Gönderen Konu: Casus Belli Rehberi  (Okunma sayısı 2991 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı oguz350

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Casus Belli Rehberi
« : 03 Şubat 2013, 19:53:38 »
Casus Belli savaş açma nedenidir.Karşı dine karşı savaş açmak için illede casus belli kazanmanıza gerek yok.Kendiliğinden var olan "Holy War" Casus Bellisi vardır.Ancak holy war açarsanız,düşmanınızın dinindeki diğer devletlerde onun yanında savaşa katılabilir.

Hangi dinler birbirlerine holy war açabilir;

Katolik ===> Sunni,Şii,Zerdüşt,Tengri  kısacası Müslümanlar ve Paganlara karşı holy war açabilirler.Bunun dışında Hristiyanlık içinde ortaya çıkan mezheplerede holy war açabilirler.Tek savaş açamadıkları din Ortodox ve bunun dışında elbette katolikler.

Ortodox ===> Katolikle aynı.Katoliklere ve aynı dindekilere holy war açamazlar

Sunni ===> Şii,Katolik,Ortodox,Tengri,Zerdüşt yani Kendisinden başka herkese holy war açabilirler.

Şii ===> Sünni ile aynı.Sünniye savaş ilan edebilirler.

Paganlar ===> onların holy war'ı yoktur.Anca Conquest casus bellisiyle savaş ilan edebilirler.Oda sadece 1 kontluk içindir.

CONQUEST (FETİH)

Müslümanlar arasında (Sünni,Şii) kendi dinlerine savaş açma hakkıdır.Sadece komşusu olanlara holy war açabilirler.Bu oldukça fazla miktarda Piety yer.Tek bir kontluk için savaşılır.Bunun dışında Paganlarda Conquest'i kullanabilir.Hristiyanlarda yoktur.

INVANSION (İSTİLA)

Müslümanlar Hristiyanlara veya Paganlara karşı Invansion casus bellisi ile savaşabilirler.Masrafı 500 Piety'dir.Tüm Krallık için savaş açar.Ancak düşmanın savaş açılan krallık dışında diğer krallıklarda toprakları var ise onları alamaz.

Bunun dışında Katolikler papadan izin alıp Invansiona gidebilirler.Fakat Düşmanın büyüklüğü sizin büyüklüğünüzden fazla olmalıdır.Sizden küçük bir krallık için Invansion yapamazsınız.

CLAIM (Hak Savaşı)

Claim casus bellisiyle savaşmak için hakkınız olmalı.Peki o haklar nereden gelir? Babanızdan size kalan bi krallık vardır ve o krallık başkaların elindedir.O krallık için savaş açabilirsiniz.Miras dışında claimlerde bulabilirsiniz.Mesela Şansölye'yi herhangi bir yere gönderip "Fabricate Claim" yapmanız. Savaşacağınız kişi müslümansa 100 kadar piety'i gözden çıkarmak zorundasınız. Fabricate claim yapmayı buradan bulabilirsiniz;
http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=31511.0

INDEPENDENCE (ÖZGÜRLÜK)

Eğer bir dükalığa,krallığa veya imparatorluğa bağlı iseniz sizin lordunuza(liége) karşı bu casus belli ile savaş açabilirsiniz.Kazanırsanız Özgür olursunuz ancak bir krallıktaysanız ve kontsanız,başka bir dük'e bağlıysanız özgür olduğunuzda kralın vasalı olursunuz.

DEPOSE Liége (Bağlı olduğunuz kişiyi tahtan indirme)

Liegenize depose liege savaşı açarsanız savaşı kazandığınızda liegeniz tahtan iner ve yerine varisi çıkar.

Excommunication War (Aforozluk)

Papa sizi dinden atarsa yani aforoz ederse kendinizi kollayın.Çünkü biri gelip sizi tahtınızdan edebilir.Ancak fazla korkmayın biri size bu casus belli ile saldırırsa ve kazanırsa sizin yerinize varisiniz geçer.

