Gönderen Konu: EUIV - Ticaret Sorularınız  (Okunma sayısı 13041 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MouthOfSauron

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Ticaret Sorularınız
« Yanıtla #20 : 08 Ocak 2016, 14:43:35 »
Hangi sürümden bu resim?

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 08 Ocak 2016, 18:17:19 »
Eski sanırım netten buldum burada önemli olan collect tuşunun olması.

Çevrimdışı eksi15

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 25 Ocak 2016, 18:01:15 »
Ana ticaret merkezimizde collect yapmak mantıklımıdır?

Çevrimdışı ak_gandalf

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 25 Ocak 2016, 18:24:56 »
Ana ticaret merkezimizde collect yapmak mantıklımıdır?
Hayır 1 kuruş bile kazanamssın.

Çevrimdışı PERSIAN

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • New Turkian
    • Profili Görüntüle
    • Persian'ın kişisel arşivi
« Yanıtla #24 : 25 Ocak 2016, 18:47:22 »
10% gelir artırmıyor muydu?

Çevrimdışı Rapper

• forever_ducale
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • İletişim
« Yanıtla #25 : 25 Ocak 2016, 20:32:12 »
Ana ticaret merkezinde collect yaptığın zaman %10'luk bir kazancın oluyor.
http://www.eu4wiki.com/Trade#Merchant_actions
Alıntı
Collect from trade sets merchant to convert trade value into trade income.
The merchant sent to collect from trade node grants a +10% bonus to trade income. Note that nations will automatically collect from their home nodes even if they do not have a merchant present. Collecting trade income from a non-home node halves the country's trade power in that node. (The tooltip shows additive penalty to display -50% penalty applied multiplicatively after all bonuses. For example, if a nation has a +40% trade power modifier before the collecting penalty, the listed penalty will be -50%*140%, that is, -70%.)

Transfer trade power
sets merchant to steer trade value (the info in tooltip is incorrect[7]).
This allows nations to influence the steering of outgoing trade along a particular outgoing link. Each merchant applies a boost to the trade value on that link. Note that only merchants can steer trade - countries without merchants in a trade node can send trade forward, but cannot influence which link the trade travels on. When multiple downstream nodes are available, the destination for steered trade may be selected in the Trade mapmode. Every steering merchant grants a nation +10% bonus to trade power in home node (capped at +100% for 10 merchants) but that applies only if no merchant is collecting in a non-home node.
« Son Düzenleme: 25 Ocak 2016, 20:33:42 Gönderen: Rapper »

Çevrimdışı Gazi OsmanPaşa

• Müsellem
  • *
  • Dilde, fikirde, işte birlik!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 01 Şubat 2016, 18:34:39 »
Artık tüccar göndermeden de gemi gönderilebiliyor bir de korsancılık ve korsanların ticaret üstündeki etkisini açıklayabilir misiniz
İttihat ve Terakki

Kötüsü gelirse savaşmasını biliriz

Gök Bayraklara Sahip Çıkalım!
Tengri Biz Menen!

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 01 Şubat 2016, 18:57:16 »
Evet gemi gönderebilirsin fakat ticaretin yönünü değiştiremezsin sanırım.

Geçen gün yazmıştım. Wiki 1.10'dan kalma olduğu için güncel bir bilgi yok.

http://www.eu4wiki.com/Naval_warfare#Privateering (1.10'dan kalma)

Korsanlık sözde çok iyi duruyor fakat şimdiye kadar yapanı görmedim nedense. Protect trade'den farkı karşı devletin ve o bölgedeki tüm devletlerinin ticari gücünü çalman. (normal gemi gönderincede bir nevi çalmış olmuyor muyuz sanki?) Ayrıca buradan elde ettiğin gelir trade'e yansımıyor, spoils of war'da görülüyormuş. Bir de ticari gücün olmadığı yere de gönderebiliyorsun bu gemileri. En büyük artısı power projection veriyor eğer rivaline karşı yapıyorsan. Bu da pp'ı sürekli yüksek tutmak için iyi bir yöntem. Ayrıca kolonist devletlerin hazine filolarını çalabiliyorsun.
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2016, 18:57:41 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Muhafız

• Mr. Achievement
  • Moderatör
  • *
  • EU4 Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 01 Şubat 2016, 20:06:06 »
AI yeni güncellemeyle daha çok korsanlık yapmaya başladı gibi

Çevrimdışı cennaro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 25 Şubat 2016, 22:48:02 »
Ben daha hala neye gore collect neye gore transfer yapmamiz gerektigini cozemedim. Moskova'yim, Kazan (fethettim burayi bir iki sene sonra) ve Astarhan'daki tuccarlarim transfer ile basladi, ben de konuya vakif olmadigimdan ellemedim.
"Power resides where men believe it resides."

