Gönderen Konu: Kızıl:Dağların Medeniyeti  (Okunma sayısı 3329 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı labo77

• Sipahi
  • *
  • Alparslan Türkeş
    • Profili Görüntüle
Kızıl:Dağların Medeniyeti
« : 17 Nisan 2015, 15:40:17 »

1200'lü Yıllarda Başgösteren Moğol İstilaları 1220 Yılında büyük hız kazanmış ve Birkaç Yıl İçinde Gürcistan Sınırına Kadar Tüm Devletleri Yutmuşlardı.Gürcistan Devletı Bu İstilardan Fırsat Çıkarıp Moğollar İle bir Olmak İstemişler isede Moğol Hükümdarı Gürcülerin Büyümesini İstemediğinden Dolayı Gürcülere Fazla Hak Tanımamıştır.1223'te Kral Giorgi IV'te Eceli İle Ölünce Tahtı KızKardeşi Rusudan'ın eline geçti.Rusudan Erzurum beylerbeyi Moghis Bey İle evli idi 1 Ocak 1230'da Moghis'in vefatı üzerine Çocuklarıyla TekBaşına Kaldı.Ve Acımasız Moğol İstilarından Kalan Devletlerin Arasında Devleti Yönetmek Onun Görevi idi.Tek Bir Şans'ı vardı Anadolu Selçuklu Sultanı ve Damadı Sultan 2.Keyhüsrev'i Yanına Almak...

Bölüm 1 : Düşman Kapıda
Bölüm 2 : Kraliçenin vedası
« Son Düzenleme: 18 Nisan 2015, 20:09:10 Gönderen: labo77 »

Çevrimdışı Augustinus

• (Vatikan Müftüsü)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kızıl:Dağların Medeniyeti
« Yanıtla #1 : 17 Nisan 2015, 15:43:31 »
Takip.  :)

Çevrimdışı labo77

• Sipahi
  • *
  • Alparslan Türkeş
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Nisan 2015, 18:30:31 »
5 iletide ilk bölüm gelecek

Çevrimdışı Wayfear

• VIC2
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Galaksiler fethedilmeyi bekleyen hazinelerdir.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Nisan 2015, 19:58:31 »
Sa kg takip kib by.
Field Marshal Wayfear

Çevrimdışı Vannear

• (Tarık Öner)
  • Tımarlı Sipahi
  • *
  • Besle kargayı oysun gözünü.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Nisan 2015, 19:58:53 »
rez  :popcorn:

Çevrimdışı labo77

• Sipahi
  • *
  • Alparslan Türkeş
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 17 Nisan 2015, 19:58:58 »

Çevrimdışı labo77

• Sipahi
  • *
  • Alparslan Türkeş
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 17 Nisan 2015, 20:00:03 »
KIZIL:DAĞLARIN MEDENİYET - 1.BÖLÜM DÜŞMAN KAPIDA

not:Harita kaydedildi. Yazmış F10 tuşunu değiştirmeyi unuttum kusura bakmayın

Sene 1 Mayıs 1241. Moğol İstilalarının Parçası İlhanlı ve Altınorda Devleti Gürcistan devletini Sarmış Durumda.Batıda ise Kraliçe Rusudan'ın Damadı,Anadolu Selçuklularının Sultanı, Sultan 2.Keyhüsrev Hüküm sürmekte ve Tek Müttefikimiz Anadolu Selçuklu Devleti... Gürcü Toprakları Bir Düşman Çemberi Altında ve bu Çember Gün Geçtikçe Daralıyor...

Bu Çemberin Daralmasını Önleyecek Güç Askeri Güç Olduğunu Kraliçemiz Biliyor idi.Kadın Olmasına Rağmen Savaşlar Tarihine Merak Salmış Ülkenin ve Kendisinin Savaş Stratejisini ve Askeri Potansiyelini Arttırmak Onun Hırsı Haline Gelmiş idi...

Bu Çember Daralırken Kraliyet Sarayına Konsey ile Toplantı Sırasında Bir Elçi Gelerek Hemen Majestelerinin Önünde Çökerek Şu Mesajı İletti;
-Yüce Papa, Cennetin Krallığını Yeniden Yaşatıp Cehennem'in Uşaklarını Cennet Diyarlardan Atmak İçin Bir Sefer Düzenledi Sayın Majesteleri.Bu seferde Papa'nın ve Büyük Hristiyan Aleminin Yanında Olur iseniz Mükafatı Kafkasların Dağlarını Aşar !
Bu Konuşmada geçen mükafat'ı Gürcistan'ın Yararına Olacağını Herkez Bilsede Konseyde Büyük Çalkalanma oldu Yumruklar Tekmeler Bağrışmalar.Normal bir Kral Olsa Hiçbiri Böyle bişey yapmaz idi.Kraliçe Rusudan Elini Masa Vurarak Bağırdı ;
-Bu Savaşa Katılmayacağız ! Karşınızda Kraliçeniz Majesteniz Hükümdarınız Var İken Birdaha Böyle Kavgalar Çıkar İse Tüm Konseyi Kapatır Dikta Rejimimi Kurarak Tüm Ülkedeki Vassal Sancaklarını Yırtıp Kendi Sancağımı Asarım ! Hepinizin Kalbini Sökerim ! Bu Savaşa katılmayacağız.Çünki Tek Dostumuz Damad'ım Keyhüsrevin Sultanlığıdır.Bildiğiniz Gibi Kuzeyimiz ve Güneyimiz Moğol Artıklarının Kontrolünde.Eğer Biz Bu Savaşa Katılırsak Ordumuz Düşkün Hazinemiz Boş Geliriz.Mükafatımızı Alsak Bile Hiç bir Hristiyan Devlet Bizim İçin Dünyayı Kasıp Kavuran İki Devlet İle savaşmak İstemez...
Diyerek Elçiyi Geri Yolladı ve Konsey Geceyarısı Dağıldı.

