İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - BosnianTr

Sayfa: [1] 2 3 4 5 ... 9
1
Ticareti ve ticari oyunları sevdiğim için arkadaşım bana Anno 1404 tavsiye etti ve kendisi oyunu hazır şekilde bana verdi ben de yükledim. Aslında aklımda tüccar olup gemi almak, bu gemi ile biryerden mal alıp başka bir yerde satmak ve fiyatları arz-talep dengesini takip etmek. Zamanla filomu veya ticaret şirketimi kurmak gibi bir fikir vardı.

Anno 1404(Venice Ek Paketi dahil) yükledim. Oyunu açtım. Biraz da Youtube rehberleri izleyerek şehir kurdum. Ev filan yaptım.Üretime başladım. Şimdi biz neyiz onu anlamadım ? Valimiyiz ? Hükümdar mı ? Tüccar mı ?

Tüccarsak eğer, tüccar niye evler kurup adada şehir kuruyor ? Vali isek eğer, neden ticaret oyunu deniliyor ? Tropico ile hafif ticaret harmanlaması gibi birşey olmuş sanki. Bu oyun tam olarak ne için bana bi anlatırmısınız ? Ayrıca benim üstte belirttiğim şekilde oyun var mı ?

2
Hearts of Iron III / Oyunun Vanilla(Modsuz) Hali Kötü Mü?
« : 10 Ocak 2017, 00:44:11 »
Black Ice 8.0 modunu indirdim ama sürekli hata verip atmasından dolayı gına geldi. Vanilla yani sade TFH 4.02 şeklinde oynamayı düşünüyorum. Biliyorum geniş teknoloji ağacı ve eventler olmayacak, ama terrain avantaj-dezavantajları, komutan özellikleri bonusu, dig-in limiti gibi konuları dosyalardan Black İce ile benzer şekilde ayarlıycam. Kolay birşey. Onun dışında Vanilla kötü mü sizce ?

3
Temiz şekilde HOI3+tüm DLCler şekl,nde indirip kurdum. Their Finest Hour üzerine Black İce 8.4 kurdum. Arada sırada çalışmayı durdurdu deyip oyundan atıyor. Bunun sebebi ne olabilir ?

4
Arkadaşalr dosyalardan SSCB'ye bir özellik eklemek istiyorum. Kış onları etkilemesin, ve gerçekteki gibi Almanlar için daha fazla dezavantaj sağlamasını istiyorum. Hangi dosyadan bu özelliği ekleyebiliriz ?

5
Diğer Oyunlar / The Forest Vs Stranded Deep
« : 29 Aralık 2016, 17:43:17 »
Survivor(Hayatta Kalma) türünün en bilinen ve popüler iki oyununu karşılaştıralım. Dün Steam'da hazır indirim varken ikisini birden aldım. Bunun öncelikli sebebi her iki oyunun da sürekli güncelleniyor olması.

The Forest
Oyun Stranded Deep'den daha eski ve türünün babalarından. Geniş bir craft seçeneği var yeni gelen uptadeler ile beraber. Oyun genel olarak ormansı, deniz ve göl kıyıları olan, uçurumlar ve tepelerin olduğu bir haritada geçiyor. En önemlisi, sizi hiç rahat bırakmayan yerliler var. Yani ye iç yat tarzı bir süre sonra sıkıyor oyun.

Stranded Deep
Ben bu oyunun en büyük fanlarından biriyim. Robinson Cruzo(umarım doğru yazmışımdir) hikayelerine benzer şekilde ıssız (ve bi okadar da küçük) olan adamızda yaşamaya çalışıyoruz. Oyuna son gelen güncellemeler ile yeni craft sistemi ve itemler getirilmiş.Balik tutmak çok güzel. Sırf bazen yalnız hissetmek ve manzaraya dalmak için oynuyorum çok güzel grafikleri var. Ama bir süre sonra acayip sıkıyor yani yapacak bişey bulabilen varsa söylesin de ben de bu sevdiğim oyundan soğumayayim. Keza oyunda The Forest gibi hayatta kalmak için mücadele edeceğimiz rakipler(veya yerliler)yok.

Sizce hangisi ?

6
Hearts Of Iron IV / Stratejik Füze(Rocket) Kullanimi
« : 27 Aralık 2016, 01:13:46 »
1944 yılındayım ve bütün füze araştırmalarını tamamladım. Birkaç şehire birertane füze tesisleri kurdum ve gördüğüm kadarıyla kendi kendine füze eüretiyor. Füze tesis üzerine geldiğim zaman 100/100 yazıyor yani 100 roket var sanırım çünkü hava üretim bölümünde uçaklar var ama roket uretimi gibi bişey olmadığı için bu şekilde düşündüm. Aynı uçak gönderir gibi menzil içerisindeki düşman bölgesisi seçerek stratejik bombardıman emiri veriyorum ama hiçbirşey olmuyor. Nasıl füze atabilirim ?

