Gönderen Konu: CKII - Hanedanınızı Yollayın!  (Okunma sayısı 199483 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AGEMON

• Sekban
  • *
  • Atatürk Yolunda
    • Profili Görüntüle
Ynt: Crusader Kings II - Hanedanınızı Yollayın!
« Yanıtla #80 : 16 Şubat 2012, 19:51:54 »
Önce Sengoku oyna. Neredeyse aynı oyun, daha az karışığı ve Japonyada geçiyor. Başka bir farkı yok pek. Ona alış bir iki günde sonra da buna gel.

Bende ikisinide indirecek internet yok. CK II indirirm yazın.. :D

Çevrimdışı Bersun

• Ağır Süvari
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #81 : 16 Şubat 2012, 20:44:49 »
İlk oyunum ve şu an tek oyunum.

Gaskonya, Akitanya ve Puvatya dükü olan VIII Guilhem de Poitou ile başladım. Para biriktirir biriktirmez Bourbon ve Auvergen dükalıklarını da kurup sağlam prestij yaptım. Bu sırada zaten Fransa'nın yarısı benim hükmümdeydi. Fransa Kralı'nın yaptığı Barselona Seferi'ne mareşali olarak giden düküm hayata gözlerini yumdu. Yerine en büyük oğlu olan 3 yaşındaki I. Louis de Poitou geçti. 13 yıllık naiplik döneminde ekonomik yatırımlar yaptıktan sonra dükümüz 16 yaşına basar basmaz o kadar vakit içinde biriktirdiği piety'i kullanarak Navar Krallığı için Papa'dan işgal izni aldım ve hemen savaş ilan ettim. Zaten 3 şehirleri vardı, hızla ele geçirip kendimi Navar Kralı ilan ettim. Genç Louis, daha 17 yaşında "Fatih" olmuştu. En önemlisi de sessiz sedasız Fransa'dan ayrılmıştım. Ülkenin yarısıyla birlikte.  evil*

Bu sırada Fransızlar İspanya'dan tamamıyla atıldı. Katalunya'nın tamamı Müslümanlar'ın eline geçti. Ben de bir sefer yapıp Barselona Dükalığı'nı kurdum ve o bölgede iyice güçlendim. Ayrıca Balear Adaları ve Kuzey Sardinya da elime geçmişti.

Hızını alamayan Fransa'da iki dük isyan etti ve ülkenin üçte ikisi krallıktan ayrıldı. Ben de fırsat bu fırsat deyip bastım düğmeye. Fransa Krallığı ünvanını da kısa sürede ele geçirip isyankar dükleri itaat ettirdik. Bundan sonraki 5 yıl, vasallarımı memnun edip dükalık ünvanları düzenleyip güçlü lordlara neşter vurmakla geçti. 3-4 tane isyan çıktı, birçok lordun ünvanı elinden alındı; eski Fransız kralı Filip Capet önce mahkum, sonra idam edildi. Yerine geçen Hugues Capet'nin de akıbeti aynı oldu. Bu sırada ellerinde kontluklar hariç Valois Dükalığından başka bir şey yoktu.

Ünvan dağıtma işini yaparken farklı bir yöntem uyguladım. Bir nevi kral kontolünde üreme diyebiliriz. Courtuma bir soylu ve bir leydi davet edip evlenme ambitionu almalarını bekliyor, sonra onları everiyordum. Böylece ortaya yeni ama sadık hanedanlar çıkıyordu. Birçok hanedana böylece en üst düzey ünvanları verdim. Allah'a şükür bu güne kadar da hiçbiri bana yamuk yapmadı. ;D

Fransa'da düzeni oturttuktan sonra bir kontumun Bretonya Dükalığı üzerindeki hak iddiasından faydalanarak savaş açtım. Savaş kısa sürede bitti ve Fransa'da HRE toprakları hariç düzeni kurmuş oldum. Sırada Müslümanlar vardı.

İlk önce haçlı seferi ilan edilmiş olan Sardinya'nın geri kalanını da ele geçirip Sardinya Dükalığı'nı kurdum ve en büyük oğluma verdim. Daha sonra bir Katalunya ve Aragon seferine çıktım. Sonuçta Barcelona Dükalığı'nın tamamı ile, Aragon Krallığı ünvanı benim oldu.

