Gönderen Konu: EUIV - İtiraflarınız  (Okunma sayısı 5942 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ak_gandalf

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - İtiraflarınız
« Yanıtla #60 : 27 Aralık 2016, 15:59:28 »
Hiç campaing bitirmedim.
Açtığım oyunların 10'da 8'i ilk 100 yılda batıramamla rage quite oluyor.

Çevrimdışı nefer17

• Müsellem
  • *
  • Mimar bey
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 27 Aralık 2016, 16:06:30 »
Osmanlı ile ilk oyunumda birbirleri ile müttefik olmuş beyliklere savaş açıp yenilmiştim.  :fpalm:
Devlet-i Ebed-müddet

Çevrimdışı ketolar

• Sekban
  • *
  • Erbörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 27 Aralık 2016, 17:39:21 »
Onu bende yaşadım yanlız değilsin.

Çevrimdışı DexcJ

• Azab
  • *
  • Hayyam84
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 30 Aralık 2016, 18:25:36 »
oyundaki ilk yada ikinci oyunumdu sanırım Osmanlı ile at üstünde elin avrupalarında goştururkene koalisyon yiyince bikaç saniye kal geldikten sonra G510 klavyeme gelişine çakmışlığım. Gerçi tuşları dağıldı yerine yerleştirmeye harcadğım zaman dışında bir kayıp olmadı. Ama alt kattımda yatak odası var Gece 3 olması sebebiyle sanırım iyi bir küfür de yemişimdir...

Bir de oyunu aylardır oynamama rağmen 1650 sonrasını görmedim :) Zira tüm dünyayı ele geçiremeyeceğimi anladığım tarih aralığı bu oluyor sonra klasik alt+f4 problemi. Yok arkadaş iyice anladım ben bende erken alt+f4 rahatsızlığı var :D
« Son Düzenleme: 30 Aralık 2016, 18:30:13 Gönderen: DexcJ »
Game at Home, Game in the World ;)

Çevrimdışı MelaRossa

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • The Emperor
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 30 Aralık 2016, 18:41:45 »
oyundaki ilk yada ikinci oyunumdu sanırım Osmanlı ile at üstünde elin avrupalarında goştururkene koalisyon yiyince bikaç saniye kal geldikten sonra G510 klavyeme gelişine çakmışlığım. Gerçi tuşları dağıldı yerine yerleştirmeye harcadğım zaman dışında bir kayıp olmadı. Ama alt kattımda yatak odası var Gece 3 olması sebebiyle sanırım iyi bir küfür de yemişimdir...

Bir de oyunu aylardır oynamama rağmen 1650 sonrasını görmedim :) Zira tüm dünyayı ele geçiremeyeceğimi anladığım tarih aralığı bu oluyor sonra klasik alt+f4 problemi. Yok arkadaş iyice anladım ben bende erken alt+f4 rahatsızlığı var :D

Son kısım aynen bende yaşıyorum :D

Ama ecdat hariç dünya Fethi yapmaya çalışılmayacak işte
Demokrasinin esas prensibi, halkın egemenliğidir. Ama milletin kendini yönetecekleri iyi seçebilmesi için, yetişkin ve iyi eğitim görmüş olması şarttır. Eğer bu sağlanamazsa demokrasi, otokrasiye geçebilir. Halk övülmeyi sever. Onun için, güzel sözlü demagoglar, kötü de olsalar, başa geçebilirler. Oy toplamasını bilen herkesin, devleti idare edebileceği zannedilir.
Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar.

Çevrimdışı matnis11

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 30 Aralık 2016, 20:06:47 »
Avrupadan sadece macaristan ile oynadım
Eskiden sadece osmanlı ile oynardım diğerleri zor gelirdi

Çevrimdışı Drahthaar

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 31 Aralık 2016, 18:25:57 »
Din savaşlarında Rusya ve otto karşıda durunca fareyi firlatmiştim ne alaka bunlar diye

Çevrimdışı kerem1249

• Master of Battles
  • Global Moderatör
  • *
  • Efsaneler unutulmadı, unutulmaz.
    • Profili Görüntüle
    • ParadoxFan
« Yanıtla #67 : 31 Aralık 2016, 18:27:06 »
Din savaşlarında Rusya ve otto karşıda durunca fareyi firlatmiştim ne alaka bunlar diye
Çoğu oyunda (tarihtekinin aksine) Rusya ve Osmanlı müttefik oluyor :)

Çevrimdışı MelaRossa

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • The Emperor
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 31 Aralık 2016, 18:29:45 »
Rusya ve Osmanlının eventlerle sonradan Historical Rival olması lazım bence. Danimarka İsveç olayında olduğu gibi. Tarihte tek bir Osmanlı Rus dostluğu hatırlamıyorum. Sanırım Osmanlının en büyük düşmanlarındandı
Demokrasinin esas prensibi, halkın egemenliğidir. Ama milletin kendini yönetecekleri iyi seçebilmesi için, yetişkin ve iyi eğitim görmüş olması şarttır. Eğer bu sağlanamazsa demokrasi, otokrasiye geçebilir. Halk övülmeyi sever. Onun için, güzel sözlü demagoglar, kötü de olsalar, başa geçebilirler. Oy toplamasını bilen herkesin, devleti idare edebileceği zannedilir.
Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar.

Çevrimdışı Paytak

• AAR Yazarı | EUIV
  • Moderatör
  • *
  • Youtube videoları çeken bir genç
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 31 Aralık 2016, 20:31:44 »
Rusya ve Osmanlının eventlerle sonradan Historical Rival olması lazım bence. Danimarka İsveç olayında olduğu gibi. Tarihte tek bir Osmanlı Rus dostluğu hatırlamıyorum. Sanırım Osmanlının en büyük düşmanlarındandı
Evet öyle fakat bence rusya osmanlıya düşman olarak en büyük yanlışı yapmıştır.Bir Osmanlı - Rusya dostlugu tüm avrupayı dağıtabilirdi bence

Çevrimdışı kerem1249

• Master of Battles
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • ParadoxFan
« Yanıtla #70 : 31 Aralık 2016, 20:37:01 »
Slav ırkları muhabbeti ile Osmanlı'ya âdeta "vassal feed" yaptı Rusya. Boğdan,Eflak,(kısmen)Kırım,Bosna,Sırbistan,Bulgaristan slav kültür birliğinden halklar barındıran bölgeler olduğu için Osmanlı'yı rahat parçaladı Rusya. Bizim şuan kalkıp Iran'ı parçalamamıza benzer, orada da yüksek oranda Altay-Türk kültürü insan var.

Çevrimdışı Drahthaar

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #71 : 31 Aralık 2016, 23:01:17 »
Buna rağmen Rusya ile oynuyorum otto müttefik sadece xd tarihi rakibin bana kalp atması ayrı bir soru  :D

Çevrimdışı DexcJ

• Azab
  • *
  • Hayyam84
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 03 Ocak 2017, 14:58:10 »
konu itirafların dışına çıktı belki ama :) Osman'ı ne zaman alsam Rusya ittifakı kuruyorum ancak sonradan yine satan Rusya oluyor ya da kendi tarafımdan baktığım için öyle belki çıkarlarına ters hareket ediyorumdur :D
Game at Home, Game in the World ;)

Çevrimdışı Sauron

• Yeni Çeri
  • *
  • Only Kebab Player
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #73 : 05 Ocak 2017, 11:35:05 »
-Eğer bir campaign'e başlarsam bitirmeden bırakamıyorum oyun sonu ekranı geldiğinde ise hemen yeni bir oyuna başlıyorum.
-Sadece Osmanlı ile oynadığımdan tüm taktik ve ipuçlarını ezbere biliyorum. (760 saat Osmanlı ile oynadım)
-Sınıfta ki bir arkadaşımın oyunu önermesi ile başladım ve 2 hafta sonrasında oyunu tüm sınıfa yayarak 24 kişilik bir multiplayer takımının oluşmasını sağladım.
-Bir Multiplayer oyununa 35 kişi girip herkesin yüklemesi bitceği sırada oyundan çıkarak tüm insanları kanser etmiştim. ( en çok sevdiğim itirafım bu )
-Oyuna ilk başladığımda vergiyi toplayacak özel insanları benim görevlendirceğimi zannediyordum fakat otomatik geldiğini 3 gün sonunda anlayabildim.

Çevrimdışı MelaRossa

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • The Emperor
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #74 : 05 Ocak 2017, 15:06:16 »
Evet öyle fakat bence rusya osmanlıya düşman olarak en büyük yanlışı yapmıştır.Bir Osmanlı - Rusya dostlugu tüm avrupayı dağıtabilirdi bence

Öyle diyorsun da tarihsel açıdan Rusya'nın Osmanlı ile işbirliği yaparak Batıya yönelmesi nereden bakarsanız bakın yanlış bir politika olurdu.

En başta mezhep ve kültür farklılığı. Ortodoks ve Slav bir Rusya'nın batıya ilerlemesi onların kendi aralarında birliğe sevk edebilirdi. Ancak diplomatik açıdan güçlü bu devletlerle uğraşmak yerine hükmettiği topraklarda kendi milletinden ve mezhebinden insanların çoğunlukta olduğu ve diplomatik arenada yalnız olan Osmanlı ile uğraşmak daha mantıklıydı. Üstelik Ortodoksların ve Slavların koruyucusu titri Ruslara bayağı fazla hak iddiası sağlıyordu.

Çevrimdışı erdem13

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • "Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #75 : 05 Ocak 2017, 15:41:04 »
Öyle diyorsun da tarihsel açıdan Rusya'nın Osmanlı ile işbirliği yaparak Batıya yönelmesi nereden bakarsanız bakın yanlış bir politika olurdu.

En başta mezhep ve kültür farklılığı. Ortodoks ve Slav bir Rusya'nın batıya ilerlemesi onların kendi aralarında birliğe sevk edebilirdi. Ancak diplomatik açıdan güçlü bu devletlerle uğraşmak yerine hükmettiği topraklarda kendi milletinden ve mezhebinden insanların çoğunlukta olduğu ve diplomatik arenada yalnız olan Osmanlı ile uğraşmak daha mantıklıydı. Üstelik Ortodoksların ve Slavların koruyucusu titri Ruslara bayağı fazla hak iddiası sağlıyordu.

Çok güzel noktaya değinmişsin, Rusların amacı Ortodoksları ve Slavları tek çatı altında toplamaktı. Aslında Osmanlı Devleti'nin de genel politikası Müslümanları (veya en azından Sünnileri) ve Türkleri tek çatı altında toplamak olsaydı iki devlet beraber hareket edebilirlerdi. Ancak Osmanlı'nın amacı Türk/Müslüman olmayan bölgeleri Türkleştirmek/Müslümanlaştırmak yani Gaza ve Cihat. Çok temel bir  ayrılık var aslında Osmanlı ve Rusya arasında. Ama 1918'den sonra Türkiye'nin Gaza ve Cihat politikasından Türk ve Müslüman bölgelere odaklanılmasına dönmesi sebebiyle Türkiye ve Rusya bugün daha kolay birlikte hareket edebiliyorlar.

Keşke zamanında Ruslar Ortodoks-Slav birliği yerine Almanya ve İskandinavya'ya yönelik bir Slav-Ortodoks genişlemesi hedefleselerdi ;D Slavlar ve Ortodokslar zaten memnunlardı Osmanlı yönetiminden. Biz Slavları onlar da Tatarları memnun ederlerdi birlikte Avrupa'nın bir ucundan girip diğer ucundan çıkardık ;D

Çevrimdışı MelaRossa

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • The Emperor
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #76 : 05 Ocak 2017, 20:01:56 »
Çok güzel noktaya değinmişsin, Rusların amacı Ortodoksları ve Slavları tek çatı altında toplamaktı. Aslında Osmanlı Devleti'nin de genel politikası Müslümanları (veya en azından Sünnileri) ve Türkleri tek çatı altında toplamak olsaydı iki devlet beraber hareket edebilirlerdi. Ancak Osmanlı'nın amacı Türk/Müslüman olmayan bölgeleri Türkleştirmek/Müslümanlaştırmak yani Gaza ve Cihat. Çok temel bir  ayrılık var aslında Osmanlı ve Rusya arasında. Ama 1918'den sonra Türkiye'nin Gaza ve Cihat politikasından Türk ve Müslüman bölgelere odaklanılmasına dönmesi sebebiyle Türkiye ve Rusya bugün daha kolay birlikte hareket edebiliyorlar.

Keşke zamanında Ruslar Ortodoks-Slav birliği yerine Almanya ve İskandinavya'ya yönelik bir Slav-Ortodoks genişlemesi hedefleselerdi ;D Slavlar ve Ortodokslar zaten memnunlardı Osmanlı yönetiminden. Biz Slavları onlar da Tatarları memnun ederlerdi birlikte Avrupa'nın bir ucundan girip diğer ucundan çıkardık ;D

Valla o mesaj da çok klişe olacak diye değinmedim ama işin ekonomik boyutu da var hani şu sıcak denizlere inme olayı :D

Osmanlı'nın olduğu bölgeler ticari açıdan zengin ve tam sömürmelik yerlerdi. Bir İstanbul olsun, Kahire olsun. Yani Osmanlı tamam hacılar alın balkanlar İstanbul ve Ege falan hep sizin olsun deseler kalanlara da çökerlerdi emin ol. Kaldı ki bir şey değişmiş değil Rusya hala daha bölgede hakim olmaya çalışıyor. Tabi artık sistem değişti. Ülkeler kaynak elde etmek için illa fetih yapmak zorunda değil onun yerine darbe yapmak, şirketler aracılığıyla kaynakları sömürmek, dış politikada etki altına almaya çalışmak vs vs.

Çevrimdışı HadjiNazmi

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #77 : 05 Ocak 2017, 21:20:41 »
Rüyamda eu4 gördüğüm doğrudur.

En sonuncusunu bu gece gördüm.

Yıl 1770lermiş ve Otto ile wc yapıyorum. Sadece Almanya tarafında taş çatlasa iki savaşta yok olacak bir prenslikle bir başka prenslik kalmış. Onlar da koalisyondaymışlar. "Şimdi sizin ananızı ....." diyorum kahkahalar atarak. Çok eğlenceli bir rüyaydı.

Ama genel olarak bir oyun açtığımda geceleri rüyama giriyor. Haritayı görüyorum, nereden ne şekil genişlesem diye düşünüyorum rüyamda.

Çevrimdışı Sauron

• Yeni Çeri
  • *
  • Only Kebab Player
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #78 : 06 Ocak 2017, 10:18:25 »
Rüyamda eu4 gördüğüm doğrudur.

En sonuncusunu bu gece gördüm.

Yıl 1770lermiş ve Otto ile wc yapıyorum. Sadece Almanya tarafında taş çatlasa iki savaşta yok olacak bir prenslikle bir başka prenslik kalmış. Onlar da koalisyondaymışlar. "Şimdi sizin ananızı ....." diyorum kahkahalar atarak. Çok eğlenceli bir rüyaydı.

Ama genel olarak bir oyun açtığımda geceleri rüyama giriyor. Haritayı görüyorum, nereden ne şekil genişlesem diye düşünüyorum rüyamda.

Biraz ara vermen iyi olacak gibi duruyor :)   ;D

Çevrimdışı kerem1249

• Master of Battles
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • ParadoxFan
« Yanıtla #79 : 06 Ocak 2017, 12:39:37 »
Rüyamde EU4'u 5-6 gece önce gördüm ve Avusturya Osmanlı'dan Vidin'i almıştı. Yıl sanırsam 1700'lerdi :D