7
Hearts Of Iron IV / Hearts of Iron 3 vs Hearts of Iron 4
« : 22 Aralık 2016, 13:41:58 »
Hearts of Iron 3 Black ice modunu oynuyorum. Ayrıca Hearts of Iron 4 1.3 Versiyonunu oynuyorum. Hangi oyunu oynamak gerektiği konusunda çok kararsizim.İki oyunun güzel yönlerini karşılaştırmak istedim.
Hearts of Iron 3
1-) Askeri Hiyerarşik Sistem(Kesinlikle Oyuna Çok Şey Kattı)
2-) Ticaret Düzeni(Para Kullanımı) ve Kaynak Sistemi

Hearts Of Iron 4
1-) Askeri Teçhizat Üretimi(Kesinlikle bu oyunda olabilecek en mantıklı ve gerçeğe yakın şey) ve başka ülkelere silah verebilmek(Sovyetlerin Kurtuluş Savaşında Turkiye'ye vermesi gibi)
2-) Uçakların Ve Tankların Fabrikada Üretilip Yerleştirilmesi. En azından elimizde kaç uçak var biliyoruz.1 uçak bile önemli.
3-) Sivil-Askeri Fabrika Sistemi

Her iki oyunda da gördüğüm en pozitif yanlar ve bir Hearts of Iron oyununda bunların hepsi olmazsa olmaz, adeta bu oyunu gerçekçi kılan şeylerdir.

Şimdi HOİ 4 oynuyorum, Aİ dengesizlikleri, 400e kadar basılan tümen sayılarınin(Büyük devletler) oyunu çorba yapması, hiyerarşi olmaması gibi sebeplerden HOİ3 Black İce oynayayim diyorum, bu seferde gayet mantıklı olan teçhizat üretimi(çok gerçekçilik katıyor) olmaması, tank uçak sayı ve üretimlerinin gerçekçi olması sebebi ile kararsız kalıyorum. Sizin fikirlerinizi bekliyorum.

8
Oyun Sürümü : 1.3
Together for The Victory Yaması

Oynadığımız Ülke : Sovyetler Birliği
Başlangıç Yılı : 1936

Sovyetler ile oynarken, 1936da İç savaş sırasında İspanya(cumhuriyetçi)ye İnfantry Equipment olarak yaklaşık 20.000 tane, 1000 Top, 1000 extra başka şeyler verdim. Sonra bi baktım ki yaklaşık 60 Tümen birlik var İspanya'da. Baya baya 60 Tümen.
1940larda Almanya Yugoslavya'ya saldırdı, bi baktım Yugoslavyada gene 50-60 Tümen var. Bu sizce gerçekçi mi yoksa mantıksız mi ?

Gerçek hayattan örnekler verelim. Yugoslavya(veya İspanya)'nın o dönemde 10 milyon nüfusu olsun. Yarısı Erkek olsa 5 Milyon. Onun yarısı askere elverişli olsa, düz hesap 2 milyon askerlik yapabilecek erkek var diyelim. 1 Tümen ortalama 10.000 kişi. Bu istatistik ile bakarsak gerçek hayatta da ekipman olduğu sürece oyundaki kadar birlik oluşturulabilir. Bu açıdan kafam karıştı. Oyundaki bu durum gerçekçi mi yoksa saçma mi ?

9
Hearts Of Iron IV / Son sürüm ve yeni eklenti indirme.
« : 19 Aralık 2016, 14:28:36 »
Arkadaşlar bende 1.2.1 yaması ve black ice modu var. Son çıkan 1.3 yaması ve yeni çıkan eklentiyi(together for victory) indirmek istiyorum. Bunları indirmem blitzkrieg modunu oynamamı etkiler mi ?

10
Oyun 1820lerde bitiyor. Dosyalardan oyunun bitiş tarihini 100 yıl daha uzatsam, ai üretimi veya agresifliği veya gelişmeyi birakir mi ?

11
Europa Universalis IV / Oyun Süresi Bitince
« : 08 Kasım 2016, 01:36:16 »
Oyunun Suresi yaklaşık 1820lerde bitiyormus. Ben 1453 yılında başladığım Portekiz oyununda(İron man mode) koloniler oluşturduk ticareti şömine ettim süper guclerde en iyi olma yolunda ilerliyorum ve öğrendim ki oyun 1820lerde bitiyor, Ben 1750lerdeyim ve 100 yıldan az bir sure var. Siz ne yapıyorsunuz ? Bitince heves kursakta mi kaliyor? Tarihi dosyalardan uzatanlar varmis, kotu etkisi olur mu oyuna ?

12
Diğer Oyunlar / ARMA 3
« : 06 Kasım 2016, 16:18:50 »
Arkadaşlar Arma3'ün fanatiğiyim. Yılbaşı indirimi olursa SATIN ALICAM. Oyun şuanda ilaçlı şekilde elimde ve oynuyorum. Ama oyun çok boş. Birsürü Uçak, Tank, Aİ veya Ekipman modları var internette ama bir türlü indiremedim. Armacholic diye bir site var ordan modlara bakıyorum ama her mod hemen hemen başka bir mod istiyor yüklenmesi için. Bana özelden destek olup yok gösterebilecek bir arkadaş var mı acaba ? Veya modlar yüklü şekilde olan bir link. Bana bir yol gösterirseniz sevinirim.

