Gönderen Konu: Rusya'yı İstila Etmek  (Okunma sayısı 2545 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Rusya'yı İstila Etmek
« Yanıtla #20 : 09 Ağustos 2013, 01:14:59 »
Az kalmış ama dikkat et, İtalya barış süresi geçtiği gibi Sovyetler'e savaş ilan ediyor. Fabrikaları taşınmışsa, insan gücü ve üretimi çok büyük darbe yemediğinden hala baş ağrıtıyor.

Ben Alman-Sovyet savaşını hem tarihsel hemde oynanışı ucu açık olarak nasıl dizayn edileceğini merak ederim. :) Eğer tarihsel ele alınırsa VP bölgelerini oyunun her sene güncellemesi lazım. Fakat bildiğim kadarıyla paradox oyunlarında bu yok. Büyük şehirlerlerin önemi ile ilgili olarak, misal Rus içi savaşında bolşevikler Moskova ve Petrograd'ın kaybedilmesini çok önemsemezdi. Zira büyük şehirlerde buğday depoları yoktu. Fakat kırsalın kaybedilmesi daha tehlikeliydi.
Her sene değişmesi biraz fazla olabilir ancak kaybedildikçe değişmesi mantıklı olabilir. HoI oyunlarında buğday üretimi ile ilgili birşey olmadığından, esasında savaş içinde önemli olsa bile oyuna etkisi olmuyor.

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 09 Ağustos 2013, 02:00:25 »
İç savaşın tanımı 'buğday savaşı' aslında. Fakat buğday şehirlerdeki depolarda değil bizzat köylülerin elinde. Her türlü propagandaya kulaklarını tıkayıp buğdayı kendilerine sakladıklarından dolayı kırsalın ele geçirilmesi öncelikli. Köylüler arasında bu zorla alımlar arttığı sıralarda silahlı intikam çeteleri kurulmuş. Bu manada 2. DS sırasında sovyetlerde böyle bir içten direniş olmayabilir; Vatanseverlik savaşı denildiği üzere. Fakat genel olarak 2. DS'ı üzerine yapılan oyunlarda ikmal hep büyük şehirlerde üretilir, bu tüm oyunlarda böyle nedense.
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2013, 02:01:57 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 09 Ağustos 2013, 03:03:56 »
Seferberlik halinde tüm erzak rahat dağıtılsın diye merkezi şehirlerde toplanıp dağıtılıyor olarak düşünülmüş sanırım. Rus iç savaşı konusunda haklısın köylülerin hasatlarını vermediğine, hatta bolşeviklere bile vermiyorlardı da devrimin başında çok tehlikeli ve esasında devrimin felsefesine tam aksi şekilde köylülere büyük baskı uygulanmıştı ancak bildiğim 2. dünya savaşında böyle bir olay hatırlamıyorum. Yani mantık sanırım köylüler erzaklarını gönüllü bir şekilde satıyor ve hiç sıkıntı çıkarmıyor olarak düşünülmüş.

Çevrimdışı Bersun

• Ağır Süvari
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 09 Ağustos 2013, 14:30:44 »
Bitter Peace'in şartları tam olarak nedir? Eventlere baktım ama anlayamadım. Orta Asya'ya kadar girmeme rağmen hala barış olmadı, Sovyetlerin hala Finlandiya'da büyük bir ordusu var, ondan mı acaba?

Çevrimdışı Bersun

• Ağır Süvari
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 09 Ağustos 2013, 18:22:45 »
Kapattım bu oyunu. Finlandiya'dan atıp Sibirya çöllerinde tank koşturmama rağmen Sovyetler barış teklifi yapmıyor. '43 kışı geldi. '44 baharında tuzla buz olmuş Sovyetler içerideki endüstrisini kullanarak karşıma yine dünyanın askerini dizecek.

Şimdi Full IC Takeover ile '33 Polonya açıp Almanya ve Baltık'ı işgal ettim. ;D

Çevrimdışı Kodazot

• Usta Yazar
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 09 Ağustos 2013, 19:46:41 »
Cok zor iki defa bunu yapmaya calistim fakat oyundan atti.Mart ile Agustos arasi ne yapabilirsen yapiyorsun kis geldiginde yatmak zorundasin... :smoking:
Xfire:Kodazot
Steam:Kodazot
Legend Of Kodazot
I come in revenge