Gönderen Konu: Sengoku Çıktı!  (Okunma sayısı 6825 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Türkan

• Roué
  • Ağır Süvari
  • *
  • Go ask Alice.
    • Profili Görüntüle
Sengoku Çıktı!
« : 13 Eylül 2011, 14:51:43 »
Sengoku Çıktı!
Forum Sayfası İçin Tıklayın

Sengoku dönemi, ekonomik karmaşa ve shogunluğun hangi klana gideceği konusundaki anlaşmazlıklar sonucu patlak veren on yıllık Ōnin savaşıyla başlayan yüz yıllık bir kaos dönemi. Biz de oyuna savaşın başladığı 1467 yılında dâhil oluyoruz. Açılış ekranında Japonya haritasına tıklayarak kaderini üstleneceğimiz klan lideri, daimyo ya da kokujin'i seçiyoruz. Evet, alışmamız gereken bir dizi terimle hemen burada ilk karşılaşmamızı yaşıyoruz. Klan liderleri bir bakıma shogunluğa aday. Her birinin kendine ait dai'ları (bölge) ve kuni'leri (il) var. Daha önemlisi klan liderlerinin kendine bağlı vasalları olması. Bunlar (akraba olması gerekmeyen) daimyo'lar (dai yöneticileri, Batı'daki düke denk düşüyor) ve kokujin'ler (kuni yöneticileri, Batı'daki konta denk düşüyor). Aynı şekilde her bir daimyo'ya bağlı kokujin'ler de olabiliyor. Kısacası oyundaki (ve feodal Japonya'nın kendisinde de) asalet unvanları üç kademeye dağılıyor (İmparator ve Shogun'u saymazsak).

Paradox Interactive yapımı Sengoku çıktı! Oyunu satın
almak isteyenler internet üzerinden satın alabilirler. Oyunun fiyatı $29.99/€29.99.
Sengoku'yu Satın Al: http://www.sengokugame.com/buy
Demosunu indir: http://www.sengokugame.com/media/demos

Sengoku
Tür: Tarihsel Strateji
Geliştirici: Paradox Interactive
Yayımcı: Paradox Interactive
Çıkış Tarihi: 13 Eylül 2011
Diller: İngilizce, Fransızca, Almanca

Sistem Gereksinimleri
Sistem: Windows XP/Vista/7
İşlemci: Intel® Pentium® IV 2.4 GHz or AMD 3500+
Hafıza: 1 GB (XP) or 2 GB (Vista or W7)
Hard drive alanı: 2 GB
Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce 8800 or ATI Radeon® X1900
DirectX®: DirectX 9.0c veya üstü

<a href="http://www.youtube.com/v/fqaA3dla4mU&amp;feature=player_embedded" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/fqaA3dla4mU&amp;feature=player_embedded</a>

Yapımcı Sayfası: http://www.paradoxplaza.com/games/sengoku
Facebook: http://www.facebook.com/SengokuGame
Twitter: http://twitter.com/sengokugame
Forum: http://forum.paradoxplaza.com

« Son Düzenleme: 13 Eylül 2011, 14:59:02 Gönderen: Türkan »
Aptallığa ve cahilliğe tahammülüm yok.

Çevrimdışı Off_line

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Sengoku Çıktı!
« Yanıtla #1 : 13 Eylül 2011, 15:19:01 »
Is arasi bakiyim dedim.En sonunda Shoguna rakip geldi.Yakinda shogun 3 leri ve Semgoku 2leri goruruz.Iyi oldu bu :)

Çevrimdışı Caine

• Imperator
  • Sipahi
  • *
  • it all returns to nothing
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 13 Eylül 2011, 15:21:31 »
Shogun'a rakip olamaz kulvarları farklı. Ama ben seçecek olsam Sengoku'yu seçerim ki ilk fırsatta torrente düşsün bir oynayacağım.
« Son Düzenleme: 13 Eylül 2011, 15:21:52 Gönderen: Deadly »

Çevrimdışı Türkan

• Roué
  • Ağır Süvari
  • *
  • Go ask Alice.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 13 Eylül 2011, 15:30:27 »
Deadly'nin dediği gibi kulvarlar farklı. Tema aynı gibi, atmosfer aynı gibi ama farklı. Sengoku ve Shogun'un karşılaştırılmasına ben karşıyım. Ama oyunu deneyin, zevkli bir deneyim olacak sizin için.
Aptallığa ve cahilliğe tahammülüm yok.

