bölüğü
2.Sinyal bölüğü
3.İkmal bölüğü
4.Bakım bölüğü
5.Sıhhiye bölüğü olarak teşkilatlandırdım.
Diğer sınıflar için önerisi olan ayrıca topçu ya da anti tank taburlarını destek bölüğü ya da direk tabur seviyesinde bulundurmak arasında fark var mı bu duruma hiç dikkat etmedim çünkü hatta şu an yazarken aklıma geldi fikirlenizi ve deneyimlerinizi bekliyorum iyi oyunlar.
« Son Düzenleme: 12 Haziran 2016, 18:42:45 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Holy War

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Tümen oluşumları hakkında fikir ve öneriler.
« Yanıtla #1 : 12 Haziran 2016, 13:50:03 »
Nehirlerin batakliklarin oldugu yerlere denizciler/marines 1 birim dahi olsa yol acarak ilermesi ile beni ikna etmiş durumda. Daglarda komandolar ile duz piyadeler arasinda ufak bi fark var.

Destek birliklerinde karargah destek bolugu yani ingiliz anahtari sembollu birim tanklar icin cidden ölumsuzluk  ilan ettiriyor.Keşif bolugu ordu icin cidden guzel ve hizli bi baslangic sagliyor.

Telsizciler organizasyon konusunda 1 numara ama taaruz ederken daha avantajli gibi geldi.

Savunmada topcu destegi karsiya ciddi hasar veriyor ve
paketlemek icin yeterince yipratiyor.

Manpoweri dusuk olan Turkiye bulgaristan romanya vb ulkeler icin sihhiye mutlaka sart aksi halde 300-400k kayiplar ile 1941 de nufus kalmiyor.

10 birim parasutcu ile bir limani ele gecirin ve oradan savunma hatti cizerek dusmani yipratin. Hattin incelen yerinden taaruz ile dusman kuvvetlerini ittirin anti tank silahlari ve gece gorusu yaninda telsizcileri varsa kiyidan gelen denizciler ile dusmani paketliyorlar.

Hava destegi 3 e gore ciddi anlamda gorulur olmus.Zor arazilerde tank vs yerine havaya guvenin

Çevrimdışı atoma

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 12 Haziran 2016, 14:20:44 »
bu konuyu biraz daha genişletirseniz sevinirim, zira ben hiç modifiye etmedim ordumu :fpalm:
mesela tankı söylediniz, piyadeler nasıl olmalı ve mechanized tümenleri ?

Çevrimdışı W4hammer

• Azab
  • *
  • Kişisel mesaj alanı
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 12 Haziran 2016, 15:15:45 »
Tümen oluştururken "Combat width" kaç onu kontrol etmeyi unutmayın ya 40 ya 20 ya da 10 olsun arasında birşey olmasın.
« Son Düzenleme: 12 Haziran 2016, 15:18:18 Gönderen: W4hammer »

Çevrimdışı Lehr

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 13 Haziran 2016, 08:34:57 »
bu konuyu biraz daha genişletirseniz sevinirim, zira ben hiç modifiye etmedim ordumu :fpalm:
mesela tankı söylediniz, piyadeler nasıl olmalı ve mechanized tümenleri ?
Panzer Tümenler indeki destek bölük sistemini piyade için de kullanmaya başladım tugay diziliminde alttaki 3 slot a topçu anti-tank ve hava savunma taburları koydum şu aşamada sağlam gibi görünüyorlar oyunu sabırla ve dikkatli oynuyorum muharebeler gerçekten çok ilginç oluyor.

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
  • Victoria 2 Osmanlı Müptelası
    • Profili Görüntüle
Ynt: HOI4 - Tümen oluşumları hakkında fikir ve öneriler.
« Yanıtla #5 : 13 Haziran 2016, 09:26:21 »
Paradox Plazada konusu açılmış.Oradan alıntı yapıyorum.

1-Infantry yani piyadeler için uygun oluşum-

a)7xINF, 2xART, + ART, ENG, Recon unitesi

b)10xINF + ART, ENG, Recon ünitesi

İlk formasyonda  soft attack fazla,saldırıya dayali.
İkinci formasyon HP ve defans yönünden yüksek ,savunmaya dayalı

Her ikiside 20 combat aralığında.Bu formasyonlar Almanya gibi ülkeler için tavsiye ediliyor.

2-Zırhlı

A)5xTank + 2 SPG + 2 Mot + ENG,Recon,3.support ünit isteğe bağlı

Almanyayla oynerken yine ucuz Panzer 2 ünitelerinde çok fazla üretmek yerine 1939 ya kadar Panzer 3 ü bekleyip ondan sonra yukarıdaki formasyonu oluşturmak öneriyor.

Support ünitesi combat genişliğini arttırmaz.Bu yüzde 3 tane yerine 5 e tamamlayalım mı derseniz.Her Support ünitesi ,organizasyonu düşürüyor.O yüzden eğer Land doctrine lerden superior firepower ı seçmediseniz 3 den fazla support ünitesi koymayın.Engineer ve Recon her support formasyonunuzda 3 taneden 2 si olsun.

Çevrimdışı Patlıcan

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • VIP ÜYE
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 13 Haziran 2016, 11:30:48 »
Sezar'ın hakkı Sezar'a.

Çevrimdışı Lehr

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 13 Haziran 2016, 14:52:04 »
1939'a kadar panzer yapmamak biraz sıkıntı olmasın ?

