Gönderen Konu: EUIV - Avrupa Dışı Ülkelerle Enstitü Benimseme Rehberi [1.18]  (Okunma sayısı 4143 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
  • Victoria 2 Osmanlı Müptelası
    • Profili Görüntüle
Bende Ming oyunumdan edindigim bilgilerle rehber tarzi bilgiler paylasayim.Daha onceki tavsiyelerimi detaylandiracagim.Eger Rusya,Osmanli veya Polonya gibi Avrupa ya yakin ulkeler sectigiseniz,enstituler komsuluk yoluyla eninde sonunda yayilacaktir.Bu ulkelerle ilgili strateji onceki iletimde.Peki Avrupayla yakin olmayan Ming,Japonya,Malaya veya Afrika ulkeleri gibi komsuluk yoluyla enstitu yayilmasinin cok gec gelecegi ulkeler hakkinda strateji nasil olmali?

1)Oncelikle Common Sense DLC sine sahip olmak gerekmekte.Eger bu dlcye sahip degilseniz sehirlere dev. basamayacaginizdan  beklemekten baska careniz yok.

2)Ming`i alip monarch pointleri biriktiriniz.Tech arastirmayip ve fetih yapmayip Ronesans cikana kadar monarch pointlerini biriktiriyoruz.Ve iste Ronesans!

Komsuluk yoluyla Cin`e Ronesans`in gelmesi en az 100 yili bulacagindan kendi Ronesansimizi baslatmak zorundayiz.Normalde baskentimizde herhangi bir Ronesans kalkismasi yok.

3)Bunun icin develepmenti yuksek olan baskentmizi Benjing`e develepment basiyoruz.Biriken Askeri monark pointlerimizin tamamini bastiktan sonra Ronensans ilerlemesi.

Diplomasi pointlerimizi harcakdiktan sonra ilerleme

Yonetimsel pointleri bastiktan sonraki ilerleme

Biraz daha zamanin gecmesine izin verip biriken pointlerimizi harcayarak Cin Ronesansini baslatiyoruz.

Cemil meriç ustadimizin dedigi gibi 'Işık doğudan doğar'

4)Birkac sehrimizde yayginlastiktan sonra enstituyu kabulleniyoruz.

14 yilda Ronensansi kabul ediyoruz.Ronesans,Avrupa`da bile bu kadar hizli yayilmamistir.

Isin kotu tarafi,komsularimizda bizden faydaliniyor.Bana ne ben buldum.Bassaydin develepmenti benden once bulsaydin diyemiyoruz.

5)Daha sonra ilk ideayi Exploration aldiktan ve 2.idea olan New World Quest`i actiktan sonra Amerika`ya gemileri kesfe yolluyoruz.Ben sadece Alaska`yi kesfedebilmistim o da yetti.

Birkez daha 'Işık doğudan doğar'

Matbaayi aslinda ilk biz bulmustuk  diyerekten , Ronesansi yayginlastirmak icin izledigimiz yolun aynisini yapiyoruz.Sonuc:

Matbaa,ciktiktan 8 yil sonra sizde.Daha Danimarka`ya bile ulasmamistir tahminen.Dedigim gibi matbaayi aslinda protestan Almanlar degil biz Çinliler bulduk.

Daha sonra Trade ideasi alip,ana trade noktanizi en yuksek degere getirip Kuresel Ticaret`i baslatmaniz mumkun.Yil 1600,Kuresel Ticaret baslamak uzere ve benim trade noktamdan 40 a yakin trade value ile 1. geliyor.Trade ideasi ile gelen tuccarlari uygun bir sekilde yerlestirirseniz oldukca kolay.

2.Sirada bulunan Genoa`ya 10 puan fark atmis durumdayim.Siz yokken bizde Ipek Yolu vardi.

Ve beklenen son,2.enstituyede boylece ev sahipligi yapiyoruz.

'Işık doğudan doğar'

Cogu Avrupali guc daha Kuresel ticareti kabullenmemis bile.Hep biz mi geri kalicaz,birazda siz kalin.

