Tarih: 30-07-14, 22:11:43

Gönderen Konu: 18 Mart Çanakkale Zaferi ile ilgili tartışmalar  (Okunma sayısı 6166 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Karahan

• N III
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: 18 Mart Çanakkale Zaferi ile ilgili tartışmalar
« Yanıtla #20 : 19 Mart 2011, 18:45:56 »

Böyle b.ktan yazılara da kutsal metinmiş gibi iman eden adamların da dininden imanından şüphe ediyorum. Yemek listesi falan da Çocuklar Duymasın dizisinde geçiyorsa doğrudur zaten. O askeri birliğin iddia edilen tarihte cephede olup olmaması önemli değil.

Hahaha. Bu komikti. Savaşlar, tarih gibi konularda yorum yaparken mümkün mertebe konuya nötr yaklaşılmalı. Tanrı isterse her şeyi yapar mantığıyla tarih yorumlamakta ilginç ayrıca, somut bakmak gerekir.

Çevrimdışı KHAN

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 19 Mart 2011, 20:19:26 »
Magmas adlı arkadaşımız, bir sayfayı kaplayan ama hiçbir anlam ifade etmeyen bir yazı paylaşmış, bu konuyu daha fazla tartışmak istemiyorum, benim verdiğim bilgilere güvenenler zaten bellidir, kimsenin kirlenmiş beynini yıkamakla uğraşamam.

Lakin ben gayet basit bir bilgi verdim, bahsi geçen birlik olan 43. Alay 1917 yılını tamamiyle sınırlarımız dışındaki cephelerde geçirmiş, bu bilgiden sonra verdiğin her türlü cevap zaten saçmalığın daniskası olur, Genelkurmay'ın arşivinde çalışarak kitap yazmış ABD'li(tamamıyla tarafsız) bir harp tarihi uzmanının söyledikleri yalan, tarihi dramatize ederek insanlarımızın saf dini duygularını sömürenlerin söyledikleri doğru öylemi, Allah hepinizi ıslah etsin diyorum.

Her yıl Mart ayında binlerce insan Çanakkale'yi dolaşıyor ve rehberlerin bu tür saçma sapan bilgileriyle kafaları tıka basa dolmuş şekilde geri dönüyor, nedir bu Allah aşkına tarihe saygı mı? Şehitlere saygı mı? O beğenmediğimiz Avustralyalılar bile bizim şehitlerimze karşı bizden daha saygılı. En azından biraz saygı gösterin ve burada ki düzgün bir konuyu saçma sapan internet alıntılarınızla kirletmeyin.
« Son Düzenleme: 19 Mart 2011, 20:43:47 Gönderen: KHAN »

Çevrimdışı fear34

• N VII
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 19 Mart 2011, 20:42:15 »
Khan'a kesinlikle katılıyorum. Edward Erickson'un kitaplarını okumadan 1. DS'de Osmanlı Ordusu ile ilgili yorum yapmamazsınız. Ben bir zamanlar yapıyordum, şimdi o zamanlar ettiğim her kelimenin yanlış olduğunu anlıyorum. Kulaktan dolma, diziden görme tarih konuşulmaz.

Burda bulutlar içinde kaybolan taburu, bizim için savaşan melekleri bilenler var. Hatta daha fazla hikaye vardır ve bunları da bilenler vardır. Ama içinizde kaç kişi Esad Paşa'yı, Vehip Paşa'yı, Cevad Paşa'yı biliyor? Ya da Mustafa Kemal'in orda bulunmasından başka yaptığı icraati gerçekten kaç kişi biliyor?
« Son Düzenleme: 19 Mart 2011, 20:44:46 Gönderen: fear34 »
"When you play the game of thrones, you win or you die. There is no middle ground."

Çevrimdışı Denizlispor 1966

• N V
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 19 Mart 2011, 21:23:21 »
Ya da Mustafa Kemal'in orda bulunmasından başka yaptığı icraati gerçekten kaç kişi biliyor?

Ne demek istedin anlamadım?

