Gönderen Konu: EUIV - Ticaret Sorularınız  (Okunma sayısı 10325 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
EUIV - Ticaret Sorularınız
« : 13 Aralık 2015, 23:54:45 »
Forumda ticaret sorunu yaşayan çok kişi var anlaşılan dolayısıyla rehber gerekiyor ama çok kapsamlı olacağı için ona zaman ve enerji yok. (İsteyen her zaman yapabilir tabi ki)
Dolayısıyla kısa yoldan soru-cevap şeklinde bu işi halledebiliriz.

Evet siz sorun, Gregory cevaplasın...

Çevrimdışı flyingdwarf

• Azab
  • *
  • Nil Satis, Nisi Optimum..
    • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Ticaret Sorularınız
« Yanıtla #1 : 14 Aralık 2015, 00:59:41 »
Öncelikle konunun açılması harikulade olmuş. Mesela gulf of aden de(main trade node değil) trade power ınız %100 diyelim. Oraya merchant koymanın bir anlamı var mı ? Bir de upstream dediğimiz olay verimli mi(%20sini geri yolluyor diye okudum) ? Şimdiden teşekkürler
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2015, 01:01:18 Gönderen: flyingdwarf »
Nil Satis, Nisi Optimum..

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 14 Aralık 2015, 01:59:38 »
Tüccar koymanın temel mantığı ticareti kendine çekmek. Sen eğer ticaretin kendine gelmesini istiyorsan oraya tüccar koyacaksın. Ha mevcut durumda ticaretin çoğu sana geliyorsa koymana gerek yok. Misal; Osmanlısın ve Aden'de 6 dukat var bunun 3.5'i İskenderiye'ye gidiyor 1 gold bölgede kalıyor 1.5 ise Zanzibar'a gidiyor sen burada tüccar koymak istemeyebilirsin zaten çoğu sana geliyor paranın. Ama yok sana gelmiyorsa yada mevcut dağılımdan memnun değilsen ve/veya ticari gücün bölgede yüksek ise o zaman tüccar koymalısın ki ticaret sana aksın. (Ayrıca tüccar olmayan bölgeye gemide gönderemezsin)

Tüccar koymanın diğer bir olayı ise eğer kendi node'una koyuyorsan koyduğun her tüccar o toplama merkezindeki ticari gücünü %10 arttırır toplamda en fazla 10 tane tüccar etki eder (10x10=max %100 ticari güç artışı). Yani ticareti topladığın yere bağlı 10 bölgeye tüccar koyarsan evindeki gücün %100 artar. Tek bir şartla o da kendi evin dışında collect yapmayacaksın. Misal İstanbul senin asıl toplama merkezin ise ve sen ekstradan Sevilla'da topluyorsan bu durumda bu bonus etkisiz kalır.

Son olayda koyduğun her tüccar (max. 5 taneye kadar etki eder) o node'daki ticari değeri (max.=%11.3) arttırır. Tablosu şu şekilde;

Merchants         Boost      Cumulative
       0                    0.0%           0.0%
       1                 +5.0%         +5.0%
       2                 +2.5%         +7.5%
       3                 +1.6%         +9.1%
       4                 +1.2%         +10.3%
       5                 +1.0%         +11.3%
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2015, 03:11:10 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı helendil

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 14 Aralık 2015, 02:24:48 »
İngiltere ile çok güçlü bir ekonomi nasıl yapılabilir? hangi idealar seçilmelidir? Şuan ki oyunumda 1603 yılındayım Fransa'nın yarısını aldım Iskoçya'yı annexledim.britanya devletini kurdum. ayrıca kuzey Amerika da çok güçlü bir koloni kurmuş bulunmaktayım.Afrika hazırlığı yapıyorum Gelir ise 14-18 arası değişiyor.ekran görüntüsü nasıl atılıyor onu söyler misiniz? daha ayrıntılı olur öyle.Şimdi den teşekkürler.(şuan ki idealar Exploration,Economic,Expansion)

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 14 Aralık 2015, 02:29:41 »
Öncelikle ticari gelirden bahsediyorsun sanırım. Bunun için başta ticaret ideasını alman gerek ki tüccarlarını arttırabilesin, daha sonra kuracağın her koloni (eğer 10 toprağa sahipse) +1 tüccar verir buna dikkat et. Amerika'nın en zengin bölgesi Karayipler(turuncu bölge) daha sonra New York bölgesi ki adı Chesapeake Bay'dir. (Kırmızı bölge) Bu bölgelerde ticari gücünü %80 üzerine çıkarmaya çalış bunun için çok sayıda gemiye ihtiyacın olacak. Ticaret geliri fullemek demek tüccar yanında çok fazla gemi demektir ki çoğu kişi bunu umursamaz. Gemi limitlerini arttırmanın en güzel iki yolu quantity ve maritime idea gruplarını açmaktır. (Ben bu şekilde 3800 parçalık dev bir ticari filo kurdum)

Ticari akışı gösteren dünya haritası

Ekran görüntüsü için klavyendeki print screen tuşunu yada oyun içinden F11 tuşunu kullanabilirsin. F11 ile görüntü alırsan dosya şuraya kaydedilir. "C:\Users\Gregoryy\Documents\Paradox Interactive\Europa Universalis IV\screenshots"

http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows-xp/help/setup/take-a-screen-shot

yada şuradaki 2. madde çok daha kullanışlı: http://www.wikihow.com/Take-a-Screenshot-in-Microsoft-Windows
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2015, 03:08:06 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı helendil

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 14 Aralık 2015, 02:50:48 »
Çok teşekkürler,en kısa sürede ekran görüntüsüne atacağım.Bir sorum daha var.daha hızlı koloni nasıl kurabilirim portekiz meksikada aldı başını gitti,ispanyada arjantin ve fildişi sahillerinde öyle.