Çevrimdışı Bersun

• Ağır Süvari
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 13 Eylül 2011, 16:25:41 »
Oynayalım bakalım. Deneyip izlenimlerimi aktarırım belki.

Çevrimdışı lemelem

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 13 Eylül 2011, 17:27:22 »
Büyük bir heycanla indirmeye başladım. Bakalım nasıl bir oyun olmuş. :D

Çevrimdışı Bersun

• Ağır Süvari
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 13 Eylül 2011, 17:30:02 »
Zorrente düşmedi bu oyun yahu? Ne zamunda'da ne piratebay'da yok.
« Son Düzenleme: 13 Eylül 2011, 18:30:11 Gönderen: KHAN »

Çevrimdışı Caine

• Imperator
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 13 Eylül 2011, 17:33:54 »
Daha dur adamlar yeni satın aldılar bugün çıkçağını sanmıyorum yarın çıkar büyük ihtimal. Tabii sürekli bakmakta yarar var. Hem senin gibi site yöneticisine zorrent'i yakıştıramadım.

Edit: Sengoku internete düşmüş bile bu ne hız. rlywrd*
« Son Düzenleme: 13 Eylül 2011, 18:30:21 Gönderen: KHAN »

Çevrimdışı Quaim

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Faber est suae quisque fortunae
    • Profili Görüntüle
    • YokÖyleBişi Blogum
« Yanıtla #8 : 13 Eylül 2011, 18:18:52 »
Torrente düşmedi bu oyun yahu? Ne zamunda'da ne piratebay'da yok.
Zamunda'da var. Ben indirdim kardeşimin bilgisayarında sonra kendi bilgisayarıma atıp oynadım çok az ancak tam inceleyemedim. Fena değil.
Doğruların peşinden giden geminin rotasını fırtına bile değiştiremez.

Çevrimdışı Caine

• Imperator
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 13 Eylül 2011, 18:22:36 »
Oraya düşeli bir saat oluyor. Ben kurdum şimdi oyuna giriyorum. :smitten:

Çevrimdışı Bersun

• Ağır Süvari
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 13 Eylül 2011, 18:43:26 »
Ben mesaj attıktan sonra düşmüş. İndiriyorum şimdi.

Çevrimdışı Franz

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • White Wolf
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 13 Eylül 2011, 20:12:49 »
Shogun'a rakip olamaz zaten kulvarları farklı indirdim farklı bir oyun olmuş eylenceli ve güzel. Ama ben bir süre sonra sıkıldım. Eu havasını veremedi bana.
Culture: Bishopish
Religion: Walterizm
Ideology: Fringeist
Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death in judgement.

Çevrimdışı Bersun

• Ağır Süvari
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 13 Eylül 2011, 20:25:43 »
400 MB nsll*

Evet, beğenedin mi? ;D

EU: Rome ve Crusader Kings harmanlamasına biraz Caponluk ekleyip zevkli bir oyun ortaya çıkarmışlar. EU'nun ilk ek paketlerinden kalma menüsü, CK arayüzü ve oynanışı ile Rome karakter detayları birararaya geliyor. Tek eskik -ya da ben göremedim- sadakat olayı galiba. Adama sormadan askerini alıyorum, hiç tepki vermiyor.

Çevrimdışı Caine

• Imperator
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 13 Eylül 2011, 20:28:48 »
Ekonomi felan da yok. Gelirler nerden geliyor giderler nerden felan yok ama çok büyük eksiklik değil oyun savaş üzerine kurulu olduğu için onlara vakit kalmıyor zaten. Bu daha ilk hali yavaş yavaş geliştirirler umarım.

Çevrimdışı Furkan Ali Tunca

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Furkan Ali Tunca
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 13 Eylül 2011, 20:33:14 »
1GB'nin üstünde paradox oyunu var mı?
Bu dünyada 2 şeyden nefret ediyorum.
1-Irkçılık
2-Yahudiler :P

Çevrimdışı Quaim

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Faber est suae quisque fortunae
    • Profili Görüntüle
    • YokÖyleBişi Blogum
« Yanıtla #15 : 13 Eylül 2011, 20:44:13 »
Evet, beğenedin mi? ;D

EU: Rome ve Crusader Kings harmanlamasına biraz Caponluk ekleyip zevkli bir oyun ortaya çıkarmışlar. EU'nun ilk ek paketlerinden kalma menüsü, CK arayüzü ve oynanışı ile Rome karakter detayları birararaya geliyor. Tek eskik -ya da ben göremedim- sadakat olayı galiba. Adama sormadan askerini alıyorum, hiç tepki vermiyor.
Ben bana sadık olmayan vassalımdan toprakları almak istiyorum ama yapamıyorum vermiyor. Adamı öldürteyim diyorum olmuyor, ninjalar başaramıyor. Tutsak edemiyor muyuz?
Doğruların peşinden giden geminin rotasını fırtına bile değiştiremez.

