Gönderen Konu: Türkçe'de en temel yazım kuralları  (Okunma sayısı 51486 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Anatole France

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
Ynt: Türkçe'de en temel yazım kuralları
« Yanıtla #40 : 10 Şubat 2010, 19:24:22 »
 ;) Ki isteyen ağdalı yazmasın. Ağdalı yazmak dili bozmak değildir. Her yerde ağdalı dil kullanılır. Sade de kullanılır.
Denn nur Eisen kann uns retten...

ottoman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #41 : 10 Şubat 2010, 19:30:18 »
Mesela türkçe dilinde yazılan elma ile arapça dilinde yazılan elma arasında ki tek fark alfabede ki harflerdir.
dil inkilabında sadece latin alfabesine geçilmiştir.

Çevrimdışı Kül Tigin

• Sipahi
  • *
  • Pyrrhic Victory
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 10 Şubat 2010, 21:17:56 »
Osmanlıca ile Kök Türkçeyi karşılaştırmanın günümüzde bir anlamı yok bence. İkisi de zamanının çok güzel dilleri idi ancak şuan Osmanlı Türkçesi'nin biraz arındırılmış özüne yaklaştırılmış halini kullanıyoruz ve bu dili nasıl daha iyi konuşabileceğimiz üzerine yoğunlaşmalıyız.

Çevrimdışı Veletiz

• Sekban
  • *
  • Tharex
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 10 Şubat 2010, 21:27:25 »
Osmanlıca bilen insan sayısı günümüzde ingilizce bilenden az der ilber hoca.  Ağzımızdan çıkan türkçe ancak yazı ?

Osmanlıyı ii incelerseniz , bizans kültürü olduğunu ve halktan osmanlıca sayesinde bayağı bir kopuk olduğunu fark edersiniz. Yeni dil sayesinde kopukluk bir nebze aşıldı.

Ancak osmanlıcadan önce farsçayı sonra hepsini çözeceğim.
Hayırlı forumlar ve elveda ...

Çevrimdışı Deniz

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
    • DotA Türk
« Yanıtla #44 : 10 Şubat 2010, 21:28:32 »
Latin harflerine geçilmesinde Avrupa devletlerinin bu alfabeyi kullanmasının da etkisi vardır.

Çevrimdışı Kül Tigin

• Sipahi
  • *
  • Pyrrhic Victory
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 10 Şubat 2010, 21:30:23 »
Latin harflerine geçilmesinde Avrupa devletlerinin bu alfabeyi kullanmasının da etkisi vardır.
Tabii ki zaten kök türk alfabesi yerine latin alfabesine geçmemizin nedeni bu sanırım.

Çevrimdışı Veletiz

• Sekban
  • *
  • Tharex
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 10 Şubat 2010, 21:31:46 »

Peki latin harflerini zararı nedir ? Yunanca misal kiril sanırm ynlmıyosam o tarz ve dünyadn soyutlar. Araplarda öle , araplar artık çift dil klavye yapıyorlar.
Hayırlı forumlar ve elveda ...

Çevrimdışı Deniz

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
    • DotA Türk
« Yanıtla #47 : 10 Şubat 2010, 21:42:37 »
Peki latin harflerini zararı nedir ? Yunanca misal kiril sanırm ynlmıyosam o tarz ve dünyadn soyutlar. Araplarda öle , araplar artık çift dil klavye yapıyorlar.

Yunanistan Kiril alfabesi kullanmıyor yanılmıyorsam

Alfabeni coğrafyana göre belirlemek zorundasın. Bulgaristan sanırım Kiril alfabesi kullanıyor. Avrupa'da Kiril alfabesi kullanırsan soyutlanırsın bir şekilde tabi.

Aynı şekilde, Ortadoğu'da Latin alfabesi veya Kiril alfabesi kullanmak da saçma olurdu.

Bence Atatürk'ün bu devrimde Latin alfabesini seçmesindeki yegane amaç Batı'nın ileride olmasıdır. Eğer Arap ülkeleri o dönemde güçlü olsaydı Arap alfabesi kullanılırdı.

