Gönderen Konu: Yeni Başlayanlar İçin  (Okunma sayısı 17322 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fallschirmjagger

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
Yeni Başlayanlar İçin
« : 13 Şubat 2012, 22:30:07 »
Arkadaşlar, tavsiyeniz üzerine doomsday'den Arsenal'e geçtim :)

1. Donanmadaki eklenebilir brg.ler mükemmel olmuş, bu sayede donanmam ingilizler karşısında daha etkin oldu, 4-5 gemi ile orta çaplı bir çok savaş yaptım :) peki gemilere mayın döşeyici ekleniyor, nasıl kullanılıyor sonra ?

2. Uçak ve gemilerdeki patrol (devriye) olayının bölge, şehir, arazi diye ayrılması çok mantıklı olmuş, özellikle air sup. yaparken ve denizaltı convoy saldırılarında çok işe yarıyor, "North Fighter" adını koyduğum 5 denizaltı kuzey buz denizinde ing. konvoylarını mahvetti :D Anlamadığım şey denizaltılara eklenen, uçak tarzı şey nedir, siz ekliyormusunuz ?

3. Videoda görmüştüm, tümenleri belli bir noktaya saldırtıp, orada durmadan şuraya git gibi bir şey vardı, yani ilerleme oku bir kaç bölgeye ekleniyordu, nasıl yapılır bu ?

4. HQ'ya eklenecek en iyi brg. sizce hangisi ?

5. Interceptor kullanan var mı ? ben direk fighter kullanıyorum ?

6. Oyundaki yeni özellik olan savaşmadan, uzaktan top atışı (bombardment) özelliği çok iyi bizim sadece supply azalırken, karşı tarafın hem organizasyonu hemde, sayısı azalıyor, fakat savaşın sonunda kaybetmiş gibi oluyor supply bitince, bunu kullanan var mı, yada piyadeler ilerlerken mi yapmak gerekiyor ?

7. Nedir bu railway canon, kullanan var mı ?

8. Transport uçaklarıyla yapılan air supply işe yarıyormu ?

Teşekkür ediyorum :)

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yeni Başlayanlar İçin
« Yanıtla #1 : 13 Şubat 2012, 22:30:39 »
bazı brigadelerde "softness -10" gibi bir ibare var nedir bu ?

Çevrimdışı Destroyer

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 13 Şubat 2012, 22:32:50 »
O birimin softnessın düşürür demek.Softness yumuşaklık diye geçiyor ne kdar 100e yakınsa o kadar kötüdür.Tanklarda 35 felandır mesela o Softnessı düşürürsen zayiat azalır daha dayanıklı olur birimler(Diye biliyorum).
oyunlarindunyasi.com

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 13 Şubat 2012, 23:02:15 »
O birimin softnessın düşürür demek.Softness yumuşaklık diye geçiyor ne kdar 100e yakınsa o kadar kötüdür.Tanklarda 35 felandır mesela o Softnessı düşürürsen zayiat azalır daha dayanıklı olur birimler(Diye biliyorum).

Şu softness, hard attack ve soft attack'ı tam olarak anlayan birini görmedim :) bende softness azalınca kötü zannediyorum, tam olarak açıklayan bir yazıda görmedim forumda, biri tam olarak anlatsa ??

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 13 Şubat 2012, 23:06:02 »

5.Ben interceptor kullanırım genelde.Fakat aşırı bir farkı yok.

çok büyük fark var interceptor çok kısa menzilli, stuka gibi, ama fighter çooook uzun menzilli, sanırsam kendi topraklarında hava üstünlüğünü elinde tutmak için, defans için bir uçak

Çevrimdışı Anatole France

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 14 Şubat 2012, 00:21:01 »
Şu softness, hard attack ve soft attack'ı tam olarak anlayan birini görmedim :) bende softness azalınca kötü zannediyorum, tam olarak açıklayan bir yazıda görmedim forumda, biri tam olarak anlatsa ??
Valla ben de zamanında bunu çok araştırdım. Ama doğru düzgün bilen yok. Paradoxta da bulamadım ben.
Denn nur Eisen kann uns retten...

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 14 Şubat 2012, 00:31:07 »
1. Mayın döşeyicilerin bonusları tugay üretiminde tıklarsan yazıyor ve sadece o bonusları veriyor. Sonradan aktif edilen veya kullanılan birşey değil bildiğim.

2. Spotter yani keşif uçağı. Denizdeki birimleri farketmeni kolaylaştırıyor. Konvoy avcılığı için çok etkili.

3. Shift tuşuna basılı tutarak ilerideki şehirlerin üzerine farenin imini götürdüğünde gideceği yolu gösterir. Bunun dışında yedek (reserve) yaparsan komşu şehirlere saldırı geldiğinde direk o şehire harekete geçerler. Bunun dışında anti-partizan görevi verirsen ve çevre şehirlerde isyan çıkarsa oraya müdahale için harekete geçerler.

4. Ne lazımsa onu ekle. Ben genelde mühendis eklerim. Çok hızlı oluyor ileri seviye karargahlar.

5. Bende genelde interceptor kullanırım ve evet fazla farkı yok.

6. Bir tarafa saldırmışsan ve diğer şehirden yardım harekete geçmişse,yardımın geldiği şehiri bombalayabilirsin fakat çok iyi sonuçlar bekleme.

7. Railway cannon sanki biraz renk olsun diye katılmış,zira çok uzun süren bir araştırmadan sonra zorlukla üretiyorsun ve birimlerin ilerlemesini neredeyse durduruyorsun. Aldığın sonuç verdiklerinle örtüşmüyor. Hiç tavsiye etmem.

8. Eğer birimlerin paketlenmişse veya bir ada ele geçirmiş fakat erzak ulaştıramıyorsan,konvoyların sürekli avlanıyorsa işine yarayabilir.

Edit -softness- : Softness tugayınızın yumuşaklığıdır. Birimlerinizin bir hard attackı vardır birde soft attackı. Birimlerinizin yumuşaklığı arttıkça saldıranların soft attackı geçerli olur,yumuşaklık düştükçe saldıranların hard attackı geçerli olur. Mesela SSCB olduğunuzu düşünün ve Almanlar ile çarpışacaksınız. Ajan raporlarına göre zırhlı birimleri çok fazla (ki genelde öyle oluyor),zırhlı birimlerin softnessı düşüktür,yani bunlara saldırılarınızı tugaylarınızın hard attackı belirleyecektir. Bu durumda piyadelerinize anti tank gibi hard atağı yüksek tugaylar iliştirmenizde fayda olur. Tam tersi durumu düşünelim;Almanya ile SSCB'ye saldıracaksınız. Karşı taraf neredeyse tamamen motorize veya düz piyade ki bunların softnessları yüksek yani soft atağınız önemli. Bu durumda sp-art gibi soft atağı yüksek tugaylar kullanmanızda fayda olur.
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2012, 00:37:37 Gönderen: yeniceri 888 »

Çevrimdışı Kenjiro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 14 Şubat 2012, 00:36:08 »
Nazi dediğin interceptor kullanır. Fighter çok allies kaçıyor.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 14 Şubat 2012, 21:56:56 »

Edit -softness- : Softness tugayınızın yumuşaklığıdır. Birimlerinizin bir hard attackı vardır birde soft attackı. Birimlerinizin yumuşaklığı arttıkça saldıranların soft attackı geçerli olur,yumuşaklık düştükçe saldıranların hard attackı geçerli olur. Mesela SSCB olduğunuzu düşünün ve Almanlar ile çarpışacaksınız. Ajan raporlarına göre zırhlı birimleri çok fazla (ki genelde öyle oluyor),zırhlı birimlerin softnessı düşüktür,yani bunlara saldırılarınızı tugaylarınızın hard attackı belirleyecektir. Bu durumda piyadelerinize anti tank gibi hard atağı yüksek tugaylar iliştirmenizde fayda olur. Tam tersi durumu düşünelim;Almanya ile SSCB'ye saldıracaksınız. Karşı taraf neredeyse tamamen motorize veya düz piyade ki bunların softnessları yüksek yani soft atağınız önemli. Bu durumda sp-art gibi soft atağı yüksek tugaylar kullanmanızda fayda olur.

Tam olarak açıklayıcı olmuş, çoğu oyuncunun bu mantığı bilmediği için bazen savaş kaybettiğini düşünüyorum ( mesela ben :) )
Ve anladığım kadarıyla, soft attack; mermi, el bombası, ağır makineli, havan gibi piyade ve hafif mühimmatın saldırısı, hard attack'ta top, bomba gibi daha yıkıcı güçteki mühimmatın etkisi oluyor. Örneğin bir tankta veya stuka uçağında hem makineli tüfek hemde top veya bomba oluyor. Çünkü bir tanka veya uçağa soft attack azda olsa eklemezsen, piyade gibi hard attack'ı düşük softu yüksek bir birimi 40 saat savaşsan da yenemezsin. Zaten oyunun mantığında, anti tank eklenmiş bir piyade birimde hem softness düşüyor, hemde defans yükseliyor, artı hard attack artıyor. Böylece tanka karşı etkili olabiliyorsun, yoksa orada bir top ateş etmiyor, oyun güzel bir işleyiş ve denge sunmuş bence

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 14 Şubat 2012, 22:03:13 »
nasıl resim ekliyoruz

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 15 Şubat 2012, 00:27:20 »
nasıl resim ekliyoruz

Herhangi bir resim upload sitesine (ben imageshack kullanıyorum) resmini yükle. Sana verdiği forum linki mesajına kopyala.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 15 Şubat 2012, 21:21:30 »

Arkadaşlar Fighterlar (Masserschimitt) gördüğünüz gibi; ağır, hafif ve filo saldırısında daha da iyiler. Yüzey savunması ve hava savunmasında da öyle. Menzili ise 1943'e kadar çok değilken, 43'ten sonra 4-5 katına çıkıyor upgradelerle. Ben ingilizlerle hava da nasıl başa çıktım sanıyorsunuz, ilk oynadığımda nefes aldırmıyorlardı bana :( şimdi ise tüm manş denizi ile atlantikte benim avcılarım geziyor ve naval uçaklarım ingiliz gemisi avlıyor. Denizaltılar ise rahat rahat convoy saldırısı yapıyor :)
Yanlız önceden kalma interceporleride kullanıyorum. Bunlar ise paris, berlin gibi önemli şehirlerin üstünde ve kıyı-sınır bölgelerinde anavatanı koruyorlar :D şu ana kadar 6 ingiliz stratejik bomb. uçağını indirdiler
« Son Düzenleme: 15 Şubat 2012, 21:30:00 Gönderen: Fallschirmjagger »

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 15 Şubat 2012, 23:29:13 »
Arkadaşlar, yeni eklenen "Artillery Bombardment" seçeneğini verimli kullanmayı çözdüm, oyunda ustalaşabilmek için klasik almanya save'imin dışında Finlandiya ile "Kış Savaşı" senaryosunu oynuyorum arada. Finler hareket etmeyen birimlerine (örneğin karargahlarına) topçu brigadeleri eklemişler, piyade ile bir bölgeye saldırırken, aynı anda da karargahlarla saldırdığım bölgeye artillery bomb. yaptım, sonuç oldukça tatmin edici oldu :) (kesinlikle bu senaryoyu oynamalısınız bu arda tavsiye ederim)
Bir de çok önemli bir sorunuma çözüm oldu artillery olayı, şöyle ki oyunun başlarında almanya ile polonya'ya saldırınca fransızlar da bana saldırıyorlardı, fakat maginot hattındaki fransızlara sınırdaki tüm birimlerimle artillery bomb. yapınca hem saldıramaz oldular, hem sayıları ve organizasyonları azaldı, bende ise sadece supply azaldı, böylece ben polonyayı işgal edip batıya yüzümü dönene kadar hem oyalandırlar, hemde adam ve org. kaybettiler, böylece toplu taaruzumla maginot hattını arkadan çevirirken çabuk pes ettiler :) tavsiye ederim  tbrk*

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 16 Şubat 2012, 00:21:22 »
Arkadaşlar Almanya ile oynarken 39 senaryosu ile gelen ve 3 Muhripten oluşan küçük donamam, yani "Zerstörer" ler şimdiye kadar inanılmaz işler başardı :) wikipedia'da bunlarla ilgili küçük bir bilgi;

http://de.wikipedia.org/wiki/Zerst%C3%B6rer  Bu Almancası

http://tr.wikipedia.org/wiki/Muhrip Türkçesi

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 16 Şubat 2012, 03:05:05 »
Bayağı hevesli girdin. Biraz daha öğrendikten sonra iyi bir hikaye bekliyorum senden.

Çevrimdışı Kenjiro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 16 Şubat 2012, 11:31:49 »
Hep Almanya ile oynuyorsun herhalde. İşte gerçek Nazi böyle olur. ;)

Çevrimdışı Michael Wittmann

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Gözümü kapatıyorum, Halep düşüyor...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 16 Şubat 2012, 14:58:37 »
Konuyu sabitliyorum.Devam edersen iyi olur.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 16 Şubat 2012, 17:09:31 »
:D yok nazilikten değil, orduları en mükemmel ve kaliteli olan ülke diye düşünüyorum, kullanmayı iyi bilen birinin elinde durudurulamaz bence. Tabii birde İngiliz donanması ama, sevmiyorum onların birimlerini.

