Gönderen Konu: Yeni Başlayanlar İçin  (Okunma sayısı 18428 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fallschirmjagger

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yeni Başlayanlar İçin
« Yanıtla #80 : 24 Şubat 2012, 21:36:51 »
Garibanlarımın Moskova önünde erzaklar dibe vurmuş :) . Bu tarz durumlarda ofansif seçeneği var tugayları bölme olayının hemen solunda. Kısa sürelide olsa erzak sıkıntısı olmaz askerlerinin.

Bak bunu da bilmiyordum, çok teşekkür ederim :)

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #81 : 24 Şubat 2012, 21:38:36 »
Finliler değil,Finler.

Çok seviyorum bu forumun Türk Dil Kurumu kafasını.  ^-^ İnsan arada yanlış yazabiliyor, ama gene de teşekkürler.
Cümle sonuna nokta konulur.Ve sonraki cümleye büyük harfle başlanır.Özel isimler büyük harfle başlar.
« Son Düzenleme: 24 Şubat 2012, 21:49:26 Gönderen: xharunx1 »

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #82 : 24 Şubat 2012, 22:01:13 »
Moskova paketi güzel olmuş. ;)

Daha ne paketler vardı, ama oyunun heyecanından durup, ekran görüntüsü alıp, koymayı unuttum. Yeniçeri888 arkadaştan öğrendiğim paket taktiğini kullandım, yalnız tek bölgeden girip paketler bırakarak kuşatmak yerine, merkezde güçlü fakat yavaş birimler bırakıp, hem doğudan hem batıdan orta ölçekli paketler oluşturdum. 4 tümenli piyade paketlerini bırakıp, zırhlı ve mekanizelerle paketleri kapattım. Luftwaffe ise durmadan paketlerin içinde uçarak düşmanın hareket etmesini önledi. Stukalara sürekli "Ground Attack" verdim. Tactic'lere Interdiction,  Strategic'lere de sürekli Logistical Strike. Elimdeki 5 adet V2'yi de Sivastopol, Odessa, Rostov gibi tahkimatlı bölgelere yolladım. Nuke olmadığı için çok büyük bir etkisi olmadı ama gene de iş gördü sanırsam. Herzamanki gibi Paraşütçü Komandolar'ı Rostov'a atıp, Deniz Piyadelerini Kırım'a çıkartıp, Dağcı Komandolar'ı da Kafkaslara Türk askerlerine yardıma yollayıp olabildiğince etkin kullandım. Türk Piyadeleri çok yavaş ilerlediler ama genede çok başarılı oldular.
Almanya dışında farklı bir ülke ile oynayıp, vakit olursa bir hikaye yazabilirim. Çünkü Almanya ile romanda yazsam artık herkese sıkıcı gelir Almaya hikayesi :) Türkiye veya Rusya olabilir. Japonya çok istedim ama ada savaşları ömürden ömür götürür gibime geliyor :)

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #83 : 24 Şubat 2012, 23:18:33 »
Bak bunu da bilmiyordum, çok teşekkür ederim :)

Rica ederim.

Daha ne paketler vardı, ama oyunun heyecanından durup, ekran görüntüsü alıp, koymayı unuttum. Yeniçeri888 arkadaştan öğrendiğim paket taktiğini kullandım, yalnız tek bölgeden girip paketler bırakarak kuşatmak yerine, merkezde güçlü fakat yavaş birimler bırakıp, hem doğudan hem batıdan orta ölçekli paketler oluşturdum. 4 tümenli piyade paketlerini bırakıp, zırhlı ve mekanizelerle paketleri kapattım. Luftwaffe ise durmadan paketlerin içinde uçarak düşmanın hareket etmesini önledi. Stukalara sürekli "Ground Attack" verdim. Tactic'lere Interdiction,  Strategic'lere de sürekli Logistical Strike. Elimdeki 5 adet V2'yi de Sivastopol, Odessa, Rostov gibi tahkimatlı bölgelere yolladım. Nuke olmadığı için çok büyük bir etkisi olmadı ama gene de iş gördü sanırsam. Herzamanki gibi Paraşütçü Komandolar'ı Rostov'a atıp, Deniz Piyadelerini Kırım'a çıkartıp, Dağcı Komandolar'ı da Kafkaslara Türk askerlerine yardıma yollayıp olabildiğince etkin kullandım. Türk Piyadeleri çok yavaş ilerlediler ama genede çok başarılı oldular.
Almanya dışında farklı bir ülke ile oynayıp, vakit olursa bir hikaye yazabilirim. Çünkü Almanya ile romanda yazsam artık herkese sıkıcı gelir Almaya hikayesi :) Türkiye veya Rusya olabilir. Japonya çok istedim ama ada savaşları ömürden ömür götürür gibime geliyor :)

Maşallah ne varsa kullanıyorsun :) . Topyekün savaşın dibine vurmuşsun. Yalnız bu kadar çeşitli üretimin sana retool time dezavantajı var. Seri üretime geçmeden önce her birimden bir nevi prototip oluşturmak için geçen bir süre oluyor ve bunun adıdır retool time. Mesela farklı tugaylara sahip 4 piyade üreteceğin süre ve ic'de tek tugaya sahip,seri üretimle 6-7 piyade üretebilirsin. Almanya gibi muazzam bir üretim gücüyle bu fark oyunun ortalarında çok belirgin oluyor.

