İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Bakuy

Sayfa: [1] 2 3 4 5 ... 38
1
Düşündüm de, bu akşam giremeyecek arkadaşların yerine girsem daha iyi olur. Uzun soluklu bir şeye bağlanmak istemiyorum. :)

Yerine gireceğim kişi belli oldu arkadaşlar.

2
Tarih / Ynt: Wikipedia'daki Fars Lobisi
« : 17 Ocak 2017, 22:10:11 »
Vikipedi demiyorum viksözlük diyorum.

https://tr.wiktionary.org/wiki/Ana_Sayfa

3
Tarih / Ynt: Wikipedia'daki Fars Lobisi
« : 17 Ocak 2017, 22:03:05 »
Evvela ben kesinlikle Kürtçeyi aşağılamış olmak istemem. Gerçekten merak ettiğim için sordum. Vikisözlük, o dildeki kelimeleri anlam, köken bakımından açıklayan bir sitedir. Bir bakıma kelime listesidir. Bilindiği gibi Kürtçe Farsçanın bir kolu değil, akraba bir dilidir. Bu bağlamda kelimelerin çoğu Farsçayla eş kökenli olduğundan benzer kelimeler ödünç alınmış sayılmaz. Lakin bizimki Farsçayla akraba olmayan bir dil olduğundan Farsça kökenli kelimelerimiz ayrı bir dağarcık oluşturur. Nüfus bakımından da bizim fazla olduğumuzu göz önünde bulundurursak Kürtçeden çok kelime olması gerekirdi bizim Vikisözlüğümüzde.

4
Tarih / Ynt: Wikipedia'daki Fars Lobisi
« : 17 Ocak 2017, 20:04:47 »
Vikisözlükteki makale sayıları:

+1.000.000
Fransızca (Français) · İngilizce (English)

+500.000
Çince (中文) · Kürtçe (Kurdî / كوردی) · Litvanca (Lietuvių)

+200.000
Türkçe · Rusça (Русский) · Vietnamca (Tiếng Việt) Felemenkçe (Nederlands)

Kürtçe neden bu kadar çok? Aynı kelimeyi iki alfabede yazınca iki makale mi sayıyor acaba?

5
Tarih / Ynt: Tarihi Resim, Fotoğraf, Video ve Çizimler
« : 17 Ocak 2017, 19:59:43 »
Türkçe olanda sağ tarafta Galatasaray solda Fenerbahçe yazıyor.Fransızca tam tersi neden acaba?

Düz yazı gibi düşünüp çevirmişler sanırım adamların formalarıyla eş olmasını önemsememişler.

6
Tarih / Ynt: Tarihi Resim, Fotoğraf, Video ve Çizimler
« : 11 Ocak 2017, 18:17:02 »
Yıl kaç ve hangi cephe?
Anafartalar Hatırası yazıyor. İmzayı okuyamadım. El yazısını iyi okuyamıyorum.

Hatırası yazdığından emin değilim. H ile başlıyor. Sonu "bir anı" olabilir ("bir" altta yazıyor, b'nin noktası yok).
İmzayı da Mustafa diye okudum.

7
Crusader Kings II / Ynt: CKII - Monks and Mystics
« : 06 Ocak 2017, 18:21:10 »
Haşhaşileri bekliyoruz.

8
Crusader Kings II / Ynt: CKII - Kısa Sorular ve Cevaplar
« : 05 Ocak 2017, 11:13:32 »
Biri bana çocuk eğitimi hakkında bilgi verebilir mi?(özellikle conclave DLC'si)Nasıl en iyi çocukm eğitilir bir türlü anlamadım.Ayrıca conclave ile eğitim sistemine ne türlü katkılar ve ne türlü değişiklikler var?Conclave Dlc'isyle oynuyorum ve sürekli çok kötü karekterler çıkıyor:(

Conclave DLC'si sayesinde çocuklarınız 12 yaşına kadar temel, 12-16 yaş arasıysa ileri eğitim alır. Bazı çocukluk traitleri kazanabilirler. Öncelikle çocuğu nasıl yetirtireceğinize karar vermeniz gerek. Çocuğun doğuştan gelen 1-2 puanının üzerine inşa etmek size kolaylık sağlayabilir.
Erken dönemdeki Heritage eğitimi çouğun dinini ve/veya kültürünü öğretmenininkine dönüştürmeye yarar.(Bazı istisnalar olabilir)
Faith ise çocuğun dinini öğretmeninkine döndürür.
Bu ikisi dışındaki focus'lar pek asimile etmez. Focusların renkleri zaten Diplomasi puanı mı Military puanı mı ekler belli eder kendini.

Öğretmenin trait'leri çocuk gelişiminde önemlidir. Çocuğun erken dönemde kazandığı çocukluk trait'leri, çocuk büyüdüğünde öğretmenin etkisiyle yetişkin trait'lerine dönüşecektir.


9
Crusader Kings II / Ynt: CKII - Kısa Sorular ve Cevaplar
« : 31 Aralık 2016, 15:52:53 »
Hiç genetik iyi özelliği olmayan 16 yaşında bir kişiye nasıl özellik kazandırırım

Eğer sensen, event beklemek zorundasın.

