Gönderen Konu: Observe Osmanlı  (Okunma sayısı 9467 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Observe Osmanlı
« Yanıtla #40 : 12 Ocak 2016, 22:17:20 »
Arkasından kaktırınca oldu o kadar :)

Neyse sonuçlara geçelim:

Sonuçlar

• Oyunda yapay zeka rezalet çıkan her dlc'de iyice bozulmuş, dlc'ye yeni mekanik yaparlarken ai'nin bunu nasıl kullanacağına pek kafa yorulmamış.
  • Quantity doğru kullanıldığı vakit oyuncu elinde quality'den daha iyi olabilir belki ama AI için her türlü Quality->Quantity. Çok sayıda asker olunca ai kafayı yiyor dolayısıyla oyun daha çok 1444-1600 arası stabil gibi bu tarihten sonra asker sayılarının artışı ile oyun saçmalıyor. AI 3-4 farklı kuvveti koordineli olarak kullanamıyor. Bu gemiler içinde geçerli özellikle Osmanlı'da bunu çok net gördüm, bir kere limanlara abluka yapmıyor ikincisi 20 carrack 200 tane galley basmış Osmanlı, 30 tane carrack'ı olan İspanya'ya yeniliyor. Sebebi 3-4 carrack, 30-40 galley Mağrip'te takılırken asıl donanmanın mal gibi Ege'de durması. İspanya bu şekilde tüm donanmayı harcadı.
  • Bir diğer saçmalık şehir supply limitlerinin AI tarafından hiçe sayılması. Avrupa yüksek supply limite sahip şehirlerde, düşük sayıda ama kaliteli ordular ile gezerken Osmanlı muazzam sayıda çöp askerle şehir supply limitin 2-3 katı üstünde geziyor. Örneğin ordularını 1600 senesinde Belgrad'dan İskenderiye göndermesi 50K'ya mal oluyor.
  • Kuşatmalar hala çok sıkıntılı, 1600 senesinde kalesi olmayan şehirleri tek tek 80K ile kuşatan ai gördük oyun boyunca. Ayrıca düşman devlet eğer senin kalesiz şehirlerini almışsa atıyorum 10 tane AI gidip düşman kalesi kuşatmak ve küçük bir kuvvet ile bu işgalleri kaldırmak yerine tüm ordusu ile tek tek bu şehirlerin işgallerini kaldırıyor. Bunun kötü yanı birincisi savaş çok uzuyor adam 5 senenin 3 senesini böylece aptalca haraketlerle harcıyor ikincisi düşman kalelerini kuşatamadan mp'sini ve savaşı bitiriyor.
  • Savaş açma mekaniği çok saçma çevresinde bir sürü kolay devlet dururken gidip zor devletlere savaş açılıyor. Hele hele savaş açılacak devletin gücünü hesaplama olayı cidden rezalet; Osmanlı'nın yanı sıra ve Fransa ve  Rusya'nın intihar savaşları açtıklarını gördük.
  • Osmanlı açısından bakarsak mevcut koşullarda aldığı aptalca idea'lar ile Avrupa'ya karşı şamar oğlanı olmaktan başka çaresi yok gibi görünüyor. 1.14 ile Ülkeler default idea'larının yanı sıra uygun gördükleri idea'ları seçecek dendi ama hiçbir vassalı olmayan Osmanlı'nın neden ısrarla Influence almasını çözemedik. Yada bir deniz gücünden evvela kara gücü olan Osmanlı'nın neden kara askerlerini güçlendirecek idea'lar almak dururken deniz idea'ları aldığına anlam veremedik. (Maritime ve Naval)
  • Bana göre Osmanlı'nın Avusturya'ya karşı tutunabilmesi için, defansif ve ofansif idea alması şart. Daha üst düzey bir ülke olan Polonya'ya karşı ise bunlara ilaveten quality alması gerekiyor. Yoksa 1600 yılından itibaren Osmanlı ile Avrupa orduları arasındaki moral farkı 1 ile 2 arası değişiyor ki teknoloji geriliğinide hesaba katarsak bu 60K'lık bir düşman kuvvetin Osmanlı 30K'sına stackwipe atması demek. Neden hemen hemen tüm devletler Defansif idea alırlarken Osmanlı almaz anlamak mümkün değil.
  • İttifaklar hala sorunlu, Osmanlı hala Tunus Cezayir gibi devletlerle müttefiklik ediyor aptal gibi, Lehistan ise bir ara ölüm grubu kurmuştu İsveç ve Bohemya ile. Önlerine gelene gang atıp geçtiler Fransa 2 kez tecavüze uğradı bu şekilde. (Savaşın Fransa'nın ofansif savaşı olması ayrı bir rezalet) Dolayısıyla rivallere göre olan müttefikliğin rm'lere göre olanından daha önemli olması lazım.
  • Genel olarak Osmanlı'ya baktım ama AI her hükümdarını general yapmamalı özellikle de 1.14 ile gelen karakter özelliğinden sonra. Dengeli yada Militarist yapıdaki hükümdarlar general olmalı sadece, yönetici yapısında yada diplomasi taraftarı olanlar değil.

