Gönderen Konu: Rusya'yı İstila Etmek  (Okunma sayısı 2124 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bersun

• Ağır Süvari
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
Rusya'yı İstila Etmek
« : 08 Ağustos 2013, 11:47:07 »
Uzun bir aradan sonra Almanya oyunu açtım. Polonya, Batı Avrupa, İskandinavya ve Balkan istilalarını tarihsel ilerleyişten 4 ay önce bitirp Barbarossa için hazırlıklarımı tamamladım ve Haziran 1941'de yarısına yakını zırhlı ve motorize 270 tümenden fazla ordumla saldırıyı başlattım. Eylül 1941'e kadar tarihsel Eylül '41 sınırlarına ulaşıp kışı dinlenerek geçirdim, bu arada Sovyetler vatanseverlik savaşını başlattı. Her neyse, 1942'nin mayısında karlar eriyip çamurlaşan araziler düzelince tekrar saldırı başlattım ama ibretlik bir durumla karşı karşıyayım. 40-50 tümenle (neredeyse over command penalty bile almıyorlar) yaptığım saldırıları 5-6 Sovyet tümeni durdurmaya (birlikler muharabeyi kazansa bile organizasyonları göçüyor), 9-10 Sovyet tümeni ise çatır çutur püskürtmeye başladı. Bu da yetmezmiş gibi 3'e bir sayı ve bariz organizasyon üstünlüğü bulunan ordularıma saldırıp geri atmaya başladılar.

DH gibi saç baş yolduran bir oyunda bile Sovyetler bir şekilde istila edilebilirken, en azından Stalingrad kapılarına gelinirken 1942 ekim ayında '41 eylül sınırlarında çakılı kaldım. Şimdi soruyorum abiler, bu kızıllar ne ayak?
« Son Düzenleme: 08 Ağustos 2013, 11:48:36 Gönderen: Bersun »

Çevrimdışı Can Aydın

• (canaydin98)
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Rusya'yı İstila Etmek
« Yanıtla #1 : 08 Ağustos 2013, 12:04:02 »
Nehir savunması falan vardır,üçte öyle oluyor  :D

Çevrimdışı Bersun

• Ağır Süvari
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 08 Ağustos 2013, 12:14:35 »
Yok abi, onlara bakıp nabza göre şerbet veriyorum.

Mesela az önce tek dezavantajı orman olan (-10 küsür veriyor) bir yerde 36 cephe genişliğiyle 9 tümene karşı 36 tümen saldırdım. 30 bin kayıpla şehri ele geçirdim. Şehre giden orduların organizasyonları dibe vurunca 3 Rus tümeni geldi şehri geri aldı. Bu şartlarda sevsen beni geri atamaz bu adamlar biraz organizasyon yenilersem ama böyle mi devam edecek yani?

Çevrimdışı Can Aydın

• (canaydin98)
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 08 Ağustos 2013, 12:19:26 »
Teknoloji ilerde desek o kadar fark olmaz?Belki vatanseverlik savaşının etkileri vardır?

Çevrimdışı Bersun

• Ağır Süvari
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 08 Ağustos 2013, 12:27:20 »
Teknoloji ileride değil ki ;D Oyunun başında AI'nin yapabildiği kadar hile yapması seçeneğini seçmiştim, bu yüzden oldu sanırım. Vatanseverlik savaşı olabilir aslında da o kadar büyük etki yapacağını düşünmüyorum. Savaşın başında hallaç pamuğu gibi dağılan Sovyet tümenleri bir anda rambo oldu. Az önce kışın ortasında organizasyonu full 36 tümenime 23 tümenle saldırıp ezip geçtiler.

Çevrimdışı Can Aydın

• (canaydin98)
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 08 Ağustos 2013, 12:28:13 »
Bence bu oyun gg olmuş,yeni bir oyun seni bekler :D

Çevrimdışı Bersun

• Ağır Süvari
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 08 Ağustos 2013, 12:38:46 »
Savaşa hazırlanırken inşa ettirdiğim Ostwall'ı da göz önüne alarak günümüz Almanyasına kadar çekildim. Neyse ki Rumen ve Macar tümenleri bizim Naziler kadar fos çıkmadılar da direniyorlar. :P

Hunharca boş şehirleri işgal eden Kızıl Ordu için paket planları hazırladım. Eğer bu da olmazsa zaten kapatıp Sovyetlerle bir oyun açacağım.

Çevrimdışı Can Aydın

• (canaydin98)
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 08 Ağustos 2013, 12:42:23 »
Hile yapabilmesini seçtiysen Macar ve Romen birlikleride hile yapar ;D

Paketi başarmaya bak derim.

Çevrimdışı Friedrich Paulus

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 08 Ağustos 2013, 12:57:20 »
AI nasıl hile yapar ya  :whip:

Çevrimdışı Bersun

• Ağır Süvari
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 08 Ağustos 2013, 13:26:21 »
Paketle 110 civarı Sovyet tümeni yok ettim birkaç ay içinde. Kışa rağmen artık çoğu şehir boş olduğu için ilerliyorum. Muhtemelen '43 Mart ayında Stalingrad ve Moskova elimde olur.