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 14 Aralık 2015, 03:05:24 »
Onlar sana göre konum ve idea bakımından daha avantajlılar çünkü, gelirini arttırman lazım bu sayede şu an 3 bölgede koloni yapıyorsan  4 veya 5 bölgede yapabilirsin. Bunun için kolonist çalışmaya başladıktan sonra onu çekip başka bir bölgeye gönderebilirsin. (Ama dediğim gibi ekstra masraflı olur bu, gelir/gider sekmesindeki kolonist giderlerinden görebilirsin miktarı)

Ayrıca sen öncelikle Kuzey Amerika'yı kap Karayiplere dadan ve Afrika'dan Hindistan'a doğru yönelmeye başla. Afrika kısımları çok önemli değil ticari merkezlerin olduğu bölgelerde birkaç yer al ve direk atlaya atlaya devam et.

Portekiz ve İspanya ile koloni savaşları yaparak düşük ws'ye çok fazla bölge alabilirsin fırsatları kolla.

Son olarak yarattığın kolonilerde belli bir seviyeye gelince sanırım 9-10 toprak kendileri kolonizasyona başlıyorlar. Dolayısıyla tek bir bölgede bir koloni devleti ile koloni yapmak yerine birkaç yerde birkaç koloni devleti ile yapmak daha iyi, yani bir koloni devleti kurulunca onu bırak diğerini kurmaya bak. Koloni kurabileceğin bölgeleri şu haritada görebilirsin.

Edit: Tropik iklim yapısına sahip bölgeler daha geç koloni olurlar dolayısıyla oraları atlamanı tavsiye ederim.

Koloni bölgeleri
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2015, 12:36:15 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı ketolar

• Sekban
  • *
  • Erbörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 14 Aralık 2015, 09:35:04 »
Otto ile nasıl bir ticaret yapılmalıdır?
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2015, 09:35:34 Gönderen: ketolar »

Çevrimdışı Elensar

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 14 Aralık 2015, 12:22:46 »
Bu gemileri gönderince üzerindeki altın miktarı mesela 4.5 gold to 9.65 gold yazıyor. Buna göre mi gönderelim?

Ayrıca kendi ticaret merkezi olmayan bir bölgeye ticareti aktarıp oradan tüccar ile collect yapmak mantıklı mı (late dönem)

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 14 Aralık 2015, 12:42:03 »
Otto ile nasıl bir ticaret yapılmalıdır?

Topraklarına bağlı nereler senin nereler değil?

Bu gemileri gönderince üzerindeki altın miktarı mesela 4.5 gold to 9.65 gold yazıyor. Buna göre mi gönderelim?

Ayrıca kendi ticaret merkezi olmayan bir bölgeye ticareti aktarıp oradan tüccar ile collect yapmak mantıklı mı (late dönem)

Onada bakabilirsin ama ben bakmıyorum yani o konuda oyun mekanikleride azıcık saçma olduğundan -ki arumba bundan dem vurmuştu çünkü oyundaki ticari sayfadaki değerler genelde gerçeği yansıtmıyor) Dolayısıyla deneme yanılma yöntemi her zaman en iyisi. Misal oyun başında Osmanlı ile atıyorum 1500'lü yıllarda 30 tane burque'ye sahipsin bunları İskenderiye'ye gönder bir de İstanbul'a gönder her ikisinde de ticari gelirine bak ama gemiler aktif olduktan sonra bir ay geçmesini bekle ve değere öyle bak çünkü hemen yansımıyorlar. (Ayrıca ticaret sayfasından bak ticari gelirine) Hangisi iyiyse ona göre yollarsın gemileri...

Kendi bölgen dışında collect yapmakta aynı mantık tüccarlarından birini al ve o bölgeye koy ama bunu yaparsan eksi modifier alırsın yani ticari gücün çok düşük olur o bölgede. Bunu gemiler ve idea'lar ile arttırabilirsin ama temelde eğer atıyorum tüm İspanya'yı alırsan burada alacağın eksi çok bir şey ifade etmez.

Bir diğer olayda ticari gelir istiyorsan ticari sayfayı açıp oyundaki ticari bölgelere kesinlikle market dikmelisin ve bunu upgrade etmelisin.

Oyundaki ticari gücü yüksek olan şehirler
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2015, 12:47:18 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Muhafız

• Mr. Achievement
  • Moderatör
  • *
  • EU4 Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 14 Aralık 2015, 19:20:05 »
gregory bende ottoyum ve şu an durum böyle aden Alexandra aleppo ve goa da tüccarlarım var gelir durumu köşede istanbuldan aylık 60 geliyor (oldukça az  :P) tüccarların yeri iyi mi ve yeni gelen tüccarları nerelere koyayım

« Son Düzenleme: 14 Aralık 2015, 20:34:53 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 14 Aralık 2015, 20:33:21 »
Hindistan'dakini Kırım'a gönder İskenderiye ve Aden'e 50-100 arası gemi gönder ticari bina falan dik gücünü en az %80 yap.