Hikaye düşünüyorsan Almanya'yı bende tavsiye etmem,zira Almanya ile yapacağın hiçbirşey forum üyelerini etkilemeye yetmez :) . Japonya iyi gidebilir,mesajlarından takip edebildiğim kadarıyla oyun içi resimleri bol yazıyı ve hikayeyi az tutacak,strateji içerikli bir hikaye yazarsın gibime geliyor ki bu benim çok sevdiğim ve yazmaya çalıştığım bir tür. Sana Japonya tavsiye ederim. Aksiyonu hemen başlayan ve neredeyse bitmeyen,etrafında kuklaları hariç dostu olmayan (haliyle tıkanmayacak) fakat bu kadar düşmanın elini kolunu sallayarak topraklarına gelemeyeceği (ada konumundan dolayı izole durumda);kara,hava ve deniz kuvvetlerini kombine kullanman gereken ve doğru kullanılırsa bunların hepsini başarabilecek bir ülke. Fakat bu kadar aksiyon bir noktadan sonra sıkabilir ama çok hevesliyim dersen kesinlikle Japonya derim.

Çevrimdışı Kenjiro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #84 : 24 Şubat 2012, 23:24:43 »
Japonya zordur bence 4 kolun olması lazım. Çin,İngiltere,ABD,Avustralya vs.

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #85 : 24 Şubat 2012, 23:32:10 »
Japonya zordur bence 4 kolun olması lazım. Çin,İngiltere,ABD,Avustralya vs.

4'te yetmez. Ahtapot olsan yetmez :) . SSCB,ortadoğu hatta Afrika,eğer çok uçarsan G. Amerika,harbiden Japonlar'ın düşmanları bitmiyor :) .

Çevrimdışı Kenjiro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #86 : 24 Şubat 2012, 23:46:15 »
Hitler o yüzden Japonlar'a doğunun aryanları der. tbrk*

Çevrimdışı Anatole France

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #87 : 25 Şubat 2012, 00:21:59 »
Japonya o kadar zor değil. Çin'i 1941'e kadar bitirdiğinizi varsayarsak eğer asıl düşman Amerika kalıyor. Amerika ile de 41 sonunda savaş başlıyor ve 42 boyunca pek kara savaşı olmaz. O yüzden askerleri Hindistan ve Avustralya'ya gönderirseniz kolayca buraları alabilirsiniz. Zaten Avustralya'da belli yerlere çıkarma yapın ve victory points'leri alın. 42'den sonra da allah ne verdiyse taktiğiyle Amerika'ya dalın. Ama, bence Sovyetlere de savaş açmak lazım. Çünkü, Almanya yenilirse geçmiş olsun. :)
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2012, 09:42:03 Gönderen: xharunx1 »
Denn nur Eisen kann uns retten...

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #88 : 25 Şubat 2012, 00:33:33 »
Japonya ile oynamak çok zevkli olur diye düşünüyorum ama oyun beni daraltsın da istemiyorum, hazır uzuuuun zaman sonra bir oyunu sevmişken :) Ama aklımın bir köşesinde Japonya ile oynamak kesinlikle var. Sadece oyun çok fazla "Mouse Ameleliği" yaptırıyor  mtl* örneğin bir yere saldırırken koordineli olarak
kara-hava-deniz-özel tim şeklinde saldırmak gerekiyor. Belirtilen yerler ele geçirilince, bir sonraki aşamaya geçip birimleri ilerletirken, tekrar tüm birimlere emir ve koordinat vermek insanı biraz sıkabiliyor bazen. Japonya gibi bin bir cephe ile savaşılan bir ülkeyle de bir süre sonra afakanlar basabilir :) ama ileride evet kesinlikle oynayacağım. Hazır aklıma gelmişken, kısayollar var mı birimlere görev vermek için, yani toplu bir şekilde veya daha basit ?