Bu sırada vasallarımın arasındaki savaşlar dengenin ciddi şekilde bozulmasına neden oluyordu. Ben de Otoritemi düşükten orta seviyeye yükselttim. Hemen ardından Valois, Flanders, Gaskonya, Auvergne ve Barcelona dükleri bana isyan etti. Neredeyse 2 yıl kadar süren isyandan sonra hepsinin düklüklerini ellerinden alıp onların vasalı olan sadık kontlarıma verdim.

Bu sırada Eşelon'a haçlı ilan edildi. Aldım Tapınakçıları, öbürünü 14.000 Kutsal Savaçı'yı yolladım Filistine. Ortalık mahşer yeri. Bizim Fatih orada, Salianlar orada, Hırvat Kralı orada, İngilizler orada. Şiilerin iki ayağı bir pabuca girmiş. Kısa sürede tüm savaşçıları eridi neredeyse. Ülkemden asker taşımaya mecalim kalmadığından hazinemin son kırıntılarını da kullanarak paralı asker yürüttüm. Darum'u ele geçirip sağlam Şii kestikten sonra Darum kontluğunu alarak barış yaptım. Daha sonra Eşelon Hırvat Kralı'nın eline geçerken, Eşelon'un şehri ve kilisesi benim vasallarıma kaldı.

Bundan sonra Aragon'dan arta kalan son kent olan Alto Aragon'un üzerine yürüdüm. Aragon Dükü olan vasalıma tabii olmasını sağladım.

Diğer yandan Capet - De Poitou savaşı sırasında bağımsız olan Macon ve Chalons kontluklarını ele geçirdim. Birini damadım Burgund düküne tabii ettim, diğerini oğullarımdan birine verdim. Sıradaki hedef İspanyol Müslümanları. Bu sırada I. Louis 51 yaşında öldü ve yerine 35 yaşındaki Ferrand de Poitou geçti. Zaten oturmuş bir sisteme sahip olduğumdan çalkantı yaşamadım. Hemen büyük bir turnuva tertip ettim.

Valecia emiri'ne Aragon Dükü'nün istediği Calatayud için savaş açtım ve kısa sürede ele geçirdim. Bundan faydalanan Leon Kralı da tamı tamına üç şehri beleşe aldı. Halihazırda zaten İspanya'nın yarısını ve İngiltere'nin güneyini elinde tutan Leon ile aramızda büyük savaşlar geçecek gibi. Valencia ile barış yaptıktan sonra truce'un bitmesini bekleyeyim dedim. Artık nasıl bir refleks olmuşsa, elim bir anda savaş tuşuna gitti. Kuzenim olan Toulon Dükü'nün sınırları içinde kalmasına rağmen KRC'ye bağlı olan Vivarais Piskoposluğu için bağımsızlık savaşlarıyla mücadele eden KRC'ye savaş açtım. Neredeyse 30 sene aradan sonra ilk defa tüm realm ordularını çıkardım. Yanına 12.000 civarı paralı asker de koydum ve 30.000 civarı asker ile KRC topraklarına girdim. Guerre éclair ile tüm sınırdan ilerleyişimi Hainaut'da durdurdular ve geri çekildim. Daha sonra Lille'de KRC ordularını mağlup ederek kuzeyde kesin üstünlüğü sağladım. Provence'de ise henüz birliklerim tam olarak yerleşmemişken 7.000 mevcutlu Alman ordusu, 600 kadar askerime saldırdı. Tam askerlerimin moralleri tükenmişken, son gün paralı askerleri yetiştirdim. Alman ordusu yok edildi. Bu mağlubiyetten sonra da isteklerimi dikte ettirdim.

Sıradaki hedefim İspanya'dan Müslümanlar'ı atmak. Daha sonra Hristiyan krallıkları da hükmüm altına almayı düşünüyorum. Hatırlamadığım bir vakitte de Yezidi olduğu için sırt çevrilen Malta emirini yenip Malta'ya hakim oldum.

