Gönderen Konu: EUIV - Vassal feed nedir/nasıl yapılır?  (Okunma sayısı 27404 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fire

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
EUIV - Vassal feed nedir/nasıl yapılır?
« : 13 Eylül 2014, 03:42:08 »
Merhabalar oyun içinde adm puanlarınızı kullanmadan diplomatik puanlarınızı kullanarak genişletmenizi sağlayan vassal feed and annex i konu altında anlatmak istiyorum

Neden vassal besle ve ihlak et ?

1.Adm puanının oyundaki önemi diploma puanın dan fazla olması diplomatik teknolojide geri kalmak donanmada daha zayıf kalırsınız bu durum denizde savaşacak ülkeler için önemlidir (örk. osmanlı memlük hansa netherlands venice ) bunun dışında ticarette ve kolonicilikte sıkıntılar olabilir adm teknolojisinde geri kalmak ideaların acılamaması bir çok decisions'ların gecikmesine yok açaçaktır
2.Mümkün olduğunca az isyancıyla uğraşırsınız
3.Daha az agresif genişleme puanı kazanırsınız

Hangi ülkeler vassal feed yapmalı hangi ülkeler yapmamalı ?
Deniz gücüne önem veren ülkeler (Ingintere Portekiz Hansa Venedik ) vassal feed den uzak durmalı çünkü donanmaya önem veren ülkeler için diplomasi teknolojisinde geri kalmak kolonileşmeyi donanma morelini ve yeni gemilerin gecikmesi demektir buda sizi olumsuz olarak etkiler ayrıca
Bunun tam tersi limanı bile olmayan ülkeler decisions larında  adm isteyen (örnek hordelerin reform olma decisionsı gibi polonya için commonwealth kurulması için adm tech 10 olması gerekir ) gibi donanmaya yada kolonileşme gibi dertleri olmayan ülkeler vassal feed kullanması daha yararlıdır

Vassal feed nasıl yapılır-taktikler
Öncelikle vasal feed müsait çok uluslu bir ülke seçilir örnek olarak timuru alıyoruz
Timur da 3 ana ulus birşelmiş durumda
1.iran büyük devlet
2.korusan orta devlet
3.afganistan orta devlet
ilk olarak karakoyunlu devleti olarak timura savaş açıyor ve 3 toprak alıyoruz (bu toprakları alırken alınan toprağın o ulusun ana kültürü olmasına dikkat edin (persianın kültürü persiandır khrosan kulturu khorsandır flandersin flemish tir felan bunları İnternet den bakakilirsiniz)

(Hızlı anlatım için oyun hile ile oynayacağım laf atmayalım)
bu 3 toprağı aldıktan sonra diplomasi penceresinden vassal oluştura tıklıyoruz ve o 3 ülkenin vassalını oluşturuyoruz

Persian oluşturmak biraz bize zarar verecek ama sonrasından bize epey kazanç sağlıyacaktır

Ekrandan istediğimizlerimizi vassal olarak oluşturuyoruz (bunlar korusan afganistan ve iran)

Evet şekildeki gibi kurduk şimdi bunları beslemeye başlayalım
vassalarimizin üstüne tıkladıgımızda hangi ülkelerde core u olduğu görebiliriz

Bu topraklar direk savaşlarda düşmanlardan istenebilir ve agresif bir genişleme alınmaz ve isyan oluşmaz
Şimdi düşmana savaş açtığımızda toprakları geri ver özelliğini kullanarak teker teker timurdan toprakları alıyor vassallarımızı feedliyoruz resimdede göreceğiniz gibi 0 overextended ve 0 agresif genişleme kazanıyorsunuz

%100 şavaş puanlarıyla  yaklaşık 60-70 yılda timuru bu hale getiriyorsunuz

Yeteri diplomatik puanlarınız oldugunda vassalları annexlemeye başlıyorum (vassal annexsi biliyorsunuz diye umuyorumdur)
Unutmayın ne kadar bir ülkeyi beslerseniz o kadar diplomasi puanı ve zamanı yükselecektir.

Ve Sonuç oyuncu kalitesine göre 60 ila 80 yıl arasında persiada başka ülkeleri rahatsız etmeden genişleme

Yukarda anlattığım konu toprakları geri ver metoduyla vassal feed ti en iyi vassal feed çeşitidir.

