İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Paytak

Sayfa: [1] 2 3 4 5 ... 40
1
Crusader Kings II / Ynt: CKII - Hanedanınızı Yollayın!
« : 22 Mart 2017, 22:24:55 »
İlk oyunum :) 2.deneme yaptım baştaki lombardy savaşından sonra.Sünni başladım Şii yaptımki Haşhaşileri kullanabileyim.Abbasileri ise ümeyyed haşhaşiler ve benim ordum ile bitirdik.Neden anlamadım mısır tarafına hükmeden vasallına komple claim vardı sonra kayboldu bende mısıra holy war attım.Şuanki karakterimin babaşı 14 kadar çocuk yaptı.Bütün kızları erkekleri Umayyad çocukları ile birleştirdim akraba evliliği olacak sonraki nesil evliliği.

(aç/kapa)

2
Çağıracağın dostlarının savaşa gelmeme sebebi o, ya para gönder borçlarını ödesinler yada borçlarını ödeyene kadar bekle.

Para olarak değil favor olarak :) Ülkeye sağ tıkladığında 3 seçenek olması lazım.Oradan en sağına tıklayacaksın alttaki favoru yani borcu.Savaş açtığında birine ona toprak verdiğinde artar,Onun savaşlarına girdiğinde artar veyahut belirli bir sene geçince artar.

3
Ona gerek yok coptic iken bile kurabilirsin :) Roma sınırlarına yaklaşınca restore roman empire decisionu çıkıyor diye biliyorum

4
Mare nostrum ile her hristyan devlet kurabiliyor.

5
Diğer Oyunlar / Ynt: Oyun Sohbet
« : 16 Mart 2017, 19:49:43 »
Soul Searching yeni bağımsız türk oyunu gerçekten çok güzel olmuş.Oynamanızı tavsiye ederim

6
Crusader Kings II / Ynt: CKII - Kısa Sorular ve Cevaplar
« : 16 Mart 2017, 17:06:51 »
HGO-Ali var izle bence :)

7
For Odin başarımı var :)

8
Europa Universalis IV / Ynt: EUIV - Nostalji Konusu
« : 16 Mart 2017, 03:46:56 »
Yeni dünya keşiflerinde gemiyi bölge bölge mikrolamak, otomatiğe alamamak.
Bu ne zaman kalktı? En son bu zaman oynadım koloni devleti

9
HOI4 - Modlar / Ynt: [MOD] Black Ice
« : 13 Mart 2017, 05:32:06 »
Ben hangi kafayla hoi3  yazmışım yahu  :-\ Ben orj hoi4 aldım indirdim blackiceyide.Eğer yapılabiliniyorsa ben uploadlayım siz indirip oynayın

10
Tarih / Ynt: İlginizi çekebilecek bir YouTube kanalı
« : 13 Mart 2017, 05:23:37 »
Umarım kısa zamanda gelişirsin  tbrk*

11
Europa Universalis IV / Ynt: İlk Sürümden İnciler
« : 12 Mart 2017, 22:14:43 »
Emzik--->Kurukafa

12
Mod güzele benziyor.Bir miktar ilerlerse tanıtım videosunu çekebilirim

13
Sosyalist Amerikanın sanayisi loto gibi .

14
Geopolitical Simulator 4'te olabiliyorsun :)

15
Europa Universalis IV / EUIV - Ülke Stratejileri | Granada
« : 11 Mart 2017, 00:06:46 »
Europa Universalis IV - Ülke Stratejileri
                       2-Granada


Bugün Sizlerle beraber Granada ile başlayan birisinin hangi stratejileri uygulaması gerektiğini ve ne tür idealar alacağını konuşacağız

Granada iberyadaki 3 şehirli müslüman bir ülke.Çoğunlukla ise hızlı bir şekilde İberyadaki diğer devletler tarafından ilhak oluyor, Bunun sebebi ise İspanyayı kurabilmek için iberyada müslüman bir devletin olmaması gerekmesi.

Cebelitarık boğazının diğer tarafı portekizlilerin kontrolü altında.Fas ise oradaki güçlü bir ülke olmasına rağmen portekizin tehditi altında başlıyor.Kuzey Afrikadaki bir diğer güçlü ülke tunus.Bu ülke çoğu zaman kolay kolay yıkılmıyor çünkü belirli bir süre sonra Osmanlı ile müttefik olabiliyor.