Altınorda Devletinin Bir Savaşta Gürcü Krallığını Yoketmemesi için Kraliçe Rusudan Elçilerini İlişkiyi Düzeltmek İçin Altınorda Devletinin Saray Kentine Yolladı.

Bu Arada Savaşa Önem veren Kraliçe Teknolojik Araştırmalarıda Baş Üzerinde Tutuyor İstihbarat'ın Ülkenin Geleceğidir Sözünü Söylüyordu.Konseyin Onayı İle Başkentte Askeri,Ekonomi ve Kültürel Araştırmalar için Bilim Adamları Teşvik Edildi ve Gürcistan'ın ilk İstihbarat'ı Oluşturulmaya Başlandı

Konsey'de Kraliçen'in Yetkisini Arttırmak İçin Oylama Çalışmalarına Başlandı.Kraliçe Bu Yetikleri Kazanır İse Gürcistan üstünde daha çok yetkiye sahip olacak idi.Konseyden Demokratikçiler buna karşı çıksada kraliçe yasayı oylamaya sundu.

Bir Elçi Moğolların Novgorod'u Yağmaladığı Haberini Getirdi.Kraliçe buna birşey diyemedi ama içinden moğol devletine küfürler yağdırıyordu.

İlhanlı Devleti Gürcistan Devletine Savaş İlan Etti. Bunun üzerine Rusudan Damadı Keyhüsrev'i Savaşa Çağırdı ve Keyhüsrev Onayladı Ancak İlhanlı Kankardeşi Altınorda Devletini Savaşa Çağırdı.Bu Savaş Ölüm Kalım Savaşı İdi.

Tam Savaş Sırasında Kraliçe'nin Yetkileri İle Alakalı Yasa Onaylandı Ve Kraliçe Rusudanın Yetkileri Gitgide Büyüyordu.

11 Kasım 1242 Güney Gürcistandaki Kentlere İlk Saldırı İçin 15bin kişilik ordu ilerliyordu.Gürcü Ordusu Bu Ordunun Yanında Çok Küçük Kalıyordu.Anadolu Selçukluya Bağlı Ordu İse Trabzonda Seferdeydi.Altınorda'nın Muazzam ordusu Görünürde değildi.

Çevrimdışı Plutarch

• (Hasan.Macit)
  • Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 17 Nisan 2015, 20:09:22 »
Takip umarım hayatta kalabilirsin.

Kod: [Seç]

Allah'ım! Bu günde beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz kıl bana; bu gün Şeytan'ı bana ulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri cennet kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren -Rabbim-!

Çevrimdışı labo77

• Sipahi
  • *
  • Alparslan Türkeş
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 17 Nisan 2015, 20:11:42 »
Takip umarım hayatta kalabilirsin.

umarım :D

Çevrimdışı Keyser

• Sipahi
  • *
  • So it begins.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 17 Nisan 2015, 20:16:36 »
Çeviriyi yapan arkadaşa buradan selamlarımı iletiyorum.
Takip tbrk*

Çevrimdışı Plutarch

• (Hasan.Macit)
  • Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 17 Nisan 2015, 20:39:20 »
(aç/kapa)
(aç/kapa)

Allah'ım! Bu günde beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz kıl bana; bu gün Şeytan'ı bana ulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri cennet kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren -Rabbim-!

Çevrimdışı Evlad-ı Fatihan

• (Liao Khan)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 18 Nisan 2015, 01:27:33 »
Çok güzel. Takip tbrk*

Çevrimdışı Deniz Ali

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 18 Nisan 2015, 10:05:17 »
Takip.

Çevrimdışı labo77

• Sipahi
  • *
  • Alparslan Türkeş
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 18 Nisan 2015, 19:50:28 »
KIZIL:DAĞLARIN MEDENİYETİ - 2.BÖLÜM KRALİÇE'NİN VEDASI

İlhanlı'nın Açtığı savaş devam ediyordu.Altınorda devleti'nin de savaşa katılmasıyla savaşın galibinin moğollar olacağı çok belli idi.Anadolu selçuklular bizim tarafımızda savaşa katılmış olsalarda genede bir yardımları dokunamazdı.Genede Onurlu bir Savaş Olması İçin Ordular Albenati'ye savaş hazırlıkları yapmaya yollandı.

Yeni bir müttefik Bulmak için Kraliçe Rusudan Yeni Bir Müttefik arayışı için Yeğenini Evlendirmek istiyordu.Adaylar arasından en güçlü devlet Macaristan'dı.Macar bir Kızla evlenecekti ama bu Kız pek iç açıcı özelliklere sahip olmasa da evlenmek zorundaydı.

Macar Krallığı Evlilik Teklifini Kabul etti.Bu Savaşa'da Gelebileceklerini Gösteriyordu.

Macar Krallığı Büyük hediyeler'le Kızlarını Başkente Getirdi. Yanında en büyük çeyiz macaristan'ın savaşa katılması idi.

Savaşı Kolaydan Bitirmek İçin Hülagü'yü Öldürme Çabaları Başlamıştı.

Hülagü'nün Büyük Ordusu Suanikte Toplandı ve Kısa sürede Güney Gürcistanın 2 şehrinide kuşattı. Dwın kuşatması bittiğinde 48bin ordusunu bizim ordumuzun üstüne sürdüğü için ordu çekilmek zorunda kaldı.

Gürcü Ordusu Altınorda devletinin Kuma şehrine kadar geri çekildi ve orda konaklayan küçük bir Kuman birliğini yakalayarak yoketti.

Gürcü ordusu bu küçük zaferde sevinirken ani bir baskınla Altınorda'nın büyük ordusu biranda saldırarak tüm orduyu yoketti.

Bütün Ordunun Yok Olması sebebi ile kraliçe Rusudan Teslim Olmayı kabul etmek zorunda kaldı ve Suenik İlhanlı Yönetimine Geçti.Savaşta Bir Ganimet alamayan Altınorda Devleti Çok sinirlenmişti.

Gürcistan bu yenilgiden sonra avrupanın en büyük devleti Kutsal Roma-Cermen İmparatorluğunu Müttefiki Yapmak İçin İlişkileri İlerletiyor bir nevi sığınma talebi için çaba gösteriyordu.

Konseyde tartışmalar devam ederken kapıyı açarak bir elçi ''Altınorda ve İlhanlı Savaşıyoooor !'' Diye bağırdı ve konsey bir oh çekti.Çünkü altınorda'nın Bu sinirle gürcistana saldırıp heryeri yakacağını düşünüyordu ama bunu ilhanlıya yaptı.

Kraliçe Rusudan Çok Yaşlanması Üzerine Tahtı Yeğeni Davit'e bıraktı.Yeğen'i kendisini gürcistanın eski başkentinin valisi yaptı ve başkent Imereti'ye taşındı.Kraliçe'nın Gürcistana vedasıydı bu.

Çevrimdışı efekan53

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 18 Nisan 2015, 20:05:02 »
İyi kurtarmışsın ama şu Türkçe yamaya nasıl dayanıyorsun? Okurken kanser oldum valla.

Çevrimdışı labo77

• Sipahi
  • *
  • Alparslan Türkeş
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 18 Nisan 2015, 20:08:24 »
İyi kurtarmışsın ama şu Türkçe yamaya nasıl dayanıyorsun? Okurken kanser oldum valla.

her baktıktan sonra bileklerimi kesiyorum  evil*

Çevrimdışı labo77

• Sipahi
  • *
  • Alparslan Türkeş
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 20 Nisan 2015, 13:14:50 »
yanlışlıkla oyun kayıdı silindi devamı gelmeyecek  gbr*

Çevrimdışı Plutarch

• (Hasan.Macit)
  • Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 20 Nisan 2015, 13:24:27 »
:/

Çevrimdışı Keyser

• Sipahi
  • *
  • So it begins.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 20 Nisan 2015, 13:27:22 »
Gelseydi iyi olurdu ama yapcak bir şey yok.
Bir de Kraliçe tahtı nasıl bıraktı savaşı kaybedince mi?

Çevrimdışı labo77

• Sipahi
  • *
  • Alparslan Türkeş
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 20 Nisan 2015, 15:49:21 »
Bir de Kraliçe tahtı nasıl bıraktı savaşı kaybedince mi?

itilaf oldu

Çevrimdışı Vannear

• (Tarık Öner)
  • Tımarlı Sipahi
  • *
  • Besle kargayı oysun gözünü.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 07 Mayıs 2015, 22:19:39 »

Çevrimdışı Şah Yasin

• Azab
  • *
  • ŞAHLARIN ŞAHI
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 16 Ağustos 2015, 15:33:28 »
Çeviriyi yapan arkadaşa buradan selamlarımı iletiyorum.
Takip tbrk*
:wall:

Çevrimdışı hunglasx

• Yeni Çeri
  • *
  • Uçurum kenarında yıkık bir ülke...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 31 Ağustos 2016, 04:41:12 »
Bilmiyorum hala ilgileniyor musun bununla, okudum yazdıklarını ama görüntülerdeki Türkçe çeviri beni benden aldı. Az kalsın kör oluyordum. Bir daha hikaye yazmayı veya bunu devam ettirmeyi düşünüyorsan lütfen bu çeviri varken ekran görüntüsü alma :(
Efendiler ve ey millet biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, mensuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır.