Bağlanılan Hatırlatmalar

• Magna Mundi : 18 Haziran 2012 - 24 Haziran 2012

Gönderen Konu: Magna Mundi İptal Edildi!  (Okunma sayısı 10129 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
Magna Mundi İptal Edildi!
« : 18 Haziran 2012, 17:41:53 »
Magna Mundi İptal Edildi.
Kaynak:
http://forum.paradoxplaza.com/forum/showthread.php?614933-Magna-Mundi-cancelled

:( :( :(

Alıntı yapılan: Mattias Lilja;13978345
Hi all,

today Paradox Interactive decided to cancel Magna Mundi. It will not see the light of day under the current set up: Universo Virtual (UV) will not be part of this project any more.

The reasons for cancelling the contract with Universo Virtual include the following:

-    Lack of progress; we have seen this project drag on and the code we have gotten has not shown significant improvement for many months. Some old and known problems persists and new ones appear with each delivery.

-    Lack of trust; the leadership of UV has given a sunshine version of the project to Paradox and reacted with irritation and anger when we have pointed out obvious problems with the deliveries. It has come to a point where they claim the project is done, and the game is ready for release – despite the many critical issues found and reported on our end.

-    Internal strife within the MM team; we have gotten information from members within the MM team desperate to save the project whom report to us that the project lacks active leadership. Key personnel in the project see what Paradox sees but instead gets silenced by the UV leadership.

All in all, these are not circumstances under which we can work with a team and it will now stop. At this point we have no more news than the above.

Sincerely and regretfully,
Mattias Lilja
Executive Producer for Magna Mundi
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2012, 17:43:56 Gönderen: Ömer »
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Probang

• Ağır Süvari
  • *
  • Red Ale
    • Profili Görüntüle
Ynt: Magna Mundi İptal Edildi!
« Yanıtla #1 : 18 Haziran 2012, 17:42:16 »

Çevrimdışı fatih pasha

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 18 Haziran 2012, 17:50:11 »
Geçmiş olsun.

Son gelişmelerden belliydi.
"Dostlarım! İlerlersem beni takip edin! Geriye dönersem beni öldürün! Ölürsem intikamımı alın!" - Henri de la Rochejaquelein
Norðhymbriscra Ealdgesege
U-38'in Harp Ceridesi

Çevrimdışı Probang

• Ağır Süvari
  • *
  • Red Ale
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 18 Haziran 2012, 17:50:45 »
O kadar heveslendirdiler bizi. Oyunu şu haliyle sunmalarının olasılığı varmı?

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 18 Haziran 2012, 17:53:15 »
Oyun yama desteğinden yoksun bir vaziyette pek oynanabilir olmayacaktır. Paradox çok bug olduğundan iptal etti zaten.
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Bersun

• Ağır Süvari
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 18 Haziran 2012, 18:00:17 »
Geçmiş olsun.

Çevrimdışı Caine

• Imperator
  • Sipahi
  • *
  • it all returns to nothing
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 18 Haziran 2012, 18:24:53 »
O kadar çok bekledikten sonra.  :(

Çevrimdışı The Courier

• (Berke Han)
  • Sekban
  • *
  • Yoldaş Yasin
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 18 Haziran 2012, 18:53:31 »

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 18 Haziran 2012, 19:01:57 »
Yakında EU4 çıkarsa şaşırmayın.

Çevrimdışı DMUKKS

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 18 Haziran 2012, 19:05:02 »
Katılıyorum.Adamların yaptıklarına paradox çökecek gibime geliyor.Eu4 ile harmanlayıp gazlıyacaklar önümüze.

Çevrimdışı Mr.Sandman

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 18 Haziran 2012, 20:13:04 »
Event : Magna Mundi İptal Edildi.

(+15 Revolt Risk)
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2012, 20:35:40 Gönderen: Mr.Sandman »

Çevrimdışı lemelem

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 19 Haziran 2012, 00:03:29 »
CK2 motoru ile EU4 olsa tadından yenmez  &)

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 19 Haziran 2012, 00:04:42 »
CKII ile EU3 aynı motoru kullanıyor zaten.