Ben 1700 yılındayım trade ideası almadım senden çok kazanıyorum.

« Son Düzenleme: 14 Aralık 2015, 20:35:01 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı flyingdwarf

• Azab
  • *
  • Nil Satis, Nisi Optimum..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 15 Aralık 2015, 16:00:34 »
bu ticaret gemilerini yollarken sayısının ne gibi bi önemi var bir oranı var mı mesela 100 gemi yolladık maliyeti getirisini karşılayacak mı ?
Nil Satis, Nisi Optimum..

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 15 Aralık 2015, 16:39:48 »
Gemi gönderdiğin yerden daha fazla para ve güç kazanırsın, misal ticareti topladığın yer olan İstanbul'a gönderirsen İstanbul'un hem değeri artar hemde senin oradaki gücün. Tabi dediğin gibi her yere göndermenin mantığı yok, stratejik yerlere ticareti çekmen gereken yerlere gönderirsen gemi masrafının kat be kat fazlasını kazanırsın.

Çevrimdışı Destegebildir 423

• Müsellem
  • *
  • .mudlo eyü ineY
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 23 Aralık 2015, 19:35:22 »
Ticaret gemilerimi nasıl görevlendireceğim?Mesela şu an Kırım'dan 10.70 topluyorum artırmak için gemi yollamak istiyorum benim olmayan topraklara ticaret gemisi yollamam mümkün mü?
Jagdtiger candır gerisi patlıcandır.

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 23 Aralık 2015, 19:54:58 »
Tüccar koyman gerek sonra gönderebilirsin.

• Müsellem
  • *
  • .mudlo eyü ineY
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 23 Aralık 2015, 20:56:10 »
Tüccarım var zaten Crimea'da.10.70 civarı collect ediyorum.Ama ticaret gemimi seçip bölgeye sağ tıklayınca gitmiyor.

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 23 Aralık 2015, 20:57:29 »
Peki başka yerlere gidiyor mu gemiler? Sorun sadece Kırım'da mı? Resim atsana normalde göndermesi lazım çünkü.

• Müsellem
  • *
  • .mudlo eyü ineY
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 23 Aralık 2015, 22:19:11 »
Ticaret gemileri Caravel'lerdi değil mi?Hayır hiçbir yere ticari şekilde gemi yollayamıyorum.Misal İstanbul elimde ama gemileri gönderdiğimde limana giriyorlar ama ticaret yapmıyorlar.(Filoda sadece ticaret gemisi var)

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 23 Aralık 2015, 22:25:28 »
Şu resimde sağda attach to this unit yazısının altında 4 tane kutu var onlardan sağ üsttekine basıp açılan menüden seçeceksin şehri biliyorsun değil mi? Eğer bunu yapmana rağmen olmuyorsa oyun göçmüş senin :)

« Son Düzenleme: 23 Aralık 2015, 22:26:10 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı MouthOfSauron

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 08 Ocak 2016, 15:43:35 »
Hangi sürümden bu resim?

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 08 Ocak 2016, 19:17:19 »
Eski sanırım netten buldum burada önemli olan collect tuşunun olması.

Çevrimdışı eksi15

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 25 Ocak 2016, 19:01:15 »
Ana ticaret merkezimizde collect yapmak mantıklımıdır?

Çevrimdışı ak_gandalf

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 25 Ocak 2016, 19:24:56 »
Ana ticaret merkezimizde collect yapmak mantıklımıdır?
Hayır 1 kuruş bile kazanamssın.

Çevrimdışı PERSIAN

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • New Turkian
    • Profili Görüntüle
    • Persian'ın kişisel arşivi
« Yanıtla #24 : 25 Ocak 2016, 19:47:22 »
10% gelir artırmıyor muydu?

Çevrimdışı Rapper

• Loðbrók
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 25 Ocak 2016, 21:32:12 »
Ana ticaret merkezinde collect yaptığın zaman %10'luk bir kazancın oluyor.
http://www.eu4wiki.com/Trade#Merchant_actions
Alıntı
Collect from trade sets merchant to convert trade value into trade income.
The merchant sent to collect from trade node grants a +10% bonus to trade income. Note that nations will automatically collect from their home nodes even if they do not have a merchant present. Collecting trade income from a non-home node halves the country's trade power in that node. (The tooltip shows additive penalty to display -50% penalty applied multiplicatively after all bonuses. For example, if a nation has a +40% trade power modifier before the collecting penalty, the listed penalty will be -50%*140%, that is, -70%.)

Transfer trade power
sets merchant to steer trade value (the info in tooltip is incorrect[7]).
This allows nations to influence the steering of outgoing trade along a particular outgoing link. Each merchant applies a boost to the trade value on that link. Note that only merchants can steer trade - countries without merchants in a trade node can send trade forward, but cannot influence which link the trade travels on. When multiple downstream nodes are available, the destination for steered trade may be selected in the Trade mapmode. Every steering merchant grants a nation +10% bonus to trade power in home node (capped at +100% for 10 merchants) but that applies only if no merchant is collecting in a non-home node.
« Son Düzenleme: 25 Ocak 2016, 21:33:42 Gönderen: Rapper »

Çevrimdışı Gazi OsmanPaşa

• Müsellem
  • *
  • Dilde, fikirde, işte birlik!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 01 Şubat 2016, 19:34:39 »
Artık tüccar göndermeden de gemi gönderilebiliyor bir de korsancılık ve korsanların ticaret üstündeki etkisini açıklayabilir misiniz
İttihat ve Terakki

Kötüsü gelirse savaşmasını biliriz

Gök Bayraklara Sahip Çıkalım!
Tengri Biz Menen!

