Gönderen Konu: Black Ice Genel Sohbet  (Okunma sayısı 47189 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı PANZER IV

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Black Ice Genel Sohbet
« Yanıtla #1040 : 29 Ağustos 2016, 11:52:56 »
Abi oyun black ice. Alman panzer tümenleri nehir fort dağ bayır filan dinlemiyorlar.

Kaybettin herhalde. Demiştim demek hoş değil ama demiştim. :(

Çevrimdışı Ralpakin

• Stellaris
  • Sipahi
  • *
  • You Know Nothing Jon Snow.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1041 : 01 Eylül 2016, 09:11:21 »
bugün yeniden kurdum hoi3 ve yükledim Gönlümün efendisini :D açılış ekranını bile özlemişim yeni çıkan bir oyun nasıl eski oyunun modundan kötü olur? dayanamadım hoi4'e
Almanya ile oynayacağım Çok şeyi unuttum tavsiyen var mı? panzer?

Çevrimdışı PANZER IV

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1042 : 02 Eylül 2016, 10:25:01 »
bugün yeniden kurdum hoi3 ve yükledim Gönlümün efendisini :D açılış ekranını bile özlemişim yeni çıkan bir oyun nasıl eski oyunun modundan kötü olur? dayanamadım hoi4'e
Almanya ile oynayacağım Çok şeyi unuttum tavsiyen var mı? panzer?
Olmaz mı....
Eğer zevkini çıkaracağım diyorsan bence oyunu gerçekmiş gibi oyna. Bu ne demek: Norveç i aldın diyelim orada birlik bırak uçak bırak sonuçta oranın da korunması gerekiyor normal şartlarda. Fransa yı düşürünce yine aynı şekilde kıyı koruması yap derim (ilk olarak en kritik bölgeler diyelim) Barbarossa ya bu şartlarda gir. Akdenizi bırakma deniz altı indirebilirsin. Sonra onları karadenize gönderirsin. Barbarossa da yapabiliyorsan Finlandiyayı birlikler le destekle. Uçaklarını ve deniz altılarını çok iyi kullan genelde herkes bırakır onları kendi hallerine. Moskova gibi şehirleri düşürebilmek için özel birimler kur (mecburen kuracaksın zaten). Oyunu harita üzerinde birlik yürütmece olarak oynama en önemlisi bu. SSCB düşünce Britanya oradan da ABD yaparsın. Yalnız ABD öncesi donanma kurup onları denizde yenmeni tavsiye ederim. Bu şekilde o heyecanı da yaşamış olursun. Tabi daha çok zevk alırsın. İtalya ya ABD nin çıkmasına izin ver sonra sen süpür onları oradan. En son Japonlara yardım edersin. BI olmasaydı daha çok yazardım ama özellikle diplomasi üzerinde yapılabilecekleri BI sana hazır tepside sunduğu için o kısımları atlıyorum. Örnek Barbarossa öncesinde Romanyayı axis e katmak için yapman gerekenler nedir? Cvp: Hiçbişey.  BI sana bir event ile sunuyor bunu. Buna da tarihsellik diyorlar. Yani sen kendi çabanla Romanyayı Barbarossa önce yanına çekince, savaşa dahil edip birliklerini kullanınca, axis e katılmadan önce ve sonra yakıt ihtiyacını romanya ile yaptığın anlaşma ile karşılayınca tarihsellik olmuyor mu? İlla event e gerek mi var? Bırakta bunu oyuncu başarabilsin. Bırakta teknolojiden biraz da diplomasiye yüklenmek zorunda kalsın oyuncu. 4 teknoloji değerini diplomasiye kaydırmak zorunda kalan bir oyuncu = 4 araştırma demek bunu da yılda 3 kez kullanabildiğini düşünürsek 4*3=12 araştırma demek. Mevcut teknolojik gelişmişliğinden bir yılda 12 daha az araştırma demek. BI ta bunları sadece ekstra ülkeler için kullanmak durumunda kalıyorsun (istisnalar hariç).

