Gönderen Konu: EUIV - Ticaret Sorularınız  (Okunma sayısı 12703 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
EUIV - Ticaret Sorularınız
« : 13 Aralık 2015, 22:54:45 »
Forumda ticaret sorunu yaşayan çok kişi var anlaşılan dolayısıyla rehber gerekiyor ama çok kapsamlı olacağı için ona zaman ve enerji yok. (İsteyen her zaman yapabilir tabi ki)
Dolayısıyla kısa yoldan soru-cevap şeklinde bu işi halledebiliriz.

Evet siz sorun, Gregory cevaplasın...

Çevrimdışı flyingdwarf

• Azab
  • *
  • Nil Satis, Nisi Optimum..
    • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Ticaret Sorularınız
« Yanıtla #1 : 13 Aralık 2015, 23:59:41 »
Öncelikle konunun açılması harikulade olmuş. Mesela gulf of aden de(main trade node değil) trade power ınız %100 diyelim. Oraya merchant koymanın bir anlamı var mı ? Bir de upstream dediğimiz olay verimli mi(%20sini geri yolluyor diye okudum) ? Şimdiden teşekkürler
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2015, 00:01:18 Gönderen: flyingdwarf »
Nil Satis, Nisi Optimum..

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 14 Aralık 2015, 00:59:38 »
Tüccar koymanın temel mantığı ticareti kendine çekmek. Sen eğer ticaretin kendine gelmesini istiyorsan oraya tüccar koyacaksın. Ha mevcut durumda ticaretin çoğu sana geliyorsa koymana gerek yok. Misal; Osmanlısın ve Aden'de 6 dukat var bunun 3.5'i İskenderiye'ye gidiyor 1 gold bölgede kalıyor 1.5 ise Zanzibar'a gidiyor sen burada tüccar koymak istemeyebilirsin zaten çoğu sana geliyor paranın. Ama yok sana gelmiyorsa yada mevcut dağılımdan memnun değilsen ve/veya ticari gücün bölgede yüksek ise o zaman tüccar koymalısın ki ticaret sana aksın. (Ayrıca tüccar olmayan bölgeye gemide gönderemezsin)

Tüccar koymanın diğer bir olayı ise eğer kendi node'una koyuyorsan koyduğun her tüccar o toplama merkezindeki ticari gücünü %10 arttırır toplamda en fazla 10 tane tüccar etki eder (10x10=max %100 ticari güç artışı). Yani ticareti topladığın yere bağlı 10 bölgeye tüccar koyarsan evindeki gücün %100 artar. Tek bir şartla o da kendi evin dışında collect yapmayacaksın. Misal İstanbul senin asıl toplama merkezin ise ve sen ekstradan Sevilla'da topluyorsan bu durumda bu bonus etkisiz kalır.

Son olayda koyduğun her tüccar (max. 5 taneye kadar etki eder) o node'daki ticari değeri (max.=%11.3) arttırır. Tablosu şu şekilde;

Merchants         Boost      Cumulative
       0                    0.0%           0.0%
       1                 +5.0%         +5.0%
       2                 +2.5%         +7.5%
       3                 +1.6%         +9.1%
       4                 +1.2%         +10.3%
       5                 +1.0%         +11.3%
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2015, 02:11:10 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı helendil

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 14 Aralık 2015, 01:24:48 »
İngiltere ile çok güçlü bir ekonomi nasıl yapılabilir? hangi idealar seçilmelidir? Şuan ki oyunumda 1603 yılındayım Fransa'nın yarısını aldım Iskoçya'yı annexledim.britanya devletini kurdum. ayrıca kuzey Amerika da çok güçlü bir koloni kurmuş bulunmaktayım.Afrika hazırlığı yapıyorum Gelir ise 14-18 arası değişiyor.ekran görüntüsü nasıl atılıyor onu söyler misiniz? daha ayrıntılı olur öyle.Şimdi den teşekkürler.(şuan ki idealar Exploration,Economic,Expansion)

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 14 Aralık 2015, 01:29:41 »
Öncelikle ticari gelirden bahsediyorsun sanırım. Bunun için başta ticaret ideasını alman gerek ki tüccarlarını arttırabilesin, daha sonra kuracağın her koloni (eğer 10 toprağa sahipse) +1 tüccar verir buna dikkat et. Amerika'nın en zengin bölgesi Karayipler(turuncu bölge) daha sonra New York bölgesi ki adı Chesapeake Bay'dir. (Kırmızı bölge) Bu bölgelerde ticari gücünü %80 üzerine çıkarmaya çalış bunun için çok sayıda gemiye ihtiyacın olacak. Ticaret geliri fullemek demek tüccar yanında çok fazla gemi demektir ki çoğu kişi bunu umursamaz. Gemi limitlerini arttırmanın en güzel iki yolu quantity ve maritime idea gruplarını açmaktır. (Ben bu şekilde 3800 parçalık dev bir ticari filo kurdum)

Ticari akışı gösteren dünya haritası

Ekran görüntüsü için klavyendeki print screen tuşunu yada oyun içinden F11 tuşunu kullanabilirsin. F11 ile görüntü alırsan dosya şuraya kaydedilir. "C:\Users\Gregoryy\Documents\Paradox Interactive\Europa Universalis IV\screenshots"

http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows-xp/help/setup/take-a-screen-shot

yada şuradaki 2. madde çok daha kullanışlı: http://www.wikihow.com/Take-a-Screenshot-in-Microsoft-Windows
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2015, 02:08:06 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı helendil

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 14 Aralık 2015, 01:50:48 »
Çok teşekkürler,en kısa sürede ekran görüntüsüne atacağım.Bir sorum daha var.daha hızlı koloni nasıl kurabilirim portekiz meksikada aldı başını gitti,ispanyada arjantin ve fildişi sahillerinde öyle.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 14 Aralık 2015, 02:05:24 »
Onlar sana göre konum ve idea bakımından daha avantajlılar çünkü, gelirini arttırman lazım bu sayede şu an 3 bölgede koloni yapıyorsan  4 veya 5 bölgede yapabilirsin. Bunun için kolonist çalışmaya başladıktan sonra onu çekip başka bir bölgeye gönderebilirsin. (Ama dediğim gibi ekstra masraflı olur bu, gelir/gider sekmesindeki kolonist giderlerinden görebilirsin miktarı)

Ayrıca sen öncelikle Kuzey Amerika'yı kap Karayiplere dadan ve Afrika'dan Hindistan'a doğru yönelmeye başla. Afrika kısımları çok önemli değil ticari merkezlerin olduğu bölgelerde birkaç yer al ve direk atlaya atlaya devam et.

Portekiz ve İspanya ile koloni savaşları yaparak düşük ws'ye çok fazla bölge alabilirsin fırsatları kolla.

Son olarak yarattığın kolonilerde belli bir seviyeye gelince sanırım 9-10 toprak kendileri kolonizasyona başlıyorlar. Dolayısıyla tek bir bölgede bir koloni devleti ile koloni yapmak yerine birkaç yerde birkaç koloni devleti ile yapmak daha iyi, yani bir koloni devleti kurulunca onu bırak diğerini kurmaya bak. Koloni kurabileceğin bölgeleri şu haritada görebilirsin.

Edit: Tropik iklim yapısına sahip bölgeler daha geç koloni olurlar dolayısıyla oraları atlamanı tavsiye ederim.

Koloni bölgeleri
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2015, 11:36:15 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı ketolar

• Sekban
  • *
  • Erbörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 14 Aralık 2015, 08:35:04 »
Otto ile nasıl bir ticaret yapılmalıdır?
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2015, 08:35:34 Gönderen: ketolar »

Çevrimdışı Elensar

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 14 Aralık 2015, 11:22:46 »
Bu gemileri gönderince üzerindeki altın miktarı mesela 4.5 gold to 9.65 gold yazıyor. Buna göre mi gönderelim?

Ayrıca kendi ticaret merkezi olmayan bir bölgeye ticareti aktarıp oradan tüccar ile collect yapmak mantıklı mı (late dönem)

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 14 Aralık 2015, 11:42:03 »
Otto ile nasıl bir ticaret yapılmalıdır?

Topraklarına bağlı nereler senin nereler değil?

Bu gemileri gönderince üzerindeki altın miktarı mesela 4.5 gold to 9.65 gold yazıyor. Buna göre mi gönderelim?

Ayrıca kendi ticaret merkezi olmayan bir bölgeye ticareti aktarıp oradan tüccar ile collect yapmak mantıklı mı (late dönem)

Onada bakabilirsin ama ben bakmıyorum yani o konuda oyun mekanikleride azıcık saçma olduğundan -ki arumba bundan dem vurmuştu çünkü oyundaki ticari sayfadaki değerler genelde gerçeği yansıtmıyor) Dolayısıyla deneme yanılma yöntemi her zaman en iyisi. Misal oyun başında Osmanlı ile atıyorum 1500'lü yıllarda 30 tane burque'ye sahipsin bunları İskenderiye'ye gönder bir de İstanbul'a gönder her ikisinde de ticari gelirine bak ama gemiler aktif olduktan sonra bir ay geçmesini bekle ve değere öyle bak çünkü hemen yansımıyorlar. (Ayrıca ticaret sayfasından bak ticari gelirine) Hangisi iyiyse ona göre yollarsın gemileri...

