Gönderen Konu: HoI3 - Sorular ve Cevaplar  (Okunma sayısı 46765 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Lafferty

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
HoI3 - Sorular ve Cevaplar
« : 15 Ağustos 2013, 15:11:18 »
Bu başlık altında kısa sorularınızı sorabilirsiniz.

Kurulum veya karşılaşılan hatalar için: http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=29926.0
« Son Düzenleme: 20 Eylül 2014, 21:01:49 Gönderen: Börklüce »

Çevrimdışı stone417

• Sipahi
  • *
  • What does not destroy me,makes me strong
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hızlı Soru;Hızlı cevap
« Yanıtla #1 : 16 Ağustos 2013, 01:34:36 »
İlk soru benden , arkadaşlar sizce Kolordu oluştururken 5 piyade tümeni yada 5 tank tümeni şeklinde saf kolordular mu oluştursak daha mantıklı olur, yoksa örneğin 1.Kolordu (3 piyade tümeni ve 2 tank tümeni) şeklinde oluşturursak mı daha etkili olur sizce ? ben saf kolordular oluşturup plains bölgelerden tankları hızlıca salma taraftarıydım ,Piyade Kolordularıda tankların açtıkları boştukları dolduruyordu ama en son oynadığım oyun da barbarossa harekatında kilit yerlerde tankların önemini çok gördüm piyadeyle açamadığım noktalara tank tümenlerimi getirmekte Almanya olarak değerli zamanıma mal oluyor evet yorumlarınız nelerdir ? Konu yanlış yerdeyse af ola gereksiz başlık açılmasın diye buraya yazdım.

Çevrimdışı Lafferty

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 16 Ağustos 2013, 09:35:22 »
Manuel kullanıyorsan arama için kolaylık sağlar onun dışında pek bir faydası yok.Ha dersin ben tümeninden ordular grubuna kadar combat master bonusu kullanmak istiyorum yaparsın onun dışında pek bir faydası yok.

Çevrimdışı stone417

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 16 Ağustos 2013, 15:05:58 »
Orduları her daim manuel kullanılırım , zaten o şekilde combuned arms bonus u almak ıcın yapıyordum genelde panzerler için  ;D saol yardımın için  tbrk*

Çevrimdışı Erich von Manstein

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Ağustos 2013, 02:09:40 »
Motherland 1.0 sürümü üzerine indirilebiliyor mu?
"1945'te Nürnberg'te görüştüğüm Alman generalleri arasındaki ortak kanı Manstein'ın sahip oldukları en iyi general olduğu ve başkomutan olarak onu görmeyi istedikleridir. Görünüşe göre o, operasyonel ihtimaller hakkında çok iyi bir sezgiye ve eşit derecede iyi çarpışma yönetme becerisine sahipti. Aynı zaman da tankçı olarak yetişmeyip de mekanize birliklerin potansiyelini onun kadar iyi görebilen başka bir general de yoktu. Kısacası o askeri bir dehaya sahipti."

B.H.Liddell Hart

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 17 Ağustos 2013, 02:32:12 »
Faydalı bir konu , bir soruda ben sorayım AC'leri hangi kombinasyon ile kullanmakta fayda var ?

Çevrimdışı Deniz Ali

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 17 Ağustos 2013, 14:33:29 »
Hiyerarşi kurmadan orduları direkt ana HQ'ya bağlarsam eksikliğini yaşar mıyım?
Lütfen Yazım Kurallarına Uyalım
-Moderatör
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2014, 16:58:44 Gönderen: emirhankyy »

Çevrimdışı Paradoxy

• Sipahi
  • *
  • EuIV
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 17 Ağustos 2013, 15:17:38 »
Hiyerarşi kurmadan orduları direkt ana hqya bağlarsam eksikliğini yaşar mıyım?

Hem de çok, birincisi belli bir yerden sonra menzil yetmeyeceğinden askerlerin emir alamayacak ve bu -, ayrıca ordu gruplarındaki generalin yeteneğine bağlı olarak orduların daha az malzeme harcar. Ordudaki generalin yeteneğine bağlı olarak da askerlerin organizasyonu artar. Ayrıca tratilerin daha verimli kullanılmasını sağlar.(Mesela herşeyi HQ ya bağlarsan tanklar da piyadeler de saldırı da savunma da aynı komutandan emir alır. E bu komutan şimdi battle master mı olacak, offansive mi olacak deffansive mi?) Düzenli bir hiyerarşi ile komutanlardan çok ciddi verim alırsın.

Yani kesinlikle yapman lazım.
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2014, 16:59:48 Gönderen: emirhankyy »

Çevrimdışı Lafferty

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 17 Ağustos 2013, 20:47:47 »
Motherland 1.0 sürümü üzerine indirilebiliyor mu?