Gördüğünüz gibi Osmanlı ile güçlü bir Avrupa ülkesi ile dost olmak oyun sonuna kadar Avrupadaki topraklarını elinde tutmasını sağlıyor. Bendeki Osmanlı muazzam oldu çünkü savaşları ben açtım :D
« Son Düzenleme: 12 Ocak 2016, 22:22:45 Gönderen: Gregory »

Çevrimiçi Rapper

• Loðbrók
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 13 Ocak 2016, 06:16:26 »
Ecdat seninle gurur duyuyor Gregory :D

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 13 Ocak 2016, 18:47:55 »
Ecdadın çevirmesini, kızartmasını, haşlamasını, tandırını dönerini her şeyini yaptım bu forumda tabi duyacak  :yes:

Çevrimdışı jax61

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 13 Ocak 2016, 20:16:17 »
Şu oyuna başladım başlayalı aynı şeyi söylüyorum. Osmanlı bir oyuncunun elinde evet güçlü hatta aşırı güçlü ..Çünkü oyuncu osmanlıyı canavarlaştırabilir..Fakat ainin elindeki osmanlının ne kadar berbat olabileceğini izninzle bir resimle paylaşıcam vehameti görün diye.. Paylaşacağım resim son versiyon 1.14 full dlcli versiyondur ...

Osmanlıyı nerfleye nerfleye, fransayı nefleye nerfleye , rusyayı nerfleye nerfleye  commonwealthi kudurttular.. Hasan sussun ss konuşsun..

« Son Düzenleme: 13 Ocak 2016, 23:54:41 Gönderen: Gregory »
oyunu oynamak nasıl öğrenilir ? çok oynuyorum ama bir türlü öğrenemedim şu oyunu.

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 13 Ocak 2016, 23:53:40 »
Tesadüfün böylesi, bugün gördüm daha :)

Bir diğer saçmalıkta şu: Yunan isyancıları İstanbul'da ortaya çıktı ve orada kalsalar mümkün değil orayı Cenova'nın geri alması. Ama gerizekalı isyancılar İstanbul'u aldıktan sonra isyan ile hiçbir alakası olmayan Osmanlı topraklarına geçtiler ve Edirneyi kuşattılar. Bu sırada Cenova askerleri geldi ve şehri geri aldı, isyancılar'da zor durumda olan Osmanlı'nın başına kaldı. Resmen trajikomik bir durum.

Çevrimdışı Gandalf

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 14 Ocak 2016, 00:26:03 »
Observe modda takılmak hoşuna gitti galiba çıkmıyosun hiç  ;D

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 14 Ocak 2016, 01:32:39 »
Aynen kontrol ediyorum mesela oyun dosyasından Osmanlı'nın alacağı idea'ları değiştirdim fakat yine influence, naval ve maritime alıyor hatta yukarıdaki resimde humanist-naval açılışı yaptı arkasından diplomatik aldı 1500 senesinde Avrupa'dan 2 miltary tech geride  :fpalm:
« Son Düzenleme: 14 Ocak 2016, 02:22:54 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı MouthOfSauron

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 14 Ocak 2016, 17:12:56 »
Observe moda nasıl giriliyor?

Çevrimdışı Vezir

• Prussian İnfantry
  • Sipahi
  • *
  • Herkes gibi, kendini stratejiye adamış oyuncu.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 14 Ocak 2016, 19:49:25 »
Konsolu aç, "é,"," tuşları Oradan Observe yaz tamam.
(aç/kapa)

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 01 Şubat 2016, 19:52:13 »
Birisi sormuştu 1.15'te AI düzeldi mi diye az önce açtım bir observe daha ve birkaç şey daha farkettim.