Çevrimdışı Ralpakin

• Stellaris
  • Sipahi
  • *
  • You Know Nothing Jon Snow.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1043 : 02 Eylül 2016, 10:35:16 »
Olmaz mı....
Eğer zevkini çıkaracağım diyorsan bence oyunu gerçekmiş gibi oyna. Bu ne demek: Norveç i aldın diyelim orada birlik bırak uçak bırak sonuçta oranın da korunması gerekiyor normal şartlarda. Fransa yı düşürünce yine aynı şekilde kıyı koruması yap derim (ilk olarak en kritik bölgeler diyelim) Barbarossa ya bu şartlarda gir. Akdenizi bırakma deniz altı indirebilirsin. Sonra onları karadenize gönderirsin. Barbarossa da yapabiliyorsan Finlandiyayı birlikler le destekle. Uçaklarını ve deniz altılarını çok iyi kullan genelde herkes bırakır onları kendi hallerine. Moskova gibi şehirleri düşürebilmek için özel birimler kur (mecburen kuracaksın zaten). Oyunu harita üzerinde birlik yürütmece olarak oynama en önemlisi bu. SSCB düşünce Britanya oradan da ABD yaparsın. Yalnız ABD öncesi donanma kurup onları denizde yenmeni tavsiye ederim. Bu şekilde o heyecanı da yaşamış olursun. Tabi daha çok zevk alırsın. İtalya ya ABD nin çıkmasına izin ver sonra sen süpür onları oradan. En son Japonlara yardım edersin. BI olmasaydı daha çok yazardım ama özellikle diplomasi üzerinde yapılabilecekleri BI sana hazır tepside sunduğu için o kısımları atlıyorum. Örnek Barbarossa öncesinde Romanyayı axis e katmak için yapman gerekenler nedir? Cvp: Hiçbişey.  BI sana bir event ile sunuyor bunu. Buna da tarihsellik diyorlar. Yani sen kendi çabanla Romanyayı Barbarossa önce yanına çekince, savaşa dahil edip birliklerini kullanınca, axis e katılmadan önce ve sonra yakıt ihtiyacını romanya ile yaptığın anlaşma ile karşılayınca tarihsellik olmuyor mu? İlla event e gerek mi var? Bırakta bunu oyuncu başarabilsin. Bırakta teknolojiden biraz da diplomasiye yüklenmek zorunda kalsın oyuncu. 4 teknoloji değerini diplomasiye kaydırmak zorunda kalan bir oyuncu = 4 araştırma demek bunu da yılda 3 kez kullanabildiğini düşünürsek 4*3=12 araştırma demek. Mevcut teknolojik gelişmişliğinden bir yılda 12 daha az araştırma demek. BI ta bunları sadece ekstra ülkeler için kullanmak durumunda kalıyorsun (istisnalar hariç).
sağol zaten elimden geldiğince gerçekçi oynayacağım aslında yenilmeyi bile düşünüyorum.
zorlukları nasıl yapsam? oyuna girmeden evvel ve girdikten sonrakini.
« Son Düzenleme: 02 Eylül 2016, 10:48:06 Gönderen: Ralpakin »

Çevrimdışı BosnianTr

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1044 : 02 Eylül 2016, 10:55:04 »
Bide size benden tavsiye, ordu birimlerine türkçe isimler koyun. Mesela üstte arkadaşın dediği gibi eğer fransayi fethedersem orada bir ordu Karargahı kurup fransayi ona bırakıyorum.  İsmi fransa Karargahı oluyor. Veya 1. Panzer ordusu, 2. Panzer ordusu, zırhlı orduları grubu, 5. Motorize kolordusu diye. Veya dağcı birimlerin hepsini tek bir orduya atıyorum ve dağ komando kolordusu yazıyorum. Örnek bunlar. Gerçekçilik açısından tavsiye ederim
« Son Düzenleme: 02 Eylül 2016, 10:55:46 Gönderen: BosnianTr »