Kendi bölgen dışında collect yapmakta aynı mantık tüccarlarından birini al ve o bölgeye koy ama bunu yaparsan eksi modifier alırsın yani ticari gücün çok düşük olur o bölgede. Bunu gemiler ve idea'lar ile arttırabilirsin ama temelde eğer atıyorum tüm İspanya'yı alırsan burada alacağın eksi çok bir şey ifade etmez.

Bir diğer olayda ticari gelir istiyorsan ticari sayfayı açıp oyundaki ticari bölgelere kesinlikle market dikmelisin ve bunu upgrade etmelisin.

Oyundaki ticari gücü yüksek olan şehirler
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2015, 11:47:18 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Muhafız

• Mr. Achievement
  • Moderatör
  • *
  • EU4 Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 14 Aralık 2015, 18:20:05 »
gregory bende ottoyum ve şu an durum böyle aden Alexandra aleppo ve goa da tüccarlarım var gelir durumu köşede istanbuldan aylık 60 geliyor (oldukça az  :P) tüccarların yeri iyi mi ve yeni gelen tüccarları nerelere koyayım

« Son Düzenleme: 14 Aralık 2015, 19:34:53 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 14 Aralık 2015, 19:33:21 »
Hindistan'dakini Kırım'a gönder İskenderiye ve Aden'e 50-100 arası gemi gönder ticari bina falan dik gücünü en az %80 yap.

Ben 1700 yılındayım trade ideası almadım senden çok kazanıyorum.

« Son Düzenleme: 14 Aralık 2015, 19:35:01 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı flyingdwarf

• Azab
  • *
  • Nil Satis, Nisi Optimum..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 15 Aralık 2015, 15:00:34 »
bu ticaret gemilerini yollarken sayısının ne gibi bi önemi var bir oranı var mı mesela 100 gemi yolladık maliyeti getirisini karşılayacak mı ?
Nil Satis, Nisi Optimum..

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 15 Aralık 2015, 15:39:48 »
Gemi gönderdiğin yerden daha fazla para ve güç kazanırsın, misal ticareti topladığın yer olan İstanbul'a gönderirsen İstanbul'un hem değeri artar hemde senin oradaki gücün. Tabi dediğin gibi her yere göndermenin mantığı yok, stratejik yerlere ticareti çekmen gereken yerlere gönderirsen gemi masrafının kat be kat fazlasını kazanırsın.

Çevrimdışı Destegebildir 423

• Müsellem
  • *
  • .mudlo eyü ineY
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 23 Aralık 2015, 18:35:22 »
Ticaret gemilerimi nasıl görevlendireceğim?Mesela şu an Kırım'dan 10.70 topluyorum artırmak için gemi yollamak istiyorum benim olmayan topraklara ticaret gemisi yollamam mümkün mü?
Jagdtiger candır gerisi patlıcandır.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 23 Aralık 2015, 18:54:58 »
Tüccar koyman gerek sonra gönderebilirsin.

• Müsellem
  • *
  • .mudlo eyü ineY
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 23 Aralık 2015, 19:56:10 »
Tüccarım var zaten Crimea'da.10.70 civarı collect ediyorum.Ama ticaret gemimi seçip bölgeye sağ tıklayınca gitmiyor.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 23 Aralık 2015, 19:57:29 »
Peki başka yerlere gidiyor mu gemiler? Sorun sadece Kırım'da mı? Resim atsana normalde göndermesi lazım çünkü.

• Müsellem
  • *
  • .mudlo eyü ineY
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 23 Aralık 2015, 21:19:11 »
Ticaret gemileri Caravel'lerdi değil mi?Hayır hiçbir yere ticari şekilde gemi yollayamıyorum.Misal İstanbul elimde ama gemileri gönderdiğimde limana giriyorlar ama ticaret yapmıyorlar.(Filoda sadece ticaret gemisi var)

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 23 Aralık 2015, 21:25:28 »
Şu resimde sağda attach to this unit yazısının altında 4 tane kutu var onlardan sağ üsttekine basıp açılan menüden seçeceksin şehri biliyorsun değil mi? Eğer bunu yapmana rağmen olmuyorsa oyun göçmüş senin :)

« Son Düzenleme: 23 Aralık 2015, 21:26:10 Gönderen: Gregory »