Paradox Interactive Türkiye

Paradox Development Studio => Europa Universalis IV => EU4 - Rehberler => Konuyu başlatan: Gregory - 29 Eylül 2016, 19:06:51

Başlık: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Gregory - 29 Eylül 2016, 19:06:51
(http://i.hizliresim.com/RQ8q46.png)

1.18'den itibaren bilidiğiniz gibi teknoloji konusunda büyük bir değişime gidildi. Artık bir ülkenin teknoloji grubu o ülkenin teknolojik gelişimine etki etmeyecek. Bu oyuna yeni eklenen enstitü mekaniği ile sağlanacak. Oyunda 7 adet enstitü bulunmakta. Bunlardan ilki olan Feudalizm, oyunun başlangıç yılı olan 1444'de Horde ve Primitive(ilkel) yönetim biçimine sahip olmayan her ülkede mevcut. İkinci sıradaki Rönesans ise 1450 yılından itibaren ortaya çıkacak.

Her enstitünün belirli bir ortaya çıkma kriteri mevcut. Rönesanstan devam edelim, bu enstitü ancak İtalya'da yer alan ve yüksek gelişmişliğe (20'den fazla) sahip şehirlerin herhangi bir tanesinde ortaya çıkacak ve yüksek gelişmişliğe sahip şehirlerde hızlıca yayılacak. Burada bir hatırlatma, bir enstitü ortaya çıktığı şehirden çevreye yayılacak diye bir koşul yok, genel olarak söylemek gerekirse enstitülerin ortaya çıkması ile şehirlerin gelişmişliği arasında büyük bir bağ mevcut. Buna göre enstitülerin yayılımını şehirlerinizde özellikle başkentinizde DEV artırarak yükseltebilirsiniz.

Kaldığımız yerden devam edersek bir başkentte enstitü tamamen yayılınca diğer şehirlere de yayılmaya başlıyor, yayılma hızı konusunda ileride değineceğim çeşitli etkenler mevcut ve bunlar oyun çıkana kadar değişebilirler. Bu şekilde enstitüleri ülkenizde yaymaya devam ediyorsunuz ve enstitünün yayıldığı şehirlerin toplam gelişmişliği ülkenizin toplam gelişmişliğine oranı %10'u aştığı vakit belirli bir miktar para karşılığında bu enstitüyü benimsemiş oluyorsunuz (embrace/embracing institues). Bu noktadan itibaren enstitüye sahip olmayan diğer tüm şehirleriniz hızlı bir biçimde (bir anda değil) enstitüyü yayıyor. Olay temel hatlarıyla bu şekilde gelişiyor. Yani Gregory der ki: "Ne yapıp edip başkentinizin DEV'ini arttırın."

Enstitüler ile teknoloji arasındaki bağa gelirsek. Bir enstitü ortaya çıktığı vakit ona sahip olmamış olan devletlerin teknolojisi her yıl %1 oranında pahalılaşıyor ve bu bir enstitü için maksimum %50'ye kadar çıkabiliyor. Yine Rönesanstan gidersek, bu enstitü ilk ortaya çıktığında bu enstitüye sahip olmayan tüm devletlerin teknolojisi yılda %1 pahalı olmaya başlayacak ve maksimum %50'ye kadar çıkabilecek bu pahalılık. Peki diyelim ki pahalılık %110'a ulaştığı sırada ülkenizin %10'una bu enstitüyü yaymaya başardınız. Hemen belirli bir ücret karşılığında o enstitüye sahip olursanız teknoloji pahalılığınız otomatikmen %100'e düşüyor. Dolaysıyla artık herhangi bir teknoloji açmadan önce enstitülerin ülkenizdeki yayılma durumuna bir göz gezdirin derim.

Enstitüleri benimsemek için Teknoloji kısmında ilgili enstitüyü seçip embrace (benimse) tuşuna basmak gerekir. Bir enstitüyü benimsemek için enstitünün ülkenizin -otonomi değerleri hesaba katılmış- gelişmişliğinin %10’unundan fazlasına yayılması gerekir. Bu noktada ülkeniz ne kadar gelişmişse o kadar çok altın harcarsınız. Küçük ülkelerde enstitü benimsemek daha ucuzdur. Yeni Dünya ülkeleri yönetim biçimlerini (K. Amerika ülkeleri için) ve dinlerini (Orta ve Güney Amerika ülkeleri için) reform etmeden enstitüleri benimseyemezler (Reform ettiklerinde ise komşularındaki enstitüleri otomatik olarak benimserler).

Enstitülerin Yayılma Hızına Etki Eden Faktörler:
%+15 +3 Stabilite (%10, +2 st.) (%5, +1 st.)
%+10 Barışta olma
%+10 Vilayetin state olması
%+10 Vilayetin center of Trade olması
%+10 Sahil vilayeti
%  +5 Ülkenin kahve ticareti yapıyor olması
% -10 Kabile hükümeti (Orana göre değişken)
% -33 Tamamen yağmalanmış şehir (Orana göre değişken)
% -50 Yakılmış toprak
% -15 Enforce Sakoku Law decision (Japonya için)

Gelişmişlik Arttırmanın Etkileri
Bir vilayeti geliştirmek o vilayette mevcut olan en eski enstitü yayılımını, vilayetin son gelişmişliğinin %0.166 oranında arttırır. Aşağıdaki tabloda belirli gelişmişlik oranına sahip vilayetlerin bir enstitüyü benimsemeleri için gereken gelişmişlik puanını gösterir.

(http://i.hizliresim.com/rEoYoM.png)

Buna göre bir şehrin başlangıçta sahip olduğu toplam gelişmişlikten bağımsız olarak, bir enstitüyü %0’dan %100’e ulaştırmak için yaklaşık 2000 monark puanı (arazi koşulları, estate gibi diğer etkiler hariç) gereklidir.