Çevrimdışı Amiral

• Sekban
  • *
  • Uncle Junior
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 13 Eylül 2011, 20:46:00 »
Evet, beğenedin mi? ;D

İlerki patchlerde düzeltirler.
Bu arada tam okullar açılırken oyunu çıkardılar. Ondan dolayı da yüklemiyorum. :mean:
« Son Düzenleme: 13 Eylül 2011, 20:46:12 Gönderen: R.P McMurphy »
You heard about the Chinese Godfather? He made them an offer they couldn't understand.
-Uncle Junior

Çevrimdışı Bersun

• Ağır Süvari
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 13 Eylül 2011, 21:01:25 »
1GB'nin üstünde paradox oyunu var mı?

Victoria, EU3 Chronicles, HoI: DD Arma, AoD vb.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 13 Eylül 2011, 21:39:37 »
Yağ gibi akıp giden bir harita var ki yeme de yanında yat. EU3'ün son yaması da o problemi çözmüştü. Yalnız Rome'daki gibi harita açısını değiştiremiyoruz. Faydalı olabilirdi. Vilayet sayısı ve haritaya dağılımı tatmin edici. Fiziki harita süper olmuş. Estetiğe de önem vermeye başladılar.

Karakter yönetiminin CK'dan farklı bir yanı yok sadece Japon kültürüne adapte etmişler. Feodal hiyerarşi CK'da olduğundan daha güzel hale getirilmiş. Trait sistemi tıpkı CK'da olduğu gibi hemen hemen herşeye etki ediyor ve orada iş şansa kalıyor. Karakterlerin temel özellikleri Martial, Intrigue ve Diplomacy ki herhalde çoğu kişi bunlara aşina.

Anlamadığım şeyler de var. Ekonomi yönetimi biraz fazla sade gibi geldi. Sanırım vergilerle oynayamıyoruz. Rome'daki gibi her vilayetin belli bir getirisi var ve o para direkt hazineye giriyor. Tek gider kalemi ordu, inşaat ve diplomasi. Yani düzenli bir gider yok ki bu da işleri kolaylaştırmış. Onur olayı ise tek kelimeyle mükemmel. Onurunuz sıfırın altına indiğinde karakteriniz seppuku yapıyor. Dilerseniz siz de yapabiliyorsunuz ve bu onurlu hareketiniz neticesinde veliahtınıza da fazladan onur miras kalıyor. Açıkçası onur ve para bu oyunun en temel iki özelliği olmuş. Gerisi de zaten traitlere bağlı. Muhakkak evlenin ve çocuk yapın, tebaanızla ilişkilerinizi yüksek tutun. İçeride işler sağlam olursa dış ilişkilerde de rahat ederseniz.

Anlamadığım bir başka şey de ordu yönetimi. Sanırım kafamıza göre orduların başına general atayamıyoruz. Bunun dışında oluşturduğumuz ordularda her vilayetten gelen birlikler o vilayetin kokujini yani lorduna bağlı durumda gözüküyor. Acaba bunlar da muharebeler sırasında martial yetenekleriyle etkide bulunabiliyorlar mı bunu çözemedim.

Şu ara bir yandan oyunu oynayıp bir yandan da manuele bakıyorum ama manuelde de pek ayrıntı yok açıkçası. Oynadıkça çözeriz artık ama genel izlenimlerim çok olumlu yönde. Buna bakarak CKII için de umutlarım artıyor. Rome ve CK oynamış olanlar buna çabuk alışacak ve sevecek o yüzden kaçırmasınlar.
« Son Düzenleme: 13 Eylül 2011, 21:42:04 Gönderen: Annibal »

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 13 Eylül 2011, 21:41:08 »
Annibal, yazının üstüne oynamaya karar verdim.

İyi ki geldin.