Yil 1650, Manufactories`i de her ne kadar ulkemizde cikarmak istesekte,oyun 20 dev.uzeri , manufactory olan herhangi bir baskente  rasgele veriyor.Bence bununda standartlize hale getirilmesi lazim.Tum Avrupa`dan cok fabrikam oldugu halde,Manufactories Hollanda`da cikiyor.

Neyseki nerde cikarsa ciksin,manufactory kurulu olan heryere yayiliyor.Ayriyeten develepment basmaniza gerek yok.

Herhangi birsey yapmama ragmen,daha once manufactory kurulu olan sehirlerim sayesinde ,2 yil icinde koca Cin`de yeni enstituyu kabullebilecek hale geliyoruz.

Ming`de celestial empireyi kaldirarak boylece en az %50 otonomi sartindan kurtulmak icin soyle bir sart eklemisler.Ilk 4 enstituyu ve sonraki herhangi bir enstituyu kabullenince,reform yapip Anayasal Monarsiye gecebiliyoruz.

Anayasal monarsinin guzel bir tarafi,Aydinlanma enstitusunun bizde yayilmasini kolaylastiracak ayrica belki boylece Aydinlanma bizde cikabilir.

Mandate of Heaven`i kaybettik.Bundan sonra Humanist ideasini almanizi tavsiye ederim,isyanlarla basedebilmek icin.

Otonomiler dusunce gelir,muazzam artti.

Yil 1700,Aydinlanma,Munich`te cikti.Munich,Avusturya`ya ait ve Avusturya`da benim gibi anayasal monarsi benim gibi.Maalesef sartlari saglamamiza ragmen bu enstituyu kendimizde cikaramadik.Kendimizde cikmasada cok onemli degil,Aydinlanma`nin yayilmasi icin 1700`den once sehirlerinize Universite kurun ve/veya Anayasal Monarsi/Cumhuriyet`e gecip Aydinlanma`nin yayilmasini istediginiz sehirlere mecliste yer verin.Ayrica Natural Scientist almanizda bu enstitunun yayilmasini hizlandirir.

Resimde gordugumuz gibi Aydinlanma`nin ilk gunu olmasina ragmen bircok yere Universite kurdugum ve parlementer rejim olup sehirlere mebus atadigim icin,Aydinlanma hizla yayiliyor.Rejim degistirmek istemiyorsaniz,sadece universite kurmakla yetinebilirsiniz veya Aydinlanmayi kabul ettikten sonra baska bir rejime gecersiniz.

Aydinlanma ciktiktan sadece 7 yil sonra kabul edebilecek duruma geliyoruz.Ming,bayagi genis olmasina ragmen.

Ozetlersek enstitulerden sadece Ronesant,Matbaa`nin yayilmasi zorlanarak develepment basmak zorunda kalirsiniz.Eger denize kiyiniz yoksa Kolonizm`de buna dahildir.Kolonizm icin,denize kiyiniz varsa Exploration`in Quest for New World`u alip Yeni Dunya`nin herhangi bir yerini kesfedip sizde cikmasini saglayin.Manufactories icin,sehirlerinize fabrika(manufactory) kurun,Aydinlanma icinse Universite kurun ve/veya parlementer sisteme gecip mebus atayin.Advisorlerden Natural Scientist kiralamanizda faydali olacaktir.Innovative ideasida ,Aydinlanmayi hizlandirir ama almanizi onermem sirf bunun icin.Maalesef mekaniklerden dolayi sadece Kolonizm ve Global Trade`i sadece ulkenizde cikarabilirsiniz.Manufactories ve Aydinlanma`nin sizde dogmasi icin gerekli sartlari saglamaniza ragmen cogunlukla Avrupa`da cikarlar.

Ek olarak Ekonomik idea almanizi tavsiye ederim.-20 % develepment cost bonusu isini oldukca kolaylastirir.