Tabii bu geri çekilme pahalıya patladı. Afrika Korps yok oldu, İtalyanlar Afrika'dan atıldı ve anakarası ABD tarafından tehdit ediliyor.

İstila sorunu şimdilik çözüldü.

AI nasıl hile yapar ya  :whip:

Iron Cross'da var öyle bir seçenek.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
« Yanıtla #10 : 08 Ağustos 2013, 13:28:57 »
Uzun bir aradan sonra Almanya oyunu açtım. Polonya, Batı Avrupa, İskandinavya ve Balkan istilalarını tarihsel ilerleyişten 4 ay önce bitirp Barbarossa için hazırlıklarımı tamamladım ve Haziran 1941'de yarısına yakını zırhlı ve motorize 270 tümenden fazla ordumla saldırıyı başlattım. Eylül 1941'e kadar tarihsel Eylül '41 sınırlarına ulaşıp kışı dinlenerek geçirdim, bu arada Sovyetler vatanseverlik savaşını başlattı. Her neyse, 1942'nin mayısında karlar eriyip çamurlaşan araziler düzelince tekrar saldırı başlattım ama ibretlik bir durumla karşı karşıyayım. 40-50 tümenle (neredeyse over command penalty bile almıyorlar) yaptığım saldırıları 5-6 Sovyet tümeni durdurmaya (birlikler muharabeyi kazansa bile organizasyonları göçüyor), 9-10 Sovyet tümeni ise çatır çutur püskürtmeye başladı. Bu da yetmezmiş gibi 3'e bir sayı ve bariz organizasyon üstünlüğü bulunan ordularıma saldırıp geri atmaya başladılar.

DH gibi saç baş yolduran bir oyunda bile Sovyetler bir şekilde istila edilebilirken, en azından Stalingrad kapılarına gelinirken 1942 ekim ayında '41 eylül sınırlarında çakılı kaldım. Şimdi soruyorum abiler, bu kızıllar ne ayak?
Oyun tarihsel gitsin diye eklenen anormal modifier'larla sandbox yapısını mahvediyorlar.
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Friedrich Paulus

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 08 Ağustos 2013, 13:29:31 »
Paketle 110 civarı Sovyet tümeni yok ettim birkaç ay içinde. Kışa rağmen artık çoğu şehir boş olduğu için ilerliyorum. Muhtemelen '43 Mart ayında Stalingrad ve Moskova elimde olur.

Tabii bu geri çekilme pahalıya patladı. Afrika Korps yok oldu, İtalyanlar Afrika'dan atıldı ve anakarası ABD tarafından tehdit ediliyor.

İstila sorunu şimdilik çözüldü.

Iron Cross'da var öyle bir seçenek.

Bi SS alsak? Merak ettim

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 08 Ağustos 2013, 13:57:11 »
IC'nin en kötü tarafı bu. Savaşın başında inanılmaz ilerliyorsun. Paketlerle uğraşmayıp dümdüz gidersen barış eventına kadar yürüyebiliyorsun ancak kışın gelmesi ve vatanseverlik savaşı başlayınca o dediğin oluyor. Hiç Sovyet oynamadım açıkçası ne veriyor merak ediyorum ancak bildiğin Sovyet askerlerinin her biri terminatör oluyor. Acayip kötü birşey fakat yaz ile vatanseverlik savaşının etkisi geçiyor. İlk başladığın gibi olmasa bile eşit oluyor şanslar.

Savaşın başında kolayken gaza gelip hızlı gitmemelisin. Hele havaya girip cepeyi dağıtırsan, nasılsa rahat ilerliyorum diyerek saçılarak gidip sınırlarda boşluk bırakmaya başlarsan bir anda çakılıp kalıyorsun. Mümkün olduğu kadar Kırım-Leningrad arası dar bir hat belirlemen gerekli, oraya paketlerle gelip mümkün olduğu kadar tugay indirmen lazım. Kışı o dar hatta kalabalık bekleyerek geçirip, yazın gelmesi ve vatanseverlik savaşının etkisi geçince tekrar bastırman gerekli.

Çevrimdışı unonimus

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Kinoshita Hideyoshi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 08 Ağustos 2013, 14:03:05 »
Oyun tarihsel gitsin diye eklenen anormal modifier'larla sandbox yapısını mahvediyorlar.

Europa Engine ekolünün istediği de bu değil mi zaten :P ?

