İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - BosnianTr

Sayfa: [1] 2 3 4 5 ... 12
1
Konu Dışı / Bardakta Sür Mısır Satmak
« : 30 Mayıs 2017, 14:30:33 »
Arkadaşlar merhaba. Üniversite son sınıf öğrencisiyim. Yazın ailemin yanına gidiyorum yani İzmir-Buca'ya. Küçüklüğümden beri her yaz harçlık amaçlı bir yerlerde çalıştım. Artık sömürdüklerini farkettim ve kendim birşeyler yapmaya karar verdim. İlk baş aklımda vitamin bar standı açıp taze meyve suyu satmaktı ama o ikinci tercihim oldu maliyet dolayısıyla. Araba ve malzemeleri rahatlıkla alabilirim, ailem bu konuda destekliyor.

Asıl tercihim bardakta süt mısır satmak. Önümde 2 seçenek var ;

1-) Belediye ile konuşup yer sormak ve kira ödemek ayrıca bir sürü bürokratik işlem ve belediyeden adam bulmaya çalışmak(sanırım o gerekecek).

2-) Herhangibir dükkan ile anlaşarak dükkanın önünde stand açıp dükkan sahibine kira veya kar payı şeklinde ödeme yapmak. Nekadar istenir bilmiyorum.

Yorum ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Nasıl bir yol izlenmeli ? Almam gereken herhangibir evrak var var mı ?

2
Siyaset Bilimi ve Uluslarası İlişkiler(İngilizce) son sınıf öğrencisiyim. Mezun olabilmek için fazla fazla ders aldım ve çok sıkışık durumdayım. Bitirme tezi yazmamız gerekiyor. 30 sayfa civarı olacak. İnternetten alırsak hoca anlar o yüzden alamıyorum. Acaba elinde benim bölümümle ilgili lisans bitirme tezi olan var mı? Benimle bir şekilde paylaşırsa çok ama çok makbule geçer. Ücret bile ödeyebilirim. Yardımcı olabilecek arkadaşlar özelden mesaj atarlarsa mail adresimi paylaşayım.

Çok teşekkür ediyorum.

3
Oynadığım Mod : Black İce Son Sürümü
Ülke: Almanya
Sene : 1944-1945
Bütün Hava Teknoloji ve Doktrinleri Full

Sorum şu, Bütün Britanya adası üzerinde hava hakimiyetine hakimim. %80 oranda genel kontrol bende. Avcı ucaklarim son model ve sayilari 2000'i buluyor. Düşman ucaklarini temizledikten sonra bölgeye çok sayida agir bombardıman uçakları ve son model v-2  roketleri gönderdim. Agir bombardıman uçakları toplam 600u geçer. 1000e yakindir. Stratejik Bombardimani isaretlememe rağmen çok ama çok az etki aldim. Hava şartları da fena değil. Sonra oyunu save yapip Britanya ile actim ülkeye bakmak için. Hicbir fabrika veya altyapi hasar almamis. Bunun nedeni ne olabilir ? Onlar bana hava saldirisi yaptiginda çok fazla fabrika kaybetmistim. Ne yapabilirim ?

4
Together for Victory 1.3.3
Mod Black İce Son Sürüm
Ülke Türkiye

1940 yılında Almanlar'ın yanında savaşa katıldım. Ama Lend Lease Request seçeneği yok yani lojistik destek isteyemiyorum. Sadece verebiliyorum. Sebebi nedir ?

5
Arkadaşlar ben öğrenci yurdunda kalıyorum ve burada Steam engelli. Hiçbir VPN programı da çalışmıyor. Ben online Company of Heroes 2 oynayan birisiyim ama malesef yurtta oynamıyorum. Birkaç map indirmek için telefonumun mobil verisini paylaşıma açtım ve oraya bağlanarak indirdim 3-5mb lik birkaç dosya.

Acaba mobil veriden steam'a bağlansam ve online coh2 oynasam kaç mb yer ? Telefon faturalı oldugu için aşım yapar diye korkuyorum.

