Paradox Interactive Türkiye

Paradox Development Studio => Önceki PDS Oyunları => East vs West => Konuyu başlatan: Nizam-ı Türk - 12 Aralık 2013, 20:39:02

Başlık: Yoldaş Stalin'den Yılbaşı Hediyesi
Gönderen: Nizam-ı Türk - 12 Aralık 2013, 20:39:02
http://forum.paradoxplaza.com/forum/content.php?1693-East-vs-West-Gifts-from-Comrade-Christmas-Stalin&s=c54cdbb68b9b451d25cf2ca90080930c

(http://strategy-mill.com/EvW1600x900.jpg)

Ana Savaş Birimleri:

-Milis:

Ellerine silah almış, düzensiz yaya birlikler. Yarı askeri, yarı sivil. Paramiliter güçler, gerilla taktiği ile savaşırlar. Gerilla taktiklerinden dolayı, bunları yenmek için destek birimleri ve ilgili doktrinler önem arz etmektedir. En yavaş birimlerden biridir, engebeli arazilerde hareket ederken az kayıp verir. Saldırıda bütün birimler arasında en kötüsüdür ama savunma konusunda fena değildir. Uygun yerde kullanılırsa, düşmanın bir müddet çakılıp kalmasını sağlayabilir.

-Piyade

Yaya veya at sırtında hareket eden birliklerdir. Gelişmemiş ülkelerin standart birimidir ve piyadelerle başlarlar, diğer ülkeler içinse yedek birimlerdir. Engebeli arazilerde hareket ederken oldukça az kayıp verirler. Hızları azdır. Geniş bir coğrafyaya sahip olan veya(*bunun yanında) engebeli arazilere sahip ve ulaşımı kötü olan ülkeler için değerli birimlerdir.

-Zırhlı Süvari:

Zırhlı Süvariler, ufak tank formasyonları oluşturan hafif zırhlı tank birlikleridir. Ortalamadan biraz daha hızlı olan bu birlik yüksek erzak ve yakıt tüketimi ile dengelenmiştir. Bir zırhlı birlik için, ormanlardaki ve yağmur ormanlarındaki savaş yetenekleri makul düzeydedir.

-Motorize Piyade:

Kamyon ile ulaşımlarını sağlayan birliklerdir. En hızlı birliklerden biridir, ama dezavantajı da büyüktür. Kötü hava koşulları, ormanlık veya engebeli araziler, ulaşımı kötü olan bölgeler vs. olumsuz koşulların olduğu bölgelerde hareket ederken kayıp verirler ve eksi bonus alırlar.

-Hafif Mekanize Piyade:

Savaş alanında zırhlı personel taşıyıcıları kullanan piyadelerdir. Çok hızlıdırlar ama ormanlık alanlarda da çok kötüdürler. Yine de motorizelerden daha yüksek saldırı ve savunma değerlerine sahiptirler.

-Ağır Mekanize Piyade:

Zırhlı Muharebe Araçları kullanan piyadelerdir. Zırhlı personel taşıyıcısından daha güçlüdür ve daha ağır silahlanmıştır. Ağır Mekanizeler çok yönlü birimlerdir. Zırhlı Süvarilere ve Helikopterlere karşın oldukça makuldür-onların yakıt ve erzak tüketimi göz önünde bulundurulduğunda-. Ama ormanlık ve yağmur ormanları gibi sık ormanlık arazilerde çok zayıf kalır, yine de çölde güçlüdür.

-Tank:

Oyunun ana muharebe tanklarıdır. Diğer tanklara ve zırhlı birimlere karşı çok kullanışlıdır. Ama ormanlık ve sık ormanlık alanara, tepelik ve dağlık alanlara saldırırken de kötüdür. Ve başka hiçbir birime yükseltilemezler, tank olarak kalırlar. Ayrıca açık alanlarda uçak veya helikopter görürlerse dua ederler.

-Deniz Piyadeleri:

Ana görevleri amfibik saldırı olacak şekilde özel olarak yetiştirilmiş piyadelerdir. Ormanları, sulak alanları(örneğin nehir, bataklık) ve kumsalları aşmada mükemmeldir. Aslında Motorize ve Hafif Mekanize ile arasında pek fark yoktur, hatta daha iyi saldırı ve savunma değerleri vardır. Yine de zırhlılara karşı kötüdürler ve açık alanda helikopterlere ve uçaklara yem olurlar.

-Dağcı Piyadeler:

Tepelik ve dağlık bölgelere operasyon yapmak ve engebeli arazide savaşmak için özel olarak eğitilmiş birliklerdir. Kötü hava şartlarından, engebeden ve ulaşımı kötü bölgelerden minimum seviyede hasar alırlar. Özel ekipmanlar ve araçlar kullansalar bile diğer motorize birliklerden de yavaştırlar.

-Hava Süvarileri:

Helikopter kullanan piyadelerdir. Çok yönlülükte çığır aşmış olan(karada) bu birliklere sahip olabilmek için helikopter teknolojisi tek başına yeterli değildir, aynı zamanda gerekli doktrinlere de ihtiyaç duyarlar. Hızlarına yetişebilecek kimse yok(THY dahil), orduya katıldıkları andan itibaren motorizedirler ve ıssız-uzak bölgelere giderken orta seviyede zarar görürler. Diğer helikopterlere ve zayıf zırhlılara karşı çok amansızdırlar ama oyundaki kara birlikleri içinde en fazla erzak ve yakıt tüketimine sahip olan birliklerdir.

Destek Birimleri:

-Arazi Araçları(ATV)
-Topçu
-Paletli Top
-Rocket Artillery(Rusların 2. DS'de kullandığı Katyusha gelsin aklınıza. Roket atıyor işte.)
-Paletli Rocket Artillery
-Anti-Tank Birlikleri
-Tanksavar
-Uçaksavar
-Paletli Uçaksavar
-Uzun Menzilli Uçaksavar
-Mühendis(Müyendis)
-Zırhlı Mühendis(Mayın temizleyen araçlar gelebilir aklınıza-bunların kendi zırhlı araçları var.)
-Taarruz Helikopterleri
-Askeri Polis(Cenderme. Jandarmalar HoI3 gibi bir işleve sahip.)

İşlevler daha sonra yazılacak(yazıyı tamamen çevirmeye çalışacağım).
Başlık: Ynt: Yoldaş Stalin'den Yılbaşı Hediyesi
Gönderen: Swift - 12 Aralık 2013, 20:52:51
Güzel olmuşta  armoured cavalry?? ;D
Başlık: Ynt: Yoldaş Stalin'den Yılbaşı Hediyesi
Gönderen: Nizam-ı Türk - 12 Aralık 2013, 21:02:23
Güzel olmuşta  armoured cavalry?? ;D

Zırhlı işte.
Başlık: Ynt: Yoldaş Stalin'den Yılbaşı Hediyesi
Gönderen: unonimus - 12 Aralık 2013, 21:12:02
Güzel olmuşta  armoured cavalry?? ;D

(aç/kapa)
Başlık: Ynt: Yoldaş Stalin'den Yılbaşı Hediyesi
Gönderen: Miğfer - 13 Aralık 2013, 00:13:27
Zırhlı Süvari nedir :D Medieval Total War oynayacağız galiba :D
--
Zırhlı Süvari Tugayı - Armored Cavalry Brigade [CAV]
Hafif tank (gibi) ile donanımlı birimleri temsil ediyormuş. Bu birimler fazla hareket kabiliyetine sahiplermiş ve (anladığıma göre) fazla malzeme tüketiyorlarmış.
Başlık: Ynt: Yoldaş Stalin'den Yılbaşı Hediyesi
Gönderen: der Metz germeister - 13 Aralık 2013, 11:55:06
Zırhlı Süvari nedir :D Medieval Total War oynayacağız galiba :D
--
Zırhlı Süvari Tugayı - Armored Cavalry Brigade [CAV]
Hafif tank (gibi) ile donanımlı birimleri temsil ediyormuş. Bu birimler fazla hareket kabiliyetine sahiplermiş ve (anladığıma göre) fazla malzeme tüketiyorlarmış.

Air Cavalry var mesele helikopterli.
Başlık: Ynt: Yoldaş Stalin'den Yılbaşı Hediyesi
Gönderen: unonimus - 13 Aralık 2013, 12:46:36
Ben daha önce demiştim, aldığınız bilgisayar 5 sene sonra Paradox'un oyunlarını bile açmaz olmalı diye :P .

Tablet versiyonu çıkar sanırım, onda oynarsın artık :P :

(http://img.gawkerassets.com/img/17uochsnd5oh3jpg/ku-xlarge.jpg)

Hava süvarisi esprisi yapacaktım ama yapmıyorum, onun yerine resmin linkini atıyorum:

http://img73.imageshack.us/img73/1565/uanatpf5.jpg

Edit: Tablette arayüzü düzenlemek lazım tabi :P .
Başlık: Ynt: Yoldaş Stalin'den Yılbaşı Hediyesi
Gönderen: Swift - 13 Aralık 2013, 17:19:56
Sanırsam bu oyunda sscb abd ve avrupa devletlerinin fazla bir heyecanı olmayacak. Asıl eğlence üçüncü dünya devletinde olacak olsa gerek, yani benim "a hearts of iron game"den anladığım bu.
Başlık: Ynt: Yoldaş Stalin'den Yılbaşı Hediyesi
Gönderen: Baris - 13 Aralık 2013, 19:32:49
Başında SP olanlar (self-propelled) yani paletli veyahut tekerlekli. Diğer toplar ekseriyetle atlar ve kamyon ile çekilenler. 'Cavalry tank' (Rusların 1941'de kullandığı fakat sonradan T serisine geçildi. http://en.wikipedia.org/wiki/BT_tank) tanımı süvari birliklerinin yüzlerce yıllık misyonu dolayısıyla yeni ekipmana verilen isim. 'Penetration' (zırh delici mermi ve kalibresi) özelliği düşük olan faklat süratli tanklar, keşif araçları. Destek birimlerinin sınıf bazında ayrılması güzel. Demek ki belli bir askeri detayı olacak politik simulasyon olması dışında.  tbrk*
Başlık: Ynt: Yoldaş Stalin'den Yılbaşı Hediyesi
Gönderen: Nizam-ı Türk - 28 Ocak 2014, 21:40:40
Ana savaş birimlerini çevirdim.