Çevrimdışı Jay-Jay Okocha

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 19 Haziran 2012, 01:05:56 »
Yeter ki EU serisinden yeni bir oyun çıksın. Eu3 bıktırdı artık modlar olmadan insanın oynayası gelmiyor.
Çevrenizden 3-5 kız bulun da getirin şu foruma

Çevrimdışı Nyderrath

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 19 Haziran 2012, 01:23:40 »
O kadar bekle sonra iptal olsun  :veryangry:
« Son Düzenleme: 19 Haziran 2012, 01:25:33 Gönderen: -Mert- »
You feel the shaking of the ground,
a billion candles burn around.
Is it your birthday?

Çevrimdışı Padişah

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Kılıç Kınından Çıkmadıkca, İt Sürüsü Dağılmaz!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 19 Haziran 2012, 01:45:05 »
Birisi Çıkmama nedenini Türkçeye Çevirebilirmi?

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 19 Haziran 2012, 01:56:38 »
- İlerleme eksikliği
- Güven eksikliği
- Takım içi mücadeleler
- Carlos'un kılları

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

• Ağır Süvari
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 19 Haziran 2012, 01:59:57 »

Çevrimdışı Anatole France

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 19 Haziran 2012, 03:18:24 »
Az beddua etmedim, adam gibi bir HoI2 çıkarmadıkları için. İnşallah o EU3'ün motoru yanar da bir daha o motorla oyun falan geliştiremezsiniz, dedim. Dedim dedim, oldu. :)

Forumda, mod yapacağız, diye başlayıp bırakanlara ve hatta başta kendim olmak üzere AAR yarım bırakanlara kızardım. Adamlar oyunu yarım bıraktı.

Bence, paradox özüne dönsün. Bol event ihtiva eden, adam gibi bir HoI2 çıkarsın. Böyle oyunlardan size ekmek yok.
Denn nur Eisen kann uns retten...

Çevrimdışı Kodazot

• Usta Yazar
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 19 Haziran 2012, 13:07:55 »
Oldu en sonunda oldu bim bam bom
Rüyalarım kabus oldu bim bam bom
Duyduk duymadık demesin hiç kimse
Magna Mundi haram olmuş herkeze

Şimdi o gerzek dağıtımcı oyunlarına kaldıklarına devam edebilirler nokta...  :smoking:
Xfire:Kodazot
Steam:Kodazot
Legend Of Kodazot
I come in revenge

Çevrimdışı nuri_fb

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Europa Universalis III
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 19 Haziran 2012, 13:45:50 »
Yazık olmuş..O kadardır bekliyorduk..
Vatan ne Türkiye'dir Türklere, ne Türkistan;
Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir:Kabristan.

Ziya Gökalp

Çevrimdışı Deniz Ali

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 19 Haziran 2012, 18:17:45 »
Beklenen haber geldi  >:(
Bari oyunun dosyalarını paylaşsalar  :(
« Son Düzenleme: 19 Haziran 2012, 18:18:51 Gönderen: kazanan adam »

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 20 Haziran 2012, 16:56:44 »
Magna Mundi lideri Carlos Gustavo (Ubik) Magna Mundi hakkında Universo Virtual forumunda duyuru yaptı:
Greetings Magna Mundi fans,

I am just writing this post to let you know that Universo Virtual and myself will answer in the proper legal forum to the weird "cancellation" of the game. I'd also like to make it known the "cancellation" issue is just a detail on everything that's going to be settled there.

I am not going to allow that my name and my credibility are to be placed in jeopardy as they have been for some time now. I intend to come out of this with a big smile in my face and my name clean.

In the following days Universo Virtual legal team will make a public statement about this issue.

Thank you for your support,

Carlos Gustavo Benavente
« Son Düzenleme: 20 Haziran 2012, 16:57:33 Gönderen: Ömer »

Çevrimdışı Padişah

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 20 Haziran 2012, 17:09:29 »
Magna Mundi lideri Carlos Gustavo (Ubik) Magna Mundi hakkında Universo Virtual forumunda duyuru yaptı:
Bunun Türkçe Çevirisini'de yazsan?

Çevrimdışı Heinz Guderian

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 20 Haziran 2012, 17:32:22 »
İyi oldu.Gözünü para hırsı bürüyüp de yeni bir şey yapmayanların sonu budur.

Çevrimdışı Bgieer

• (Selanikli)
  • Nizam-ı Cedid
  • *
  • Muk
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 20 Haziran 2012, 18:01:13 »
Carlos'a hiç yakıştıramadım.Ya bırak çıkart be kardeşim Supreme Ruler dan daha kötü olamazdı.
beggin beggin uhuuuuuu

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 21 Haziran 2012, 13:18:31 »
Oyunu çıkarttırmayan Carlos değil.

Çevrimdışı Padişah

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 22 Haziran 2012, 03:24:43 »
Oyunu çıkarttırmayan Carlos değil.
İlk olarak;Oyunu Çıkartmayan kim?
İkinciside;
Bunun Türkçe Çevirisini'de yazsan?

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

• Ağır Süvari
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 22 Haziran 2012, 03:26:37 »
Bunun Türkçe çevirisini de yazsan?

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 24 Haziran 2012, 18:51:53 »
@Kyrafionn,

Sen de az sayıdaki beta tester lardan biriydin ve oyunu oynama fırsatı buldun. Senin yorumunu, düşünceni merak ediyorum. Bu konuda ne söyleyebilirsin?

Çevrimdışı Reichstag

• (batufb94)
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 24 Haziran 2012, 19:20:22 »
Bol bol eventli gelişmiş bir hoi yapsınlar başka birşey istemem.

Çevrimdışı TheDoctor

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 24 Haziran 2012, 19:24:28 »
Css'nin hayatı boyunca ettiği küfürlerin hepsini aynen onlara ediyorum. Küfrün büyüğü css'de.

Çevrimdışı Reichstag

• (batufb94)
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 24 Haziran 2012, 19:26:47 »
Şu Napoleon'da bir aksaklık yok değil mi ?

Çevrimdışı kyrafionn

• Godhlauss
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 24 Haziran 2012, 19:48:42 »
@Kyrafionn,

Sen de az sayıdaki beta tester lardan biriydin ve oyunu oynama fırsatı buldun. Senin yorumunu, düşünceni merak ediyorum. Bu konuda ne söyleyebilirsin?
Ben, oyunun söylenen kadar kötü olduğunu düşünmüyordum.

Evet, oyunda birçok hata vardı. Bunlar tüccarların hiçbir şekilde merkezlerde kalamaması, CB sisteminin düzgün çalışamaması, gemilere asker bindirilememesi gibi önemli hatalardı. Ancak bu bana kalırsa ekibin yetersiz olmasındandı. Oyunun beta forumunda ve geliştirici günlüklerinde gayet güzel fikirler dönüyordu. Bunların oyuna tam olarak uyarlanamaması bana kod yazım işinde problemler olduğunu düşündürmüştü. Oyunu yapan kadroya PI ne kadar yardımcı oluyor bilmiyorum, ama yazılımcılarda kesinlikle bir problem vardı.

Her betada bazı problemler çözüldükçe, yeni problemler de ortaya çıkıyordu. Bana kalırsa bunların en problemlisi, grafikleri değiştirip güzelleştirmeye uğraşırken optimizasyonu batırmaları, ve hiçbir şey yapılmayan bir yılın bile en yüksek hızda geçmesi için yaklaşık 15 dakika kaybedilmesiydi. Bu beta-testing işini bile çok zorlu hale getirmişti.

Bu problemin ortaya çıkışından sonra, oyunu oynamayı bıraktım. Yeni beta versiyonu çıkacak dedikoduları vardı ortalıkta, forumdaki açıklamalarda da öyle söyleniyordu. Ancak yeni versiyon bir türlü gelemedi. Diğer seferlerde yeni versiyon geleceği zaman ne kadar hatalı da olsa yayınlanıyordu. Bu sefer gelmemesi şimdi düşününce aralarında bir anlaşmazlık çıktığından olmuş olabilir gibi geliyor.

Bana kalırsa, Magna Mundi iptal olacak. Çalışan sistemler de, diğer arkadaşların da düşündüğü gibi muhtemel bir EU4'te kullanılabilir. Zaten şuanda yapabilecekleri en iyi şey, yeni motor yazıp oyunu o motora entegre etmek olacaktır. Bekleyip görmekten başka yapacak bir şey yok. :)
-İnançsızlık-

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 24 Haziran 2012, 19:57:28 »
Oyunu çok fazla detaylandırdılar ve altından kalkamadılar sonucu çıkartıyorum o halde.

Çevrimdışı human

• Sekban
  • *
  • koyaanisqatsi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 24 Haziran 2012, 23:09:43 »
 Yazık oldu  :-\
All day and all of the night!

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 24 Haziran 2012, 23:13:28 »
Magna Mundi oynayan birinden izlenimler:
I played Magna Mundi yesterday

I arrived early in the Saturday morning at the new offices of the company. Everything is quite new and unsettled but I could see a large meeting table already setup, perhaps five or six desks with computers there, some servers working in the corner with a technic bench for what seemed to be hardware work and the strangest service room I ever saw! Ubik was there alone to receive me but in the course of the morning I noticed he placed a few calls to people who are clearly involved with Universo Virtual.
After talking a bit with ubik, he showed me the game and allowed me to play it in what seems a average laptop (I forgot to ask specs).

I picked Portugal and was able to play it without a single crash for about an hour when I quited the game by myself.
During this time I was able to setup my budget a few times, to check how my religious faction got angry because I refused to declare war on Morocco, I settled Azores and changed the privileges of factions to my liking (merchants and nobles first!). I saw how the religious faction got less and less power given some choices I made in events related with the renaiscence (while also becoming more angry with me).

There were some consequences for that both in the form of events and in the form of religious modifiers. As merchants got happier and more powerful ubik explained to me that it was good that I keep them happy, otherwise I could face a civil war and that merchant faction could get an helping hand from the religious one, turning everything even harder for me. During this time there were events happening that offered me the chance of getting some good things at the expense of the happiness of the merchant faction but only once I was tempted to do it.

I faced three rebellions in north africa from rebels that demanded the return of ceuta to Morocco. The first and second times the garrison was able to stop the rebellion, the last rebellion was bigger and I sent there an army. The text of the battles is very interesting to read but everything happens so fast that one will probably not pay attention to it, only taking care of the numbers, morale and modifiers involved. Meanwhile I was also colonizing Azores and an African province Portugal starts with. Azores was piece of cake and then I started developing it. The African province was a different matter. When the session ended it was not still matured into a colony and when one sees the budget, one can see how costly it is to have a settlement growing at full pace.
I avoided minting because that's not my play style but I took advantage to borrow money from the Merchants in order to improve my trade capabilities faster.
I also decided to discover the way to india and when the game ended I was near the cape of good hope. By then I also had a foothold in Brazil. There were lots of diplomatic proposals going on and they seemed to make sense. The world seemed to be alive around me. Piracy works great this time as it is a modifier that you can influence thanks to your province directives or country directives.
Beware that a lot of things seem to have an impact on how factions align with you and worse, there are some big events or decisions that can change completely the alignment of the factions in one go.
I also placed merchants in Lisbon, in Spain and in Algiers. I could not get a proper feeling if they were being a big or a small profit or not, except for the case of Spain where they weren't. The trade system makes center of trades very important because those provinces act as goods receivers from all the provinces that negotiate there, increasing their value immensely.
Over the hour I played I had the sense of building the country slowly. Towards the end of the play ubik asked me to declare war on Morocco. After transporting there 9000 troops I did so and was able to set my war aims. It's a big list of stuff where you can ask for lots of different things. I don't know if everything is balanced or if the only way to go is to demand territory, but that was exactly what I demanded. I invaded and it was not very difficult to occupy a province. I ended that battle with about 7000 men and 3000 more were on their way to Ceuta. Morocco then attacked my armies and the result was a kind of a draw with myself keeping both Ceuta and Tangiers but with about 4000 troops in all. It was at this time that ubik told me he needed to go and so it ended, but I got the feeling that fighting in a foreign land places a big penalty on the invaders resources.