Alıntı
Maşallah ne varsa kullanıyorsun  . Topyekün savaşın dibine vurmuşsun. Yalnız bu kadar çeşitli üretimin sana retool time dezavantajı var. Seri üretime geçmeden önce her birimden bir nevi prototip oluşturmak için geçen bir süre oluyor ve bunun adıdır retool time. Mesela farklı tugaylara sahip 4 piyade üreteceğin süre ve ic'de tek tugaya sahip,seri üretimle 6-7 piyade üretebilirsin. Almanya gibi muazzam bir üretim gücüyle bu fark oyunun ortalarında çok belirgin oluyor.

Bilmediğim bir şey daha  :) "retool time"  dikkat ederim  tbrk* o yüzden ilk paraşütçüler bu kadar uzun sürdü, sonrakiler daha hızlı
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2012, 00:38:31 Gönderen: Fallschirmjagger »

Çevrimdışı Kenjiro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #89 : 25 Şubat 2012, 00:50:18 »
Oyunda bazı cephelerin kontrolünü geçici olarak AI'ye verebilsek ne güzel olurdu.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #90 : 25 Şubat 2012, 01:01:59 »

Rusya istilası bittiği için, 4 ordumu farklı yerlere yollayıp macera peşine düştüm :)

Mısır'a saldırdım, çok zor bir istila değildi tabii ki ama çok zevkliydi, İngiliz ve Avst. hava saldırılarını saymazsak. Yakında USA bana savaş açar

Ayrıca İtalyanlar (yada İtalyalılar mı demeliyim  mtl*) her zamanki gibi hiç savaşmadan gene toprak aldılar, beni deli ediyorlar, diplomasi de istediğim topraklar da listede gözükmüyor. Yok mu bir çözümü arkadaşlar ?
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2012, 01:06:31 Gönderen: Fallschirmjagger »

Çevrimdışı Kenjiro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #91 : 25 Şubat 2012, 01:19:26 »
Neden tümenleri 4'lü kullanıyorsun? Özel bir sebebi mi var?

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #92 : 25 Şubat 2012, 01:30:41 »
3'lü kursana. Böylece general rütbesine yükselecek adam olmadığında da idare edilebilirler.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #93 : 25 Şubat 2012, 03:49:07 »
Neden tümenleri 4'lü kullanıyorsun? Özel bir sebebi mi var?

Yok, Kolordular ortalama 4 tümenden oluşurlar diye 4'erli yapıyorum, Almanya'da da nedense general sıkıntısı yok gibi.
Birde Panzer'leri 3'lü yapıyorum, sadece piyadeler 4 tümen.
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2012, 04:32:39 Gönderen: Fallschirmjagger »

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #94 : 25 Şubat 2012, 04:35:20 »
Oyunda bazı cephelerin kontrolünü geçici olarak AI'ye verebilsek ne güzel olurdu.

Kesinlikle haklısın, örneğin ben Rusya'nın doğuda kalan diğer taraflarına yakında barışı bozup saldırmayı düşünüyorum, Türkler' de Astrakhan yönünden saldırsalar güzel olurdu.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #95 : 25 Şubat 2012, 04:41:51 »
fakat bu kadar düşmanın elini kolunu sallayarak topraklarına gelemeyeceği (ada konumundan dolayı izole durumda);kara,hava ve deniz kuvvetlerini kombine kullanman gereken ve doğru kullanılırsa bunların hepsini başarabilecek bir ülke. Fakat bu kadar aksiyon bir noktadan sonra sıkabilir ama çok hevesliyim dersen kesinlikle Japonya derim.

Bende sana bunu soracaktım, çok merak ediyorum. Japonlar ile ( yada Japonlular :D ) oynarken, adaları nasıl savunuyorsun, anladım her adada garnizon var, kıyı tabyaları veya AA, arazi etkeni. Ama adam bir yerde toplu saldırdığında ne oluyor ? Çok alakasız 2 yere birden saldırınca, oraya hemen kuvvet gönderebiliyor musun, çıkacakları adalar az çok bellimidir ?

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #96 : 25 Şubat 2012, 04:45:27 »
Japonya o kadar zor değil. Çin'i 1941'e kadar bitirdiğinizi varsayarsak eğer asıl düşman Amerika kalıyor. Ameirka ile de 41 sonunda savaş başlıyor ve 42 boyunca pek kara savaşı olmaz. O yüzden askerleri Hindistan ve Avustralya'ya gönderirseniz kolayca buraları alabilirsiniz. Zaten Avustralya'da belli yerlere çıkarma yapın ve victory points'leri alın. 42'den sonra da allah ne verdiyse taktiğiyle Amerika'ya dalın. Ama, bence Sovyetlere de savaş açmak lazım. Çünkü, Almanya yenilirse geçmiş olsun. :)