Hayır.Arada Samper Fi SF ek paketi var.Yükleme şeklin
Hoi 3 + SF + FTM + TFH +TFH 4.02
Arada ki yamaları yüklemene gerek yok.

Faydalı bir konu , bir soruda ben sorayım AC'leri hangi kombinasyon ile kullanmakta fayda var ?

AC ler hızları ve Soft ataakları ile hem IC*gün bakımından hemde savaşta oldukça etkili birimlerdir.Hatta Artillery den sonra ki en iyi support brigade dir.Genelde çoğu kimse kullanmaz ama...
Ac leri genelde Hafif zırhlılarla kullanırsan hızlı ve keskin bir tümen elde edersin.
2 L. Armour + Mot + AC li tümen kombinasyonu benim en sevdiğim tümen kombinasyonundan biridir.

Hiyerarşi kurmadan orduları direkt ana hqya bağlarsam eksikliğini yaşar mıyım?

Rehberlerde Hiyerarşi ile ilgili bir konu vardı.Orada ne yazdığını okursan o kolordu ordu ordular grubu ve tümen komutanların sağladığı bonusları görünce her oyun başı oturup 1 saat hiyerarşi ile uğraşırsın.

Çevrimdışı Deniz Ali

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 17 Ağustos 2013, 20:52:08 »
Almanya veya SSCB gibi güçlü devletler için zırhlıları ve motorizeleri hangi kombinasyonla üretmek gerekir.Bir de örneğin Almanya'yla motorize yerine seri piyade ve zırhlı bassak eksikliği olur mu?
-Moderatör
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2014, 17:01:29 Gönderen: emirhankyy »

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 18 Ağustos 2013, 00:13:51 »
1 L. Armour + Mec + 2 AC böyle yaparsak yine aynı verimliliği alırmıyız ? Bu birlikleri kuşatma ve çembere almada kullanacağım çünkü yani paket yapmakta bu yüzden hızları ve kuvvetleri benim için önemli.

Çevrimdışı stone417

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 18 Ağustos 2013, 02:07:48 »
Bir soru da ben sorayım ? ,Zırhlı tümenlerime nehir geçişlerine ve bazı bölgelerde + bonus alsın diye mühendis ekliyorum sizce mühendis mi yoksa AC mi daha verimli olur ? Sovyet cephesine göre hazırlandığım için mühendis tercih ettim.
-Moderatör
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2014, 17:03:17 Gönderen: emirhankyy »

Çevrimdışı Swift

• Sipahi
  • *
  • Hadi Güle Güle
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 18 Ağustos 2013, 08:54:46 »
Sovyetler Birliği zırhlılarla mücadele edecek halde değil, yeteri kadar zırhlı üretecek endüstriyel kapasitesi mevcut değil, olsa bile liderliği onu geliştirmek yerine başka teknolojileri geliştirmek durumunda, onu da geliştirdi, yükseltmelere ic ayırmak zorunda. Yani Sovyetler'in hiçbir askeri 1942-43 e kadar zırhlılarınla baş edemez, daha da güçlendirmeye gerek yok, dolayısıyla ac'ye gerek yok, üstüne bir de Rusyadaysan mühendis kesinlikle bulunmalı stone417. Ha birde mızrakucu doktrinleriyle ilgili teknolojileri de geliştirirsen hepsini çok yararı dokunacaktır. Yoksa o kadar insan yığınını başka bir savaş doktriniyle yenmen zor olacaktır.

Benim sorum: Arkadaşlar Polonya ile Nazilere karşı toplam 15 tümen ürettim. 2 tugay piyade + 1 tugay anti-tank + 1 tugay topçu.  Bu kombinasyon bir işe yarar mı, hepsinin teknolojilerini geliştirmeye çalışıyorum ve savaş başlayana kadar tahminen mevcut yılımıza ulaşıp piyadelerde dahil 1938 teknolojilerini tamamlayıp hepsine dağıtımını da yapabilirim. 
-Moderatör
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2014, 17:06:55 Gönderen: emirhankyy »
düke düke dol dozet yu ve düke düke dal dozetyu ve düke düke dal dozeyet yu deki düşke düke dal duzet yuvediüke dükedal dozet yuvedakdallyöz

-Kendinize iyi bakın.

Çevrimdışı Lafferty

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 18 Ağustos 2013, 09:31:33 »
Bir soru da ben sorayım ? Armored tümenlerime nehir geçişlerine ve bazı bölgelerde + bonus alsın diye engineer ekliyorum sizce engineer mı yoksa AC mi daha verimli olur ? Sovyet cephesine göre hazırlandığım için engineer tercih ettim
Enginner lar + bonus almaz.
Atıyorum 3 tane L. armour tugayından oluşan bir tümenin,her armour tugayı için -60 river cross penaltısı alsın. (60+60+60)/3 = -60 river cross penalty alır.
Ama bu tümene bir enginner korsanız.
(60+60+60-80)/4= -25 river cross penalty alır.Yukarda ki sayılar tamamen sallamasyondur.