Çevrimdışı Temüroğlu

• N VIII
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 19 Mart 2011, 21:30:09 »
Magmas adlı arkadaşımız, bir sayfayı kaplayan ama hiçbir anlam ifade etmeyen bir yazı paylaşmış, bu konuyu daha fazla tartışmak istemiyorum, benim verdiğim bilgilere güvenenler zaten bellidir, kimsenin kirlenmiş beynini yıkamakla uğraşamam.

Aynen öyle. Saf gibi herkese cevap vermek seviyemi düşürmekten başka bir işe yaramıyor.

Çevrimdışı fear34

• N VII
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 19 Mart 2011, 22:22:18 »
Ne demek istedin anlamadım?
Mustafa Kemal'in orda olduğunu benim 4 yaşımdaki kardeşimde biliyor. Peki ya bu adam orda ne yaptı? Bunu kaç kişi biliyor? Merak etme kötü bir niyetim yok. Yanlış alarm.
« Son Düzenleme: 19 Mart 2011, 22:22:44 Gönderen: fear34 »
"When you play the game of thrones, you win or you die. There is no middle ground."

Çevrimdışı Kemal

• Eski adım ForEquality
  • N VII
  • *
  • Zafere Kadar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 19 Mart 2011, 22:32:49 »
Tarih dersi eski hocamın söylediğine göre Mustafa Kemal Osmanlı ordusunu komuta eden Alman General'in verdiği emirlerin tam tersini önermiş sonra doğruluğu çıkmış sonra cephe komutanlığını Mustafa Kemal'e vermişler çıkartma yapan düşmanı denize dökmüş, topçuları yerleştirdiği yerler sayesinde saldırganları geri çekilmeye zorlamış vs vs.

Çevrimdışı fear34

• N VII
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 19 Mart 2011, 22:39:20 »
Düşmanı denize hiç dökemedik. Kendileri çekildi. Ama Mustafa Kemal'in 26 Nisan'da kendi inisiyatifiyle 19. Tümen'i muharebeye sokması sayesinde düşman Arıburnu'nda ilerleyemedi. 8 Ağustos'ta Suvla Koyu'na çıkan İngilizleri ise Anafartalar'da denize kadar sürdü. ( Düşman donanmanın desteğiyle sahil şeridini ve tepelerin denize bakan yamaçlarını koruyabildi)

Osmanlı Ordusuna komuta eden Liman von Sanders'in hangi emrinin tam tersini önermiş onu bilmiyorum. Ama cephe komutanlığının verilmesinin sebebi kendisinin yukarıdaki paragrafta bahsettiğim başarılı işler yapmasıdır.
« Son Düzenleme: 20 Mart 2011, 11:42:44 Gönderen: fear34 »

Çevrimdışı Bersun

• N IX
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 19 Mart 2011, 22:59:55 »
Bir tarih romanında Liman von Sanders'ın paranoyaklığı ve boş çıkarma gemileri önünde sabahlayıp dünya kadar kuvveti o gemilerin aldatmacasında kanarak bir bölgede tuttuğunu okumuştum. Bu konuyu açabilir misiniz?

Çevrimdışı fear34

• N VII
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 19 Mart 2011, 23:12:01 »
Paranoyaklık falan değil. Adam nerden bilsin nereye çıkacaklar. Çıkartma yapılabilecek 4 muhtemel nokta var. Biri Anadolu yakasındaki Kumkale, diğer Gelibolu Yarımadasının en güneyindeki Seddülbahir, diğeri yarımadaya ve boğaza hakim tepelere kısa yoldan ulaşılabilecek Suvla Koyu ve son olarak yarım adanın kısaldığı, karanın genişliği 8-9 km. olan, ele geçirilmesi halinde bizim lojistik sıkıntılara düşebileceğimiz Saroz Körfezi.

Liman von Sanders asıl çıkartmayı Saroz Körfezine bekliyor. Çünkü burası alınırsa bizim yarımadadaki askerlere mühimmat, erzak gitmez böylece cephe çöker. Fakat İngilizler esas çıkartmayı Seddülbahir'e yapıyorlar. Suvla Koyu'na da önemli miktarda asker çıakrtmaya çalışıyorlar. Fakat bilinmeyen bir asksilik sebebiyle daha güneye çıkıyorlar. Saroz Körfezi ve Anadolu Yakası'na şaşırtmak için çıkartma yapıyorlar.

Birkaç hafta savaşlar olduktan sonra Ağustos'ta İngilizler ikinci bir çıkartma yapıyorlar.

Liman von Sanders'in bir gün boyunca beklediği yer Saroz Körfezi'dir. Çünkü ana saldırıyı burdan bekliyor. Ve gerçektende Ağustos Taaruzunda İngilizler buraya önem verselerdi sonuç farklı olabilirdi. İngilizler buraya boş çıkartma gemilerini getirmişlerdir. Fakat bir süre sonra esas çıkartmanın Saroz Körfezine olmadığı anlaşılmıştır. Suvla Koyuna çıkan İngilizlerin çok yavaş hareket etmesi sonucunda iç bölgelere hiç ilerleyemiyorlar.  Saroz Körfezi'nde bulunan 7. ve 12. Tümenler hızla yürütülüyor ve Anafartalar Cephesi'nde büyük taaruza kalkılıyor.  Böylece bizim bir günlük kaybımız düşmana bir avantaj vermiyor.

Ayrıca referans olarak alınması gereken son yer tarih romanlarıdır.

« Son Düzenleme: 19 Mart 2011, 23:12:56 Gönderen: fear34 »

Çevrimdışı denizli

• N VII
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 20 Mart 2011, 10:59:39 »
Düşmanı denize hiç dökemedik. Kendileri çekildi. Ama Mustafa Kemal'in 25 Nisan'da kendi inisiyatifiyle 19. Tümen'i muharebeye sokması sayesinde düşman Arıburnu'nda ilerleyemedi. 8 Ağustos'ta Suvla Koyu'na çıkan İngilizleri ise Anafartalar'da denize kadar sürdü. ( Düşman donanmanın desteğiyle sahil şeridini ve tepelerin denize bakan yamaçlarını koruyabildi)

Osmanlı Ordusuna komuta eden Liman von Sanders'in hangi emrinin tam tersini önermiş onu bilmiyorum. Ama cephe komutanlığının verilmesinin sebebi kendisinin yukarıdaki paragrafta bahsettiğim başarılı işler yapmasıdır.
Olay benim bildiğime göre şöyle:
Çıkartma başlıyor ama Mustafa Kemal bazı yerlerin şaşırtmaca olduğunu anladığı için  Seddülbahir bölgesine asker yollanmasını istiyor. Ama kabul edilmiyor.Ve sorumluluğu üstlenerek 57.Alay ve birkaç taburu alarak gidiyor.Karşısına geri çekilen askerler çıkıyor.Hatırladığıma göre bu 4. Tabur'du.Belki yanlıştır. İşte burada o ünlü sözünü söylüyor ve askerler taarruza geçiyor.Destek kuvvetler gelene kadar bu birlikler düşmanı durduruyor.

Çevrimdışı fear34

• N VII
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 20 Mart 2011, 11:13:29 »
Mustafa Kemal Maydos'ta 19. Tümen'in komutanı. 3. Kolordu'nun ihtiyatı olarak burda kalıyor. Düşman çıkartma yaptığı sırada muharebelerin cereyen ettiği bölgelere çok uzak. O anda esas çıkartmanın Seddülbahir'e falan olduğunu anlaması imkansız. Adam hiçbir cepheyi görmemiş medyum mu kilometrelerce uzaktan bilsin?

Saat 8.00'de 3. Kolordu'dan çıkartmanın başladığı, düşmanın beklenen bölgenin daha dışına çıkmartma yaptığı ve henüz denize dökülmemediği biligisini alması üzerine 57. Alay'ı harekete geçiriyor. Kendiside bu bilgili alır almaz cepheyi kontrol etmeye gidiyor. Bu sırada o ünlü emri veriyor, 57. Alayla birlikte, Yarbay Şefik'in 72. ve 77. Alayları'nın desteğini alarak düşmana büyük bir taaruz düzenliyor. İngilizler bu iki komutanın mükemmel bir şekilde anlaştığını yazarlar. Ardından 27. Alay bu taaruza iştirak ediyor. Ayrıca iki komutanın topçu unsurlarını mükemmel kullandıkları söylenir. 4 Türk taburuna karşılık 8 Anzak taburu şaşkına dönmüş bir vaziyette mağlup oluyorlar. 26 Nisan günü 15.30'da yapılan taaruzda düşman sahile kadar itiliyor. Burdan alınan güçle geceleyin bir süngü taaruzuna kalkılıyor fakat başarısız olunuyor. Bunun üzerine Anzak Kolordusu komutanı Birdwood ünlü "oldukları yerde kalıp toprağı kazma" emrini veriyor. Bu başarısından sonra kısa süreliğine de olsa Mustafa Kemal Arıburnu Cephesi Komtutanlığına atanıyor.
« Son Düzenleme: 20 Mart 2011, 11:24:32 Gönderen: fear34 »

Çevrimdışı bir_dost

• Ödüllü Yazar
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 20 Mart 2011, 13:33:39 »
Yemek listesi mevzu' ve Norfolk Taburu hadisesi nihayetlendiğine göre artık konuyu kilitliyorum. Zaten bazı arkadaşlarımızın da tavırları çirkinleşmeye başladı.

Çevrimdışı KHAN

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 14 Nisan 2011, 09:39:46 »
http://www.sabah.com.tr/Gunaydin/Yazarlar/aytug/2011/04/14/canakkale-monusu-uydurma-mi

İbretlik, benim yazımın aynısını adam Sabah gazetesinde yazmış, forumu takipmi ediyor nedir. Lütfen linkteki yazının hepsini okuyun.

Buda benim yazdığım yazı

Arkadaşımızın yukarıdaki listeyi paylaşması güzel oldu, ülkemizde tarihin insanlara nasıl yanlış anlatıldığının en güzel örneklerinden biri, şimdi biraz açıklama verelim.

Listede verilen birlik olan 43. Alay; 5. Kolordu 15. Tümen'e bağlı alaylardan biri olup 1916 ve 1917 yılını Romanya cephesinde geçirmiştir, yani bu alay verilen tarihte Çanakkale'de bile değildir. İkincisi 1917 yılı yemek listesi diye komik bir ibare kullanmışlar, bunları yazan arkadaş orduyu dandik bir üniversitenin yemekhanesi sanıyor galiba. Ordu bu arkadaşlar ordu, böyle yemek yiyen bir ordu savaşabilirmi, o insanları robot mu zannediyorsunuz, gerektiğinde günde 80 km. yolu bu listede ki yemekleri yiyerek mi yürüyecekler saçmalığın daniskası işte. Üstelik Çanakkale ülkenin en gelişmiş bölgesinde bulunup ordunun en iyi imkanlarından yararlanmaktaydı.

Verilen listede birliğin gerçek yemek listesine gelince; sabah Alman Knorr çorbası veya ordunun kendi çorbası, öğle daha hafif bir menü, bir tayın ekmek ve hoşafla geçilir, akşam ise bulgur pilavının yanında keçi veya koyun eti. Bu liste Doğu cephesinin bazı bölümleri hariç olmak üzere 4 yıl boyunca orduda uygulanan yemek listesidir. Ayrıca dini bayramlarda un helvası yapılır, diğer günlerde karbonhidrat ihtiyacını karşılamak için ise fındık-kuru üzüm-incir dağıtılırdı.