Güzel Taktik  tbrk*

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #97 : 25 Şubat 2012, 12:23:27 »
Ama bu oyunu oynayacaksan modlarla oynamanı tavsiye ederim. Çünkü Axis'in kazanma şansı AI ile neredeyse 0. Hiç yoksa SMEP modu yükleyip de oyna.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #98 : 27 Şubat 2012, 17:50:20 »
Japonya ile başladım, tavsiyelerinizi bekliyorum
Yeniçeri888 (adını bilmiyorum arkadaşım, öğrenirsem müteşekkir olurum :) ) geçen sorduğum soruya cevap yazabilirsen müsait bir zamanında sevinirim, şimdiden teşekkürler, iyi oyunlar

Ama bu oyunu oynayacaksan modlarla oynamanı tavsiye ederim. Çünkü Axis'in kazanma şansı AI ile neredeyse 0. Hiç yoksa SMEP modu yükleyip de oyna.

Mod kurmadan başladım, böyle daha zevkli olur diye düşündüm, USA karşısında zorlanayım çünkü normal değil easy başladım denemek için. Zorlarsa da önemli değil

*http://www.globalfirepower.com/aircraft-total.asp birde şuna göz atmanızı mutlaka tavsiye ederim
« Son Düzenleme: 27 Şubat 2012, 18:06:15 Gönderen: Fallschirmjagger »

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #99 : 27 Şubat 2012, 18:21:51 »
İsmim Turgay.

Bende sana bunu soracaktım, çok merak ediyorum. Japonlar ile ( yada Japonlular :D ) oynarken, adaları nasıl savunuyorsun, anladım her adada garnizon var, kıyı tabyaları veya AA, arazi etkeni. Ama adam bir yerde toplu saldırdığında ne oluyor ? Çok alakasız 2 yere birden saldırınca, oraya hemen kuvvet gönderebiliyor musun, çıkacakları adalar az çok bellimidir ?

Şu sorudan bahsediyorsun sanırım. Ada saldırı aldığında saldırıyı savuşturmada en kesin ve hızlı çözüm çıkartma yapılan yere derhal donanmayı göndermek. Hava desteğiyle birlikte olursa çok rahatlarsın. Saldıracakları adalar en yakındakiler oluyor,bunun nedeni gemilerin menzili. Donanmanın demirleyeceği limanların etrafındaki her ada tehdit altında demektir. Tek tek hepsine asker yerleştirmek çok riskli zira burada sıkışan kuvvetler yenilirlerse çekilemeyeceklerinden yok olurlar. Ben ise şöyle birşey yapıyorum; ABD ile savaş başlamadan önce arttırabildiğim icleri deniz,uçaksavar ve hava üssü inşaası için arıyorum. Yapıldıklarında yerleştirmiyorum (production sekmesinden yapabilirsin) böylece elimde yerleştirmeye hazır 10'ar tane hava ve deniz üssü ve uçaksavarlar (radarda yapabilirsin) oluyor. Savaş sırasında hem saldırıda kullanabileceğim hemde etraftaki adalardan biri saldırı aldığında derhal müdahale edebileceğim merkezde bir adayı kendime üs olarak seçiyorum ve uçaksavarlarla üsleri buraya yerleştiriyorum. Daha sonra donanmayı,hava kuvvetlerini ve ada savaşlarında kullanmak için ayırdığım tüm kara kuvvetini bu adaya getiriyorum ki ele geçirilmesin. Uçakların organizasyonu dolduktan sonra bir kısmını gemi devriyesine çıkartıyorum ancak organizasyonlarını devamlı takip ediyorum,düşmesine izin vermiyorum,düşenleri adaya geri çağırıyorum. Komşu adalardan biri saldırı aldığında derhal gemileri hareket ettiriyorum hava kuvvetiyle destekli bir biçimde donanmayı avlıyorum. Eğer gücüm yetmezse çekiliyorum ve adayı almalarına izin veriyorum. Adayı ele geçirdikten sonra tekrar çekilen donanmayı yolda taciz ediyorum ve gerekirse kıstırıyorum. Böylece düşmanımın uzun süredir denizde olmanın verdiği organizasyon dezavantajıyla ibreyi lehime çeviriyorum ve donanmasını kovuyorum. Elimde denizden ve havadan destek alamayan adada mahsur kalmış bir gurup asker kalıyor. Bunları yokederek adayı tekrar ele geçiriyorum ve sonuçta rakibim tugaylarını (ve muhtemelen bir miktar gemiyi) kaybetmiş oluyor. Sonra üsse geri dönüyorum,tekrar uçaksavarlar ve üsler hazır olduğunda yeni bir merkez belirleyip saldırıya geçebilirsin ve işlemi tekrarlayarak ilerleyebilirsin.