13
Victoria II / Victoria 2 Tavsiye Edermisiniz?
« : 03 Kasım 2016, 12:15:03 »
Yıllar boyunca HOİ ve EU serilerini oynamış birisi olarak bir ara kisa sureli Victoria 2 denemistim. EU 1800leede bitiyor, HOİ de 2. Dunya Savaşını konu alıyor.
Victoria 2ye başlamak istiyorum tavsiye edermisiniz ?
Paradox İnteractive yeni yamalar dlcler çıkartarak oyunu iyi bir yere getirdi mi ?
Mesela Hoi 3 askeriye üzerine kurulu bir oyundu. EU4 de işe ekonomi, diplomasi ve askeriye şeklinde karma ve iyi bir oyundu. Ekonomiyi ve ticaret gücümü elime alarak söz sahibi bir devlet oluyordum. Victoria 2 bu konularda nasıl bir oyun biraz anlatır mısınız ?

14
İnstagramda yeni yeni büyüyen tarihiperspektif isimli sayfamdan paylasmak üzere farklı ve geniş tarih arşivine ihtiyacım var. Benimle paylaşmak isteyen arkadaşlar fatihselcuk35@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Forumdan da faydalaniyorum.

15
Ben torrent ile çekmiştim kuru şekilde black ice 3.2 vardı. Gayet güzel oyunuyorum ama gördüm ki 8 e kadar gitmiş.Siz hangi sürümü önerirsiniz ?

16
Arkadaşlar biliyorsunuz ki Tümen Komutanı savaşa %100 etki ederken, kolordu komutanı %50, ordu komutanı %25 etki ediyor. Ben bunları değiştiricem ama nerden yapılıyor yardımcı olurmusunuz ? bulamadım ben

17
Diğer Oyunlar / Emlak-Gayrimenkul Konulu PC oyunu var mı ?
« : 23 Ağustos 2016, 14:54:38 »
Emlak-Gayrimenkul Konulu PC oyunu arıyorum.
Örnek : Donald Trump's Real Estate Tycoon

18
Diğer Oyunlar / War İn The East
« : 19 Ağustos 2016, 16:19:16 »
Arkadaşlar bu oyunda HOI serisinde olduğu gibi komutan faktörü var mı?

 Bide oyunu malum yerlerde bulamadım. Birtane buldum o da serial sorup duruyor oyuna girerken. Mesaj bolumunden yardımcı olabilirseniz saolun.

19
Diğer Oyunlar / Silent Hunter 3 vs Silent Hunter 5
« : 13 Ağustos 2016, 11:38:45 »
Eskiden Silent Hunter 3 ve 4 oynadım. 5 i de oynadım bir süre.  Geçen gün Das Boot filmini izlerken gaza geldim ve 3 4 ve 5 i indirdim. Silent Hunter 3 : Grey Wolf şeklinde indirdim.  Ama aklım 5. Oyunda kaldı.  Denizaltı içinde gezmek ve Grafikler benim çok hoşuma gitti. Ama saçma sapan 1 2 bug gördüm mesela ilk tutorial dan sona zamanı ileri sarma seçeneği çıkmıyor,  veya bazı bölümlerde Güverte başladığımız zaman aşağı inmek için açılan kapak hep kapalı ve açılmıyor. Ayrıca ben guvertedeyken denizaltı suya dalsa ben gene orda lalabiliyorum.
Silent Hunter 3 grey Wolf güzel ama Denizaltında gezmiyorum gerçekçilik anlamında,  ve sonra radyo radar filan kendim kullanamıyorum.
Sizce hangisini oynamaliyim ?

20
Uzun süredir aklımda olan bir soru. Günümüzde konuştuğumuz Türkçe ile tarihte hangi döneme gitsek rahatça atalarımızla anlaşabiliriz ? Mesela Fatih Sultan Mehmed zamanı ? Veya Alp Arslan zamanında bu Türkçe mi konuşuluyordu ?

Belgesel izlemeyi seven bir insanım. Atatürkün konuşmalarına denk geldim. Bizimle aynı konuşuyor. Atatürk 1881 doğumlu ve bebekken duya duya öğrendi her bebek gibi. Dememk ki 1880'lerde bizim Türkçemiz konuşuluyormuş.

Veya Mahmut Şevket Paşanın Hareket Ordusuna yaptığı konuşma kaydı :https://www.youtube.com/watch?v=xIRUC8p0t7M

Günümüz Türkçesini kullanan birisi olarak herşeyini anladım, şimdi gelse muhabbet eebiliriz yani :)

Demek istediğim kısaca, günümüz Türkçesi ile nekadar öncesi ile tam anlaşabiliriz ?

Sayfa: [1] 2 3 4 5 ... 9