Alman Elit Paraşütçüleri (Fallschirmjäger)

http://tr.wikipedia.org/wiki/Fallschirmj%C3%A4ger
http://tr.wikipedia.org/wiki/Monte_Cassino_Sava%C5%9F%C4%B1

Alman Dağ Komandosu (Gebirgsjager)

http://www.gebirgsjaeger.4mg.com/
http://www.gaissmair.net/pictures.htm

Daha Tiger Tankları mı, Panzerjager'leri (Mech. Infantry) mi, Operation Market Garden'daki Elit Panzer Kolordusunu mu, denizaltıları, bismarck zırhlısını mı, stukaları mı, hangisini sayayım :)

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 16 Şubat 2012, 17:19:33 »

Alman Dağ Komandoları (Gebirgsjager) tüm eğitimleri bittikten sonra (öyle böyle bir eğitim değil ama) gerçek asker olabilmek için son sınavlarını verirlermiş, alp dağlarının çok çok üstlerinde yetişen bir çiçeği almak için tırmanır, çiçeği bulur ve aşşağı inermiş, ancak ondan sonra savaşa hazır olabilirmiş. İnternette bir çok kaynakta ve özellikle "Band of Brothers" kardeşler takımı dizisinde konuya vakıf olabilirsiniz. Keyifli oyunlar

http://www.flamesofwar.com/hobby.aspx?art_id=208
Oyunda bu komutanla oynuyorsunuz zaten
http://www.brigada1sexto.com.br/forum/viewtopic.php?t=171

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 16 Şubat 2012, 19:55:10 »
Biraz oyun hakkında da bilgi koyarsan iyi olur.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 16 Şubat 2012, 20:19:41 »
Biraz oyun hakkında da bilgi koyarsan iyi olur.

Tamam. tbrk*
Türkçeyi güzel kullanalım.Cümle sonuna nokta konur.
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2012, 20:30:17 Gönderen: xharunx1 »

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 16 Şubat 2012, 20:30:26 »
Başarlar.

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 16 Şubat 2012, 20:41:56 »
Başarlar.

Türkçe'yi doğru kullanalım,ne o öyle kaşarlar der gibi :) .

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 16 Şubat 2012, 20:45:22 »
Türkçe'yi doğru kullanalım,ne o öyle kaşarlar der gibi :) .
Hahaha. :D Ok yazmıştı bende Türkçe olsun dedim.Harbi öyle olduysa sileyim. :D
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2012, 20:45:50 Gönderen: xharunx1 »

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 16 Şubat 2012, 20:53:47 »
Şu andaki durum böyle;

1. ve 2. ordumla İngiltereyi henüz yeni yendim, ve adadan attım, süreki barış istiyorlar, bu arada 4 tümenden oluşmuş ve ağır silahlar eklenmiş denizci piyadelerim ve rommelin 3 tank tümeni, italyanlarla ortak minik bir haçlı seferi düzenledik Kudüs'e ve sonuç çok tatmin edici oldu.
3. Ordumla da balkanlarda önce Yugoslavya'yı işgal ettim, (tavsiye ederim Hırvatistan bağımzılık isteyince verin, hem partizanlarla uğraşıyorlar, hemde çok iyi dağ komando veriyorlar 4-5 ayda bir size) ardından bulgaristan ve son olarak yunanistan kuşatma hareketleriyle işgal edildi. özellikle, donanmasız yunanistana saldırıp, uçaklara port strike yaparak yunan donanmasını tarihe gömdüm, girit adasına ise aslında olduğu gibi paraşütçü komandoları atarak 14 gün gibi bir süre de yunan işgalini tamamladım. Türkiye ile müttefik olmaya çalışıyorum fakat ülke domokratik olduğu için ittifak olamıyoruz.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 16 Şubat 2012, 20:56:08 »
1 sene sonra rusya'yı istila'ya başlıyorum, tavsiyelerinizi beklerim.

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 16 Şubat 2012, 20:59:02 »
Hahaha. :D Ok yazmıştı bende Türkçe olsun dedim.Harbi öyle olduysa sileyim. :D

Yok,şaka yapmıştım zaten. :)

Fallschirmjagger;

Oyunun modlu mu?

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 16 Şubat 2012, 23:01:23 »
Yok,şaka yapmıştım zaten. :)

Fallschirmjagger;

Oyunun modlu mu?

Sadece türkçe yama var, onu da bu siteden indirdim, tavsiye edeceğiniz mod var mı, kaizerrich mi ne diye bir şey duymuştum

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 17 Şubat 2012, 00:37:27 »
Oynu tam öğrenene kadar modlara fazla bulaşma bence.

K. İrlanda nasıl İrlanda'ya katıldı orasını anlamadım o yüzden modu sormuştum.

Türkiye'yi mihvere katman için Atatürk'ün ölümüne kadar zamanın var. Atatürk öldükten sonra demokratikleşen Türkiye'yle ittifak olamazsın. Zaten Türkiye ile ittifak olmanı tavsiye etmem. Kafkaslar'dan SSCB,güneyde müttefikler,batıda Yunanistan ve beklemediğin anda İran'ın BK kuklası olmasıyla açılan yeni bir cephe daha. Tarafsız kalması Almanya'nın daha fazla işine geliyor bence.

Almanya ile SSCB'ye saldırılarda sürekli paketlerle ilerliyorum. Hikayeme (Lebensraum) bakabilirsin. Muhtemelen SSCB ile petrol anlaşmaların vardır ve savaş başlayınca anlaşmalar iptal olur. Haliyle petrol sıkıntısı çekebilirsin. Bu yüzden batı cephesinde hava ve denizde çalışır durumda kuvvet bulundurma. Doğuda ise deniz çok işine yaramayacaktır,SSCB'nin büyük bir donanması yok. Ancak havadan sıkıntı çıkartabilir,avcı uçaklarınla sürekli devriye yap. Karşı tarafın insan gücü senden daha fazla,haliyle çok fazla kayıp vereceğin çatışmalardan kaçın. Ezici güçle saldırmaya bak. Balkanlar'daki müttefiklerinin (Bulgaristan,Macaristan,Romanya) ordularının kontrolünü al ve Romanya sınırını bu kuvvetlerle koru. Kendinden biraz piyade eklersen savunma için yeterli olabilirler. Finlandiya müttefikinse kuzeye kuvvet koymayı unutma,Norveç üzerinden gelebilirler. Japonya ile müttefik ol saldırmadan. Biraz doğuda asker bırakmak zorunda kalsınlar. Özellikle kışın saldırılarında hava durumuna bakmayı ihmal etme. Sovyet askerlerinin buzda savunma gücü,senin buzda saldırından çok çok fazla. Yanına siper ve general bonusu alınca savunmada büyük süprizler yapabilirler.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 17 Şubat 2012, 02:43:19 »

K. İrlanda nasıl İrlanda'ya katıldı orasını anlamadım o yüzden modu sormuştum.

Yok, ben AoD nin yeni özelliği olan ve benim çok sevdiğim "bölgeye sağ tıkla orayı müttefiğine ver" olayı ile o iki bölgeyi vichy fransa'ya verdim. Beyaz oralar :)

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 17 Şubat 2012, 03:00:55 »

Zaten Türkiye ile ittifak olmanı tavsiye etmem. Kafkaslar'dan SSCB,güneyde müttefikler,batıda Yunanistan ve beklemediğin anda İran'ın BK kuklası olmasıyla açılan yeni bir cephe daha. Tarafsız kalması Almanya'nın daha fazla işine geliyor bence.

Fakat; birincisi ben doomsday ile oynadığımda türkiyeyi müttefiğim yapmış, kafkaslarda türk dağ komandolarım ve benim dağcılar mucizeler yaratmıştı, ayrıca Kafkaslardaki ilerlerleyişim ve Kırım'a denici çıkarmam ukrayna cephesinin dikkatini dağıttı, arkadan kuşatıldığını düşünen ruslar hemen stalingrad'ı doldurup ukraynadaki güçlerini azaltmışlardı, ani bir taaruzla stalingrad-ukrayna cephesini hafif yarınca ukrayna üzerindeki rusların tüm lojistikleri kesildi ve darmandağınık oldular, romen ve macar piyadeleri rusları heryerde oyalayıp, panzerlerimde işin içine girince, hızlı bir şekilde stalingrad yoluna mızrak gibi girmiştim, gerçi ilk oyunum olduğu için very easy oynamıştım ama  mtl* Yani şimdi de aynı taktiği uygulamak niyetindeyim
Güneyde müttefikler konusunda haklısın ama ilk oyunumda Türkiye'nin sadece dağcılarını kafkaslarda kullanıp geri kalan tüm gücünü ortadoğuya yığmıştım zaten, ırakla da, ingilizlerle de kolay kolay başa çıkmıştı türkler :) üstelik AoD de italya; suriye ve israili çoktan işgal etti, bende yunanistanı aldım, ve mısırı italya ile yenip orada mısır hükümetini kurdum, yani gelseler gelseler irandan ve hindistan üzerinden ıraka çıkarlar, 1. dünya savaşında olduğu gibi Kut'ül Amara da kuşatır yok eder bizimkiler  :army:

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 17 Şubat 2012, 03:12:43 »

Japonya ile müttefik ol saldırmadan. Biraz doğuda asker bırakmak zorunda kalsınlar.

Barbarossa operasyonunun belgeselini izlemiştim, geçen oyunda Rusya'ya saldırmadan önce. Almanların yenilmesinin en büyük nedeni rusların Japonya ile saldırmazlık anlaşması yapmalarıymış. Böylece Moskova ve Stalingrad önünde savaşmaktan bitmiş Rus ve Alman askerlerinin cephesine Sibirya ve doğu rusya dan milyonlarca asker, araç gereç ve mühimmat gelmiş. Böylece Almanlar Moskova önünde yenilmiş, Stalingrad ise tamamen kuşatılmış ve 6. ordu teslim olmuştur. O yüzden Japonya ile müttefik olmam şart, fakat gidip direk Amerika'ya savaş ilan ediyorlar >:(

Özel isimler büyük harfle yazılır ve özel isimlere gelen ekler kesme işareti(') ile ayrılır.
« Son Düzenleme: 17 Şubat 2012, 12:23:16 Gönderen: xharunx1 »

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 17 Şubat 2012, 05:18:20 »
Barbarossa operasyonunun belgeselini izlemiştim, geçen oyunda rusya ya saldırmadan önce. Almanların yenilmesinin en büyük nedeni rusların japonya ile saldırmazlık anlaşması yapmalarıymış. Böylece moskova ve stalingrad önünde savaşmaktan bitmiş rus ve alman askerlerinin cephesine sibirya ve doğu rusya dan milyonlarca asker, araç gereç ve mühimmat gelmiş. Böylece almanlar moskova önünde yenilmiş, stalingrad ise tamamen kuşatılmış ve 6. ordu teslim olmuştur. O yüzden japonya ile müttefik olmam şart, fakat gidip direk amerikaya savaş ilan ediyorlar >:(
AoD ile Armageddon arasındaki en mühim fark tankların etkisi. Yani, oyun ilk çıktığında böyleydi. Tanklar yardımıyla ben SSCB'yi çok kolay yenmiştim.

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 17 Şubat 2012, 09:26:40 »
Fallsch sen 1.02 mi 1.07 mi kullanıyorsun?
1.07 önerimdir.Bir ara multi atalım ha ne derseniz?

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 17 Şubat 2012, 11:53:58 »
O yüzden japonya ile müttefik olmam şart, fakat gidip direk amerikaya savaş ilan ediyorlar >:(

Onu dert etme,ABD Pearl Harbor olayından sonra eventla (çok büyük ihtimal) müttefiklere katılıyor.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 17 Şubat 2012, 20:03:29 »
Fallsch sen 1.02 mi 1.07 mi kullanıyorsun?
1.07 önerimdir.Bir ara multi atalım ha ne derseniz?

1.07'yi indirdim ama dosya arşiv hatası veriyor zipten çıkarırken

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 17 Şubat 2012, 20:55:47 »
yeniceri 888 arkadaşım, hikayeni okudum, paket kuşatmaları çok başarılı, tebrik ederim, yanlız paket yapaken, elindeki bölgenin savunmasını ne ile yapıyorsun

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 17 Şubat 2012, 21:20:50 »
Arkadaşlar bir kaç sorum olacak;

1. Üretim yaparken bir birim 56 gün sonra tamamlanacak yazsa da 3-4 ay sonra bitiyor, üretim barım istenilenden daha da yüksek seviyede olmasına rağmen bu böyle.

2. Yaza Rusya'ya saldırıyorum, şu anda bütün uçaklarım ve gemilerim hareketsiz, savaş yok, eksilen birim yok, sadece 10 kadar yeni birimi ordularıma dahil ettim fakat üretim bölümünde supplys 80'lerde  ve reinforcement 50'lerde. Kim ne için kullanıyor bu kadar malzemeyi ?

3.  Tanklara sadece mühendis tugayı koyardım önceden, savunmayı ve sağlamlığı arttırırdı, şimdi görüyorum ki SPA (self-propelled artillery) koyunca da hemen hemen aynı defansı ve sağlamlığı vermekle beraber, soft ve hard attack'ı arttırıyor, softness'i azaltıyor ve hızında bir değişikliğe yol açmıyor, bu durumda müh. tugaylarını kaldırıp hepsini SPA'mı yapsam diye düşünüyorum ?

4. Denizden çıkarma yaparken, piyadeler karşı tarafı yenseler de, çıkarma gemilerinin supply'si bittiği için bir anda geri dönüyorlar ve savaşı kaybediyorum, nasıl önleyebilirim ?

Çevrimdışı Kenjiro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 17 Şubat 2012, 21:24:17 »
1. O, production progress'in sürekli %100 olması baz alınarak tahmin edilen bitiş süresi.

2. Müttefikler sürekli senin birliklerini bombalıyor da o yüzden.(Bir kısmıda ticaretten gidiyordur)

3. Ben HoI2'de tanklara hep SPA ataçlarım.

4. Teknoloji'de naval doctrine kısmına önem ver. Gemilerini upgrade yap. Ama denizlerde İngiltereyle baş etmen çok zor hatta imkansız.

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 17 Şubat 2012, 22:10:04 »
yeniceri 888 arkadaşım, hikayeni okudum, paket kuşatmaları çok başarılı, tebrik ederim, yanlız paket yapaken, elindeki bölgenin savunmasını ne ile yapıyorsun

Eyvallah sağolasın. 12 tugaylı piyade tümenleriyle tüm sınırları koruyorum. Artan 11+HQ'lu tugayların sayısına göre çemberler ayarlıyorum. Mesela 5 tane 12'li tümen arttı savunmadan hariç. 5 şehri kapsayan bir paket hazırlayıp,her şehre ulaştığımda bir tane 12'li bırakarak ilerliyorum. Paket kapandığında savunmadaki piyadelerle ilerleyip paketi kapatıyorum.

Arkadaşlar bir kaç sorum olacak;

1. Üretim yaparken bir birim 56 gün sonra tamamlanacak yazsa da 3-4 ay sonra bitiyor, üretim barım istenilenden daha da yüksek seviyede olmasına rağmen bu böyle.

2. Yaza Rusya'ya saldırıyorum, şu anda bütün uçaklarım ve gemilerim hareketsiz, savaş yok, eksilen birim yok, sadece 10 kadar yeni birimi ordularıma dahil ettim fakat üretim bölümünde supplys 80'lerde  ve reinforcement 50'lerde. Kim ne için kullanıyor bu kadar malzemeyi ?

3.  Tanklara sadece mühendis tugayı koyardım önceden, savunmayı ve sağlamlığı arttırırdı, şimdi görüyorum ki SPA (self-propelled artillery) koyunca da hemen hemen aynı defansı ve sağlamlığı vermekle beraber, soft ve hard attack'ı arttırıyor, softness'i azaltıyor ve hızında bir değişikliğe yol açmıyor, bu durumda müh. tugaylarını kaldırıp hepsini SPA'mı yapsam diye düşünüyorum ?

4. Denizden çıkarma yaparken, piyadeler karşı tarafı yenseler de, çıkarma gemilerinin supply'si bittiği için bir anda geri dönüyorlar ve savaşı kaybediyorum, nasıl önleyebilirim ?

1. Üretime gereken icyi sağlamamış olabilirsin. Bunun dışında retool time olayınıda unutma. Her birim üretiminde,üretime başlamadan bir hazırlanma süreci geçiyor. Bunu hesap etmeyi unutma.

2. Reinforce birimlerinin kayıplarını tamamlamasıdır ve savaş başlamadan eksik olmaması önemli. Ordunun genişliği ise erzak (supply) ihtiyacını arttırır. Kurduğun dev ordunun sana bir masrafı olacak tabi.

3. Bende genelde sp-art kullanıyorum. Geliştirdikçe iyice coşacak onlar. Mühendisle mukayese bile edilmez bence. Tek dezavantajı petrol tüketimi ki mühendislerinde petrol ihtiyacı var.

4. Fazla taşıma gemisi kullanırsan daha fazla erzak alırlar yanına. Ben 12'likleri çıkartmak için 15 taşıma gemisi kullanıyorum. Tabi yolda ve savaşta geçen sürede erzağın azalmasında etkili.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 18 Şubat 2012, 06:21:55 »
Arkadaşlar iyi oyunlar, ordu düzenim hakkında bir kaç soru. Ben orduları böyle düzenliyorum, var mı yanlışım

4 adet ordum var, örneğin 1. Ordunun düzeni şöyle;

1 ad. HQ (tek başına)

1 ad. Ana Kolordu, HQ ile birlikte hareket ediyor (2 Tank ve 4 Piyade Tümeni)

1 ad. Panzer Kolordusu (3 Tank Tümeni)

2 ad. Hafif Zırhlı Kolordusu (İkisinde de 1 Light Tank ve 2 Mekanize Piyade Mevcut) (kanatlardan hızlı hareket için)

6 ad. Piyade Kolordusu (4'erli Tümenler halinde)

Orduları mı bu şekilde organize ediyorum, toplamda bir ordu da 10 Kolordu ve 1 HQ oluyor, diziliş mantıklı mıdır, daha fazla hq gerekli mi ? tavsiyeleriniz nelerdir ?

Çevrimdışı c.

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 18 Şubat 2012, 10:54:19 »
Ben fazla HQ kullanmam :P .Sana tavsiyem DH'ye geçmen bence.Süper bir haritası var.

Çevrimdışı Kenjiro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 18 Şubat 2012, 14:29:11 »
DH'de 2.DS çok zor ama adam daha yeni bir üye.

Çevrimdışı Destroyer

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 18 Şubat 2012, 14:32:08 »
Dh ezik oyun aod candır...

Soruya cevap Hqları birliklerin gerisinde tutuyorsun değil mi hq bonus alsınlar... Ayrıca tanklarla piyadeleri ayır yavaşlatırlar...
« Son Düzenleme: 18 Şubat 2012, 14:33:55 Gönderen: Destroyer »
oyunlarindunyasi.com

Çevrimdışı Kenjiro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 18 Şubat 2012, 14:33:04 »
Candır da keşke o haritası biraz daha güzel olsaydı.

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 18 Şubat 2012, 15:35:04 »
Candır da keşke o haritası biraz daha güzel olsaydı.
Harita bakımından Dh harika ama bir savaşa giriyorsun çok uzun sürüyor.

Çevrimdışı c.

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 18 Şubat 2012, 15:41:55 »
AoD haritası berbat.

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 18 Şubat 2012, 16:03:45 »
Hızları eşit olan tugayları birleştir. Inf-art tugaylarla zırhlı birimleri birleştirmişsin. Zırhlı birimlerin hız avantajınıda ortadan kaldırıyorsun.

Çevrimdışı Destroyer

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 18 Şubat 2012, 16:06:42 »
İlla tankın yanına piyade koaycaksan mot veya mec olsun...
oyunlarindunyasi.com

Çevrimdışı Kenjiro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 18 Şubat 2012, 16:54:47 »
AoD haritası berbat.
Aynen. DH'ye alışınca insanın AoD oynayası gelmiyor. Ama 2.DS'nin de tadı AoD'da çıkıyor.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 20 Şubat 2012, 00:30:47 »

Soruya cevap Hqları birliklerin gerisinde tutuyorsun değil mi hq bonus alsınlar... Ayrıca tanklarla piyadeleri ayır yavaşlatırlar...

Her orduda, sadece bir kolorduda (ana kolordu) tank ve piyadeler birleşik, maksadım merkezde güçlü, hem defansif hem ofansif, yavaş ama etkili bir güç tutmak, yoksa diğer kolordularda zırhlılar ayrı. Ve evet HQ'lar geriden geliyor ama herzaman birliklerimin bulunduğu topraklara komşu topraklarda bulunuyorlar.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 20 Şubat 2012, 00:33:32 »
İlla tankın yanına piyade koaycaksan mot veya mec olsun...

öyle zaten, o sadece merkez kolordusu için geçerli

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 20 Şubat 2012, 12:45:05 »
Tavsiyem sp-arttan sapma. Bak roketle aynı özelliği veriyor ancak roketin 3 geliştirmesi var. Sp-art daha fazla gelişiyor ve ileri tarihlerde roketi solluyor. Mühendislikten bahsetmiyorum bile.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 20 Şubat 2012, 22:09:44 »
Tavsiyem sp-arttan sapma. Bak roketle aynı özelliği veriyor ancak roketin 3 geliştirmesi var. Sp-art daha fazla gelişiyor ve ileri tarihlerde roketi solluyor. Mühendislikten bahsetmiyorum bile.

Doğru söylüyorsun, hatta roketin 1-2 puan eksisi bile var sp art.a göre. Dün rus saldırısından önce tüm tugaylarımı çıkartıp baştan düzenledim. Fakat çok ilginç bir şey yakaladım. İstatistiklere baktığımda mühendis tugaylarının hıza bir artısıda eksisi de olmamasına rağmen, zırhlılardaki mühendisleri çıkardığımda hızı -3 azalttığını fark ettim ??? yani tankın hızı 16 iken, müh. ekleyince hızı 13 oluyor. Artık asla müh.kullanmam. 4 tümenli herhangi bir kolorduma 2 sp art. 1 tank destroyer 1.de anti-air ekledim, hem canavar oldu hemde hızları eksilmedi :)

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 20 Şubat 2012, 22:16:46 »
Arkadaşlar, sabitlenmiş bir konuya alakasız bir şey yazdığım için kusuruma bakmayın ama geçen gördüm, bir arkadaşımız sanırsam editörle Kurtuluş Savaşı modu yapmış fakat devamı gelmemiş, ben modu çok sevdim. Eventleri çok mantıklı ve güzel olmuş, bulamaz mıyız veya yapacak biri yok mu ?

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 20 Şubat 2012, 23:40:18 »
IC modu var. AoD'nin üzerine IC kurarsan oynayabilirsin. Birde dediğin gibi bu konuya konuyla alakasız şeyler yazmaktansa,yeni konu açmaktan çekinme.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 22 Şubat 2012, 20:08:58 »
Arkaaşlar iyi oyunlar,

1. Savaş gemileri ile yapılan "Shore Bombardmend" ne işe yarıyor, ben bir işe yaradığını görmedim. O bölgeyi gemi ile bombardıman ediyoruz anladım ama ne adam nede organizasyon eksiliyor karşı tarafta

2. Savaşlar olurken, üzerinde tıkladığımda sürekli değişen simgeler ve resimler görüyorum az çok tahmin ediyorum ama tam olarak nedir bunlar, komutanların niteliği, hava şartları falan mı ?

Arkadaşlar soru değil ama tavsiye; oyunumda asla yenemeyeceğimi düşündüğüm İngiliz filosunu limanda görünce "Port Strike" yaptım, elimdeki hemen hemen tüm uçaklarla. Yanlız bir anda hepsini yollamadım, Avcı uçaklarına dokunmadım, bunun dışında Naval, Tactic, Strategic ne kadar uçağım varsa 8'er 10'ar Port Stirke yaptım, ama gece yaptım tabii, gündüz değil. Filoların gücü çok düşünce beklemeye aldım, diğerleri ile saldırdım, 2 ayda İngilizlerin 3 uçak gemisi, yaklaşık 10 savaş gemisi ve 15-20 kruvazör, destroyerden oluşan anavatan filosunu tamamen yok ettim. Ardından İngilizler limana "Mediterranean Group" ve "D Group" diye 2 filo daha getirdiler, bunları da aynı yöntemle yok ettim, strengleri çok düşen filolarımı port stirke yaptırmak yerine denizlerde dolaştırdım. Böylece 4 ayda tüm İngiliz filosunu sulara gömdüm, ardından da britanya işgalim gerçekleşti. Yeni başlayan arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim. İyi oyunlar.

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 22 Şubat 2012, 20:35:48 »
1.Shore bombardment özelliği pek işe yaramıyor(neredeyse hiç) .
2.Doğru tahmin yürütmüşsün.Coğrafya(özellikle akarsular ve dağlar) ve hava şartları çok önemlidir.Dağlık bir alanda düşmanda 2 tümen dağcı olup sende 2 tümen infantry olsa düşman dağ avantajından dolayı senden üstün olur.Naziler isen Sovyetler'e kış aylarında sakın saldırma.Asker organizasyonları azalır.Anlayacağın önemli etkenler.

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 22 Şubat 2012, 20:55:42 »
1. Hiç işe yaaramıyor falan denilmiş. Shore bombardment çıkartmayla birlikte kullanılırsa çok işe yarıyor. Zaten amacıda bu,çıkartmada kıyının güvenliğini sağlamak ve doğru kullanılırsa çok etkili olur.

2. Muharebeyi etkileyen tüm koşullar o resimlerde görünür. Resimlerin üzerine geldiğinde muharebenin ayarlarını oluşturan etkileri açıklar. Coğrafi şekiller(dağ,düzlük),hava durumu (buz,yağmur vs.),şehrin özelliği(urban),generalin avantajları,siper bonusları vs. Saldırı ve savunma bonuslarını gördüğünde zaten saldırıya devam edip etmemen gerektiğini anlarsın.

Donanmayı havadan indirmek çok önemli,özellikle kendinden büyük donanmaları. Örneğin ben Japonya hikayemde (bakmak istersen samurayın ruhu) tüm ABD donanmasını havadan indirdim. 1941'deki ABD donanmasını havadan bitirebilmek hava kuvvetlerinin denizlerdeki gücüne büyük bir örnek. Bunların dışında ek bilgi olarak hava kuvvetlerine konvoy devriyesi görevleride verebilirsiniz.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 22 Şubat 2012, 23:58:50 »
1. Hiç işe yaaramıyor falan denilmiş. Shore bombardment çıkartmayla birlikte kullanılırsa çok işe yarıyor. Zaten amacıda bu,çıkartmada kıyının güvenliğini sağlamak ve doğru kullanılırsa çok etkili olur.

Büyük bir ihtimalle dediğin doğru. Çünkü, Malta adasına çıkarma yaparken Akdeniz Filomla Maltayı bombalamıştım, ve savaş ekranındaki bahsettiğim küçük simgelerde "shore bombardment" çıkmıştı, ve benim çıkartma yapan askerler ingiliz adasını işgal ederken kinden çok daha hızlı ve etkili çıkmışlardı adaya. Çünkü ingiliz istilasında kendi adamlarıma da zarar verir diye "shore bombardmend" seçeneğini kapatmıştım. Böylece askerler 2 saat kıyıda savaştılar, sonra da daha önce bahsettiğim gibi çıkarma gemilerinin supply'si bitip yenilmiş gibi geri çekilmiştim. Şimdi anlıyorum :)

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #60 : 23 Şubat 2012, 00:05:33 »
2.Doğru tahmin yürütmüşsün.Coğrafya(özellikle akarsular ve dağlar) ve hava şartları çok önemlidir.Dağlık bir alanda düşmanda 2 tümen dağcı olup sende 2 tümen infantry olsa düşman dağ avantajından dolayı senden üstün olur.Naziler isen Sovyetler'e kış aylarında sakın saldırma.Asker organizasyonları azalır.Anlayacağın önemli etkenler.

Evet, hatta bunun farkını en iyi Finliler'le oynadığım "Kış Şavaşı" senaryosundan biliyorum, Finlandiyanın bazı bölgelerinde benim askerler 300 Spartalı gibi Ruslar'a kök söktürüyorlar :)   (bu arada Leningrad'ı kuşatıyorum ve tüm Karelya ve Murmask Yarımadası benim elimde. Easy oynuyorum ama olsun, hilesiz hurdasız en azından :)

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 23 Şubat 2012, 00:09:06 »
Resimlerin üzerine geldiğinde muharebenin ayarlarını oluşturan etkileri açıklar.