De Jure War

Sizin Krallığınızın veya Dükalığınızın topraklarında başka biri hüküm sürüyorsa ona De Jure War ilan edebilirsiniz.Tek bir kontluk için saldırabilirsiniz.Savaşı kazandığınızda o yerin kontu sizin vassalınız olur ancak o kişinin diğer krallıkta demesnesi var ise merkezi oraya taşınır,Kontluk doğrudan sizin olur.

STRONG CLAIM - WEAK CLAIM

2 çeşit claim vardır.Bunlardan birisi Strong diğeri Weak'tır.Bir demesneye veya ünvana Strong Claiminiz var ise istediğiniz zaman savaş açabilirsiniz.Ancak Weak Claiminiz var ise ve savaş açmak istiyorsanız,savaş açacağınız kişi çocuk veya kadın olmalı.Eğer yetişkin bir erkekse ve yatalak ise (Incapable) yine savaş açabilirsiniz.Erkek ise ve tahtında kök salmamış ise (Hükme yeni başladı ise) yine savaş açabilirsiniz.Yani kafanıza estiği zaman savaş açamazsınız.

Strong claim evlatlara geçtiğinde Weak'a dönüşür.Oğullardan torunlara geçer ve onunda oğullarına.Ancak bir sınırı varmıdır,kaç nesil sürer onu bilemiyorum.

Ayrıca bir hükümdarda ne kadar çok claiminiz var ise aynı anda hepsine birden savaş açabilirsiniz ve kazandığınızda hepsi gelir.1.06 ya kadar böyle bir şey yoktu ve nihayet gelip kurtardı bizi bu dertten :)
« Son Düzenleme: 03 Şubat 2013, 19:56:28 Gönderen: oguz350 »

Çevrimdışı TurkSith

• (TurkJedi)
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Casus Belli Rehberi
« Yanıtla #1 : 03 Şubat 2013, 20:00:47 »
Güzel olmuş.

Çevrimdışı oguz350

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 03 Şubat 2013, 20:02:22 »
hamachiden iki saat nerdesın olum

Çevrimdışı no_afk

• Sipahi
  • *
  • İşi bilecen,işe gitmiycen
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 04 Şubat 2013, 16:14:22 »
güzel olmuş oğuz ekleyecek bir şey yok şuan için veya benim aklıma gelmedi neyse kolay gelsin sana
Dagli amici mi guardi Dio, che dai nemici mi guardo io.
italyan atasözü (meali=Beni dostlarımdan Tanrı'm korusun, düşmanlarımdan ben kendimi korurum.)

Çevrimdışı oguz350

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 04 Şubat 2013, 16:49:22 »
sağol benimde aklıma başka bişey gelmedi ama var sanki :) aklınıza gelirse söyleyin

Çevrimdışı no_afk

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 04 Şubat 2013, 19:56:43 »
eyvallah haber  veririm
italyan atasözü (meali=Beni dostlarımdan Tanrı'm korusun, düşmanlarımdan ben kendimi korurum.)

Çevrimdışı TurkSith

• (TurkJedi)
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 04 Şubat 2013, 19:58:09 »
Ambargo savaşları yok, cumhuriyetlerin kıyı bölgeleri için açtığı savaşlar yok.

Çevrimdışı no_afk

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 04 Şubat 2013, 20:01:35 »
ambargo zaten adı üstünde ambargo koymak için savaş rakip cumhuriyetlerin özellikle venediğin başka devletleri öncelikle hre'yi kışkırttığı savaş kıyılarda sadece republiclerin kıyı şeridi ülkelere karşı kullandığı bir casus belli yani tüm oyunda geçerli değil

Çevrimdışı oguz350

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 04 Şubat 2013, 20:38:04 »
onlarda bi casus belli yazılması gerek ama Ambargo Ambargodur kazanırsan limanları kaldırır :D

Çevrimdışı no_afk

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 04 Şubat 2013, 20:41:55 »
dimi ama ;D