Çevrimdışı PANZER IV

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1045 : 02 Eylül 2016, 13:14:28 »
Bide size benden tavsiye, ordu birimlerine türkçe isimler koyun. Mesela üstte arkadaşın dediği gibi eğer fransayi fethedersem orada bir ordu Karargahı kurup fransayi ona bırakıyorum.  İsmi fransa Karargahı oluyor. Veya 1. Panzer ordusu, 2. Panzer ordusu, zırhlı orduları grubu, 5. Motorize kolordusu diye. Veya dağcı birimlerin hepsini tek bir orduya atıyorum ve dağ komando kolordusu yazıyorum. Örnek bunlar. Gerçekçilik açısından tavsiye ederim
Evet bu güzel bir şey bende yapıyorum ama genelde Almanca isimler koyuyorum. Evet Fransa için ayrı bir HQ kurarsın. Norveçi ben ordu rütbesinde koruyorum ayrıca bir hq oluşturmuyorum. Ama balkanlarda oluşturuyorum. Kaybetmek güzel ve eğlenceli oluyor bu arada. Ben şu sıralar Japonlarla oynuyorum donanmamı parçaladım (4 ayrı grup bazen 3) gibi hem uk hemde usa ile aynı anda uğraşıyorum. Bazen büyük kayıplar verebiliyorum. Böylece bazı gruplar fes ediyorum veya tamir için anakaraya gidiyorlar uzun süre operasyonlara katılamıyorlar. Bu da bana fazladan zorluk ve güç bir durum yaratıyor. Güzel ve zevkli oluyor. Diğer türlü hep zafer alınca 1 yıl sonunda abd donanması yok olma noktasına geliyor. Buda hoş değil. Pearl Habour u almadım mesela bilerek. Oradan beni tehtit etmeliler ki dikkatsizce geni gezmeyeyim okyanusta. Bir operasyona başlarken yusuf yusuf oluyorum baskın olmasın diye. Donanmam 4 parça şu an. Bir kez uk donanması 81 gemi ile yakaladı beni benim filomda 13 - 17 gemi falan vardı sonuçta ben üzüldüm :) . O grup işlevini yitirdi mesela artık çatışmak yerine eskortluk yapıyorlar yada yeni filo oluşumlarında kullanıyorum.

Bilmem dikkat ediyormusunuz ama gemi hızları ve menzilleri çok önemli oluyor. Kaplumbağa ve tavşanları aynı filoda tutmayın derim..........

Çevrimdışı BosnianTr

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1046 : 02 Eylül 2016, 17:11:14 »
Arkadaşlar bide en önemli yardimci Tugay hangisi sizce olmazsa olmasinir?  (Engineer haric). Mesela ben hiç Armor car veya anti air kullanmıyorum.  İnfatnry tank nedemek onu da bilmiyorum. Recon Cavalry ne onu da bilmiyorum

Çevrimdışı PANZER IV

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1047 : 03 Eylül 2016, 10:33:32 »
Arkadaşlar bide en önemli yardimci Tugay hangisi sizce olmazsa olmasinir?  (Engineer haric). Mesela ben hiç Armor car veya anti air kullanmıyorum.  İnfatnry tank nedemek onu da bilmiyorum. Recon Cavalry ne onu da bilmiyorum
Eng den sonra komandolar icin en iyi yardimci tugay denilebilir. Diger yardimcilarin duruma be bolgeye gore aventaj ve dezaventajlari vardir. Armored car kulln bence. Yararli birimlerdir. Aa da iyidir ama daha az tercih edilir. Eger hava savasi kayip ettiysen birliklerde aa bulunmasi iyi olur. Geen hava saldiri sinda dusmana hasar verdirirler. Aa olan bir tumene ve olmayan bir tumen havadan sadir farki gor. Garnizon tumenlerinde kullanimi yaygindir. Inf tank lar piyade tumenlerine zirhli takviyedir. Bu tanklar digerlerine gore daha yavastir. Onemli c.arms bonusu alirsin. Bence cok yararli. R.cav. ise a.car ile ayni birliktir. Sadece bunlarin zirhlari yoktur ve yakit ihtiyaclari olmaz. Ojistigin kotu oldugu bölümlerde isine yarar.

Çevrimdışı BosnianTr

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1048 : 03 Eylül 2016, 12:33:09 »
Tesekkurler. Commando birimleri var 500er kişilerden oluşuyor 1 tugay. rengi pembe gibi bişey birimin belki hatırlarsınız. İsmi Commando Brigade. neyse. hızları filan fazla. Bunları ne amaçla kullanıyorsunuz ?

Çevrimdışı PANZER IV

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1049 : 03 Eylül 2016, 18:20:18 »
Genelde özel birimlere koyarım. fort attack gerektiren yerlerdeki tümenlere mesela. Bazen ben farklı birimlere de eklerim. Senin kararın. Özellikleri penceresini açınca yazıyor zaten oradan bakarsın.