Bunu bilmiyordum, çok iyi oldu :) Peki diyelim hemen hemen aynı güçlere sahip bir orduya saldırdım. Savaş başlar başlamaz oyunu pause edip, istatistiklere baktım. Yenileceğimi anlayıp anında geri çekildim. Savaşı kaybetmiş sayılırmıyım ve bu komutanımın sicilesine işler mi (yada ne ise işe skilline :) )

Çevrimdışı Destroyer

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 23 Şubat 2012, 00:11:57 »
İşler tabi ki... Sonuçta saldırıp korkup geri çekiliyorsun...
oyunlarindunyasi.com

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 23 Şubat 2012, 00:15:24 »
şehrin özelliği(urban),generalin avantajları

O zaman şöyle yapayım, Finlilerle yaptığım "Kış Savaşın"nda Stalingrad kuşatmasında, şehri savunan general Urban yönü yüksek bir genaralse geri çekilip öne 1 piyade tümeni koyayım, arkasına da asıl orduyu. Şehirdeki orduyla üzerime saldırdığında, onu açık alanda topların eşliğinde yok edeyim, çünkü bu general urban yönü yüksek gözüküyor. Stalingradın arkasında 2 general daha var ve onlar daha düşük rütbeli zannedersem.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 23 Şubat 2012, 00:19:12 »
Donanmayı havadan indirmek çok önemli,özellikle kendinden büyük donanmaları. Örneğin ben Japonya hikayemde (bakmak istersen samurayın ruhu) tüm ABD donanmasını havadan indirdim. 1941'deki ABD donanmasını havadan bitirebilmek hava kuvvetlerinin denizlerdeki gücüne büyük bir örnek. Bunların dışında ek bilgi olarak hava kuvvetlerine konvoy devriyesi görevleride verebilirsiniz.

Doğru adamlar boşuna her şeyi göze alıp Pearly Harbour baskınını yapmadılar, ama ondan sonra Amerikalılar 6 ay Japonlara peş peşe yenildi, ama Amerikan sanayisinin gücü sayesinde toparladılar tabiiki

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 23 Şubat 2012, 00:25:01 »
Öncelikle arka arkaya mesaj yazma,mümkünse tek seferde yaz,sonradan aklına birşey geldiğinde değiştir seçeneği kullan.

Bunu bilmiyordum, çok iyi oldu :) Peki diyelim hemen hemen aynı güçlere sahip bir orduya saldırdım. Savaş başlar başlamaz oyunu pause edip, istatistiklere baktım. Yenileceğimi anlayıp anında geri çekildim. Savaşı kaybetmiş sayılırmıyım ve bu komutanımın sicilesine işler mi (yada ne ise işe skilline :) )

Komutanın için istatistikten başka bir etkisi yok onun. Hatta senin deyiminle sadece siciline işliyor. Askerlerin ise moral etkisi var ancak mağlubiyet mağlubiyettir. Zaten kaybedeceğini anladıktan sonra tonlarca kayıp vererek çekilmektense muharebenin başında çekilmek daha iyidir.

O zaman şöyle yapayım, Finlilerle yaptığım "Kış Savaşın"nda Stalingrad kuşatmasında, şehri savunan general Urban yönü yüksek bir genaralse geri çekilip öne 1 piyade tümeni koyayım, arkasına da asıl orduyu. Şehirdeki orduyla üzerime saldırdığında, onu açık alanda topların eşliğinde yok edeyim, çünkü bu general urban yönü yüksek gözüküyor. Stalingradın arkasında 2 general daha var ve onlar daha düşük rütbeli zannedersem.

1 adım geri çekilip saldırmanın tek avantajı bu değil. Askerler siper bonuslarını kaybederler,bunun dışında lojistikleri zarar görür. Bu yüzden çekilip üzerine çekmek hile kabul edilebilir. Zira yapay zeka üzerine gelirken çoklu oyuncuda veya gerçekte kimse avantajlı olduğu bölgeyi terketmez.

Çevrimdışı Destroyer

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 23 Şubat 2012, 00:47:23 »
Saldırı yapacaksan geri çekilmek yerine 3 şehir belirle ve askerleri öncelikli olarak yığ.Etraftaki iki şehirden saldırıp merkezdede sahte bir saldırı yapıp düşmanın hareket etmesini önle o sırada rahatça kuşatırsın.Hemde diğerdeki gibi  geri çekilip saldırmaktansa daha doğru bir seçim olur ainin açıklarından faydalanmış olmazsın...
oyunlarindunyasi.com

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 23 Şubat 2012, 02:55:55 »
İşte bende böyle bir oyuncuyum, yeni başladığım oyunlarda hile yapıp oynamak yerine, yapay zekanın açıklarını kullanıyorum. Kabul edersiniz ki Arsenal of Democracy veya diğer Hearts of Iron oyunları çoğu oyuna göre zor bir oyun. Bu yüzden yeni oyuncu olup, normal zorluk seviyesinde oynayıp, biraz yz'nin açıklarını kullanmak mantıklı diye düşünüyorum. Abartıp ta oyunun zevkini de kaçırmıyorum o da ayrı bir konu ama :)

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 23 Şubat 2012, 03:57:27 »
İşte bende böyle bir oyuncuyum, yeni başladığım oyunlarda hile yapıp oynamak yerine, yapay zekanın açıklarını kullanıyorum. Kabul edersiniz ki Arsenal of Democracy veya diğer Hearts of Iron oyunları çoğu oyuna göre zor bir oyun. Bu yüzden yeni oyuncu olup, normal zorluk seviyesinde oynayıp, biraz yz'nin açıklarını kullanmak mantıklı diye düşünüyorum. Abartıp ta oyunun zevkini de kaçırmıyorum o da ayrı bir konu ama :)

Doğru stratejiyi uygularsan hileye veya oyunun açıklarına ihtiyacın kalmaz.

Bahsettiğin yer Leningrad sanırım. Kış savaşları senaryosunda Finlandiya ile zaten Leningrad'dan aşmayacaksın savunmayı. Leningrad'ın tek savunma avantajı urban oluşu değil,savunma tahkimatlarına sahip ve bunun yanında nehir var,siper bonusunun yanına hava kuvvetlerinin avantajını eklersen çekilsen bile oradan savunmayı aşamazsın,aşsan bile kaybın çok büyük olur ve elinde tutamazsın. Saldırmana gerek yok zaten oynadığın senaryoda Finlandiya'nın görevi savunma yapmak. Fakat illa saldıracağım dersen Kem şehrinden paket hazırlayıp Murmansk'a doğru gidip paketi kapatacaksın. Böylelikle doğu hattından güneye aktarabileceğin epeyce tugay artacak. Bu tugaylarla Kem şehrinin güneyinden yüklenceksin.
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2012, 03:59:47 Gönderen: yeniceri 888 »

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 23 Şubat 2012, 19:45:11 »
Pardon Leningrad evet, yarımadayı olduğu gibi aldım zaten. Japonya hikayeni okudum ve çok beğendim, özellikle deniz savaşları, adalarda ki savunmalar, Brezilya Tümenleri. Ama Amerika'yı bitirmemen kötü olmuş :) Ama hak veriyorum, Amerikalıların nasıl batıda muazzam bir üretimi olduğunu tahmin ediyorum. Eline sağlık. Yanlız yerinde olsam Kanada'dan girerdim.

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #70 : 23 Şubat 2012, 19:55:18 »
Amerika'ya batıdan girmek imkansıza yakın zira fabrikalarının tamamına yakını doğu sahilinde. Eğer doğudan çıkabilmiş olsam bitirirdim. Kanada'dan girmek istemedim çünkü oradan düzenli geri çekilmem çok zor. Direk ABD'nin batısından çıkmama rağmen ilerleyemedim,birde kuzeyden altyapısı dolayısıyla lojistiği düşük ve ilerlemenin çok yavaş olduğu ve kışın sert olduğu topraklardan ABD'nin sürekli stratejik bombardımanı altında ilerlerken birde ABD'nin saldırıları eklenince tüm ordumu orada kaybedebilirdim. Orada ABD'ye yenildim fakat bir tane bile tugayı kaybetmeden düzenli bir şekilde çıktım oradan. Esas iş bence G.Amerika'dan girip Meksika üzerinden direk doğu şeridine saldırmaktı fakat tonlarca savaş birazda sıkmıştı o yüzden bitirdim :) .

Edit : ABD Saldırı Taktiği
Madem konu yeni başlayanlar için,ABD saldırı taktiği vereyim. Yukarıda bahsettiğim Meksika üzerinden direk doğu sahiline yürümek ABD'yi yok etmek için bence en iyi taktik zira Boston,New York hattına geldiğinizde ABD'nin sanayisinin %70'ini ele geçirmiş olursunuz ve bunun yanında güneydeki petrol bölgelerinide ele geçirmiş olursunuz. Miami şehrinin olduğu güneydoğudaki küçük yarımada ise paketler için idealdir. Bunun dışında hava şartları,yer şekilleri ve altyapı bu güzergahta çok iyidir,ilerlerken soğuktan kayıp vermez,lojistik sorunu çekmez dahası yavaşlamazsınız.
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2012, 20:01:04 Gönderen: yeniceri 888 »

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #71 : 23 Şubat 2012, 22:20:00 »
Dediğini doğru buluyorum, elimizdeki tüm kuvvetleri 3'e böler, 3 Ordu Gurubu oluşturup 1.sini kalabalık ve tamamı zırhlı ve mekanize birliklerle meksikaya çıkarma yapıp, bu gurubu biraz bekletip, 2. ve 3. Guruplarla da Panamayı ve Kolombiya'yı çıkarma ile alabiliriz. Ardından Meksikada ki 1. grubu kuzeye, ABD topraklarına yavaşça ilerletirken, 2. grupta Kolombiya'yı kendine üs yapıp, buraya tüm donanmayı (panamadan geçirip) uçakları ve piyadeleri yerleştirir. Karaip denizinde savaşıp deniz üstünlüğünü ele geçirmek, Atlantik'te savaşmaktan pişmiş bir oyuncuyu zorlamaz diye düşünüyorum. Bu arada 3. grup güneyde bekleyip (Kolombiya civarları) G.Amerika ülkelerinden gelecek saldırıları karşılayabilir, veya gücü yetiyorsa işgal edebilir. 2. gurup tüm Karaip adalarını eline geçirdiğinde, ve deniz üstünlüğü Karaip Deniz'inde tamamen bize geçtiğinde, İşgal Hareketini başlatıp, Meksikadan Kuzeye ilerleyen birlikleri ansızın 2 bölüme ayırıp, birini batıya Kaliforniya'ya diğerini ülkenin güney ve orta kesimlerine yayılarak ilerletip, tam bu arada 2. gurubun tamamı ile bir anda ABD'nin tüm güney bölgelerine çıkarma yapılabilir. Bu birlikler 1. gurupla da birleştiğinde ABD bir anda bölünecek ve zor duruma düşecektir. Üstelik dediğin gibi ABD petrollerinin çoğu güney bölgesinde, ayrıca 3. grubun G.Amerikadaki faaliyetleri ve Kolombiyanın elimizde olması ABD'yi petrol olarak zor duruma sokacaktır. Gerisi, taktik, strateji ve ordulara sürekli destek verebilmek, hava üstünlüğü diye geçer, eğer kazanırsak inanılmaz bir başarı oldur diye düşünüyorum. Fakat en önemli etkenlerden biride tabii, ABD ve Almanya'nı bu sırada savaş içinde olması ve Almanya'nın Avrupada oldukça rahat ve güçlü olması. Bu durum bu işgalin başarı şansını direk %50 etkiler diye düşünüyorum.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 24 Şubat 2012, 00:53:11 »
Almanya ile oynarken, Müttefiğim olan Vichy'nin ve İspanya'nın verdiği askerleri istemiyorum. Ülkelerine geri veriyorum, ertesi gün birlikleri bana tekrar geri veriyorlar. Geri veriyorum, ertesi gün tekrar veriyorlar  :brood:
Bu tümenlere upgrade ve reinfrc. verme diyorum, ama orada öylece durup supplymden yiyiyorlar. rusya cephesine çoook uzaklar, istemiyorum. Disband edeyim diyorum anlamadığım birşeyler yazıyor, onuda yapmıyor, yardımcı olabilirmisiniz.

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #73 : 24 Şubat 2012, 01:04:02 »
Diplomasi ekranında expeditionary forces seçeneğiyle "we dont want forces from ..." sorusuna evet dersen göndermezler.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #74 : 24 Şubat 2012, 02:38:59 »
Diplomasi ekranında expeditionary forces seçeneğiyle "we dont want forces from ..." sorusuna evet dersen göndermezler.

Çok teşekkür ederim  tbrk* en sonunda   :)

Mutlu son :)
« Son Düzenleme: 24 Şubat 2012, 08:18:05 Gönderen: Fallschirmjagger »

Çevrimdışı Kenjiro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #75 : 24 Şubat 2012, 09:27:53 »
Moskova paketi güzel olmuş. ;)

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #76 : 24 Şubat 2012, 13:10:46 »
Garibanlarımın Moskova önünde erzaklar dibe vurmuş :) . Bu tarz durumlarda ofansif seçeneği var tugayları bölme olayının hemen solunda. Kısa sürelide olsa erzak sıkıntısı olmaz askerlerinin.

Çevrimdışı c.

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #77 : 24 Şubat 2012, 20:05:50 »
Finliler değil,Finler.

Çevrimdışı Kenjiro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #78 : 24 Şubat 2012, 20:07:09 »
Sırplılar'ı gördükten sonra. :P

Çevrimdışı c.

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #79 : 24 Şubat 2012, 20:08:15 »
Sırplılar'ı gördükten sonra. :P
Sırplılar,Yunanlılar,Finliler.Almanlılar,Sovyetlileride yakında görürsek şaşırmam :P.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #80 : 24 Şubat 2012, 21:36:51 »
Garibanlarımın Moskova önünde erzaklar dibe vurmuş :) . Bu tarz durumlarda ofansif seçeneği var tugayları bölme olayının hemen solunda. Kısa sürelide olsa erzak sıkıntısı olmaz askerlerinin.

