Gönderen Konu: Türkçe'de en temel yazım kuralları  (Okunma sayısı 50518 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Quaim

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Faber est suae quisque fortunae
    • Profili Görüntüle
    • YokÖyleBişi Blogum
Ynt: Türkçe'de en temel yazım kuralları
« Yanıtla #220 : 29 Ağustos 2010, 09:44:33 »
Evet. :)
Doğruların peşinden giden geminin rotasını fırtına bile değiştiremez.

Lejyoner

• Ziyaretçi
« Yanıtla #221 : 30 Ağustos 2010, 18:57:20 »
Ben gideceğim, susacağım yerine gidecem susacam yazmayı daha çok seviyorum. Fakat forumda böyle bir şey yapmadım henüz.

Çevrimdışı Quaim

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
    • YokÖyleBişi Blogum
« Yanıtla #222 : 30 Ağustos 2010, 19:01:06 »
Seviyorum derken?Dil kullanımı bu dostum.Sevsende sevmesende bir kullanım belirlenmiş zamanında.Şimdi ben sevmiyorum diye değiştirilmez bu yada farklı kullanılmaz.Tamam yanlış kullanım yapabiliriz ancak olabildiğince doğru kullanmamız en iyisidir.

Lejyoner

• Ziyaretçi
« Yanıtla #223 : 30 Ağustos 2010, 19:14:46 »
Kime göre en iyisi o da var? Benim kişisel amaçlı kullandığım sitelerdeki *msn* *twitter* *v.s.* kullanımıma kim karışabilir ki? En fazla yanlış yazmışsın, onun doğrusu şu derler. Derler de ne olur yani? Ben karşımdakine ne anlatmak istediğimi açıkladıktan sonra bir şey değişmez benim için.

Çevrimdışı PERSIAN

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • New Turkian
    • Profili Görüntüle
    • Persian'ın kişisel arşivi
« Yanıtla #224 : 30 Ağustos 2010, 22:00:37 »
Türkçenin kurallarını belirleyip doğru bir şekilde yazanlar da Türk Dil Kurumu'nun üst düzey kişileri.

BySeco

• Ziyaretçi
« Yanıtla #225 : 31 Ağustos 2010, 00:50:05 »
Kime göre en iyisi o da var? Benim kişisel amaçlı kullandığım sitelerdeki *msn* *twitter* *v.s.* kullanımıma kim karışabilir ki? En fazla yanlış yazmışsın, onun doğrusu şu derler. Derler de ne olur yani? Ben karşımdakine ne anlatmak istediğimi açıkladıktan sonra bir şey değişmez benim için.
Birçok nedeni var, mesela çevirilerde o kelimenin karşılığı çıkmaz.
Günde 50den fazla yabancı uyruklu kişi sitemizi ziyaret ediyor.

Lejyoner

• Ziyaretçi
« Yanıtla #226 : 31 Ağustos 2010, 06:39:45 »
Forumda öyle bir şekilde kullanmam. Fakat dediğim alanlarda o şekilde kullanmak daha hoşuma gidiyor.

Çevrimdışı Bersun

• Ağır Süvari
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #227 : 31 Ağustos 2010, 11:46:11 »
Dediğin alanlarda sana karışan yok ki, bu kurallar forum içinde geçerli.

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #228 : 31 Ağustos 2010, 17:04:18 »
İsteyen dükkanına istediği tabelayı asar. Türkçe'yi katledenleri birgün elbet zaman da katledecektir. Bu kurallar bu forum için konmuştur. Kurallara uymayan mesajlar yöneticiler tarafından düzenlenebilir yahut silinebilir. Kurallara uymak konusunda hiç çaba sarfetmeyen üyeler ise önce uyarılır, devamı halinde ise ceza alır. O yüzden uyup uymamak size kalmış. Ufak bir forumun bile kurallarını sindiremeyen kimseler varsa sosyal hayatta kendilerine başarılar dileriz. Yalnız bu forumda kurallara uyulmadığı halde kimse neden mesajının ya da konusunun silindiğini sorgulamasın. Lütfen!