(http://i.hizliresim.com/5YEbRM.png)(http://i.hizliresim.com/vZAWjp.png)
Feodalizm
Feudalism
1444


Oyunun başından itibaren göçebeler, Amerikan yerlileri ve Afrika çöl kabileleri hariç herkeste olacak. Yavaşça komşu bölgelere sıçrayacak ama çok hızlı değil.
Avantaj: 1 ekstra lider
Dezavantaj: 50% Pahalı teknoloji

Her Gelişmişlik Puanı için Yıllık Yayılım:
(http://i.hizliresim.com/LQzr7j.png)


(http://i.hizliresim.com/G3WMX6.png)
Rönesans
Renaissance
1450


1450'den sonra sadece İtalya'da 20 DEV.e sahip şehirlerde yada başkentlerde oluşacak. Yüksek gelişmişliği olan vilayetlere ve İtalya'nın bir kısmına hızlı bir şekilde yayılacak, ama sadece Feudalizme sahip olan yerlere etki edebilecek. İtalya'da Latin kültürüne sahip başkentlerde daha hızlı yayılacak.
Avantaj: 5% Ucuz DEV & 5% Ucuz bina yapımı
Dezavantaj: 50% Pahalı teknoloji

Her Gelişmişlik Puanı için Yıllık Yayılım:
(http://i.hizliresim.com/NkBmnX.png)

Rönesans'ı benimsemiş ülke anında 100 ADM-DIP-MIL gücüne ve 20 Prestije sahip olur. Rönesans'ın ortaya çıktığı vilayet ekstradan %5 Ucuz DEV etkisi alır.


(http://i.hizliresim.com/OE84OQ.png)
Kolonicilik
Colonialism
1500


1500'den sonra herhangi bir sahil kentinde EXP 1. idea'yı alan ve Yeni Dünya'yı keşfeden ülkelerde ortaya çıkacak ve limanlarla hızlıca yayılırken Koloni ülkelerinde eğer sahipleri benimsemişlerse daha hızlı yayılacak.
Avantaj: +10% Vilayet ticari gücü
Dezavantaj: 50% Pahalı teknoloji

Her Gelişmişlik Puanı için Yıllık Yayılım:
(http://i.hizliresim.com/vZ2rrO.png)


(http://i.hizliresim.com/40WyO4.png)
Matbaa
Printing Press
1550


1550'den sonra Almanya'da yada Protestan/Reformist vilayetlerine sahip olan yerlerde ortaya çıkabilecek. DIP teknolojisi 15 üzerinde olan devletlerde, Protestan ve Reformed vilayetlerinde ve/veya Protestan Reformist devletlerde hızlıca yayılacak.
Avantaj: 5& Ucuz Stabilte
Dezavantaj: 50% Pahalı teknoloji

Her Gelişmişlik Puanı için Yıllık Yayılım:
(http://i.hizliresim.com/1NW5mA.png)


(http://i.hizliresim.com/J38bBo.png)
Global Ticaret
Global Trade
1600


1600'den sonra sonra dünyadaki en yüksek ticari güce sahip ticaret merkezine sahip olan ülkede ortaya çıkacak ve ticari binaların olduğu vilayetlere hızlıca yayılacak.
Avantaj: +1 tüccar
Dezavantaj: 50% Pahalı teknoloji

Her Gelişmişlik Puanı için Yıllık Yayılım:
(http://i.hizliresim.com/qEOOGV.png)


(http://i.hizliresim.com/znOoq6.png)
Fabrikalar
Manufactories
1650


1650'den sonra 20 DEV.e ve fabrikaya sahip vilayetlerde ortaya çıkacak ve fabrikaya sahip olan bölgelere hızlıca yayılacak.
Avantaj: +10% Değerli eşya/maden üretimi
Dezavantaj: 50% Pahalı teknoloji

Her Gelişmişlik Puanı için Yıllık Yayılım:
(http://i.hizliresim.com/pEJJ2L.png)


(http://i.hizliresim.com/0yWJA9.png)
Aydınlanma
Enlightenment
1700


1650'den sonra parlementoya sahip yada Avrupa'da olmak koşulu ile en az 5/5/5 özellikli hükümdara sahip olan monarşilerde yaşanacak, Üniversite ve parlementoya sahip vilayetler bunu yayacak. Ayrıca
Avantaj: 25% Ucuz asimilasyon
Dezavantaj: 50% Pahalı teknoloji

Her Gelişmişlik Puanı için Yıllık Yayılım:
(http://i.hizliresim.com/vZWWA6.png)
(http://i.hizliresim.com/887mAa.png)


Enstitülerin belirli yıllardaki durumlarını görmek ve yayılımları hakkında fikir edinmek için izleyin:

https://www.youtube.com/v/hhi_xQchvpY&fs=1&wmode=transparent(http://i.hizliresim.com/0yW92D.png)

Enstitüler ortaya çıktığı devletlere (resimde Rönesans-Cenova) belirli bonuslar veriyor.

(http://i.hizliresim.com/vZAvzp.png)
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Domuz - 29 Eylül 2016, 19:33:55
Oyun çıkmadan rehberini yapan adam ???
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Sezar - 29 Eylül 2016, 19:44:23
Yine harika bir rehber!Tesekkur ederiz.Su teknoloji olayi ilk duyuldugunda horde lar buff aldi sanmistik ama anlasilan yine %50 tech pahali olayi devam edecek herhalde.Western Focus un kalkmasi bence kotu olmus.Osmanli tarihinde Viyana`yi feth etmek cok onemli bir hedefti.Bence yine batililasma yerine baska bir bonus vermeliler.Hic olmadi basarim haline donusturmeliler.Adi `The Red Apple` Own Viyana as Ottomans` tarzi bir sey olsa cok guzel olur.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Domuz - 29 Eylül 2016, 19:49:39
Kızıl elma roma değil miydi ya viyana olsa olsa ekşi elma olur :D
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: steallaris - 29 Eylül 2016, 19:51:15
Vay arkadaş çıkmadı mı heyecanlandım bende ya :(
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Sezar - 29 Eylül 2016, 20:05:44
Kızıl elma roma değil miydi ya viyana olsa olsa ekşi elma olur :D

Aslinda Kizil elma belirli bir yer degil,alinmak istenen herhangi bir yer olabilir.Sadece bir hedef simgesi.Omer Seyfettin`in guzel bir hikayesi var bununla alakali.Okumani tavsiye ederim.

http://www.edebiyatfatihi.net/2013/04/kizil-elma-neresi-hikayesinin.html#.V-1Jc_B97D4 (http://www.edebiyatfatihi.net/2013/04/kizil-elma-neresi-hikayesinin.html#.V-1Jc_B97D4)

https://tr.wikipedia.org/wiki/K%C4%B1z%C4%B1l_Elma (https://tr.wikipedia.org/wiki/K%C4%B1z%C4%B1l_Elma)

Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Miltiades - 29 Eylül 2016, 20:09:15
Gayet yararlı olmuş, tebrikler. tbrk*
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Annibal - 29 Eylül 2016, 20:12:52
Tech dezavantajları bence az.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Gregory - 29 Eylül 2016, 20:21:20
Teşekkürler arkadaşlar, yeni bilgiler geldikçe wiki sayfası açılınca ve doğal olarak DLC çıkınca :P rehberi güncelleyeceğim.