Bak bunu da bilmiyordum, çok teşekkür ederim :)

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #81 : 24 Şubat 2012, 21:38:36 »
Finliler değil,Finler.

Çok seviyorum bu forumun Türk Dil Kurumu kafasını.  ^-^ İnsan arada yanlış yazabiliyor, ama gene de teşekkürler.
Cümle sonuna nokta konulur.Ve sonraki cümleye büyük harfle başlanır.Özel isimler büyük harfle başlar.
« Son Düzenleme: 24 Şubat 2012, 21:49:26 Gönderen: xharunx1 »

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #82 : 24 Şubat 2012, 22:01:13 »
Moskova paketi güzel olmuş. ;)

Daha ne paketler vardı, ama oyunun heyecanından durup, ekran görüntüsü alıp, koymayı unuttum. Yeniçeri888 arkadaştan öğrendiğim paket taktiğini kullandım, yalnız tek bölgeden girip paketler bırakarak kuşatmak yerine, merkezde güçlü fakat yavaş birimler bırakıp, hem doğudan hem batıdan orta ölçekli paketler oluşturdum. 4 tümenli piyade paketlerini bırakıp, zırhlı ve mekanizelerle paketleri kapattım. Luftwaffe ise durmadan paketlerin içinde uçarak düşmanın hareket etmesini önledi. Stukalara sürekli "Ground Attack" verdim. Tactic'lere Interdiction,  Strategic'lere de sürekli Logistical Strike. Elimdeki 5 adet V2'yi de Sivastopol, Odessa, Rostov gibi tahkimatlı bölgelere yolladım. Nuke olmadığı için çok büyük bir etkisi olmadı ama gene de iş gördü sanırsam. Herzamanki gibi Paraşütçü Komandolar'ı Rostov'a atıp, Deniz Piyadelerini Kırım'a çıkartıp, Dağcı Komandolar'ı da Kafkaslara Türk askerlerine yardıma yollayıp olabildiğince etkin kullandım. Türk Piyadeleri çok yavaş ilerlediler ama genede çok başarılı oldular.
Almanya dışında farklı bir ülke ile oynayıp, vakit olursa bir hikaye yazabilirim. Çünkü Almanya ile romanda yazsam artık herkese sıkıcı gelir Almaya hikayesi :) Türkiye veya Rusya olabilir. Japonya çok istedim ama ada savaşları ömürden ömür götürür gibime geliyor :)

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #83 : 24 Şubat 2012, 23:18:33 »
Bak bunu da bilmiyordum, çok teşekkür ederim :)

Rica ederim.

Daha ne paketler vardı, ama oyunun heyecanından durup, ekran görüntüsü alıp, koymayı unuttum. Yeniçeri888 arkadaştan öğrendiğim paket taktiğini kullandım, yalnız tek bölgeden girip paketler bırakarak kuşatmak yerine, merkezde güçlü fakat yavaş birimler bırakıp, hem doğudan hem batıdan orta ölçekli paketler oluşturdum. 4 tümenli piyade paketlerini bırakıp, zırhlı ve mekanizelerle paketleri kapattım. Luftwaffe ise durmadan paketlerin içinde uçarak düşmanın hareket etmesini önledi. Stukalara sürekli "Ground Attack" verdim. Tactic'lere Interdiction,  Strategic'lere de sürekli Logistical Strike. Elimdeki 5 adet V2'yi de Sivastopol, Odessa, Rostov gibi tahkimatlı bölgelere yolladım. Nuke olmadığı için çok büyük bir etkisi olmadı ama gene de iş gördü sanırsam. Herzamanki gibi Paraşütçü Komandolar'ı Rostov'a atıp, Deniz Piyadelerini Kırım'a çıkartıp, Dağcı Komandolar'ı da Kafkaslara Türk askerlerine yardıma yollayıp olabildiğince etkin kullandım. Türk Piyadeleri çok yavaş ilerlediler ama genede çok başarılı oldular.
Almanya dışında farklı bir ülke ile oynayıp, vakit olursa bir hikaye yazabilirim. Çünkü Almanya ile romanda yazsam artık herkese sıkıcı gelir Almaya hikayesi :) Türkiye veya Rusya olabilir. Japonya çok istedim ama ada savaşları ömürden ömür götürür gibime geliyor :)

Maşallah ne varsa kullanıyorsun :) . Topyekün savaşın dibine vurmuşsun. Yalnız bu kadar çeşitli üretimin sana retool time dezavantajı var. Seri üretime geçmeden önce her birimden bir nevi prototip oluşturmak için geçen bir süre oluyor ve bunun adıdır retool time. Mesela farklı tugaylara sahip 4 piyade üreteceğin süre ve ic'de tek tugaya sahip,seri üretimle 6-7 piyade üretebilirsin. Almanya gibi muazzam bir üretim gücüyle bu fark oyunun ortalarında çok belirgin oluyor.

Hikaye düşünüyorsan Almanya'yı bende tavsiye etmem,zira Almanya ile yapacağın hiçbirşey forum üyelerini etkilemeye yetmez :) . Japonya iyi gidebilir,mesajlarından takip edebildiğim kadarıyla oyun içi resimleri bol yazıyı ve hikayeyi az tutacak,strateji içerikli bir hikaye yazarsın gibime geliyor ki bu benim çok sevdiğim ve yazmaya çalıştığım bir tür. Sana Japonya tavsiye ederim. Aksiyonu hemen başlayan ve neredeyse bitmeyen,etrafında kuklaları hariç dostu olmayan (haliyle tıkanmayacak) fakat bu kadar düşmanın elini kolunu sallayarak topraklarına gelemeyeceği (ada konumundan dolayı izole durumda);kara,hava ve deniz kuvvetlerini kombine kullanman gereken ve doğru kullanılırsa bunların hepsini başarabilecek bir ülke. Fakat bu kadar aksiyon bir noktadan sonra sıkabilir ama çok hevesliyim dersen kesinlikle Japonya derim.

Çevrimdışı Kenjiro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #84 : 24 Şubat 2012, 23:24:43 »
Japonya zordur bence 4 kolun olması lazım. Çin,İngiltere,ABD,Avustralya vs.

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #85 : 24 Şubat 2012, 23:32:10 »
Japonya zordur bence 4 kolun olması lazım. Çin,İngiltere,ABD,Avustralya vs.

4'te yetmez. Ahtapot olsan yetmez :) . SSCB,ortadoğu hatta Afrika,eğer çok uçarsan G. Amerika,harbiden Japonlar'ın düşmanları bitmiyor :) .

Çevrimdışı Kenjiro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #86 : 24 Şubat 2012, 23:46:15 »
Hitler o yüzden Japonlar'a doğunun aryanları der. tbrk*

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #87 : 25 Şubat 2012, 00:21:59 »
Japonya o kadar zor değil. Çin'i 1941'e kadar bitirdiğinizi varsayarsak eğer asıl düşman Amerika kalıyor. Amerika ile de 41 sonunda savaş başlıyor ve 42 boyunca pek kara savaşı olmaz. O yüzden askerleri Hindistan ve Avustralya'ya gönderirseniz kolayca buraları alabilirsiniz. Zaten Avustralya'da belli yerlere çıkarma yapın ve victory points'leri alın. 42'den sonra da allah ne verdiyse taktiğiyle Amerika'ya dalın. Ama, bence Sovyetlere de savaş açmak lazım. Çünkü, Almanya yenilirse geçmiş olsun. :)
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2012, 09:42:03 Gönderen: xharunx1 »

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #88 : 25 Şubat 2012, 00:33:33 »
Japonya ile oynamak çok zevkli olur diye düşünüyorum ama oyun beni daraltsın da istemiyorum, hazır uzuuuun zaman sonra bir oyunu sevmişken :) Ama aklımın bir köşesinde Japonya ile oynamak kesinlikle var. Sadece oyun çok fazla "Mouse Ameleliği" yaptırıyor  mtl* örneğin bir yere saldırırken koordineli olarak
kara-hava-deniz-özel tim şeklinde saldırmak gerekiyor. Belirtilen yerler ele geçirilince, bir sonraki aşamaya geçip birimleri ilerletirken, tekrar tüm birimlere emir ve koordinat vermek insanı biraz sıkabiliyor bazen. Japonya gibi bin bir cephe ile savaşılan bir ülkeyle de bir süre sonra afakanlar basabilir :) ama ileride evet kesinlikle oynayacağım. Hazır aklıma gelmişken, kısayollar var mı birimlere görev vermek için, yani toplu bir şekilde veya daha basit ?

Alıntı
Maşallah ne varsa kullanıyorsun  . Topyekün savaşın dibine vurmuşsun. Yalnız bu kadar çeşitli üretimin sana retool time dezavantajı var. Seri üretime geçmeden önce her birimden bir nevi prototip oluşturmak için geçen bir süre oluyor ve bunun adıdır retool time. Mesela farklı tugaylara sahip 4 piyade üreteceğin süre ve ic'de tek tugaya sahip,seri üretimle 6-7 piyade üretebilirsin. Almanya gibi muazzam bir üretim gücüyle bu fark oyunun ortalarında çok belirgin oluyor.

Bilmediğim bir şey daha  :) "retool time"  dikkat ederim  tbrk* o yüzden ilk paraşütçüler bu kadar uzun sürdü, sonrakiler daha hızlı
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2012, 00:38:31 Gönderen: Fallschirmjagger »

Çevrimdışı Kenjiro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #89 : 25 Şubat 2012, 00:50:18 »
Oyunda bazı cephelerin kontrolünü geçici olarak AI'ye verebilsek ne güzel olurdu.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #90 : 25 Şubat 2012, 01:01:59 »

Rusya istilası bittiği için, 4 ordumu farklı yerlere yollayıp macera peşine düştüm :)

Mısır'a saldırdım, çok zor bir istila değildi tabii ki ama çok zevkliydi, İngiliz ve Avst. hava saldırılarını saymazsak. Yakında USA bana savaş açar

Ayrıca İtalyanlar (yada İtalyalılar mı demeliyim  mtl*) her zamanki gibi hiç savaşmadan gene toprak aldılar, beni deli ediyorlar, diplomasi de istediğim topraklar da listede gözükmüyor. Yok mu bir çözümü arkadaşlar ?
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2012, 01:06:31 Gönderen: Fallschirmjagger »

Çevrimdışı Kenjiro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #91 : 25 Şubat 2012, 01:19:26 »
Neden tümenleri 4'lü kullanıyorsun? Özel bir sebebi mi var?

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #92 : 25 Şubat 2012, 01:30:41 »
3'lü kursana. Böylece general rütbesine yükselecek adam olmadığında da idare edilebilirler.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #93 : 25 Şubat 2012, 03:49:07 »
Neden tümenleri 4'lü kullanıyorsun? Özel bir sebebi mi var?

Yok, Kolordular ortalama 4 tümenden oluşurlar diye 4'erli yapıyorum, Almanya'da da nedense general sıkıntısı yok gibi.
Birde Panzer'leri 3'lü yapıyorum, sadece piyadeler 4 tümen.
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2012, 04:32:39 Gönderen: Fallschirmjagger »

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #94 : 25 Şubat 2012, 04:35:20 »
Oyunda bazı cephelerin kontrolünü geçici olarak AI'ye verebilsek ne güzel olurdu.

Kesinlikle haklısın, örneğin ben Rusya'nın doğuda kalan diğer taraflarına yakında barışı bozup saldırmayı düşünüyorum, Türkler' de Astrakhan yönünden saldırsalar güzel olurdu.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #95 : 25 Şubat 2012, 04:41:51 »
fakat bu kadar düşmanın elini kolunu sallayarak topraklarına gelemeyeceği (ada konumundan dolayı izole durumda);kara,hava ve deniz kuvvetlerini kombine kullanman gereken ve doğru kullanılırsa bunların hepsini başarabilecek bir ülke. Fakat bu kadar aksiyon bir noktadan sonra sıkabilir ama çok hevesliyim dersen kesinlikle Japonya derim.

Bende sana bunu soracaktım, çok merak ediyorum. Japonlar ile ( yada Japonlular :D ) oynarken, adaları nasıl savunuyorsun, anladım her adada garnizon var, kıyı tabyaları veya AA, arazi etkeni. Ama adam bir yerde toplu saldırdığında ne oluyor ? Çok alakasız 2 yere birden saldırınca, oraya hemen kuvvet gönderebiliyor musun, çıkacakları adalar az çok bellimidir ?

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #96 : 25 Şubat 2012, 04:45:27 »
Japonya o kadar zor değil. Çin'i 1941'e kadar bitirdiğinizi varsayarsak eğer asıl düşman Amerika kalıyor. Ameirka ile de 41 sonunda savaş başlıyor ve 42 boyunca pek kara savaşı olmaz. O yüzden askerleri Hindistan ve Avustralya'ya gönderirseniz kolayca buraları alabilirsiniz. Zaten Avustralya'da belli yerlere çıkarma yapın ve victory points'leri alın. 42'den sonra da allah ne verdiyse taktiğiyle Amerika'ya dalın. Ama, bence Sovyetlere de savaş açmak lazım. Çünkü, Almanya yenilirse geçmiş olsun. :)

Güzel Taktik  tbrk*

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #97 : 25 Şubat 2012, 12:23:27 »
Ama bu oyunu oynayacaksan modlarla oynamanı tavsiye ederim. Çünkü Axis'in kazanma şansı AI ile neredeyse 0. Hiç yoksa SMEP modu yükleyip de oyna.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #98 : 27 Şubat 2012, 17:50:20 »
Japonya ile başladım, tavsiyelerinizi bekliyorum
Yeniçeri888 (adını bilmiyorum arkadaşım, öğrenirsem müteşekkir olurum :) ) geçen sorduğum soruya cevap yazabilirsen müsait bir zamanında sevinirim, şimdiden teşekkürler, iyi oyunlar

Ama bu oyunu oynayacaksan modlarla oynamanı tavsiye ederim. Çünkü Axis'in kazanma şansı AI ile neredeyse 0. Hiç yoksa SMEP modu yükleyip de oyna.