Da ist drei Bilden:

Çevrimdışı Quaim

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Faber est suae quisque fortunae
    • Profili Görüntüle
    • YokÖyleBişi Blogum
« Yanıtla #82 : 16 Şubat 2012, 20:53:29 »
Çok iyi bir oyun olmuş. Çok güçlenmişsin. Fransa da iyi bir oyun alanı gibi. Ben şu an Sicilya ile oynuyorum. Daha geç saatlerde resimleri atarım. :)
Doğruların peşinden giden geminin rotasını fırtına bile değiştiremez.

Çevrimdışı Berk

• Sipahi
  • *
  • The Imp
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #83 : 16 Şubat 2012, 21:02:00 »
Beyler Heir'i değiştirebiliyor muyuz ? Bulamadım da yada idam nasıl edebilirim ? Oğlum az önce bana karşı ayaklandıda. :-\

Edit:Tamam idam etmeyi buldum.
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2012, 21:11:46 Gönderen: b3rk95 »

I'm not questioning your honor,I'm denying ıt's existence. -Tyrion Lannister

Çevrimdışı PERSIAN

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • New Turkian
    • Profili Görüntüle
    • Persian'ın kişisel arşivi
« Yanıtla #84 : 16 Şubat 2012, 21:07:01 »
Assasinate ile idam edersin.

Çevrimdışı lemelem

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #85 : 16 Şubat 2012, 21:07:29 »

Georgia oyunum arkadaşlar. Bir yanda Selçuklular, Bir yanda Bizans, Bir yanda güçlü Cumans devleti arasından sıyrılıp çok güçlü bir İmparatorluk yolunda ilerliyorum.

Çevrimdışı Anatole France

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #86 : 16 Şubat 2012, 21:37:03 »
İsveç Kralına tabi Varmland Kontu olarak oyuna başladım. İki kız çocuğum vardı. Bir erkek çocuğum daha oldu ve şimdi kendisi benim varisim. Kız çocuklarım büyüdü ve biri İsveç Kralı ile, diğeri ise onun kardeşi ile evlendi. İsveç Kralı ile evlenen kızımdan olan kız torunum varis idi. Ben de İsveç Kralını öldürttüm ve torunum tahta geçti. Şimdi, torunuma oğlumla evlenmesi için teklif yollayacağım fakat kabul etmiyor. Bundan sonra ne yapmamı önerirsiniz?
Denn nur Eisen kann uns retten...

Çevrimdışı lemelem

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #87 : 16 Şubat 2012, 21:53:57 »
Senin torunun kral, ancak sonuç olarak kız tarafından torunun. Yani farklı bir aileye mensup. Yapacak birşey yok.

Çevrimdışı ozankral35

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Never start a land war in Russia
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #88 : 16 Şubat 2012, 22:09:46 »
Ya arkadaş oyunun özetleri bile başlı başına bir filim ya  :D Gözümün önünden geçti hepsi eline sağlık Bersun .
..............................................................

Çevrimdışı Bersun

• Ağır Süvari
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #89 : 16 Şubat 2012, 22:17:25 »
Oyunda çok garip şeyler oluyor. Varisim Sardinya Dükü'nü yanlışlıkla hapse attım ve varislikten düştü. Şu anki varisim ise Breton Dükü'ne bağlı Vannes kontu ve dük onu hapse attı. Bu durumda Kral Ferrand ölürse ülke bir kaosun ortasında kalacak zira 13 yaşındaki bir oğlum dışında tüm erkek torunlarım hapse attırdığım Prens Louis'ten. Şimdi onu hazinedarım yaptırdım, ambitionu vardı. İnşallah ilişkiler düzelecek. Allah'tan varisimi hapsetmek için haklı sebebim vardı da vasallarımla aram bozulmadı.