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 26 Şubat 2016, 01:40:13 »
E'ye basıp haritayı incelersen her ticaret bölgesinin üzerinde o bölgenin değerine karşılık gelen bir sayı yazdığını farkedersin, misal şurada ticaretin aktığı yöndeki en yüksek değer Novgorod dolayısıyla ticareti sen burada toplayacaksın. (collect) Transfer yapacağın yerler ise gücünün en yüksek olduğu yerler olacak. Mesela bu haritada Kazan'da ticari gücün yüksek ise buraya tüccar koymana gerek yok çünkü zaten sana akıyor. Ama Astrahan'a koymazsan ticaret Kırım'a gider. Diğer yandan İsveç'in oradaki Baltık ticaretinden bir pay alman mümkün değil çünkü ticaretin akış yönü sana değil Kuzey-batı Avrupa'ya doğru. (Bu yönü değiştiremezsin)

« Son Düzenleme: 26 Şubat 2016, 01:40:58 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı cennaro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 26 Şubat 2016, 17:36:17 »
Teşekkür ederim. Bir sorum daha var müsaadenle, Astarhan'a tüccar koyup transfer dediğim zaman, ticareti Kazan'a aktarır, Kazan'a da bir tane tüccar koyup transfer dersem Novgorod'a aktarır, Novgorod'da tüccar ekleyip collect dersem orada altın birikir ve benim kasaya ticaret üzerinden artı şekilde eklenir, sistem böyle mi doğru mu anlamışım?

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 07 Mart 2016, 19:54:07 »
Görmemişim kusura bakma. Evet doğru anlamışsın fakat Novgorod senin ana toplama merkezin olduğu için tüccar koymana gerek yok.
« Son Düzenleme: 07 Mart 2016, 19:54:29 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı cennaro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 07 Mart 2016, 20:13:48 »
Estağfurullah, senin ve diğer arkadaşların daha evvelden yazdığınız bilgiler sayesinde kavradım konuyu zaten, çok teşekkür ederim.  tbrk*

Çevrimdışı birisi43

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 19 Mayıs 2016, 13:48:13 »
Bilmiyorum bu konu ne kadar aktif ama yine sorayım :)
ilk olarak belirteyim son zamanlarda pek oynama fırsatı bulamıyorum bundan dolayı güncelleme ve dlc lerle değişiklikler varsa tam bilmiyorum
1) trade steering ve mercantilism tam olarak neleri etkiliyor
2) bir ticaret bölgesinden başka bir ticaret bölgesine transfer yapıldığında bu göderilen kısım diğer tarafta artış gösteriyor. Örnek vermek gerekirse halepten 5 birim transfer ediliyorsa bu istanbul ticaret bölgesinde 6 birim olarak gözüküyor . ( eklenen değer - added value olarak ) bu miktarı neler etkiliyor.( trade steering mercatilism, node lar arası mesafe ?) yani bu miktar nasıl artar Bir oyunumda bir oyunumda bu miktarı 43 falan görmüştüm. Oturup ticaret kasınca böyle olmuştu :D

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 19 Mayıs 2016, 14:23:44 »
Yeni oyuncuların önce için terimler sözlüğünü okumasında fayda var.

Terimler Sözlüğü

Mercantilism - Merkantilizm yani 16. yy'da Avrupa'da başlamış bir ekonomik teoridir. Oyunda vilayetlerinizin ticari gücünü arttırır.)
Trade Node - Ticaret bölgeleri/yolu (Dünyanın her bölgesi o bölgedeki ünlü bir ticaret merkezinin ismi ile bölgelere ayrılmıştır. Msl İskenderiye ticaret bölgesi (trade node'u) İskenderiye'yi de içine
alacak şekilde bir bölgedir. Ticari bölgeler oyunda klavyeden e'ye basarak görülebilir.)
Trade Steering - Bir bölgenin ticaretini başka bir bölgeye aktarmaya denir. Mesela Osmanlı iken İskenderiye'ye bir tüccar koyarsınız ve steer yaparsınız çünkü ticaretin sizin ticaret merkeziniz olan İstanbul'a akmasını istersiniz.)
Trade Collecting - Ticaretin paraya çevrildiği(kısaca toplandığı diyoruz) bölgedir. Osmanlı iken bu doğudan gelen ticaretin aktığı yer olan İstanbul'dur. Bu ülkenizin sınırlarına göre değişiklik gösterebilir.
Msl Venedik'e hakimseniz İstanbul yerine orada ticareti toplamak daha kârlıdır. (End Node olduğu için)
Trade League - Ticari birliği, Tüccar cumhuriyetler ticari birlik kurup çevredeki tek vilayetli tüccar cumhuriyetleri bu birliğe dahil edebilirler. Bu sayede birlik üyeleri birbirleri ile ticari güç paylaşırlar, daha çok üretim yaparlar ve defansif pakt imzalamış sayılırlar.

