Gönderen Konu: Oyun Dosyalarını Tanıyalım  (Okunma sayısı 1023 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Vannear

• (Tarık Öner)
  • Tımarlı Sipahi
  • *
  • Besle kargayı oysun gözünü.
    • Profili Görüntüle
Oyun Dosyalarını Tanıyalım
« : 12 Mayıs 2016, 11:37:14 »
Bu rehber genel bir tanımdır detayına fazla inmedim yakında resimli bir şekilde oyun dosyalarını değiştirmeyi öğretecegim.

Common = Common dosyasının içinde bir sürü dosya oldugundan bölümlere ayırmaya karar verdim.
1-Bookmarks = Burdan oyunun başlanıç senaryo ve tarihini ayarlıyabilirsiniz ama ondan önce pop dosyasını tamamen değiştirmeniz lazım biraz zahmetlidir.
2-Buildings = Burdan oyundaki fabrika , kale , demir yolu ve deniz üstünün yapım sürelerini istediği kaynağı gibi benzer şeyleri değiştirebilirsiniz.
3-Cb_types = Savaş hedefeleri ne işe yaradıkları ve çeşitlerini yazar.
3-Countries = Ülkelerin kısaltmaları (tag) bulunur mod yapımında ve konsolda hile kullanırken işe yarar.
4-Country_colors = Ülkelerin renklerini burdan değiştirebilirsiniz (harita anlamında)
5-Crime = Tam olarak bilmiyorum ancak fazla önemli olduğunu düşünmüyorum.
6-Cultures = Buradan kültürleri değiştire bilirsiniz burada aynı zamanda hangi kültürlerde hangi isimlerin bulunacağıda yazıyor değiştirebilirsiniz.
7-Defines = Sanırım en kapsamlı dosya burdan asimilasyon , diplomatik ,ekonomik , askeri ve nufüsle ilgili şeyler bulunmakta tabiki bunlardan çok daha fazlasıda var burdan infamy sınırına kadar ayarlanabilir değiştirmede bi sakınca yoktur bazı şeyler hariç.
8-Event_Modifiers = Bunu yarın açıklıcam.
9-Goods = Burda tüm ürünlerin piyasadaki başlangıç değerini ne kadar çıktıgını hangi sınıfların işledigini yazıyor.
10-Governments = Buradan tüm hükümet türlerini değiştirebilirsiniz. (ideolojileri vs)
11-İdeologies  = Buradan ideolojileri değiştirebilmekle birlikte reformlarlada oyunyabilirsiniz.
12-İssues = Buradan tüm reformlarla oyunyabilirsiniz.
13-National_focus = Bu dosyayı sonra tanıtacağım.
14-Nationalvalues = Bu dosyayı sonra tanıtacağım.
15-On_actions = Bu dosyayı sonra tanıtacağım
16-Pop_types = Nufüsün zamanla geçirdigi değişimler. (asimilasyon,promosyon vb)
17-Production_types = Kısa bir tanım olarak üretim istatikleri deyip geçeyim en iyisi.
18-Rebel_types = Tüm isyancı türleri ne istedikleri ne şansla isyan edebilecekleri gibi şeyler.
19-Religion = Tüm dinlerin simge ve renkleri. (protestan simgesinin morumsu olması gibi)
20-Static_modifiers = Geldik benim favorime buradan infamy düşüş hızını naval supplies land supplies botların zorlukları zorluk çeşitlerine göre aldığı + ları verya - leri gibi ülkelerin sıralamasına göre kazandığı prestij araştırma puanı leadership puanı (örnek 1-8 arası 1 prestij 9-18 arası 2 prestij sonra civ medeniyetler unciv medeniyetlere göre bu gitgide düşer) savaş hedefi arama hızını artırıp 1 güne bile düşürebilirsiniz.
21-Technology = Burası önemsiz değiştirmekle ugraşmayın.
22-Traits = Leaderlerin aldığı etkiler (saldırı 1 savunma 2 vs vs) değiştirmek biraz uğraştırıcı ve gereksiz pek ugraşmayın derim.
23-Triggered_modifiers = Burayı HOİ3 ve EU4 den hatırlayın mesela Eu4de kudüsü ele geçirince gelen bonuslar buradan ayarlanıyor kafanıza göre bi yerde ekliyebilirsiniz mesela İstanbulu ele geçirince +1 yıllık prestij gibi fakat bu oyun dosyası AHD'den sonra devre dışı bırakıldı.
24-Country = Buradan ülkenin partilerini gemileri ve generallerinin aldığı adları haritadaki rengini ayarlıyabilirsiniz.