• Hile ile Osmanlı'ya monarch power verdim teknolojilerden her birinde 2 ve idea'larda rezil şekilde geride olmasına rağmen verdiğim monarch power'lar ile şehir geliştirdi ve bitirdi hepsini  :fpalm:
  • Gerizekalı yeniçeriye parasını vermemiş doğal olarak -%10 disiplin ile takılıyor mp dolmuyor falan. Gittim 15K para attım hile ile bir daha yeniçeri eventi gelirse parasını verir diye, attıktan bir saniye sonra para 14K-13K-12K-11K-10K diye para azalmaya başladı. Oha dedim ne yapıyor bu gerizakalı bütün parayı bitirdi yine bir 15K attım onuda bitirdi  :fpalm:  Dolayısıyla Yeniçeri eventini sürekli yiyor Osmanlı AI için faydadan çok zarar hiç olmasa daha iyi %5 disiplin takılır işte. (Ayrıca hala 100 force limiti olmasına rağmen 200 gemi ile dolaşıyor dengesiz e doğal olarak para birikmiyor advisor sekmelerinde kimse yok. Mantıklı olan nedir? Madem tech'de gerisin o zaman paranı advisor giderlerine yatırırsın fazla gemi basmazsın ama bu tam tersini yapıyor.
  • Müttefiklik konusunda hiçbir ilerleme yok hala dibindeki en güçlü devletlere rival atıyor misal oyunda güçlü bir Rusya var Lehistan'a göre banko müttefik ama bizim Osmanlı her ikisine birden rival atmış tecavüz edin bana diyor  :fpalm:
  • Geri kalma sebeplerinden birini daha keşfettim AI sürekli harsh treatment yapıyor ama sürekli. Bir yerde dikkat ettim arka arkaya belki 10 defa yaptı 2 sene içinde gitti bir mil. tech :S

Resimler;

Burgonya Kralı kendine güveni az, çekingen ezik büzük bir tipti. Çocukluğundan beri ne bir kız arkadaşı ne de dostum diyebileceği bir arkadaşı vardı. Büyüdüğünde ve koca ülke ona kaldığında ise o kadar çok korktu ki el ayak titremesinden dolayı normal bir şekilde duramamaya başladı. Bu korku zamanla çevresindeki herkese karşı bir paranoya beslemesine sebep oldu zamanla aklını yitirdi. Daha sonra İngiltere ve müttefiklerini rahatlıkla yenebileceğini düşünerek danışmanlarının tüm itirazlarına rağmen savaş açtı. Savaşta taraflar şu şekilde idi; İngiltere, Kastilya, Papa ve Venedik bir tarafta Burgonya ve Gelre bir tarafta. Kısa ve belirleyici birkaç savaşın ardından İngiliz kanalındaki tüm topraklarını kaybetti.

AI Osmanlı denizaşırı toprak taktiği uygularken;

Polonya Danzig'i alamadığı için Litvanya'yı manuel olarak integre etti.  :fpalm:

« Son Düzenleme: 01 Şubat 2016, 20:08:46 Gönderen: Gregory »

Çevrimiçi Rapper

• Loðbrók
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 01 Şubat 2016, 20:34:13 »
Sonuncu resimde haykırdım hahaha

Çevrimdışı 33denizk33

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 03 Şubat 2016, 04:20:17 »
Teşekkürler :)

Çevrimdışı Muhafız

• Mr. Achievement
  • Moderatör
  • *
  • EU4 Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 03 Şubat 2016, 12:27:38 »
iyi diyorsun da Osmanlı benim oyunlarımda süper güç cülus bahşişini de vermiş 120 disiplinle geldi karşıma  :P

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 03 Şubat 2016, 13:03:32 »
Her zaman vermemezlik etmiyor elbet (bu biliyorsun hükümdara da bağlı iyi hükümdar geldiyse yeniçeri istemiyor para zaten) ama ben sürekli izlediğimden genelde vermiyor ve vermeyince ülke batıyor. Zaten sürekli harsh treatment yaptığından bütün military power'larını harcıyor, elin dandik Avusturya'sı Napoli'si bile %110 disiplinli 1600'lerde. Bizimki zaten moral olarak geri bir de yeniçeriler yüzünden geri kalınca sonuç tecavüz. Ben hala teknolojide inanılmaz derecede geri olmasına rağmen neden bütün power'larını development arttırmak için kullandığını düşünüyorum böyle saçma şey olmaz.