Çevirilerin ilk hali için; "Ölümsüz Muhabir" TirollüDoruk ve fff7'ye teşekkürler.
Kaynak: http://www.eu4wiki.com/Jargon

Bahsettiğin şey trade value yani ticari değer. Bu değer ticaret merkezlerinde ne kadar çok değerli hammadde, maden ve eşya üretildiğine bağlı. Yani atölyeler ve üretim binaları kurarsan, yada şehirlerin üretim açısından geliştirirsen bu değer artar.

İkinci olay ise trade steering yani ticareti aktarma. Bunu da ticaret merkezlerine tüccar göndererek sağlarsın. Sadece tüccar göndermek yetmeyebilir bu durumlarda o ticari merkeze bağlı daha fazla vilayete sahip olman gerekir ayrıca idea ve policy'ler alabilir yada sahip olduğun topraklarda ticari güç arttıran market adlı binalardan kurabilirsin. Son olarak bu ticaret merkezleri deniz kenarı ise hafif gemiler light ships göndererek buralardaki gücünü arttırabilirsin.
« Son Düzenleme: 19 Mayıs 2016, 14:38:05 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı birisi43

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 19 Mayıs 2016, 19:07:52 »
Her ne kadar sorduğum soru ile pek ilgisi olmasa da cevap için teşekkürler  :)

Boruyu sorduktan sonra ufak bi araştırmayla soprumun asıl cevabını buldum. Açıkçası niye daha önce wiki bakmadım bende bilmiyorum  :(

Sorunun cevabını ise birisi okur diye buraya yazmakta fayda var. Wiki ye göre bir ticaret bölgesinden diğer bir ticaret bölgesine doğru transfer yapılması durumunda aynı devletlerde olup olmadığına bakılmaksızın tüccar sayısına göre  aktarılan değerde bir miktar artış meydana geliyor. Buna göre 1. tüccarda +%5, 2. tüccarda +%2.5, 3. tüccarda +%1.6, 4. tüccarda +%1.2 ve 5 tüccarda +%1 olmak üzere bu bonus ortaya çıkıyor. Tüccar sayısının daha fazla olması durumunda bu miktar artmıyor. Bu miktar yukarıda ikinci olarak sorduğum sorunun cevabını oluşturuyor. Trade steering değeri ise bu miktarın daha da artması konusunda yardımcı oluyor.
BU durumu basit bir örnek üzerinden açıklamak gerekirse  Halep üzerinde kendi şehirlerinden ve diğer ticaret bölgelerinden gelen 120 birimlik trade value bulunsa ve memlük kendi trade power ı ile bu miktarın 20 birimlik kısmını  tüccar kullanarak iskenderiye ticaret bölgesine transfer yapıyor, Venedik ve Osmanlıda kendi tüccarlarını kullanarak halep üzerinden kalan 100 birimlik ticari değeri İstanbul ticaret bölgesine taşıyor varsayımında bulunursak. ( trade steering değerleri osmanlı %10 Venedik %20 varsayımıyla ) Memlük ' trade steering değeri ve tüccarı farklı yere taşıma yaptığından etkli etmeyecektir. Halep ve İstanbul arasında ise 100 birimlik ticari değer iki tüccar bulunduğundan toplam %7.5 oranında artıi gösterir. Ancak iki ülkenin trade steering değerleri oranı toplamı kadar bu oranda artacaktır Dolayısıyla iki ülkenin toplamı olan % 30 oranı da katılırsa %7.5 olan bu artış yaklaşık olarak %10 olacaktır Buna göre Halep'ten çıkan değer İstanbul ticaret bölgesine 110 birim olarak varır.
Son olarak mercantilism ise wiki de yazdığına göre şehirlerin getirdiği trade power miktarını mercantilism oranının iki katı oranında arttırıyor.

Eksik veya hatalı bir şeyt varsa düzeltirseniz iyi olur Şimdiden teşekkürler. ( O kadar yazdım ama bakalım kim okuyacak  :D )
« Son Düzenleme: 19 Mayıs 2016, 19:09:26 Gönderen: birisi43 »

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 19 Mayıs 2016, 20:10:17 »
Yazının ilk kısmındaki tüccarlarla ilgili söylediklerinin bu konunun 3. mesajında yazıyor olduğu için okuduğunu düşünmüştüm...

Merkantilizm için söylediklerin doğru ss vermek gerekirse;

Çevrimdışı birisi43

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 20 Mayıs 2016, 00:13:12 »
okumayıp göz gezdirince böyle oluyor  :fpalm: teşekkürler

Çevrimdışı Elessar

• CKII
  • Sekban
  • *
  • Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
« Yanıtla #39 : 05 Eylül 2016, 15:59:49 »
Şu light ships bi halta yaramıyor. Hesapladığım zaman geminin giderlerini sıfırlayınca elde ettiğim kar gider fulken çalışıp bana kazandırdığı kadar   :wall: :wall:
Modlar uyuy*r y*vrucaklar :fpalm: