Gönderen Konu: EUIV ile Tarih Öğreniyorum Köşesi  (Okunma sayısı 7003 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV ile Tarih Öğreniyorum Köşesi
« Yanıtla #120 : 26 Aralık 2016, 18:09:31 »
Oyun sayesinde gerçekten tarihi çok iyi öğrendim araştırma yapmamı sağladı sınavlarımdan yüksek aldım :D

O zaman seni buraya alalım -> http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=47797.0
« Son Düzenleme: 26 Aralık 2016, 18:09:56 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
V. BÖLÜM: TARİHİ KARAKTERLER Moctezuma I (1440-1469)
« Yanıtla #121 : 05 Ocak 2017, 00:19:31 »
V. BÖLÜM: TARİHİ KARAKTERLER

MOCTEZUMA I (1440-1469)

Aztek İmparatorluğunu oluşturan 'Üçlü İttifak' devletleri

Bir diğer adı olan ‘Huehuemotecuhzoma’ olarakta bilinen I. Moctezuma, II. Aztek imparatoru ve Tenochtitlan şehir devletinin 5. tlatoani’sıdır (=kral). Onun döneminde Aztek İmparatorluğu ciddi anlamda genişlemiş, bölge üzerindeki egemenliğini pekiştirmiş ve kralı olduğu şehir devleti Tenochtitlan (Tenoçtitlan diye okunuyor olması lazım) İmparatorluk içinde baskın hale gelmiş ve başkent olmuştur.

Babası Huitzilihuitl, Tenochtitlan’ın ikinci kralıdır. Kardeşleri; Aztek İmparatorluğunu oluşturan Üçlü İttifağın babası olarak kabul edilen Tlacaelel, Tenochtitlan’ın 3. kralı Chimalpopoca ve Aztek orduları baş kumandanı Huehue Zaca’dır. Kendinden önceki Aztek İmparatoru Itzcoatl’ın oğlu ile evlendirdiği kızı II. Atotoztli, kendinden sonraki 3 Aztek imparatorunu doğurmuştur.

I. Moctezuma İmparator Itzcoatl’ın 1440’daki ölümü üzerine görevi devralmıştır. Aztek İmparatorluğunu oluşturan Üçlü İttifak Tenochtitlan, Tlacopan ve Texcoco ile yeni ele geçirilecek bölgelerin taksimi konusunda anlaşmaya varmıştır. Bu anlaşmaya göre ele geçirilen yeni bölgelerin 2/5’ini Tenochtitlan, 2/5’ini Texcoco ve kalan 1/5’lik alanı ise Tlacopan alacaktır.

I. Moctezuma ayrıca İmparatorluğun topraklarını Meksika Vadisinin dışına çıkararak Huastec ve Totonak halklarını hükmü altına aldı ve topraklarını Meksika Körfezine kadar genişletti. Bu sayede İmparatorluk kakao, kauçuk, pamuk, tropikal meyve çeşitleri, deniz kabukları yada kuş tüyleri gibi egzotik ürünlere erişim sağladı.

1458 gibi Mixtec topraklarında bulunan Coixtlahuaca şehir devletine karşı casus belli olarak Aztek tüccarlarına kötü davranılmasını göstererek seferlerde bulundu. Mixtecler Azteklerin geleneksel düşmanları olan Tlaxcala ve Huexotzinco'dan gelen savaşçı desteğine rağmen savaş sonunda mağlup oldular. Çoğu yerel kabile şeflerinin Azteklere bağlı olmak kaydıyla mevkilerini korumasına izin verilmesine karşın, Mixtec Hükümdarı Atonal düzenlenen bir törenle boğularak idam edildi ve ailesi ganimet olarak köle alındı. Codex Mendoza'da1 yazılanlara göre; Coixtlahuaca tarafından ödenen savaş tazminatı; 5 farklı tipte 2000 adet battaniye, 2 adet başsüsü ve kalkanı dahil askeri giysi, 2 adet yeşil renkte değerli taşlardan oluşan kolye, 800 daldan oluşan yeşil tüy, 40 kova kırmızı boya ve 20 adet altın kumu dolu kase. Moctezuma ayrıca Coixtlahuaca'dan birçok kadını -10 tanesini kişisel haremine- aldı. Hatta 3 tanesini ölen kardeşi Zaca'dan çaldı. Kalan dönemde benzer seferler Cosamaloapan, Ahuilizapan ve Cuetlachtlan gibi şehir devletlerine karşı da yapıldı.

I. Moctezuma 1469 yılında 70'li yaşlarda iken vefat etti.

Chapultepec su kemerininden geriye kalanlar (Mexico City)

Bu dönemde I. Moctezuma ve mimar olarak da bilinen Texcoco hükümdarı Nezahualcoyotl, Aztek İmparatorluğunun en büyük başarılarından biri olarak kabul edilen başkent Tenochtitlan’in su ihtiyacını karşılayacak çift kemerli su yolları inşa etmişlerdir. Bu sayede Texcoco gölü üzerindeki bir adada kurulu olan başkent Tenochtitlan şehri o dönem Paris, İstanbul ve Venedik gibi şehirlerle birlikte dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri haline gelmiştir.

Aztek İmparatorluğunun Genişlemesi
   Moctezuma I (Codex Mendoza, 1535)

1 Codex Mendoza (Mendoza kitabı), 1535'de yani Aztek İmparatorluğu'nun İspanya tarafından feth edilmesinden 14 yıl sonra, Aztek İmparatorlarının savaşlarını, savaş antlaşmalarını ve günlük hayatlarını ele alan kitap yazılmasını isteyen Kutsal Roma İmparatoru ve İspanya Kralı Şarlken'in isteği üzerine alelacele yazılmış ve İspanya'ya gönderilmiştir. Fakat gönderildiği gemi yolda Fransız korsanlar tarafından saldırıya uğramış ve kitap Fransa kralı II. Henry'nin eline geçmiştir.

« Son Düzenleme: 06 Ocak 2017, 18:54:21 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Paytak

• AAR Yazarı | EUIV
  • Moderatör
  • *
  • Youtube videoları çeken bir genç
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #122 : 05 Ocak 2017, 00:45:28 »
Azteklerin özellikle yüzen tarım alanlarını çok beğenmişimdir.

Çevrimdışı HadjiNazmi

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #123 : 05 Ocak 2017, 01:36:29 »
Moktezuma'yı bir de Tarih-i Hind-i Garbi müellifinden okumanızı tavsiye ederim. Şöyle şeyler geçiyor;

"ol kara suratlı habis putundan yardım diledi. Putun içindeki şeytan da ona akıllar veriyordu". Mikemmel.

Çevrimdışı Sauron

• Yeni Çeri
  • *
  • Only Kebab Player
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #124 : 05 Ocak 2017, 11:27:38 »
Montezuma mı yoksa Moctezuma mı ? bazı kaynaklarda montezuma olarak geçtiği için soruyorum aydınlatırsanız sevinirim.

Çevrimdışı Mdmusti

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #125 : 05 Ocak 2017, 13:58:17 »
ikisi de aynı kişiyi refere ediyor. Moteksoma diye okunuyor kendi dillerinde. montezuma avrupalıların ilk öğrendiği şekli olabilir.

Çevrimdışı Ügüt

• Sipahi
  • *
  • Türke Kafa Tutanın Tutulacak Kafası Kalmaz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #126 : 05 Ocak 2017, 14:23:58 »
O eski sürümde neydi kardeşler...Zapotek ve Mayayı yiyip İspanyollar gelene kadar oturuyorduk  :).Şimdi vassallayınca bonus veren bir din yapmışlar Nahuatlı.Eskiden animistti galiba
ℂ⋆═══♥═Türkiye═♥═══ℂ⋆

Çevrimdışı Sauron

• Yeni Çeri
  • *
  • Only Kebab Player
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #127 : 06 Ocak 2017, 09:07:09 »
VI. BÖLÜM: TARİHİ KARAKTERLER

III. JAN SOBIESKI (1629-1696)

Lehistan'ın seçimle tahta çıkan ve 1674 - 1696 yılları arasında hüküm süren devlet adamı. Osmanlı Devleti'yle yaptığı savaşlar sonucu Lehistan-Litvanya Birliği'ni kısa bir süre için yeniden canlandırmıştır.

Jan Sobieski, 1629'da soylu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Jakob sarayda bir görev edinmiş, yaşamının sonuna doğru da Lehistan Senatosu'nun üyeleri arasında ona en yüksek rütbeyi sağlayan Krakow kale komutanlığına getirilmişti.

1655 senesinde İsveç İmparatorluğu'nun Lehistan'ı işgal ettiği sıralar Lehistan kralı ile arası kötü olduğu için İsveç İmparatorluğu tarafında savaştı. Fakat 1 sene sonra kendi ülkesine ihanet etmek istemediğinden dolayı Lehistan tarafına geçti.1665'te koruyucusu Kraliçe Maria Ludwika'nın etkisiyle saray başmareşalliğine getirildi. 1666'da Lehistan ordusunda cephe komutanı oldu. Ekim 1667'de Tatarları ve Kazakları yenilgiye uğratarak kendini tamamen Lehistan kral ve kraliçesine kendini kanıtladı.

Kral Michał 1673'te öldü. O sırada devam etmekte olan 1671-1676 Osmanlı-Lehistan Savaşı'nda kumandanlık görevini üstlenen Sobieski 11 Kasım 1673 tarihinde Hotin yakınlarındaki yapılan çarpışmada Sarı Hüseyin Paşa komutasındaki Osmanlı ordularını yenilgiye uğrattı. Bu başarıları 1672'de imzalanmış olan Bucaş Antlaşması'nın ağır koşullarını değiştirmemekle beraber, Sobieski'nin saygınlığını büyük ölçüde artırdı.

Sobieski nihayet Mayıs 1674'de Habsburgların desteklediği adaya karşı kral seçildi.

Kral olduğu dönemde Fransa yanlısı bir politika izledi ve Fransa arabuluculuğu ile Osmanlı ile aralarında ki savaşa son vermeye çalıştı.

II.Viyana Kuşatması

1683 yazında Osmanlı orduları Viyana'yı kuşattığında, Sobieski yaklaşık 25 bin kişilik ordusunun başında yardıma koştu. Viyana'yı kurtarmak amacıyla toplanan bütün komutanlar arasında en yüksek rütbeli olduğu için yaklaşık 75 bin kişilik müttefik kuvvetlerinin komutasını üstlendi. Avrupa tarihini belirleyen en önemli savaşlardan bir olan bu savaşın sonucunda Osmanlı ordularını Kahlenberg'te yenilgiye uğrattı. Buna karşılık Sobieski 1683 sonbaharında Osmanlıların elindeki Macaristan'a düzenlenen seferde aynı başarıyı gösteremedi. 10 bin Leh askeriyle Macaristan'a ulaşan Sobieski 6 Ekim 1683 tarihinde Ciğerdelen mevkiinde Budin valisi Kara Mehmet Paşa'nın ordularına yenildi ve canını zor kurtardı. 1684-1691 arasında Boğdan'da çeşitli harekatlara girişti ama çoğunlukla başarısız oldu. Son seferinde tutsak düşme tehlikesiyle bile karşılaştı.

III.Jan Sobieski, 17 Haziran 1696 tarihinde 66 yaşında iken vefat etmiştir.

2.Viyana Kuşatması savaşında Jan Sobieski

« Son Düzenleme: 06 Ocak 2017, 18:55:48 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı HadjiNazmi

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #128 : 06 Ocak 2017, 14:36:20 »
Sobieski!!! Lanetullahi aleyhim!!!

Nefret ediyorum bu heriften. Adam Polonya'nın özeti gibi.

Çevrimdışı Sauron

• Yeni Çeri
  • *
  • Only Kebab Player
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #129 : 06 Ocak 2017, 15:01:32 »
Sobieski!!! Lanetullahi aleyhim!!!

Nefret ediyorum bu heriften. Adam Polonya'nın özeti gibi.

Banada nefret edilen bir " herif " i yapmak düşerdi zaten :)

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • VIP ÜYE
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #130 : 06 Ocak 2017, 19:34:32 »
aztekler ilgi alanımda ama hiç kitap okumadım :( Sobieski bize dalmak yerine bizle ittifak etse hem ruslara hemde habsburgerlere karşı çok tatlı olurdu. tatlı tatlı 100 büyük yıl daha yaşarlardı.

Çevrimdışı Sauron

• Yeni Çeri
  • *
  • Only Kebab Player
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #131 : 06 Ocak 2017, 22:36:43 »
Bu konuya olan ilgiyi az buldum dikkat çekilebilecek şeyler yapılabilirse daha çok ilgi bulacağına inanıyorum. Duruma göre henüz yapılmamış diğer tarihi kişilikleride yapabilirim.

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • VIP ÜYE
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #132 : 08 Ocak 2017, 18:54:43 »
sağdan soldan kopyalamıcaksan yap. yazdığını aratır wikide felan görürsem kabul etmem ona göre :D :D

Çevrimdışı Gregory

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #133 : 08 Ocak 2017, 19:59:45 »
Evet biraz orijinallik olsun, bir yerlerden kopyalamayalım yazıları İngilizce'den çeviri olabilir ama. Herkes katkı yapmakta serbest.
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2017, 19:59:59 Gönderen: Gregory »

Çevrimiçi Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #134 : 08 Ocak 2017, 23:39:20 »
Polonya iç savaşında (1704-1706) Stanislaw vasıtasıyla ordunun bir kısmının Büyük Kuzey Savaşı ile ilgili dönemde İsveç saflarına geçmesi ilginç bir dönem. Polonya tarihte zaman zaman büyük güçlerin arasında kalan bir ülke oldu. Buradan yazı çıkar.  8|