Diğer yandan Valencia emiri ile bir kez daha savaşıp Valencia Dükalığı'nın altındaki 3 şehri ele geçirdim. Müslüman emirin tüm ünvanları gidince iki şeyhi bağımsız oldu ve truce etkisi kırıldı. Ben de Kurtuba topraklarının 1 şehri hariç tamamını ele geçirim Kurtuba Dükalığı'nı kurdum. Şu an Sevilla Emirliği Leon'u dağıtıyor. Tuleytula'yu geri alabilirlerse ben de Leon'a bir sefer yapabilirim. Olmadı Murabıtlar'ı vuracağız artık.

Çevrimdışı ozankral35

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Never start a land war in Russia
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #90 : 16 Şubat 2012, 23:19:34 »
Çok güçlü bir imparatorluk yaratmışsın çok merak ediyorum imparator ölünce ülke bölünücek mi diye  crwn*..
..............................................................

Çevrimdışı Deniz

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
    • DotA Türk
« Yanıtla #91 : 16 Şubat 2012, 23:49:11 »

Oyuna İskoç kralının vasalı Lothien Dükü olarak başladım. İskoçya-İngiltere sırınıdaydım ve bana bağlı lordlarla birlikte 5 vileyete sahiptim Kuzeydeki Lothien ve Dunbar direkt olarak bana bağlı, güneydeki Cumberland da o sıralarda çocuk olan ilk oğlum Dolfin'e aitti. Geri kalan iki vilayet soylulardaydı. İlk iş komşum Adalar Dükalığı'na tabi Galloway Kontluğu üzerinde hak iddia etmek için işlemlere başlamak oldu. O sırada İskoç kralı ile benim karakterim pek sıkı fıkıydı ve ben hak iddiası kazandıktan kısa süre sonra Adalar Dükalığı'na savaş açtı, savaşı kazandı ve barış antlaşmasıyla Galloway'i bana verdi. Ben de Galloway'i ikinci oğlum olan Waltheof'a bıraktım. Kısa süre sonra üçüncü oğlum Alwin'e de Dunbar'ı bıraktım ve gerekli hazırlıkları tamamlayıp diyarımın adını Galloway Dükalığı olarak değiştirdim. Ülke bolluk içindeydi ve adalet vardı. Herkes mutlu ve herkes kardeşti.

Arka plandaysa İngiltere hem Norveç hem de Norman istilasına uğruyordu. Pek ilgilenemesem de Piç William ülkeyi fethedemedi ve yenilerek hapse atıldı, ama İngilizler William'ı yenerken Norveçlileri unuttular ve ülke Norveç istilasına uğradı, kısa sürede de ilhak edildi. Hemen ardından ilk tepkiler geldi, Sakson soylular Norveç kralına karşı teker teker ayaklanmaya başladı. Bu uzun süre devam etti. Bu isyan dalgası sırasında İskoç kralı öldü ve yerine geçen oğlu fırsattan istifade edip en kuzeydeki Norveç toprağını ülkesine kattı. Daha o zamandan anlamalıydım damadımın abisinin ne kadar "çakal" bir insan olduğunu.

Buraya kadar her şey normaldi. Yeni kralın kardeşi ve tahtın ilk varisi kızımla evliydi ve Moray dükü de ikinci kızımla evliydi. Yarım kalan işi de halledip Galloway'in hemen kuzeyindeki Carrick'te de hak iddia ettim ve kralımın Adalar lorduna saldırmasını bekledim, saldırdı da. Ama o ülkeyi işgal edemeden benim karakterim öldü ve Dolfin (ilk oğlum) başa geçti. Yaptığım hatayı anladığımda artık çok geçti, zira Dolfin'in iki kardeşine de önemli toprakları vermiştim ve isyan bayrağını babalarının ölüsü soğumadan açtılar. Ülkenin 1/3'ü birden elimden çıkıverdi ve bana düşman oldular. Bana kalan topraklar verimsiz sayılırdı ve görece daha az asker besleyebiliyorlardı. Kralımsa yardımıma gelmiyor, kızımın evli olduğu Moray dükü de çekimser davranıp beni geri çeviriyordu. Daha da kötü olamaz derken Dolfin'in Carrick üzerinde iddia ettiği hakkı Kralımın tanımadığını ve burayı kendine ayırdığını gördüm. Bu sinirle elde avuçta ne varsa toplayıp kardeşlerimin üstüne yürüdüm. Çetin savaşlar sonucunda güçlerini kırdım, anca bundan sonra Kral yardımıma geldi. Nihayetinde taht kavgasını sona erdirdim ve iki kardeşimi de demir parmaklıklar ardına yolladım. Diyarım büyük bir sarsıntıyı zor da olsa atlattı.