Çevrimdışı Kül Tigin

• Sipahi
  • *
  • Pyrrhic Victory
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 10 Şubat 2010, 21:44:30 »
Evet, batının ileride olmasıdır ve bu doğru bir karardır. En basit örnek, şuan 'ı-i' dönüşümleri dışında internet adreslerini kendi dilimide yazabiliyorsak rahatça bu devrim sayesindedir.

ottoman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #49 : 10 Şubat 2010, 21:48:52 »
Latin harflerine geçilmesinin en büyük sebebi inkilap döneminde okuma yazma bilen halkın oranı %3 tür. Bu yüzden Atatürk te daha kolay olarak latin alfebesi inkilabı yaptı o yıllarda okuma yazma oranı hızla yükselmiştir.

Çevrimdışı Hoihastası

• Minister
  • Sekban
  • *
  • cennaro'ya selam olsun. :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 10 Şubat 2010, 21:51:37 »
O kitaplarda yazan kısmı.
İlkokul'u zorunlu tut, okuma - yazma oranı bugünküyle aynı olurdu.
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2010, 22:09:09 Gönderen: Hoihastası »
"Ey Türk evladı! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil Türk kanında mevcuttur."

Çevrimdışı Kül Tigin

• Sipahi
  • *
  • Pyrrhic Victory
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 10 Şubat 2010, 22:07:53 »
Tam da demin bu konuyla ilgili bir Facebook grubu bu videoyu paylaştı:
(benim heryerde onların reklamını yapmama rağmen bir eleştiriyi anlayacak zekaya sahip olmadıklarından beni banlayan Wake Up Project grubundan bahsediyorum)

http://www.facebook.com/home.php?sk=lf#!/video/video.php?v=1317817836019&ref=nf
İzlemenin zararı yok ancak ben katılmıyorum tabiiki.
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2010, 22:08:07 Gönderen: Kül Tigin »

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
« Yanıtla #52 : 10 Şubat 2010, 22:21:00 »
Neydi o eleştiri?
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı isvahsam

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 10 Şubat 2010, 22:45:30 »
8. “Her” de yine her zaman ayrı yazılır: “Her şeye sahip olmak istiyordu.”

Bu kuralın tek istisnası "herhangi" ve dolayısıyla "herhangi bir" dir.

Her dil istisnalar haricinde yazıldığı gibi okunur. Tüm olay ilgili sese denk gelen harfler ve ilişkilerindedir.
Türkçede (özellikle Dil Devrimi sonrasında) diftong, ikiz-ünsüz vb. unsurlar nerdeyse yok edildiğinden kastî bir uğraş sonucunda basitleştirilmiştir.
Aslında gerçek anlamda hiçbir dil %100 yazıldığı gibi okunmaz. Fakat 'yazıldığı gibi okunur' diye kabul etmek de yanlış olmaz.
Türkçenin yazıldığı gibi okunması için en az bi' 29 harf daha gerekir.
Yani işin teknik kısmında bunlar vardır. Alfabe dediğimiz şey bir dili mümkün olduğunca 'yazıldığı gibi okunma' ya yaklaştırmak için düzenlenmiştir.

"gelicem", "edicem" gibi yazımlar ise 'yazıldığı gibi okunmaması' nın gerekçeleri değildir.
Yani "geleceğim" kelimesini "gelicem" diye okumak Türkçe'nin yazıldığı gibi okunmayan bir dil olması savıyla alakası yoktur.
Bunlar yöresel ağızlara ait olduğundan resmî yazımda bu şekilde yazılmaları doğru değildir.
Fakat ağızlara ait kelimeler kesme işaretleri kullanarak yazılabilir. Örnek: "gel'ce'm" şeklinde doğru olabilir.
Aynı şekilde "bir" kelimesi sıfat olarak kullanıldığında "bi'" olarak yazılabilir.

Dil Devrimi'ne gelince Türkçenin Latin alfabesiyle yazılması sadece Batı'ya uyumlamak içindir.
Bu değişikliğin Türkçenin gelişmesine katkısı olmadığı gibi köklü bir kelime hazinesine sahip Osmanlıca ile bağlarını koparmasına da neden olmuştur.
Batı ile iletişimin artmasının gerekliliği tartışılabilir fakat tek olumlu yanı Türkçenin daha kolay yazılması ve öğrenilmesidir.
Latin harfli matbaa klişelerinin maliyeti de düşünülürse ekonomik nedeni hakkında yorum yapılabilir.
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2010, 23:00:35 Gönderen: Uçan Spagetti »

Çevrimdışı Deniz

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
    • DotA Türk
« Yanıtla #54 : 10 Şubat 2010, 23:10:10 »
Tam da demin bu konuyla ilgili bir Facebook grubu bu videoyu paylaştı:
(benim heryerde onların reklamını yapmama rağmen bir eleştiriyi anlayacak zekaya sahip olmadıklarından beni banlayan Wake Up Project grubundan bahsediyorum)

http://www.facebook.com/home.php?sk=lf#!/video/video.php?v=1317817836019&ref=nf
İzlemenin zararı yok ancak ben katılmıyorum tabiiki.

Müslümanlığı feste, sarıkta, harfte sanan bir gerizekalının videosu.

İslam harfi nedir ya. Hz. Muhammed Arabistan'da değil de ne bileyim, Moskova'da doğsaydı, Tokyo'da doğsaydı da Arapça İslam harfi mi olacaktı? Hadi oradan.

Alfabenin değişmesiyle sen on binlerce kitap kaybetmiş olabilirsin Arapça yazılan. Peki kaç bin kitap kazandın Avrupa'da yazılmış ?

Bu vidyoyu hazırlayanın ya anlayışı kıt; ya da kötü niyetli.

Gece gece sinirlendirdi beni.

Camilerin, türbelerin kitabelerini de Atatürk'ün adamları söktü zaten. Bütün dini mekanlarda adamı vardı kendisinin. Sök diyordu söküyorlardı yazıları.

O vidyoyu yapan salağın arka fonda kullandığı müzik, o çok karşı çıktığı Batı'nın enstrümanıyla yapışmılş? Onu bilir mi acaba ?

Çevrimdışı FurkanBey

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 10 Şubat 2010, 23:13:51 »
Dedem senin gibi sinirlenince "yörü sıpa ordan, eşşoolueşşekler!" der onu andım. :D

Çevrimdışı Kül Tigin

• Sipahi
  • *
  • Pyrrhic Victory
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 11 Şubat 2010, 17:09:41 »
Neydi o eleştiri?
bu videoyla alakası yok
ben:
videonun adı ''kendi başbakanını idam eden ülkeyiz'' sanki dünyada görülmemiş bir şey gibi yazmışlar, bunun olması o kadar kötüyse o beğendikleri osmanlı tarihine baksınlar.
o:
Bizi kendi ülkemiz alakadar ediyor ilk olarak,Dünyada bu yapıldıysa doğru olarak mı kabul etmeliyiz ? Bu Ülkede neler döndü ve dönüyor Video bunu anlatıyor.Tabi izlemeden yorum yazınca bu tepkiniz gayet normal.Kaldı ki Osmanlıya Laf atacak densizlere bu sayfada yer yok.Ecdadını tanımayanın geleceği olmaz.Osmanlıyı okuyup anlaması gereken sensin biz biliyoruz ve Gurur duyuyoruz Ecdadımızla.

Gereksiz bir tartışma olmuştu, foruma taşımanın anlamı yok.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
« Yanıtla #57 : 11 Şubat 2010, 17:16:13 »
Anladım, cehalet kötü şey ;D
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Kül Tigin

• Sipahi
  • *
  • Pyrrhic Victory
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 11 Şubat 2010, 17:28:52 »
Anladım, cehalet kötü şey ;D
evet ;D

Çevrimdışı Anatole France

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 11 Şubat 2010, 18:58:42 »
Alfabeyle ilerlenmeyeceği gibi kitap kazanma işini de çözmüş değilim. Sonuçta yine çevirmiyor musun Türkçeye o kitapları. Bu sefer Arap harfkari ile çevirirdin.
Ayrıca latin harfleri olmasa dünya ile bağımız kopmazdı. Rusya, Mkedonya, Bulgaristan, Sırbistan ve Yunanistan latin alfabesi kullanmıyor ve yarısı Avrupa Bilriğinde bunların.
Denn nur Eisen kann uns retten...