Şimdiki metot ise yukardaki gibi toprakları geri ver metodu bitmişse yada hiç olmuyorsa agresif genişleme alarak sadece adm puanlarınızı ve isyan olasılığından biraz kurtulma amaçlı yapılan bir yöntemdir genelde tavsiye etmem çünkü sadece adm yerine gelecekte diplomatik puanınızı kullanıyorsunuz koalisyon yine size oluşuyor anlatma sebebim ise yinede zor durumlarda adm niz bitmiş overextented durumdasınız size çözüm olabilir

Savaşta normal şekilde toprakları alıyoruz ve sonra savaş bitimi vassalımıza bedavaya satıyoruz vassal toprak alma istekleri şu şekildedir
1.Overextended değilse (Genelde 1 toprak verdiğiniz an vassal overextended giriyor ve diğer toprakları hiçbir şekilde kabul etmiyor)
2.Verilecek toprakta core yada claim varsa
3.Verilecek toprakta Aynı kültür grubu içinde ise
4.Verilecek toprakta  Aynı din grubundan ise

Şimdiki qq oyunumuzda en son afganistan ve iranı annexlemiş korusanı bırakmıştım şimdiki savaşta corelamak konusunda ondan kücük bir yardım alacağım timurdan aldigim topraklardan 1 tanesini korusana verecem o corelasın   

Evet gene diplomasi penceresinden ülkeyi sattıktan sonrada toprakı kabul etsede bölgede isyan olasılığının oluşu ve ai nin hash tremant yapıp isyan riskini azaltışını görüyoruz kısacası bu taktiği sadece core yapamadığınız durumlarda ai paslaşmak için kullanın nerdeyse katkısı yoktur

Evet konu hakkında sorularınızı yazabilirsiniz elimden geldiğince size yardımcı olurum okuduğunuz için teşekkürler iyi beslemeler  tbrk*
« Son Düzenleme: 11 Mart 2016, 13:28:42 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Awake

• Sipahi
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
Ynt: Vassal feed nedir nasıl yapılır
« Yanıtla #1 : 13 Eylül 2014, 03:45:44 »
Gördüğüm en uzun hile rehberi :P

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Khal fini laz vos dothrao, vos khal.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 13 Eylül 2014, 03:49:56 »
İran üzerinde çok iyi işe yarıyor bu taktik. Çok fazla core toprağı var.

Çevrimdışı Can Aydın

• (canaydin98)
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 13 Eylül 2014, 04:01:14 »
Sağol  :popcorn:

Çevrimdışı Fire

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 13 Eylül 2014, 04:13:55 »
Gördüğüm en uzun hile rehberi :P
Umarım ciddi değilsindir :D
Evet eğer qq ile başlıycaksanız tavsiyem direk timura gireceğiniz vakit kendi topraklarınızdan direk vassal etmeniz ilk iranı vassal feed annex sonra korusan sonra afganistan yada mungalsı çıkarmanız olacaktır
Sağol  :popcorn:
Ö.d birşey öğretebildiysem ne mutlu bana :)

Çevrimdışı Gustav Adolf

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 13 Eylül 2014, 04:17:38 »
Hep merak ederdim vassal feed nedir diye. Güzel rehber  :popcorn:

Çevrimdışı Fire

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 13 Eylül 2014, 04:29:10 »
Hep merak ederdim vassal feed nedir diye. Güzel rehber  :popcorn:
Teşekkür ederim  birşey soracam sana öm olarak atmaya çalıştım linki ama Kullanıcı 'Gustav Adolf' sizi engellemiştir. diye bir uyarı ile karşılaştım neden ?

Çevrimdışı Gustav Adolf

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 13 Eylül 2014, 04:32:22 »
"Bu kişilerden özel mesaj al" ayarını "Sadece adminler" yaptığımı unutmuşum.

Çevrimdışı Fire

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 13 Eylül 2014, 04:34:19 »
"Bu kişilerden özel mesaj al" ayarını "Sadece adminler" yaptığımı unutmuşum.
Anladım neyse iyi oyunlar  tbrk*

Çevrimdışı krall1

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 13 Eylül 2014, 04:48:14 »
eline sağlık hocam başarılı rehber, iyi emek vermişsin  tbrk*
"You always were an unruly child. I adored that about you."

Çevrimdışı Fire

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 13 Eylül 2014, 13:39:05 »
eline sağlık hocam başarılı rehber, iyi emek vermişsin  tbrk*
Teşekkür ederim :)
Güncel

Çevrimdışı jax61

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 14 Eylül 2014, 05:33:48 »
rehber için teşekkürler.konu anlaşılmıştır... osmanlı ile oynarken persiayı oluşturdum şimdi core topraklarını alacam timurdan..
oyunu oynamak nasıl öğrenilir ? çok oynuyorum ama bir türlü öğrenemedim şu oyunu.

Çevrimdışı lopm

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 14 Eylül 2014, 17:46:33 »
Umarım ciddi değilsindir :DEvet eğer qq ile başlıycaksanız tavsiyem direk timura gireceğiniz vakit kendi topraklarınızdan direk vassal etmeniz ilk iranı vassal feed annex sonra korusan sonra afganistan yada mungalsı çıkarmanız olacaktırÖ.d birşey öğretebildiysem ne mutlu bana :)

Dostum ellerine sağlık bende merak ediyordum Vassal Feed olayını.Bu olay tam bir stratejik dehalıktır.Hileyle falan alakası yok oyunun içinde var olan uygulamayı ortaya çıkarmak.Teşekkürler...

Çevrimdışı Fire

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 14 Eylül 2014, 17:52:53 »
Dostum ellerine sağlık bende merak ediyordum Vassal Feed olayını.Bu olay tam bir stratejik dehalıktır.Hileyle falan alakası yok oyunun içinde var olan uygulamayı ortaya çıkarmak.Teşekkürler...
Yorumun için teşekkürler birkaç böyle daha olumlu mesaj alırsam belki diplomatik vassal taktiğinide gösteririm

Çevrimdışı Furkovic

• Yeni Çeri
  • *
  • Nefret sevgiden daha samimi bir duygudur.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 14 Eylül 2014, 18:02:53 »

Benim en sevdiklerim iran ve ukrayna  ..
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2014, 18:04:21 Gönderen: Furkovic »

İntel Core i7-4790 3.6 ghz // Sapphire AMD R9290 4 gb // Msi Z97 GAMİNG 3 // Corsair V.8gb 1600 mhz //Xigmatek talon 750watt//http://i.hizliresim.com/JEnJWB.jpg

Çevrimdışı Sir Falcon

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 14 Eylül 2014, 18:40:52 »
Bende merak etiyordum. Sağolasın  :D
Malesef Sadece Sikkime General olabiliyorsunuz.
Crusader Kings 2 devlet yönetimi+Europa Universalis 4 Diplomasisi+Victoria 2 Ekonomisi+Hearts of için 3 Askeri sistemi+Total warın savaş sistemi.

Çevrimdışı lopm

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 14 Eylül 2014, 19:41:09 »
Yorumun için teşekkürler birkaç böyle daha olumlu mesaj alırsam belki diplomatik vassal taktiğinide gösteririm

Merakla bekliyorum Diplomatik Vassal taktiğini...

Çevrimdışı kerem91

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 20 Ocak 2015, 19:01:00 »
öncelikle selamın aleyküm bu forumdaki ilk mesajım. uğraşıp böyle bir rehber hazırlamışsınız, teşekkürler :D lâkin "rehberler" sabit başlığında sitedeki bütün rehberlerin olmadığını düşünüyorum.  bu konunun bulunduğu başlıkta 7. sayfaya kadar geldim.

oyuna ilk başladığımda hiçbir şey anlamıyordum biraz biraz çözmeye başlar gibi olduğumda anladım.anlamama sebebim de konuşurken vassal annexleme, ai, adm vs diye konuşmanız .s şu an biliyorum anlamlarını ama bi kullanılan kısaltmalar sözlüğü falan olsa çok güzel olurdu.

her neyse, ben bunu memlüke karşı yapsam olur mu?

bir de mesela sırp, wallhacia vs benden olmayan bir ülkeye savaş açsam, 1 toprak alsam, core-anavatan yapsam, sünni yapsam, asimilasyon yapsam, sonra tekrar savaş açıp vassal-sömürge yaptığım o 1 toprağın esas topraklarını geri vermesini istesem, benim sömürgem o toprakları sünni türk toprakları yapar mı? eğer olursa hem asker yönünden, hem puanlar yönünden kârlı bir olur diye düşünüyorum.