Oyunda bir kere en yukarıda yazdığım gibi AI için quality>quantity kuralı var Osmanlı'nın 200K askeri var ama 50K askeri olan Napoli'ye yeniliyor neden? Çünkü askerleri ayrı ayrı yerlerde saldırıyor e askerler kalitesiz olunca direk yeniliyor. Ayrıca bu askerleri basabilmek için sürekli para harcıyor devletin kasasında para kalmıyor ve yeniçerilere genelde para veremiyor hadi onu geçtim hayvanlar gibi teknolojisi olan Fransa ikinci idea olarak quality almış, tüm advisor sekmelerine +1'lik elemanları koymuş üstüne bir de infantry combat ability %20 policy'si açmış coşturuyor, bizimki 5 tane borç yapmış manpower ve parası olmadığı halde her ay deli gibi asker bastığı için. Şaka gibi :S

Bakın açın bir oyun yazın observe (burada bir bug var) sonra 1 sene sonra Ocak ayı gelip autosave alınca oyunu load edin bunu yaparsanız oyuna gerçekten observe olarak başlıyorsunuz ve observe özelliklerini kullanabiliyorsunuz. (başka ülkelerin gözünden görme) Mini-haritanın solunda üstteki göze basıp Osmanlının herhangi bir şehrine tıklarsan oyunu Osmanlı'nın gözünden görebilirsin ve müdahale edebilirsin. Bu şekilde sesleri de duyuyorsun ve eğer seslere aşinaysan anlarsın sürekli harsh treatment yaptığını ve şehirlerin dev. değerlerini arttırdığını. Hele hele asker çıkarma mevkisi hiç boş kalmıyor adam hiç sıkılmadan her ay 3'er 5'er galley basıyor yuh diyorum bana bıkkınlık geliyor asker çıkartma seslerinden :P
« Son Düzenleme: 03 Şubat 2016, 13:07:57 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı lithium26

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 03 Şubat 2016, 13:44:30 »
Yukarda değinmişsin isyancı olayında ciddi saçmalıklar var. İsyancılar isyan ettikten sonra genelde büyük devletlerden destek beklerler. Bunlar isyan ettikleri devletlerdeki savaşlarını kazanacakları garantiyken bile sırf benim bölgemde onlara ait kültür var diye garanti kaybedecekleri topraklarıma dalıyorlar. Sonuç olarak isyan ettikleri devlette oluşan troll face. İsyancılarada bi ai verilmeli. Herşeyi otomatik uyguluyorlar.

Çevrimdışı mosta13

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Şeref,Onur,Şan,Saygı
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 03 Şubat 2016, 13:59:22 »
Asker sayılarında 1. mi peki?

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 03 Şubat 2016, 15:21:00 »
Askerde evet birinci.

Ufak birkaç resim daha atayım;

Oyunda en çok lideri ölen ülke Osmanlı sürekli hükümdarlarını kaybediyor ve diğer devletlere göre inanılmaz derecede fazla oluyor bu.

Hükümdar sayısı ve regency'lere dikkat ederek bakarsanız;

(aç/kapa)

Polonya'nın müttefikleri; (Brandenburg'un ne kadar güçlü olduğunu söylememe gerek yok, Napoli 60K askeri ile 100K Osmanlı'ya karşı iyi işler yapıyor)

Bizimki;

Canı sıkılan Osmanlı macera arıyor; (Gökten para ve mp yardımı yaptım yoksa kim bilir ne olurdu :S )

Moral farkına bakar mısınız?  :fpalm:

Osmanlı nedense 300 tane galley basıp bunları hiçbir zaman birleştirimiyor böyle 8'e ayırıyor 30 tane 8 gemi ile dolaşıyor genelde yeniliyor falan ama İngiltere ve Fransa'ya bakarsak gayet derli toplu bir şekilde işlerini hallediyorlar.

Sırplar 1 sene sonra Polonya'dan annex yediler oyunun gerisini izlemeye gönlüm el vermedi ;D Korku filmi izlemek isteyenlere save atabilirim :P

Çevrimdışı Mr.Churchill

• Müsellem
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 03 Şubat 2016, 17:48:52 »
Polonya gerçekten çok daha güçlü oyunda yav.

Çevrimdışı lithium26

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 03 Şubat 2016, 19:44:13 »
Polonya gerçekten çok güçlü. Hep askeri olarak hem diplomatik olarak çok avantajlı durumda başlıyor. Bu avantajlar tamamda tarihe uygun olması açısından daha fazla taht problemi yaşaması gerekiyor.

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 03 Şubat 2016, 19:49:40 »
Osmanlı AI'si genişlerken teknolojide geri kalmayı hiç umursamadığı için sene 1550 olduğunda tüm teknoloji ve idea'larda geri kalmış olurken Polonya o tarihte hiç genişlemeden bedavadan Commonwealth'i kurduğu için beleşten hayvan gibi devlete sahip oluyor bir de hayvani idea'lar ve absoulte monarchy eventi eklenince kimse önünde duramıyor. Paradox'un genişleme üzerinde çalışması lazım, açıkçası hayvan gibi genişlemiş teknolojide geri kalmış bir Osmanlı görmektense küçük olsun ama tech'de geri kalmasın isterim.