I saw bugs during the time I played. A few messages had no text, twice an option gave the opposite result to what should be expected, I saw some strange values of tons of goods on the trade system and many details seem to not be very balanced.

Regarding the graphics, the game looks good. I like the interface and the map. The I saw only three types of 3D models. The European and the African one are very good but the muslim one looks ugly. On the other hand it's clear the game was made with the idea of playing most of the time with counters, they are informative and very well done and they scale with the map.
There are lots and lots of details in the game that I tried. For instance, the color of the counter changes with the maximum allowed size of army which depends on the national ideas picked. National ideas are very interesting to pick and research is also done in a very interesting way.

The game has bugs, you find one of them with relative ease but I didn't saw anything game breaking happening. At least for me the game was very fun to play and it was also fun to see ubik being caught offguard by some of the events happening. The potential of the game is big. Universo Virtual did much more than Paradox ever did in terms of caring about the moddability of a game.

I don't understand how this game can get cancelled. Ubik only smiled and said he was ready for everything only increasing my confusion. I can only give him my support. I was a Magna Mundi fan before and after playing the game I continue to be a Magna Mundi fan.

Como Português tenho todo o orgulho em ti. És o primeiro a criar um jogo ao nivel de qualquer outro internacional. Muito obrigado pela oportunidade Carlos e boa sorte!

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 25 Haziran 2012, 12:33:40 »
İlk cümleden sonrasını okumadım :)Çevirebilecek var mı ?

Çevrimdışı mithrandil

• Sekban
  • *
  • Paralel Admin 2 B or N 2 B
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 25 Haziran 2012, 18:08:34 »
Ben askerden dönerken çıkar diye umarken ne olmuş ;D
Paralel Admin

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 25 Haziran 2012, 18:09:54 »
Magna Mundi takımının ortak açıklaması:

A joint statement concerning Magna Mundi

We know that many of you have been wondering about the MM developers and there have been few statements. Some of us have thought long and hard about what we want to say and have decided to issue a joint statement.

A lot has happened behind the scenes, but none of it matters now. We have each terminated our contracts with Universo Virtual since we were only ever interested in the fate of Magna Mundi. While we wish Universo Virtual the best of luck in its future endeavors in spite of all has transpired, we do not in any way endorse legal action, nor expect it to accomplish much.

This has been an emotional and exhausting couple of weeks so far for all involved. We have said some unfortunate things that we now regret and for which we beg pardon. We also would like to thank all of our fans who have taken the time to show support for us. Unfortunately, it seems we did not quite make it to the finish line in time.

It has been a true honor and a privilege to work with many of the bright and talented people on the Magna Mundi team. Our team was a revolving door of faces and names, but we would like to take the time to acknowledge the many contributions of our former colleagues and pay tribute to their achievements.