Tech dezavantajları bence az.

Bencede ama eski sistemi biraz daha avantajlı hale getirmek istediler millet Avrupa dışı devletler ile oynamıyor diye...
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Annibal - 29 Eylül 2016, 20:49:42
Avrupa dışı devletler de bence gayet iyi durumda. Mesela güçlü bir Hint devletini karada mağlup etmek 1650'den önce baya zor. Oyunun ilk zamanlarında 10 bin kişiyle bile ortalığı dağıtabiliyordu Batılı devletler. Yamanın birinde birimler arasındaki güç farkını minimalize edilince eski üstünlüğü kalmadı Batılıların. Asıl ilginç olan %40-50 gibi dezavantajlara rağmen Doğulu devletlerin teknolojide öyle çok geride kalmamaları. Yanlış hatırlamıyorsam oyunun ilk çıktığı zamanlarda çok geri kalıyorlardı.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Gregory - 29 Eylül 2016, 20:52:34
Evet, Ming ilginç bir şekilde teknolojide genelde birinci oluyordu birkaç yama önce :S Zaten bu enstitülerde de Hindistan ve Çin yüksek gelişmişliğe sahip şehirleri sayesinde enstitüleri diğerlerinden daha hızlı yayıyorlar.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Annibal - 29 Eylül 2016, 20:58:43
Bu sebepten dolayı ben Doğunun Batıdan daha ileri teknolojiyle (2-3 kademe mesela) başlayıp en aşağı %100 dezavantaja (Osmanlı dahil) sahip olmaları gerektiğini düşünüyordum. Şimdi yeni tech sistemi ne getirecek göreceğiz.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Gregory - 29 Eylül 2016, 21:03:13
Mantıklı, Osmanlı Veritias yada M&T'de batıdan daha ileride tech 7 başlıyor zaten. İşin ilginci bunu önceden belirtmiştim; Osmanlı sanırım 1700'lerden itibaren askeri teknolojide Müslüman teknolojisine sahip devletlerden daha geriye düşüyor. Kavalalı yada bir Nadir Şah muhabbeti mi yapmışlar ki acep?
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Yesjulz - 29 Eylül 2016, 21:09:30
Teşekkürler, teknolojiler konusunda en azından bir fikir sahibi olunabilir bu konu sayesinde. Osmanlı oyun başı en geç 1550'ler gibi batılı teknolojiye geçiyordu Viyana sayesinde şimdi iş daha zora girdi.

Videolardan görüldüğü kadarıyla teknolojileri embrace etmek için gereken para tahminen Yeniçeri eventindeki miktara yaklaşık bir değer.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Altheir33 - 29 Eylül 2016, 21:52:05
O parayı bulmak osmanlı için kolay olacaktır. Zaten osmanlının kaderi bu, para birikir harcanacak yer yoktur. Osmanlıyla bu yüzden iyi oynayan biriyseniz kolay kolay geri kalmazsınız teknolojide.

Bu arada kolonicilik ideasını almak şart oldu.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: PashaZade - 29 Eylül 2016, 23:47:53
R.I.P Western Focus. Neyse galiba bu patch ile oyunu bırakacağım. Bir şey anlamadım çünkü maalesef.  :fpalm:
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Gök Börü - 30 Eylül 2016, 09:59:36
Oynadıkça anlarsın,sıkıntı değil.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: PashaZade - 30 Eylül 2016, 16:58:34
Oynadıkça anlarsın,sıkıntı değil.

Kale sistemini 6 ayda anladığımı söylemişmiydim ? Kıtım biraz bu konularda. Yenilik sevmiom fazla :D
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Reaktans - 30 Eylül 2016, 17:27:20
Şimdi bu duruma göre teknolojiden geri kalmak istemeyen her devlet koloniciliği açmak zorunda mı?

Rehber için teşekkürler  :)
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Gregory - 30 Eylül 2016, 17:36:42
EXPL ideası sadece Koloniciliğin doğuş kentine sahip olmanız için gerekli yaymak için değil. Rehberdeki Rusya ile ilgili verdiğim linke tıkarsanız görürsünüz. Fakat Kolonicilik enstitüsü Avrupa'da liman şartı istiyor. Yani gidip Malaka ile Koloniliği keşfedemezsiniz.

Bu konuda MP'den örnek vermem gerekirse Groogy EXPL ideası aldı ve Arnavutluğu Koloniciliğin doğuş yeri yaptı. (Şans eseri oluyor) Fakat Fransa, Avusturya ve İngiltere Groogy'den daha önce koloniciliğe sahip oldu. :S

Resimde göreceğiniz üzere doğrudan bir sınırlar ile yayılmacılık mevcut değil, yüksek DEV'li şehirlerde otomatikman ortaya çıkıyor enstitüler.

