Gönderen Konu: Yeni Başlayanlar İçin  (Okunma sayısı 17866 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fallschirmjagger

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
Yeni Başlayanlar İçin
« : 13 Şubat 2012, 22:30:07 »
Arkadaşlar, tavsiyeniz üzerine doomsday'den Arsenal'e geçtim :)

1. Donanmadaki eklenebilir brg.ler mükemmel olmuş, bu sayede donanmam ingilizler karşısında daha etkin oldu, 4-5 gemi ile orta çaplı bir çok savaş yaptım :) peki gemilere mayın döşeyici ekleniyor, nasıl kullanılıyor sonra ?

2. Uçak ve gemilerdeki patrol (devriye) olayının bölge, şehir, arazi diye ayrılması çok mantıklı olmuş, özellikle air sup. yaparken ve denizaltı convoy saldırılarında çok işe yarıyor, "North Fighter" adını koyduğum 5 denizaltı kuzey buz denizinde ing. konvoylarını mahvetti :D Anlamadığım şey denizaltılara eklenen, uçak tarzı şey nedir, siz ekliyormusunuz ?

3. Videoda görmüştüm, tümenleri belli bir noktaya saldırtıp, orada durmadan şuraya git gibi bir şey vardı, yani ilerleme oku bir kaç bölgeye ekleniyordu, nasıl yapılır bu ?

4. HQ'ya eklenecek en iyi brg. sizce hangisi ?

5. Interceptor kullanan var mı ? ben direk fighter kullanıyorum ?

6. Oyundaki yeni özellik olan savaşmadan, uzaktan top atışı (bombardment) özelliği çok iyi bizim sadece supply azalırken, karşı tarafın hem organizasyonu hemde, sayısı azalıyor, fakat savaşın sonunda kaybetmiş gibi oluyor supply bitince, bunu kullanan var mı, yada piyadeler ilerlerken mi yapmak gerekiyor ?

7. Nedir bu railway canon, kullanan var mı ?

8. Transport uçaklarıyla yapılan air supply işe yarıyormu ?

Teşekkür ediyorum :)

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yeni Başlayanlar İçin
« Yanıtla #1 : 13 Şubat 2012, 22:30:39 »
bazı brigadelerde "softness -10" gibi bir ibare var nedir bu ?

Çevrimdışı Destroyer

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 13 Şubat 2012, 22:32:50 »
O birimin softnessın düşürür demek.Softness yumuşaklık diye geçiyor ne kdar 100e yakınsa o kadar kötüdür.Tanklarda 35 felandır mesela o Softnessı düşürürsen zayiat azalır daha dayanıklı olur birimler(Diye biliyorum).
oyunlarindunyasi.com

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 13 Şubat 2012, 23:02:15 »
O birimin softnessın düşürür demek.Softness yumuşaklık diye geçiyor ne kdar 100e yakınsa o kadar kötüdür.Tanklarda 35 felandır mesela o Softnessı düşürürsen zayiat azalır daha dayanıklı olur birimler(Diye biliyorum).

Şu softness, hard attack ve soft attack'ı tam olarak anlayan birini görmedim :) bende softness azalınca kötü zannediyorum, tam olarak açıklayan bir yazıda görmedim forumda, biri tam olarak anlatsa ??

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 13 Şubat 2012, 23:06:02 »

5.Ben interceptor kullanırım genelde.Fakat aşırı bir farkı yok.

çok büyük fark var interceptor çok kısa menzilli, stuka gibi, ama fighter çooook uzun menzilli, sanırsam kendi topraklarında hava üstünlüğünü elinde tutmak için, defans için bir uçak

Çevrimdışı Anatole France

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 14 Şubat 2012, 00:21:01 »
Şu softness, hard attack ve soft attack'ı tam olarak anlayan birini görmedim :) bende softness azalınca kötü zannediyorum, tam olarak açıklayan bir yazıda görmedim forumda, biri tam olarak anlatsa ??
Valla ben de zamanında bunu çok araştırdım. Ama doğru düzgün bilen yok. Paradoxta da bulamadım ben.
Denn nur Eisen kann uns retten...

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 14 Şubat 2012, 00:31:07 »
1. Mayın döşeyicilerin bonusları tugay üretiminde tıklarsan yazıyor ve sadece o bonusları veriyor. Sonradan aktif edilen veya kullanılan birşey değil bildiğim.

2. Spotter yani keşif uçağı. Denizdeki birimleri farketmeni kolaylaştırıyor. Konvoy avcılığı için çok etkili.

3. Shift tuşuna basılı tutarak ilerideki şehirlerin üzerine farenin imini götürdüğünde gideceği yolu gösterir. Bunun dışında yedek (reserve) yaparsan komşu şehirlere saldırı geldiğinde direk o şehire harekete geçerler. Bunun dışında anti-partizan görevi verirsen ve çevre şehirlerde isyan çıkarsa oraya müdahale için harekete geçerler.