Mod kurmadan başladım, böyle daha zevkli olur diye düşündüm, USA karşısında zorlanayım çünkü normal değil easy başladım denemek için. Zorlarsa da önemli değil

*http://www.globalfirepower.com/aircraft-total.asp birde şuna göz atmanızı mutlaka tavsiye ederim
« Son Düzenleme: 27 Şubat 2012, 18:06:15 Gönderen: Fallschirmjagger »

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #99 : 27 Şubat 2012, 18:21:51 »
İsmim Turgay.

Bende sana bunu soracaktım, çok merak ediyorum. Japonlar ile ( yada Japonlular :D ) oynarken, adaları nasıl savunuyorsun, anladım her adada garnizon var, kıyı tabyaları veya AA, arazi etkeni. Ama adam bir yerde toplu saldırdığında ne oluyor ? Çok alakasız 2 yere birden saldırınca, oraya hemen kuvvet gönderebiliyor musun, çıkacakları adalar az çok bellimidir ?

Şu sorudan bahsediyorsun sanırım. Ada saldırı aldığında saldırıyı savuşturmada en kesin ve hızlı çözüm çıkartma yapılan yere derhal donanmayı göndermek. Hava desteğiyle birlikte olursa çok rahatlarsın. Saldıracakları adalar en yakındakiler oluyor,bunun nedeni gemilerin menzili. Donanmanın demirleyeceği limanların etrafındaki her ada tehdit altında demektir. Tek tek hepsine asker yerleştirmek çok riskli zira burada sıkışan kuvvetler yenilirlerse çekilemeyeceklerinden yok olurlar. Ben ise şöyle birşey yapıyorum; ABD ile savaş başlamadan önce arttırabildiğim icleri deniz,uçaksavar ve hava üssü inşaası için arıyorum. Yapıldıklarında yerleştirmiyorum (production sekmesinden yapabilirsin) böylece elimde yerleştirmeye hazır 10'ar tane hava ve deniz üssü ve uçaksavarlar (radarda yapabilirsin) oluyor. Savaş sırasında hem saldırıda kullanabileceğim hemde etraftaki adalardan biri saldırı aldığında derhal müdahale edebileceğim merkezde bir adayı kendime üs olarak seçiyorum ve uçaksavarlarla üsleri buraya yerleştiriyorum. Daha sonra donanmayı,hava kuvvetlerini ve ada savaşlarında kullanmak için ayırdığım tüm kara kuvvetini bu adaya getiriyorum ki ele geçirilmesin. Uçakların organizasyonu dolduktan sonra bir kısmını gemi devriyesine çıkartıyorum ancak organizasyonlarını devamlı takip ediyorum,düşmesine izin vermiyorum,düşenleri adaya geri çağırıyorum. Komşu adalardan biri saldırı aldığında derhal gemileri hareket ettiriyorum hava kuvvetiyle destekli bir biçimde donanmayı avlıyorum. Eğer gücüm yetmezse çekiliyorum ve adayı almalarına izin veriyorum. Adayı ele geçirdikten sonra tekrar çekilen donanmayı yolda taciz ediyorum ve gerekirse kıstırıyorum. Böylece düşmanımın uzun süredir denizde olmanın verdiği organizasyon dezavantajıyla ibreyi lehime çeviriyorum ve donanmasını kovuyorum. Elimde denizden ve havadan destek alamayan adada mahsur kalmış bir gurup asker kalıyor. Bunları yokederek adayı tekrar ele geçiriyorum ve sonuçta rakibim tugaylarını (ve muhtemelen bir miktar gemiyi) kaybetmiş oluyor. Sonra üsse geri dönüyorum,tekrar uçaksavarlar ve üsler hazır olduğunda yeni bir merkez belirleyip saldırıya geçebilirsin ve işlemi tekrarlayarak ilerleyebilirsin.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #100 : 28 Şubat 2012, 02:01:34 »
Evet bu soru, çok teşekkür ederim, zaten Japonya gerçekte buna yakın bir strateji izlemiş özellikle Guadalcanal'da. Bazı durumlarda adanın alınmasına izin vermiş, USA donanmasını yok edip, askerleri adada mahsur bırakmış, fakat bahsettiğin taktik çok iyi, buna benzer bir şey düşünüyordum ama üstleri son anda koyma fikri çok yaratıcı. Şu anda Nationalist China'yı bitirmeye uğraşıyorum, doğudaki toprakların tamamını aldım fakat adamların ne ittifak ülkeleri bitiyor (sürekli annexliyorlar Çin devletlerini) nede askerleri. Ama yeni başlayanlara tavsiyem, Almanya ile oyunu öğrenip, Japonya ile en ileri seviye oyun keyfi yaşamaları, oyun asıl şimdi daha zevkli oldu bence. Teşekkürler Turgay bu arada, tüm yanıtların için :)

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #101 : 28 Şubat 2012, 02:10:30 »
Eyvallah sağolasın. Bir tavsiye de Çin işgali için vereyim. Çin'in kuklalarına ve müttefiklerine dokunma,direk Çin'in ana topraklarına saldır,zira o devletcikleri senden önce Çin ilhak ediyor ve dahası askerleri yok olmuyor,Çin'e katılıyor. Çin'in kendi topraklarında ilerleme kaydettiğinde Çin teslim olduğunda kuklan yap,diğerleri (K. Çin hariç) direk Çin'in sınırlarına katılıyorlar.

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #102 : 28 Şubat 2012, 02:28:07 »
Ben de şöyle yapıyorum. Güneydeki Çin devletini kukla yapıyorum. Yaklaşık 15 - 20 tümen askerleri oluyor. Ben de asker yığıyorum ve sonra Çin ve müttefiklerine (Çin-Kuklası-Kuzey Çin ve Sincan) saldırıyorum. Kuzeyden ve güneyden saldırıya geçiyorum. Ortadan bir kelepçe gibi bölüyorum Çin'i gerisi kolay zaten.

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #103 : 28 Şubat 2012, 02:32:11 »
Ben de şöyle yapıyorum. Güneydeki Çin devletini kukla yapıyorum. Yaklaşık 15 - 20 tümen askerleri oluyor. Ben de asker yığıyorum ve sonra Çin ve müttefiklerine (Çin-Kuklası-Kuzey Çin ve Sincan) saldırıyorum. Kuzeyden ve güneyden saldırıya geçiyorum. Ortadan bir kelepçe gibi bölüyorum Çin'i gerisi kolay zaten.

Çok kuvvet bağlarsın o işe. Hele bahsettiğin kelepçenin ortada kalan kısmındaki kuvvetlerinde büyük kayıplar verirsin ki kaybettiğin insan gücü oyunun ilerleyen bölümlerinde çok büyümeni engelleyebilir. Pek aklıma yatmadı ama bir ara denemem lazım.

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #104 : 28 Şubat 2012, 03:06:40 »
Aşırı acemilik zamanlarımda bu taktiği bulmuştum. Armageddon 1.3'e kadar bu taktikle geldim. 1.3'te bir kere denedim ve başarılı olmuştum. Seninki de çok kullanışlı olabilir ama dediğim gibi yaptıktan sonra sadece askerlerin ne kadar sürede Çin şehirlerine gideceğini hesaplayın ve keyfinize bakın. Supply alamayan birlikler uçaklar tarafından bile yok edilebiliyor.

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #105 : 28 Şubat 2012, 03:19:35 »
Ben Çin'e kuzeyden giriyorum (herkes gibi :) ) fakat paket yapmıyorum. Tugayların yokolması işime gelmiyor,amaç strlerini düşürüp reinforce için gereken icyi arttırmak. Bunun için yenilip geri çekilmekte olan kuvvetlere havadan ground attack ile saldırıyorum. Strleri dibe vurana kadar kalabildiğim kadar sahil şeridinde kalmaya özen gösteriyorum. Strler dilediğim kıvama gelip karşı koyamayacak duruma gelince nizami taarruza başlıyorum ancak sadece Çin şehirlerinde;kuklalarına ve müttefiklerine dokunmuyorum. Böylece kuzey ve batıyla çok uğraşmadan Çin bitmiş oluyor ve bana pek bir zarar verememiş oluyorlar. Hava kuvvetlerimin tecrübeleride cabası oluyor.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #106 : 28 Şubat 2012, 21:32:15 »
Çin'i kukla yapmayıp, komple işgal etsem ? bir getirisi yok mu, ic gibi ?

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #107 : 28 Şubat 2012, 21:39:28 »
Çin'i kukla yapmayıp, komple işgal etsem ? bir getirisi yok mu, ic gibi ?

Senin ülkene ait olmayan toprakların (core olmayan topraklar) üretim,hammadde ve insan gücü gibi kaynaklarının çok azını kullanabilirsin. Zaten kukla devletler kaynaklarının 1000'i geçen bölümünü direk sana yollarlar ve senden başka kimseyle ticaret yapamazlar ve bu topraklardaki kaynakların tümünü kullanırlar. Bu durumda bazen kukla yapmak işgal etmekten iyidir. Özellikle savunmak için asker ayırmak istemediğin uzaktaki bölgeler için. Pasifik'te savaşla uğraşırken bir yandanda Çin topraklarını korumakla uğraşmak yorucu olabilir,bu yüzden Çin gibi dev bir kuklanın kendini savunmasına izin vermek daha akıllıca olur. Bölgeden alabileceğin kaynaklarıda kukla olarakta hemen hemen aynısını alıyor olursun.

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #108 : 28 Şubat 2012, 21:40:16 »
TC'yi çok zorluyor. İsyanlar da çok oluyor. Her şehre bir tümen bırakmak lazım. Çin'in üreteceği tümenlere biraz tank ve elit Japon tümenleri ekleyip donammayla desteklersen Hindistaan'ı zorlanmadan alabilirsin. Ama işgal edersen, hem TC coaşacaktır. Hem de isyanlar fırlıyor. Çin çok zor bir coğrafya. İlerlemek zor. Onun yerine Çin'de tek bir Çin hükümeti kur. Oradan gelecek tümenlerin yanına biraz tank ve Çin harbinde görev yapmış tecrübeli tümenleri ekle. Bir de donanma desteği verdin mi, Hindistan senindir.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #109 : 28 Şubat 2012, 21:56:28 »

Bu büyük saldırıyı başlattığımda ki durum, şu anda tüm doğu toprakları Japonluların (!) oldu. Çin'de güneydeki yeşil ülkeciği annexledi. Sayı olarak çok çok üstünler ama bir Japon piyade tümeni 2-3 Çin tümenini zorluyor. Teknolojide hemen SP Art. ve Tank Dest. teknolojilerini bitirdim. Seri üretim ile 20 kadar sp.artlı piyade üretiyorum, çıktıkça Çin'in güneyine yolluyorum. Hatta 2 tümenle Çin'in en güneyindeki büyük adaya çıkarma yapıp ele geçirdim. Ama Kuzey'de çok zorlanıyorum. Kuzey'deki her bölgede 2'şer tümenim var, Çin'in 8-10 tümenine karşılık. Savunmada kalıp, avantajlı bölgemi terk etmiyor, ilerlemeyi Çin'in güneyinden yapıyorum. Yalnız paket bu bölgede sanırım olmayacak. Ama haritada gözüken "Ganzhou" bölgesinde neredeyse 30'a yakın Çin tümenini kuşatıp yok ettim. Bakalım neler olacak. Uçakların yakıtı çok çabuk bitiyor onun dışında iyi gidiyor gibi.

Birde önce kıyı bölgelerini aldım ki kuşatmak ve ilerlemek kolay olsun
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2012, 22:00:43 Gönderen: Fallschirmjagger »

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #110 : 28 Şubat 2012, 22:05:47 »
Öncelikle bu kadar çok piyadeye yüklenme,Asya'da işin bittiğinde pek işe yaramayacaklar. Birde ortalarda fazla oyalanma çok asker kaybedersin. Gerçi pek mp sıkıntın yok ama yinede boşu boşuna gitmesinler. Petrolün çok az,şimdiden ABD ve SSCB ile ticaret anlaşmalarıyla depolayabildiğin kadar depola zira ilerde bulamayacaksın ve inanılmaz bir ihtiyaç olacak. Son olarak K. Çin savaşta değil mi?

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #111 : 28 Şubat 2012, 22:20:04 »
Öncelikle bu kadar çok piyadeye yüklenme,Asya'da işin bittiğinde pek işe yaramayacaklar. Birde ortalarda fazla oyalanma çok asker kaybedersin. Gerçi pek mp sıkıntın yok ama yinede boşu boşuna gitmesinler. Petrolün çok az,şimdiden ABD ve SSCB ile ticaret anlaşmalarıyla depolayabildiğin kadar depola zira ilerde bulamayacaksın ve inanılmaz bir ihtiyaç olacak. Son olarak K. Çin savaşta değil mi?

Piyadeleri Çin'de savaşıp tecrübe ve yıldız kazansınlar ve ileride adalarda işe yarasınlar diye yapıyorum. Toplamda 20 adet zaten çok değil. Production'da hep uçak basıyorum basabildiğim kadar. Ortalarda ise zaten ezici güçle saldırıyorum, tümenlerin çoğu ortada ve güneyde. Kuzey Çin ve diğer mavi renkli kuklam savaşta evet, Mançurya yani K.Çin SSCB sınırlarını koruyor (daha saldırmazlık imzalayamadım, Almanya ile savaşa girmesini bekliyorum Rusya'nın) diğer mavi kuklamın askerleri+benim askerlerle de en kuzeydeki Çin'in kuklasının bir kaç toprağını aldım, bomboş topraklarda ilerlerken, Çin o ülkeyi annexledi ve askerle doldurdu. Oralar da hep beklemedeyim anlayacağın.