(http://i.hizliresim.com/PQNq2d.jpg) (http://i.hizliresim.com/7AdkWL.jpg)
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Reaktans - 30 Eylül 2016, 18:17:17
Anladım, teşekkürler  :) Değişik bir mekanik gelsin de bir deneyelim ^-^

Ama gönül isterdi ki bundan önce devlet işleyişi ile ilgili sağlam bir mekanik hazırlasalardı.
Barış zamanı yapacak hiç bir şey yok. Bununla ilgili bir düzenlemeyi ancak eu5'de görürüz herhalde  :disappointed:
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Gregory - 30 Eylül 2016, 18:42:59
EUV 2021'den önce gelmez, daha o zamana kadar bir sürü DLC çıkacak belki birinde dediğini yaparlar.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Annibal - 30 Eylül 2016, 19:47:44
Bir enstitü keşfedilmeden ya da yayılmadan öbürünün yayılamaması gibi bir sınırlama var mı?
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Gregory - 30 Eylül 2016, 20:07:54
Güzel soru, kesin cevap verebileceğim şey Feudalizmin kabul edilmediği bir ülkede Rönesansta kabul edilemez ama senin sorduğun soru aynı anda 2 enstitünün yayılıp yayılamayacağı. Bu konuda iki ihtimal var;
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Stratejici - 01 Ekim 2016, 12:44:30
Yaklaşık bir aydır forumda yoktumda,çok şey kaçırmışım gibi.Şimdi Osmanlı ile oynarkan Rönesans olmak icin İtalyan bir devletle sınır mı olmam gerek,orayı anlamadimda?
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Gregory - 01 Ekim 2016, 13:31:58
Hayır fakat ne kadar yakın olursan Rönesansa o kadar hızlı sahip olursun. Ben derim ki oyun başı Venedik'i yıkmayın onun sayesinde topraklarınıza Rönesans yayılmaya başlar. Bir enstitüye sahip olman için ülkenin DEV'inin %10'una yayman yeterli daha sonra yüklü bir üçret karşılığında sahip olabiliyorsun. Ülkende ne kadar çok yere yayarsan vereceğin paranın miktarı azalıyor. Dolayısıyla en yüksek miktarı %10'da iken verirsin.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Muhafız - 01 Ekim 2016, 14:06:54
şu para konusunda kesinlik var mı
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: PashaZade - 01 Ekim 2016, 14:35:34
Hayır fakat ne kadar yakın olursan Rönesansa o kadar hızlı sahip olursun. Ben derim ki oyun başı Venedik'i yıkmayın onun sayesinde topraklarınıza Rönesans yayılmaya başlar. Bir enstitüye sahip olman için ülkenin DEV'inin %10'una yayman yeterli daha sonra yüklü bir üçret karşılığında sahip olabiliyorsun. Ülkende ne kadar çok yere yayarsan vereceğin paranın miktarı azalıyor. Dolayısıyla en yüksek miktarı %10'da iken verirsin.

Artık wcler imkansızlaştı sanki.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Gregory - 01 Ekim 2016, 14:43:24
Bana da öyle geliyor ama görücez bulurlar gene bir inciğini :)

şu para konusunda kesinlik var mı

Benim bildiğim yok, Osmanlı'nın Rönesans için istediği miktar yanılmıyorsam ~1200 dukat gibi bir şeydi. Idealar ve poliçeler azaltıyorlar bu değeri.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Sahipkıran - 01 Ekim 2016, 15:05:45
Benim tahminim Osmanlı ile wc'nin zorlaşmadığı yönünde. Çünkü Osmanlı iseniz para hiçbir zaman sıkıntı olmuyor. Ayrıca yeni Osmanlı Sultanlığı ve Quenn Regency muhabbeti ile artık regency Osmanlı için neredeyse imkansız. Ha 1600'lere geldikçe devasa sınırları olan ülkenize embrace ücreti belki inanılmaz boyutlarda olabilir  evil* Ama enstitünün yayıldığı Avrupa kentlerini alarak yayılma yüzdesi arttırılabilir. Ayrıca şunu anladım ki hem state & territory hem corruption hem de bu yeni teknoloji sistemi ile Paradox oyunda birkaç sürüm önce çöp olan paranın kıymetini arttırmış gözüküyor.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Gregory - 01 Ekim 2016, 15:12:18
Ayrıca şunu anladım ki hem state & territory hem corruption hem de bu yeni teknoloji sistemi ile Paradox oyunda birkaç sürüm önce çöp olan paranın kıymetini arttırmış gözüküyor.

+1. DIP teknolojisi de aynı şekilde kıymetlendi.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Ecdad Computer - 02 Ekim 2016, 21:36:23
Diplomasi ile Lider sekmesi arasındaki yeni sekme ne?
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Annibal - 02 Ekim 2016, 21:58:07
Kültür.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Gregory - 02 Ekim 2016, 22:00:00
^ + hükümet sekmesi.

http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=50311.msg874881#msg874881
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Domuz - 02 Ekim 2016, 22:03:46
Bi Prusya atılır artık yeni dlc ile.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Elessar - 03 Ekim 2016, 12:31:07
Hocam bişry sorucam şimdi
Custom Nation da hangi enstitüleri alıcağını nasıl belirticez? 1800 de feudalle mi başlıyacak.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Gregory - 03 Ekim 2016, 14:45:24
Göstermediler sanırım onu ama vardır herhalde seçimi.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Gregory - 09 Ekim 2016, 12:15:08
Arumba mahvetti dün beni ama komik adam ya hakkını da yemeyelim. Şimdi bu enstitülerin yayılma hızlarını vs hepsini boşverin, rönasansı hızlıca kabul etmek istiyorsanız yapacağınız şey basit, başkentin DEV'ini arttırmak.

Osmanlı ile 35 DEV olan başkentinizi 8 DEV daha arttırırsanız 1461'de Rönesansı başkentinizde kabul etmiş oluyorsunuz. Ülkede yaymak için ise istediği miktar ~866 dukat. Tabi bu değer oynayış biçiminize ve DEV-Otonomi ilişkinize göre değişiyor. Ne kadar büyürseniz enstitüyü kabul etmeniz o kadar uzun sürüyor ve pahalılaşıyor, Osmanlı blobcularına duyurulur.