Andres created a realistic map by combining many data sources with complex algorithms.
    Anton maintained the MMDT history tools.
    Brittany wrote a fantastic manual and the text of a truly innovative tutorial..
    Carlos G. was a creative and ambitious guy without whom this project would never have started.
    Carlos S. brought us a great new system of combat with an AI to match.
    Daniel B. was an unsung hero who managed the server and kept things running.
    Fernando M. gave us the unit models.
    Hernan was an awesome beta tester and contributed to the Spanish translation.
    Jacques gave us a shiny new naval system.
    Jan contributed to work on the renderer and improving the look of the game..
    Jorge G. did the large part of the UI engine work for the game .
    Jorge M. contributed on many fronts, including Transferables.
    Juan gave us factions, the engine work for the tutorial, counters, and was instrumental on the new renderer.
    Miguel implemented rank, a new system of piracy, and animations, among other things.
    Nick provided us with an excellent save game editing tool.
    Rui did fantastic work on QA and provided support in many areas, including localization and balance.
    Stefan gave us our attractive non-unit models.
    Zaki gave us the implementations of the Tribal and Merchant Marine mechanics.
    Others, such as Brent, Joseph, Alex L., Alex W., Julien, and the many other betas and contributors to the project also made important contributions to the project.
    All of the Paradox betas who tried to help us test our game, with a special mention to Seelensturm, who singlehandedly reported around 100 bugs. In truth, most of the versions you saw were more like alpha versions, and we thank you for your commitment, good will, and patience in the face of everything.

We do not know what the future holds. We feel that it takes honesty, openness, and trust to ever build anything worth doing like Magna Mundi. Should Paradox see fit to continue the game in any form, we would gladly offer our services. That is, after all, what we wanted, and still want: to see the fruits of our collective labor. Whatever comes to pass, all we know is that at least some of us may work together again.

Yours,

James Coe (Vishaing, Former Scripter, Magna Mundi)
Daniel Danborg (RevoltingFriend, Former Artist, Magna Mundi)
Merse Kovácsházi (k_merse, Former Database Editor, Magna Mundi)
Jun-Hee Lee (Ese Khan, Former Scripter, Magna Mundi)
Lars Maischak (Helius, Former Scripting Lead, Magna Mundi)
Michael Myers (MichaelM, Former Engine Developer, Magna Mundi)
Anuraag Pakanati (Zeitgeist, Former Engine Lead, Magna Mundi)
Ignacio Sagüés Serrano (LoK-y-Yo, Former Spanish Translator, Magna Mundi)
Maxim Yudin (Ignatich, Former Engine Developer, Magna Mundi)

Çevrimdışı Furkan Ali Tunca

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Furkan Ali Tunca
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 25 Haziran 2012, 18:15:12 »
Ömer abi şunları veriyorsun iyi güzel de anlamıyoruz ;D.
Bu dünyada 2 şeyden nefret ediyorum.
1-Irkçılık
2-Yahudiler :P

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 25 Haziran 2012, 19:23:26 »
Kısaca evli evine köylü köyüne demişler.

Çevrimdışı Padişah

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 27 Haziran 2012, 18:11:09 »
Magna Mundi takımının ortak açıklaması:
Magna Mundi oynayan birinden izlenimler:
Magna Mundi İptal Edildi.
Kaynak:
http://forum.paradoxplaza.com/forum/showthread.php?614933-Magna-Mundi-cancelled

Bunların Türkçe Mealini bekliyoruz!

Çevrimdışı Probang

• Ağır Süvari
  • *
  • Red Ale
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 27 Haziran 2012, 20:16:27 »
Css'nin hayatı boyunca ettiği küfürlerin hepsini aynen onlara ediyorum. Küfrün büyüğü css'de.
Çok ağır oldu bu :O

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
Carlos'tan (Ubik) Fredrik Wester'e Açık Mektup
« Yanıtla #44 : 28 Haziran 2012, 10:54:26 »
Carlos'tan (Ubik) Fredrik Wester'e Açık Mektup

Fredrik Wester,

I am publicly addressing you as I feel it’s my duty to the Magna Mundi fans to do the utmost to save the game and allow them to experience the work of the very special and talented team I have the pleasure to lead.
I also feel I have the duty to the team I lead to try to save Magna Mundi. The involvement of the team on the project and how all worked together towards the single objective of delivering the game was impressive. I was still deciding things minutes before I was warned by a Spanish team member that the game had been cancelled.
After reading that you were the one coming up with the idea of turning Magna Mundi into a commercial project, I feel we stand exactly at the same level of responsibility towards the fans: I created the brand and coordinated both the amateur and the professional projects and you decided to take advantage of it by producing a commercial game and in the process take ownership of the brand.