Decison
Buradan ülkelerin kararlar (Decision) bölümlerindeki şeylerle oyunyabilir ve yeni şeyler ekliyebilirsiniz örnek Prussia tüm Almanyayı birleştirince decison gelir sizde kafanıza göre bişe yapabilirsiniz veya Osmanlıyı ele alalım başkenti Ankaraya taşıma eventini tutup Antalya kodunu yazarsanız Antalya başkentiniz olur gibi.

Event
Buradan oyun esnasında gelen eventleri değiştirebilir kafanıza göre eventler yapabilirsiniz event dosyaı çok kapsamlıdır ancak event yapmak çok zordur ben 1 eventi yaparken 1 gün ugraştıgımı hatırlıyorum bundan dolayı pek ellemeyin iyi bilmiyorsanız.

GFX
Buradaki dosyalarla oynamayın.

History
Burayla bol bol işimiz olucak ancak bunu yarın tanıtacağım.

İnterface
GFXle kaderi aynı ellemeyin.

İnventions
Burayıda yarın tanıtacağım.

Map
Buraylada işimiz yok.

Mod
Buraya yüklediğiniz modları atıyorsunuz işimiz yok.

Movies
Oyunun introsu gibi düşünün değiştirmesi zor bunlada işimiz yok.

Music
Burada oyun esnasında çalan müzikler var buradan müzikleri değiştirebilirsiniz öncelikle öncelikle oyunun müzikledinden birini seçin sonra kendi müziğinin seçtiğiniz müziğin adını verin ve müzik dosyasına atıp oyunun müziğiyle değiştirin.

Burası dev bir dosya diyim bura için ap ayrı bi tanım yapıcam şimdilik kısa bir tanım olarak buradan oyunu türkçe yama yapabilirsiniz ülkelerin adlarını kısaltmalarını (tag) decison ve eventlerin açıklamalarını buradan ayarlıacaksınız ondan dolayı geniş bir tanım yapıcam yakında.

News
İşimiz burayla yok yarın genel bir tanım yaparım.

Units
Buradan askerlerin yapım sürelerini maliyetlerini gereksinimlerini güçlerini savunmalarını hızlarını sayılarını (örnek bir piyade tümeni 3000 bin piyadeyken onu 9000 bin yapabilirsiniz)sadece asker değil donanmayıda buradan halledebilirsiniz.

Technologies
Buradan teknolojilerin istediği araştırma puanını kaç yılında yapılacagını ne gibi yararları ve inventionsları olduğunu ayarlıyabilirsiniz.

Yarın diğer dosyalar ve açıklamalarını yapmadıklarımı ekliceğim
« Son Düzenleme: 26 Ağustos 2016, 00:16:54 Gönderen: Wayfear »

Çevrimdışı GoktugPasa

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Victoria 2 Oyun Dosyalarını Tanıyalım
« Yanıtla #1 : 12 Mayıs 2016, 13:32:19 »
GFX ve İnterface sadece oyun içi fotoğrafları değiştiriyor.

Çevrimdışı Viktor Kenk

• Azab
  • *
  • Ne Mutlu Türküm Diyene !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 14 Mayıs 2016, 20:53:42 »
Çok Güzel Olmuş Eline Sağlık Açıklamadığın Yerleri Elinden Geldiğince Hızlı Açıklarsan Çok Makbule Geçer...
Bu arada ben generallerin özelliklerinin ve isimlerinin random olarak gelmesini istemiyorum. Bunu nasıl düzeltebilirim ?

Çevrimdışı Vannear

• (Tarık Öner)
  • Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 15 Mayıs 2016, 05:09:49 »
Çok Güzel Olmuş Eline Sağlık Açıklamadığın Yerleri Elinden Geldiğince Hızlı Açıklarsan Çok Makbule Geçer...
Bu arada ben generallerin özelliklerinin ve isimlerinin random olarak gelmesini istemiyorum. Bunu nasıl düzeltebilirim ?
Cauntry dosyasında generallere gelebilecek ad ve soyadlar var ordan istediğin ülkeyi seç ve değiştir pazartesi en geç çarşamba boş yerleri ekliyim yeni şeyler ekliceğim.

Çevrimdışı hasan1145

• Yeni Çeri
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 21 Haziran 2016, 03:10:27 »
Anlasilan yarin hic gelmemis

Çevrimdışı GoktugPasa

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 21 Haziran 2016, 13:03:19 »

Çevrimdışı Vannear

• (Tarık Öner)
  • Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 07 Temmuz 2016, 12:24:03 »
Bu aralar çok meşgulüm kusura bakmayın daha yeni taşındım internet falanda yok biraz vakit geçince elime ayarlıcam.Rehberi genişletip ülkeleri dosyaları nasıl editliceginizi falan anlatıcam.
« Son Düzenleme: 07 Temmuz 2016, 15:40:27 Gönderen: Wayfear »