4. Ne lazımsa onu ekle. Ben genelde mühendis eklerim. Çok hızlı oluyor ileri seviye karargahlar.

5. Bende genelde interceptor kullanırım ve evet fazla farkı yok.

6. Bir tarafa saldırmışsan ve diğer şehirden yardım harekete geçmişse,yardımın geldiği şehiri bombalayabilirsin fakat çok iyi sonuçlar bekleme.

7. Railway cannon sanki biraz renk olsun diye katılmış,zira çok uzun süren bir araştırmadan sonra zorlukla üretiyorsun ve birimlerin ilerlemesini neredeyse durduruyorsun. Aldığın sonuç verdiklerinle örtüşmüyor. Hiç tavsiye etmem.

8. Eğer birimlerin paketlenmişse veya bir ada ele geçirmiş fakat erzak ulaştıramıyorsan,konvoyların sürekli avlanıyorsa işine yarayabilir.

Edit -softness- : Softness tugayınızın yumuşaklığıdır. Birimlerinizin bir hard attackı vardır birde soft attackı. Birimlerinizin yumuşaklığı arttıkça saldıranların soft attackı geçerli olur,yumuşaklık düştükçe saldıranların hard attackı geçerli olur. Mesela SSCB olduğunuzu düşünün ve Almanlar ile çarpışacaksınız. Ajan raporlarına göre zırhlı birimleri çok fazla (ki genelde öyle oluyor),zırhlı birimlerin softnessı düşüktür,yani bunlara saldırılarınızı tugaylarınızın hard attackı belirleyecektir. Bu durumda piyadelerinize anti tank gibi hard atağı yüksek tugaylar iliştirmenizde fayda olur. Tam tersi durumu düşünelim;Almanya ile SSCB'ye saldıracaksınız. Karşı taraf neredeyse tamamen motorize veya düz piyade ki bunların softnessları yüksek yani soft atağınız önemli. Bu durumda sp-art gibi soft atağı yüksek tugaylar kullanmanızda fayda olur.
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2012, 00:37:37 Gönderen: yeniceri 888 »

Çevrimdışı Kenjiro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 14 Şubat 2012, 00:36:08 »
Nazi dediğin interceptor kullanır. Fighter çok allies kaçıyor.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 14 Şubat 2012, 21:56:56 »

Edit -softness- : Softness tugayınızın yumuşaklığıdır. Birimlerinizin bir hard attackı vardır birde soft attackı. Birimlerinizin yumuşaklığı arttıkça saldıranların soft attackı geçerli olur,yumuşaklık düştükçe saldıranların hard attackı geçerli olur. Mesela SSCB olduğunuzu düşünün ve Almanlar ile çarpışacaksınız. Ajan raporlarına göre zırhlı birimleri çok fazla (ki genelde öyle oluyor),zırhlı birimlerin softnessı düşüktür,yani bunlara saldırılarınızı tugaylarınızın hard attackı belirleyecektir. Bu durumda piyadelerinize anti tank gibi hard atağı yüksek tugaylar iliştirmenizde fayda olur. Tam tersi durumu düşünelim;Almanya ile SSCB'ye saldıracaksınız. Karşı taraf neredeyse tamamen motorize veya düz piyade ki bunların softnessları yüksek yani soft atağınız önemli. Bu durumda sp-art gibi soft atağı yüksek tugaylar kullanmanızda fayda olur.

Tam olarak açıklayıcı olmuş, çoğu oyuncunun bu mantığı bilmediği için bazen savaş kaybettiğini düşünüyorum ( mesela ben :) )
Ve anladığım kadarıyla, soft attack; mermi, el bombası, ağır makineli, havan gibi piyade ve hafif mühimmatın saldırısı, hard attack'ta top, bomba gibi daha yıkıcı güçteki mühimmatın etkisi oluyor. Örneğin bir tankta veya stuka uçağında hem makineli tüfek hemde top veya bomba oluyor. Çünkü bir tanka veya uçağa soft attack azda olsa eklemezsen, piyade gibi hard attack'ı düşük softu yüksek bir birimi 40 saat savaşsan da yenemezsin. Zaten oyunun mantığında, anti tank eklenmiş bir piyade birimde hem softness düşüyor, hemde defans yükseliyor, artı hard attack artıyor. Böylece tanka karşı etkili olabiliyorsun, yoksa orada bir top ateş etmiyor, oyun güzel bir işleyiş ve denge sunmuş bence

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 14 Şubat 2012, 22:03:13 »
nasıl resim ekliyoruz

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 15 Şubat 2012, 00:27:20 »
nasıl resim ekliyoruz

Herhangi bir resim upload sitesine (ben imageshack kullanıyorum) resmini yükle. Sana verdiği forum linki mesajına kopyala.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 15 Şubat 2012, 21:21:30 »

Arkadaşlar Fighterlar (Masserschimitt) gördüğünüz gibi; ağır, hafif ve filo saldırısında daha da iyiler. Yüzey savunması ve hava savunmasında da öyle. Menzili ise 1943'e kadar çok değilken, 43'ten sonra 4-5 katına çıkıyor upgradelerle. Ben ingilizlerle hava da nasıl başa çıktım sanıyorsunuz, ilk oynadığımda nefes aldırmıyorlardı bana :( şimdi ise tüm manş denizi ile atlantikte benim avcılarım geziyor ve naval uçaklarım ingiliz gemisi avlıyor. Denizaltılar ise rahat rahat convoy saldırısı yapıyor :)
Yanlız önceden kalma interceporleride kullanıyorum. Bunlar ise paris, berlin gibi önemli şehirlerin üstünde ve kıyı-sınır bölgelerinde anavatanı koruyorlar :D şu ana kadar 6 ingiliz stratejik bomb. uçağını indirdiler
« Son Düzenleme: 15 Şubat 2012, 21:30:00 Gönderen: Fallschirmjagger »

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 15 Şubat 2012, 23:29:13 »
Arkadaşlar, yeni eklenen "Artillery Bombardment" seçeneğini verimli kullanmayı çözdüm, oyunda ustalaşabilmek için klasik almanya save'imin dışında Finlandiya ile "Kış Savaşı" senaryosunu oynuyorum arada. Finler hareket etmeyen birimlerine (örneğin karargahlarına) topçu brigadeleri eklemişler, piyade ile bir bölgeye saldırırken, aynı anda da karargahlarla saldırdığım bölgeye artillery bomb. yaptım, sonuç oldukça tatmin edici oldu :) (kesinlikle bu senaryoyu oynamalısınız bu arda tavsiye ederim)
Bir de çok önemli bir sorunuma çözüm oldu artillery olayı, şöyle ki oyunun başlarında almanya ile polonya'ya saldırınca fransızlar da bana saldırıyorlardı, fakat maginot hattındaki fransızlara sınırdaki tüm birimlerimle artillery bomb. yapınca hem saldıramaz oldular, hem sayıları ve organizasyonları azaldı, bende ise sadece supply azaldı, böylece ben polonyayı işgal edip batıya yüzümü dönene kadar hem oyalandırlar, hemde adam ve org. kaybettiler, böylece toplu taaruzumla maginot hattını arkadan çevirirken çabuk pes ettiler :) tavsiye ederim  tbrk*

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 16 Şubat 2012, 00:21:22 »
Arkadaşlar Almanya ile oynarken 39 senaryosu ile gelen ve 3 Muhripten oluşan küçük donamam, yani "Zerstörer" ler şimdiye kadar inanılmaz işler başardı :) wikipedia'da bunlarla ilgili küçük bir bilgi;

http://de.wikipedia.org/wiki/Zerst%C3%B6rer  Bu Almancası

http://tr.wikipedia.org/wiki/Muhrip Türkçesi

Çevrimdışı Turgay

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 16 Şubat 2012, 03:05:05 »
Bayağı hevesli girdin. Biraz daha öğrendikten sonra iyi bir hikaye bekliyorum senden.

Çevrimdışı Kenjiro

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 16 Şubat 2012, 11:31:49 »
Hep Almanya ile oynuyorsun herhalde. İşte gerçek Nazi böyle olur. ;)

Çevrimdışı Michael Wittmann

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Gözümü kapatıyorum, Halep düşüyor...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 16 Şubat 2012, 14:58:37 »
Konuyu sabitliyorum.Devam edersen iyi olur.

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 16 Şubat 2012, 17:09:31 »
:D yok nazilikten değil, orduları en mükemmel ve kaliteli olan ülke diye düşünüyorum, kullanmayı iyi bilen birinin elinde durudurulamaz bence. Tabii birde İngiliz donanması ama, sevmiyorum onların birimlerini.

Alman Elit Paraşütçüleri (Fallschirmjäger)

http://tr.wikipedia.org/wiki/Fallschirmj%C3%A4ger
http://tr.wikipedia.org/wiki/Monte_Cassino_Sava%C5%9F%C4%B1

Alman Dağ Komandosu (Gebirgsjager)

http://www.gebirgsjaeger.4mg.com/
http://www.gaissmair.net/pictures.htm

Daha Tiger Tankları mı, Panzerjager'leri (Mech. Infantry) mi, Operation Market Garden'daki Elit Panzer Kolordusunu mu, denizaltıları, bismarck zırhlısını mı, stukaları mı, hangisini sayayım :)

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 16 Şubat 2012, 17:19:33 »

Alman Dağ Komandoları (Gebirgsjager) tüm eğitimleri bittikten sonra (öyle böyle bir eğitim değil ama) gerçek asker olabilmek için son sınavlarını verirlermiş, alp dağlarının çok çok üstlerinde yetişen bir çiçeği almak için tırmanır, çiçeği bulur ve aşşağı inermiş, ancak ondan sonra savaşa hazır olabilirmiş. İnternette bir çok kaynakta ve özellikle "Band of Brothers" kardeşler takımı dizisinde konuya vakıf olabilirsiniz. Keyifli oyunlar

http://www.flamesofwar.com/hobby.aspx?art_id=208
Oyunda bu komutanla oynuyorsunuz zaten
http://www.brigada1sexto.com.br/forum/viewtopic.php?t=171

Çevrimdışı Michael Wittmann

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Gözümü kapatıyorum, Halep düşüyor...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 16 Şubat 2012, 19:55:10 »
Biraz oyun hakkında da bilgi koyarsan iyi olur.