(http://i.hizliresim.com/40ny1A.jpg) (http://i.hizliresim.com/88rRzW.jpg) (http://i.hizliresim.com/mEDAoZ.jpg)

Kastilya ile Rönesans'ı kabul etmek için ise 16 olan Toledo'nun DEV'ini 36'ya çıkartmak gerekiyor ve ülkede yaymak ~400 dukat civarı;
(aç/kapa)

İşin komiği Ming ile de yapabiliyorsunuz aynı şeyi hatta herkes ile :) En güzeli başkenti 3-5 DEV olan devlet herhalde :P
(aç/kapa)

Benim merak ettiğim başkent taşıma muhabbetine bu mekanik suistimal edilebilir mi?
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Rapper - 09 Ekim 2016, 12:25:57
Crusader Kings'de olduğu gibi her liderin ömrü boyunca yalnızca 1 kez başkent taşıması mevzusu getirebilirler böylelikle bu durum suistimal edilemez. Arumba'nın yaptığı ise çok saçma bir şey buna da bir çözüm bulsalar iyi olur.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Gregory - 09 Ekim 2016, 12:28:03
Zaten bir gariplik olduğu DEV mp'sinden belliydi, 1500 senesinde İstanbul ve Moskova'da 40 küsur DEV mi olur? Bütün başkentler 40 üstü idi neredeyse...
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Annibal - 09 Ekim 2016, 12:40:55
DEV arttırma hangi DLC'de vardı?
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Gregory - 09 Ekim 2016, 12:43:58
Common Sense
http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=42382.0

Ha Annibal sorduğun sorunun cevabı geldi:
Feudalizmi kabul etmeden Rönesans'ı yayamıyorsun ama resimde yayılıyor gibi gözüküyor Arumba'da çözemedi bu işi :P

(http://i.hizliresim.com/by0dL8.jpg)
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: lithium26 - 09 Ekim 2016, 12:54:14
Osmanlıda askeri puan bolluğu oluyordu zaten. Habire mp basarız şehirlere
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Sahipkıran - 09 Ekim 2016, 13:06:13
Osmanlı ile patrikhaneyi kapatmayıp ordan da Dev alınırsa 37 Dev olur. Lithium26'nın dediği gibi askeri puan basılırsa rahatlıkla İstanbul rönesansı kabul etmiş olur.

Öte yandan Arumba bu başkente Dev basma işinin geçici çözüm olduğunu söyledi ve  diğer enstitüler için gerekli yayılmayı elde edebilmek için Avrupa'da 10 ve 20 Dev'in altındaki şehirlere Dev bastı. Bunun sebebi de Avrupa'da 10 Dev ve 20 Dev'li şehirlerde enstitü yayılma bonusunun daha fazla olması.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Gregory - 09 Ekim 2016, 13:10:29
Evet ama bunu söylerken 18 DEV'lik Bursa'ya 2 tane dev basmadı bir saat konuştu çıldırttı beni orada :) Yalnız bu 9'u 10'a 19'u 20'ye tamamlama olayını önceden yapanlar vardı zaten ekstradan bina slotu kazanmak için özellikle liman kentlerinde. Şimdi bir işe yaramış oldu.

Yukarıdaki 35 DEV'in 1'i Patrikhaneden geldi zaten.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Sahipkıran - 09 Ekim 2016, 13:14:47
Evet ama o patrikhaneyi kaldırdı  :D Diğer seçenekte 3 Manpower, onun seçmiş olduğu seçenekte 1 Base Tax veriyordu sanırım event. Bu Arumba bizi de micro delisi yaptı anlaşılan  ;D
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Gregory - 09 Ekim 2016, 13:33:27
Maalesef AI'de o seçeneği seçiyor :(
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Annibal - 09 Ekim 2016, 13:40:36
Feodalizm her yerde çıksın sorun değil nasıl olsa Rönesans yalnızca İtalya'da başlayabiliyor. Kolonicilik için exp ideası almak lazım, printing press de Almanya da başlıyor.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Muhafız - 09 Ekim 2016, 13:44:00
aydınlanma enstitüsünü yaymak için önce parlamenter monarşiye geçip sonra tekrar mutlak monarşiye geçersek sorun olur mu  :P
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Domuz - 09 Ekim 2016, 16:12:49
oyun çıkmadan oyunu oynayıp bitirdik hiçbi espirisi kalmadı tamam dağılın mutlumusunuz ???
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Gregory - 10 Ekim 2016, 23:26:33
Son bilgi, enstitülerin yayılım sırası diye bir şey yok. Rönesans'ı kabul etmeden Kolonicilik'i kabul edebiliyorsunuz.
Ayrıca Kolonicilik limanlarla bağlantılı olduğu için Rönesans'a göre daha hızlı yayılıyor.

(http://i.hizliresim.com/2jda60.jpg)

Herhangi bir enstitünün olmadığı bir vilayeti aldığınızda sahip olduğunuz enstitüler orada hızlıca yayılıyorlar.

(http://i.hizliresim.com/mEboMy.jpg)

Son olarak Şekildeki devasa Polonya'nın Matbaa enstitüsünü kabul etmesi için gereken para miktarı :P

(http://i.hizliresim.com/E3LDm9.jpg)
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Sahipkıran - 10 Ekim 2016, 23:56:37
Ayrıca kahve ticaretinin bonusu kale savunması yerine enstitü yayılım hızı olarak değiştirilmiş. Etiyopya için bir büyük avantaj daha.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Gregory - 11 Ekim 2016, 00:00:32
Etiyopya DEV mp'sinde Matbaa'yı Osmanlı'dan daha önce yaydı ve great powers listesinde 2. oldu bir ara :S
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Sahipkıran - 11 Ekim 2016, 00:02:29
Wiz oynuyor olacak o kadar, adamım  ;D Bu arada o Commonblob'un dev değeri 1200 civarıydı. Eğer böyle bir rakam varsa ben Osmanlı ile 12 bin dev'li oyunlarımı hatırlıyorum. Büyük sıkıntı  :D
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Domuz - 11 Ekim 2016, 00:04:50
Önce avrupaya yardırırsın ozaman. :D
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: PashaZade - 11 Ekim 2016, 22:47:21
Gregory lakin Rönesans için Feudalizm lazım. Mecburi yani. O yüzden Horde ülkeler ilk önce Feudalizmi yaymalılar.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: 6gooner6 - 12 Ekim 2016, 00:20:00
Bir kaç tane sorum var.

1) Mesela ben ülkeme rönesansın venediğe gelmesini beklemeden saldırdım topraklarını aldım. (Osmanlı için). Venediğe yayıldığı gibi önceden rönesansı benimseyemiyor muyuz?

