İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - Bektaş

Sayfa: [1]
1
Victoria II / Devrimci bir Türkiye ile oyunun sonu..
« : 08 Şubat 2014, 22:09:23 »
Arkadaşlar hiç dikkatinizi çekti mi bilmem ama diğer tüm ülkelerde komünist partileri Communist Party, Faction olarak adlandırılırken yalnız Türkiye'de "Revolutionary" Devrimci olarak geçiyor. demek ki oyunu yapanlar bazı hasletlerimizi biliyorolmalılar. yani benim de mensubu olmaktan gurur duyduğum, ülkemizde varolan güçlü bir devrimci damarın sözkonusu olduğu gerçeğini farkındalar. benim çok hoşuma gitti.
oyunda 1878'de Devrim oldu ve A house divided campaign'i bu.
1936 sonuç sayfam bu.


2
Victoria II / Popülasyon kategorileri ve işlevleri
« : 02 Şubat 2014, 13:11:59 »
Arkadaşlar oyunu bir kez Osmanlı'yla sonuna kadar oynamış olarak konuşuyorum.
Anladığım kadarıyla Nüfus&Ekonomi hem askeriyeyi hem de politikayı/prestiji belirleyici etmenler.
Nüfus ve Ekonomi ise birbirleriyle tümüyle içiçe olduğu için ayrı ayrı incelemek olanaksız bildiğiniz gibi.
Benim merak ettiğim ve hakkında yorumlarınızı beklediğim şeyler özellikle Popülasyona kategorileri ve bunların ekonomik işlevleri. Benden daha iyi bildiğiniz üzere bunlar ülkenin sanayileşme puanını doğrudan belirliyor.
Ben özellikle pop'ların herbirini özellikle de orta sınıf ve fakir sınıfı, bunların tükettikleri mallar ve ürettikleri/işledikleri hammaddeleri, ekonomiye etkilerini genel olarak açıklayabilecek bir arkadaştan yardım bekliyorum.
ki osmanlı için politika önermesi oluşturabilelim. mesela Trakya nüfusunun başlangıçta yarısından fazlası Artisan/Esnaf oluyor ve ben national focusu bu nüfusa ve izmir'de de craftsmen'e yüklüyorum. bu şekilde batı anadolu'da başarılı bir sanayileşmenin temelini atmak , batı anadoluyu sanayi merkezi yapmak mümkün olabilir mi sizce? yanında da çiftçi nüfusunun fazla olduğu adana-ankara'ya çiftçi national focus'u uygulamak?
mesela dikkat ettim, her oynadığımda ülke adının altında diplomasi sekmesinde Askeri-Sınai Kompleks ifadesi geçiyordu. bu hakeza Preussen ve Avusturya için de geçerli. ama onlar kadar başarılı olamıyoruz. benim uyguladığım yöntemde de oyunu en fazla 665 fabrika puanıyla. bitirebilmiştim. mesela örneğin kastamonuda veya muğla'da bardak-cam fabrikası açıyoruz. benim karlılığım +0.3 , +0,5 gibi komik oranlardayken mesela aynı tarihte 1870'lerde bavaria'daki bardak-cam fabrikası +88-90 kar elde edebiliyor. ve ben 20. basamağa çıkarttığımda bile bir çimento fabrikasında en çok +15-20, kar elde edebiliyorum.
vs vs...
bütün bu konular osmanlı olarak oynayan hepinizin dikkatini çekmiş olmalıdır.
cevaplarınızı ilgiyle bekliyorum.

Sayfa: [1]