In the first scenario everybody wins. This scenario demands leadership, charisma and ability to compromise. And those are exactly the qualities I am asking for you to show while trying to summon them myself. It’s a scenario where, to put it simply, a normal release date is set (I have no problem about a release in two or three months time to accommodate your release schedule), the game gets normally released and UV will continue to assume its responsibilities from then on. If for any reason you want UV to stop supporting Magna Mundi after the release thus allowing Paradox to take control of any future development within the scope of Magna Mundi, we can certainly talk about that.

At present the situation is clear. Your decision to cancel the game will lead to a legal battle where Universo Virtual will try its best to beat Paradox, while Paradox will be doing the same to Universo Virtual. All the while I will neither give you the Magna Mundi engine nor return to you a single euro that you spent financing the development of the game.
Courts apart, I am not one who fears the judgement of the public. I invite everyone who can come to Lisbon to check for them the game and make a judgement about it.

In my book, cancelling a game at this stage and in these conditions while demanding back the money used for funding its development for two and a half years, demanding also the engine of the game, continuing to enjoy the ownership of the brand and retaining the possibility of releasing Magna Mundi for you, has a far uglier name than “cancellation”.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 28 Haziran 2012, 14:21:11 »
Obaa tehditvari bir açıklama. Galiba Paradox yasal süreci başlatacak bundan sonra, Ubik'i hapis korkusu sardı.

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 28 Haziran 2012, 16:18:49 »
Kavga var.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
Magna Mundi İnternete Düştü!
« Yanıtla #47 : 29 Haziran 2012, 18:40:55 »
Universo Virtual forumlarındaki mesaja göre Magna Mundi beta versiyonlarından biri sızdırılmış.

Hi Ubik and team, just came to say that I have been following the game for quite a while. The current leak beta version is simply amazing if not a bit dated. I would just like to give you some encouragement to leak the clausewitz engine and the full game if possible. We the fans will take over from there and fix all of the bugs and features and would truly appreciate such an action. We do not care about drama, lawsuits or anything. We just want a moddable game, and to be able to have access to the actual engine that creates these wonderful strategy games would simply be amazing. Please consider leaking, whether now or after the situation plays out. There are people out there who can help make sure the leak is not connected to you in any way. You can delete this message once you have finished reading it, as it has served its purpose. Cheers!

Çevrimdışı Deniz Ali

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 29 Haziran 2012, 23:37:44 »
Güzel haber evil*

Çevrimdışı Kodazot

• Usta Yazar
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 30 Haziran 2012, 00:09:19 »
Muhabir Ömer den bugünlük bu kadar...  ;D :smoking:
Xfire:Kodazot
Steam:Kodazot
Legend Of Kodazot
I come in revenge

Çevrimdışı Padişah

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 01 Temmuz 2012, 03:47:16 »
Bunların Türkçe Mealini bekliyoruz!

Çevrimdışı Reichstag

• (batufb94)
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 01 Temmuz 2012, 11:41:31 »
Görünüşe göre daha çok beklersin.

Çevrimdışı Gurthaur

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 07 Temmuz 2012, 15:09:41 »
UniversoVirtual forumlarındaki korsan82'nin bu forumda olma ihtimali.
Komünistleri ülkeden nasıl atabilirim?

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 11 Temmuz 2012, 00:16:06 »
Magna Mundi internete düşmüş, indirip kurdum. Kötü grafik hataları var, nedenini anlayamadım. Ayrıca oyun feci derecede yavaş. Hızı orta kademeye aldığımda bile rahat oynanacak gibi değil.

Çevrimdışı Deniz Ali

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 11 Temmuz 2012, 01:05:27 »
Özelden link ataydın iyiydi. :inquisitive:

Çevrimdışı katilemre

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle