Gönderen Konu: Genetik ve Doğuştan Gelen Traitler  (Okunma sayısı 6703 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lordlombak

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
Genetik ve Doğuştan Gelen Traitler
« : 06 Temmuz 2012, 18:32:09 »
Evet arkadaşlar bildiğiniz gibi belli başlı traitler var ve bu traitlerin evladınızda olma olasılığını belirleyen oyunda genetik algoritması var.

İlk önce İyi etki eden traitler ve size kazanımlarını yazmak gerekirse

Attractive ( Çekicilik) = Diplomacy Skillinize +1 eklerken aynı zamanda karşı cinsin size olan etkisini arttıran bir unsur, buda hem evlenirken hemde bol çocuk sahibi olmanız açısından önemli, Ayrıca karşı cins vassallarınızla olan ilişkinizi de olumlu yönde etkilemekte

Genius (dahilik) = Bu da her skillinize +5 ekliyor ki doğuştan gelen en iyi trait budur. Vassalların hepsine olumlu etki yaratır.

Strong (Güçlü) = Bu da önemli traitlerden bir tanesidir. Martial skilline +2 Diplomacy Skilline +1 Fertility yani doğurgalığınıza %10 katkı yapar, Ayrıca Health yani sağlığınıza + 2 ekler ki böylece kolay kolay ölmez, hastalığa yakalanınca da ava çıkabilirsiniz. Ayrıca Vassal ilişkilerinize de olumlu katkısı vardır.

Quick (Parlak zeka) = Bu görüşüme göre Genius ve Quick'ten sonra en yararlı traitlerden bir tanesi. Tüm Skillerinize +3 ekler, ayrıca vassalların size bakış açısına da olumlu katkı yapar.

Ayrıca Sword of Islam ile gelen yine bir trait var

Seyyid = bunu zaten biliyorsunuz, islam aleminin size bakış açısında olumlu katkı yapıyor.

Şimdi de Olumsuz olanlara gelirsek;

imbecile ( embesil ) = En kötü doğuştan trait embesil olunca haliyle tüm skillerinize - 8 ekleniyor, vassallarla ilişkinizi olumsuz etkiliyor.

Inbred ( akraba evliliği sonucu ) = Aldınız tabii yakın akrabaları traitleri iyi diye, dışarıya gitmesin diye ama hata ettiniz. Tüm Traitlerinize -5 Fertility yani doğurganlığa - %30 , Health' da - 1.50 etki ediyor ayrıca vassallarınıza olan etkisine değinmiyorum.

Weak ( Zayıf ) = Martial skilline - 1, Fertility'e - %5, Health - 1 etki ediyor, vassallara da haliyle olumsuz etki ediyor.

Hunchback ( Kambur ) = Martial Skilline - 1 etki ediyor ayrıca çekiciliğinize de olumsuz etki ediyor, haliyle vassallara da

Clubfooted (düz taban) = Martial Skillinize -1 etki ediyor.

Harelip ( Tavşan Dudak ) = Diplomacy Skillinize -1 , Çekiciliğinize de.

Lisp ( Peltek) = Diplomacy skillinize -1 etki ediyor, Çekiciliğinize de.

Stutter (kekeme) = Bu trait diligent (çalışkan) traiti ile düzeliyor, (eğer çocuğunuzu eğitirseniz düzeltme şansınız var yani) Diplomacy skillinize -1 ekliyor ayrıca Vassallarınıza olumsuz etki ediyor.

Ugly ( Çirkin) = Diplomacy Skilline -1 etki ediyor, Evlenirken de haliyle sıkıntı var.

Dwarf (cüce) = Martial Skillinize -1 etki ediyor ayrıca evlenirken de yine olumsuz etki ediyor.

Slow ( yavaş öğrenen) = Embesilin bir alt versiyonu, Tüm Skillerinize -3 etki ediyor.

Traitlerimiz listesi bu, Seyyid ve Mirza traitleri Genetiksel olarak direk Babadan ve Anneden geçiyor, bu konuda sıkıntı çekmezsiniz yani Seyyid Traiti olan kralınız varsa diğer tüm evlatlarınız da bu trait'e sahip olacaktır.

Ancak Genius,Quick, Strong ve Attractive Traitleri içinse genetiksel bir alt yapı lazım yani size tavsiyem bu traite sahip kadınlarla/erkeklerle evlenirseniz en geç 2 kuşak sonra doğan çocuklarınızda bu traitlerin çıkma olasılığı bir hayli yükseliyor. Hele seçtiğiniz hanedanlıkta bu traite sahip olanlar varsa  daha da yükseliyor bu şans. Bu yüzden hanedan mensuplarında bu özelliklere dikkat etmenizde yarar var. Özellikle Son 2 kuşağın da etkisi baya yüksek önceki kuşakların da etkisi devam ediyor.

Yani tavsiyem eğer diplomatik olarak müthiş bir evlilik yapmayacaksınız (dükseniz kraliçe ile, imparatoriçe ile evlenemiyorsanız. ) Kesinlikle listede bu traitlere sahip eş aramanız yararınıza olacaktır. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Ayrıca yeterli ingilizceye sahip arkadaşlar

http://crusaderkings-two.wikia.com/wiki/Traits Sitesinden bu traitlerle alakalı kısa bilgilere ulaşabilir.

Ayrıca yeterli istek ve talep olursa diğer traitlerin etkilerine de değinmeyi düşünüyorum. Hanedanlık ağacınızı güçlendirmek dileğiyle :)

Çevrimdışı kyrafionn

• Godhlauss
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Genetik ve Doğuştan Gelen Traitler
« Yanıtla #1 : 06 Temmuz 2012, 18:37:30 »
Güzel konu olmuş, genetik traitlerin bu kadar fazla olduğunu bilmiyordum.
-İnançsızlık-

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 06 Temmuz 2012, 18:43:34 »
Tall traiti de var. O da genetik.

Çevrimdışı lordlombak

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 06 Temmuz 2012, 18:48:57 »
Tall traitine hiç denk gelmedim, bende de hiç çıkmadı diğer bireylerde de görmedim, şimdi sen söyleyince sitede de aradım, bulamadım. 1.06b ile mi geldi ?

Çevrimdışı Amiral

• Sekban
  • *
  • Uncle Junior
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 06 Temmuz 2012, 18:53:11 »
Eline sağlık. Yararlı bir konu.
You heard about the Chinese Godfather? He made them an offer they couldn't understand.
-Uncle Junior

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 06 Temmuz 2012, 19:04:29 »
Tall traitine hiç denk gelmedim, bende de hiç çıkmadı diğer bireylerde de görmedim, şimdi sen söyleyince sitede de aradım, bulamadım. 1.06b ile mi geldi ?

CK2 Plus modunda varmış o, şimdi kontrol ettim. Vanilla'da yok sanırım.

Çevrimdışı lordlombak

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 06 Temmuz 2012, 19:11:21 »
Tamam, Modsuz CK2'de yok :) ama genetik algoritma aynıdır modda da büyük ihtimal.

Çevrimdışı Loki

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 06 Temmuz 2012, 19:11:38 »
Güzel paylaşım teşekkürler.

Çevrimdışı venom41

• Yeni Çeri
  • *
  • As You Wish - Saaya...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 06 Temmuz 2012, 19:16:51 »
Eline sağlık, güzel yapmışsın ama traitler genel olarak ingilizcesi olmayanlar tarafından da anlaşılabiliyor. Bence şöyle bir kaç kişi tecrübelerimizi paylaşarak ayrıntılı bir claim rehberi yapsak nasıl olur? Tabi isteyen olursa. Ben yapmayı düşündüm ama bilmediğim şeyler vardır diye girişmedim.

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 06 Temmuz 2012, 19:24:37 »
Tamam, Modsuz CK2'de yok :) ama genetik algoritma aynıdır modda da büyük ihtimal.

Muhtemelen.

Merak edenler için CK2 Plus'da Apulya Dükü Robert d'Hauteville ve oğlu bu trate sahip. Benim oyunumda torunu da tall olmuştu.

Çevrimdışı Deniz Ali

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 06 Temmuz 2012, 19:26:52 »

Çevrimdışı lordlombak

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 06 Temmuz 2012, 19:31:12 »
evet, anlaşılıyor ama özellikle genetik mevzusuna pek dikkat edilmiyor. Yapılan paylaşımlarda da dikkat ettim çünkü oyun içi trait anlatımı yok. Rastgele bir mevzu gibi görünüyor ki bende sonradan genetik olduğunu öğrendim çünkü tek nesil'de gelmiyor mesela genius traiti, en başlarda bir kaç kez denedim ve en fazla bir kuşak sonrası tek ebeveyn ile olmayınca rastgele geldiğine kanaat getirdim ancak sonra araştırınca genetik olduğunu öğrendim. Bu açıdan  traitleri yazarak ve genetik mevzusunun üstüne basarak hem yeni başlayan arkadaşlara yardımcı olmak amacı ile hemde traitlerin rastgele geldiğini düşünen arkadaşlar için bilgi sundum. Claim rehberi hazırlanabilir de o zaten basit bir iş aslında her ne kadar weak claim diye bir nane getirselerde o da kolay. Fabricate Claim var, De jure yani yasal olandan gelen hak var, Hanedanlık ailesinden olup courtunda olduğu içün başka bir krallın oğlu/kızı olan ve onun vasıtası ile Claim var, birde ilişkiyi düzelten weak claimler var, Holy War-  Crusade - Cihad var. Başka ne var ?

Çevrimdışı venom41

• Yeni Çeri
  • *
  • As You Wish - Saaya...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 06 Temmuz 2012, 19:35:41 »
Ya nasıl kazanacaklarını değil, o claimle savaşı kazandıklarında ne olacağını yazmaktan bahsediyorum. Her çeşitin ne olduğunu ayrıntılı olarak yazmaktan söz ediyorum. Her claim de jure gibi kolay değil. Ayrıntı derken örneğin de jure claim ile alınan yer hangi şartlar altında sizin olur ya da vassalınızın olur. Aslında claim değilde genel savaş açma ve savaş sonrası durumlar tarzı bir şey diyorum.

Çevrimdışı Quaim

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Faber est suae quisque fortunae
    • Profili Görüntüle
    • YokÖyleBişi Blogum
« Yanıtla #13 : 06 Temmuz 2012, 19:40:37 »
Çok güzel konu olmuş usta.
Doğruların peşinden giden geminin rotasını fırtına bile değiştiremez.

Çevrimdışı Frederik Barbarossa

• Sekban
  • *
  • The North Remembers...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 06 Temmuz 2012, 21:48:07 »
benim çocukta mirza yazıyordu o ne  :inquisitive:
Tarih, ilerisini göremeyenler için acımasızdır.

taliptako

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : 06 Temmuz 2012, 23:21:47 »
Eline sağlık güzel olmuş ama en iyi[en çok + etki veren] trait genius değil strongdur.Ruler designerdede Geniusla arasında 20 yaş vardı sanırım.

Çevrimdışı venom41

• Yeni Çeri
  • *
  • As You Wish - Saaya...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 06 Temmuz 2012, 23:27:47 »
Ruler Designerla ne alakası var ki konunun  gbr*

Çevrimdışı Ernst Gatza

• (Luftwaffle)
  • Sipahi
  • *
  • Better dead than orangered!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 07 Temmuz 2012, 01:15:47 »
Arkadas ruler designerdaki fiyata bakarak traitleri karsilastirmis ve strong daha pahali oldugundan strongun geniousdan daha iyi oldugunu soylemis  tbrk*
« Son Düzenleme: 07 Temmuz 2012, 01:17:58 Gönderen: Luftwaffle »
eh neyse hilesiz oynarım artık ne yapıyım

Çevrimdışı venom41

• Yeni Çeri
  • *
  • As You Wish - Saaya...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 07 Temmuz 2012, 03:34:45 »
Arkadas ruler designerdaki fiyata bakarak traitleri karsilastirmis ve strong daha pahali oldugundan strongun geniousdan daha iyi oldugunu soylemis  tbrk*

Harbiden mi?  :mean:

Sence de talipin traitlerin yaşları hiç değinilmediği, hiç bir yorumda dahi sözü geçmediği bir konuya böyle bir yanıt vermesi garip değil mi? Ben bu yüzden o şekilde yorum yaptım. Sen yanlış anlamışsın sanırım  tbrk*

Çevrimdışı TurkSith

• (TurkJedi)
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 07 Temmuz 2012, 03:35:16 »
Eline sağlık güzel olmuş ama en iyi[en çok + etki veren] trait genius değil strongdur.Ruler designerdede Geniusla arasında 20 yaş vardı sanırım.
En iyi traitin ne olduğu kişiden kişiye değişir. Bence genius daha iyi mesela, adamımın çok yaşamasını sevmiyorum.Bu arada güzel rehber olmuş eline sağlık.