« Son Düzenleme: 20 Ekim 2016, 15:57:03 Gönderen: sezar5 »

Çevrimdışı kerem1249

• Konsilyer
  • Yönetici
  • *
  • Leo Galante
    • Profili Görüntüle
    • Wizard101 Türkiye
1.18.1 sürümüyle kalıyorum teknoloji pahalandığı için. Yeni değişiklikler ile Minge biraz avantaj gelmişti onu da geri aldılar.
« Son Düzenleme: 17 Ekim 2016, 22:00:59 Gönderen: Gregory »
Bir daha bu kadar aptal olmayacağına söz ver bana, tamam mı? Hayatını yaşlı bir adam daha çok yaşasın diye riske atmamalıydın...

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
Konunu ayrı bir rehber olarak ayırdım böyle daha güzel. İstersen şekil şemal falan yaparsın rehberine hem spoiler'ları kaldırabilirsin.

Gayet yararlı bir rehber olmuş ayrıca...
« Son Düzenleme: 17 Ekim 2016, 21:41:27 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Stratejici

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Tarihçi
    • Profili Görüntüle
Çok güzel olmuş,teşekkürler. :)
Güçlü yöneticinin arkasında her daima güçlü ordu,güçlü halk ve güçlü hainler vardır.

Çevrimdışı PashaZade

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Eline sağlık kardeşim.  tbrk*

Çevrimdışı Patlıcan

• Sipahi
  • *
  • Iron sword huh? What are you killing, butterflies?
    • Profili Görüntüle
sağol sezar5. 5 ne buradaki ???
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı 6gooner6

• Müsellem
  • *
  • ...
    • Profili Görüntüle
Hangi modları kullanıyorsun?
Victoria Concordia Crescit

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
sağol sezar5. 5 ne buradaki ???

Bir hikayesi yok.Biryerde hesap acarken sezar ismi onceden alinmisti,sezar5 yoktu bende onu aldim.Oyle gidiyor.

Hangi modları kullanıyorsun?
Neprut's Ironman Graphics
https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=632044184&searchtext=

Stellaris UI Font
https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=704256650

Oyunum devam etmektedir arkadaslar,Aydinlanmayida,Mingde cikarabilirsem onuda eklerim.
« Son Düzenleme: 18 Ekim 2016, 01:09:28 Gönderen: sezar5 »

Çevrimdışı 6gooner6

• Müsellem
  • *
  • ...
    • Profili Görüntüle
Teşekkürler.
Victoria Concordia Crescit

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Rehber tamamlanmistir arkadaslar.Ronesantan,Aydinlanmaya kadar hepsi icin aciklama yapildi.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
Şimdi sıra Amerikan yerlilerinde o zaman :) Onlarla da oynayıp bir rehber atarsın artık :P

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Inkalarla devam eden bir oyunum var.Diger yerlileri henuz bilmiyorum ama Inkalarla ilgili bilgiler paylasabilirim.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
Olur, http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=49499.msg857663#msg857663 Şurayı da okumanı tavsiye ederim hem benim yazdıklarım değişmiş ise güncelleriz orayı.

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Rehbere baktim,Inkalarla oynadigim icin sadece Inka inanci hakkinda soyleyeyim.Su cumle bana dogru gelmedi acikcasi.

Otoriteye ilişkin önemli bir not; Ülke dini reform yaptığı vakit eski dinine ait kazanımları tutmaya devam eder. Dolayısıyla reform yaptıktan sonra çıkan isyanları bitirmeden önce otoritenizi tekrar 100'e kadar doldurun ki kazanımlarınızı reformdan sonra da koruyabilin.

Son reformu yaptiktan sonra otoriteyi tekrar doldurmana gerek kalmiyor.Reforme olduktan sonra eger baska bir dine gecmezsen kazanclar sende kaliyor.

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Evet arkadaslar,eger sectigimiz devlet yeni Dunya`da ise enstitu taktikleri oldugu gibi  degisiyor.Ilk olarak ,Ming`de yaptigimiz gibi sehrinize develepment basmaniza gerek yok.Bunun yerine Tek yapmaniz gereken bir an once dini reforme etmek.Dini reformu tamamlamak icinde reformlarin hepsini tamamladiktan sonra Batili bir devletle sinir olmamiz gerekmekte. Batili bir devletle komsu olduktan sonra bir tik ile,o zamana kadar acilan tum enstituler ve Batililarin ulastigi teknolojini seviyesinin % 80 sizde.Atiyorum o anda Batililar 10.teknoloji seviyesinde ise siz 8.teknoloji seviyesine geliyorsunuz.Bu oldukca sacma bir olay.Plazada bununla ilgili sikayetler donuyor,Amerika yerlileri o kadar hizli batilasiyor ki primitive casus bellisini kullanacak adam bulamiyorsunuz.Hepsi despotik monarsiye gecmis oluyorlar.Muhtemelen bir sonraki patchte bunu duzeltmis olurlar.Dolasiyla Amerikan yerlileriyle basarim elde etmek icin harika fir firsat.Sunset Invasion,A Sun God daha onceki patchlere gore daha kolay yapilabilir.

Yeni Dunya`daki tum ulkeler icin Genel Strateji

1)Monark pointlerinizi biriktip bir an once Fokusu admin puanina gore ayarlayip hizli bir sekilde  5. Admin tecknolojisine gelip Exploration acin.Gelen kolonistle,Avrupalilarin gelmesi beklenen yerlere dogru kolonilesin.
2)Monark pointlerinizle baska devletlerde yaptigimiz gibi  sehre develepment basmayin.Gerek yok.
3)Bir an once dini reformlari tamamlayin.Reformlardan ilk olarak Colonist vereni secin.(Aztekler`de disiplin bonusunu secin surekli savaslardan dolayi en son kolonisti secersiniz)
4)Admin 8`e gelip 2.idea grup olarak Exploration acip daha hizli kolonilesin.

Gordugunuz gibi,Norvec tam sinirima kolonilesmis ki bu harika.

Dini reformlarim tamam tek ihtiyacim olan Avrupali bir komsu.

Norvec,kolonisi tamamlayinca reforme oluyorum.Teknoloji otomatik olarak yukselip,cikan tum enstituleri almis oluyorum.Gordugunuz gibi otomatik olarak 10.teknolojiye gelmistim.Diger Bati ulkeleri 13. teknolojidelerdi.%80 nin verir genellikle.

Bu arada,Yeni Dunya ulkelerinden Cusco`yu oynamanizi tavsiye ederim.Fantastik bir hukumdar ve heiri var.Inka`yi olusturup,Batililara Yeni Dunya`yi dar edebilirsiniz.

« Son Düzenleme: 21 Ekim 2016, 15:39:33 Gönderen: sezar5 »

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
Teşekkürler güzel olmuş.

Çevrimdışı Rapper

• forever_ducale
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • İletişim
Ming ile Rönesansa hızlıca geçmek ile ilgili bir video buldum, burada bulunsun:
https://www.youtube.com/v/jHDbqy6F74U&fs=1&wmode=transparent

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Video icin tesekkurler.Benim yaptiklarimin aynisi yapmis farkli birsey yok.(Sadece farkli bir sehirde develepment basmis)

Çevrimdışı Elessar

• CKII
  • Sekban
  • *
  • Bunu Merlin'den çaldık. Hırsızız biz.
    • Profili Görüntüle
    • Paradoxfan
Muhteşem Malaya oynuyorum tek sorunum Enstitülerdi çok sağ olasın Sezar sen varya adamın dibisin. Ben Pasha sen Greg gel bir yola biz de girek.
Modlar uyuy*r y*vrucaklar :fpalm:

Çevrimdışı parhak

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Avrupa Dışı Ülkelerle Enstitü Benimseme Rehberi [1.18]
« Yanıtla #19 : 11 Kasım 2016, 06:11:13 »
Europa Universalis IV: Common Sense Satın Alın
24,00 TL

Europa Universalis IV: Common Sense Content Pack Satın Alın
11,00 TL

Bunların hangisi 11 lira olan işimizi görür mü?