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
« Yanıtla #14 : 08 Ağustos 2013, 14:26:18 »
Tarihsel gitmesi tutarlı olursa iyi. Örneğin Almanlar 1941'de Moskova'yı almış olsa Japonlar'ın ABD'ye değil SSCB'ye savaş açmasını beklerim. Oysa böyle birşey yok.
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Bersun

• Ağır Süvari
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 08 Ağustos 2013, 14:57:31 »
Savaşın başında kolayken gaza gelip hızlı gitmemelisin. Hele havaya girip cepeyi dağıtırsan, nasılsa rahat ilerliyorum diyerek saçılarak gidip sınırlarda boşluk bırakmaya başlarsan bir anda çakılıp kalıyorsun. Mümkün olduğu kadar Kırım-Leningrad arası dar bir hat belirlemen gerekli, oraya paketlerle gelip mümkün olduğu kadar tugay indirmen lazım. Kışı o dar hatta kalabalık bekleyerek geçirip, yazın gelmesi ve vatanseverlik savaşının etkisi geçince tekrar bastırman gerekli.

Aynen böyle oldu bende de. ;D Sayı üstünlüğü elimde olmasa bile Sovyet askerleri resmen bozgun halindeydi, ben de bodoslama gidebildiğim kadar gittim. Ukrayna'da sıklaşan şehir sayısı ve genişleyen cephe, kuzeyde tam tersi durum birliklerimin bozulmasına sebep oldu. Ukrayna'da her sınır kentine bir kolordu zor yettirirken 40 tümenim olan kuzey şehirleri vardı. :D

Büyük Polonya paketinden sonra Sovyet tümenlerinin sayısı 60'a kadar falan indi. Şimdi Stalingrad ve Moskova elimde ama Şubat '43 oldu. Sadece düşman kuvveti kalmamış olan Kafkaslarda Bakü'ye ilerliyorum. Bu arada General Winter de Vatanseverlik savaşı kadar saçma olmuş bence. Kış dediğin Alman askerlerini yok eder, neden Sovyet ordusuna bonus veriyor? :D

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 08 Ağustos 2013, 15:08:11 »
Amaç gerçekçilik olsun diye Almanllar'ın sağlam baskını, ardından Sovyetler'in geri itmesi olsun diye uğraşmışlar. ABD'nin sonlara doğru çıkması ise daha gerçekçilik gibi görünüyor ancak bunu modifiylerle yapmaları gerçekçi değil. Gerçekte batıda hava kuvveti kalmayan Almanlar'ın sürekli bombardıman altında olmasından üretimin zarar görmesi. Dahası Afrika'nın kapanmasıyla batı cephesi riskli olduğundan o bölgede çok olmasa bile asker bulundurma zorunluluğu gibi nedenler en az kış kadar etkiliydi doğu cephesinde. Oysa burada Barbarossa başlamadan batı cephesini kapatsan bile aynı durum oluyor :) .

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 08 Ağustos 2013, 17:51:58 »
Ben Alman-Sovyet savaşını hem tarihsel hemde oynanışı ucu açık olarak nasıl dizayn edileceğini merak ederim. :) Eğer tarihsel ele alınırsa VP bölgelerini oyunun her sene güncellemesi lazım. Fakat bildiğim kadarıyla paradox oyunlarında bu yok. Büyük şehirlerlerin önemi ile ilgili olarak, misal Rus içi savaşında bolşevikler Moskova ve Petrograd'ın kaybedilmesini çok önemsemezdi. Zira büyük şehirlerde buğday depoları yoktu. Fakat kırsalın kaybedilmesi daha tehlikeliydi.
« Son Düzenleme: 08 Ağustos 2013, 17:52:33 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı rizeli53

• (mfener7)
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 08 Ağustos 2013, 18:06:30 »
Savaşa hazırlanırken inşa ettirdiğim Ostwall'ı da göz önüne alarak günümüz Almanyasına kadar çekildim. Neyse ki Rumen ve Macar tümenleri bizim Naziler kadar fos çıkmadılar da direniyorlar. :P

Hunharca boş şehirleri işgal eden Kızıl Ordu için paket planları hazırladım. Eğer bu da olmazsa zaten kapatıp Sovyetlerle bir oyun açacağım.

Ostwall ne?

Çevrimdışı Bersun

• Ağır Süvari
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 08 Ağustos 2013, 19:14:31 »
Günümüz Almanyası'nın doğu sınırına inşa edilen Maginot tarzı bir hat. Eventle geliyor oyunda. Aynı şekilde Westwall da var.

Sene '43 Amerikalılar Adriyatik, Ege ve Atlantik'te çıkarmalara başladı. Oyunun müthiş tarihselliği sağolsun Atlantik Duvarı eventleri sayesinde şimdilik geçilmez bir kıyı savunmam var. Tahminimce oyun bana yaptığı kıyağı '44 senesinde ABD'ye yapacak ki Normandiya'yı gerçekleştirebilsinler.

Diğer yandan İngilizler İtalya'ya çıktı.

edit: Mayıs ayının ortasındayım, Rusya'da karların erimesinden sonra ortaya çıkan çamur da kurudu, son bir taarruz ile işi bitirmeyi planlıyorum. Bakü, Stalingrad, Moskova ve Leningrad elimde.
« Son Düzenleme: 08 Ağustos 2013, 19:16:10 Gönderen: Bersun »