Bu arada sormayı unuttum, 2 kuklamda bana 6-7 tümen verdi ama hepsi, garnizon. Ve yerinden oynatamıyorum, "strategic redeploymen teknolojisini daha yapmadın" diyor sanırım. Hangi teknoloji bu ? bulamadım da (railway transport'u yaptım)
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2012, 22:27:25 Gönderen: Fallschirmjagger »

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #112 : 28 Şubat 2012, 22:28:33 »
Bence şimdiden zırhlı üretimine başla bir yandan,yükünü hafifletirsin.

SSCB ile Halhin Gölü Muharebesi eventında açmazsan savaşın yok. Sınırlarını kuvvetli tutmana gerek yok. Oradaki tüm askerleri Çin'e getirebilirsin.

Sana demiştim Çin'in kuklalarıyla uğraşma diye :) . Tekerine çomak sokmaktan başka bir işe yaramaz,Çin'in işini bitirince onlarda teslim oluyorlar zaten.

Neyse hadi kolay gelsin.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #113 : 28 Şubat 2012, 22:38:03 »
Çok sağol  :)

Çevrimdışı Kenjiro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #114 : 28 Şubat 2012, 22:38:26 »
Tümen sayın az gibi. Tank durumun nasıl?

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #115 : 29 Şubat 2012, 00:51:51 »
Tümen sayın az gibi. Tank durumun nasıl?

50 kadar tümenim var, tank ise hiç yok :)

Çevrimdışı Kenjiro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #116 : 29 Şubat 2012, 00:53:02 »
Benim mantığıma göre 50 tümen Çin'e yetmez. Ama sen bana aldırma ben çok Rusvari düşünüyorum bu oyunda. :)

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #117 : 29 Şubat 2012, 03:23:40 »
Benim mantığıma göre 50 tümen Çin'e yetmez. Ama sen bana aldırma ben çok Rusvari düşünüyorum bu oyunda. :)

Şu ana kadar çok iyi gittim ama Turgay'ın dediği gibi Çin'in ortalarında zorlanmaya başladım, Sorun strateji adam kaybetmem falan değil, Çin'in orta bölgelerine neredeyse hiç supply gitmiyor, adamların org.çok yavaş doluyor, o yüzden yavaşlamak zorunda kaldım. Şu anda 4 tankım var, piyadelerle beraber tüm Güney Çin'i aldım, ama ortalara giremiyorum. Çin 2 kere barış istedi kabul etmedim, etsem mi acaba ? Edersem kuklam olacakmı ?

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #118 : 29 Şubat 2012, 03:55:10 »
Zaten Çin'in ortalarında adam kaybedersin derken kastettiğim erzak ve hava koşullarından ölen askerleri kastettim. Yapılan öneriyi kabul edersen kuklan olmaz,sadece barış anlaşmasında yer alan toprakları ele geçirirsin yani sakın kabul etme. Komando ve süvarilerle ortaya hareket edebilirsin,ortadaki şehirlerin altyapılarını tamir etmeyi ihmal etme,uçaklarla erzak yollayabilirsin ve son olarak fabrika sayısı yüksek şehirlere yönel ve Çin'in üretimine darbe indirmeye çalış. ABD ve SSCB'den erzak alıyorlarsa son dediğimin pek bir değeri kalmıyor o zaman yapmanı tavsiye edebileceğim şey savaştan çekilen kuvvetleri ground attack ile havadan avlayıp strlerini düşürmen.

Çevrimdışı Kenjiro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #119 : 29 Şubat 2012, 13:05:38 »
İnsan gücü olarak Çin' darbe vurmak imkansız. Adamların sırf batıdaki bir şehrinde yanlış hatırlamıyorsam 20 MP var. Kaynak olarak da ABD ve SSCB yardımları yetiyor. Tek çözüm olarak tümen üretimine darbe vurmak ve teknolojik olarak mutlak üstünlük sağlamak gerekiyor.

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #120 : 29 Şubat 2012, 18:01:30 »
İnsan gücüne vuramazsın ancak reinforce için ihtiyaç duyduğu icyi arttırarak zarar verebilirsin. Tamam insan gücü belki sınırsıza yakın ancak o insanları yerleştirecek üretim gücünne sahip değiller.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #121 : 01 Mart 2012, 02:34:11 »
Arkadaşlar şu işe bir türlü çözüm bulamadım, supply.
Resimde de görüldüğü gibi, convoylar uzaktaki adalara supply yolluyorlar, ve ben o adalara yollamasın Çin'e yollasın diye oradaki gemilerin hepsini Japonya anakarasına getirdim, gene yolluyor convoy. Trade bölümünden "konvayoları otomatik oluştur" seçeneğini kaldırdım ama Çin'e gene supply gitmiyor. Çin'deki bazı liman şehirlerini öncelikli şehri yaptım (mavi renkte gözükenler) Kendim oluşturayım convoylar ve Güney Çin'e göndereyim dedim, istediğim bölgeler yok. Adamları bitirmek üzereyim ama supply sıfır. Uçak bile kaldıramıyorum.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #122 : 01 Mart 2012, 02:35:25 »
İnsan gücü olarak Çin' darbe vurmak imkansız. Adamların sırf batıdaki bir şehrinde yanlış hatırlamıyorsam 20 MP var. Kaynak olarak da ABD ve SSCB yardımları yetiyor. Tek çözüm olarak tümen üretimine darbe vurmak ve teknolojik olarak mutlak üstünlük sağlamak gerekiyor.

SSCB ve USA'in yardım gönderdiğini nereden göreceğim ?

as12atay

• Ziyaretçi
« Yanıtla #123 : 01 Mart 2012, 02:36:27 »
O bölgelerin alt yapısı çok düşük bu nedenle oraya kara yolu ile kolay kolay erzak ulaştıramassın, nakliye uçağın varsa o uçak ile bölgeye erzak götür.

Çevrimdışı Kenjiro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #124 : 01 Mart 2012, 11:39:08 »
Konvoyları otomatik yap. En iyisi budur her zaman. Onların uzaktaki adalara da erzak yollaması Çin'e fazla yollayamadıkları içindir. Çin'de altyapı çok düşük, fazla tümenin olduğu bölgelere uçakla erzak gönder.
Savaş açtığında onlara event geliyor ayrıca oyuna Çin ile girip ticaretine bakıp çıkabilirsin ama bi tür hile olur bu. SSCB ve ABD olan ilişkilerinden de birşeyler çıkarabilirsin.

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #125 : 01 Mart 2012, 14:39:04 »

ABD ve SSCB her yardım yolladğında event geliyor. Oradan takip edebilirsin.

Konvoylarını otomatik yap ve o adalardaki garnizonları terhis et. ABD geldiğinde zaten 1 tane garnizon tugayı durduramayacak. Hem mp artar hemde supply ve konvoy sıkıntın azalır.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #126 : 01 Mart 2012, 14:48:12 »
ABD ve SSCB her yardım yolladğında event geliyor. Oradan takip edebilirsin.

ABD geldiğinde zaten 1 tane garnizon tugayı durduramayacak.

Doğru söylüyorsun ama adada en azından garnizon olursa (veya herhangi bir askeri birim) ABD çıkarma yaparken biraz oyalar diye düşünüyorum, diğer türlü hemen çıkarlar adaya. Oyalarken bende gemilerimi ve uçaklarımı getiririm en azından. 

Bu arada Çin'i bitirdim, tüm tümenleri ofansif yaptım ve Victory of Valhala komutu verdim, Çin'in 40-50 kadar tümenini ite ite tek bir bölgeye sıkıştırıp kuşatıp yok ettim ve kukla devlet oldular.
« Son Düzenleme: 01 Mart 2012, 14:53:17 Gönderen: Fallschirmjagger »

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #127 : 01 Mart 2012, 14:55:35 »
Doğru söylüyorsun ama adada en azından garnizon olursa (veya herhangi bir askeri birim) ABD çıkarma yaparken biraz oyalar diye düşünüyorum, diğer türlü hemen çıkarlar adaya. Oyalarken bende gemilerimi ve uçaklarımı getiririm en azından. 

Bu arada Çin'i bitirdim, tüm tümenleri ofansif yaptım ve Victory of Valhala komutu verdim, Çin'in 40-50 kadar tümenini ite ite tek bir bölgeye sıkıştırıp kuşatıp yok ettim ve kukla devlet oldular.

Tarih kaç?

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #128 : 01 Mart 2012, 15:07:43 »

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #129 : 01 Mart 2012, 16:27:25 »
Biraz geç olmuş. Neyse şimdi Çin'in hak iddaa ettiği devletleri (Tibet,Sincan,K. Çin vs.) ilhak et. Çin daha fazla gelişsin.

Çevrimdışı Kenjiro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #130 : 01 Mart 2012, 17:44:07 »
Düşmanının gelişmesine izin vermekteki mantık ne?

Topraklarını çoğaltmasını bekleyip daha rahat paket yapmaksa evet mantıklı. tbrk*

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #131 : 01 Mart 2012, 18:00:48 »

Topraklarını çoğaltmasını bekleyip daha rahat paket yapmaksa evet mantıklı. tbrk*

Anlayamadım.

Çevrimdışı c.

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #132 : 01 Mart 2012, 18:01:40 »

Düşmanı değil ki,kukla yapmış.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #133 : 01 Mart 2012, 18:37:37 »

*Evet kukla yaptım Çin'i. Düşmanım değil.

*Almanya ile oynarken sürekli ticaret teklifi geliyordu, Japonya ile neredeyse hiç gelmiyor, ben teklif ediyorum hep, anlamadım gitti.

*Yakında Doğu seferine başlayıp, Çin devletçiklerini ilhak etmeye çalışacağım, eğer gücüm yeterse Siam ve Hindistan topraklarına saldıracağım. Ama bu topraklarda ilerlerken gene Çin'deki gibi supply sorunu çekermiyim arkadaşlar. Ömrümü yemişti çünkü supply'sız savaşlar.

*Çin'e sadece eskiden kalma süvari tümenlerini kuzeye-güneye dağınık yerleştirdim, Jandarma gibi isyan çıktıkça hızlıca müdahale ediyorlar, şimdilik yeterli gibi duruyor ilerde Almanya gibi isyan sayısı artar mı ? 8 süvari tümeni var, yeterli mi ?

*Japonya topraklarına ikişer üçer daha fabrika kurmayı düşünüyorum, ic az artıyor çünkü, gerek var mıdır ?

*Son olarak kuklam Çin'in bana ne kadar hammadde sağladığını nereden görebilirim ve bana manpower sağlıyormu ?

Çok soru sorduğum için kusura bakmayın ama malum "Yeni Bir Oyuncuyum"
*

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #134 : 01 Mart 2012, 19:00:13 »
Ada devleti olduğundan (erzakları taşımak için konvoy gerektiğinden) ,saldırganlığından, diğer devletlerle aranın kötü oluşundan ve müttefikin olmayışından kaynaklanıyor olabilir. Siam'a saldırma müttefik yap,kuklan oluyor. Hindistan'a saldırırken supply konusunda Çin'de yaşadığın zorlukları yaşamazsın. Çin'de çok asker bırakmana gerek kalmayacak,tabi Çin asker basmaya başladığında. Sende orada çok toprak sahibi olmaya çalışma,Çin'in hak iddaa ettiği toprakları Çin'e ver. Fabrika kurmak içinse biraz geç kalmış gibisin bence. Yapmanın zararı dokunmaz ama artık ic ihtiyacın gün geçtikçe artacak.

Çevrimdışı Kenjiro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #135 : 01 Mart 2012, 19:22:30 »
Kuklan MP sağlamaz ama kaynaklarını sana beleşe gönderir.

Japonya'nın asıl sorunu da bu zaten. Hayvani bir sanayisi ve nüfusu var ama toprakları ve kaynakları sanayisini beslemekte zorluk çekiyor. İlerde Endonezya'yı işgal edince bu açığın kapanacak.

ABD savaşına az kaldı. IC basmakta çok geç kaldın artık. Uçak ve uçak gemisi üretmeye yönlenmelisin. Çin'de ki tümenlerini sahil bölgelerine, Çin'in askerlerinide Hint sınırına yığ benden tavsiye. Fazla isyan riski olan bölgeleri de ya Çin'e ver ya da oradaki tümenlerine polis ataçla.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #136 : 08 Mart 2012, 20:09:42 »
İş-güç derken pek fırsat olmadı oynamaya, ama Japonya ile oynarken şunu anladım; Almanya ile oynamak gibisi yokmuş.
Almanya'ya daha farklı bir oynama zevki veren ve değişik üniteler barındıran bir mod var mı tavsiye edebileceğiniz ?

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #137 : 08 Mart 2012, 20:29:02 »
İş-güç derken pek fırsat olmadı oynamaya, ama Japonya ile oynarken şunu anladım; Almanya ile oynamak gibisi yokmuş.
Almanya'ya daha farklı bir oynama zevki veren ve değişik üniteler barındıran bir mod var mı tavsiye edebileceğiniz ?

Bunlara eklenecek çok sayıda birim yok zaten. Bu yüzden çok değişik üniteli bir mod ben bilmiyorum ve olduğunu da sanmıyorum. Almanya ile oynayışını değiştirmek zaten senin elinde. Seçimlerini farklı yaparak ilginç sonuçlara ulaşabilirsin. Örneğin smep modda Avusturya'yı ilhak etmek yerine müttefik yapar ikincisi yerine 1. Dünya Savaşı'nı yapabilir,çok daha erken Polonya'yı ilhak edip müttefiklerle uğraşmadan direk SSCB ile savaşabilirsin,müttefiksiz takılabilirsin,savaş çıkartmazsın yani farklı deneyim istiyorsan zaten seçimler senin elinde.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #138 : 09 Mart 2012, 21:16:07 »
LEBENSRAUM - 36 Almanya oyununda verdiğin linkleri indirdim, kurup oynayacağım. (Smep 6.0 - Gamerkollektiv Multilevel Sprite Pack - The Graphic Improvement Project Version 0.9) bunları sırası ile kuruyorum değil mi ? Birde Skif diye bir link koymuşsun, birim resimleri. Ama download linkli bulup indiremedim.