2. sorum (bu başlık yeri mi bilmiyorum gerçi) mesela bizansı ilhak etmem gerek-ki ben de istiyorum- bütün topraklarını almama rağmen tam ilhak seçeneği açılmıyor. 4 oyunda 2 kere açıldı 2 kere açılmadı. bir seferinde bizans ayriyeten rodos'u almıştı ondan diye düşündüm. bir çok denememde 3'den fazla toprağı tam ilhak edemediğimi fark ettim buna bağladım. ama gürcistanın 5 toprağının hepsini ilhak ettim ilginç. sanırsam 3. sütundaki yüzdeyi yapmamızı istiyor. ama savaşta %100'den fazla olmaz ki mantık olarak.

daha çok sorum da başlıktan uzaklaşırız :D bi ara toplu soru başlığımı açmayı düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2015, 19:05:04 Gönderen: kerem91 »

Çevrimdışı Fire

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 20 Ocak 2015, 19:21:40 »
sırp olayını felan anlamadım ama mevcut toprak asimile için o toprakın olan bir ülke olmamalı
mesela sirbistandan 1 toprak aldın sirbistan yıkılana kadar o topraklarda kültür değişimi olamaz vassallar genelde kendi topraklarını kendi dinine göre değiştirir

Vassal feed mısırda uygulanabilir suriye topraklarından bir tanesi eline geçir create vassal de ve sonra vassal feed

anlaşmada full annexsion değeri %100 den fazla gözüküyorsa annex atamaz o toprağın değeri 100 ws den fazladır anlamında bir ülkenin genel olarak ws sini görmek için o ülkenin bir toprağına çift tıklayıp provinces sayfasını orada o toprakın ws puanı yazar üzerine gelirsende ülkenin toplam ws si yazar

Çevrimdışı kerem91

• Müsellem
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 23 Ocak 2015, 02:13:43 »
sırp olayını felan anlamadım ama mevcut toprak asimile için o toprakın olan bir ülke olmamalı
mesela sirbistandan 1 toprak aldın sirbistan yıkılana kadar o topraklarda kültür değişimi olamaz vassallar genelde kendi topraklarını kendi dinine göre değiştirir

Vassal feed mısırda uygulanabilir suriye topraklarından bir tanesi eline geçir create vassal de ve sonra vassal feed

anlaşmada full annexsion değeri %100 den fazla gözüküyorsa annex atamaz o toprağın değeri 100 ws den fazladır anlamında bir ülkenin genel olarak ws sini görmek için o ülkenin bir toprağına çift tıklayıp provinces sayfasını orada o toprakın ws puanı yazar üzerine gelirsende ülkenin toplam ws si yazar

hocam geç cevap veriyorum kusura bakma. aslında sen yazar yazmaz görmüştüm de, ekran görüntüsü alıp tekrar sorayım dedim ama ortam oluşmadı oyunda. bu süre zarfında sinirden en az 5-6 kere oyunu silip tekrar açtım. üşenmezsem video çekip göstericem zaten. 10 yıl "uslu" durdum koalisyon dağılsın diye, çıkacaklarına benle sınırı olmayan adam savaş açıyor karşımda en az 6-7 devlet+ 70K piyadeli+30K atlı+2-3K toplu bir ordu, bende 55K -_- neyse o başka mesele, bu sebeple geç yazıyorum yani :D

şimdi sırf olayında ise hocam, normal bir şekilde sırbistan vs türk olmayan bir yere savaş açıp, tek toprağı alıp barış imzalasak, asimilasyon türk yapıp, 2. savaşta elimizdeki arazinin toprağını istesek olur mu diye sormuştum ama şimdi düşününce o aldığımız toprak artık sırp olmadığından kendi anavatanıyla bağı kalmaz heralde .s mesela sen akkoyunlu ile yapmıştın. senin arazilerin türk, timurdan arap ve horasan toprağı aldın. horasanı türk yayıp sonra timurdan besleseydin zamanla horasan sömürgen yemlediğin toprakları türk yapar mıydı?

bir de sömürgeyi beslemek için aramızdaki ilişkinin kaç olması gerekir? (edit; sömürgeyi beslemek değil, ilhak etmek)

eksi %2 warscore ile nasıl anlaşma imzalar hale geldin?

direk savaş açsak 60 yılda hindistanı tamamen süpürürüz, böyle yavaş olur gibime geldi.
« Son Düzenleme: 23 Ocak 2015, 02:16:45 Gönderen: kerem91 »