2) Dezavantajları kısmında %20 pahalı yazıyor her enstitü için. Biz zaten bunları teknoloji ücretimiz düşsün diye yapmıyor muyuz? Ya da rönsansa geçmemiş her ülke 20 seneden sonra daha pahalı teknoloji yapacağı için mi?

Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Annibal - 12 Ekim 2016, 00:31:25
Bir enstitünün yayılmasıyla, benimsenmesi farklı şeyler. Enstitüler belirli şartlara bağlı olarak bir yerde ortaya çıkıp yine belli şartlarla yayılıyor. Bu işin yayılma kısmı. Tech penalty yememen için enstitüyü embrace etmen gerekiyor. Bunun için de yayıldığı vilayetlerin DEV oranının en aşağı %10 olması gerekiyor. Yani Venedik'i aldın, %10 DEV oranına ulaştıysa enstitünün yayıldığı şehirler, o zaman embrace edebiliyorsun.

2. soruya gelirsek yine okumadığın belli oluyor rehberi. Embrace etmediğin takdirde yiyeceğin max tech dezavantajı o.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: 6gooner6 - 12 Ekim 2016, 00:35:28
Yok rehberi okudum da 1. sine gregory venediği almanızı önermem dediği için sordum.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Gregory - 12 Ekim 2016, 00:47:35
Venedik Rönesans'ı direk benimsediği için (aklıma gelmedi şu laf sürekli kabul etti diyip duruyorum :P ) yıkmayın dedim. Onun toprakları olan Corfu ve Atina'nın doğusundan size geçer.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: PashaZade - 12 Ekim 2016, 01:05:04
Venedik Rönesans'ı direk benimsediği için (aklıma gelmedi şu laf sürekli kabul etti diyip duruyorum :P ) yıkmayın dedim. Onun toprakları olan Corfu ve Atina'nın doğusundan size geçer.

Çok doğru söylüyorsun. Atina ve Biga'ya büyük etkisi var. Ayrıca Ragusayı da alırsan orası da zaten hemen oluyor. Zaten İstanbula dev basmışsan orası da çabucacık oluyor ve eğer 800 devlik bir impin varsa 1460 senesinde bu şehirleri yaparak hemen embrace yapabiliyorsun. Hem de 1000 duka civarı felan.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Gregory - 14 Ekim 2016, 17:33:37
Arkadaşlar bu arada oyunlarınızdan tecrübelerinizi buraya yazarsanız rehberi güncelleriz. Yavaş yavaş anlaşılıyor zaten yeni sistemin nasıl işlediği...
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Sezar - 14 Ekim 2016, 18:10:35
Enstitulere bir ayar vermeleri lazim.Avrupa ve Osmanli icin sorun yok ama Asya`daki ulkeler %200 pahali teknolojiden asagi inmiyor.ROM,ilk cikacagi zaman batililasma sistemi aciklandigi zaman ,Avrupa disindaki ulkelerin tech dejavantajini kaldiracaklarini sanmistim.Tam tersine Avrupa disi Asyada ki ulkeler neredeyse oynanmasi imkansiz hale geldi.Eski versiyonda % 150 pahali olan Chinese grubu,bu surumdeki oyunlarda % 220 den yukari seyrediyor.Ronenans ciktiktan 100 yil sonra anca Hint kitasina geliyor.Asya bolgesi icin acilen ayarlanama yapip,mini odaklar olusturmak lazim.Printing press,ayni zamanda Hint ve Cinde de ortaya cikabilir gibi.

(http://images.akamai.steamusercontent.com/ugc/251465395763026040/F7C0CD7CE9E3411036C273E7ABAF54662A3125C0/)
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Gregory - 14 Ekim 2016, 18:45:53
Bende de durum aynı. Matbaaya kaç para verdin benimsemek için?
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Domuz - 14 Ekim 2016, 18:49:13
enstitülerin yayılma modifierlerini ekleyebilirsiniz.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Sahipkıran - 14 Ekim 2016, 19:13:54
Wiki'ye eklemişler enstitüleri. Eğer diptech. 15'de iseniz matbaa daha hızlı yayılıyor. Bir de fabrikalar ve aydınlanma için yüksek dev'li şehirlerinize fabrika ve üniversite yapmanız avantajınıza. Ayrıca aydınlanma enstitü için bazı danışmanları ülkenizde bulundurmanız ek yayılma hızı veriyor sanırım. Şimdi tam hatırlamıyorum hangileri olduğunu ama Wiki'de mevcut.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Gregory - 14 Ekim 2016, 19:19:36
DIP tech 15 eskiden şehrin dip gelişmişliğinin 15 olması idi galiba ben öyle yazmışım fakat günlükteki değerleri değiştirdiler hali hazırda. Güncelleyelim madem.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Sezar - 14 Ekim 2016, 19:40:33
Bende de durum aynı. Matbaaya kaç para verdin benimsemek için?

2000 kusur verdim.Isves te cikti bana gelene kadar 42 yil gecti.Bari Alman kucuk prenslikleri yada Bohemyada ciksa da bana hizli gelse.

(http://images.akamai.steamusercontent.com/ugc/251465395763279533/FC3EE4DBFDEF619111E9ED6EBA3DF82886F1D3E4/)
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Gregory - 14 Ekim 2016, 20:18:55
Wow dedim yalnız hemen hemen herkeste İsveç'te çıkmış. Hemen bir taktik vereyim İsveç benimseyene kadar bekle sonra İsveç'e annex at :P Ben öyle yapacağım İsveç ile mütttefiklik bozdum truce bekliyorum şu an. Matba'nın dinle alakası olduğu için Kuzey Almanya direk benimsiyor bende de Bohemya ve Brandenburg benimsemişti....Sahipkıran sen değil miydin Menteşe'de Global Ticareti ortaya çıkartan? Wiki'de cot yada başkent olmak zorunda diyor, outdate yani orası. Trin Trigula plaza'da demişti zaten bunu oraya güvenmeyin diye... Neyse ileride bir daha güncelleriz.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Gregory - 16 Ekim 2016, 17:39:05
Beyler ilk sayfadaki yorumlar kısmına bakıp eklemek istediklerinizi yazarsanız orayı güncellerim hem güzel bir taktik kısmı oluşturmuş oluruz. Varsa öneriler alalım hatta taktiklerin yanına nickinizi de yazayım havanız olsun :)

