Gönderen Konu: Yeni Başlayanlar İçin  (Okunma sayısı 18445 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fallschirmjagger

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yeni Başlayanlar İçin
« Yanıtla #60 : 23 Şubat 2012, 00:05:33 »
2.Doğru tahmin yürütmüşsün.Coğrafya(özellikle akarsular ve dağlar) ve hava şartları çok önemlidir.Dağlık bir alanda düşmanda 2 tümen dağcı olup sende 2 tümen infantry olsa düşman dağ avantajından dolayı senden üstün olur.Naziler isen Sovyetler'e kış aylarında sakın saldırma.Asker organizasyonları azalır.Anlayacağın önemli etkenler.

Evet, hatta bunun farkını en iyi Finliler'le oynadığım "Kış Şavaşı" senaryosundan biliyorum, Finlandiyanın bazı bölgelerinde benim askerler 300 Spartalı gibi Ruslar'a kök söktürüyorlar :)   (bu arada Leningrad'ı kuşatıyorum ve tüm Karelya ve Murmask Yarımadası benim elimde. Easy oynuyorum ama olsun, hilesiz hurdasız en azından :)

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 23 Şubat 2012, 00:09:06 »
Resimlerin üzerine geldiğinde muharebenin ayarlarını oluşturan etkileri açıklar.

Bunu bilmiyordum, çok iyi oldu :) Peki diyelim hemen hemen aynı güçlere sahip bir orduya saldırdım. Savaş başlar başlamaz oyunu pause edip, istatistiklere baktım. Yenileceğimi anlayıp anında geri çekildim. Savaşı kaybetmiş sayılırmıyım ve bu komutanımın sicilesine işler mi (yada ne ise işe skilline :) )

Çevrimdışı Destroyer

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 23 Şubat 2012, 00:11:57 »
İşler tabi ki... Sonuçta saldırıp korkup geri çekiliyorsun...
oyunlarindunyasi.com

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 23 Şubat 2012, 00:15:24 »
şehrin özelliği(urban),generalin avantajları

O zaman şöyle yapayım, Finlilerle yaptığım "Kış Savaşın"nda Stalingrad kuşatmasında, şehri savunan general Urban yönü yüksek bir genaralse geri çekilip öne 1 piyade tümeni koyayım, arkasına da asıl orduyu. Şehirdeki orduyla üzerime saldırdığında, onu açık alanda topların eşliğinde yok edeyim, çünkü bu general urban yönü yüksek gözüküyor. Stalingradın arkasında 2 general daha var ve onlar daha düşük rütbeli zannedersem.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 23 Şubat 2012, 00:19:12 »
Donanmayı havadan indirmek çok önemli,özellikle kendinden büyük donanmaları. Örneğin ben Japonya hikayemde (bakmak istersen samurayın ruhu) tüm ABD donanmasını havadan indirdim. 1941'deki ABD donanmasını havadan bitirebilmek hava kuvvetlerinin denizlerdeki gücüne büyük bir örnek. Bunların dışında ek bilgi olarak hava kuvvetlerine konvoy devriyesi görevleride verebilirsiniz.

Doğru adamlar boşuna her şeyi göze alıp Pearly Harbour baskınını yapmadılar, ama ondan sonra Amerikalılar 6 ay Japonlara peş peşe yenildi, ama Amerikan sanayisinin gücü sayesinde toparladılar tabiiki

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 23 Şubat 2012, 00:25:01 »
Öncelikle arka arkaya mesaj yazma,mümkünse tek seferde yaz,sonradan aklına birşey geldiğinde değiştir seçeneği kullan.

Bunu bilmiyordum, çok iyi oldu :) Peki diyelim hemen hemen aynı güçlere sahip bir orduya saldırdım. Savaş başlar başlamaz oyunu pause edip, istatistiklere baktım. Yenileceğimi anlayıp anında geri çekildim. Savaşı kaybetmiş sayılırmıyım ve bu komutanımın sicilesine işler mi (yada ne ise işe skilline :) )

Komutanın için istatistikten başka bir etkisi yok onun. Hatta senin deyiminle sadece siciline işliyor. Askerlerin ise moral etkisi var ancak mağlubiyet mağlubiyettir. Zaten kaybedeceğini anladıktan sonra tonlarca kayıp vererek çekilmektense muharebenin başında çekilmek daha iyidir.

O zaman şöyle yapayım, Finlilerle yaptığım "Kış Savaşın"nda Stalingrad kuşatmasında, şehri savunan general Urban yönü yüksek bir genaralse geri çekilip öne 1 piyade tümeni koyayım, arkasına da asıl orduyu. Şehirdeki orduyla üzerime saldırdığında, onu açık alanda topların eşliğinde yok edeyim, çünkü bu general urban yönü yüksek gözüküyor. Stalingradın arkasında 2 general daha var ve onlar daha düşük rütbeli zannedersem.

1 adım geri çekilip saldırmanın tek avantajı bu değil. Askerler siper bonuslarını kaybederler,bunun dışında lojistikleri zarar görür. Bu yüzden çekilip üzerine çekmek hile kabul edilebilir. Zira yapay zeka üzerine gelirken çoklu oyuncuda veya gerçekte kimse avantajlı olduğu bölgeyi terketmez.