Almanya veya SSCB gibi güçlü devletler için armorleri ve motorizeleri hangi kombinasyonla üretmek gerekir.Bir de örneğin Almanyayla motorize yerine seri infantry ve armor bassak eksikliği olur mu?

Tümen yapısı konusunda belli bir cevap yoktur.Herkez kendi taktiğine göre,ülkesine ve karşısında kine göre 1000 çeşit tümen üretebilir.Yani bu konuda kimse kimsenden iyi değildir ha belli başlı kalıplar vardır onlara uymak şartı ile istediğiniz şekilde tümen komb. üretebilirsiniz.
Not : Marine ve Mountain (comando) birliklerinize AA,AT,AC,S.AT gibi support brigade eklemeyin o birimlerin nehir geçişlerinde ve çıkarmalarda ki(marine),dağlık ve tepelik yerlerde ki(mountain) aldığı + bonusları 0 lamış olursunuz.Yani düz piyadeden bir farkı kalmaz.

Ayrıca Almanya da mp çok önemlidir.Savaşta kolayca kayıp;verecek olan düz piyade (bitli piyade) üretmek çok zaiyat vermene neden olur bunun tersine ordunu tamamen motorize mekanize ve armour lardan oluşturursan da yakıt yetiştirmezsin.İşte bunun arasında bir kıvam kurman gerekiyor.Bunu da zamanla oyunaya oynaya öğrenirsin.Bir multide ya Loki idi yada Temüroğlu tam hatırlamıyorum,Almanaya iken ordusunun neredeyse hepsini (oyun başı verilen inf hariç) motorizelerden kurmuştu, Allahtan o multi yarıda kaldı da  ;D
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2013, 09:37:30 Gönderen: Lafferty »

Çevrimdışı Swift

• Sipahi
  • *
  • Hadi Güle Güle
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 18 Ağustos 2013, 21:09:40 »
Bu arada sh armoured lardanefret ettm 1939 sovyetler birliğinde custom games açıp 99 tümen sh armoured koydum sorun benzin olduğu gibi daha çok yavaş hareket etmeleri. Mesela iran da bitli piyadeden 5 kat daha yavaş,sh armouredları nasıl verimli bir şekilde kullanacağız, yolaltyapısı çok düşük olduğundan mı yavaşlığını hisettiriyor 1944 teknolojisi hepsi. Yıl da 1939. :D
Bir diğer sorum da şu, polonya ile müttefiklere girmeden almanyayı yenmek mümkün mü? Aslında polonyayla nazileri  yenmek mümkün mü? Eğer mümkünse tümen kombinasyonu nasıl olmalı? Yani oyun bunun imkansız olacağı şekilde yapılmışsa söyleyin lütfen 2 gündür kafayı yiyorum.

düke düke dol dozet yu ve düke düke dal dozetyu ve düke düke dal dozeyet yu deki düşke düke dal duzet yuvediüke dükedal dozet yuvedakdallyöz

-Kendinize iyi bakın.

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 18 Ağustos 2013, 21:32:51 »
Motherland paketi 1.0 sürüm üzerine yüklenir mi?Hala bir cevap alamadım.
"1945'te Nürnberg'te görüştüğüm Alman generalleri arasındaki ortak kanı Manstein'ın sahip oldukları en iyi general olduğu ve başkomutan olarak onu görmeyi istedikleridir. Görünüşe göre o, operasyonel ihtimaller hakkında çok iyi bir sezgiye ve eşit derecede iyi çarpışma yönetme becerisine sahipti. Aynı zaman da tankçı olarak yetişmeyip de mekanize birliklerin potansiyelini onun kadar iyi görebilen başka bir general de yoktu. Kısacası o askeri bir dehaya sahipti."

B.H.Liddell Hart

Çevrimdışı Paradoxy

• Sipahi
  • *
  • EuIV
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 18 Ağustos 2013, 21:34:35 »
Semper Fi 1.4 üzerine kurmalısın.

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 18 Ağustos 2013, 21:47:50 »
Teşekkürler :D Semper Fi'da bir sınır var mı?

B.H.Liddell Hart

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 18 Ağustos 2013, 22:11:45 »
Kurulum HoI3 + SF + FTM + TFH + 4.02 yaması şeklinde olmalı. Yani araya yamalar yüklemeniz gerekmiyor, konusu da var:

http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=34846.0

Çevrimdışı Swift

• Sipahi
  • *
  • Hadi Güle Güle
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 19 Ağustos 2013, 18:49:14 »
Ek olarak az önce lafferty nin dediği support brigadelere mühendisler (engineer) dahil mi? Yani mesela dağcı tümeninin yanına mühendis eklenirse dağcı tümenlerin bonusları silinir mi?

-Kendinize iyi bakın.