Yalnız direk Osmanlı üzerinden değilde genel bir öneri olsun.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Paytak - 16 Ekim 2016, 23:10:48
+0.25 ile 31 senede başkentimde rönesans enstitüsünü kurabildim.Sonra direk ülkeye embrace ettim hızlandı baya.Siz siz olun kuzey almanyadan devlet almayın :(
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Sezar - 16 Ekim 2016, 23:26:13
Birde oyundaki izlemlerime gore,her enstitunun digerlerinden bagimsiz bir yayilma sureci var.Ornegin,Ronenansi benimsemesen de ulkende Kuresel Ticaret yayilabilir.Yada Matbaa ulkene gelmememis olsa bile Manufactories ulkende yayilabilir.Bu durumda anladigim kadariyla sadece kabul etmedigin enstituler kadar teknolojin pahalilasir.Ming uzerinde yaptigim incelemeleri paylasayim.

Burada daha matbaa Cinde yayginlasmamis.

(aç/kapa)

Ayni tarihte Manufactories ise yayginlasmis.Matbaadan 2 sonra enstitu olmasina ragmen.

(aç/kapa)

Manufacturies iki sonraki enstitu olmasina ragmen Cin sadece onceki enstitu olan kabul etmedigi Matbaadan teknoloji pahalilasmasi yasiyor.

(aç/kapa)

Taktik verecek olursak,kucuk ulkelerde icin sadece baskentin develepmentini kasarak o sehrinizi bir fokus noktasi haline getirebilirsiniz.Bu durumda en fazla develepmenti en fazla 30 yapmaniz yeterli olacaktir.Develepment i yuksek sehirler enstituyu once benimseyip etraflarina yaymaya baslarlar.

Genis bir ulke iseniz Rusya gibi,ara ara 20 dev.lik sehirler olusturun,Bunlari tum ulkenize aralarda hafif bosluk olacak sekilde dagitin.

Uzakdoguda oynuyorsaniz,Ming,Malezya,Japonya gibi Exploration ideasini ilk olarak alip Kolonizmin sizde cikmasini saglayin.Enstitu yayilmasini artik Avrupalilar dusunsun.


(aç/kapa)

(aç/kapa)

Eger deniz kiyisi olmayan Avrupadan uzak bir ulke iseniz,tavsiyem idealardan ilk once ekonomiyi alip develepment costu dusurmeniz.Boylece sehirlerinizde develepmenti daha ucuza yukseltebilirsiniz.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Gregory - 16 Ekim 2016, 23:37:05
Bir yerde Koloniciliğin Avrupa şartı olduğunu okumuştum demek ki o da değişmiş Asya devletleri ile de Koloniciliğe ev sahipliği yapılınabiliyor.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Annibal - 16 Ekim 2016, 23:50:56
Bu arada hotfixle mi değişti bilmiyorum ama ilk sayfadaki teknoloji pahalılığı değerleri doğru değil. Değiştirdiler herhalde şu an hepsi %50 penalty veriyor.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Gregory - 17 Ekim 2016, 13:21:57
Rehberi güncelledim, önerileriniz varsa yazmayı unutmayın.
Güncellenen kısımlar:

(http://i.hizliresim.com/RQ8q46.png)

Enstitüleri benimsemek için Teknoloji kısmında ilgili enstitüyü seçip embrace (benimse) tuşuna basmak gerekir. Bir enstitüyü benimsemek için enstitünün ülkenizin -otonomi değerleri hesaba katılmış- gelişmişliğinin %10’unundan fazlasına yayılması gerekir. Bu noktada ülkeniz ne kadar gelişmişse o kadar çok altın harcarsınız. Küçük ülkelerde enstitü benimsemek daha ucuzdur. Yeni Dünya ülkeleri yönetim biçimlerini (K. Amerika ülkeleri için) ve dinlerini (Orta ve Güney Amerika ülkeleri için) reform etmeden enstitüleri benimseyemezler (Reform ettiklerinde ise komşularındaki enstitüleri otomatik olarak benimserler).

Enstitülerin Yayılma Hızına Etki Eden Faktörler:
%+15 +3 Stabilite (%10, +2 st.) (%5, +1 st.)
%+10 Barışta olma
%+10 Vilayetin state olması
%+10 Vilayetin center of Trade olması
%+10 Sahil vilayeti
%  +5 Ülkenin kahve ticareti yapıyor olması
% -10 Kabile hükümeti
% -33 Tamamen yağmalanmış şehir
% -50 Yakılmış toprak

Gelişmişlik Arttırmanın Etkileri
Bir vilayeti geliştirmek o vilayette mevcut olan en eski enstitü yayılımını, vilayetin son gelişmişliğinin %0.166 oranında arttırır. Aşağıdaki tabloda belirli gelişmişlik oranına sahip vilayetlerin bir enstitüyü benimsemeleri için gereken gelişmişlik puanını gösterir.

(http://i.hizliresim.com/rEoYoM.png)

Buna göre bir şehrin başlangıçta sahip olduğu toplam gelişmişlikten bağımsız olarak, bir enstitüyü %0’dan %100’e ulaştırmak için yaklaşık 2000 monark puanı (arazi koşulları, estate gibi diğer etkiler hariç) gereklidir.


(http://i.hizliresim.com/887mAa.png)
  • Avrupa’ya uzak Asya devletleri için Rönesans ve Kolonicilik (Amerika’da koloni kurmaya çalışmayan Asya devletleri için) sadece bitişik sınırlar arasında yayılacağı için bu 2 enstitüyü DEV. geliştirerek benimsemek gerekir.
  • Özellikle göçebeler için, hızlı bir şekilde feodalizme sahip olmak için bu enstitüye sahip olan toprakları ele geçirmek iyi bir stratejidir. Tabi bunu sadece göçebe devletler değil herkesle yapabilirsiniz.
  • Sınır vilayetlerinin yanındaki ülkede mevcut olan bir enstitüyü daha hızlı benimsemek için o ülke ile ilişkilerini arttırabilirsin fakat aynı vilayete komşu olan başka bir devlet ile de kötü ilişkilere sahip olursan enstitüyü çok daha hızlı yayarsın.
  • Uzakdoguda oynuyorsaniz,Ming,Malezya,Japonya gibi Exploration ideasini ilk olarak alip Kolonizmin sizde cikmasini sağlayın. Örnek 1 (http://i.hizliresim.com/88RpAA.png), 2 (http://i.hizliresim.com/ZYo8N0.jpg). (@sezar5)
  • Her enstitünün diğerlerinden bağımsız bir yayılma süreci var. Örneğin, Rönenansı benimsemesen de ülkende Küresel Ticaret yayılabilir. Yada Matbaa ülkene gelmemiş olsa bile Fabrikalar ülkende yayılabilir. Bu durumda teknolojin sadece kabul etmediğin enstitüler kadar pahalılaşır. Ming üzerinde yaptığım incelemeleri paylaşayım. 1 (http://images.akamai.steamusercontent.com/ugc/251465670546683176/F3DF0B4C686DA6C01F73BF3627930AE08CA24F27/), 2 (http://images.akamai.steamusercontent.com/ugc/251465670546682778/871B0D83B5D2ABBDA9A334E2AB191971BC885D11/), 3 (http://images.akamai.steamusercontent.com/ugc/251465670546692981/BC78B6744700F161055AA439974FA582ACDC734C/).(@sezar5)
  • Eger deniz kıyısı olmayan Avrupa'dan uzak bir ülke iseniz, tavsiyem idealardan ilk önce ekonomiyi alıp develepment ücreti düşürmeniz. Böylece şehirlerinizde develepment'ı daha ucuza yükseltebilirsiniz.(@sezar5)
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: PashaZade - 17 Ekim 2016, 13:30:56
Bu arada hotfixle mi değişti bilmiyorum ama ilk sayfadaki teknoloji pahalılığı değerleri doğru değil. Değiştirdiler herhalde şu an hepsi %50 penalty veriyor.

Şerefsizliktir bu. İllaha Mingle oynatmayacaklar. Onla bunla oynatmayacaklar. Yüzde 50'mi olduu hepsi ?
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Yesjulz - 17 Ekim 2016, 20:31:54
Evet.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: jax61 - 18 Ekim 2016, 12:12:41
developmentle enstitü açmak için ille de başkente çökmenize gerek yok.grasland veya farmland olan bir toprakta ucuz ucuz dev artırarak enstitü kazanırsınız.

size benden bir tavsiye. hemen pat diye enstitüye sarılmayın. unutmamanız gereken ayrıntı. development artırarak açacağınız enstitü sizi teknolojide geride bırakacaktır. malum, rivaliniz az da pahalıya da olsa teknolojiyi açarken siz aynı puanları developmente harcayıp enstitüye yatırıyorsunuz.

peki ne yapmalıyız jax?

başkentler eğer düşük developmente sahip ise başkentlerde, beijing istanbul gibi yüksek developmente sahip ise az puan isteyen bir grasland veya farmlandde developmenti artırıp enstitüyü %99 a getireceksin anam. ama açmayacaksın. sonra bekleyeceksin puan slotların ağzına kadar dolsun. sonra bir tık daha atıp enstitüyü açacaksın ve yayacak embraceliceksin. pat 2 teknoloji birden atlayıp hemen rivali yetişeceksin. sen enstitünün tadını çıkartırken rivalin bekleyecek kendi ülkesine de yayılsın.

özellikle mingle bu harika şekilde uygulanır. komşu toprak olmayan graslandlerde okyanus kıyısında bunu yaparsanız yayılana dek siz developmente verdiğiniz puanı rakibe teknolojiye harcatır açığı kapatırsınız. pat diye açarsanız siz puanı harcarken rakip bedavaya enstitüyü alır.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Gregory - 18 Ekim 2016, 15:34:07
Enstitüden enstitüye değişir ama senin dediğin bazı enstitüler çok uzun sürede yayılıyorlar sınır olması pek bir anlam ifade etmiyor. Oynayışına göre değiştirirsin onu. Bütün Monark puanlarını ilerisini hesaplamadan şehir geliştirmeye harcamak evet çok mantıklı değil ilerisini görerek yaparsan daha iyi olur.
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: jax61 - 19 Ekim 2016, 09:53:33
Önemli 3 enstitü için Doğu ülkelerinin development artırarak almaları şart . Rönesans koloni matbaa . Bunlar çok zor kazanılır.  Diğerlerine gerek yok. Onlar kolay yayılıyor.  Ama saydığım 3 enstitü doğuya bekleyerek 200 yılda gitmez
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Gregory - 19 Ekim 2016, 11:01:56
Ben Asya ile oynamadım fakat Çin falan fabrikaları gayet hızlı benimsiyor.

Çok ilginç dünkü observe'de İran'ın yerine geçmiş, Taberestan Aydınlanmayı çok hızlı bir şekilde benimsedi, Osmanlı'nın bildiğin 20 senesi falan vardı daha.

(http://i.hizliresim.com/PQZj3b.jpg)
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: jax61 - 19 Ekim 2016, 11:45:14
Sıkıntı dediğim gibi 3 enstitüde.  Digerleri yayılıyor.  Rönesans koloni ve matbaa Uzakdoğu'ya ulaşmıyor.  Tek şansları Rusya nin hordalari yutup bunları yaymasi
Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Sezar - 25 Aralık 2016, 17:22:33
Iliskiler enstitu yayilimini etkiliyor.Sinir komsularimla aram cok kotu oldugu icin.Kolonizm yayilmiyor.

(http://images.akamai.steamusercontent.com/ugc/99475435535541157/6F425BE44FD74CFEC354293C473A18776D6497AB/)

Başlık: Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
Gönderen: Gregory - 26 Aralık 2016, 21:09:21
Evet ilk sayfada kolonicilik için bunu söylemiştik (Resimde var). Fakat dost liman içinde dost olmak gerekmiyor diye hatırlıyorum ki sende de kolonicilik yayılıyor zaten liman kentinde...