Evet uzun lafın kısası bu listede 250bin, 90 bin gibi tarihimizin üzerine yapışmış ve bir türlü üzerinde atamadığı yalanlardan biridir, akılları sıra tarihi dramatize edip önemsizleştirmek istiyorlar, bunlara itibar etmeyin.
« Son Düzenleme: 14 Nisan 2011, 09:58:07 Gönderen: KHAN »

Çevrimdışı der Metz germeister

• (Stonewall)
  • N VII
  • *
  • Sieg Hell No!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 14 Nisan 2011, 09:46:44 »
http://www.sabah.com.tr/Gunaydin/Yazarlar/aytug/2011/04/14/canakkale-monusu-uydurma-mi

İbretlik, benim yazımın aynısını adam Sabah gazetesinde yazmış, forumu takipmi ediyor nedir. Lütfen linkteki yazının hepsini okuyun.

Buda benim yazdığım yazı

Vay be ama gerçekten bu forum sayesinde epey bilgileniyoruz.
« Son Düzenleme: 14 Nisan 2011, 09:58:13 Gönderen: KHAN »

Çevrimdışı Quaim

• Global Moderatör
  • *
  • Faber est suae quisque fortunae
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 14 Nisan 2011, 13:46:30 »
Aa. Evet. Doğru neredeyse aynı. Bilgiler falan çok benzer. Bu arada Der Metz'e katılıyorum. Bu forum bayağı bilgilendirdi beni. Gerek KHAN gerekse fatih pasha çok bilgilendirici şeyler söylüyorlar ve paylaşıyorlar. Diğer arkadaşları söylemeye gerek duymuyorum. Bilen biliyor zaten kimin iyi kimin kötü olduğunu. Birde fatih pasha'nın üslubu fazla sert olmasa...

Her neyse sonuç olarak çok faydalı bir site ve arkadaşlarımız çok bilgili. Kendilerini takdir ediyorum. :)
Doğruların peşinden giden geminin rotasını fırtına bile değiştiremez.

Çevrimdışı Türkan

• Roué
  • Ödüllü Yazar
  • *
  • Creative Rebellion
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 14 Nisan 2011, 13:49:54 »
Bence sert değil normal. Fatih'in üslubunu ben çok seviyorum.  ;D
He hit me and it felt like a kiss. He hurt me but it felt like a true love. Give me all of that ultraviolence.

Çevrimdışı KHAN

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 15 Mayıs 2011, 12:28:21 »
Geçen ay Atlas Tarih dergisi , Çanakkale Savaşlarıyla ilgili 100 sayfalık bir albüm yayınlamıştı, içerisinde çok güzel fotoğraflar var. Ordumuzun o dönemde aç-çıplak savaştığıyla ilgili bir takım uyduruk şeylere karşı bu albümden birkaç fotoğraf koymak istiyorum

Esir düşen 3 askerimiz İngiliz erlerince sorgulanıyor, özellikle ortadaki askere dikkat etmenizi istiyorum, potinleri ve üniformasıyla İngiliz askerinin donanımından hiçbir eksiği yok

6. Kolordu Kurmay heyeti, zaten subay oldukları için gayet iyi giyimliler

Bir atlı keşif kolu

Cevat Paşa ve Müstahkem Mevki Komutanlığı karargah subayları(Cevat Paşa ortada elinde eldiven olan)

« Son Düzenleme: 15 Mayıs 2011, 12:31:04 Gönderen: KHAN »

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Ödüllü Yazar
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 15 Mayıs 2011, 13:00:30 »
Güzel resimler, taratıp kendin koydun galiba.

Çevrimdışı Kemal

• Eski adım ForEquality
  • N VII
  • *
  • Zafere Kadar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 15 Mayıs 2011, 13:10:09 »
Daha çok fotoğraf çekilmiş gibi duruyor parlaklıklara bakarsak.

Paradox Development Studio Facebook sayfasıParadox Dev Studio Twitter sayfasıParadox Interactive Google+ sayfasıParadox Interactive Youtube sayfasıParadox Interactive Steam sayfasıParadoxfan RSS beslemeleri

| www.totalwarturkiye.com | www.assassinscreed1092.com | www.diablofanturkiye.com | www.starcraftturkiye.com |