Çevrimdışı serafettin

• Müsellem
  • *
  • Her lafı edebiyat olanın edebiyatı değersiz olur.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1050 : 04 Eylül 2016, 16:59:33 »
Ben deniz savaşını hiç beceremiyorum.

Çevrimdışı PANZER IV

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1051 : 05 Eylül 2016, 09:34:02 »
Ben deniz savaşını hiç beceremiyorum.
Ben cok severim. Birde hedef belirleyebilsek cok iyi olacak. Donanmanin icinden yorktown un hedeflenmesi gibi. Digerlerine saldirmayacaklar direk ilk hedef yorktown cv i olacak.
Guzel olmaz mi ?

Çevrimdışı serafettin

• Müsellem
  • *
  • Her lafı edebiyat olanın edebiyatı değersiz olur.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1052 : 05 Eylül 2016, 16:10:38 »
Ben cok severim. Birde hedef belirleyebilsek cok iyi olacak. Donanmanin icinden yorktown un hedeflenmesi gibi. Digerlerine saldirmayacaklar direk ilk hedef yorktown cv i olacak.
Guzel olmaz mi ?
Bence boğaz kilitleme olayı olsa daha güzel olurdu, Türkiye, Marmara'yı, İngiltere Süveyşi, İsveç Baltığı kilitler daha çekişmeli geçerdi bence.

Çevrimdışı PANZER IV

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1053 : 29 Kasım 2016, 15:18:34 »
Beyler: Daha önce bir kişi bu foruma yazmıştı diye hatırlıyorum. BI ta çatışma sürelerini kısaltma için dosyalarda bir değişiklik yapabiliyorduk. Onu aradım ama göremedim.

Çatışma sürelerini nasıl azaltabileceğimizi bilen varsa yardım edebilir mi? 

Çevrimdışı kerem1249

• Master of Battles
  • Global Moderatör
  • *
  • Efsaneler unutulmadı, unutulmaz.
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Hayran Forumu | WizardFan
« Yanıtla #1054 : 19 Aralık 2016, 23:59:07 »
HOI4 Blackicesi de buradaki gibi sürükleyici olur umarım.

Çevrimdışı pistoltr

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1055 : 09 Ocak 2017, 17:18:03 »
Corps HQ'lara dahil olarak engineer, flak gun, heavy artillery gibi şeyler katılmış. Bunların bir işlevi yok sanırım, hepsini alıp ayırdım ve daha sonra kullanırım diye Berlin'in yakınlarına koydum. Sonra armeekorps olan HQ'ları disband edip kendi düzenimde corps kurmaya başladım. (Böyle daha kolay yönetiyorum)

Bir de assault tümenleri için Infantry Tank iyi midir?
Ve de karl gunları nasıl kullanayım? (railway artillery)
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2017, 21:00:54 Gönderen: pistoltr »

Çevrimdışı BosnianTr

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1056 : 09 Ocak 2017, 18:41:20 »
@pistol Blackice hangi sürümü oynuyorsun ? Oyunda crash veya atma hatası alıyormusun?

Çevrimdışı pistoltr

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1057 : 09 Ocak 2017, 18:58:49 »
Moddb'de gördüğüm son sürümü yükledim, sıfır hata.
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2017, 18:59:05 Gönderen: pistoltr »

Çevrimdışı pistoltr

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1058 : 10 Ocak 2017, 02:00:19 »
Altı üstü Varşova'ya saldırdım, Leningrad kuşatmasına döndü. :( (33 gün falan sürdü)
(aç/kapa)

Sanırım ilk olarak Varşova'ya girmelerini engellemeliydim. Bir tümenken 5-6 tümene çıkınca oldu bu.
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2017, 15:27:33 Gönderen: pistoltr »

Çevrimdışı pistoltr

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1059 : 10 Ocak 2017, 15:30:19 »
Önceki save'e alıp tekrar denemeye karar verdim, bu sefer kuşatıp assault tümenlerini kullandım. (42 cm Railway artillery + infantry tank + diğer combined arms oluşturan support birlikleriyle kurduğum üç tümen)

17 Eylül'de başlayan saldırı 25 Eylül'de bitti. Bir öncekine göre gayet kısaydı. ^^
(aç/kapa)
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2017, 15:30:33 Gönderen: pistoltr »