Çevrimdışı mertksk

• Sipahi
  • *
  • Sega Türkiye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #229 : 30 Temmuz 2012, 14:15:39 »
Türkçe okunduğu gibi yazılan bir dil değilse bizim suçumuz mu?
Türkçe okunduğu gibi yazılan bir dildir.Okunduğu gibi yazılır.Ayrıca Türkçe yüzyıllardır kullanılan bir dildir.Sen İngilizce konuşurken hav ar yu ya da ay lav yu mu diyosun? Dilimizi zehirlemeyelim!Bir zamanlar bende böyleydim.Atalarımızın bıraktığı dili öldürmeyelim.Sen şu anda evinde rahat rahat uyuyorsan bilki atalarımız ve uçsuz bucaksız dağlarda canını vatan için feda eden askerlerimiz sayesinde onlar bir hiç uğruna ölmedi.Bugün seni yaşatan insanlara bunu yapmanın küfür etmenden farkı yoktur!
« Son Düzenleme: 30 Temmuz 2012, 14:23:24 Gönderen: mertksk »
1938'de bir Türk ölümsüzlüğü buldu.

Çevrimdışı Quaim

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
    • YokÖyleBişi Blogum
« Yanıtla #230 : 30 Temmuz 2012, 14:35:38 »
Türkçe okunduğu gibi yazılan bir dildir. Okunduğu gibi yazılır. Ayrıca Türkçe yüzyıllardır kullanılan bir dildir. Sen İngilizce konuşurken hav ar yu ya da ay lav yu mu diyosun? Dilimizi zehirlemeyelim! Bir zamanlar ben de böyleydim.Atalarımızın bıraktığı dili öldürmeyelim. Sen şu anda evinde rahat rahat uyuyorsan bil ki atalarımız ve uçsuz bucaksız dağlarda canını vatan için feda eden askerlerimiz sayesinde. onlar bir hiç uğruna ölmedi. Bugün seni yaşatan insanlara bunu yapmanın küfür etmenden farkı yoktur!
Vaay reis uçmuşsun bakıyorum. 2 buçuk senelik mesajdan tartışma çıkartmışsın helaaal. Yakıyosun yani.
Bu arada yanlışlarını düzelttim. Hani noktalamalardan sonra boşluk bırakılır, -de'nin ayrı yazımı ve -ki'nin ayrı yazımı.
« Son Düzenleme: 30 Temmuz 2012, 14:37:08 Gönderen: Quaim »

Çevrimdışı human

• Sekban
  • *
  • koyaanisqatsi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #231 : 30 Temmuz 2012, 15:18:14 »
 Hhahahhahaha  ;D
All day and all of the night!

Çevrimdışı mertksk

• Sipahi
  • *
  • Sega Türkiye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #232 : 30 Temmuz 2012, 15:34:36 »
Vaay reis uçmuşsun bakıyorum. 2 buçuk senelik mesajdan tartışma çıkartmışsın helaaal. Yakıyosun yani.
Bu arada yanlışlarını düzelttim. Hani noktalamalardan sonra boşluk bırakılır, -de'nin ayrı yazımı ve -ki'nin ayrı yazımı.
Farkettim sonra düzelttim üste bak. :D
1938'de bir Türk ölümsüzlüğü buldu.

Çevrimdışı Darkrad

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Strategyturk
« Yanıtla #233 : 19 Mart 2013, 08:54:29 »
Benim gözlemlediğim kadarıyla yapılan en popüler, en popüler olmasa da en sinir bozucu hatalara yönelik ufak bir anlatım. Ben bunları size dershane mantığıyla çıkarttığınızda anlam değişiyorsa şudur değişmiyorsa ayrık yazılmalıdır gibisinden kıytırık şekilde anlatmayacağım. Bir Türk olarak Türkçeyi düzgün bilmekte fayda var.

-DE/-DA eki kullanımı :

Dahi anlamındaki -de/-da ekleri ayrı yazılır. Yer bildiren -de/-da  eki bitişik yazılır.

Doğru:
Sen de mi Brutus?  (Dahi anlamında,  sen dahi? Yani işin içinde başkaları da var ama sen de bu insanlara dahil misin?)
Kalemim kayboldu, sende mi Brutus? (Yer bildirme anlamında, kalemin yeri.)

Yanlış:
Bu yarışmaya bizde katılacağız! (Dahi anlamı kattığı için, diğer kişilerin yanı sıra manası verdiği için ayrı yazılmalıdır, bu sebeple yanlış bir kullanım.)
Yarışma bu sene biz de düzenlenecek! (Yarışmanın yapılacağı yer.)

-Kİ eki kullanımı :
Bunu hiç sıfat yapan -ki, edat yapan -ki diye karıştırmayın. Basitçe bir mantığı var.

Bu ekin de kullanımı daha önceki -de ekindeki gibi yer bildirdiği durumlarda birleşik, aksi durumlarda ayrıktır.

Doğru:
Ülkemizdeki madenleri iyi değerlendiremiyoruz.  (Ülkemizde bulunan madenler, yer bildiriyor.)
Madenleri çıkartsak dahi nasıl işleyeceğiz ki? (Herhangi bir yer bildirme durumu yok.)

Yanlış:
Karşıda ki insanları görüyor musun? (İnsanların karşıda olduğunu belirtiyor, birleşik yazılmalı.)
Adam sınav sorularını öyle bir hazırlamışki, sanki öğrenciler geçemesin diye! ( " hazırlamışki " kısmında herhangi bir yer bildirme durumu söz konusu değil, ayrık yazılmalı)

Bunların yanı sıra soru eklerinin ayrı yazılması gibi bir bunlar kadar basit kurala da dikkat edilirse düzgün bir Türkçeye sahip olmuş olursunuz. Ben yine de bu tarz forum ortamlarında üyelerin çok Türkçe kastırılmaması gerektiğini düşünüyorum, tabii ki bu bir artıdır işin özünde ama imla hatası yaptı diye de rencide eder şekilde mesajın düzenlenip o kişiye sanki Türkçe bilmiyormuş muamelesi yapmak yanlıştır. Her şeyden önce internet ortamındasınız orada "eet" yazan adamın yarın öbür gün kağıda bir şey yazarken " eet " diye yazacağını zannetmek yanlış ve komple evet demek yerine konuşurken " ewt " sesi çıkartacağını sanmak yanlış.  Muhtemelen zaten sanal ortamda " ewt " yazan adam W 'nin verdiği sesi V ile aynı zanneden biridir.
« Son Düzenleme: 19 Mart 2013, 08:57:32 Gönderen: Darkrad »

Çevrimdışı Hkura

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #234 : 04 Ağustos 2013, 00:18:41 »
Gerçekten çok yararlı olmuş.
Her bilge adamın korktuğu üç şey vardır:
Fırtınalı bir deniz, aysız bir gece ve yumuşak başlı birinin öfkesi...

Çevrimdışı Eren Yılmaz

• Yaya
  • *
  • Müverrih
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #235 : 05 Ağustos 2013, 17:41:16 »
İmla kuralları candır can!

Çevrimdışı ReyizPUA

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #236 : 03 Ağustos 2014, 04:32:07 »
 Güzel konu. Bir milletin 3 ortak özelliği vardır. Ortak vatan, tarih ve dil. Ben de özenli olmamız gerektiğini düşünenlerdenim.

Facebookta Türkçenin Dirilişi Hareketi diye bir sayfa var. Orayı önerebilirim. Takip edin, güzel paylaşımları var. Özellikle dilimize yerleşmiş yabancı kökenli kelimelerin Türkçe karşılıklarını veriyorlar.
Kim bu Koray Avcı ya?

Çevrimdışı gougluinn

• Sipahi
  • *
  • strip the flesh, salt the wound! niahahahha
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #237 : 03 Ağustos 2014, 16:17:23 »
ülkenin üçte biri yanlış yazıyor. az önce uğraştım yaptım ;D