Gönderen Konu: Harold Godwinson ile Hayatta Kalma Rehberi (15 Eylül 1066 Senaryosu)  (Okunma sayısı 2040 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TuCoT

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle

Arkadaşlar, belki oyuna Anglo-Sakson İngiltere Kralı Harold Godwinson ile başlayıp Norman ve Norveç istilalarını püskürterek hayatta kalıp sonrasında yine Anglo-Saksonların hüküm sürdüğü bir İngiltere ile oyununuzu oynayabilirsiniz. Bunu yapmak isteyen arkadaşlara şu an 2.2.0.4 beta sürümünde işe yarayan naçizane bir rehber yazmak istedim. Bunu kendinize göre değiştirebilir, eklemeler veya çıkarmalar yapabilirsiniz. Öncelikle savescum yapmak yok yani önerim ironman oynamanız, yenilirseniz de o şekilde devam edip sonradan uygun zaman gelince bağımsızlık kazanmaya çalışırsınız ama dediklerimi doğru yaparsanız yenilmeniz mümkün değil. Tabi Sons of Abraham DLC'si gerekli ama borç almayıp HRE imparatoruna hediye vermeden savaşa çağırmak mümkün mü onu denemedim. Bir ara onu da deneyeceğim.

Şimdi Harold ile başladığımızda kuzeyde 10.000'lik bir kuvvet ile Norveç var ve kuzey bölgelerimizden birini kuşatmış olarak başlıyor. Güneyde Normandiya'da ise henüz İngiltere'ye çıkarma yapmamış ama biraz sonra çıkarma yapacak olan 13.000-14.000 arası bir kuvvet ile Normanlar var. Biz ise oyuna 13.000'lik bir kuvvet ile başlıyoruz. Şimdi adımlar şu şekilde:

1- Oyuna başladığımız gibi Yahudilerden 300 altın borç alıyoruz ve bunu Salian hanedanından olan Kutsal Roma Cermen İmparatoru'na hediye ediyoruz, yaklaşık 270 civarı isteyecektir muhtemelen.

2- Sonra hemen oğullarımızdan birini veya erkek kardeşimiz de olur, İmparator'un uygun olan kız kardeşiyle evlendiriyoruz ve müttefiklik kazanıyoruz. Evlendirme işlemi garanti olunca ve müttefikliğe çağırıp (All Wars olacak unutmayın) savaşlarımıza katıldığını da garanti altına alınca hemen başlangıç ordumuz ile kuzeydeki Norveç ordusuna saldırıyoruz ve kazanıyoruz, ordu eriyene kadar kovalayın ve işini bitirin. Norveç yardım çapıracaktır ama korkmayın, az sayıda destek orduları gelecektir diğer ülkelerden. Norveç'in yenilgisi artık artık garanti, savaş skoru %40-50 olana kadar kovalayın ve sonra o bir kenarda dursun, ama sakın white peace yapmayın, isteklerimizi sonra kabul ettireceğiz.

3- Şimdi duruma göre 13.000'lik ordunuzdan 10.000-9000 arası kalmış olması lazım, hemen güneydeki bazı bölgelerinizdeki vassallarınızdan kalan levy'leri (2000 civarı) çıkarıp William'a yakalanmadan gemi yardımıyla kuzeydeki ordunuza katın ve işin son kısmı, HRE'nin 18.000 civarı ordusunu gemilere bindirip yardıma gelmesini bekleyin.

4- Gemiden tam William'ın ordusunun olduğu yere çıkarma yaparken siz de hemen kuzeyden orduyu William'ın ordusunun olduğu yere yollayın, muhtemelen Middlesex veya oralara yakın olacaktır. HRE ilk saldıracaktır hemen ona katılın ve zaferi garantileyin. Yine ordu eriyene kadar kovalayın, önceden aldığı holdinglerinizi hemen geri alın.

5- Şimdiki iş kolay, adada kalan tüm Norveç, Norman ve müttefiklerinin ordularını temizleyin, holdinlgerinizi kuşatmışlarsa geri alın, olmadı gemi yardımı ile Normandiya'ya çıkıp başkentlerini kuşatın, çünkü her iki savaş skorunu da bir şekilde %100 yapmamız gerekli. Zaten artık başka ordu gönderemeyecekleri için zor kısmı atlattık, olmadı biraz bekleyin çünkü İngiltere Krallığı sizin elinizde olduğu için savaş skoru katlanarak artacak ve bir süre sonra %100 olur.

6- Her ikisine de Enforce Demands deyin, bol bol prestij gelsin size, bol bol prestij gitsin onlardan, her ikisnden de 300-400 arası altın alın ve İngiltere üzerindeki hak iddialarını da kaybetsinler. Yahudilere 350 altın borcunu ödeyin, kalan parayla keydfinize bakın.

Küçük bir not yazmayı unutmuşum, büyük orduları yendikten sonra yani önemli kısmı atlattıktan sonra demesne levy'lerinizi terhis edin, sadece vasal levy'leri (7000 civarı) ile kalan orduları temizleyin ki bankrupt olmayasınız.

Ekleme yapmak isteyen, yanlış varsa düzeltmek isteyen, böyle olsa daha iyi olur diyen var ise yazabilir. Kolay gelsin.
« Son Düzenleme: 07 Kasım 2014, 11:42:14 Gönderen: TuCoT »

Çevrimdışı Karahan

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
Başlığı görünce gülmekten öldüm.  ;D

Çevrimdışı cennaro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Ben de bir tebessüm ettim açıkçası. Eline sağlık, yeni oyun açınca denerim.  tbrk*
"Power resides where men believe it resides."

Çevrimdışı ozankral35

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Never start a land war in Russia
    • Profili Görüntüle
Emeğe sağlık ...
..............................................................