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 01 Şubat 2016, 19:57:16 »
Evet gemi gönderebilirsin fakat ticaretin yönünü değiştiremezsin sanırım.

Geçen gün yazmıştım. Wiki 1.10'dan kalma olduğu için güncel bir bilgi yok.

http://www.eu4wiki.com/Naval_warfare#Privateering (1.10'dan kalma)

Korsanlık sözde çok iyi duruyor fakat şimdiye kadar yapanı görmedim nedense. Protect trade'den farkı karşı devletin ve o bölgedeki tüm devletlerinin ticari gücünü çalman. (normal gemi gönderincede bir nevi çalmış olmuyor muyuz sanki?) Ayrıca buradan elde ettiğin gelir trade'e yansımıyor, spoils of war'da görülüyormuş. Bir de ticari gücün olmadığı yere de gönderebiliyorsun bu gemileri. En büyük artısı power projection veriyor eğer rivaline karşı yapıyorsan. Bu da pp'ı sürekli yüksek tutmak için iyi bir yöntem. Ayrıca kolonist devletlerin hazine filolarını çalabiliyorsun.
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2016, 19:57:41 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Muhafız

• Mr. Achievement
  • Moderatör
  • *
  • EU4 Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 01 Şubat 2016, 21:06:06 »
AI yeni güncellemeyle daha çok korsanlık yapmaya başladı gibi

Çevrimdışı cennaro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 25 Şubat 2016, 23:48:02 »
Ben daha hala neye gore collect neye gore transfer yapmamiz gerektigini cozemedim. Moskova'yim, Kazan (fethettim burayi bir iki sene sonra) ve Astarhan'daki tuccarlarim transfer ile basladi, ben de konuya vakif olmadigimdan ellemedim.
"Power resides where men believe it resides."

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 26 Şubat 2016, 02:40:13 »
E'ye basıp haritayı incelersen her ticaret bölgesinin üzerinde o bölgenin değerine karşılık gelen bir sayı yazdığını farkedersin, misal şurada ticaretin aktığı yöndeki en yüksek değer Novgorod dolayısıyla ticareti sen burada toplayacaksın. (collect) Transfer yapacağın yerler ise gücünün en yüksek olduğu yerler olacak. Mesela bu haritada Kazan'da ticari gücün yüksek ise buraya tüccar koymana gerek yok çünkü zaten sana akıyor. Ama Astrahan'a koymazsan ticaret Kırım'a gider. Diğer yandan İsveç'in oradaki Baltık ticaretinden bir pay alman mümkün değil çünkü ticaretin akış yönü sana değil Kuzey-batı Avrupa'ya doğru. (Bu yönü değiştiremezsin)

« Son Düzenleme: 26 Şubat 2016, 02:40:58 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı cennaro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 26 Şubat 2016, 18:36:17 »
Teşekkür ederim. Bir sorum daha var müsaadenle, Astarhan'a tüccar koyup transfer dediğim zaman, ticareti Kazan'a aktarır, Kazan'a da bir tane tüccar koyup transfer dersem Novgorod'a aktarır, Novgorod'da tüccar ekleyip collect dersem orada altın birikir ve benim kasaya ticaret üzerinden artı şekilde eklenir, sistem böyle mi doğru mu anlamışım?

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 07 Mart 2016, 20:54:07 »
Görmemişim kusura bakma. Evet doğru anlamışsın fakat Novgorod senin ana toplama merkezin olduğu için tüccar koymana gerek yok.
« Son Düzenleme: 07 Mart 2016, 20:54:29 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı cennaro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 07 Mart 2016, 21:13:48 »
Estağfurullah, senin ve diğer arkadaşların daha evvelden yazdığınız bilgiler sayesinde kavradım konuyu zaten, çok teşekkür ederim.  tbrk*

Çevrimdışı birisi43

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 19 Mayıs 2016, 13:48:13 »
Bilmiyorum bu konu ne kadar aktif ama yine sorayım :)
ilk olarak belirteyim son zamanlarda pek oynama fırsatı bulamıyorum bundan dolayı güncelleme ve dlc lerle değişiklikler varsa tam bilmiyorum
1) trade steering ve mercantilism tam olarak neleri etkiliyor
2) bir ticaret bölgesinden başka bir ticaret bölgesine transfer yapıldığında bu göderilen kısım diğer tarafta artış gösteriyor. Örnek vermek gerekirse halepten 5 birim transfer ediliyorsa bu istanbul ticaret bölgesinde 6 birim olarak gözüküyor . ( eklenen değer - added value olarak ) bu miktarı neler etkiliyor.( trade steering mercatilism, node lar arası mesafe ?) yani bu miktar nasıl artar Bir oyunumda bir oyunumda bu miktarı 43 falan görmüştüm. Oturup ticaret kasınca böyle olmuştu :D

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 19 Mayıs 2016, 14:23:44 »
Yeni oyuncuların önce için terimler sözlüğünü okumasında fayda var.

Terimler Sözlüğü

Mercantilism - Merkantilizm yani 16. yy'da Avrupa'da başlamış bir ekonomik teoridir. Oyunda vilayetlerinizin ticari gücünü arttırır.)
Trade Node - Ticaret bölgeleri/yolu (Dünyanın her bölgesi o bölgedeki ünlü bir ticaret merkezinin ismi ile bölgelere ayrılmıştır. Msl İskenderiye ticaret bölgesi (trade node'u) İskenderiye'yi de içine
alacak şekilde bir bölgedir. Ticari bölgeler oyunda klavyeden e'ye basarak görülebilir.)
Trade Steering - Bir bölgenin ticaretini başka bir bölgeye aktarmaya denir. Mesela Osmanlı iken İskenderiye'ye bir tüccar koyarsınız ve steer yaparsınız çünkü ticaretin sizin ticaret merkeziniz olan İstanbul'a akmasını istersiniz.)
Trade Collecting - Ticaretin paraya çevrildiği(kısaca toplandığı diyoruz) bölgedir. Osmanlı iken bu doğudan gelen ticaretin aktığı yer olan İstanbul'dur. Bu ülkenizin sınırlarına göre değişiklik gösterebilir.
Msl Venedik'e hakimseniz İstanbul yerine orada ticareti toplamak daha kârlıdır. (End Node olduğu için)
Trade League - Ticari birliği, Tüccar cumhuriyetler ticari birlik kurup çevredeki tek vilayetli tüccar cumhuriyetleri bu birliğe dahil edebilirler. Bu sayede birlik üyeleri birbirleri ile ticari güç paylaşırlar, daha çok üretim yaparlar ve defansif pakt imzalamış sayılırlar.

Çevirilerin ilk hali için; "Ölümsüz Muhabir" TirollüDoruk ve fff7'ye teşekkürler.
Kaynak: http://www.eu4wiki.com/Jargon

Bahsettiğin şey trade value yani ticari değer. Bu değer ticaret merkezlerinde ne kadar çok değerli hammadde, maden ve eşya üretildiğine bağlı. Yani atölyeler ve üretim binaları kurarsan, yada şehirlerin üretim açısından geliştirirsen bu değer artar.

İkinci olay ise trade steering yani ticareti aktarma. Bunu da ticaret merkezlerine tüccar göndererek sağlarsın. Sadece tüccar göndermek yetmeyebilir bu durumlarda o ticari merkeze bağlı daha fazla vilayete sahip olman gerekir ayrıca idea ve policy'ler alabilir yada sahip olduğun topraklarda ticari güç arttıran market adlı binalardan kurabilirsin. Son olarak bu ticaret merkezleri deniz kenarı ise hafif gemiler light ships göndererek buralardaki gücünü arttırabilirsin.
« Son Düzenleme: 19 Mayıs 2016, 14:38:05 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı birisi43

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 19 Mayıs 2016, 19:07:52 »
Her ne kadar sorduğum soru ile pek ilgisi olmasa da cevap için teşekkürler  :)

Boruyu sorduktan sonra ufak bi araştırmayla soprumun asıl cevabını buldum. Açıkçası niye daha önce wiki bakmadım bende bilmiyorum  :(

Sorunun cevabını ise birisi okur diye buraya yazmakta fayda var. Wiki ye göre bir ticaret bölgesinden diğer bir ticaret bölgesine doğru transfer yapılması durumunda aynı devletlerde olup olmadığına bakılmaksızın tüccar sayısına göre  aktarılan değerde bir miktar artış meydana geliyor. Buna göre 1. tüccarda +%5, 2. tüccarda +%2.5, 3. tüccarda +%1.6, 4. tüccarda +%1.2 ve 5 tüccarda +%1 olmak üzere bu bonus ortaya çıkıyor. Tüccar sayısının daha fazla olması durumunda bu miktar artmıyor. Bu miktar yukarıda ikinci olarak sorduğum sorunun cevabını oluşturuyor. Trade steering değeri ise bu miktarın daha da artması konusunda yardımcı oluyor.
BU durumu basit bir örnek üzerinden açıklamak gerekirse  Halep üzerinde kendi şehirlerinden ve diğer ticaret bölgelerinden gelen 120 birimlik trade value bulunsa ve memlük kendi trade power ı ile bu miktarın 20 birimlik kısmını  tüccar kullanarak iskenderiye ticaret bölgesine transfer yapıyor, Venedik ve Osmanlıda kendi tüccarlarını kullanarak halep üzerinden kalan 100 birimlik ticari değeri İstanbul ticaret bölgesine taşıyor varsayımında bulunursak. ( trade steering değerleri osmanlı %10 Venedik %20 varsayımıyla ) Memlük ' trade steering değeri ve tüccarı farklı yere taşıma yaptığından etkli etmeyecektir. Halep ve İstanbul arasında ise 100 birimlik ticari değer iki tüccar bulunduğundan toplam %7.5 oranında artıi gösterir. Ancak iki ülkenin trade steering değerleri oranı toplamı kadar bu oranda artacaktır Dolayısıyla iki ülkenin toplamı olan % 30 oranı da katılırsa %7.5 olan bu artış yaklaşık olarak %10 olacaktır Buna göre Halep'ten çıkan değer İstanbul ticaret bölgesine 110 birim olarak varır.
Son olarak mercantilism ise wiki de yazdığına göre şehirlerin getirdiği trade power miktarını mercantilism oranının iki katı oranında arttırıyor.

Eksik veya hatalı bir şeyt varsa düzeltirseniz iyi olur Şimdiden teşekkürler. ( O kadar yazdım ama bakalım kim okuyacak  :D )
« Son Düzenleme: 19 Mayıs 2016, 19:09:26 Gönderen: birisi43 »

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 19 Mayıs 2016, 20:10:17 »
Yazının ilk kısmındaki tüccarlarla ilgili söylediklerinin bu konunun 3. mesajında yazıyor olduğu için okuduğunu düşünmüştüm...

Merkantilizm için söylediklerin doğru ss vermek gerekirse;

Çevrimdışı birisi43

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 20 Mayıs 2016, 00:13:12 »
okumayıp göz gezdirince böyle oluyor  :fpalm: teşekkürler

Çevrimdışı Sultan Ahmet

• Stellaris
  • Editör
  • *
  • Publius Syrus(m.ö. 85-43)
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
« Yanıtla #39 : 05 Eylül 2016, 15:59:49 »
Şu light ships bi halta yaramıyor. Hesapladığım zaman geminin giderlerini sıfırlayınca elde ettiğim kar gider fulken çalışıp bana kazandırdığı kadar   :wall: :wall:
"Judex damnatur guum nocens absolvitur."("Suçluyu affeden hakim kendini mahkum eder.")

Modlar uyuy*r y*vrucaklar :fpalm:

Omparatorluğu

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 05 Eylül 2016, 23:34:56 »
Rekabet varsa yarar.

Çevrimdışı Sultan Ahmet

• Stellaris
  • Editör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
« Yanıtla #41 : 08 Eylül 2016, 20:00:45 »
Yahu yaramıyor abi rekabet olsa da yaramıyor. Bence Hoi4 ticareti daha mantıklı   :wall: :wall:
"Judex damnatur guum nocens absolvitur."("Suçluyu affeden hakim kendini mahkum eder.")

Omparatorluğu

Çevrimdışı Muhafız

• Mr. Achievement
  • Moderatör
  • *
  • EU4 Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 09 Eylül 2016, 16:25:04 »
Ticarette yapmanız gereken tek şey incoming olmayan yerleri aktarmak. Örnek vermek gerekirsek normalde Halep'teki ticaret tüccar olmadan İstanbul'a akmaz. İskenderiye'ye akar. Sizin boşuna Halep'e tüccar koymanıza gerek yok yani. İskenderiye'deki tüccar işinizi görecektir. Kırım'da ise böyle bir ticaret akışı söz konusu bile değil bu yüzden Halep'teki tüccarı Kırım'a koyarsanız daha çok gelir elde edersiniz.  tbrk*

Çevrimdışı elano_16

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 20 Ekim 2016, 19:46:37 »
- Afrika'da ticaret şirketi kurmak mı, yoksa o bölgeyi eyalet yapıp daha fazla vergi toplamak mı daha mantıklıdır? Ticaret şirketi olayını açıkcası tam kavrayamadım. Province trade power %50'yi geçerse tüccar veriyor ama o kadar nasıl güçlenilir bilmiyorum.

- Strategic goods ile kahve ticaretinde market share'de %20'yi geçmek istiyorum çünkü enstitü yayılım hızını %5 arttıran bonus veriyor. Bunun için koloni yaparken hep kahve çıkma olasılığı yüksek yerleri seçtim. Bundan sonra ne yapmalıyım? Başka ürünlerde de güzel bonuslar var. Bir ürünü domine etmenin yolları var mıdır?

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 20 Ekim 2016, 21:13:58 »
- Ticaret şirketi kurmak, o bölgede çıkan madenleri ticarete aktarıp merkezine göndermek daha mantıklı. Ticaret gücünü arttırmak çok zor değil sadece bölgedeki ticari güç arttıran vilayetleri ele geçirip ticari binalar kurman gerekiyor. Olmadı yanına bir iki yüksek DEV'e sahip vilayet daha alırsın. (Gemi göndererek gücünü arttırırsan ticaret şirketi için bu sayılmaz)

- Minimap'den değerli maden haritasını açıp bakacaksın kahve nerelerde üretiliyor. Oraları alacaksın sonra fabrika kuracaksın o vilayetlere. Bu şekilde yaparsan tamamını almana gerek kalmaz bonusu almak için. Adı üstünde kahvenin piyasa paylaşımına ledger'dan bak kimlerde bu oran yüksek, git onlara dal. Bu şekilde domine edersin. Atölye ve fabrika kurmak önemli eğer küçük bir miktar arttırmak istersen şehrin DIP gelişmişliğini arttırmak aynı zamanda üretimi de arttırır. Olmadı idea/policy'ler üretim arttıranlara bak...

Çevrimdışı elano_16

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 20 Ekim 2016, 23:43:15 »

Benim kolonim benim pazar payımı çalıyor :fpalm: Amacım ticaretten gelir elde ederken bir de üstüne bu bonuslardan bir kaçını kazanmak.

