Gönderen Konu: Yeni Başlayanlar İçin  (Okunma sayısı 23114 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fallschirmjagger

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yeni Başlayanlar İçin
« Yanıtla #20 : 16 Şubat 2012, 19:19:41 »
Biraz oyun hakkında da bilgi koyarsan iyi olur.

Tamam. tbrk*
Türkçeyi güzel kullanalım.Cümle sonuna nokta konur.
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2012, 19:30:17 Gönderen: xharunx1 »

Çevrimdışı Michael Wittmann

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Gözümü kapatıyorum, Halep düşüyor...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 16 Şubat 2012, 19:30:26 »
Başarlar.

Çevrimdışı Turgay

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 16 Şubat 2012, 19:41:56 »
Başarlar.

Türkçe'yi doğru kullanalım,ne o öyle kaşarlar der gibi :) .

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 16 Şubat 2012, 19:45:22 »
Türkçe'yi doğru kullanalım,ne o öyle kaşarlar der gibi :) .
Hahaha. :D Ok yazmıştı bende Türkçe olsun dedim.Harbi öyle olduysa sileyim. :D
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2012, 19:45:50 Gönderen: xharunx1 »

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 16 Şubat 2012, 19:53:47 »
Şu andaki durum böyle;

1. ve 2. ordumla İngiltereyi henüz yeni yendim, ve adadan attım, süreki barış istiyorlar, bu arada 4 tümenden oluşmuş ve ağır silahlar eklenmiş denizci piyadelerim ve rommelin 3 tank tümeni, italyanlarla ortak minik bir haçlı seferi düzenledik Kudüs'e ve sonuç çok tatmin edici oldu.
3. Ordumla da balkanlarda önce Yugoslavya'yı işgal ettim, (tavsiye ederim Hırvatistan bağımzılık isteyince verin, hem partizanlarla uğraşıyorlar, hemde çok iyi dağ komando veriyorlar 4-5 ayda bir size) ardından bulgaristan ve son olarak yunanistan kuşatma hareketleriyle işgal edildi. özellikle, donanmasız yunanistana saldırıp, uçaklara port strike yaparak yunan donanmasını tarihe gömdüm, girit adasına ise aslında olduğu gibi paraşütçü komandoları atarak 14 gün gibi bir süre de yunan işgalini tamamladım. Türkiye ile müttefik olmaya çalışıyorum fakat ülke domokratik olduğu için ittifak olamıyoruz.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 16 Şubat 2012, 19:56:08 »
1 sene sonra rusya'yı istila'ya başlıyorum, tavsiyelerinizi beklerim.

Çevrimdışı Turgay

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 16 Şubat 2012, 19:59:02 »
Hahaha. :D Ok yazmıştı bende Türkçe olsun dedim.Harbi öyle olduysa sileyim. :D

Yok,şaka yapmıştım zaten. :)

Fallschirmjagger;

Oyunun modlu mu?

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 16 Şubat 2012, 22:01:23 »
Yok,şaka yapmıştım zaten. :)

Fallschirmjagger;

Oyunun modlu mu?

Sadece türkçe yama var, onu da bu siteden indirdim, tavsiye edeceğiniz mod var mı, kaizerrich mi ne diye bir şey duymuştum

Çevrimdışı Turgay

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 16 Şubat 2012, 23:37:27 »
Oynu tam öğrenene kadar modlara fazla bulaşma bence.

K. İrlanda nasıl İrlanda'ya katıldı orasını anlamadım o yüzden modu sormuştum.

Türkiye'yi mihvere katman için Atatürk'ün ölümüne kadar zamanın var. Atatürk öldükten sonra demokratikleşen Türkiye'yle ittifak olamazsın. Zaten Türkiye ile ittifak olmanı tavsiye etmem. Kafkaslar'dan SSCB,güneyde müttefikler,batıda Yunanistan ve beklemediğin anda İran'ın BK kuklası olmasıyla açılan yeni bir cephe daha. Tarafsız kalması Almanya'nın daha fazla işine geliyor bence.