Çevrimdışı Destroyer

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 23 Şubat 2012, 00:47:23 »
Saldırı yapacaksan geri çekilmek yerine 3 şehir belirle ve askerleri öncelikli olarak yığ.Etraftaki iki şehirden saldırıp merkezdede sahte bir saldırı yapıp düşmanın hareket etmesini önle o sırada rahatça kuşatırsın.Hemde diğerdeki gibi  geri çekilip saldırmaktansa daha doğru bir seçim olur ainin açıklarından faydalanmış olmazsın...
oyunlarindunyasi.com

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 23 Şubat 2012, 02:55:55 »
İşte bende böyle bir oyuncuyum, yeni başladığım oyunlarda hile yapıp oynamak yerine, yapay zekanın açıklarını kullanıyorum. Kabul edersiniz ki Arsenal of Democracy veya diğer Hearts of Iron oyunları çoğu oyuna göre zor bir oyun. Bu yüzden yeni oyuncu olup, normal zorluk seviyesinde oynayıp, biraz yz'nin açıklarını kullanmak mantıklı diye düşünüyorum. Abartıp ta oyunun zevkini de kaçırmıyorum o da ayrı bir konu ama :)

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 23 Şubat 2012, 03:57:27 »
İşte bende böyle bir oyuncuyum, yeni başladığım oyunlarda hile yapıp oynamak yerine, yapay zekanın açıklarını kullanıyorum. Kabul edersiniz ki Arsenal of Democracy veya diğer Hearts of Iron oyunları çoğu oyuna göre zor bir oyun. Bu yüzden yeni oyuncu olup, normal zorluk seviyesinde oynayıp, biraz yz'nin açıklarını kullanmak mantıklı diye düşünüyorum. Abartıp ta oyunun zevkini de kaçırmıyorum o da ayrı bir konu ama :)

Doğru stratejiyi uygularsan hileye veya oyunun açıklarına ihtiyacın kalmaz.

Bahsettiğin yer Leningrad sanırım. Kış savaşları senaryosunda Finlandiya ile zaten Leningrad'dan aşmayacaksın savunmayı. Leningrad'ın tek savunma avantajı urban oluşu değil,savunma tahkimatlarına sahip ve bunun yanında nehir var,siper bonusunun yanına hava kuvvetlerinin avantajını eklersen çekilsen bile oradan savunmayı aşamazsın,aşsan bile kaybın çok büyük olur ve elinde tutamazsın. Saldırmana gerek yok zaten oynadığın senaryoda Finlandiya'nın görevi savunma yapmak. Fakat illa saldıracağım dersen Kem şehrinden paket hazırlayıp Murmansk'a doğru gidip paketi kapatacaksın. Böylelikle doğu hattından güneye aktarabileceğin epeyce tugay artacak. Bu tugaylarla Kem şehrinin güneyinden yüklenceksin.
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2012, 03:59:47 Gönderen: yeniceri 888 »

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 23 Şubat 2012, 19:45:11 »
Pardon Leningrad evet, yarımadayı olduğu gibi aldım zaten. Japonya hikayeni okudum ve çok beğendim, özellikle deniz savaşları, adalarda ki savunmalar, Brezilya Tümenleri. Ama Amerika'yı bitirmemen kötü olmuş :) Ama hak veriyorum, Amerikalıların nasıl batıda muazzam bir üretimi olduğunu tahmin ediyorum. Eline sağlık. Yanlız yerinde olsam Kanada'dan girerdim.

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #70 : 23 Şubat 2012, 19:55:18 »
Amerika'ya batıdan girmek imkansıza yakın zira fabrikalarının tamamına yakını doğu sahilinde. Eğer doğudan çıkabilmiş olsam bitirirdim. Kanada'dan girmek istemedim çünkü oradan düzenli geri çekilmem çok zor. Direk ABD'nin batısından çıkmama rağmen ilerleyemedim,birde kuzeyden altyapısı dolayısıyla lojistiği düşük ve ilerlemenin çok yavaş olduğu ve kışın sert olduğu topraklardan ABD'nin sürekli stratejik bombardımanı altında ilerlerken birde ABD'nin saldırıları eklenince tüm ordumu orada kaybedebilirdim. Orada ABD'ye yenildim fakat bir tane bile tugayı kaybetmeden düzenli bir şekilde çıktım oradan. Esas iş bence G.Amerika'dan girip Meksika üzerinden direk doğu şeridine saldırmaktı fakat tonlarca savaş birazda sıkmıştı o yüzden bitirdim :) .