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #139 : 10 Mart 2012, 00:12:10 »
LEBENSRAUM - 36 Almanya oyununda verdiğin linkleri indirdim, kurup oynayacağım. (Smep 6.0 - Gamerkollektiv Multilevel Sprite Pack - The Graphic Improvement Project Version 0.9) bunları sırası ile kuruyorum değil mi ? Birde Skif diye bir link koymuşsun, birim resimleri. Ama download linkli bulup indiremedim.

Görebildiğim kadarıyla duruyor skif. Oradaki linkteki siteye girdikten sonra sağ tarafta download sekmesi var. Oradan indirip indirip kuracaksın.

Gamerkollktivi önermem zira sadece Almanya'nın askerleri değişip diğerleri aynı kalınca insana bir garip geliyor. Başka sprite paketleri var fakat yüklediğinde oyun içi kasmayı değiştirmiyor ancak ilk açılışta inanılmaz geç açılıyor. Farketmez oyun 5 dk. geç açılsın zaten 3-4 saat açık kalacak o ara ben gideyim çayımı alayım diyorsan link vereyim sprite packleri yükleyebilirsin :) .

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #140 : 13 Mart 2012, 00:27:14 »
AoD'de Türkiye ile oynamam mümkün mü ?

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #141 : 13 Mart 2012, 00:28:41 »
AoD'de Türkiye ile oynamam mümkün mü ?

Ülke seçme ekranında seçeceğin ülkenin bayrağına sağ tıklayarak bütün ülkeleri görebilirsin. Oradan oynamak istediğin ülkeyi seçip oynayabilirsin.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #142 : 13 Mart 2012, 20:04:30 »
Türkiye ile başladım, ilk başta fabrika yapıyorum ve indistury ile alakalı tec.leri araştırıyorum. Almanlara yakın, Ruslarla dost, Irak'a ters bir politika çiziyorum. Daha şimdiden Mezopotamya topraklarında İngilizlerle yapacağım savaşların planlarını yapıyorum. Yunanistan'a yapacağım koordine saldırıyı bile planladım. 36'dan başladım. Başka bir tarihten başlamamı tavsiye edersiniz ? Genel tavsiyelerinizi beklerim arkadaşlar, teşekkürler

Çevrimdışı Kenjiro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #143 : 13 Mart 2012, 20:08:01 »
-Herhangi bir ülke için 36 senaryosundan başkası ile başlamanı tavsiye etmem.

-Saldıracağın ülkelerin hâmislerine bak. Erken bir dünya savaşı çıkartmak istemezsin. tbrk*

-Türkiye ile planların dünya savaşına girmekse sanayi basmanı tavsiye etmem. Durmadan piyade bas.

-Yunanistan'ın Selanik'te land fortlardan oluşan çok kuvvetli bir savunması var. Adalar üzerinden bir saldırı tavsiye edilir ama Bulgaristan'ı rahat yakalarsan önce Bulgaristan'ı sonra Yunanistan'ı ilhak edersin.

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #144 : 13 Mart 2012, 20:08:36 »
İlham gelsin.Zevkine oynadım sadece savaştım.Asker bastım.Ic felan basmadım.

Çok kolaydı.
1941 senaryosunda başladım askerlerimin yarısını Sovyet sınırına yarısını Ortadoğu'ya yerleştirdim.Sonra Fransa ve İngiltereye savaş açtım onları hazırlıksız yakaladım İtalya'nın destek çıkarmaları ile ilerledim bayağı.Ve durdum(isyanlar sağ olsun).Sonra geride bir kaç tümen bırakarak Sovyet sınırında ilerlemeye başladım bulunduğum yere gelene kadar canım çıktı. :D Suud'lar da arada kaynadı. :D
« Son Düzenleme: 13 Mart 2012, 20:14:41 Gönderen: xharunx1 »

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #145 : 14 Mart 2012, 00:29:28 »
Türkiye ile başladım, ilk başta fabrika yapıyorum ve indistury ile alakalı tec.leri araştırıyorum. Almanlara yakın, Ruslarla dost, Irak'a ters bir politika çiziyorum. Daha şimdiden Mezopotamya topraklarında İngilizlerle yapacağım savaşların planlarını yapıyorum. Yunanistan'a yapacağım koordine saldırıyı bile planladım. 36'dan başladım. Başka bir tarihten başlamamı tavsiye edersiniz ? Genel tavsiyelerinizi beklerim arkadaşlar, teşekkürler

Ülkelerle üretim stratejilerini hedeflerin belirler. Türkiye ile amacın ne? Güneyindeki tırışka devletcikleri (Suriye,Lübnan,Mihver değilse Irak,Suudi Arabistan) alacağım dersen hiçbirşey yapmana gerek yok. Kendi haline bırak 40'a kadar,40'ta Vişi Fransa kurulsun ve saldır yeni kurulan Suriye ve Lübnan'a. Hiçbirşey yapmana gerek yok,kendi halinde yapar bunu fakat amacın bir müttefik gurubuna katılıp savunma yapmaksa bir miktar fabrika ve tahkimat yapman gerekir. Eğer amacın bir müttefik gurubunda savaşın gidişatını tamamıyla değiştirmekse fabrika basmak ZORUNDASIN.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #146 : 14 Mart 2012, 01:02:37 »
-Herhangi bir ülke için 36 senaryosundan başkası ile başlamanı tavsiye etmem.

-Saldıracağın ülkelerin hâmislerine bak. Erken bir dünya savaşı çıkartmak istemezsin. tbrk*

Ona dikkat ediyorum, İngiltere ile savaşmayı göze aldım, 1.WW'daki Kut-ül Amara gibi İngilizleri Mezopotamya'da kuşatıp yok etmeyi düşünüyorum, Irak için geldiklerinde. Fransa zaten Vichy kurulunca Ortadoğu'yu bırakıyor. Dediğim gibi Almanya ile müttefik olurum.

-Yunanistan'ın Selanik'te land fortlardan oluşan çok kuvvetli bir savunması var. Adalar üzerinden bir saldırı tavsiye edilir ama Bulgaristan'ı rahat yakalarsan önce Bulgaristan'ı sonra Yunanistan'ı ilhak edersin.

Ege'den çıkarma, sürpriz paraşütçü saldırısı, hava koordinesi ve Selanik'ten şaşırma saldırısı ve Selanik'i bombardıman etme gibi bir planım var, bakalım.
« Son Düzenleme: 14 Mart 2012, 01:05:16 Gönderen: Fallschirmjagger »

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #147 : 14 Mart 2012, 01:04:21 »
İlham gelsin.Zevkine oynadım sadece savaştım.Asker bastım.Ic felan basmadım.

Geldi gerçekten :) Rusya ile uğraşmak zor olmuştur  ??? Bulgaristan kuklan mı ?

« Son Düzenleme: 14 Mart 2012, 01:05:55 Gönderen: Fallschirmjagger »

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #148 : 14 Mart 2012, 01:05:42 »
Alıntıların içine yazmazsan iyi olur acayip karışık oluyor.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #149 : 14 Mart 2012, 01:07:00 »
Alıntıların içine yazmazsan iyi olur acayip karışık oluyor.

Rengi değiştirdim, teşekkürler  tbrk*

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #150 : 14 Mart 2012, 01:18:46 »
Rengi değiştirme,alıntı yaptığın yazının sonunda, "[/quote]" yazısının ardından entera basarak bir satır aşağı in ve öyle yaz.

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #151 : 14 Mart 2012, 14:52:32 »
Geldi gerçekten.Rusya ile uğraşmak zor olmuştur.Bulgaristan kuklan mı?
Rusya ile uğraşmak pek zor olmadı.Zaten Almanlar'la savaşıyorlardı.Bulgarlar'da müttefiğim.Onlar da Mihver'deler.
« Son Düzenleme: 14 Mart 2012, 14:53:03 Gönderen: xharunx1 »

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #152 : 14 Mart 2012, 15:10:20 »
SSCB,Kafkaslar'a pek yığılmıyor. Resme dikkat edersen zaten bomboş olduğunu göreceksin. Var olan az kuvveti kuzeyden çevirmek cepheyi çökertebiliyor.

Çevrimdışı c.

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #153 : 14 Mart 2012, 17:03:04 »
İran üzerinden Hindistan'a gidin :D.

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #154 : 14 Mart 2012, 19:37:28 »
Mihvere katılacaksan İtalya Afrika'da biraz ilerlemeye başlar, o zaman katılın. Kuzeyden gelen Alman askerleri sayesinde Süveyşe inebilir ve orayı ele geçirebilirsiniz. Böylece İtalya Mısır'ı alabilir. Eğer İtalya Afrika'da çökerse işiniz çok zor.

Kafkaslarda ise yapacağınız bi şey yok. Zaten çok rahat Don nehri çevresine kadar gelirsiniz. Sonra da hedefiniz Almanlara yardım etmek olsun. Boğazı Mihvere açacağınız için İtalyalar da Mısırda rahatlayınca Kırım ve çevresine çıkabiliyorlar.

ABD, Fas'a çıkana kadar SSCB çökmezse geçmiş olsun. Çünkü, İtalya belki 6 ay içinde tüm Afrikayı kaybedecek ve sıra size gelecek. Basra ve Filistine çıkacak müttefik ordularının yanı sıra, kuzeyden saldıran SSCB yüzünden mihver cephesi çökecek.

SSCB'de işgal ettiğiniz yerlerde kukla devletler kurun. Kuramadığınız yerler barış yapılınca SSCB'ye geçecek. _______________________________________

Mütteifk tarafına geçecekseniz, bekleyin.
Önce 1940 yılında Suriye, Lübnan, Suudi Arabistan, İran ve Afganistan'ı alın. Emin olun kimse size saldırmaz. Tek dikkat etmeniz gereken şey garamtörlüğün kalkmasını beklemek.
Sonra 1944'e kadar bekleyin. Kuzeyden gelen Komünistler Romanya'ya girince dalın Balkanlardan. Uçak falan basmayın, İngilizler İstanbul'a uçak yığacak zaten. Tahminimce Yugoslavya, Bulgaristan, Yunanistan ve Arnavutluğu alabilirsiniz. Buralarda hemen kukla devletler kurun. Çünkü, savaş sonunda buralar bağımsız olacak.

Komintern'e katılacaksanız da yazdıklarım geçerli.

Bence, tek takılın. Yok benim müttefiğe ihtiyacım var derseniz Müttefikler iyi bir seçim olur. İlla ki heyecan arıyorum derseniz de Mihvere katılın. Ama Mihverde başarı şansınız Almanya, İtalya ve Almanya'ya bağlı. Siz süper de oynasanız bu üç ülke batarsa siz de batarsınız. Belki oyuna Türkiye Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti olarak devam edebilirsiniz. :)

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #155 : 15 Mart 2012, 00:56:11 »
Mihvere katılacaksan İtalya Afrika'da biraz ilerlemeye başlar, o zaman katılın. Kuzeyden gelen Alman askerleri sayesinde Süveyşe inebilir ve orayı ele geçirebilirsiniz. Böylece İtalya Mısır'ı alabilir. Eğer İtalya Afrika'da çökerse işiniz çok zor.

Afrika'ya giden yolu açmanın sonu pek iyi olmuyor. Almanya kalabalık bir şekilde K. Afrika'ya giriyor ve darmadağın ediyor fakat iyi dönemiyorlar ve Barbarossa operasyonuyla SSCB feci yapıyor. Suriye,Lübnan kurulduğunda burayı kapalı tutmak daha karlı olabiliyor. Geri dönseler bile Almanlar'ı Afrika'da yormak pek iyi sonuç vermiyor.

Diğer söylediklerine aynen katılıyorum.

Çevrimdışı cfka

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #156 : 16 Eylül 2012, 20:14:18 »
Merhaba, uzun zamandır Hearts of Iron'ı bilirim, oynarım... Fakat Doomsday'den aldığım keyfi, ne Hearts of Iron 3'de ne de Darkest Hour'dan alamadım. Darkest Hour'u hiç beğenmemiştim.Özellikle birliklerin yavaş hareket etmesi ve haritadaki şehir sayısının çokluğu canımı sıkmıştı.Bir süredir Hearts Of Iron'dan uzağım, şimdi tekrar AoD ile başlamayı düşünüyorum. Oyunu Steam üzerinden satın alacağım dolayısıyla para vermeden evvel fikir almak istedim.

AoD'nin Doomsday'den farkı nedir?
Savaş sisteminde değişiklik var mı?
Hearts of Iron 3'de HQ olayı ve cepheler çok hoştu, AoD'de mevcut mu bu yenilik?
Olumsuz yönleri nelerdir?

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #157 : 28 Eylül 2012, 02:23:40 »
Öncelikli olarak Armegeddon'un sahip olduğu tüm özelliklere sahip bildiğim kadarıyla. Savaşlarda ölü sayısını göstermesi gerçekten hoş bir özellik Hoi2'ye göre. Benim en önemsediğim özellik ise üretim çubuğu (slider) . HQ ve cepheler ve harita 2'deki gibi. Savaş sistemi 2. Dünya Savaşına yakışacak şekilde hızlı muharebeler,taktiğine göre çabuk çökebilecek cepheler ve iklim-arazi,saldırı-savunma ayarlarıyla bence çok iyi. Yeni patchlerle kasma sorunu yok denecek kadar az ve muhteşem olmasada iyi bir yapay zekaya sahip,oyun monoton değil,her yeni oyun yeni süprizlere açık.

Olumsuz yanı olarak arkadaşlar hep retool timedan şikayet ediyorlar,birimleri üretmeden evvel bir bekleme süresi ar bir nevi seri üretime geçmeden prototipi yapmak gibi,ardından seri üretim başlıyor birimlerde,bu bekleme süresi retool time olarak geçiyor. Ben alıştığımdan hiçbir sorun olmuyor ama birçok kişi bundan şikayetçi ve bildiğim kadarıyla ayar klasöründeki bir oynamayla kaldırılabiliyor.

Uzun lafın kısası Hoi2 hastasıysan ve Hoi3 ve DH sarmadıysa kesinlikle tavsiye ederim.