Almanya ile SSCB'ye saldırılarda sürekli paketlerle ilerliyorum. Hikayeme (Lebensraum) bakabilirsin. Muhtemelen SSCB ile petrol anlaşmaların vardır ve savaş başlayınca anlaşmalar iptal olur. Haliyle petrol sıkıntısı çekebilirsin. Bu yüzden batı cephesinde hava ve denizde çalışır durumda kuvvet bulundurma. Doğuda ise deniz çok işine yaramayacaktır,SSCB'nin büyük bir donanması yok. Ancak havadan sıkıntı çıkartabilir,avcı uçaklarınla sürekli devriye yap. Karşı tarafın insan gücü senden daha fazla,haliyle çok fazla kayıp vereceğin çatışmalardan kaçın. Ezici güçle saldırmaya bak. Balkanlar'daki müttefiklerinin (Bulgaristan,Macaristan,Romanya) ordularının kontrolünü al ve Romanya sınırını bu kuvvetlerle koru. Kendinden biraz piyade eklersen savunma için yeterli olabilirler. Finlandiya müttefikinse kuzeye kuvvet koymayı unutma,Norveç üzerinden gelebilirler. Japonya ile müttefik ol saldırmadan. Biraz doğuda asker bırakmak zorunda kalsınlar. Özellikle kışın saldırılarında hava durumuna bakmayı ihmal etme. Sovyet askerlerinin buzda savunma gücü,senin buzda saldırından çok çok fazla. Yanına siper ve general bonusu alınca savunmada büyük süprizler yapabilirler.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 17 Şubat 2012, 01:43:19 »

K. İrlanda nasıl İrlanda'ya katıldı orasını anlamadım o yüzden modu sormuştum.

Yok, ben AoD nin yeni özelliği olan ve benim çok sevdiğim "bölgeye sağ tıkla orayı müttefiğine ver" olayı ile o iki bölgeyi vichy fransa'ya verdim. Beyaz oralar :)

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 17 Şubat 2012, 02:00:55 »

Zaten Türkiye ile ittifak olmanı tavsiye etmem. Kafkaslar'dan SSCB,güneyde müttefikler,batıda Yunanistan ve beklemediğin anda İran'ın BK kuklası olmasıyla açılan yeni bir cephe daha. Tarafsız kalması Almanya'nın daha fazla işine geliyor bence.

Fakat; birincisi ben doomsday ile oynadığımda türkiyeyi müttefiğim yapmış, kafkaslarda türk dağ komandolarım ve benim dağcılar mucizeler yaratmıştı, ayrıca Kafkaslardaki ilerlerleyişim ve Kırım'a denici çıkarmam ukrayna cephesinin dikkatini dağıttı, arkadan kuşatıldığını düşünen ruslar hemen stalingrad'ı doldurup ukraynadaki güçlerini azaltmışlardı, ani bir taaruzla stalingrad-ukrayna cephesini hafif yarınca ukrayna üzerindeki rusların tüm lojistikleri kesildi ve darmandağınık oldular, romen ve macar piyadeleri rusları heryerde oyalayıp, panzerlerimde işin içine girince, hızlı bir şekilde stalingrad yoluna mızrak gibi girmiştim, gerçi ilk oyunum olduğu için very easy oynamıştım ama  mtl* Yani şimdi de aynı taktiği uygulamak niyetindeyim
Güneyde müttefikler konusunda haklısın ama ilk oyunumda Türkiye'nin sadece dağcılarını kafkaslarda kullanıp geri kalan tüm gücünü ortadoğuya yığmıştım zaten, ırakla da, ingilizlerle de kolay kolay başa çıkmıştı türkler :) üstelik AoD de italya; suriye ve israili çoktan işgal etti, bende yunanistanı aldım, ve mısırı italya ile yenip orada mısır hükümetini kurdum, yani gelseler gelseler irandan ve hindistan üzerinden ıraka çıkarlar, 1. dünya savaşında olduğu gibi Kut'ül Amara da kuşatır yok eder bizimkiler  :army:

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 17 Şubat 2012, 02:12:43 »

Japonya ile müttefik ol saldırmadan. Biraz doğuda asker bırakmak zorunda kalsınlar.