6
Diğer Oyunlar / Company of Heroes 2 Soru Cevap
« : 25 Şubat 2017, 15:59:26 »
Company Of Heroes : Blitzkrieg modunu yıllardır oynarım. Oyunca gerçekten büyük bir gerçekçilik katiyor. Normal Company of Heroes oynarken mesela 1 makineli tufek veya mg42 piyadeleri taradığı zaman çok zor öldürebiliyor. Askerler merminin karşısında yere yatmış ve çok zor zarar görüyorlar. Mesela bir anti tank, bir tankı 3 4 vuruşta öldürebiliyor. Ama Blitzkrieg modda mesela bir alana havan topu veya top mermisi düşsün,  askerleri mahveder. Anti tank 1 tankı maksimum 2 atışta  imha edebilir. Makineli tüfekler askerlere kan kustırabilir çünkü askerler 20 mermi yerine 3 veya 5 mermi(örnek) yiyince ölüyor.

Bukadar gerçekçiliğe alışmış olan ben, COH2'yi satın aldığım zaman hayal kırıklığına uğradım. Oyun çok güzel ama dediğim gibi damage konusu çok sıkıntı ve gerçekçi değil. Hepsi birer et parçası insan olan askerler makineli tufeklere karşı baya baya zor ölüyor. 
Bu 1 dakikalık videoyu izleyen arkadaşlar nedemek istediğimi anlayacaktır:

https://m.youtube.com/watch?v=7tAS9Ru1lM4

Yaptığım araştırmalar sonucu, Steam'da çeşitli modlar buldum. Çoğunlukla Coh2 Realism Mod'u oynuyorum. Ayrıca All Units modu da var damage mekaniği Realism mod kadar gerçekçi değil.

Bana önerebileceğiniz veya benim bilmediğim bir Company Of Heroes 2 gerçekçilik modu var mi ?


7
Diğer Oyunlar / Mafia Konulu Oyun
« : 12 Şubat 2017, 14:25:31 »
Uzun süre önce keyif alarak Mafia 2 yi bitirdim. Şimdi şu aralar Mafia 1'i oynuyorum. Gayet güzel ama farklı arayış içerisindeyim.

Kendi Ailemizi veya Mafyamızı kurabileceğimiz, veya o olmasa bile mekanlar basıp haraca baglamak, rakip mafyalarla catısmak gibi bir oyun arıyorum. Sadece görev yapmak sıkıcı oluyor.

Mesela bi ara Godfather 1 ve 2'yi oynamıştım, dediğim tabirlere uyuyorlar ama farkı bir alternatif varsa lutfen belirtin.

8
Konu Dışı / Albay Rütbesi
« : 11 Şubat 2017, 13:20:24 »
Albay rütbesi hakkında bir sorum var. Bu türbe normalde önemli bir rütbe mi yoksa boş bir rütbe mi ? Bizim ülkemizde elini atsan albaya değiyor nerdeyse. Ama dış ülkelere baktığım zaman 'Albay' rütbesinin önemli olduğunu, iş yapabildiğini görüyorum. Birkaç örnek ;

1-) Haber yayınlarında ABD ile ilgili bir bilgi verildiği zaman veya gizli bir bilgi sızdırıldığı zaman genellikle şu başlıklar geçer ; 'Ordu sözcüsü Albay bla bla bla açıklama yaptı'. veya 'Amerikalı bir Albaya dayandırılan bilgilere göre ABD yakında bla bla operasyonunu başlatıcak. gibi cümleler.

2-) 'Kıyamet 2. Dünya Savaşı' isimli belgeselde Fransız De Gaulle hakkına ; 'Bir tank Albayı olan De Gaullenin şöhreti artıyor' yani bir alay komutanı savaşa etki etmiş baya baya.

3-) Özgür Suriye Ordusunun kurmay başkanı olan kişi de Suriye Ordusunda Albaydı ve firar etti. Albay olarak Özgür Suriye Ordusuna komuta ediyor. İsmi Ahmet Hicazi ve şuan Özgür Suriye Ordusu Güney Birlikleri Başkomutanı.

Daha birçok örnek var aklıma gelmiyor. Ama bizim ülkeye baktığımda benim hatırladığım, Albaylar okullarda Milli Güvenlik derslerine girerlerdi. Birkaç Alay komutanı ile de tanışöa fırsatım oldu, kendileri Albaydı. Yani ne biliyim bizim ülkemizde değersiz bir rütbe gibi geldi bana yabancı ülkelere kıyasla.

Sizce ?

9
Konu Dışı / Dünyanın En İyi 10 Eğitim Sistemi
« : 05 Şubat 2017, 19:21:24 »
Dünyada en iyi eğitim sistemi hangi ülkede ? sorusunun cevabını araştırdım. Genellikle Finlandiya bu konuda çok övülüyor ama araştırmalarıma göre Japonya ve Kore, yani Asya ülkeleri başı çekiyor.

https://www.kademvakfi.org/ContentDetail/956/71/dunyanin_en_iyi_10_egitim_sistemi.html

Verdiğim linkte araştırma hakkında ayrıntı veriliyor.

ABD 14. sırada yani ilk 10'da değil. Sizce Türkiye'nin seviyesi bu konuda nasıl ?

Listenin bulunduğu video

https://www.youtube.com/v/anTD-ZdMtUY&fs=1&wmode=transparent

10
Arkadaşlar tarih seven ve okuyan bir insanım. İnstagram sayfam var tarihi fotoğraflar paylaşıyorum. Bu hafta içinde Youtube'da tarihi-genel kültür ve ilginç bilgiler içeren videolar yapmaya başladım ve şuan gayet iyi gidiyor, olumlu tepkiler aldım. Videokar için İçerik olarak tavsiyelerinizi rica ediyorum.
Genellikle sıralama tarzı(mesela tarihteki en büyük 10 tank) gibi videolar yapmak daha çok hoşuma gidiyor. Lütfen tavsiyelerinizi benden esirgemeyin.

Youtube Kanalım : https://www.youtube.com/channel/UCdb8pK2Xd_1x2aLmRJj4M1g

Her türlü fikir için teşekkürler.

11
ABD , 1957 yılında NATO üyelerine orta menzilli balistik nükleer füze olan Jüpiter’i yerleştirmeyi teklif etti. Türkiye'nin askeri gücü yeterli olmadığı için, SSCB  tehditine karşı nükleer füze  teklifini kabul etti.

https://www.youtube.com/v/ff3ad2NkWLc&fs=1&wmode=transparent


Sevgili arkadaşlar, 2010 yılından beri bu forumdayım. Tarihi araştırmalarımı ve bilgilerimi zaten İnstagram sayfamda paylaşıyorum. Youtube kanalımı yeni açtım. Nacizane destek amaçlı videolarım hakkında yorum ve eleştirilerinizi bekliyorum.

12
Konu Dışı / Güncel Makalelerimi Paylaşıcam
« : 27 Ocak 2017, 00:41:27 »
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Son Sınıf öğrencisiyim. Tarih, uluslararası ilişkiler, siyaset ve analizlere merakım var, sürekli okuyorum. Kendi düşünce ve analizlerimi, politikaya girmeden makale haline getirmeye ve paylaşmaya karar verdim. Kendime bir blog sitesi açtım : http://selcukfatih.blogspot.com

Sitemi incelemenizi rica ediyorum. Asıl ricam ise; hangi konularda araştırma yapıp yazılar yazmamı tavsiye ederseniz değerlendiricem.

13
Ticareti ve ticari oyunları sevdiğim için arkadaşım bana Anno 1404 tavsiye etti ve kendisi oyunu hazır şekilde bana verdi ben de yükledim. Aslında aklımda tüccar olup gemi almak, bu gemi ile biryerden mal alıp başka bir yerde satmak ve fiyatları arz-talep dengesini takip etmek. Zamanla filomu veya ticaret şirketimi kurmak gibi bir fikir vardı.

Anno 1404(Venice Ek Paketi dahil) yükledim. Oyunu açtım. Biraz da Youtube rehberleri izleyerek şehir kurdum. Ev filan yaptım.Üretime başladım. Şimdi biz neyiz onu anlamadım ? Valimiyiz ? Hükümdar mı ? Tüccar mı ?

Tüccarsak eğer, tüccar niye evler kurup adada şehir kuruyor ? Vali isek eğer, neden ticaret oyunu deniliyor ? Tropico ile hafif ticaret harmanlaması gibi birşey olmuş sanki. Bu oyun tam olarak ne için bana bi anlatırmısınız ? Ayrıca benim üstte belirttiğim şekilde oyun var mı ?

14
Hearts of Iron III / Oyunun Vanilla(Modsuz) Hali Kötü Mü?
« : 10 Ocak 2017, 00:44:11 »
Black Ice 8.0 modunu indirdim ama sürekli hata verip atmasından dolayı gına geldi. Vanilla yani sade TFH 4.02 şeklinde oynamayı düşünüyorum. Biliyorum geniş teknoloji ağacı ve eventler olmayacak, ama terrain avantaj-dezavantajları, komutan özellikleri bonusu, dig-in limiti gibi konuları dosyalardan Black İce ile benzer şekilde ayarlıycam. Kolay birşey. Onun dışında Vanilla kötü mü sizce ?

15
Temiz şekilde HOI3+tüm DLCler şekl,nde indirip kurdum. Their Finest Hour üzerine Black İce 8.4 kurdum. Arada sırada çalışmayı durdurdu deyip oyundan atıyor. Bunun sebebi ne olabilir ?

16
Arkadaşalr dosyalardan SSCB'ye bir özellik eklemek istiyorum. Kış onları etkilemesin, ve gerçekteki gibi Almanlar için daha fazla dezavantaj sağlamasını istiyorum. Hangi dosyadan bu özelliği ekleyebiliriz ?

17
Diğer Oyunlar / The Forest Vs Stranded Deep
« : 29 Aralık 2016, 17:43:17 »
Survivor(Hayatta Kalma) türünün en bilinen ve popüler iki oyununu karşılaştıralım. Dün Steam'da hazır indirim varken ikisini birden aldım. Bunun öncelikli sebebi her iki oyunun da sürekli güncelleniyor olması.

The Forest
Oyun Stranded Deep'den daha eski ve türünün babalarından. Geniş bir craft seçeneği var yeni gelen uptadeler ile beraber. Oyun genel olarak ormansı, deniz ve göl kıyıları olan, uçurumlar ve tepelerin olduğu bir haritada geçiyor. En önemlisi, sizi hiç rahat bırakmayan yerliler var. Yani ye iç yat tarzı bir süre sonra sıkıyor oyun.

Stranded Deep
Ben bu oyunun en büyük fanlarından biriyim. Robinson Cruzo(umarım doğru yazmışımdir) hikayelerine benzer şekilde ıssız (ve bi okadar da küçük) olan adamızda yaşamaya çalışıyoruz. Oyuna son gelen güncellemeler ile yeni craft sistemi ve itemler getirilmiş.Balik tutmak çok güzel. Sırf bazen yalnız hissetmek ve manzaraya dalmak için oynuyorum çok güzel grafikleri var. Ama bir süre sonra acayip sıkıyor yani yapacak bişey bulabilen varsa söylesin de ben de bu sevdiğim oyundan soğumayayim. Keza oyunda The Forest gibi hayatta kalmak için mücadele edeceğimiz rakipler(veya yerliler)yok.

Sizce hangisi ?

18
Hearts Of Iron IV / Stratejik Füze(Rocket) Kullanimi
« : 27 Aralık 2016, 01:13:46 »
1944 yılındayım ve bütün füze araştırmalarını tamamladım. Birkaç şehire birertane füze tesisleri kurdum ve gördüğüm kadarıyla kendi kendine füze eüretiyor. Füze tesis üzerine geldiğim zaman 100/100 yazıyor yani 100 roket var sanırım çünkü hava üretim bölümünde uçaklar var ama roket uretimi gibi bişey olmadığı için bu şekilde düşündüm. Aynı uçak gönderir gibi menzil içerisindeki düşman bölgesisi seçerek stratejik bombardıman emiri veriyorum ama hiçbirşey olmuyor. Nasıl füze atabilirim ?

19
Hearts Of Iron IV / Hearts of Iron 3 vs Hearts of Iron 4
« : 22 Aralık 2016, 13:41:58 »
Hearts of Iron 3 Black ice modunu oynuyorum. Ayrıca Hearts of Iron 4 1.3 Versiyonunu oynuyorum. Hangi oyunu oynamak gerektiği konusunda çok kararsizim.İki oyunun güzel yönlerini karşılaştırmak istedim.
Hearts of Iron 3
1-) Askeri Hiyerarşik Sistem(Kesinlikle Oyuna Çok Şey Kattı)
2-) Ticaret Düzeni(Para Kullanımı) ve Kaynak Sistemi

Hearts Of Iron 4
1-) Askeri Teçhizat Üretimi(Kesinlikle bu oyunda olabilecek en mantıklı ve gerçeğe yakın şey) ve başka ülkelere silah verebilmek(Sovyetlerin Kurtuluş Savaşında Turkiye'ye vermesi gibi)
2-) Uçakların Ve Tankların Fabrikada Üretilip Yerleştirilmesi. En azından elimizde kaç uçak var biliyoruz.1 uçak bile önemli.
3-) Sivil-Askeri Fabrika Sistemi

Her iki oyunda da gördüğüm en pozitif yanlar ve bir Hearts of Iron oyununda bunların hepsi olmazsa olmaz, adeta bu oyunu gerçekçi kılan şeylerdir.

Şimdi HOİ 4 oynuyorum, Aİ dengesizlikleri, 400e kadar basılan tümen sayılarınin(Büyük devletler) oyunu çorba yapması, hiyerarşi olmaması gibi sebeplerden HOİ3 Black İce oynayayim diyorum, bu seferde gayet mantıklı olan teçhizat üretimi(çok gerçekçilik katıyor) olmaması, tank uçak sayı ve üretimlerinin gerçekçi olması sebebi ile kararsız kalıyorum. Sizin fikirlerinizi bekliyorum.

20
Oyun Sürümü : 1.3
Together for The Victory Yaması

Oynadığımız Ülke : Sovyetler Birliği
Başlangıç Yılı : 1936

Sovyetler ile oynarken, 1936da İç savaş sırasında İspanya(cumhuriyetçi)ye İnfantry Equipment olarak yaklaşık 20.000 tane, 1000 Top, 1000 extra başka şeyler verdim. Sonra bi baktım ki yaklaşık 60 Tümen birlik var İspanya'da. Baya baya 60 Tümen.
1940larda Almanya Yugoslavya'ya saldırdı, bi baktım Yugoslavyada gene 50-60 Tümen var. Bu sizce gerçekçi mi yoksa mantıksız mi ?

Gerçek hayattan örnekler verelim. Yugoslavya(veya İspanya)'nın o dönemde 10 milyon nüfusu olsun. Yarısı Erkek olsa 5 Milyon. Onun yarısı askere elverişli olsa, düz hesap 2 milyon askerlik yapabilecek erkek var diyelim. 1 Tümen ortalama 10.000 kişi. Bu istatistik ile bakarsak gerçek hayatta da ekipman olduğu sürece oyundaki kadar birlik oluşturulabilir. Bu açıdan kafam karıştı. Oyundaki bu durum gerçekçi mi yoksa saçma mi ?

Sayfa: [1] 2 3 4 5 ... 12