Paradox Interactive Türkiye

Haberler:

Gönderen Konu: HoI2: Doomsday Sık Sorulan Sorular  (Okunma sayısı 29082 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hoihastası

• Minister
  • Sekban
  • *
  • cennaro'ya selam olsun. :)
    • Profili Görüntüle
HoI2: Doomsday Sık Sorulan Sorular
« : 12 Şubat 2010, 17:02:26 »
SORU: Intelligent nedir, ne işye yarar??
CEVAP: Intelligent sekmesi ajanlıkla ilgilidir. Eğer bir ülkeye ajan sokarsanız ona darbe yapar kendi safınıza çekebilirsiniz.

SORU: Intelligent sekmesindeki seçenekler nedir?? (örnein; stealbuleprint, coup vs...)
CEVAP: Intelligent sekmesindeki seçenekler sırayla;
Steal Blue Print: Karşı ülkeden teknoloji çalarsınız
Assanite Minister: Bakanalra suikast düzenlersiniz.
Send Spy: Seçtiğiniz ülkeye ajan sokarsınız. Maksimum 10 tane ajan girebilir. Eğer ajanlarnız fazlaysa diğer seçenkleri yapmanız daha kolay olur.
Smear Campaing: Karalama kampanyası.
Coup Nation: Darbe
Sbatoge Industry: Endüstri'ye sabatoj yaparsınız.
Nuclaar Sabatoge: Bir ülkenin nükleeri varsa onu pasif hale getirirsiniz. Örneğin 1 nükller bomnası varsa bunun sayesinde o bomba atılamaz hale gelir ve o ülkenin artık nükleer bombası olmaz.
Fund Partisans: Bir bölgede isyan çıkartırsınız.
Global Manipulation: Karşı ülkenin saldırganlığı artar.
Sbatoge Techteam: Teknoloji Takımlarına sabotaj gerçekleştirisiniz.
Sleep Spies: Karşı ülkedeki ajanınızı etkisiz hale getirirsiniz.
Counter Espinoge: Karşı ülkedeki ajanları bunun sayesinde temizlersiniz. (bunu aranızın iyi olduğu ülkelere yapın)

SORU: Bir ülkeyle aramı nasıl ilerletebilirim??
CEVAP: Diplomasi ekranından "Influence Nation" diyerek karşı ülkeyle ilişkilerinzi geliştirirsiniz.

SORU: Svaş açamıyorum ne yapmalıyım??
CEVAP: Bir ülkeye savaş açmak için atoriter bir yönetimde olmanız gerekiyor.

SORU: Benim ülkem otoriter değil, ne yapmayalıyım??
CEVAP: Eğer ülkeniz demokrasiyle yönetiliyorsa imleci "invertonizm" (olaylara karışmak) çubuğuna getirin. En sona getirdiğinizde saldırganlığı (beligrence) 1 olan ülkeye savaş açabilirsiniz. Eğer oyununuz Armageddon ise o zaman options sekmesinde "democrasy on war:on" yapmanız yeterli.

SORU: "Guarentee Indepence" ne demektir??
CEVAP: Garantör devlet demektir. Örneğin siz Türkiyesiniz ve Bulgaristan'a savaş açıyorsunuz. İşte o zaman onu koruyan devlet SSCB'de size savaş açabilir.

SORU: Ticaret anlaşmalarını nasıl imzalarım??
CEVAP: Diplomasi sekmesine tıklayın ve "offer trade agreement" deyin. O zman ticaret anlaşması yapabilirsiniz. Eğer tek seferlki yapmak istiyorsanız o zaman "open negations" demeniz gerekiyor.

SORU: Bir ülkeyle müttefik olmam için ne yapmam lazım?
CEVAP: Bir ülkeyle müttefik olabilmeniz için ideolojilerinizin aynı olması gerekiyor. Savaş öncesi zaten kolay olay müttefik olamazsınız. II. Dünya Svaşı başlayınca "Axis"lere savaş açarak "Alliance"'a katılabilirsiniz. (Eğer tam terisin yapmak istiyorsanız alliance'a savaş açın.)

SORU: Diplomasi seçeniğindeki işaretlerin anlamları nelerdir?
CEVAP: Demokrasi: Ülkeniz demokrasiye geçer.
Autharitian: Ülkeniz otoriter olur.
Open Society: Ülkeniz'i dış dünyaya açarsınız. (abd, uk... gibi ülkeler)
Closed Society: Ülkenizi dış dünyaya kapatırsınız. (almanya,sscb... gibi)
Standing Army: Professionel ordu. Organizasyonu arttırır.
Free Market: Bunu yaparsanız metal, rare metal vs.. artırır. Üretimden kısar.
Central Market: Devletçilik politikası. ICnizi artttırır.
Drafted Army: Kalabalık ordu, organizasyonu düşürür.
Hawk Loby: Üretim gününü ve isyanları azaltır. Bunun yani sıra dissentleri de azaltır. (şahin lobisi)
Dove Loby: Manpowerınızı ve isyanları azaltır. Paranızı ve consumeer goods'u %50 arttırır. (güvercin lobisi)

SORU: Askerlerimin gücünü nasıl arttırabilirm?
CEVAP: Teknoloji sayfasına gelerek "infarty, armor ve tech, naval, air" sekmesine tıklayın. Teknolojinizi geliştirmeye başlayın. Ayrıca brigadeler sayesinde de askerlerin gücü artar.

SORU: Askerlerimin gücünü (moralini ve/veya organizasyonlarını) nasıl arttırabilirrim??
CEVAP: Air doktrine, naval doktrine ve land doktirine sekmesinden yapabilirsiniz.

SORU: Teknolojim neden yavaş ileliyor?
CEVAP: Teknolojinizin yılı 1939'dur ve siz henüz 1936'dasınızdır. Bundan dolayı olabilir.

SORU: Teknolojinin yılı 1939 ve bende 1939'dayım. Yinede yavaş ilerliyor?
CEVAP: O zaman teknolojiizin skilli azdır. Bundan dolayıda ilertemezsiniz.

SORU: Teknoloji takımımın skillini nasıl arttırabilirim???
CEVAP: Maalesef oyunda öyle bir imkan yok.. :(

SORU: Peki teknoloji slotunu nasıl arttırabirim?? (slot: araşıtırma. örneğin ABD; 5 araştırma yaparken Türkiye 2 yapıyor)
CEVAP: Bunu yapmak için fabrika sayınızı arttrımalısınız. Örnek;
0-10 fabrika: Bir slot
10 - 20 fabrika: İki slot
20 - 40 fabrika: 3 slot
40 - 60 fabrika: 4 slot
60 - 80 fabrika: 5 slot

SORU: Secret Weapons'u nasıl açarım???
CEVAP: Açacağınız teknolojinin üstünede "?" işareti vardır. Orada neyi ve neleri yapmanız gerektiği yazar.

SORU: Nasıl nükleer atarım??
CEVAP: Bu linke tıklayın;
http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?topic=27686.0

SORU: Nükleer Batleship'ten füze atamıyorum??
CEVAP: Atamazsınız. O petrol harcamıyor ve 9000 km menzili oluyor..

SORU: IC mi nasıl arttırım??
CEVAP: ICnizi arttırmak için bir şehre tıklayın ve fabrika basın. Yani IC istiyorsanız fabrika basacasınız. Yada fetih yapacaksınız.

SORU: Askerlerimle çıkartma yapmak istiyorum ne yapmam lazım?
CEVAP: Eğer havadan çıkartma yapmak istiyorsanız "air transport ve air infarty" üretin. Eğer denizden yapmak istiyorsanız "transport" ve herhangi bir birlik üretebilirsiniz.
« Son Düzenleme: 12 Şubat 2010, 17:09:29 Gönderen: Ömer »
"Ey Türk evladı! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil Türk kanında mevcuttur."

Çevrimdışı Kratoss

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: HOI II Doomsday Sık Sorulan Sorular
« Yanıtla #1 : 12 Şubat 2010, 17:05:46 »
Güzel bir çalışma +rep.Yeni  başlayanlar başlayıpta anlamayanlar bu konudan yararlanıcaktır ;)

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
Ynt: HoI2: Doomsday Sık Sorulan Sorular
« Yanıtla #2 : 12 Şubat 2010, 17:09:10 »
Teşekkürler, sabitledim.
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı BosnianTr

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 12 Şubat 2010, 18:23:22 »
gerçekten çok güzel. ama daha çok soru vradır da aklıma gelmiyo :) bu arad rep nasıl veriliyo ??

Çevrimdışı spyboy

• Sekban
  • *
  • In Soviet Russia, pants jizz in you!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 12 Şubat 2010, 18:25:05 »
+rep felan yok, gıratoz dalga geçiyor aklınca :P
1.(ma)ru de (da)me na (o)ssan: good-for-nothing old man                       6.(ma)ttaku (da)ijobu ja nai (o)kyaku: customer who's really not all right
2.(ma)jide (da)ssai (o)yaji: the really uncool old man                              7.(ma)tomo ni (da)karetakunai (o)toko: men no one wants to date
3.(ma)ssa ni (da)rusou na (o)yaji: really uncool-looking old                      8.(ma)ji de (da)kaetai (o)toko: man one seriously wants to date
4.(ma)ttaku (da)rakushite (o)ssan: really depraved old man                     9.(ma)ttaku (da)masenai (o)toboke: fool who unconvincingly feigns ignorance
5.(ma)zui (da)shi to (o)age: horrid bean curd                                        10.(ma)ssugu ikite no (da)inashi na jinsei na (o)jisan: old man who lives as he wants, but accomplishes nothing

Çevrimdışı Kratoss

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 12 Şubat 2010, 18:31:13 »
gerçekten çok güzel. ama daha çok soru vradır da aklıma gelmiyo :) bu arad rep nasıl veriliyo ??
Rep vermek için tıkla

sıpaboy senle sonra görüşücez

Çevrimdışı spyboy

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 12 Şubat 2010, 18:35:02 »
Sıpaboy ne nan? Sıpayboy de bari :D
1.(ma)ru de (da)me na (o)ssan: good-for-nothing old man                       6.(ma)ttaku (da)ijobu ja nai (o)kyaku: customer who's really not all right
2.(ma)jide (da)ssai (o)yaji: the really uncool old man                              7.(ma)tomo ni (da)karetakunai (o)toko: men no one wants to date
3.(ma)ssa ni (da)rusou na (o)yaji: really uncool-looking old                      8.(ma)ji de (da)kaetai (o)toko: man one seriously wants to date
4.(ma)ttaku (da)rakushite (o)ssan: really depraved old man                     9.(ma)ttaku (da)masenai (o)toboke: fool who unconvincingly feigns ignorance
5.(ma)zui (da)shi to (o)age: horrid bean curd                                        10.(ma)ssugu ikite no (da)inashi na jinsei na (o)jisan: old man who lives as he wants, but accomplishes nothing

Çevrimdışı Kratoss

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 12 Şubat 2010, 18:56:45 »
''y'' harfi bozuldu
« Son Düzenleme: 12 Şubat 2010, 18:57:01 Gönderen: Kratoss »

Utku551903

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 14 Şubat 2010, 19:29:52 »
freemarketin rare,metal v.s üretimini artırdığını bilmiyordum işime yaracayak  evil*

Çevrimdışı bir_dost

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 14 Şubat 2010, 19:37:00 »
Aynen ben de bilmiyordum, çok şaşırdım.  ;D

Çevrimdışı spyboy

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 14 Şubat 2010, 20:47:14 »
Özellikle paraya yardımı oluyor :)
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2010, 20:47:32 Gönderen: spyboy »

Çevrimdışı Hoihastası

• Minister
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 14 Şubat 2010, 21:39:08 »
freemarketin rare,metal v.s üretimini artırdığını bilmiyordum işime yaracayak  evil*

central plannig'de ıc'ye katkısı oluyor, free market'te kaynaklara katkısı oluyor.
"Ey Türk evladı! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil Türk kanında mevcuttur."

Çevrimdışı bir_dost

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 15 Şubat 2010, 13:10:16 »
Sonuna kadar free market'e dayayınca % kaç verimlilikle kaynak kullanıyoruz?

Çevrimdışı Hoihastası

• Minister
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 17 Şubat 2010, 12:37:07 »
%30 civarı artıyor. eğer full central yaaprsanda %30 azalıyor.

Çevrimdışı bir_dost

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 17 Şubat 2010, 12:47:05 »
Full Central Planing'de %30 azalmasının sebebi %25 IC bonusun etkisiyle artan hammadde kullanımı mı?

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
« Yanıtla #15 : 17 Şubat 2010, 13:15:07 »
Central Planing ile kaynak kullanımı nasıl değişiyor ???
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Hoihastası

• Minister
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 17 Şubat 2010, 13:31:31 »
eğer central plannig yaaprsan kaynak üretimin azalıyor.

Çevrimdışı Hoihastası

• Minister
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 18 Şubat 2010, 14:40:34 »
oyunda yeni bir şey buldum ve çok garibime gitti. :D
oyunda bakanalrın çeşitleri var. bir kaç tane sayayım;

kukla bakan
sendikacı patron
yaşlı amiral
sessiz çalışan
gösterişli sert adam
ideogical crusader vs..

Çevrimdışı Anatole France

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 18 Şubat 2010, 17:05:53 »
O yaşlı amiral değildir eski generaldir  ;) Özelikle darbe yapanlarda felan yazar.
Denn nur Eisen kann uns retten...

Çevrimdışı enkin

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 18 Şubat 2010, 23:10:05 »
SORU1:stratejik bombardıman uçaklarının yanına eskort avcı ucakları vermemiz gerektigini biliyoruz ve gerekliliginde eminiz (en azından ben ;) ),sizce taktik bombardıman filolarına eskort avcı ucagı verilmeli mi ? yoksa tek başlarına düşman hava sahasına sürülmelerinde bir sakınca var mı ?

SORU2:düşmanın ele gecirilen topraklarında garnizon birligi bırakmanın manası ve önemi nedir?

SORU3:birlikler,tümenler ya da filolar(deniz,hava) oyun normal campaig(ya da ne zıkkımsa)'de başladıgımız misal 1936'da bazı birlikler farklı isimlerde adlandırılıyor misal alman deniz kuvvetleri kriegsmarine olarak görülüyor.fakat sonradan ürettigimiz birlikler filo-1 filo-2 diye adlandırılıyor.karıştı;örnegin oyun acıldıgında denizaltı birlikleri özel olarak adlandırılıyor işte;unterseeboot-1 falan diye.fakat sonradan ben bir denizaltı filosu yaratmaya calıştıgımda(özelikle sadece denizaltı)onun adına da filo-bilmemkac diyor:S

aynı şey kara güclerinde de şöyle oluyor misal oyun acıldıgında panzer kolordusu varken 3 tümenden oluşmuş.ben kendi başıma 3 panzer tümenini birleştirdigim zaman yine armekoorps olarak kalıyor.bu isim olayını illa ki kendimiz mi adlandırmak zorundayız ? çözen var mı kimine garip gelir ilgilendirmez bile ama ben oyunun zevkini bu ufak ayrıntılardan alıyorum  ;D
john wayne is a nazi