Barbarossa operasyonunun belgeselini izlemiştim, geçen oyunda Rusya'ya saldırmadan önce. Almanların yenilmesinin en büyük nedeni rusların Japonya ile saldırmazlık anlaşması yapmalarıymış. Böylece Moskova ve Stalingrad önünde savaşmaktan bitmiş Rus ve Alman askerlerinin cephesine Sibirya ve doğu rusya dan milyonlarca asker, araç gereç ve mühimmat gelmiş. Böylece Almanlar Moskova önünde yenilmiş, Stalingrad ise tamamen kuşatılmış ve 6. ordu teslim olmuştur. O yüzden Japonya ile müttefik olmam şart, fakat gidip direk Amerika'ya savaş ilan ediyorlar >:(

Özel isimler büyük harfle yazılır ve özel isimlere gelen ekler kesme işareti(') ile ayrılır.
« Son Düzenleme: 17 Şubat 2012, 11:23:16 Gönderen: xharunx1 »

Çevrimdışı Anatole France

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 17 Şubat 2012, 04:18:20 »
Barbarossa operasyonunun belgeselini izlemiştim, geçen oyunda rusya ya saldırmadan önce. Almanların yenilmesinin en büyük nedeni rusların japonya ile saldırmazlık anlaşması yapmalarıymış. Böylece moskova ve stalingrad önünde savaşmaktan bitmiş rus ve alman askerlerinin cephesine sibirya ve doğu rusya dan milyonlarca asker, araç gereç ve mühimmat gelmiş. Böylece almanlar moskova önünde yenilmiş, stalingrad ise tamamen kuşatılmış ve 6. ordu teslim olmuştur. O yüzden japonya ile müttefik olmam şart, fakat gidip direk amerikaya savaş ilan ediyorlar >:(
AoD ile Armageddon arasındaki en mühim fark tankların etkisi. Yani, oyun ilk çıktığında böyleydi. Tanklar yardımıyla ben SSCB'yi çok kolay yenmiştim.
Denn nur Eisen kann uns retten...

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 17 Şubat 2012, 08:26:40 »
Fallsch sen 1.02 mi 1.07 mi kullanıyorsun?
1.07 önerimdir.Bir ara multi atalım ha ne derseniz?

Çevrimdışı Turgay

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 17 Şubat 2012, 10:53:58 »
O yüzden japonya ile müttefik olmam şart, fakat gidip direk amerikaya savaş ilan ediyorlar >:(

Onu dert etme,ABD Pearl Harbor olayından sonra eventla (çok büyük ihtimal) müttefiklere katılıyor.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 17 Şubat 2012, 19:03:29 »
Fallsch sen 1.02 mi 1.07 mi kullanıyorsun?
1.07 önerimdir.Bir ara multi atalım ha ne derseniz?

1.07'yi indirdim ama dosya arşiv hatası veriyor zipten çıkarırken

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 17 Şubat 2012, 19:55:47 »
yeniceri 888 arkadaşım, hikayeni okudum, paket kuşatmaları çok başarılı, tebrik ederim, yanlız paket yapaken, elindeki bölgenin savunmasını ne ile yapıyorsun

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 17 Şubat 2012, 20:20:50 »
Arkadaşlar bir kaç sorum olacak;

1. Üretim yaparken bir birim 56 gün sonra tamamlanacak yazsa da 3-4 ay sonra bitiyor, üretim barım istenilenden daha da yüksek seviyede olmasına rağmen bu böyle.

2. Yaza Rusya'ya saldırıyorum, şu anda bütün uçaklarım ve gemilerim hareketsiz, savaş yok, eksilen birim yok, sadece 10 kadar yeni birimi ordularıma dahil ettim fakat üretim bölümünde supplys 80'lerde  ve reinforcement 50'lerde. Kim ne için kullanıyor bu kadar malzemeyi ?

3.  Tanklara sadece mühendis tugayı koyardım önceden, savunmayı ve sağlamlığı arttırırdı, şimdi görüyorum ki SPA (self-propelled artillery) koyunca da hemen hemen aynı defansı ve sağlamlığı vermekle beraber, soft ve hard attack'ı arttırıyor, softness'i azaltıyor ve hızında bir değişikliğe yol açmıyor, bu durumda müh. tugaylarını kaldırıp hepsini SPA'mı yapsam diye düşünüyorum ?