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 13 Haziran 2016, 15:18:41 »
1939'a kadar panzer yapmamak biraz sıkıntı olmasın ?

Bencede haklısın.Ben sadece bunu foruma yazan kişinin görüşünü aktardım.Son oyunumda 1938 de Panzer 3 ü çıkarıp öyle zırhlı bastım 24 lük bir birliğin hazır olması 1940 sonunu buldu.Yani anca Sovyet istilama yetişecek.

Çevrimdışı Lehr

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 13 Haziran 2016, 15:57:35 »
Bence yine Panzer Tümeni basıp PIII çıkınca PII lerin yavaş yavaş envanterden çekilmesini beklemek lazım zaten Polonya seferi için modernize olan kısım da yeterli geliyor kalan 1 senede pII ler yerine PIII ler gelir bir miktarda PIV  gelir fransa seferi için

Çevrimdışı Lehr

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 13 Haziran 2016, 16:06:02 »
Benim kafamda şöyle bir düşünce var aslında zamanı geldiğinde uygulanabilirliğine bakacam
-Panzer Tümenlerimin ana muharebe tankını Panter den ve 2 tabur Tiger dan teşkil edecem
-Mekanize Tümenlerini kurarken ilave olarak 1 er tabur panzer IV takviyesi yapacam
Kurgu olarak böyle ama uygulanabilirlik açısından bilmiyorum çünkü panter çıktıgında mekanize tümenlere mid. tank eklediğimde PIV mü gelecek Panter mi bilemiyorum.

Çevrimiçi Destroyer

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 14 Haziran 2016, 08:26:38 »
Benim kafamda şöyle bir düşünce var aslında zamanı geldiğinde uygulanabilirliğine bakacam
-Panzer Tümenlerimin ana muharebe tankını Panter den ve 2 tabur Tiger dan teşkil edecem
-Mekanize Tümenlerini kurarken ilave olarak 1 er tabur panzer IV takviyesi yapacam
Kurgu olarak böyle ama uygulanabilirlik açısından bilmiyorum çünkü panter çıktıgında mekanize tümenlere mid. tank eklediğimde PIV mü gelecek Panter mi bilemiyorum.
En son versiyon gelir mekanizeye tank eklediğin zaman panther araştırdıysan panther gelir.

Benim kendi kurduğum birlikler var baya güzel oluyor(O zaman söyle demeyin taktik bu saklamak gerek multiplayer var yakında) ama onun yerine bir yayıncının kullandığı bir diziliş var onu söyleyebilirim.

6 Piyade 6 Artillery kullanıyordu piyade tümenlerinde hatta bazen 6 dan fazla topçu ama bu sayede soft attack o kadar yüksek oluyordu ki piyade tümenleri tamamen rakip piyadeleri yok edebiliyordu.
oyunlarindunyasi.com

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 14 Haziran 2016, 09:49:59 »
Plazada bununla ilgili geyikler dönüyor.Arty nin nerf yemesi gerektiğinden falan bahsediyorlar.

Çevrimiçi Destroyer

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 14 Haziran 2016, 11:08:05 »
Plazada bununla ilgili geyikler dönüyor.Arty nin nerf yemesi gerektiğinden falan bahsediyorlar.
Onada bende katılıyorum yayında adamın yaptığı bu tümenelr yüzünden 1 tümeni 5 tümene girip kazanabiliyordu diye yazıyordu bazısı haklı olarak...

Tabi artyninde kendine göre dezavantajları var üretim maaliyeti daha yüksek olduğu için silah gibi seri üretemiyorsunuz askerden çok top kullanıcanda kaybedilenleri yenilemesi zor oluyor...
oyunlarindunyasi.com

Çevrimdışı onuray210

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 14 Haziran 2016, 13:41:40 »
Paradox Plazada konusu açılmış.Oradan alıntı yapıyorum.

1-Infantry yani piyadeler için uygun oluşum-

a)7xINF, 2xART, + ART, ENG, Recon unitesi

b)10xINF + ART, ENG, Recon ünitesi

İlk formasyonda  soft attack fazla,saldırıya dayali.
İkinci formasyon HP ve defans yönünden yüksek ,savunmaya dayalı

Her ikiside 20 combat aralığında.Bu formasyonlar Almanya gibi ülkeler için tavsiye ediliyor.

2-Zırhlı

A)5xTank + 2 SPG + 2 Mot + ENG,Recon,3.support ünit isteğe bağlı

Almanyayla oynerken yine ucuz Panzer 2 ünitelerinde çok fazla üretmek yerine 1939 ya kadar Panzer 3 ü bekleyip ondan sonra yukarıdaki formasyonu oluşturmak öneriyor.

Support ünitesi combat genişliğini arttırmaz.Bu yüzde 3 tane yerine 5 e tamamlayalım mı derseniz.Her Support ünitesi ,organizasyonu düşürüyor.O yüzden eğer Land doctrine lerden superior firepower ı seçmediseniz 3 den fazla support ünitesi koymayın.Engineer ve Recon her support formasyonunuzda 3 taneden 2 si olsun.

burda tank kısmında spg dediği nedir?

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 14 Haziran 2016, 13:54:50 »
self propelled gun,türkçesi kundağı motorlu top diye geçiyor.Almanyada Grille,Hummel gibi araçlar.Yani normal topun motorlu ve zırhlı hali.