Strateji:

Açıkcası Granada ile çoğunlukla 3 strateji ile hayatta kalınabiliniyor. Ben ise bunun yanında ekstra bir yöntem daha söyleyeceğim (sadece başlangıç için :) )

1-Fas ile Tunus arasında olan Tilimsan eğer iki komşu devletten herhangi biri ile müttefiklik kurmazsa gayet güzel.Hızlı bir şekilde Tunus ile müttefik olunup tek başına tilimsan'a saldırıyoruz.Oradaki toprakları aldığımızda diğer iki şehri kastilyaya satıp, Son olarak başkentimiz kaldığında, başkentimizi taşıyıp iberyadaki son şehrimizide satıyoruz kastilyaya.Böylelikle Kastilya tehdidinden kurtulup kuzey afrikaya genişleyebilirsiniz!

2-Açıkcası bunu hiç denemesemde kolonicilik yaparak yeni dünyaya gidiyorsunuz.Bu konuda pek bilgim yok.Araştırarak bulabilirsiniz :)

3-Nasuh Dede stayla denilen bu yöntem ile oyun başında yeterli gemi ve asker üretip direk çerkezlere saldırıyoruz.Stability efektleri düzeltilir sıkıntı değil :). Ondan sonra Şirvana saldırıp vasalımız aracılığı ile şirvan topraklarını alabiliriz ve Kafkaslarda büyüyebiliriz! Fakat kırıma dikkat etmekte fayda var

Ekstra:
Re-Reconquista'ya bu yamama baktım. Hâlâ bazı yeniden başlatmalara ihtiyaç var, ama yine de oldukça iyi. Maine Etkinliğinin Teslim Edilmesi ve Fransız ittifakı kurma merkezleri.
Maine olayının tamamen teslim olması bunu daha da kolaylaştırıyor. İngiltere Maine'yi teslim almayı reddederse, Fransa'ya (neredeyse) kazanma şansı bulamayacağını ilan ediyorlar. Gün 1, Fransa ile ilişkileri geliştirmek için diplomat gönder. Fransa'nın kıta sahipliğini tamamlamadan önce Fransa ile 100 ilişkiye varırsanız (en az 125 ducat yapmanız gerekecektir), Fransa'nın savaşına katılmanıza izin vererek İngiltere'de Barış Gücü'nü uygulayabilirsiniz. Savaş bitmeden önce Fransa ile ittifak kurmanız gerekir ve +25 Savaş İçinde Birlikte, +10 Zorla Barış ve +10 Çağrı Silah ilişkileri değiştiricileri bunu daha da kolaylaştırır.
Birliklerinizi Fransa'ya göndererek, kolay nakit para için İngiltere'nin kaçan illerini yağmalayın ve İngiltere'nin Fransa'nın filosunu batırmasını bekleyin (sonunda başarısız olursunuz). Filonuz Fransa'nınkinden daha güçlü olacağından size ittifak için + 10 neden verecektir. Bu gerçekleştiğinde, bir Diplo temsilcisi danışmanı ve daha sonra Fransa'yı ittifak kabul ettirecek kadar Mercs tutun.
Bu noktada, servetiniz Fransa ile bağlantılıdır ve bu oldukça iyi bir şans. Muhtemelen 200-400 dolarlık dükat ve muhtemelen Fransız armağanınız ve mercilerinizden bir miktar Yolsuzluk yaşarsınız, ancak Fransız ittifakı buna değecektir. Zaten Fas / Tunus'a da müttefik olmalısın. Zaman ayırın ve greve gideceğiniz zamanı bekleyin.
Bu strateji, büyük bir İber Birliği (Aragon, Burgonya mirasını alan Castille ve Avusturya'nın üstünde PU'ya sahipti) ile bile çalışıyordu

Granadan İdeas:

Traditions:
+15% National tax modifier
+25% Religious unity
People of the Book
+3 Tolerance of heathens
Recover Al-Andalus
−15% Core-creation cost

Beacon of Learning
+10% Institution spread
Strait of Gibraltar
+10% Domestic trade power
+10% Trade steering
Alhambra
−10% Construction cost
Moors
+10% National manpower modifier
Successor Caliphate of Cordoba
+1 Yearly prestige
Ambitions:
−10% Idea cost


16
Harita modun ne acaba? Gayet güzel gözüktü gözüme

17
Ben 1 ay boyunca internetim ile vic2 oynamıştım. Topu topu 100-150 mb yemişti. Coh'u bilmem ama

18
Europa Universalis IV / Ynt: İttifak kuramıyorum
« : 05 Mart 2017, 20:00:37 »
Öncelikle yakın bir zamanda güncel sürüme geçmeni öneririm :) İlişki geliştirmen gerekiyor eğer rival'in değilse veya sen onun rivali ile müttefik falan değilse

19
Aklıma eski babür oyunum geldi :)

20
Europa Universalis IV / Ynt: Zaman Hızlandırma Sorunu
« : 05 Mart 2017, 03:25:48 »
Fast universalis adlı modu indirmeni tavsiye ederim

Sayfa: [1] 2 3 4 5 ... 40