Bazı özel durumlar olabilir. Mesela Viking'den yağmacı trait'i alabilirsin. Hacca gidebilirsin vs.

10
Crusader Kings II / Ynt: İç savaşları bastırma?
« : 31 Aralık 2016, 02:14:48 »
Vasallara toprakları düzgün dağıt. Evlilik yoluyla toprakların birleşmesi/birleşebilecek potansiyele sahip olması bile sıkıntı yaratır. Bundan sonraki püf nokta ise, direkt vasal sayını az tutabilmektir. Yani 15 kontu yönetmektense 3-4 dükü yönet. (Düklerin tek toprak sahibi olduklarına ve iç işlerine karışacak vasalları olmasına dikkat et.) 3-4 kişinin gönlünü hoş tutmak, 15 kişiyi dizginlemekten çok daha kolaydır.

11
Crusader Kings II / Ynt: CKII - İtiraflarınız
« : 31 Aralık 2016, 02:10:56 »
Makam mevkii uğruna bazen sinsice bazen zorla katlettiğim kadın ve çocukları saymazsak:
-En çok kötülüğü ticari cumhuriyetlerle oynarken yaptım. Soylu gelinlere para harcamamak için event'lerle çıkan zenci kadınları evlendirdim akrabalarımla. Elbette bu çok sık olmadığı için bazı akrabalarım bekar kalıyordu. Bu işi daha da ileri götürdüm ve dışarıdan hiç kız almadım hep sarayımdakiler evlendi birbiriyle. En son jenerasyonumda zenci embesiller vardı. Pek müttefik de edinememiştim ve hep bana saldırıyorlardı (Pis ırkçılar!).

-Tahttan indirilmiş bir çocuk kral vardı. Dul annesiyle sarayımdaki birini evlendirdim çocuklarıyla beraber geldi yanıma. Evvela kralın erkek kardeşlerini öldürttüm. Kadın bunu öğrenince küplere bindi. Onu da içeri aldım. Kocası sıkıntı yaptı. Onu da attım hapse. Adamın babası (vezirimdi) bozuldu bu sefer. Baktım bu iş uzuyor, bu babaya ücra bir vilayette bir rahiplik verdirttim başına da bir kont atadım ilişiğim kesildi muhteremle. Velhasıl, kralın kızkardeşini oğlumla evlendirdim. Kral da evlenme çağına gelmişti. Biz sizden aldık siz de bizden kız alın dedim ve 16'sındaki oğlanla 40'larında bir akrabamı evlendirdim. Sonra bu adama tahtını geri kazandım. Yıllar geçti bu adamın çocuğu olmuyor. Ben mutluluktan uçuyorum tabi beleşten koca krallığı kaptım diye. Sen bizim akraba git kocayı aldat (kimle acaba ;)), koca da seni boşasın. Alsın 20'sinde bir Fransız sarışın. Seri üretime geçtiler 2 senede bir çocukları oldu. Sinirimi gelinimden almak istedim, kardeşlerinin acısını unutturmak için verdiğim şeref unvanlarını kaldırtıp öbür gelinimle oğluma verdim. Seyahat ederken arabam basıldı ve öldürüldüm. Azmettiren büyük gelin ve kocasıydı.

-İlk senaryolardan birinde Kırım'ı kontrol ediyorum (ruler designer falan açmıştım). Kırım'ın güney sahilleri Bizans'ın tabi. Bizans'ta isyan çıktı bir de dışarıdan saldırdılar. Tamam dedim fırsat bu fırsat. Biraz bekledim savaş açtım. Bir de ne göreyim Bizans orduları tam teşekkül geldiler ülkemi boydan boya işgal ettiler gittiler. Vatanlarına geri döner dönmez isyancılara yenildiler isyancılar da istilacılara yenildi Bizans'ta tekrar isyan çıktı ülke dağılmanın eşiğine geldi ama ben saldıramadım çünkü truce vardı. :')

-Oyunu ilk öğrendiğim zamanlar eğitimde kültürün önemini bilmiyordum. İrlanda'da bir yer olmuştum. Yaptığım evlilikler neticesinde varislerim evvela Norveçli, sonra Fransız, bir ara İspanyol oldular. Ve ben bu değişimi fark ettiğimde hanedanımda çoktan 5'ten farklı dil konuşuluyordu.

-Moğollarla oynarken ordularımın büyüklüğüyle gaza geldim önce İran'ı fethettim sonra buradan bütün İslam alemini yağmalamaya başladım. Tabi ordu yenilenecek sanıyorum. 30k'lık ordu 3k döndü ben hala mutluyum Mısır'ı bile yıktım diye. Orduların yenilenip yenilenmediğini anlamadan isyan çıktı zaten, yıkıldı gitti devlet.

12
Tarih / Ynt: Tarihle İlgili Kitap Önerisi İstekleri
« : 29 Aralık 2016, 18:47:30 »
Bu kitapları ucuz fiyata alabileceğim bir internet sitesi biliyormusunuz?Malum Öğrenciyim

idefix.com'da yarın bitecek olan bir indirim var. Bu kitapları bulabilir misin emin değilim ama şansını dene.