Edit : ABD Saldırı Taktiği
Madem konu yeni başlayanlar için,ABD saldırı taktiği vereyim. Yukarıda bahsettiğim Meksika üzerinden direk doğu sahiline yürümek ABD'yi yok etmek için bence en iyi taktik zira Boston,New York hattına geldiğinizde ABD'nin sanayisinin %70'ini ele geçirmiş olursunuz ve bunun yanında güneydeki petrol bölgelerinide ele geçirmiş olursunuz. Miami şehrinin olduğu güneydoğudaki küçük yarımada ise paketler için idealdir. Bunun dışında hava şartları,yer şekilleri ve altyapı bu güzergahta çok iyidir,ilerlerken soğuktan kayıp vermez,lojistik sorunu çekmez dahası yavaşlamazsınız.
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2012, 20:01:04 Gönderen: yeniceri 888 »

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #71 : 23 Şubat 2012, 22:20:00 »
Dediğini doğru buluyorum, elimizdeki tüm kuvvetleri 3'e böler, 3 Ordu Gurubu oluşturup 1.sini kalabalık ve tamamı zırhlı ve mekanize birliklerle meksikaya çıkarma yapıp, bu gurubu biraz bekletip, 2. ve 3. Guruplarla da Panamayı ve Kolombiya'yı çıkarma ile alabiliriz. Ardından Meksikada ki 1. grubu kuzeye, ABD topraklarına yavaşça ilerletirken, 2. grupta Kolombiya'yı kendine üs yapıp, buraya tüm donanmayı (panamadan geçirip) uçakları ve piyadeleri yerleştirir. Karaip denizinde savaşıp deniz üstünlüğünü ele geçirmek, Atlantik'te savaşmaktan pişmiş bir oyuncuyu zorlamaz diye düşünüyorum. Bu arada 3. grup güneyde bekleyip (Kolombiya civarları) G.Amerika ülkelerinden gelecek saldırıları karşılayabilir, veya gücü yetiyorsa işgal edebilir. 2. gurup tüm Karaip adalarını eline geçirdiğinde, ve deniz üstünlüğü Karaip Deniz'inde tamamen bize geçtiğinde, İşgal Hareketini başlatıp, Meksikadan Kuzeye ilerleyen birlikleri ansızın 2 bölüme ayırıp, birini batıya Kaliforniya'ya diğerini ülkenin güney ve orta kesimlerine yayılarak ilerletip, tam bu arada 2. gurubun tamamı ile bir anda ABD'nin tüm güney bölgelerine çıkarma yapılabilir. Bu birlikler 1. gurupla da birleştiğinde ABD bir anda bölünecek ve zor duruma düşecektir. Üstelik dediğin gibi ABD petrollerinin çoğu güney bölgesinde, ayrıca 3. grubun G.Amerikadaki faaliyetleri ve Kolombiyanın elimizde olması ABD'yi petrol olarak zor duruma sokacaktır. Gerisi, taktik, strateji ve ordulara sürekli destek verebilmek, hava üstünlüğü diye geçer, eğer kazanırsak inanılmaz bir başarı oldur diye düşünüyorum. Fakat en önemli etkenlerden biride tabii, ABD ve Almanya'nı bu sırada savaş içinde olması ve Almanya'nın Avrupada oldukça rahat ve güçlü olması. Bu durum bu işgalin başarı şansını direk %50 etkiler diye düşünüyorum.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 24 Şubat 2012, 00:53:11 »
Almanya ile oynarken, Müttefiğim olan Vichy'nin ve İspanya'nın verdiği askerleri istemiyorum. Ülkelerine geri veriyorum, ertesi gün birlikleri bana tekrar geri veriyorlar. Geri veriyorum, ertesi gün tekrar veriyorlar  :brood:
Bu tümenlere upgrade ve reinfrc. verme diyorum, ama orada öylece durup supplymden yiyiyorlar. rusya cephesine çoook uzaklar, istemiyorum. Disband edeyim diyorum anlamadığım birşeyler yazıyor, onuda yapmıyor, yardımcı olabilirmisiniz.

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #73 : 24 Şubat 2012, 01:04:02 »
Diplomasi ekranında expeditionary forces seçeneğiyle "we dont want forces from ..." sorusuna evet dersen göndermezler.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #74 : 24 Şubat 2012, 02:38:59 »
Diplomasi ekranında expeditionary forces seçeneğiyle "we dont want forces from ..." sorusuna evet dersen göndermezler.

Çok teşekkür ederim  tbrk* en sonunda   :)

Mutlu son :)
« Son Düzenleme: 24 Şubat 2012, 08:18:05 Gönderen: Fallschirmjagger »

Çevrimdışı Kenjiro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #75 : 24 Şubat 2012, 09:27:53 »
Moskova paketi güzel olmuş. ;)

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #76 : 24 Şubat 2012, 13:10:46 »
Garibanlarımın Moskova önünde erzaklar dibe vurmuş :) . Bu tarz durumlarda ofansif seçeneği var tugayları bölme olayının hemen solunda. Kısa sürelide olsa erzak sıkıntısı olmaz askerlerinin.

Çevrimdışı c.

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #77 : 24 Şubat 2012, 20:05:50 »
Finliler değil,Finler.

Çevrimdışı Kenjiro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #78 : 24 Şubat 2012, 20:07:09 »
Sırplılar'ı gördükten sonra. :P

Çevrimdışı c.

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #79 : 24 Şubat 2012, 20:08:15 »
Sırplılar'ı gördükten sonra. :P
Sırplılar,Yunanlılar,Finliler.Almanlılar,Sovyetlileride yakında görürsek şaşırmam :P.