4. Denizden çıkarma yaparken, piyadeler karşı tarafı yenseler de, çıkarma gemilerinin supply'si bittiği için bir anda geri dönüyorlar ve savaşı kaybediyorum, nasıl önleyebilirim ?

Çevrimdışı Kenjiro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 17 Şubat 2012, 20:24:17 »
1. O, production progress'in sürekli %100 olması baz alınarak tahmin edilen bitiş süresi.

2. Müttefikler sürekli senin birliklerini bombalıyor da o yüzden.(Bir kısmıda ticaretten gidiyordur)

3. Ben HoI2'de tanklara hep SPA ataçlarım.

4. Teknoloji'de naval doctrine kısmına önem ver. Gemilerini upgrade yap. Ama denizlerde İngiltereyle baş etmen çok zor hatta imkansız.

Çevrimdışı Turgay

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 17 Şubat 2012, 21:10:04 »
yeniceri 888 arkadaşım, hikayeni okudum, paket kuşatmaları çok başarılı, tebrik ederim, yanlız paket yapaken, elindeki bölgenin savunmasını ne ile yapıyorsun

Eyvallah sağolasın. 12 tugaylı piyade tümenleriyle tüm sınırları koruyorum. Artan 11+HQ'lu tugayların sayısına göre çemberler ayarlıyorum. Mesela 5 tane 12'li tümen arttı savunmadan hariç. 5 şehri kapsayan bir paket hazırlayıp,her şehre ulaştığımda bir tane 12'li bırakarak ilerliyorum. Paket kapandığında savunmadaki piyadelerle ilerleyip paketi kapatıyorum.

Arkadaşlar bir kaç sorum olacak;

1. Üretim yaparken bir birim 56 gün sonra tamamlanacak yazsa da 3-4 ay sonra bitiyor, üretim barım istenilenden daha da yüksek seviyede olmasına rağmen bu böyle.

2. Yaza Rusya'ya saldırıyorum, şu anda bütün uçaklarım ve gemilerim hareketsiz, savaş yok, eksilen birim yok, sadece 10 kadar yeni birimi ordularıma dahil ettim fakat üretim bölümünde supplys 80'lerde  ve reinforcement 50'lerde. Kim ne için kullanıyor bu kadar malzemeyi ?

3.  Tanklara sadece mühendis tugayı koyardım önceden, savunmayı ve sağlamlığı arttırırdı, şimdi görüyorum ki SPA (self-propelled artillery) koyunca da hemen hemen aynı defansı ve sağlamlığı vermekle beraber, soft ve hard attack'ı arttırıyor, softness'i azaltıyor ve hızında bir değişikliğe yol açmıyor, bu durumda müh. tugaylarını kaldırıp hepsini SPA'mı yapsam diye düşünüyorum ?

4. Denizden çıkarma yaparken, piyadeler karşı tarafı yenseler de, çıkarma gemilerinin supply'si bittiği için bir anda geri dönüyorlar ve savaşı kaybediyorum, nasıl önleyebilirim ?

1. Üretime gereken icyi sağlamamış olabilirsin. Bunun dışında retool time olayınıda unutma. Her birim üretiminde,üretime başlamadan bir hazırlanma süreci geçiyor. Bunu hesap etmeyi unutma.

2. Reinforce birimlerinin kayıplarını tamamlamasıdır ve savaş başlamadan eksik olmaması önemli. Ordunun genişliği ise erzak (supply) ihtiyacını arttırır. Kurduğun dev ordunun sana bir masrafı olacak tabi.

3. Bende genelde sp-art kullanıyorum. Geliştirdikçe iyice coşacak onlar. Mühendisle mukayese bile edilmez bence. Tek dezavantajı petrol tüketimi ki mühendislerinde petrol ihtiyacı var.

4. Fazla taşıma gemisi kullanırsan daha fazla erzak alırlar yanına. Ben 12'likleri çıkartmak için 15 taşıma gemisi kullanıyorum. Tabi yolda ve savaşta geçen sürede erzağın azalmasında etkili.