13
Tarih / Ynt: Tarihle İlgili Sorularımız
« : 28 Aralık 2016, 00:30:37 »
Türk insanında Osmanlıya olan bu aşırı hayranlığın sebebi neden kaynaklanıyor.


Bence şuan ki devletimizin durumu beğenilmediği için insanlar Osmanlıyı tutunacak bir dal olarak görüyor. Sizce ?

Osmanlı'ya aşırı hayran olmak Türk insanının genel özelliği değil. Ama aşırı hayranlık, varsa bunun birçok sebebi vardır. En temel sebep iki tanedir.
İlk olarak bugün ne yaşıyorsak, nerede yaşıyorsak, nasıl yaşıyorsak Osmanlı'nın bir etkisi mevcuttur. Cumhuriyet bile Osmanlı'nın ortasından sıyrılarak çıkmıştır.
İkincisi ise elbette bir zamanlar dünyanın süpergücü olmasıdır. Hasta yatağında bile dünya siyasetinin baş aktörlerinden olabilmiştir. Millet olarak -cıvkını çıkarmadan- övünmemiz gereken bir olay.

14
Tarih / Ynt: Tarihle İlgili Sorularımız
« : 27 Aralık 2016, 23:26:51 »
1844 Genel Nüfus Sayımına göre ise toplam 35 milyon nüfus vardır. Bu nüfus bölgesel, ırksal ve dini şekilde kategorilendirildi. Toplamda 21 milyon Müslüman 13 milyon Hristiyan ve 1 milyon diğer unsur yaşamaktaydı. Türkler ise 13 milyon nüfusa sahipti.

İlginç. 1844'teki Türk nüfus 1927'deki Türkiye nüfusuna eşit.

15
Tarih / Ynt: Tarihle İlgili Sorularımız
« : 27 Aralık 2016, 01:16:39 »
Osmanlı'da yapılan ilk nüfus sayımlarının erişime açık olmadığını duydum. Doğru mu? Doğruysa neden?

16
Tarih / Ynt: Tarihle İlgili Kitap Önerisi İstekleri
« : 21 Aralık 2016, 13:27:54 »
Nadirkitap.com. En temizi. Hem kazık da yemezsin ve bazı sahafların nasıl geçirdiğini görürsün aynı eseri muhtelif satıcılarda karşılaştırarak.

Burada eski harfli kitapların hepsi antika. Dolayısıyla 50₺'den başlıyor. Ben böyle bir şey aramıyorum, yeni basılmış olabilir. Mühim olan sık sık alabileceğim kadar ucuz ve okuyabileceğim kadar temiz olması.

17
Tarih / Ynt: Tarihle İlgili Kitap Önerisi İstekleri
« : 21 Aralık 2016, 01:32:45 »
İstanbul veya Ankara'da eski harflerle basılmış roman, şiir veya herhangi bir kitap alabileceğim bir yer var mı? Nadide veya antika bir eser istemiyorum, bilindik bir romanın basılmış hali olsa da yeter. Temiz ve açık yazılmış olsun.

18
Tarih / Ynt: Tarihi Resim, Fotoğraf, Video ve Çizimler
« : 21 Aralık 2016, 00:52:40 »
Üst satır: Haydarpaşa Tıp Fakültesi'nde bir Mecruh Gaziye Ameliye-i Cerrâhiye İcra Edilirken
Orta: Resimlere âit tafsilât* bu sahifedeki* makâlede münderiçtir(?)*.
Alt: Muharebelerde alınan yaralara dâir şâyân-ı dikkat* bâzı müşâhedât*.

*"münderic" kelimesinin anlamı "içinde" olabilir.
mündericât: içindekiler

tafsilat: ayrıntılı açıklama
sahife: sayfa
şayan-ı dikkat: dikkate şayan
müşahedât: şahit olunan şeyler
mecruh: yaralı

Not: "Tıkla büyür" yazısını gördükten sonra her şey daha da kolaylaştı. :)

19
Tarih / Ynt: Wikipedia'daki Fars Lobisi
« : 17 Aralık 2016, 18:10:17 »
Mevlana Celaleddin-i Rumi Fars imiş.

3. satırda
https://en.wikipedia.org/wiki/Rumi

Alıntı
was a 13th-century Persian Sunni Muslim poet

20
Crusader Kings II / Ynt: Düzenli Ordu nasıl kurulur
« : 06 Aralık 2016, 23:51:19 »
Belli bir yerden sonra bayağı bir işe yarıyorlar hem kaliteliler hemde yağmaya gelen birlikleri keserken kullanıyorsun bu sayede diğer vassallardan yada kendinden asker kaldırmana gerek kalmıyor.

Evet bilhassa küçük savaşlar ve ayaklanmalar için bütün ülkeyi seferber etmeye gerek kalmıyor, ufak destekle işi bitirebiliyorsun.

Ayrıca retinue varken savaş açmak yasak olmadığı için önceden düşman sınırına yollayıp savaş başlatıp düşmanın toplanmasını engelleyebilirsin.

Sayfa: [1] 2 3 4 5 ... 38