« Son Düzenleme: 21 Ekim 2016, 00:11:41 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 21 Ekim 2016, 00:10:39 »
Etiyopya'da bulunan turuncu ile işaretli vilayetleri alırsan oyun sonuna kadar birinci olursun :)

« Son Düzenleme: 21 Ekim 2016, 00:11:27 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı xperrior

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • nickimden nefret ediyorum
    • Profili Görüntüle
Tüm Sorularım
« Yanıtla #47 : 10 Ocak 2017, 22:19:54 »
1-Ticaret merkezi nasıl kurulur
2-Ticaret şirketi nasıl kurulur
3-Yeni devlet kurarken idea seçme bölümünde tradition ve ambition var. Sanırım bunlar oyuna başlarken bize verilen idealar. Ben örneğin moral of army+5 i traditiona değil ambitiona ekleyip devleti kursam nasıl etki eder.
4-Moderatörler soru için açtığım başlığı neden siliyor ???
5-Babam böyle pasta yapmayı nerden öğrendi ?
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2017, 18:50:22 Gönderen: Gregory »
Tabi senin gibi mallardan bunu anlamasını bekleyemeyiz ne kadar komik ığığığağağ

Çevrimdışı Sultan Ahmet

• Stellaris
  • Editör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
Ynt: Tüm Sorularım
« Yanıtla #48 : 10 Ocak 2017, 22:30:50 »

Omparatorluğu

Çevrimdışı xperrior

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 10 Ocak 2017, 22:33:00 »
http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=38567.0 .

Konuların çoğu soru için açılıyor. Burada daha hızlı göze çarpıyor. Orada soru kaybolup gidiyor. Bir soru sorsak hadi neyse oraya açalım 5-6 soru soruyorum şurada
Tabi senin gibi mallardan bunu anlamasını bekleyemeyiz ne kadar komik ığığığağağ

Çevrimdışı Sultan Ahmet

• Stellaris
  • Editör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
« Yanıtla #50 : 10 Ocak 2017, 22:34:25 »
Zaten modlar uyuyor bi bakın birleştirin şu soru konularını ya.

Omparatorluğu

Çevrimdışı Muhafız

• Mr. Achievement
  • Moderatör
  • *
  • EU4 Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 10 Ocak 2017, 22:35:08 »
1- kurulmaz. modla olabilir
2- afrika hindiçin veya Endonezya bölgesinde toprağa sahip olman ve state yapmaman gerekir.
3- o ideaya daha geç erişirsin fakat CN kurarken daha az puan harcar eğer harcaman fazlaysa.%20 morali tratition'a koyarsantoo early ideas 30 yazar örneğin
4- açtığın bölümleri kısa sorular bölümüne taşınıyor silme gibi bir durumumuz söz konusu değil.

Çevrimdışı xperrior

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 10 Ocak 2017, 22:38:26 »
1- kurulmaz. modla olabilir
2- afrika hindiçin veya Endonezya bölgesinde toprağa sahip olman ve state yapmaman gerekir.
3- o ideaya daha geç erişirsin fakat CN kurarken daha az puan harcar eğer harcaman fazlaysa.%20 morali tratition'a koyarsantoo early ideas 30 yazar örneğin
4- açtığın bölümleri kısa sorular bölümüne taşınıyor silme gibi bir durumumuz söz konusu değil.

Artık her teknoloji grubuna ait devlet ticaret merkezi kurabilecek. (Eskiden sadece batılılar kurabiliyordu)

Gregory bunu yazmış enstitü rights of man rehberinde. Demek ki kuruluyor

3. anlamadım
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2017, 22:39:55 Gönderen: xperrior »

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • VIP ÜYE
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 10 Ocak 2017, 22:41:56 »
merkez diil şirket kurulabiliyo merkez kurmak mod işi yanlış olmuş o.

Çevrimdışı Muhafız

• Mr. Achievement
  • Moderatör
  • *
  • EU4 Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 10 Ocak 2017, 22:42:20 »
ticaret şirketi demek istemişi büyük ihtimalle. 3. için ne kadar erkene koyarsan o kadar erken erişirsin. tabii ki erkene aldığın idea önemliyse puanı artacaktır.

Çevrimdışı xperrior

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 10 Ocak 2017, 22:46:08 »
ticaret şirketi demek istemişi büyük ihtimalle. 3. için ne kadar erkene koyarsan o kadar erken erişirsin. tabii ki erkene aldığın idea önemliyse puanı artacaktır.

Ortadaki kısımdan bahsetmiyorum sanırım sen onu anladın. Tradition ve ambition ne işe yarıyor onu merak ediyorum.

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • VIP ÜYE
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 10 Ocak 2017, 22:47:15 »
tradışın ilk idea oyun açaraçmaz sende oluyo ambişın ise 21 dene idea alınca açılıyo.

Çevrimdışı xperrior

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 10 Ocak 2017, 22:49:08 »
Sağolun ikinizide teşekkür ederim.

Ticaret şirketi kurarken hangi adımları takip edeceğiz ?

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • VIP ÜYE
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 10 Ocak 2017, 22:55:41 »
rehberler gısmında vardı bunlar oraya baktınmı?

Çevrimdışı ketolar

• Sekban
  • *
  • Erbörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 10 Ocak 2017, 22:58:21 »
5-Babam böyle pasta yapmayı nerden öğrendi ?

Biz senin babanı nereden tanıyalım arkadaşım.

O değilde bu soruyu uzun süredir görmemiştim.

Çevrimdışı xperrior

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #60 : 10 Ocak 2017, 22:59:31 »
Biz senin babanı nereden tanıyalım arkadaşım.

O değilde bu soruyu uzun süredir görmemiştim.

Çevrimdışı Sauron

• Yeni Çeri
  • *
  • Only Kebab Player
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 10 Ocak 2017, 23:35:02 »
Adam arşivinden çıkarttı fotoğrafı :)

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 11 Ocak 2017, 19:04:07 »
Tek cümle ile cevaplanabilecek kısa sorular için ayrı bir konumuz var arkadaş paylaşmış orada sormalısın
fakat;
senin konunda olduğu gibi 3-5 tane soru varsa bunu farklı bir konu açarak sorabilirsin
fakat;
senin sorduğun sorular için açılmış bir konu (ticaret sorularınız) zaten mevcut rehberler kısmında dolayısıyla sorularını o başlık altından sorman gerekirdi ki siz bunları okurken ben bu mesajları çoktan o konuya taşımış olacağım
Ayrıca, kısa soru&cevaplar konusuna atılan hiçbir soru kaybolmuyor emin ol hatta biraz iddialı olacak ama ben GM olduktan sonra yani son bir yılda atılan soruların %99'u cevaplanmıştır

Sorularına gelirsek;

ROM günlüklerinde ticaret merkezi değil ticaret şirketi demek istemiştim 1.18 öncesinde sadece batı teknolojisindeki devletler şirket kurabiliyorlardı, yanlış yazmışım düzelttim.

2) Forumda arama yaparsan gayet rahat bulabilirsin çünkü daha önce defalarca soruldu bu soru derken bil bakalım ne oldu? Yaptığım arama sonucunda karşıma çıkan ilk konu ki içindeki mesajları normalde kısa sorular konusuna taşımam gerekirken konu sahibine cevap vermişim. Daha da ilginci ne biliyor musun? Konuyu açan kişi sensin. Tam olarak 4 Ekim 2016'da saat 12'yi 7 geçe yine bu soruyu sormuşsun ve cevabını gene ben vermişim. Peki karşılığında sen ne yapmışsın? Rahatını bozup ne bir teşekkür etmişsin ne de konuya ilgi göstermişsin. Şimdi seni kime havale etsek bilemedim.

http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=51142.msg880123#msg880123
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2017, 19:15:00 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Zebercet

• Yeni Çeri
  • *
  • Bilincin her türlüsü hastalıktır.
    • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Kısa Sorular ve Cevaplar
« Yanıtla #63 : 30 Ocak 2017, 06:36:40 »
Ticaret mantığını anlatabilecek var mı Osmanlı oyunumda Anadoludaki beylikleri aldım yalnız savaş sırasında feci borçlandım ve oyun kısır döngüye girdi o andan sonra bütün masrafları kıstığım halde -10 ducata düştü gelir ve borcu borçla kapatmaya başladım ticaret merkezlerine tacir gönderdim ama en fazla 5-6 ducat gelir geliyor iki bölgeden faiz gideri tek başına 20yi geçti.  :'(

Oyunum dlcsiz orijinal arkadaşlar. Ironman oynuyorum. &)

Ve bu idea denen şeyi ben açamadım 1444 senaryosunda 1460lara gidebildim teknoloji kasmak gerekiyor sanırım hemen açılmıyor idealar?
« Son Düzenleme: 30 Ocak 2017, 06:39:37 Gönderen: Zebercet »
+Takviye olarak gönderdiğin ordunun savaşa yetişemeyip yenilen ordudan sonra onun da imha olması...

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 31 Ocak 2017, 13:41:38 »
Ticaret için konuyu okuyabilirsin. Borç çoksa askerlerini terhis et yada morallerini düşür ve kalelerinden bazılarını yık kalanlarınıda çürümeye bırak.
« Son Düzenleme: 31 Ocak 2017, 13:41:49 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 06 Mart 2017, 15:49:28 »

Çevrimdışı TheHuscarl

• Yeni Çeri
  • *
  • Dede <3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 09 Mart 2017, 17:21:15 »
Bende gördğm o adamı deli herhalde  ;D

Çevrimdışı ryanconner

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 28 Mart 2017, 01:02:37 »
İsveç ile ticaretten 65 k gelir elde ettim fena sayılmaz sanırım kaptım bir şeyler :D

Çevrimdışı UNBAHTIBIL

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 06 Nisan 2017, 18:29:41 »
Aylık mı, toplamda mı?

Ve tabii, izlediğin stratejiyi söyleyebilir misin?

Çevrimdışı ryanconner

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 18 Nisan 2017, 18:26:37 »
Aylık evet.Yayılma politikamı tamamen değerli ticaret bölgeleri üzerine kurdum,buraları elde ettikten sonra da bu bölgelerde(Lübeck,Baltık Denizi kıyıları) ticaret binaları yaptım.Bu ticaret bölgelerindeki fiyat olarak değerli olan(kumaş,demir,bakır v.b) ürünler için üretim binaları yaptım.Tabiki trade idea ile beraber İsveç için hiç de fena olmayan bir gelir oldu.

Çevrimdışı Zebercet

• Yeni Çeri
  • *
  • Bilincin her türlüsü hastalıktır.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #70 : 20 Nisan 2017, 17:08:10 »
Ben hafif gemiyle ticaret noktası koruma işini hep esgeçmiştim şimdiye kadar, astarı yüzünü karşılamaz, donanma limitini harcamaya değmez gibi bir düşünce vardı ancak dünkü oyunumda gördüğüm kadarıyla ticaretin temel noktası gibi bir şeymiş ya o, acayip fark ettirdi. Bundan sonra ellişer gemilik filolar kurup göndermek farz oldu. :)
+Takviye olarak gönderdiğin ordunun savaşa yetişemeyip yenilen ordudan sonra onun da imha olması...