Şimdiki planım bana sırtını çeviren ve hakkımı yiyen İskoç kralına suikast düzenlemek. Şansım %30 olarak gözüküyor ama bu adamla başka türlü başa çıkılmaz. Krallık haklarını genişletmeye çalışıyor ve bu nedenle alabileceği ne kadar toprak varsa hepsinin peşinde. Ama yeni karakterimin bir oğlu yok ve 30 yaşını geçti, can sıkıyor.

Beklemede kalın.

Çevrimdışı Bersun

• Ağır Süvari
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #92 : 16 Şubat 2012, 23:53:22 »
Suikast yapmak yerine plot şey et. Açığa çıkmazsa daha yüksek şansı.

Çevrimdışı Deniz

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
    • DotA Türk
« Yanıtla #93 : 16 Şubat 2012, 23:56:41 »
Suikast yapmak yerine plot şey et. Açığa çıkmazsa daha yüksek şansı.

Onu öldürmek için plot yok. Olsa durmam zaten. Alayına intikam ulan!

Bu arada hapisteki kardeşlerimi para karşılında serbest bıraksam tahttan feragat ediyorlar mı?
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2012, 23:59:09 Gönderen: Deniz »

Çevrimdışı Bersun

• Ağır Süvari
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #94 : 17 Şubat 2012, 00:00:19 »
Hayır.

Çevrimdışı lemelem

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #95 : 17 Şubat 2012, 00:56:37 »

27 seneye nasıl tüm bunları sığdırdın. Tebrikler valla. Elinde pek toprak tutmuyorsun 2 şehrin vargaliba. Buna rağmen paran da çok iyi. Minik bi hile yok dimi  :D
« Son Düzenleme: 17 Şubat 2012, 01:09:03 Gönderen: KHAN »

Çevrimdışı Deniz

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
    • DotA Türk
« Yanıtla #96 : 17 Şubat 2012, 01:23:43 »
Hile bilmiyorum ki, bilsem de gerek yok zaten. Para bence kötü.

Az şehir tutma olayını oyunu çözemediğimden yapıyorum. Bu title loss durumunu nasıl çözerim? Şehirleri dağıtmazsam ülke parçalanıyor kral ölünce.

Çevrimdışı Quaim

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
    • YokÖyleBişi Blogum
« Yanıtla #97 : 17 Şubat 2012, 01:25:58 »

Az şehir tutma olayını oyunu çözemediğimden yapıyorum. Bu title loss durumunu nasıl çözerim? Şehirleri dağıtmazsam ülke parçalanıyor kral ölünce.
Ben genelde sadece bir varis bırakıyorum lakin o da riskli... Varis ölürse pert.

Çevrimdışı lemelem

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #98 : 17 Şubat 2012, 01:41:50 »

Ya zaten küçücük İskoçya. 6 tane şehir tutma şansın varmış resimden öyle gözüküyer. Onları full tut. Böylece krallığın yarısı kralın toprağı olur. Deli gibi para gelir. Kral ölünce bu 6 toprak yeni krala geçer. Oralardan isyan çıkamaz ancak kalan dükler isyana kalkışabilir. Şöyle 700-1000 paran varsa dayarsın paralı askeri. Tüm dükleri hapse yollarsın. Oh kafan rahat. :smash: crwn* :smash:
« Son Düzenleme: 17 Şubat 2012, 01:43:01 Gönderen: lemelem »

Çevrimdışı Quaim

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
    • YokÖyleBişi Blogum
« Yanıtla #99 : 17 Şubat 2012, 01:48:08 »
700-1000? 60'a bile alırsın ancak zaten doğru dürüst oynarsan paralı askere gerek kalmaz. Mesela şu an oynadığım Sicilya oyunumda 14k kendi askerim var. Vassallarımdan da 10k geliyor.